PDA

View Full Version : Γνώμες για ζελατίνες Powerbronze & Zero Gravity



GiannisX
28/11/2009, 18:48
Καλησπέρα στους ληστές !!
Χρειάζομαι πληροφορίες - βοήθεια για αγορά ζελατίνας. Συγκεκριμμένα ψάχνω τουριστική ζελατίνα λόγω επικείμενου ταξιδίου στας Ευρώπας και την μαμίσια την κόβω λιγάκι μίνι.... Από το ψάξιμο που έχω κάνει έχω - κατα κάποιον τρόπο - καταλήξει μεταξύ των παραπάνω.
Θα ήθελα γνώμες από κάποιους που μπορεί να έχουν αυτές τις ζελατίνες. Ευπρόσδεκτες και γνώμες για ζελατίνες άλλων εταιρειών

:D :D :D

akisjg
28/11/2009, 19:31
Έχοντας δοκιμάσει Givi υπέφερα από στροβιλισμούς, ενός φίλου το bandit με MRA ακούγεται σαν αεροπλάνο ενώ δεν με κάλυπτε αρκετά.
Έτσι δοκίμασα και τη flip-up της Powerbronze και είναι τελικά αυτή που με καλύπτει. Είμαι 1.79 και στέλνει αέρα όσο χρειάζεται στο πάνω μέρος του κράνους για ψύξη. Επίσης, δεν ξέρψ αν είναι τυχαίο, αλλά έχω την αίσθηση ότι "στα πολλά" η μοτό είναι και πιο σταθερή
:confused: νομίζω:confused:
Το μόνο κακό είναι ότι την παράγγειλα από Αγγλία και έκανε ένα μήνα.

GiannisX
28/11/2009, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Έχοντας δοκιμάσει Givi υπέφερα από στροβιλισμούς, ενός φίλου το bandit με MRA ακούγεται σαν αεροπλάνο ενώ δεν με κάλυπτε αρκετά.
Έτσι δοκίμασα και τη flip-up της Powerbronze και είναι τελικά αυτή που με καλύπτει. Είμαι 1.79 και στέλνει αέρα όσο χρειάζεται στο πάνω μέρος του κράνους για ψύξη. Επίσης, δεν ξέρψ αν είναι τυχαίο, αλλά έχω την αίσθηση ότι "στα πολλά" η μοτό είναι και πιο σταθερή
:confused: νομίζω:confused:
Το μόνο κακό είναι ότι την παράγγειλα από Αγγλία και έκανε ένα μήνα.

akisjg ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Η άποψή σου για givi και powerbronze συμπίπτει με του scottyfjr, ο οποίος μετά από βραχύχρονη συμβίωση με την givi άλλαξε σε powerbronze. Και αν καλύπτει εσένα με 1.79 ύψος τότε για μένα με 1.73 νομίζω θα είναι παραπάνω από οκ.

Αν βρεθεί και κάποιος με Zero Gravity να πει μια γνώμη......

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια
:beer: :beer:

GiannisX
27/01/2010, 21:48
Τελικά παράγγειλα την Powerbronze από Αγγλία. Κόστος 94 ευρώπουλα.


186908

GiannisX
27/01/2010, 21:53
Η διαφορά με την μαμίσια σημαντική


186909

GiannisX
27/01/2010, 21:57
Και μία τοποθετημένη


186910

GiannisX
27/01/2010, 22:05
Εντυπώσεις : πολύ καλύτερη προστασία σε σχέση με την μαμίσια. Πολύ λιγότερη πίεση στο στήθος σε σχέση με πριν, ο αέρας χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους μου (ύψος 1.73). Ο θόρυβος εξακολουθεί να είναι αρκετός, αλλά σε περίπτωση ταξιδιού σκοπεύω να τον καταπολεμήσω με ωτοασπίδες. Επίσης πρέπει να τσεκάρω την ροή του αέρα με δεύτερο άτομο γιατί ως συνήθως (.........δηλαδή πάντα......:D ) τα ταξίδια γίνονται παρέα με το έτερον ήμισυ..

GiannisX
27/01/2010, 22:28
Επίσης όποιος αγοράσει από το site της Powerbronze να αγοράσει σε λίρες Μ. Βρεττανίας, συμφέρει.
Τη δική μου (flip up ) που σε ? μαζί με τα μεταφορικά κόστιζε 106 ? αν έκανες επιλογή νομίσματος ?, την πήρα 94 ? επιλέγοντας να πληρώσω σε GBP. Δώδεκα ευρόπουλα κέρδος δεν είναι άσχημα !!
:cool: :cool: :cool:

Ληστης
28/01/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisX
Εντυπώσεις : πολύ καλύτερη προστασία σε σχέση με την μαμίσια. Πολύ λιγότερη πίεση στο στήθος σε σχέση με πριν, ο αέρας χτυπάει στο πάνω μέρος του κράνους μου (ύψος 1.73). Ο θόρυβος εξακολουθεί να είναι αρκετός, αλλά σε περίπτωση ταξιδιού σκοπεύω να τον καταπολεμήσω με ωτοασπίδες. Επίσης πρέπει να στεκάρω την ροή του αέρα με δεύτερο άτομο γιατί ως συνήθως (.........δηλαδή πάντα......:D ) τα ταξίδια γίνονται παρέα με το έτερον ήμισυ..

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα, το δευτερο ατομο. Μονο ο οδηγος κανενα προβλημα αλλα με δευτερο ατομο κανει στροβιλισμους και κουναει το κεφαλι.

Πολυ αυτοκολητο βρε παιδακι μου... βγαλε τιποτις.

GiannisX
28/01/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Πολυ αυτοκολητο βρε παιδακι μου... βγαλε τιποτις.


Άσε ..... κόλπο είναι ....... για να νομίζω κάθε πρωί που τη βλέπω ότι αγόρασα μόλις χθες καινούργια μηχανή....:D :D :D :a13: :a13: :a13: :a09: :a09: :a09:

Μικe777
28/01/2010, 11:35
Αυτη κανει και για το 650?

GiannisX
28/01/2010, 12:38
Ναι κάνει γιατί και τα δύο μοντέλα φοράνε το ίδιο fairing.

Μικe777
28/01/2010, 13:06
ok! thanks
ξερεις αν την φερνει κανεις αντιπροσωπος εδω?

akisjg
28/01/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisX
Επίσης όποιος αγοράσει από το site της Powerbronze να αγοράσει σε λίρες Μ. Βρεττανίας, συμφέρει.
Τη δική μου (flip up ) που σε ? μαζί με τα μεταφορικά κόστιζε 106 ? αν έκανες επιλογή νομίσματος ?, την πήρα 94 ? επιλέγοντας να πληρώσω σε GBP. Δώδεκα ευρόπουλα κέρδος δεν είναι άσχημα !!
:cool: :cool: :cool:

Στον τοπικό εισαγωγέα απευθύνθηκες?
Συνήθως από εκεί συμφέρει καλύτερα. Εγώ πήρα την ίδια (σε dark tint) γύρω στα 80€.

akisjg
28/01/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Στον τοπικό εισαγωγέα απευθύνθηκες?
Συνήθως από εκεί συμφέρει καλύτερα. Εγώ πήρα την ίδια (σε dark tint) γύρω στα 80€.

Καλλιρρόης 27 : Bike Accessories
Τηλ. 210-9220152

Δεν είναι επίσημος άπλά τα φέρνει

GiannisX
28/01/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
Καλλιρρόης 27 : Bike Accessories
Τηλ. 210-9220152

Δεν είναι επίσημος άπλά τα φέρνει


Δεν το γνώριζα το κατάστημα (μένω επαρχία σε νησί). Για τα τοπικά καταστήματα, άστο καλύτερα.... Έτσι η καλύτερη επιλογή που έχω είναι το καλό ψάξιμο στο internet.

mugen13
12/03/2010, 20:22
GiannisX Με την μαμίσια που σε χτυπούσε περίπου ο αέρας? Πέρα από τους στροβιλισμους στο στήθος... (που σε μένα που έχω το 600s είναι αρκετοι μπορώ να πω)
Εμένα πχ ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του λαιμού... Δοκιμάζω απλά σηκώνοντας το χέρι μπροστά απο το σώμα μου με 70-80km... Εκεί που νιώθω το χέρι μου να φεύγει πίσω από τον αέρα εκεί ορίζω το που με χτυπάει ο αέρας...
Ευχαριστώ

GiannisX
17/03/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mugen13
GiannisX Με την μαμίσια που σε χτυπούσε περίπου ο αέρας? Πέρα από τους στροβιλισμους στο στήθος... (που σε μένα που έχω το 600s είναι αρκετοι μπορώ να πω)
Εμένα πχ ο αέρας με χτυπάει στο πάνω μέρος του λαιμού... Δοκιμάζω απλά σηκώνοντας το χέρι μπροστά απο το σώμα μου με 70-80km... Εκεί που νιώθω το χέρι μου να φεύγει πίσω από τον αέρα εκεί ορίζω το που με χτυπάει ο αέρας...
Ευχαριστώ


Ο αέρας με τη μαμίσια με χτυπούσε στο ύψος των ώμων ....... ( δεν είμαι και πρώτο μπόι όπως καταλαβαίνεις ........:D ). Τώρα με την Powerbronze πάει στο πάνω μέρος του κράνους, ακριβώς πάνω από τη ζελατίνα.