PDA

View Full Version : Σφυξιμο λεμου



MAG/FMX
27/11/2009, 23:11
Προχτες πηγα σε εξουσιοδοτημενο κ εσφηξα το λαιμο γιατι ειχε λιγο τζογο.........
Τωρα νιωθω οτι η μηχανη δεν παει ισια , τι να εγινε???? Λετε να γινε κατι με το καλαμι γιατι ειδα οτι πειραξε κ εκει κατι βιδες????:confused:

notakos600
27/11/2009, 23:33
Μήπως στο παράσφιξε ?
Με τον τροχό στον αέρα το τιμόνι πηγαίνει από τη μια άκρη στην άλλη χωρίς ζόρι?

Tpap
28/11/2009, 15:43
Δύσκολο το πρόβλημά σου...θα το δεί ο όλντμαν και θα σου πεί. Μόνο εκείνος ξέρει, τέτοιου είδους θέματα.


Θα τον βοηθούσες αν έστελνες και τα στοιχεία του μηχανικού μηπως χρειαστεί να επικοινωνήσει μαζί του για περισσότερες λεπτομέρειες...:wave2: :wave2: :lol:

dirtbird
28/11/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μήπως στο παράσφιξε ?
Με τον τροχό στον αέρα το τιμόνι πηγαίνει από τη μια άκρη στην άλλη χωρίς ζόρι?


Kαι πως θα το καταλάβει πάνω στη σούζα ρε μάστορα?
Ούτε με freestyle BMX δεν τα κάνουν αυτά.....















































:D :D :D :D

twat
28/11/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι πως θα το καταλάβει πάνω στη σούζα ρε μάστορα?
Ούτε με freestyle BMX δεν τα κάνουν αυτά.....

:D :D :D :D Αν δεν μπορει στη σουζα τοτε να γινετε και αντιστροφα. κανεις endo και κουνας τον κολο δεξια αριστερα. η κινηση πρεπει να γινετε αβιαστα :rotflmao: :a22:

notakos600
28/11/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι πως θα το καταλάβει πάνω στη σούζα ρε μάστορα?
Ούτε με freestyle BMX δεν τα κάνουν αυτά.....


:D :D :D :D




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εννοούσα να την στηρίξει σε σταντάκι και να περιστρέψει το τιμόνι ρε μάστορα. :smokin:

sabayam
29/11/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Προχτες πηγα σε εξουσιοδοτημενο κ εσφηξα το λαιμο γιατι ειχε λιγο τζογο.........
Τωρα νιωθω οτι η μηχανη δεν παει ισια , τι να εγινε???? Λετε να γινε κατι με το καλαμι γιατι ειδα οτι πειραξε κ εκει κατι βιδες????:confused:

αναγκαστικα ελυσε τις βιδες που κρατανε τις μπουκαλες για να μπορεσει να σφιξει τα ρουλεμαν σωστα....
τωρα μπορει κατα την συσφιξη των καλαμιων η' τις πανω πλακας (το παξιμαδι) να εβαλε αρκετη δυναμη για να μη ξελασκαρει αργοτερα και να εστριψε τη πανω πλακα αριστερα η" αναλογα....ειναι κατι ευκολο που διορθωνεται μεσα σε 5 λεπτα χωρις κοστος...

MAG/FMX
29/11/2009, 16:18
Που να παω να μου το φτιαξουν ?????? Το θελω ολοισιο..........:alien:

nktR
29/11/2009, 16:59
θέλει να στο ξεσφίξει λίγο και να το δοκιμάσει από 35 έως 25 χλμ να μην "τραβάει"

MAG/FMX
29/11/2009, 17:09
Eχετε δικιο ο λαιμος θελει λιγο ξεσφιγμα, στη δεξιο καλαμι /τριπλετα με προβλιματιζει το θεμα....
Μαλον θα βρω καποιον που να κανει ευθηγραμιση , συγοσταθμιση να τα κοιταξει ολα...... :wave2:

twat
29/11/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
αναγκαστικα ελυσε τις βιδες που κρατανε τις μπουκαλες για να μπορεσει να σφιξει τα ρουλεμαν σωστα....
τωρα μπορει κατα την συσφιξη των καλαμιων η' τις πανω πλακας (το παξιμαδι) να εβαλε αρκετη δυναμη για να μη ξελασκαρει αργοτερα και να εστριψε τη πανω πλακα αριστερα η" αναλογα....ειναι κατι ευκολο που διορθωνεται μεσα σε 5 λεπτα χωρις κοστος... σε μπακαλη η' χειροπρακτικο πηγε και ''εβαλε αρκετη δυναμη''??? αυτα σφιγγονται με δυναμοκλειδο. να εστριψε αριστερα η αναλογα:confused: :confused: :confused: εγω οταν σφιγγω το παξιμαδι χρησιμοποιω σαν κοντρα το stop τιμονιου και ο τροχος ειναι ακομη στον αερα, οποτε καμμια σχεση με μπουκαλες... στο τελος σφιγγεις τα μπουλονια της τιμονοπλακας που κρατουν τις μπουκαλες:)

MAG/FMX
29/11/2009, 17:52
Τον καταλαβα οτι εσφιξε λιγο παραπανω τον λαιμο, απλα ειχε ξεσφιξει μονο την δεξιες 2 βιδες του δεξιου καλαμιου.....Το καλο ειναι οτι δεν ηταν μπακαλης , το κακο ειναι οτι τα 2000ε τα ειχε παρει ειδη.....:lol: :rotflmao: :yuck:

sabayam
29/11/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
σε μπακαλη η' χειροπρακτικο πηγε και ''εβαλε αρκετη δυναμη''??? αυτα σφιγγονται με δυναμοκλειδο. να εστριψε αριστερα η αναλογα:confused: :confused: :confused: εγω οταν σφιγγω το παξιμαδι χρησιμοποιω σαν κοντρα το stop τιμονιου και ο τροχος ειναι ακομη στον αερα, οποτε καμμια σχεση με μπουκαλες... στο τελος σφιγγεις τα μπουλονια της τιμονοπλακας που κρατουν τις μπουκαλες:)

1.δε ξερω αν πηγε σε μπακαλη αλλα δε νομιζω οτι πολλοι μηχανικοι χρησιμοποιουν ροποκλειδο. Και πριν μιλησεις σκεψου που εδραζει η πανω πλακα (τιμονοπλακα) ,εξυπνε???!!!!!!!!Στις μπουκαλες! Ασχετα αν ειναι στον αερα ή οχι ο μπροστινος τροχος.
2.όταν βαζεις κοντρα στα τερματικα του σταυρου για να μπορεσεις να σφιξεις το παξιμαδι της πανω πλακας ,με τη δυναμη που βαζεις αναλογα που εχεις κοντραρει δεξια ή αριστερα, τοτε ειναι πιθανον να στριψει ελαχιστα η τιμονοπλακα απο την αρχικη της θεση........πανεξυπνε.....δεν ειπα να στραβωσει ή να καταστραφει αλλα να κοιταει μερικα χιλιοστα δεξια ή αριστερα απο την αρχικη θεση(που ειναι η ευθεια).....

sabayam
29/11/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Eχετε δικιο ο λαιμος θελει λιγο ξεσφιγμα, στη δεξιο καλαμι /τριπλετα με προβλιματιζει το θεμα....
Μαλον θα βρω καποιον που να κανει ευθηγραμιση , συγοσταθμιση να τα κοιταξει ολα...... :wave2:

koita το προβλημα σου δεν ειναι καταστροφικο πηγαινε στον ιδιο και πες του το προβλημα και θα στο διορθωσει επιτοπου και φυσικα χωρις καποιο κοστος........

dirtbird
29/11/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
το κακο ειναι οτι τα 2000ε τα ειχε παρει ειδη.....:lol: :rotflmao: :yuck:


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δλδ αν ξέσφιγγε και τις άλλες 2 και έβαζε και γράσσο στα ρουλεμάν δεν καθάριζες ούτε με τάληρο?

:confused: :confused: :confused:

MAG/FMX
29/11/2009, 20:29
Ναι ειναι σα τα φλιπερακια που κινουντε με 50ευρα........ Ενταξει εριξα στο μηχανακι 16 αλογακια τροχο κ το γουσταρω τρελα , αλλα με το τιμονι κ τα joistick στο pc εχω κολημα κ το χιλιοστο ακομα μου τι δινει........ Γρασο δεν περνει λεει γιατι εχει τσιμουχες με γρασο μεσα............Γενικα ειμαι ακρα ευχαριστημενος απτο εξουσιοδοτημενο honda.... αλλα αν ενας λεμος δημιουργει τετοια θεματα επρεπε να αφιερωσει 5 λεπτα ακομα.....:smokin:

OldMan
30/11/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Σφυξιμο... εσφηξα... .
Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις γιατί το σφύξιμο γράφεται με "υ" και το έσφηξε με "η" ..??

(μπας και σταματήσω να σφίγγω τον λαιμό μου και γλυτώσω την αυτοκτονία...)

McGyver
30/11/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις γιατί το σφύξιμο γράφεται με "υ" και το έσφηξε με "η" ..??

(μπας και σταματήσω να σφίγγω τον λαιμό μου και γλυτώσω την αυτοκτονία...)

Ασφυξία...

twat
30/11/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
1.δε ξερω αν πηγε σε μπακαλη αλλα δε νομιζω οτι πολλοι μηχανικοι χρησιμοποιουν ροποκλειδο. Και πριν μιλησεις σκεψου που εδραζει η πανω πλακα (τιμονοπλακα) ,εξυπνε???!!!!!!!!Στις μπουκαλες! Ασχετα αν ειναι στον αερα ή οχι ο μπροστινος τροχος.
2.όταν βαζεις κοντρα στα τερματικα του σταυρου για να μπορεσεις να σφιξεις το παξιμαδι της πανω πλακας ,με τη δυναμη που βαζεις αναλογα που εχεις κοντραρει δεξια ή αριστερα, τοτε ειναι πιθανον να στριψει ελαχιστα η τιμονοπλακα απο την αρχικη της θεση........πανεξυπνε.....δεν ειπα να στραβωσει ή να καταστραφει αλλα να κοιταει μερικα χιλιοστα δεξια ή αριστερα απο την αρχικη θεση(που ειναι η ευθεια)..... 2. εξυπνοτατε οταν σφιγγεις το κανεις προς τα δεξια, εκτος κι αν επειδη εισαι εξυπνοτερος απο μενα κοντραρεις στο αριστερο stop και σφιγγεις δεξια η' μηπως στις δουλειες σου διαλεγεις μηχανακια με αριστεροστροφα πασα???? σκορδο-κρεμιδυ, ενταξει, ακου και μενα τον βλακα, δεν ξερεις ισως μαθεις κατι... 1. Αφου θεωρεις δεδομενο οτι οι πιο πολλοι μηχανικοι δεν χρησιμοποιουν ροποκλειδο, τοτε καλα να παθετΕ!!! Η ΠΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΕΔΡΑΖΕΙ ΣΤΙς ΜΠΟΥΚΑΛΕς, απλα τις συγκρατει! ΕΔΡΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥΛΜΑΝ ΤΗΣ!!! ΚΑΙ οπως ειπα οι βιδες αυτες ειναι λυμενες ΟΛΕς οταν κανεις την δουλεια!!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ???? ΕΙΝΑΙ ΑΣΣΚΟΠΟ ΜΑΤΑΙΟ ΚΑΙ ΑΤΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΕ?????:a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29:

OldMan
30/11/2009, 12:51
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ladies .... Ψυχραιμία ...!!! :winka:

twat
30/11/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ladies .... Ψυχραιμία ...!!! :winka: sorry αν εχασα την ψυχραιμία μου, απλά υπάρχει διαφορά μεταξύ χιούμορ και ειρωνίας, ούτε μ' αρεσει να μου επιτίθοντε. αν κανει κακο στο forumαπο μενα ΤΕΛΟΣ

val
30/11/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
2. εξυπνοτατε οταν σφιγγεις το κανεις προς τα δεξια, εκτος κι αν επειδη εισαι εξυπνοτερος απο μενα κοντραρεις στο αριστερο stop και σφιγγεις δεξια η' μηπως στις δουλειες σου διαλεγεις μηχανακια με αριστεροστροφα πασα???? σκορδο-κρεμιδυ, ενταξει, ακου και μενα τον βλακα, δεν ξερεις ισως μαθεις κατι... 1. Αφου θεωρεις δεδομενο οτι οι πιο πολλοι μηχανικοι δεν χρησιμοποιουν ροποκλειδο, τοτε καλα να παθετΕ!!! Η ΠΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΕΔΡΑΖΕΙ ΣΤΙς ΜΠΟΥΚΑΛΕς, απλα τις συγκρατει! ΕΔΡΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥΛΜΑΝ ΤΗΣ!!! ΚΑΙ οπως ειπα οι βιδες αυτες ειναι λυμενες ΟΛΕς οταν κανεις την δουλεια!!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ???? ΕΙΝΑΙ ΑΣΣΚΟΠΟ ΜΑΤΑΙΟ ΚΑΙ ΑΤΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΕ?????:a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29:


:a16:

sabayam
30/11/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
2. εξυπνοτατε οταν σφιγγεις το κανεις προς τα δεξια, εκτος κι αν επειδη εισαι εξυπνοτερος απο μενα κοντραρεις στο αριστερο stop και σφιγγεις δεξια η' μηπως στις δουλειες σου διαλεγεις μηχανακια με αριστεροστροφα πασα???? σκορδο-κρεμιδυ, ενταξει, ακου και μενα τον βλακα, δεν ξερεις ισως μαθεις κατι... 1. Αφου θεωρεις δεδομενο οτι οι πιο πολλοι μηχανικοι δεν χρησιμοποιουν ροποκλειδο, τοτε καλα να παθετΕ!!! Η ΠΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΕΔΡΑΖΕΙ ΣΤΙς ΜΠΟΥΚΑΛΕς, απλα τις συγκρατει! ΕΔΡΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΡΟΥΛΜΑΝ ΤΗΣ!!! ΚΑΙ οπως ειπα οι βιδες αυτες ειναι λυμενες ΟΛΕς οταν κανεις την δουλεια!!!! ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ???? ΕΙΝΑΙ ΑΣΣΚΟΠΟ ΜΑΤΑΙΟ ΚΑΙ ΑΤΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΙΣΤΕ?????:a29: :a29: :a29: :a29: :a29: :a29:


αν εισαι μλκ ή οχι, το ξερεις μοναχα εσυ...δε σε εβρισα απλα σε ειπα εξυπνο!!
οσο για την ειρωνεια & την επιθεση που αναφερες παραπανω εσυ το ξεκινησες...!
για το που βαζεις κοντρα αριστερα η' δεξια εχει να κανει και με τι μηχανακι φτιαχνεις υπαρχουν αρκετα μηχανακια που σου δινει χωρο και απο τις δυο πλευρες να δουλεψεις σφιξιμο-ξεσφιγμα
ανοιξε καλυτερα τα ματακια σου,δες τη λεω & θα καταλαβεις και απο τη στιγμη που μαζευει τα μποσικα απο τα ρουλεμαν πρεπει να εχεις λυμενες τις βιδες της πλακας.......το γιατι εσυ ο παντογνωστης θα ξερεις καλυτερα......(σφιγγω το παξιμαδι χρησιμοποιω σαν κοντρα το stop τιμονιου και ο τροχος ειναι ακομη στον αερα, οποτε καμμια σχεση με μπουκαλες...)--η απαντηση σου!!!!!! δεν παιζουν κανεναν ρολο οι μπουκαλες στο σφιξιμο των ρουλεμαν????? ετσι δεν υποστηριζεις????

αλλα σιγα μη κατσω να σου εξηγησω εσενα η' στο καθενα απο εδωμεσα που διαβασε αρκετες φορες το εγχειριδιο χρησης η' ακουσε απο το μηχανικο του η' κοιταγε σα βλακας την ωρα που δουλευε ο μηχανικος πανω απο το κεφαλι του μη του ξεφυγει καμια οξεια!!!!!!!
τωρα εσυ που γεννηθηκες με ενα εγχειριδιο η' καποιο ροποκλειδο στο χερι θα ξερεις καλυτερα...παω πασο