PDA

View Full Version : ολοκληρωμενη εντυπωση tenere



alex k8
28/11/2009, 18:02
εχω μπει στη τελικη ευθεια για την αγορα του κ θελω τη βοηθεια σας μιας κ δεν εχω φιλαρακι με tenere για να το κανω βολτα ουτε βρισκω καπου test drive
εχω ενα ss και ηρθε η ωρα μου να αλλαξω κατηγορια για πολλους κ διαφορους λογους που δεν τους γραφω γιατι θα μπερδευτει το θεμα πολυ
διαβασα μερικες απο τις παραπανω εκατον τοσες σελιδες (πολυ spam) και ζαλιστικα
τη μηχανη μου τη χρισιμοποιω καθημερινα(κυριως αττικη οδο) το καλοκαιρι παω διακοπες με το ετερον ημισι και τις κυριακες αναζητω τη περιπετεια μου.ζηταω μια τελικη εντυπωση για τη καινουρια ψηλοτακουνη γκομενα που μου εχει καρφωθει,ευχαριστω

NickolasV
29/11/2009, 23:45
Γεια σου φίλε μου, θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Το ΤΕΝΕΡΕ είναι άψογο για καθημερινή χρήση, ευέλικτο, ψηλό τιμόνι πάνω από όλους τους καθρέφτες, οικονομικό και όλους τους λόγους που θα διάλεγες μία καθημερινή μοτοσυκλέτα.
Φέρει σε καλή αναλογία, την καθημερινή μοτοσυκλέτα, την τουριστική και το fun bike.

Αλλά φαντάζομαι αυτά τα καταλαβαίνεις λίγο πολύ.


Το θέμα θα μπορούσε να είναι <<γιατί να μην το πάρεις;>>
Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις χωμάτινες, επι το πλείστον, εκδρομές,
ή αναζητάς ακόμη την ταχύτητα και της "χαρές" τις ασφάλτου,
ή θέλεις ταξίδια με την κοπελιά και να το φορτώνεις σαν μουλάρι,

...τότε "θα σε συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις"(Καββαδίας :D).


Το ΤΕΝΕΡΕ είναι μοτοσυκλέτα 60/40 και καλό είναι να τηρήσεις αυτή την αναλογία,
ακόμη στο φόρτωμα(2 άτομα και μπαγάζια βδομάδας- για 2ήμερο είναι ΟΚ) θα χάσει τα καλά οδηγικά του χαρακτηριστικά.:wave2:

johnpan
30/11/2009, 15:48
το έχω οδηγήσει όταν το έδιναν για τεστ. πήγα λίγο χωματόδρομο, λίγο δικάβαλο, λίγο πόλη, λίγο εξοχή! Νομίζω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του.

- και + :

-1. Ζεσταίνεται πάααρα πολύ για μονοκύλινδρο, ήταν λες και καβαλούσα ss μηχανάκι. Και ούτε μποτιλιαρίστηκα ούτε καύσωνα είχε.

-2. Ανύπαρκτη ροπή στις χαμηλές και μεσσαίες. Αδικαιολόγητο για τέτοιο μοτέρ. Μέχρι τις 6.000 πηγαίνει σαν 250cc. Μετά σου τα σκάει βέβαια, αλλά σύντομα πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Σε ορεινά στροφιλίκια δεν βοηθάει καθόλου και είσαι συνέχεια πρώτη κόκκινα ή δευτέρα ψόφια.

-3. Στα αργά χωμάτινα κομμάτια το βάρος της μηχανής και το μεγάλο ύψος της σέλας σε προσγειώνουν ανώμαλα. Μην πιστεύεις ότι μπορεί να πάει στο χώμα σαν το παλιό τενερε. Ακόμα και ένα XT600 πάει πολύ καλύτερα. Ασε που αν πέσεις κινδυνεύεις και από εγκαύματα λόγω της μεγάλη θερμοκρασίας που σηκώνει σε όλο το μοτέρ.

-4. Στα 5-10.000 χλμ οι αναρτήσεις θα έχουν ουζάρει και θα πηγαίνει σαν λόξιγκας.

(Στο -2 και το -4 έχει συμφωνήσει και φίλος μου συντάκτης περιοδικού, φυσικά off the record)



+1. Πολύ καλή θέση οδήγησης, είτε όρθιος είτε καθιστός. Καλό και το τιμόνι, καλή και η σέλα

+2. Μάλλον δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω! :rotflmao: :rotflmao:


Για μενα ξαναλεω δεν αξιζει τα λεφτά του. Transalp ή BMW650 πολύ καλύτερα

Cpt. Haddock
30/11/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
[...]τη μηχανη μου τη χρισιμοποιω καθημερινα(κυριως αττικη οδο) το καλοκαιρι παω διακοπες με το ετερον ημισι και τις κυριακες αναζητω τη περιπετεια μου.ζηταω μια τελικη εντυπωση για τη καινουρια ψηλοτακουνη γκομενα που μου εχει καρφωθει,ευχαριστω

Με βάση τα παραπάνω κριτήρια, θεωρώ οτι δεν σου κάνει το Tenere... :wave2:

tzarot
30/11/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
το έχω οδηγήσει όταν το έδιναν για τεστ. πήγα λίγο χωματόδρομο, λίγο δικάβαλο, λίγο πόλη, λίγο εξοχή! Νομίζω ότι δεν αξίζει τα λεφτά του.

- και + :

-1. Ζεσταίνεται πάααρα πολύ για μονοκύλινδρο, ήταν λες και καβαλούσα ss μηχανάκι. Και ούτε μποτιλιαρίστηκα ούτε καύσωνα είχε.

-2. Ανύπαρκτη ροπή στις χαμηλές και μεσσαίες. Αδικαιολόγητο για τέτοιο μοτέρ. Μέχρι τις 6.000 πηγαίνει σαν 250cc. Μετά σου τα σκάει βέβαια, αλλά σύντομα πρέπει να αλλάξεις ταχύτητα. Σε ορεινά στροφιλίκια δεν βοηθάει καθόλου και είσαι συνέχεια πρώτη κόκκινα ή δευτέρα ψόφια.

-3. Στα αργά χωμάτινα κομμάτια το βάρος της μηχανής και το μεγάλο ύψος της σέλας σε προσγειώνουν ανώμαλα. Μην πιστεύεις ότι μπορεί να πάει στο χώμα σαν το παλιό τενερε. Ακόμα και ένα XT600 πάει πολύ καλύτερα. Ασε που αν πέσεις κινδυνεύεις και από εγκαύματα λόγω της μεγάλη θερμοκρασίας που σηκώνει σε όλο το μοτέρ.

-4. Στα 5-10.000 χλμ οι αναρτήσεις θα έχουν ουζάρει και θα πηγαίνει σαν λόξιγκας.

(Στο -2 και το -4 έχει συμφωνήσει και φίλος μου συντάκτης περιοδικού, φυσικά off the record)



+1. Πολύ καλή θέση οδήγησης, είτε όρθιος είτε καθιστός. Καλό και το τιμόνι, καλή και η σέλα

+2. Μάλλον δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω! :rotflmao: :rotflmao:


Για μενα ξαναλεω δεν αξιζει τα λεφτά του. Transalp ή BMW650 πολύ καλύτερα

Αυτό που μπορώ εγώ να πώ με βεβαιότητα έιναι πως ΔΕΝ σηκώνει θερμοκρασία και πως στις 3000rpm τα 250cc ΔΕΝ έχουν 90χλμ στο κοντέρ τους. Οπότε δεν ξέρω πως σχημάτισες την συγκεκριμένη γνώμη.

Κατά την γνώμη μου είναι όντως 50-50 μηχανή. Επίσης πάλι κατά την γνώμη μου είναι αρκετά ελαφρύ και αρκετά ευέλικτο και οικονομικό.

Επίσης επειδή έτυχε πολλά χρόνια πριν να έχω το παλιό, πίστεψέ με εκείνο ΔΕΝ πήγαινε χώμα. Τώρα για το καινούργιο δεν ξέρω τι χώμα πάει.

johnpan
30/11/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Αυτό που μπορώ εγώ να πώ με βεβαιότητα έιναι πως ΔΕΝ σηκώνει θερμοκρασία και πως στις 3000rpm τα 250cc ΔΕΝ έχουν 90χλμ στο κοντέρ τους. Οπότε δεν ξέρω πως σχημάτισες την συγκεκριμένη γνώμη.

Κατά την γνώμη μου είναι όντως 50-50 μηχανή. Επίσης πάλι κατά την γνώμη μου είναι αρκετά ελαφρύ και αρκετά ευέλικτο και οικονομικό.

Επίσης επειδή έτυχε πολλά χρόνια πριν να έχω το παλιό, πίστεψέ με εκείνο ΔΕΝ πήγαινε χώμα. Τώρα για το καινούργιο δεν ξέρω τι χώμα πάει.

Φίλε μου το παιδί ζήτησε γνώμες και του έδωσα τη δική μου. Γιατί εμένα μου φάνηκε πως ζεσταίνεται υπερβολικά ενώ εσένα όχι δε με αφορά. Όταν βρει ένα τενερε να οδηγήσει θα σχηματίσει κι εκείνος μια γνώμη. Ο καθένας από μία :wave2: :wave2: :wave2:

alex k8
30/11/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με βάση τα παραπάνω κριτήρια, θεωρώ οτι δεν σου κάνει το Tenere... :wave2:


απολογησου!

alex k8
30/11/2009, 18:15
στην αρχη ειπες

Φέρει σε καλή αναλογία, την καθημερινή μοτοσυκλέτα, την τουριστική και το fun bike

μετα ομως μου τα χαλας

Το θέμα θα μπορούσε να είναι <<γιατί να μην το πάρεις;>>
Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις χωμάτινες, επι το πλείστον, εκδρομές,
ή αναζητάς ακόμη την ταχύτητα και της "χαρές" τις ασφάλτου,
ή θέλεις ταξίδια με την κοπελιά και να το φορτώνεις σαν μουλάρι,

...τότε "θα σε συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις"(Καββαδίας :D).
ναι ομως ¨μονο φραγκα εννια¨

alex k8
30/11/2009, 18:26
Το θέμα θα μπορούσε να είναι <<γιατί να μην το πάρεις;>>
Αν δεν σκοπεύεις να κάνεις χωμάτινες, επι το πλείστον, εκδρομές,
ή αναζητάς ακόμη την ταχύτητα και της "χαρές" τις ασφάλτου,
ή θέλεις ταξίδια με την κοπελιά και να το φορτώνεις σαν μουλάρι,

δεν θα κανω χωματινες διαδρομες καθε μερα αντε καμια κυριακη μπορει να κανω κ κανα χιλιομετρο στη φυση,την ταχυτητα δεν τη ζηταω εχει γινει πολυ επικινδηνη και μεσα στα μεγαρα κ εξω στους δρομους,ταξιδια με τη γυναικα θελω(ευτυχως ειναι παιδι των λουλουδιων!σκηνουλα κ δυο ρουχα!) κ τελος θελω να ταξιδευω με 150-170 χωρις να κουραζω τον αραπη που θα ειναι κατω απο τη σελα μου

johnpan
30/11/2009, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
κ τελος θελω να ταξιδευω με 150-170 χωρις να κουραζω τον αραπη που θα ειναι κατω απο τη σελα μου

πόσα??? :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

και βρήκες το τενερε? :bigcry: :rotflmao:

NickolasV
30/11/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
δεν θα κανω χωματινες διαδρομες καθε μερα αντε καμια κυριακη μπορει να κανω κ κανα χιλιομετρο στη φυση,την ταχυτητα δεν τη ζηταω εχει γινει πολυ επικινδηνη και μεσα στα μεγαρα κ εξω στους δρομους,ταξιδια με τη γυναικα θελω(ευτυχως ειναι παιδι των λουλουδιων!σκηνουλα κ δυο ρουχα!) κ τελος θελω να ταξιδευω με 150-170 χωρις να κουραζω τον αραπη που θα ειναι κατω απο τη σελα μου

Έτσι και εγώ αποφάσισα την αλλαγή από τις street μοτοσυκλέτες που είχα ως τώρα και από τιους 100ίππους στους 50.
Απλώς επιστώ την προσοχή στο χωμάτινο γιατί αν δεν σε ενδιαφέρει, το v-strom είναι ταξιδιάρικο και πιο φθηνό.
Κατά τα άλλα το έχω 9400χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, προβλήματα που αναφέρει ο φίλος johnpan δεν έχω!

υ.γ. η τελική του είναι τα 180χλμ/ώρα τα οποία τα πιάνει εύκολα και κινείται χωρίς ζόρι, δηλαδή όπως ακριβώς και το transalp650 που έχουμε ταξιδέψει παρέα.

LOUKILOUK
30/11/2009, 19:10
τελος θελω να ταξιδευω με 150-170 χωρις να κουραζω τον αραπη που θα ειναι κατω απο τη σελα μου [/B][/QUOTE]


Αυτό το σενάριο το ξεχνάς...170 τελικιάζει το μηχανάκι...
200+ κιλά για μονοκύλινδρο ον-οφ 650cc είναι πολλά...ξαναμελέτα το θεματάκι λίγο να αποκτήσεις καλυτερη προσωπικη εικόνα και βρες και άλλες πιθανές επιλόγες...:winka: :wave2:

XJR_Billy
30/11/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8

δεν θα κανω χωματινες διαδρομες καθε μερα αντε καμια κυριακη μπορει να κανω κ κανα χιλιομετρο στη φυση,την ταχυτητα δεν τη ζηταω εχει γινει πολυ επικινδηνη και μεσα στα μεγαρα κ εξω στους δρομους,ταξιδια με τη γυναικα θελω(ευτυχως ειναι παιδι των λουλουδιων!σκηνουλα κ δυο ρουχα!) κ τελος θελω να ταξιδευω με 150-170 χωρις να κουραζω τον αραπη που θα ειναι κατω απο τη σελα μου

Η Τενερέ κάνει όλα αυτά που ζητάς, πλην το ταξίδι με 150-170.
Αν συμβιβάζεσαι με 130, πάρτη.
Αλλιώς ψάξου αλλού.

Κοίτα και την αδερφή της, την XT660R που κάνει τα ίδια, είναι και 1000+ φτηνότερη...:winka: :wave2:

LARISEOS
30/11/2009, 21:04
filaraki ena afrika 8eleis pistepse me!!






για το tenere τωρα θα στα πω απλα και ωραια......το εχει ο φιλος μου και το εχω παρη αρκετες φωρες και καναμε και γυρω στην ευρωπη!

ΧΩΜΑ
Το μηχανακι παει ανετοτα στο χωμα και δεν εχεις να φοβηθεις τπτ......ακομα και σε παραλια εχω μπει!

+πολυ καλη θεση οδιγησης και δεν κουραζεσαι ευκολα....
+γκαζι αρκετο για χωμα
+προστασια απο πεσιμο καλη!
+οικονομικο!
+μπροστα μπροστα εχει και ενα αγγυστρο για να σε τραβαει καπιος με αφρικα!:beer:

-το υψος ,,,εαν εισαι κατω απο 180......
-το γαμοστηριχτιρι!
-φωτα
-ευαίσθητο σαν ολα τα καινουρια on off

πολι -δρομος
μεσα στην πολι τωρα εχεις......

+στο μπροστινό αμορτισερ και στήσιμο.....σκαρφαλώνεις οτι θέλεις.........πολυ ανετα και κατεβαίνεις πετώντας.......!
+δεν κανει πολυ θορυβο
+δεν πεφτει εύκολα στην ζήτηση για κλοπη μιας και δεν εχει και πολλες πώλησής!

-το υψος
-το μονοκυλινδρο άρπαγμα που σε στροφες το μηχανακι νομίζεις οτι θα σου φυγει αμα ο δρομος δεν ειναι πολυ καλος!
-ο απαισιος θορυβος του!:smilea:
-το καλοκαιρι βραζει κατω αρηστερα στην γαμπα,,,,,,,δλδ ανετα φτιάχνεις φαγητο !




ταξίδι!
καναμε σε 8 μερες 4000 χλμ ,,,,φορτωμενο με δυκαβαλο!

+οικονομικο
+130-140 με δυο ατομα ανετα.....150 το πολύ μονος!
+φορτωσετο ανετα!!!
+για το ταξιδι τα λαστιχα ειναι πολυ καλα ( metzeler )


-τα φωτα παλι!
-δεν εχει την καλυτερη πισω θεση!
-δεν πρωστατευει τοσο καλα! (αλλα πολυ καλυτερα απο αλλα στην κατηγορια)
-το βαλιτσακι πισω δεν αξιζει μην το περνεις και δωρο να στο κανουν!




τιμη?

πολυ ακρηβω για ενα μηχανακι που δεν μπορει να πας ανετα πανω απο 150! πρεπει να πω πως εαν ειχε περισσότερα αλογα και ταχυτητα θα το βουλωνανε πολύ!


παρε ενα αφρικα να τα κανεις ολα αυτα και πιο αξιόπιστα και πιο οικονομικά....αλλα να το ρίχνεις και πατατα!
εχεχεχεχεχεε


ελπηζω να βοηθησα!

επισης εχει 13 000 χλμ και τα αμορτισερ ειναι μια χαρα ακομα! (το τενερε)


181963

alex k8
30/11/2009, 21:37
με βοηθατε πολυ ευχαριστω!

τα 140 με χαλανε ρε γαμ@το μου θυμιζει το xt 600 που πηγαινα με 130!!

ειδομεν!

nihristo
30/11/2009, 23:12
αν δεν μπαίνεις χώμα πέρα από πατημένα κομμάτια γιατί δεν κοιτάς και ένα versys?

alex k8
30/11/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
αν δεν μπαίνεις χώμα πέρα από πατημένα κομμάτια γιατί δεν κοιτάς και ένα versys?


με βλεπω να κοβω το τσιγαρο κ να πηγαινω σε ktm

NickolasV
01/12/2009, 00:17
Από ότι βλέπεις ο καθένας μας έχει να πει κάτι διαφορετικό.
Για άλλους είναι πατσαβούρι και για άλλους το Άγιο Δισκοπότηρο!!!

Βρες να το οδηγήσεις, έτσι μονάχα θα βγάλεις άκρη.




Δεν υπάρχει κανένας κάτοχος εκεί κοντά να δώσει στον Άλεξ μία βόλτα;;

nihristo
01/12/2009, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
με βλεπω να κοβω το τσιγαρο κ να πηγαινω σε ktm

καλό ακούγεται! Α ρε γαμώτο να κάπνιζα και γω μήπως παίρναμε από ένα ktm

MavrosPan
01/12/2009, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Αυτό που μπορώ εγώ να πώ με βεβαιότητα έιναι πως ΔΕΝ σηκώνει θερμοκρασία και πως στις 3000rpm τα 250cc ΔΕΝ έχουν 90χλμ στο κοντέρ τους. Οπότε δεν ξέρω πως σχημάτισες την συγκεκριμένη γνώμη.


με συγχωρειτε για την σφηνα, αλλα ακομα και αυτο, απαραδεκτο ειναι.. εχω ενα ΧΤ600 00 και βγαζει ακριβως τοσα στις 3000 στροφες..

alex k8
01/12/2009, 22:02
για πατσαβουρι δεν το κοβω!για τα λεφτα του καλο μου φενεται τα κανει ολα με ρεγουλα

tzarot
01/12/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
με συγχωρειτε για την σφηνα, αλλα ακομα και αυτο, απαραδεκτο ειναι.. εχω ενα ΧΤ600 00 και βγαζει ακριβως τοσα στις 3000 στροφες..
Αν μου επιτρέπεις γιατί είναι απαράδεκτο???
Τόσα πήγαινε και το Transalp 700 που είχα και στις 4.000 έφτανε τα 100. Γιατί είναι λοιπόν απαράδεκτο???

MavrosPan
02/12/2009, 00:57
δεν νομιζεις πως θα επρεπε να εχει λιγο καλυτερες ροπες δηλαδη απο χαμηλα ? σε λιγο ολα θα βγαζουν ολη τους τη ροπη τοσο ψηλα που θα δουλευουνε στο τελος συνεχεια στα κοκκινα. κ αυτο ειναι πιο πολυ παραπονο μιας και οι ροπες απο χαμηλα ειναι κατι που λατρευω προς το παρον στο ρενακι του 03, και ενας απο τους λογους που προς το παρον δεν το αποχωριζομαι..

XJR_Billy
02/12/2009, 07:50
Ο κινητήρας των XT660R,X,Z βγάζει 6.1 κιλά ροπή στις 5200 στροφές.
Στις 5120 στροφές είσαι στα 130.
Δηλαδή ταξιδεύεις άνετα, χωρίς να κουράζεις τον κινητήρα και με καλή κατανάλωση.

Ο λόγος που η σειρά των ΧΤ είναι 40 χρόνια στην προτίμηση των αναβατών, είναι ότι συνδυάζει βόλτα, ταξίδι, καγκουριά και περιπέτεια με αποδεδειγμένη αξιοπιστία. Είναι μηχανές παντός χρήσης, μπορείς να τις έχεις για παπιά στην Αθήνα και να την πάρεις και να κάνεις και ένα γύρο της Αφρικής.
Έτσι όπως είναι..

Το μειονέκτημά τους είναι ότι δεν αριστεύουν κάπου.
Κάνουν όμως ΤΑ ΠΑΝΤΑ αξιοπρεπώς.

Αν κάποιος θέλει τρελλά γκάζια, ροπή στις 2000, στήσιμο αγωνιστικό, κλπ, ας προσπεράσει.:wave2:

ermhc
02/12/2009, 12:27
Τι λε ρε μεγαλε μονος σου τα διαπιστωσες ολα αυτα η με παρεα ??

alex k8
02/12/2009, 16:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ermhc
[B]Τι λε ρε μεγαλε μονος σου τα διαπιστωσες ολα αυτα η με παρεα ??


σ'ακουμε :beer:

paranoid
02/12/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
με βλεπω να κοβω το τσιγαρο κ να πηγαινω σε ktm

Δεν χρειάζεται να κόψεις το τσιγάρο(όχι για πάντα τουλάχιστον!!!)..Με λίγα ευρώ παραπάνω 7,800? παίρνεις το 690sm.
Οδήγησε το όμως πρώτα, όπως και τα υπόλοιπα που σκέφτεσαι, και τότε θα μας πείς.

notakos600
02/12/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ο κινητήρας των XT660R,X,Z βγάζει 6.1 κιλά ροπή στις 5200 στροφές.
Στις 5120 στροφές είσαι στα 130.
Δηλαδή ταξιδεύεις άνετα, χωρίς να κουράζεις τον κινητήρα και με καλή κατανάλωση.

Ο λόγος που η σειρά των ΧΤ είναι 40 χρόνια στην προτίμηση των αναβατών, είναι ότι συνδυάζει βόλτα, ταξίδι, καγκουριά και περιπέτεια με αποδεδειγμένη αξιοπιστία. Είναι μηχανές παντός χρήσης, μπορείς να τις έχεις για παπιά στην Αθήνα και να την πάρεις και να κάνεις και ένα γύρο της Αφρικής.
Έτσι όπως είναι..

Το μειονέκτημά τους είναι ότι δεν αριστεύουν κάπου.
Κάνουν όμως ΤΑ ΠΑΝΤΑ αξιοπρεπώς.

Αν κάποιος θέλει τρελλά γκάζια, ροπή στις 2000, στήσιμο αγωνιστικό, κλπ, ας προσπεράσει.:wave2:


+600 (ΧΤ) :smokin:

johnpan
02/12/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
......συνδυάζει βόλτα, ταξίδι, καγκουριά και περιπέτεια με αποδεδειγμένη αξιοπιστία. Είναι μηχανές παντός χρήσης, μπορείς να τις έχεις για παπιά στην Αθήνα και να την πάρεις και να κάνεις και ένα γύρο της Αφρικής.
Έτσι όπως είναι..

Το μειονέκτημά τους είναι ότι δεν αριστεύουν κάπου.
Κάνουν όμως ΤΑ ΠΑΝΤΑ αξιοπρεπώς.


όπως και τα τρανσάλπ, vstrom, africa(++), gs650, ... . . . . . . . . .
ο φίλος ζητάει "ολοκληρωμενη εντυπωση tenere":wave2:

XJR_Billy
02/12/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
όπως και τα τρανσάλπ, vstrom, africa(++), gs650, ... . . . . . . . . .
ο φίλος ζητάει "ολοκληρωμενη εντυπωση tenere":wave2:

Και η Τενερέ ΧΤ είναι.

Ζ.

:wave2:

XJR_Billy
02/12/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermhc
Τι λε ρε μεγαλε μονος σου τα διαπιστωσες ολα αυτα η με παρεα ??

Έχεις να προσθέσεις κάτι ρε μαγγίτη?

daz
02/12/2009, 21:31
Δεν ζεσταίνεται. Η εξάτμιση ζεσταίνει το αριστερό πόδι (ποτέ δεν με απασχόλησε) γιατί είναι από τα λίγα που οι εξατμίσεις δεν περνούν από κάτω. Δεν θέλει βλέπεις μόνο να λέγεται on-off αλλά και να είναι.

Ο πιο χαμηλόροπος και ελαστικός μονοκύλινδρος κινητήρας που μπορείς να βρεις αυτή την στιγμή στην αγορά . Ο λόγος που δεν μαζεύει 10 km παραπάνω τελική είναι και ο λόγος που δεν εντυπωσιάζεσαι όταν ακούς την ιπποδύναμη που φτάνει στην πίσω τροχό. Και όλα αυτά γιατί όλα τα έχει στις χαμηλές και στις μεσαίες. Από πότε το tenere τραβάει μετά τις 6000? Φυσικά εκεί βγάζει την μέγιστη απόδοση αλλά έχει τόση ροπή και δύναμη στις χαμηλές που αλλάζεις ταχύτητα πριν φτάσεις εκεί. Ναι έχει τον ίδιο κινητήρα με το xt αλλά έχει διαφορετικό φίλτρο και χαρτογράφηση και στις χαμηλομεσαίες τραβάει περισσότερο. Φυσικά μιλάμε για μονοκύλινδρο πράγμα που σημαίνει πως έχει πολύ μικρότερο ωφέλιμο εύρος στροφών συγκριτικά με ένα δικύλινδρο. Δεν χρειάζεται να πούμε για την αξιοπιστία αυτού του κινητήρα.

Ταξίδι με 2 άτομα 3 βαλίτσες φορτωμένες μέσα έξω με 150χλμ το πολύ. Πάει και παραπάνω αλλά διαμαρτύρεται με κραδασμούς. Τα ίδια κ μόνος σου. Όχι παραπάνω. Για παραπάνω αλλάζεις κατηγορία. Μην νομίζεις πως θα ταξιδεύεις με 170-180 με 650cc. Γύρισα όλη την Νότια Ιταλία έτσι όπως σου λέω.

Έχω 20.000 και οι αναρτήσεις δεν έχουν πάθει τίποτα ακόμα.. και στο κάτω κάτω κάνεις και ένα revolving και έρχονται στα μέτρα σου. Και πάω και χώμα.
Και όταν λέμε χώμα δεν εννοώ χαλικόδρομους – χωματόδρομους. Το έχω πάει παντού. Όχι δεν κάνει εντούρο. Όχι δεν θα πας με τριψήφια στον κατσικόδρομο. Αν θες να το κάνεις και αυτό βάλε πίσω ohlins, revolving στο μπροστά και tkc 80. Απ’ τα πιο μελετημένα σε αυτή την μηχανή είναι η θέση οδήγησης. Σε βολεύει αφάνταστα στο χώμα και δεν σε κουράζει στο ταξίδι. Πολύ καλή προστασία για χαζοπτώσεις που έτσι κ αλλιώς θα έρθουν κάποια στιγμή.

Ζελατίνα δεν έχω αλλάξει και είμαι 1.90. Ίσως κάποια στιγμή το κάνω για λιγότερη φασαρία στο κράνος μου. Η σέλα για άλλους είναι οκ για κάποιους είναι πολύ μαλακή. Ανάλογα το βάρος σου. Πολύ μαλακή σέλα σημαίνει πως βουλιάζει και δεν αφήνει μικρομετατοπίσεις με αποτέλεσμα αν πιάνεσαι . Αλλά τι λέω τώρα.. αυτό είναι κάτι που το φέρνεις στα μέτρα σου με ελάχιστα χρήματα. Η συνεπιβάτης δεν παραπονέθηκε ποτέ ούτε για τον αέρα ούτε για την σέλα. Και στην Ιταλία πέρασε πολύ χρόνο εκεί πάνω.

Εμπρός τροχό 21’’ δεν έχουν πολλά.. Μόνο κάτι πορτοκαλί θα βρεις. Και αυτό γιατί θέλουν και τα δύο να πηγαίνουν με αξιώσεις στο χώμα. Από την άλλη όμως αυτό σημαίνει πιο αργές αντιδράσεις σε ασφάλτινα σροφιλίκια. Αλλά δεν το παίρνεις γι αυτό ε?

Αν το συγκρίνω με άλλα της κατηγορίας που έχω οδηγήσει έχω να πω..

Versis. Ευέλικτο στην πόλη, ελαφρύ, χαμηλή κατανάλωση, αξιόλογο στο ταξίδι με μια άλλη ζελατίνα. Αλλά δεν πάει χώμα. Καθόλου. Ούτε χαλικόδρομο ούτε πεζοδρόμιο. (Η εξάτμιση δεν περνάει από κάτω αλλά είναι από κάτω, αν σου βαστάει κάντο)

Vstrom. Βαρύ, και φαίνετε και είναι με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά από την άλλη είναι ο βασιλιάς της εθνικής και των πωλήσεων στην κατηγορία.

Transalp. Ροπάτο (700cc). Λιγότερο ευέλικτο από το versis πιο ελαφρύ από το vsrom. Περισσότερες δυνατότητες στο χώμα από τα άλλα δύο αλλά ούτε τις μισές απ το xtz, Ανύπαρκτη κάλυψη από τον αέρα με μαμά ζελατίνα.

Με όλα τα παραπάνω έχεις περισσότερη δύναμη, μεγαλύτερο ωφέλιμο εύρος στροφών και την δυνατότητα επιλογής Abs. Από την άλλη περισσότερο βάρος, (πλην ίσως του versis). Ελάχιστες εκτός δρόμου δυνατότητες (με το versis μάλλον καθόλου). Ενώ όλα έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.

Είναι θέμα του τι θες να κάνεις. Σε ποιόν τομέα θες να εστιάσεις. Το Tenere πιστεύω πως είναι ιδιαίτερη μηχανή, μην την πάρεις αν δεν ξέρεις τι παίρνεις. Αν δεν γνωρίζεις καμία από τις παραπάνω περισσότερες πιθανότητες έχεις να μετανιώσεις αν πάρεις Tenere από οποιαδήποτε άλλη. Η εμφάνιση είναι θέμα υποκειμενικό και μπορείς να συμβιβαστείς αλλά ο μονοκύλινδρος κινητήρας ή σου αρέσει ή όχι. Αν θέλεις όμως να πηγαίνεις με αξιώσεις στο χώμα πιστεύω πως είναι μονόδρομος.

Ποιος είπε πως δεν κάνει τίποτα τέλεια? Κάνει.. Καταφέρνει να τα συνδυάζει όλα. Και το κάνει καλύτερα απ’ όλα τα άλλα. Χώμα, πόλη, εθνική, επαρχιακό, περίπτερο, ταξίδι, παιχνίδι, παπί, μηχανή, φαντασία.

NickolasV
02/12/2009, 21:50
Πολύ Ωραίος ο Daz!!!:beer:

DrBig
02/12/2009, 22:01
Μια μικρη βολτα το εχω κανει το τενερε, οποτε δεν ειμαι σε θεση να εκφερω εμπεριστατωμενη αποψη. Δυο πραγματα ομως μου εκαναν αμεσως εντυπωση, ενα θετικο και ενα αρνητικο. Το θετικο ειναι το ζυγισμα του, παρ'ολα τα πολλα κιλα του, το αρνητικο ο κινητηρας του.

Η οποια αντιρρηση μου ομως, εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με την τιμη του, η οποια ειναι νομιζω αδικαιολογητη γι'αυτο που ειναι. Η δε ποιοτητα κατασκευης του, ειναι απλα μετρια.
Νομιζω η γιαμαχα εκμεταλλευεται design και παραδοση και μας πιανει τα οπισθια...κατι τετοια με χαλανε, οσο κι αν μ'αρεσει μια μηχανη, ακομα και αν ειναι η μοναδικη στο ειδος της.

Ως εκ τουτου, θα προτεινα κατι σε δικυλινδρο bmw, vstrom η versys, εκτος κι αν 'αθλητικη' οδηγηση στο χωμα ειναι must. Αλλα απο τα λεγομενα σου, δεν βλεπω να ειναι. Οποτε θα ελεγα, οπως και αλλοι, κατι αλλο να αγορασεις.

:beer:

daz
02/12/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μια μικρη βολτα το εχω κανει το τενερε, οποτε δεν ειμαι σε θεση να εκφερω εμπεριστατωμενη αποψη. Δυο πραγματα ομως μου εκαναν αμεσως εντυπωση, ενα θετικο και ενα αρνητικο. Το θετικο ειναι το ζυγισμα του, παρ'ολα τα πολλα κιλα του, το αρνητικο ο κινητηρας του.

Η οποια αντιρρηση μου ομως, εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με την τιμη του, η οποια ειναι νομιζω αδικαιολογητη γι'αυτο που ειναι. Η δε ποιοτητα κατασκευης του, ειναι απλα μετρια.
Νομιζω η γιαμαχα εκμεταλλευεται design και παραδοση και μας πιανει τα οπισθια...κατι τετοια με χαλανε, οσο κι αν μ'αρεσει μια μηχανη, ακομα και αν ειναι η μοναδικη στο ειδος της.

Ως εκ τουτου, θα προτεινα κατι σε δικυλινδρο bmw, vstrom η versys, εκτος κι αν 'αθλητικη' οδηγηση στο χωμα ειναι must. Αλλα απο τα λεγομενα σου, δεν βλεπω να ειναι. Οποτε θα ελεγα, οπως και αλλοι, κατι αλλο να αγορασεις.

:beer:




Αν ήταν πιο ελαφρύ θα ήταν πιο ακριβό DrBig και στο κάτω κάτω είναι το ελαφρύτερο στην κατηγορία του. Ναι τα κρύβει καλά τα κιλάκια του τα οποία θα σου φανούν μόνο αν το πας σε καμιά σοβαρή κατηφόρα με σαθρή κροκάλα. Ενστάσεις όσον αφορά την τιμή δεν μ' αρέσει να σχολιάζω αλλά πιστεύω πως και σε αυτόν τον τομέα είναι αρκετά τίμιο. Είναι ένα σύγχρονο σχεδιαστικά μηχανάκι με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καινούριο πλαίσιο, αλουμινένιο ψαλίδι και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Η ποιότητα από που κατάλαβες πως είναι μέτρια? Βαφή και φινίρισμα είναι πάνω απ' το μέσω όρο όχι μόνο αυτής της κατηγορίας τιμής αλλά και από ακριβότερες μηχανές, ενώ μετά από πολλά χλμ στο χώμα τίποτα δεν ξεβιδώθηκε, τίποτα δεν τρίζει, τίποτα δεν συντονίζεται. Μιλάμε για ένα μοντέλο που για παιδικές ασθένειες έβγαλε κάτι χαζομάρες ενώ η προσοχή στην λεπτομέρεια φαίνεται από την πρώτη ματιά. (Δες το προστατευτικό που έχει στο καπάκι του κινητήρα για να μην πληγωθεί από το λεβιέ του φρένου μετά από ενδεχόμενη πτώση). Για τον κινητήρα τα είπαμε. Όποιος δεν ξέρει τι εστί μονοκύλινδρος 660cc να μην πάρει τέτοια μηχανή αν δεν μάθει πρώτα.

johnpan
02/12/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Η οποια αντιρρηση μου ομως, εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με την τιμη του, η οποια ειναι νομιζω αδικαιολογητη γι'αυτο που ειναι.

+1.

Για 1500 - 2000 ευρω λιγότερα είναι τέλειο μηχανάκι.

Ροπάτο? :rotflmao:

Δεν ξερω αν ειχε πρόβλημα εκεινο που οδήγησα η αν το είχαν μαμησει απο τα πολλα τεστ rides αλλα μιλάμε χαλια...
ειδικά στις ανηφορικές φουρκέτες... καθόλου σωστή κλιμάκωση πρώτης - δευτέρας. Βάζεις πρώτη κοφτιάζει, αλλαζεις δευτερα ψοφαει, λες και σε κοροϊδευει... με απογοήτευσε μηχανη με τετοιο θρυλικο ονομα. :wave2:

DrBig
02/12/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Η ποιότητα από που κατάλαβες πως είναι μέτρια?

Απο προσωπικη πειρα, το μονο που ειδα ηταν ενα μαυρο παρκαρισμενο στο αεροδρομιο, μεσα στη σκουρια. Απο φορουμ, εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις σκουριας σε χωρες που βρεχει πολυ, οπως στην αγγλια. Ισως επρεπε να πω 'ποιοτητα φινιρισματος' για να ειμαι πιο ακριβης.

Αν το συγκρινουμε πχ με το 690Ε βλεπουμε οτι το δευτερο, εχει μακραν καλλιτερες αναρτησεις πλαισιο και κινητηρα. Το τενερε εχει μονο περισσοτερο σιδερο και πλαστικο, που ομως ειναι κατι που δεν κοστιζει και πολυ.
Το επιχειρημα μου, ειναι οτι για να αναβαθμισεις το τενερε στα επιπεδα του 690 οσον αφορα ισχυ και αναρτησεις θελεις 4000 ευρω πανω κατω.
Το γνωριζω οτι δεν ειναι μηχανες της ιδιας κατηγοριας χρησης, αλλα ρε γαμωτι μου, αν το 690 κανει 9000 και το τενερε 7500, τοτε το πρωτο ειναι τσαμπα σε σχεση με το δευτερο!
Μην ξεχναμε οτι το τενερε εχει κινιτηρα τεχνολογιας 90 και αναρτησεις και πλαισιο τεχνολογιας 80.

Να επαναλαβω οτι ειναι δεμενο σα συνολο και 'τιμιο' αναφορικα με την λειτουργικοτητα του, αλλα λιγο 'ατιμο' σε σχεση με την τιμη του! Σαν αλλο παραδειγμα δες το δικυλινδρο F650GS. Αυτο θα ελεγα οτι ειναι στην 'ευρυτερη' κατηγορια ενα μηχανακι που αξιζει τα λεφτα του!

daz
02/12/2009, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
+1.

Για 1500 - 2000 ευρω λιγότερα είναι τέλειο μηχανάκι.

Ροπάτο? :rotflmao:

Δεν ξερω αν ειχε πρόβλημα εκεινο που οδήγησα η αν το είχαν μαμησει απο τα πολλα τεστ rides αλλα μιλάμε χαλια...
ειδικά στις ανηφορικές φουρκέτες... καθόλου σωστή κλιμάκωση πρώτης - δευτέρας. Βάζεις πρώτη κοφτιάζει, αλλαζεις δευτερα ψοφαει, λες και σε κοροϊδευει... με απογοήτευσε μηχανη με τετοιο θρυλικο ονομα. :wave2:


Δεν νομίζω να ήταν αυτό αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν. Αλλά

ktm 690 στις 3,000 18 ίππους και 4,2 ροπή.
xtz 660 στις 3,000 20 ίππους και 5,3 ροπή.

ktm 690 στις 4,000 23 ίππους και 4,3κ ροπή
xtz 660 στις 4,000 30 ίππους και 5,4κ ροπή.

Μετά τις 3,000 νιώθεις έντονα την κλοτσιά του μονοκύλινδρου και η ροπή βρίσκεται συνέχεια πάνω από τα 5 χιλιογραμμόμετρα μέχρι τις 6.000 όπου ξεκινάει η μέγιστη ιπποδύναμη.

To ktm ξεκινάει από τις 5,000 αλλά από κει κ πέρα δεν πιάνεται. ούτε σε απόδοση ούτε στον τρόπο που ανεβάζει στροφές. Βγάζει και περισσότερη ροπή (περισσότερα κυβικά) και 10 ίππους παραπάνω στις 7,500 στις οποίες το tenere εχει μπει ήδη στον κόφτη.

DrBig
02/12/2009, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν νομίζω να ήταν αυτό αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν. Αλλά

ktm 690 στις 3,000 18 ίππους και 4,2 ροπή.
xtz 660 στις 3,000 20 ίππους και 5,3 ροπή.



Αυτο μαλλον λαθος ειναι διοτι ισχυς = ροπη χ στροφες οποτε αν το χτ ειναι 10% πανω σε ισχυ στις 3000 τοτε το 690 θα ειναι 10% κατω σε ροπη στις ιδιες στροφες, δηλαδη περιπου 4.8 και οχι 4.2.

Ψιλα γραμματα ομως! Για ενα πολυ απλο λογο. Τα νουμερα δε δειχνουν την ποιοτητα λειτουργιας ενος κινητηρα και το πως αυτος σε προδιαθετει να τον δουλευεις...

daz
02/12/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτο μαλλον λαθος ειναι διοτι ισχυς = ροπη χ στροφες οποτε αν το χτ ειναι 10% πανω σε ισχυ στις 3000 τοτε το 690 θα ειναι 10% κατω σε ροπη στις ιδιες στροφες, δηλαδη περιπου 4.8 και οχι 4.3.

Ψιλα γραμματα ομως! Για ενα πολυ απλο λογο. Τα νουμερα δε δειχνουν την ποιοτητα λειτουργιας ενος κινητηρα και το πως αυτος σε προδιαθετει να τον δουλευεις...


Αυτά που έγραψα είναι από δυναμόμετρο. Παίζουν πολλά ρόλο για το πως αποδίδει ένα μηχανάκι.
Βαρύτερος στρόφαλος, ψεκασμός, αναπνοή, πόσο ελεύθερη είναι η εξάτμιση κτλ.
Ναι έχεις δίκιο οι αριθμοί δεν σου δείχνουν για παράδειγμα πόσο πρόθυμος είναι ο κινητήρας να ανεβάσει στροφές.
Αν δεις όμως την καμπύλη ιπποδύναμης και ροπής του ενός με του άλλου θα καταλάβεις πως το ένα τραβάει από χαμηλά και το άλλο ξεσπάει στις ψηλές. Το 690 μάλιστα έχει σκαλοπάτι στις 5000 που βγάζει μάτι. Δεν την ποστάρω γιατί θα είμαστε εκτός θέματος. Αν υπήρχε αυτός ο κινητήρας σε adventure θα το συζητούσαμε.. Υπομονή όμως το βλέπω να έρχεται.

daz
02/12/2009, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Απο προσωπικη πειρα, το μονο που ειδα ηταν ενα μαυρο παρκαρισμενο στο αεροδρομιο, μεσα στη σκουρια. Απο φορουμ, εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις σκουριας σε χωρες που βρεχει πολυ, οπως στην αγγλια. Ισως επρεπε να πω 'ποιοτητα φινιρισματος' για να ειμαι πιο ακριβης.

Αν το συγκρινουμε πχ με το 690Ε βλεπουμε οτι το δευτερο, εχει μακραν καλλιτερες αναρτησεις πλαισιο και κινητηρα. Το τενερε εχει μονο περισσοτερο σιδερο και πλαστικο, που ομως ειναι κατι που δεν κοστιζει και πολυ.
Το επιχειρημα μου, ειναι οτι για να αναβαθμισεις το τενερε στα επιπεδα του 690 οσον αφορα ισχυ και αναρτησεις θελεις 4000 ευρω πανω κατω.
Το γνωριζω οτι δεν ειναι μηχανες της ιδιας κατηγοριας χρησης, αλλα ρε γαμωτι μου, αν το 690 κανει 9000 και το τενερε 7500, τοτε το πρωτο ειναι τσαμπα σε σχεση με το δευτερο!
Μην ξεχναμε οτι το τενερε εχει κινιτηρα τεχνολογιας 90 και αναρτησεις και πλαισιο τεχνολογιας 80.

Να επαναλαβω οτι ειναι δεμενο σα συνολο και 'τιμιο' αναφορικα με την λειτουργικοτητα του, αλλα λιγο 'ατιμο' σε σχεση με την τιμη του! Σαν αλλο παραδειγμα δες το δικυλινδρο F650GS. Αυτο θα ελεγα οτι ειναι στην 'ευρυτερη' κατηγορια ενα μηχανακι που αξιζει τα λεφτα του!


DrBig κατάλαβα πως σκέφτηκες. Η διαφορά που έχουν οι δύο εταιρίες στην φιλοσοφία είναι τεράστια. Τα περιφερικά, αναρτήσεις, τροχοί, κέντρα τροχών που χρησιμοποιεί η ktm είναι πολύ καλύτερα αλλά κ οι μηχανές της είναι πολύ ακριβότερες. Οι κινητήρες είναι στα όρια (σχεδόν) και φτιαγμένοι έτσι ώστε να αποδίδουν τρελά. Και άλλες εταιρείες θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό αλλά δεν τολμούν. Είναι πιο συντηρητικές και δίνουν βάση στην αξιοπιστία και στην χαμηλή τιμή.
Απλά ο ένας κινητήρας είναι φτιαγμένος να αντέχει τα διπλά χλμ ενώ ο άλλος είναι φτιαγμένος για να βγάζει περισσότερους ίππους. Πόσοι νομίζεις πως μπορούν να ρυθμίσουν το αμορτισέρ? Οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι μια προφόρτηση ελατηρίου για να μην ψαρεύει το μπροστινό όταν το φορτώσουν και τότε δεν τους ενδιαφέρει η απόσβεση επαναφοράς. Απλά Honda και Υamaha για παράδειγμα προσπαθούν να πιάσουν την μεγαλύτερη μερίδα. Αυτούς που θέλουν ένα φθηνό και αξιόπιστο μηχανάκι που μπορεί να κάνει εκείνο και το άλλο. Κανένα όμως δεν θα το κάνει όπως το ktm όπως κανένα ktm δεν θα το κάνει όσο ένα Honda.

και φυσικά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Αν και εγώ νομίζω πως στις μηχανές δεν υπάρχουν κανόνες.

Για την σκουριά κάτι άκουσα για τα δισκόφρενα εκεί που δεν κάνει επαφή με το ντακάκι. Κ άλλες σκουριάζουν εκεί και μάλλον είναι για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά. Ναι και οι ακτίνες δεν είνα ανοξείδωτες αλλά βαμμένες. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα και πήρα και ένα απ' τα πρώτα που ήρθαν το 08. Στα 09 και μετά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

SpeakeasyBlues
03/12/2009, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν ζεσταίνεται. Η εξάτμιση ζεσταίνει το αριστερό πόδι (ποτέ δεν με απασχόλησε) γιατί είναι από τα λίγα που οι εξατμίσεις δεν περνούν από κάτω. Δεν θέλει βλέπεις μόνο να λέγεται on-off αλλά και να είναι.

Ο πιο χαμηλόροπος και ελαστικός μονοκύλινδρος κινητήρας που μπορείς να βρεις αυτή την στιγμή στην αγορά . Ο λόγος που δεν μαζεύει 10 km παραπάνω τελική είναι και ο λόγος που δεν εντυπωσιάζεσαι όταν ακούς την ιπποδύναμη που φτάνει στην πίσω τροχό. Και όλα αυτά γιατί όλα τα έχει στις χαμηλές και στις μεσαίες. Από πότε το tenere τραβάει μετά τις 6000? Φυσικά εκεί βγάζει την μέγιστη απόδοση αλλά έχει τόση ροπή και δύναμη στις χαμηλές που αλλάζεις ταχύτητα πριν φτάσεις εκεί. Ναι έχει τον ίδιο κινητήρα με το xt αλλά έχει διαφορετικό φίλτρο και χαρτογράφηση και στις χαμηλομεσαίες τραβάει περισσότερο. Φυσικά μιλάμε για μονοκύλινδρο πράγμα που σημαίνει πως έχει πολύ μικρότερο ωφέλιμο εύρος στροφών συγκριτικά με ένα δικύλινδρο. Δεν χρειάζεται να πούμε για την αξιοπιστία αυτού του κινητήρα.

Ταξίδι με 2 άτομα 3 βαλίτσες φορτωμένες μέσα έξω με 150χλμ το πολύ. Πάει και παραπάνω αλλά διαμαρτύρεται με κραδασμούς. Τα ίδια κ μόνος σου. Όχι παραπάνω. Για παραπάνω αλλάζεις κατηγορία. Μην νομίζεις πως θα ταξιδεύεις με 170-180 με 650cc. Γύρισα όλη την Νότια Ιταλία έτσι όπως σου λέω.

Έχω 20.000 και οι αναρτήσεις δεν έχουν πάθει τίποτα ακόμα.. και στο κάτω κάτω κάνεις και ένα revolving και έρχονται στα μέτρα σου. Και πάω και χώμα.
Και όταν λέμε χώμα δεν εννοώ χαλικόδρομους – χωματόδρομους. Το έχω πάει παντού. Όχι δεν κάνει εντούρο. Όχι δεν θα πας με τριψήφια στον κατσικόδρομο. Αν θες να το κάνεις και αυτό βάλε πίσω ohlins, revolving στο μπροστά και tkc 80. Απ’ τα πιο μελετημένα σε αυτή την μηχανή είναι η θέση οδήγησης. Σε βολεύει αφάνταστα στο χώμα και δεν σε κουράζει στο ταξίδι. Πολύ καλή προστασία για χαζοπτώσεις που έτσι κ αλλιώς θα έρθουν κάποια στιγμή.

Ζελατίνα δεν έχω αλλάξει και είμαι 1.90. Ίσως κάποια στιγμή το κάνω για λιγότερη φασαρία στο κράνος μου. Η σέλα για άλλους είναι οκ για κάποιους είναι πολύ μαλακή. Ανάλογα το βάρος σου. Πολύ μαλακή σέλα σημαίνει πως βουλιάζει και δεν αφήνει μικρομετατοπίσεις με αποτέλεσμα αν πιάνεσαι . Αλλά τι λέω τώρα.. αυτό είναι κάτι που το φέρνεις στα μέτρα σου με ελάχιστα χρήματα. Η συνεπιβάτης δεν παραπονέθηκε ποτέ ούτε για τον αέρα ούτε για την σέλα. Και στην Ιταλία πέρασε πολύ χρόνο εκεί πάνω.

Εμπρός τροχό 21’’ δεν έχουν πολλά.. Μόνο κάτι πορτοκαλί θα βρεις. Και αυτό γιατί θέλουν και τα δύο να πηγαίνουν με αξιώσεις στο χώμα. Από την άλλη όμως αυτό σημαίνει πιο αργές αντιδράσεις σε ασφάλτινα σροφιλίκια. Αλλά δεν το παίρνεις γι αυτό ε?

Αν το συγκρίνω με άλλα της κατηγορίας που έχω οδηγήσει έχω να πω..

Versis. Ευέλικτο στην πόλη, ελαφρύ, χαμηλή κατανάλωση, αξιόλογο στο ταξίδι με μια άλλη ζελατίνα. Αλλά δεν πάει χώμα. Καθόλου. Ούτε χαλικόδρομο ούτε πεζοδρόμιο. (Η εξάτμιση δεν περνάει από κάτω αλλά είναι από κάτω, αν σου βαστάει κάντο)

Vstrom. Βαρύ, και φαίνετε και είναι με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά από την άλλη είναι ο βασιλιάς της εθνικής και των πωλήσεων στην κατηγορία.

Transalp. Ροπάτο (700cc). Λιγότερο ευέλικτο από το versis πιο ελαφρύ από το vsrom. Περισσότερες δυνατότητες στο χώμα από τα άλλα δύο αλλά ούτε τις μισές απ το xtz, Ανύπαρκτη κάλυψη από τον αέρα με μαμά ζελατίνα.

Με όλα τα παραπάνω έχεις περισσότερη δύναμη, μεγαλύτερο ωφέλιμο εύρος στροφών και την δυνατότητα επιλογής Abs. Από την άλλη περισσότερο βάρος, (πλην ίσως του versis). Ελάχιστες εκτός δρόμου δυνατότητες (με το versis μάλλον καθόλου). Ενώ όλα έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.

Είναι θέμα του τι θες να κάνεις. Σε ποιόν τομέα θες να εστιάσεις. Το Tenere πιστεύω πως είναι ιδιαίτερη μηχανή, μην την πάρεις αν δεν ξέρεις τι παίρνεις. Αν δεν γνωρίζεις καμία από τις παραπάνω περισσότερες πιθανότητες έχεις να μετανιώσεις αν πάρεις Tenere από οποιαδήποτε άλλη. Η εμφάνιση είναι θέμα υποκειμενικό και μπορείς να συμβιβαστείς αλλά ο μονοκύλινδρος κινητήρας ή σου αρέσει ή όχι. Αν θέλεις όμως να πηγαίνεις με αξιώσεις στο χώμα πιστεύω πως είναι μονόδρομος.

Ποιος είπε πως δεν κάνει τίποτα τέλεια? Κάνει.. Καταφέρνει να τα συνδυάζει όλα. Και το κάνει καλύτερα απ’ όλα τα άλλα. Χώμα, πόλη, εθνική, επαρχιακό, περίπτερο, ταξίδι, παιχνίδι, παπί, μηχανή, φαντασία.

Εγραψες !:a23:

SVX
03/12/2009, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex k8
με βλεπω να κοβω το τσιγαρο κ να πηγαινω σε ktm


γιατι? δεν μπορουν να καπνιζουν μηχανακι κι αναβατης ταυτοχρονα? :bigcry:

DUKASII
03/12/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτο μαλλον λαθος ειναι διοτι ισχυς = ροπη χ στροφες οποτε αν το χτ ειναι 10% πανω σε ισχυ στις 3000 τοτε το 690 θα ειναι 10% κατω σε ροπη στις ιδιες στροφες, δηλαδη περιπου 4.8 και οχι 4.2.

Ψιλα γραμματα ομως! Για ενα πολυ απλο λογο. Τα νουμερα δε δειχνουν την ποιοτητα λειτουργιας ενος κινητηρα και το πως αυτος σε προδιαθετει να τον δουλευεις... re paidia to ktm den einai perisotera kybika..654 einai mono sto onoma ta exei..ta perissotera..


episis..to ktm 690 duke r poy bgike tora..kai EXEI 690 KYBIKA...EXEI 70 ALOGA !!!

DrBig
03/12/2009, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
DrBig κατάλαβα πως σκέφτηκες. Η διαφορά που έχουν οι δύο εταιρίες στην φιλοσοφία είναι τεράστια. Τα περιφερικά, αναρτήσεις, τροχοί, κέντρα τροχών που χρησιμοποιεί η ktm είναι πολύ καλύτερα αλλά κ οι μηχανές της είναι πολύ ακριβότερες. Οι κινητήρες είναι στα όρια (σχεδόν) και φτιαγμένοι έτσι ώστε να αποδίδουν τρελά. Και άλλες εταιρείες θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό αλλά δεν τολμούν. Είναι πιο συντηρητικές και δίνουν βάση στην αξιοπιστία και στην χαμηλή τιμή.
Απλά ο ένας κινητήρας είναι φτιαγμένος να αντέχει τα διπλά χλμ ενώ ο άλλος είναι φτιαγμένος για να βγάζει περισσότερους ίππους. Πόσοι νομίζεις πως μπορούν να ρυθμίσουν το αμορτισέρ? Οι περισσότεροι το μόνο που θέλουν είναι μια προφόρτηση ελατηρίου για να μην ψαρεύει το μπροστινό όταν το φορτώσουν και τότε δεν τους ενδιαφέρει η απόσβεση επαναφοράς. Απλά Honda και Υamaha για παράδειγμα προσπαθούν να πιάσουν την μεγαλύτερη μερίδα. Αυτούς που θέλουν ένα φθηνό και αξιόπιστο μηχανάκι που μπορεί να κάνει εκείνο και το άλλο. Κανένα όμως δεν θα το κάνει όπως το ktm όπως κανένα ktm δεν θα το κάνει όσο ένα Honda.





Ειναι νωρις ακομα να πουμε για το 690, αλλα δεν εχει κινητηρα φτιαγμενο να ζησει λιγο. Εδω δε βλεπω καμια διαφορα με το τενερε.
Επειτα, λες για τις αναρτησεις...το γεγονος οτι λιγοι μπορουν να ρυθμισουν αυτες του ΚΤΜ δεν αλλαζει το γεγονος οτι η γιαμαχα βαζει ο,τι φτηνοτερο, χωρις ομως αυτο να αντανακλαται στην τιμη του! Το ιδιο και για τα υλικα κατασκευης, τη βαφη κλπ.

Δες το λιγο διαφορετικα...Γιατι το τενερε να κοστιζει 1000 ευρω πανω απο το χτ660? Παρομοιο πλαισιο, παρομοιες αναρτησεις, παρομοιος κινητηρας....γιατι? Κατ'εμε, ο μονος λογος ειναι το hype.

XJR_Billy
03/12/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ειναι νωρις ακομα να πουμε για το 690, αλλα δεν εχει κινητηρα φτιαγμενο να ζησει λιγο. Εδω δε βλεπω καμια διαφορα με το τενερε.
Επειτα, λες για τις αναρτησεις...το γεγονος οτι λιγοι μπορουν να ρυθμισουν αυτες του ΚΤΜ δεν αλλαζει το γεγονος οτι η γιαμαχα βαζει ο,τι φτηνοτερο, χωρις ομως αυτο να αντανακλαται στην τιμη του! Το ιδιο και για τα υλικα κατασκευης, τη βαφη κλπ.

Δες το λιγο διαφορετικα...Γιατι το τενερε να κοστιζει 1000 ευρω πανω απο το χτ660? Παρομοιο πλαισιο, παρομοιες αναρτησεις, παρομοιος κινητηρας....γιατι? Κατ'εμε, ο μονος λογος ειναι το hype.

Η Τενερέ έχει καινούργιο πλαίσιο, για τις αναρτήσεις δεν γνωρίζω.
Θεωρώ πολύ καλή κίνηση την τοποθέτηση του ήδη δοκιμασμένου κινητήρα από τις ΧΤ.

Έχει καινούργιο ψεκασμό, εξαλείφοντας το "βήχα" που είχαν οι ΧΤ, ακόμα και μετά την αναβάθμιση του 2007.
Στροφόμετρο, μεγαλύτερο κατά 7 λίτρα τεπόζιτο χωρίς πρόσθετο όγκο, λίγο μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, μεγαλύτερη ζελατίνα για τον αέρα και άλλα καλούδια που λείπουν από την πιο απλή XTR... Τα 15 κιλά βάρος που πήρε είναι αμελητέα.

Η τιμή της δεν είναι εξαιρετικά πιο ακριβή αν αναλογιστείς ότι μόνο το τεπόζιτο aftermarket των 26 λίτρων για τις ΧΤ κοστίζει 1000 ευρώ...:eek: :a31:

Εξάλλου, ποιά εταιρεία δεν εκμεταλλεύεται το όνομά της στην αγορά?
Αντικειμενικά, μιά πολύ καλή μηχανή για τα δικά μου γούστα και απαιτήσεις.
Αν μιλήσουμε με απόλυτα γκάζια και περιφερειακά, υστερεί στον ανταγωνισμό, ο οποίος δεν είναι καθόλου φτηνός... Όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του χειριστή...:wave2:

peskandritsos
03/12/2009, 15:22
Γουσταρω,
Παλι κοντρα ΚΤΜ-ΓΙΑΜΑΧΑ:a014:
Ο ανθρωπος ρωτησε γνωμη για το τενερε και οχι συγκριση με αλλες μοτο.
Λοιπον σαν κατοχος να σου πω οτι....
Ταξιδευεις με 130-140 ΤΟ ΠΟΛΥ
Αν πας με παραπανω δεν εχεις γκαζι για εκτακτη περιπτωση!!!
Αυτονομια με νορμαλ οδηγηση πανω απο 400 χλμ:eyepop: :eyepop:
Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο και μη πεταχτει καμια λουγκρα και πει για τα λεφτα, ας κοψει το καπνισμα.:smokin:
Φρενα αριστα για το βαρος της μηχανης.
Φορτωμα οσο μπορεις να του χωρεσεις.(και χωραει πολλα).
Μεσα στην κινηση πολυ καλο λογω υψους εκτος απο καποιους επιτοπιους ελιγμους (λογω βαρους).
Σερβις-λαδια καθε 5.000 χλμ.

Ολα τα αλλα μπορεις να τα καταλαβεις και μονος σου αφου οδηγας ηδη μηχανη.



(Καλυτερο χρωμα το desert chaki) :lol:

daz
03/12/2009, 15:26
To Tenere δυστυχώς έχει καλύτερη ποιότητα από το XT. Και λέω δυστυχώς η Yamaha θα έπρεπε να το προσέξει λίγο σε αυτό τον τομέα το ΧΤ μετά από τόσα χρόνια. Δεν είναι δυνατόν να το έχει αφήσει με ατσάλινο ψαλίδι και χωρίς στροφόμετρο εν έτη 010. (Μήπως τα άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι?) Αλλά αφού πουλάει γιατί να το κάνει? Το τενερε έχει καινούριο πλαίσιο (ποιος ειπε πως είναι του 90?), ψαλίδι αλουμινίου, καλύτερη βαφή και γενικά είναι σε άλλη κατηγορία (σταθερό φερινγκ). Μάλλον εκεί είναι τα 1000 ευρώ διαφορά με το xt και ίσως σε 2,3 πραγματάκια ακόμα. Αν και νομίζω πως και το xt όταν βγήκε ήταν πιο ακριβό. Τεσπα εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο ακριβότερο είναι το tenere απ’ το xt ούτε πόσο φθηνότερο από ένα ktm. Και σίγουρα όλοι αυτοί που έχουν πάρει xt κάτι ξέρουν. Η εμπορική επιτυχία του vstrom κάπου οφείλεται. Για μένα μπορεί να είναι μια ξεπερασμένη σχεδιαστικά μηχανή, βαριά που απαιτεί ανανέωση αλλά για κάποιον άλλο είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Συνδυάζει αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης και άνετο ταξίδι σε μία λογική τιμή. Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν διαφορετικές φιλοσοφίες αλλά να κρίνουμε τα μηχανάκια με βάση τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μας και ποια είναι αυτά που τις καλύπτουν.

Ναι ο κινητήρας του ktm 690 eduro είναι 654 δεν είναι 690 και είναι ο δυνατότερος κινητήρας της κατηγορίας χωρίς αμφισβήτηση. H μικρή διαφορά στην τιμή με το tenere παρόλα τα καλύτερα περιφερικά ίσως οφείλεται στον ίδιο λόγο που το tenere είναι ακριβότερο από το xt. Ας συγκρίνουμε μηχανές ίδιας κατηγορίας. Πόσο ακριβότερο είναι το ktm από το xt? Φυσικά και η διαφορά αντανακλάτε στην τιμή του. Σε σένα μπορεί να κοστίσει 4,000 να κάνεις το xt ktm αλλά στην Yamaha θα κόστιζε 2000. Όση περίπου είναι και η διαφορά τους. H Yamaha όμως δεν θα βγάλει ποτέ παρόμοιο μηχανάκι σε αυτή την τιμή απλά γιατί απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και έχει διαφορετική φιλοσοφία από την ktm. Περίμενε να δούμε πόσο ακριβότερο θα είναι το 690 adventure ( όταν με το καλό θα έρθει, αν..) από το 690 enduro και μετά συζητάμε πόσο ακριβότερο είναι το tenere από το xt και πόσο φθηνότερο από το 690.

daz
03/12/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γουσταρω,
Παλι κοντρα ΚΤΜ-ΓΙΑΜΑΧΑ:a014:
Ο ανθρωπος ρωτησε γνωμη για το τενερε και οχι συγκριση με αλλες μοτο.
Λοιπον σαν κατοχος να σου πω οτι....
Ταξιδευεις με 130-140 ΤΟ ΠΟΛΥ
Αν πας με παραπανω δεν εχεις γκαζι για εκτακτη περιπτωση!!!
Αυτονομια με νορμαλ οδηγηση πανω απο 400 χλμ:eyepop: :eyepop:
Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο και μη πεταχτει καμια λουγκρα και πει για τα λεφτα, ας κοψει το καπνισμα.:smokin:
Φρενα αριστα για το βαρος της μηχανης.
Φορτωμα οσο μπορεις να του χωρεσεις.(και χωραει πολλα).
Μεσα στην κινηση πολυ καλο λογω υψους εκτος απο καποιους επιτοπιους ελιγμους (λογω βαρους).
Σερβις-λαδια καθε 5.000 χλμ.

Ολα τα αλλα μπορεις να τα καταλαβεις και μονος σου αφου οδηγας ηδη μηχανη.



(Καλυτερο χρωμα το desert chaki) :lol:


peskandritsos τι χρώμα είναι η μηχανή σου? Εγώ έχω την λευκή και ταξιδεύω με 140-150. Ποτέ δεν έχω κάνει σοβαρό ταξίδι με 130. Έχεις δίκιο για το spam. Η συζήτηση είναι εύκολο να εκτραπεί.
alex k8 ξέχνα ότι ήξερες απο τα χτ 600. Κάτοχοι χτ 660 λένε πως το xtz πάει καλύτερα και απ΄ αυτά.

peskandritsos
03/12/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
peskandritsos τι χρώμα είναι η μηχανή σου? Εγώ έχω την λευκή και ταξιδεύω με 140-150. Ποτέ δεν έχω κάνει σοβαρό ταξίδι με 130. Έχεις δίκιο για το spam. Η συζήτηση είναι εύκολο να εκτραπεί.
alex k8 ξέχνα ότι ήξερες απο τα χτ 600. Κάτοχοι χτ 660 λένε πως το xtz πάει καλύτερα και απ΄ αυτά. Εχω παει εθνικη οδο μεχρι Χαλκιδα με συνεχη ταχυτητα 160 χλμ την ωρα.
Αλλα,
και κουραστικο ειναι λιγο απο τους κραδασμους, και καιει παραπανω γιατι εισαι πανω απο 5.500-6.000 στροφες και δεν εχεις την απαιτουμενη ροπη για μια γρηγορη προσπεραση αναγκης.
Και να προσθεσω στην συγκριση με το XTR οτι εχει πολυ καλυτερο στησιμο και ζυγισμα ως πιο μπροστοβαρο.

(Μπεζακι εχω) :rotflmao: :rotflmao:

daz
03/12/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
[

(Μπεζακι εχω) :rotflmao: :rotflmao: [/B]

χαχα το ξέρω peska.. ακραπιασμένο Κιόλας.

DrBig
03/12/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο

Ναι, καντε τετοια και μετα να δω τι θα λετε για το αφθαρτο των κινητηρων σας!

daz
03/12/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ναι, καντε τετοια και μετα να δω τι θα λετε για το αφθαρτο των κινητηρων σας!

Τα ίδια θα λεμε φίλε μου.. Υπάρχουν χτ που βγάζουν περί τα 70 στον τροχό. Αυτοί τι να πουν? Για την αναπνοή μιλήσαμε, όλα τα καινούρια είναι πνιγμένα, όχι για εκκεντροφόρους, συμπίεση, ροϊκή εξέλιξη και πιστόνια.

DrBig
03/12/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα ίδια θα λεμε φίλε μου.. Υπάρχουν χτ που βγάζουν περί τα 70 στον τροχό. Αυτοί τι να πουν? Για την αναπνοή μιλήσαμε, όλα τα καινούρια είναι πνιγμένα, όχι για εκκεντροφόρους, συμπίεση, ροϊκή εξέλιξη και πιστόνια.

Αυτοι ξερουν τι κανουν. Κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, οι οποιοι διαβαζουν συμβουλες οπως η παραπανω και τις εκτελουν κατα γραμμα. Αν βαλεις στο τενερε (και σε οποιοδηποτε καινουργιο μηχανακι) ανοιχτο φιλτρο και ανοιχτη εξατμιση χωρις καταλυτη, το AFR θα ειναι τοσο εκτος, που ο κινητηρας σου ειλικρινα δεν θα ζησει για παρα πολυ. καντο και μετα απο 20000κμ πες μας σε τι κατασταση βρισκονται οι βαλβιδες σου!

Πρεπει οπωσδηποτε να μπει και διαχειριστης καυσιμου και να γινει σοβαρη δυναμομετρηση με καυσαναλυση.

Φτασαμε αισιως στα 8500-9000 ευρω λοιπον για ενα τενερε με 50 αλογα στο τροχο!
Ευκαιρια, δηλαδη ;)

daz
03/12/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτοι ξερουν τι κανουν. Κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, οι οποιοι διαβαζουν συμβουλες οπως η παραπανω και τις εκτελουν κατα γραμμα. Αν βαλεις στο τενερε (και σε οποιοδηποτε καινουργιο μηχανακι) ανοιχτο φιλτρο και ανοιχτη εξατμιση χωρις καταλυτη, το AFR θα ειναι τοσο εκτος, που ο κινητηρας σου ειλικρινα δεν θα ζησει για παρα πολυ. καντο και μετα απο 20000κμ πες μας σε τι κατασταση βρισκονται οι βαλβιδες σου!

Πρεπει οπωσδηποτε να μπει και διαχειριστης καυσιμου και να γινει σοβαρη δυναμομετρηση με καυσαναλυση.

Φτασαμε αισιως στα 8500-9000 ευρω λοιπον για ενα τενερε με 50 αλογα στο τροχο!
Ευκαιρια, δηλαδη ;)


Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από 2.
1. Αυτοί που τα κάνουν αυτά μάλλον τα κάνουν εις γνώσιν τους και δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν 100,000 στην εθνική αλλά 20,000 στην μία ρόδα. Γούστα είναι αυτά..
2.Δεν είπε κανείς σε κανένα να πειράξει οτιδήποτε.. Μιλάμε πάντα για το μηχανάκι μαμά. Το πόσα θα του ρίξει κάποιος μετά και γιατί δεν μας αφορά. Οι εταιρίες πάντος βγάζουν μηχανάκια για όλους. Αν θέλεις να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου ίσως χρειαστεί να αλλάξεις 2 πραγματάκια. Για παράδειγμα αποστάτες στο τιμόνι εγώ έβαζα πάντα σε όλα τα χωματερά μηχανάκια μου αφού είμαι 1,90. Εξάτμηση μπορεί να αλλάξει κάποιος που έχει χτ όπως και αυτός πού έχει Hayabousa!

daz
03/12/2009, 16:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B] ...συμβουλες οπως η παραπανω ...

Είπα εγώ σε κάποιον να χρησιμοποιήσει το μηχανάκι σαν βάση για να φτιάξει κάτι δικό του και δεν το κατάλαβα?

DrBig
03/12/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από 2.
1. Αυτοί που τα κάνουν αυτά μάλλον τα κάνουν εις γνώσιν τους και δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν 100,000 στην εθνική αλλά 20,000 στην μία ρόδα. Γούστα είναι αυτά..
2.Δεν είπε κανείς σε κανένα να πειράξει οτιδήποτε.. Μιλάμε πάντα για το μηχανάκι μαμά. Το πόσα θα του ρίξει κάποιος μετά και γιατί δεν μας αφορά. Οι εταιρίες πάντος βγάζουν μηχανάκια για όλους. Αν θέλεις να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου ίσως χρειαστεί να αλλάξεις 2 πραγματάκια. Για παράδειγμα αποστάτες στο τιμόνι εγώ έβαζα πάντα σε όλα τα χωματερά μηχανάκια μου αφού είμαι 1,90. Εξάτμηση μπορεί να αλλάξει κάποιος που έχει χτ όπως και αυτός πού έχει Hayabousa!


Ουτε εγω διαφωνω, και μαλιστα αν γινει σωστα η οποια μετατροπη δεν διακυβευεται καν η αξιοπιστια.

Οταν εψαχνα ομως να παρω μεταχειρισμενο τενερε και ειχα βρει ενα με 'εξατμιση και φιλτρο' χωρις PC και χαρτη, την εκανα με ελαφρα πηδηματακια και το αυτο θα συμβουλευα τον οποιοδηποτε επιδοξο αγοραστη.

Για να μην χαλαμε το θρεντ και να επιστρεψουμε στο θεμα μας, να πω σε περιπτωση που δεν εγινε σαφες, οτι αυτο που ειπε παραπανω ο φιλος για 'βαλε εξατμιση και φιλτρο' ειναι απο τις προτασεις που δεν θα επρεπε να περνανε ασχολιαστες απο κανενα θρεντ.

:beer:

LOUKILOUK
03/12/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
To Tenere δυστυχώς έχει καλύτερη ποιότητα από το XT. Και λέω δυστυχώς η Yamaha θα έπρεπε να το προσέξει λίγο σε αυτό τον τομέα το ΧΤ μετά από τόσα χρόνια. Δεν είναι δυνατόν να το έχει αφήσει με ατσάλινο ψαλίδι και χωρίς στροφόμετρο εν έτη 010. (Μήπως τα άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι?) Αλλά αφού πουλάει γιατί να το κάνει? Το τενερε έχει καινούριο πλαίσιο (ποιος ειπε πως είναι του 90?), ψαλίδι αλουμινίου, καλύτερη βαφή και γενικά είναι σε άλλη κατηγορία (σταθερό φερινγκ). Μάλλον εκεί είναι τα 1000 ευρώ διαφορά με το xt και ίσως σε 2,3 πραγματάκια ακόμα. Αν και νομίζω πως και το xt όταν βγήκε ήταν πιο ακριβό. Τεσπα εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο ακριβότερο είναι το tenere απ’ το xt ούτε πόσο φθηνότερο από ένα ktm. Και σίγουρα όλοι αυτοί που έχουν πάρει xt κάτι ξέρουν. Η εμπορική επιτυχία του vstrom κάπου οφείλεται. Για μένα μπορεί να είναι μια ξεπερασμένη σχεδιαστικά μηχανή, βαριά που απαιτεί ανανέωση αλλά για κάποιον άλλο είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Συνδυάζει αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης και άνετο ταξίδι σε μία λογική τιμή. Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν διαφορετικές φιλοσοφίες αλλά να κρίνουμε τα μηχανάκια με βάση τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μας και ποια είναι αυτά που τις καλύπτουν.

Ναι ο κινητήρας του ktm 690 eduro είναι 654 δεν είναι 690 και είναι ο δυνατότερος κινητήρας της κατηγορίας χωρίς αμφισβήτηση. H μικρή διαφορά στην τιμή με το tenere παρόλα τα καλύτερα περιφερικά ίσως οφείλεται στον ίδιο λόγο που το tenere είναι ακριβότερο από το xt. Ας συγκρίνουμε μηχανές ίδιας κατηγορίας. Πόσο ακριβότερο είναι το ktm από το xt? Φυσικά και η διαφορά αντανακλάτε στην τιμή του. Σε σένα μπορεί να κοστίσει 4,000 να κάνεις το xt ktm αλλά στην Yamaha θα κόστιζε 2000. Όση περίπου είναι και η διαφορά τους. H Yamaha όμως δεν θα βγάλει ποτέ παρόμοιο μηχανάκι σε αυτή την τιμή απλά γιατί απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και έχει διαφορετική φιλοσοφία από την ktm. Περίμενε να δούμε πόσο ακριβότερο θα είναι το 690 adventure ( όταν με το καλό θα έρθει, αν..) από το 690 enduro και μετά συζητάμε πόσο ακριβότερο είναι το tenere από το xt και πόσο φθηνότερο από το 690.

Θα συμφωνήσω σε όλα γενικά και θα ευχηθώ αυτο το KTM 690 ADV να μην στοιχιώσει τα όνειρά μας όπως το 1000άρι tenere...
Γυρνώντας στο άρχικό θέμα η ολοκληρωμένη εντύπωση μοιαζει να συνοψίζεται στα εξής βασικά...
- All around μηχανάκι, τίμιο αν και όχι φτηνό, ποιοτικό αλλά όχι κορυφαίο, χωμάτινο και ασφάλτινο μαζί αλλά όχι και για πολλά πολλά πουθενά...(αν δεν είναι έτσι διορθώστε με...)
Αν θελήσουμε να το συγκρίνουμε με άλλες ίδιας κατηγορίας μηχανές θα πρέπει να παμε μάλλον σε παλιότερα μοντελα στα 650cc...BMW650 dakar, KTM adv640, transalp650, άντε και κάνα Dominator650 .... Το πρώτο μαλλον είναι άμεσα συγκρίσιμο μιας και είναι και αυτό 50-50, το 2ο(το είχα...) θεωρω ότι ειναι ότι καλύτερο σε πραγματικό ον-οφ σε άσφαλτο και χώμα αλλά με χαμηλά επίπεδα άνεσης και ακριβότερο σε αγορά και συντηρηση...για το τρανσαλπ τα είπατε ήδη...το Domi είναι άρκετά παλιό και μάλλον δεν έπρεπε να το είχα βάλει καθόλου...
Άυτα τα 3 πάντως πάνε και χώμα σε αντίθεση με Versus - V-strom...
Kαβάλα τα να αποκτήσεις και εσύ άποψη...
:beer: :wave2:

peskandritsos
03/12/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Θα συμφωνήσω σε όλα γενικά και θα ευχηθώ αυτο το KTM 690 ADV να μην στοιχιώσει τα όνειρά μας όπως το 1000άρι tenere...
Γυρνώντας στο άρχικό θέμα η ολοκληρωμένη εντύπωση μοιαζει να συνοψίζεται στα εξής βασικά...
- All around μηχανάκι, τίμιο αν και όχι φτηνό, ποιοτικό αλλά όχι κορυφαίο, χωμάτινο και ασφάλτινο μαζί αλλά όχι και για πολλά πολλά πουθενά...(αν δεν είναι έτσι διορθώστε με...)
Αν θελήσουμε να το συγκρίνουμε με άλλες ίδιας κατηγορίας μηχανές θα πρέπει να παμε μάλλον σε παλιότερα μοντελα στα 650cc...BMW650 dakar, KTM adv640, transalp650, άντε και κάνα Dominator650 .... Το πρώτο μαλλον είναι άμεσα συγκρίσιμο μιας και είναι και αυτό 50-50, το 2ο(το είχα...) θεωρω ότι ειναι ότι καλύτερο σε πραγματικό ον-οφ σε άσφαλτο και χώμα αλλά με χαμηλά επίπεδα άνεσης και ακριβότερο σε αγορά και συντηρηση...για το τρανσαλπ τα είπατε ήδη...το Domi είναι άρκετά παλιό και μάλλον δεν έπρεπε να το είχα βάλει καθόλου...
Άυτα τα 3 πάντως πάνε και χώμα σε αντίθεση με Versus - V-strom...
Kαβάλα τα να αποκτήσεις και εσύ άποψη...
:beer: :wave2: Σχεδον συμφωνω μαζι σου.
Αλλα να αφαιρεσεις απο το συγκριτικο και το ΤΑ καθοτι δικυλινδρο.
Το μοναδικο που μπορει καποιος να θεωρησει ανταγωνισμο αυτη την εποχη ειναι το BMW 650 GS το μονοκυλινδρο και οχι το DAKAR που το εχει σταματησει (κακως νομιζω)
Το ΚΤΜ εχει ηδη στοιχιωσει γιατι οι συζητησεις για αυτο ειχαν ξεκινησει απο τοτε που ειχε βγει το ΤΕΝΕΡΕ πριν ακομα αρχισουν να μιλανε για το "μεγαλο" το 1000αρι-1200αρι.;)

LARISEOS
03/12/2009, 17:37
ρε teneredes μπλα μπλα μπλα.......δεν παιζει κ λιγο φασαρια....πολύ κουβέντα!!!!

αυτος ο dukas 2 χαλασε πολυ !!!!!


182218

peskandritsos
03/12/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Φτασαμε αισιως στα 8500-9000 ευρω λοιπον για ενα τενερε με 50 αλογα στο τροχο!
Ευκαιρια, δηλαδη ;) Αν το κριτηριο καποιου ειναι τα αλογα εχεις δικιο, δεν αξιζει, ειναι μπουρουχα, και οσοι το εχουμε παρει ειμαστε λαλακες.
Και εγω με τα εξτρα που εχω βαλει και που σκεφτομαι να βαλω ειμαι αρχιλαλακας.

Αλλα για να μου απαντησει καποιος ποια ειναι η τελεια μηχανη που δεν θα βρουμε κανενα ψεγαδι και να κοστιζει οσο ενα παπι με επιδοσεις R1 και ποιοτητα ΚΤΜ:rotflmao: που να πηγαινει στο χωμα σαν χασκυ και να εχει μεταπωληση σαν BMW να παω να την παρω αμεσως.
Α, και να μου αρεσει και εμφανησιακα!!!

Την μηχανη που παιρνει ο καθενας την παιρνει γιατι την ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και θεωρει οτι τον εξυπηρετει και ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα.(Κατ¨εμε):wave2:

DrBig
03/12/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Σχεδον συμφωνω μαζι σου.
Αλλα να αφαιρεσεις απο το συγκριτικο και το ΤΑ καθοτι δικυλινδρο.
Το μοναδικο που μπορει καποιος να θεωρησει ανταγωνισμο αυτη την εποχη ειναι το BMW 650 GS το μονοκυλινδρο και οχι το DAKAR που το εχει σταματησει (κακως νομιζω)
Το ΚΤΜ εχει ηδη στοιχιωσει γιατι οι συζητησεις για αυτο ειχαν ξεκινησει απο τοτε που ειχε βγει το ΤΕΝΕΡΕ πριν ακομα αρχισουν να μιλανε για το "μεγαλο" το 1000αρι-1200αρι.;)


Οταν κρινουμε μια μηχανη, η την συγκρινουμε με αλλες, τοτε δεν συζηταμε μονο αυτες που τυχαινει να πεφτουν ακριβως στην κατηγορια της, αλλα και λιγο πιο περα. Ποσο μαλλον οταν παραγοντας ειναι και η τιμη.

Το 690 δεν το ανεφερα για να το συγκρινω απ'ευθειας με το τενερε χρηστικα, αλλα σαν παραδειγμα του οτι το μεν 690 ειναι μια 'τιμια' οικονομικα κατασκευη, ενω το τενερε οχι.

Ειτε μας/σας αρεσει το τενερε ειτε οχι δεν παυει να ειναι ανακυκλωμενη τεχνολογια με διαφορετικα ρουχα. Τι κι αν το τεποζιτο ειναι μεγαλυτερο απο του χτ, η το πλαισιο εχει 0.5 μοιρες μεγαλυτερο καστερ (παρεπιπτωντως Νταζ τα χτ εχουν αλουμινενια ψαλιδια απο το 2008). Τι κι αν μεγαλωσε το φιλτροκουτι και αλλαξε η χαρτογραφηση. Ειναι το ενα και το αυτο, με παραπανω κοστος παραγωγης ενα πλαστικο μουτρο και μηδαμινο κοστος εξελιξης. Φοραει σωληνωτο πλαισιο τεχνολογιας του παππου μου, και μονοκυλινδρο κινητηρα που βγαινει ο ιδιος απο δεν ξερω κι εγω ποτε, η τελως παντων με μηδαμινες αλλαγες.

-Ειναι καλο?
-Ειναι.
-Αξιζει τα λεφτα του?
-ΟΧΙ!

Βαλτε το διπλα σε αλλη μηχανη με παρομοιο κοστος αγορας και δειτε το απλα σα μοτοσυκλετα ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης και ειναι προφανες. Εδω ειναι πολυ πιθανο να εχει βαλει και η Γιαμαχα Χελλας το χερακι της, εκμεταλλευομενη ακριβως αυτην την σταση που εχουν πολλοι απο εδω, περι διαχρονικης ποιοτητας και αλλων χαριτωμενων μαρκετιστικων τρικ.

DrBig
03/12/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αν το κριτηριο καποιου ειναι τα αλογα εχεις δικιο, δεν αξιζει, ειναι μπουρουχα, και οσοι το εχουμε παρει ειμαστε λαλακες.
Και εγω με τα εξτρα που εχω βαλει και που σκεφτομαι να βαλω ειμαι αρχιλαλακας.

Αλλα για να μου απαντησει καποιος ποια ειναι η τελεια μηχανη που δεν θα βρουμε κανενα ψεγαδι και να κοστιζει οσο ενα παπι με επιδοσεις R1 και ποιοτητα ΚΤΜ:rotflmao: που να πηγαινει στο χωμα σαν χασκυ και να εχει μεταπωληση σαν BMW να παω να την παρω αμεσως.
Α, και να μου αρεσει και εμφανησιακα!!!

Την μηχανη που παιρνει ο καθενας την παιρνει γιατι την ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και θεωρει οτι τον εξυπηρετει και ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα.(Κατ¨εμε):wave2:


Το κριτηριο στο οποιο αναφερομαι δεν ειναι τα αλογα, αλλα η σχεση του τι παιρνεις σε σχεση με αυτο που δινεις.:wave2:

peskandritsos
03/12/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οταν κρινουμε μια μηχανη, η την συγκρινουμε με αλλες, τοτε δεν συζηταμε μονο αυτες που τυχαινει να πεφτουν ακριβως στην κατηγορια της, αλλα και λιγο πιο περα. Ποσο μαλλον οταν παραγοντας ειναι και η τιμη.

Το 690 δεν το ανεφερα για να το συγκρινω απ'ευθειας με το τενερε χρηστικα, αλλα σαν παραδειγμα του οτι το μεν 690 ειναι μια 'τιμια' οικονομικα κατασκευη, ενω το τενερε οχι.

Ειτε μας/σας αρεσει το τενερε ειτε οχι δεν παυει να ειναι ανακυκλωμενη τεχνολογια με διαφορετικα ρουχα. Τι κι αν το τεποζιτο ειναι μεγαλυτερο απο του χτ, η το πλαισιο εχει 0.5 μοιρες μεγαλυτερο καστερ (παρεπιπτωντως Νταζ τα χτ εχουν αλουμινενια ψαλιδια απο το 2008). Τι κι αν μεγαλωσε το φιλτροκουτι και αλλαξε η χαρτογραφηση. Ειναι το ενα και το αυτο, με παραπανω κοστος παραγωγης ενα πλαστικο μουτρο και μηδαμινο κοστος εξελιξης. Φοραει σωληνωτο πλαισιο τεχνολογιας του παππου μου, και μονοκυλινδρο κινητηρα που βγαινει ο ιδιος απο δεν ξερω κι εγω ποτε, η τελως παντων με μηδαμινες αλλαγες.

-Ειναι καλο?
-Ειναι.
-Αξιζει τα λεφτα του?
-ΟΧΙ!

Βαλτε το διπλα σε αλλη μηχανη με παρομοιο κοστος αγορας και δειτε το απλα σα μοτοσυκλετα ΜΑΖΙΚΗΣ παραγωγης και ειναι προφανες. Εδω ειναι πολυ πιθανο να εχει βαλει και η Γιαμαχα Χελλας το χερακι της, εκμεταλλευομενη ακριβως αυτην την σταση που εχουν πολλοι απο εδω, περι διαχρονικης ποιοτητας και αλλων χαριτωμενων μαρκετιστικων τρικ. Το απλο το ΧΤ εχει λιγοτερο
εναν δισκο μπροστα
στροφομετρο
ρυθμιζομενες αναρτησεις
μικροτερο τεποζιτο
ανυπαρκτο φαιρινγκ
ασχημο γεφυρωμα μπροστινου (τρεμουλο στα πολλα)
Το πλαισιο το οποιο ειναι απο την εποχη του παππου σου αν το προσεξει καποιος θα καταλαβει οτι εκει η γιαμαχα δεν εχει κανει τσιγκουνια σε σιδερο-στιβαροτητα-ακαμψια.(αφου το εχεις οδηγησει φανταζομαι οτι αυτο το εχεις καταλαβει)Γιαυτο και τα 10 κιλα παραπανω απο το ΧΤR.
Αν νομιζεις οτι ολα αυτα τα παραπανω θα τα εβαζε καποιος σε ενα "τιμιο" XTR με λιγοτερο απο 1.000 ευρω τοτε εγω εχω λαθος.


Και μια ερωτηση πληροφοριακα χωρις να εχω ορεξη για σαρκασμο. Το ΚΤΜ το 690 τι κοστος χρησης εχει??
Δηλαδη καθε ποτε λαδια-σερβις κλπ?? Αν ξερει καποιος να απαντησει.:D

DrBig
03/12/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Το απλο το ΧΤ εχει λιγοτερο
εναν δισκο μπροστα
στροφομετρο
ρυθμιζομενες αναρτησεις
μικροτερο τεποζιτο
ανυπαρκτο φαιρινγκ
ασχημο γεφυρωμα μπροστινου (τρεμουλο στα πολλα)
Το πλαισιο το οποιο ειναι απο την εποχη του παππου σου αν το προσεξει καποιος θα καταλαβει οτι εκει η γιαμαχα δεν εχει κανει τσιγκουνια σε σιδερο-στιβαροτητα-ακαμψια.(αφου το εχεις οδηγησει φανταζομαι οτι αυτο το εχεις καταλαβει)Γιαυτο και τα 10 κιλα παραπανω απο το ΧΤR.
Αν νομιζεις οτι ολα αυτα τα παραπανω θα τα εβαζε καποιος σε ενα "τιμιο" XTR με λιγοτερο απο 1.000 ευρω τοτε εγω εχω λαθος.


Και μια ερωτηση πληροφοριακα χωρις να εχω ορεξη για σαρκασμο. Το ΚΤΜ το 690 τι κοστος χρησης εχει??
Δηλαδη καθε ποτε λαδια-σερβις κλπ?? Αν ξερει καποιος να απαντησει.:D


1) Δε θεωρω το χτ ως επιτομη της καλης σχεσης τιμης προς αποδοση.
2) Το παραπανω σιδερο στο πλαισιο η το μεγαλυτερο τεποζιτο δεν κοστιζει παραπανω ουτε ως R&D ουτε ως παραγωγη.
3) Οι οποιες παραπανω ρυθμισεις στις μετριοτατες αναρτησεις της ευρυτερης οικογενειας των ΧΤ κοστιζουν περι τα 10 ευρω στο εργοστασιο, ο παραπανω δισκος και δαγκανα ισως 20 ευρω. Ο μονος δισκος του 690 πιανει καλλιτερα απο το διπλο του ΧΤΖ.
4) Το 690 θελει λαδια καθε 5Κ και ελεγχο βαλβιδων καθε 10Κ. Οι δε αναρτησεις του για να τις βαλεις στο ΧΤ θα πληρωσεις 3000 ευρω, ενω για να αυξησεις την ισχυ του ΧΤ στα επιπεδα του 690 θα σε παει πισω τουλαχιστο 2000 ευρω και θα εισαι και παρανομος και θα μολυνεις και το περιβαλλον. Η δε αξιοπιστια θα ειναι πολυ χειροτερη απο ενα στοκ κινητηρα 690.
Την ακαμψια του πλαισιου του 690 με το βαρος του πλαισιου του 690 δεν προκειται ποτε οτι κι αν ξοδεψεις να την πετυχεις.

dimitris_a
03/12/2009, 18:54
εγω έχω να πω τα εξής:
τη μηχανή την έχω ένα μηνα και δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα.
Όταν την πήρα ήξερα πως είναι ένα μηχανάκι που μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με κάποιους συμβιβασμούς βέβαια.

Δεν είμαι 20-25 για να τρελλαίνομαι με τα άλογα και τις τελικές.
Δεν είμαι πιτσιρικάς για να λιώνω το μηχανάκι στο χώμα

Θέλω να πηγαίνω όμως οπουδήποτε χωρίς να σκέφτομαι: Μπορώ;
Δεν με πειράζει να φθάσω λίγη ώρα αργότερα


Και να μιλήσω λίγο φαλοκρατικά:
Κάποιες μηχανές είναι σαν τις γκόμενες
Σε τρελλαίνουν, βγάζεις γούστα, περνάς καλά και μετά ψάχνεις για άλλη.

Κάποιες μηχανές είναι σαν τις καλές συζύγους
Σου δίνουν ηρεμία, σιγουριά, (κάνοντας βέβαια από τη μεριά σου τους απαραίτητους συμβιβασμους) και δε σε απογοητεύουν ποτέ.

Έχω την αίσθηση ότι το TENERE ανήκει στην δεύτερη κατηγορία.
Την αγοράζεις όχι για ένα - δύο χρόνια αλλά για όσο πάει.
Κοινώς: την παντρεύεσαι.

Να σημειώσω εδώ ότι είμαι σίγουρος πως τις ίδιες απόψεις για διαφορετικές όμως μηχανές έχουν όλοι.
Γιατί;
Μα γιατί ΚΑΙ για την μηχανή όπως και για κάθε πράγμα που αποκτούμε υπάρχει η υποκειμενικότητα. Αλοίμονο αν σε όλους άρεσε η ίδια μηχανη.
Γι αυτό η γνώμη μου είναι πως αγοράζουμε την μηχανή που αρέσει σε μας και όχι στους άλλους.

Επίσης πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε και τι ζητάμε από μια μηχανή

Η περιγραφή που έκανε ο daz ήταν άψογη.

Δεν θυμάμαι πως λέγανε το παλικάρι που άνοιξε το θέμα αλλά νομίζω πως πλέον δεν χρειάζεται να διαβάσει τίποτα άλλο.
Αν του κάνουν αυτά που λέει ο daz ας τα βάλει καλά στο κεφάλι του και μετά ας ψάξει να βρεί έναν άλλον daz που να περιγράφει μιαν άλλη μηχανη για να μπορέσει να συγκρίνει τα θέλω του με αυτά που του προσφέρει η κάθε μηχανή.

Εγώ πιστεύω ότι το TENERE είναι το καλύτερο μηχανάκι γι αυτά τα λεφτά που έδωσα. Αν δεν το πίστευα θα ήμουν λαλακας που το αγόρασα.

Επίσης ο Μήτσος πιστεύει πως το ΧΧΧΧΧΧ είναι το καλύτερο μηχανάκι για τα λεφτά που έδωσε. Αν δεν το πίστευε θα ήταν λαλακας που το αγόρασε.

πιστεύω να έγινα κατανοητός

LOUKILOUK
03/12/2009, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
εγω έχω να πω τα εξής:
τη μηχανή την έχω ένα μηνα και δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα.
Όταν την πήρα ήξερα πως είναι ένα μηχανάκι που μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με κάποιους συμβιβασμούς βέβαια.

Δεν είμαι 20-25 για να τρελλαίνομαι με τα άλογα και τις τελικές.
Δεν είμαι πιτσιρικάς για να λιώνω το μηχανάκι στο χώμα

Θέλω να πηγαίνω όμως οπουδήποτε χωρίς να σκέφτομαι: Μπορώ;
Δεν με πειράζει να φθάσω λίγη ώρα αργότερα


Και να μιλήσω λίγο φαλοκρατικά:
Κάποιες μηχανές είναι σαν τις γκόμενες
Σε τρελλαίνουν, βγάζεις γούστα, περνάς καλά και μετά ψάχνεις για άλλη.

Κάποιες μηχανές είναι σαν τις καλές συζύγους
Σου δίνουν ηρεμία, σιγουριά, (κάνοντας βέβαια από τη μεριά σου τους απαραίτητους συμβιβασμους) και δε σε απογοητεύουν ποτέ.

Έχω την αίσθηση ότι το TENERE ανήκει στην δεύτερη κατηγορία.
Την αγοράζεις όχι για ένα - δύο χρόνια αλλά για όσο πάει.
Κοινώς: την παντρεύεσαι.

Να σημειώσω εδώ ότι είμαι σίγουρος πως τις ίδιες απόψεις για διαφορετικές όμως μηχανές έχουν όλοι.
Γιατί;
Μα γιατί ΚΑΙ για την μηχανή όπως και για κάθε πράγμα που αποκτούμε υπάρχει η υποκειμενικότητα. Αλοίμονο αν σε όλους άρεσε η ίδια μηχανη.
Γι αυτό η γνώμη μου είναι πως αγοράζουμε την μηχανή που αρέσει σε μας και όχι στους άλλους.

Επίσης πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε και τι ζητάμε από μια μηχανή

Η περιγραφή που έκανε ο daz ήταν άψογη.

Δεν θυμάμαι πως λέγανε το παλικάρι που άνοιξε το θέμα αλλά νομίζω πως πλέον δεν χρειάζεται να διαβάσει τίποτα άλλο.
Αν του κάνουν αυτά που λέει ο daz ας τα βάλει καλά στο κεφάλι του και μετά ας ψάξει να βρεί έναν άλλον daz που να περιγράφει μιαν άλλη μηχανη για να μπορέσει να συγκρίνει τα θέλω του με αυτά που του προσφέρει η κάθε μηχανή.

Εγώ πιστεύω ότι το TENERE είναι το καλύτερο μηχανάκι γι αυτά τα λεφτά που έδωσα. Αν δεν το πίστευα θα ήμουν λαλακας που το αγόρασα.

Επίσης ο Μήτσος πιστεύει πως το ΧΧΧΧΧΧ είναι το καλύτερο μηχανάκι για τα λεφτά που έδωσε. Αν δεν το πίστευε θα ήταν λαλακας που το αγόρασε.

πιστεύω να έγινα κατανοητός

+990

Δεν μπορώ όμως να μην συμφωνήσω και με τους υπόλοιπος εν μερη σε κάποια πραγματα που λένε...Drbig k peskandritsos μάλλον συμφωνούν διαφωνώντας (μπορεί και το αντίθετο ...δεν είμαι σίγουρος...:lol: :rotflmao: )
Ελπίζω να διαφωτίστικε το παλικάρι που έκανε την ερώτηση...το σημαντικότερο παντως είναι πάντα να ξέρουμε τι πραγματικά θέλουμε να κάνουμε με ότι αγοράζουμε...Οι μηχανές σχεδόν όλες καλες είναι...οι επιλογές μας δεν είναι παντα οι καλύτερες... :beer: :wave2:

υ.γ. ο λόγος που έβαλα και το τρανσαλπ στο συγκριτικό είναι οτι απο άποψη χρήσης, επιδόσεων, τιμής ειναι στην ιδια κατηγορία αν και 2κυλινδρο...

THEOD
03/12/2009, 20:28
Μερικά + και - όπως εγώ τα ένοιωσα μετά από κάποια χιλιόμετρα μαζί του...

ΣΥΝ
-Για την κατηγορία του (μεσαίο μονοκύλινδρο) καλό αλλά όχι κορυφαίο μοτέρ, με καλό εύρος δύναμης. Για χωμάτινη χρήση θέλει κόντυμα.
-Καλά φρένα με πολύ θετική αίσθηση.
-Δεμένη κατασκευή με καλή ποιότητα συναρμολόγησης-κατασκευής-βαφής που εμπνέει εμπιστοσύνη
-Απίστευτη αυτονομία (αν και ο δείκτης βεζίνης δείχνει ότι του κατέβει)
-Αναρτήσεις που χωρίς να είναι σοβαρά ρυθμιζόμενες (θα έπρεπε...) κάνουν καλά την δουλειά τους.
-Καλά φώτα
-Καταφέρνει να κρύβει εν κινήσει το βάρος που δείχνει η ζυγαριά... Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος ότι στα δύσκολα αυτό δεν θα κάνει την επανεμφάνισή του...

ΠΛΗΝ
-Μεγάλο (πολύ μεγάλο...) ύψος σέλλας. Με τα +2 κλικ στην προφόρτιση πίσω (απαραίτητο αν είναι γύρω στα 90 κιλά ή δικάβαλλος) γίνεται ακόμα ψηλότερο....Αν είσαι κάτω από 1.80-1.85 το ξεχνάς ή κουβαλάς μονίμως τσιμεντόλιθο μαζί σου.
-Απαράδεκτος-ντενεκεδένιος ήχος από τις εξατμίσεις...Είπαμε euro 3 προδιαγραφές αλλά και πάλι πρέπει να το προσπάθησαν για να καταστρέψουν έτσι τον ήχο ενός μονοκύλινδρου
-Απαράδεκτη ζελατίνα...Στροβιλίζει ασύστολα σε βαθμό που είναι αισθητά πιο ξεκούραστο αν την αφαιρέσεις !!!
- Θα μπορούσε να είναι στα επίπεδα τιμής του ΧΤ...Δεν έχει δα και τίποτα κοστοβόρο πάνω του πέραν του πούλ-μούρ...


Άμα θυμηθώ τίποτε άλλο και το thread υφίσταται ακόμα θα το προσθέσω...

peskandritsos
03/12/2009, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
+990

Δεν μπορώ όμως να μην συμφωνήσω και με τους υπόλοιπος εν μερη σε κάποια πραγματα που λένε...Drbig k peskandritsos μάλλον συμφωνούν διαφωνώντας (μπορεί και το αντίθετο ...δεν είμαι σίγουρος...:lol: :rotflmao: )
:beer: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

johnpan
03/12/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μερικά + και - όπως εγώ τα ένοιωσα μετά από κάποια χιλιόμετρα μαζί του...


ΠΛΗΝ
-Μεγάλο (πολύ μεγάλο...) ύψος σέλλας. Με τα +2 κλικ στην προφόρτιση πίσω (απαραίτητο αν είναι γύρω στα 90 κιλά ή δικάβαλλος) γίνεται ακόμα ψηλότερο....Αν είσαι κάτω από 1.80-1.85 το ξεχνάς ή κουβαλάς μονίμως τσιμεντόλιθο μαζί σου.

ήθελα να πω κι εγώ αλλά ντρεπόμουνα, 1.76 γαρ :rotflmao: :wave2: :rotflmao: :wave2:

XJR_Billy
03/12/2009, 22:38
Ο μοτοσυκλετισμός μετριέται με την καρδιά όχι με τους ίππους.

Ας απολαύσει ο καθένας το όνειρό του...
Διότι περί αυτού πρόκειται...

Από τη στιγμή που μπορεις και αγοράζεις τη μοτοσυκλέτα που ΕΣΕΝΑ σου αρέσει...
Να'σαι καλά να τη χαίρεσαι.:beer: :beer:

Φίλε DRBIG, βρες μου εσύ μιά μηχανή που να κάνει ότι και η XT660R, καινούργια, στα 5900 ευρώ. Μιά αληθινή on-off. Μιά σκληρή μηχανή που θα σε ταξιδέψει παντού, άνετα και απροβλημάτιστα. Από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς σε σχέση τιμής/απόδοσης.

Σόρρυ για το σπαμάρισμα. Τέλος από μένα. :D

Φίλε Alex, που άνοιξες και το thread, δε μας λες και σε τι συμπεράσματα σε οδήγησε η κοκκορομαχία με τα φιλαράκια εδώ?:lol:

Να'στε όλοι καλά μάγκες !!:winka: :beer: :beer:

DrBig
03/12/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ο μοτοσυκλετισμός μετριέται με την καρδιά όχι με τους ίππους.

Ας απολαύσει ο καθένας το όνειρό του...
Διότι περί αυτού πρόκειται...

Από τη στιγμή που μπορεις και αγοράζεις τη μοτοσυκλέτα που ΕΣΕΝΑ σου αρέσει...
Να'σαι καλά να τη χαίρεσαι.:beer: :beer:

Φίλε DRBIG, βρες μου εσύ μιά μηχανή που να κάνει ότι και η XT660R, καινούργια, στα 5900 ευρώ. Μιά αληθινή on-off. Μιά σκληρή μηχανή που θα σε ταξιδέψει παντού, άνετα και απροβλημάτιστα. Από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς σε σχέση τιμής/απόδοσης.

Σόρρυ για το σπαμάρισμα. Τέλος από μένα. :D

Φίλε Alex, που άνοιξες και το thread, δε μας λες και σε τι συμπεράσματα σε οδήγησε η κοκκορομαχία με τα φιλαράκια εδώ?:lol:

Να'στε όλοι καλά μάγκες !!:winka: :beer: :beer:


Φιλε μπιλλυ, το μονο προβλημα που βλεπω να υπαρχει σε αυτο το θρεντ (οπως και πολλα παρομοια αλλα) ειναι οτι ελαχιστοι διαβαζουν προσεκτικα αυτα που λεει ο αλλος με συνεπεια να καταλαβαινουν αλλα αντι αλλων ;)


Παω λοιπον να δω τι παιζει και σε κανα αλλο θρεντ!
:beer:

daz
04/12/2009, 00:48
Αλήθεια το Varadero τι περισσότερο έχει από το transalp και κοστίζει 3000 παραπάνω? Καλύτερες αναρτήσεις ή μερικά κιλά σίδερο παραπάνω? Εντάξει βγάζει περισσότερους ίππους αλλά αυτό ελάχιστα κοστίζει στην Honda. Γιατί λοιπόν να έχει 3000 περισσότερα?

Και μιας και το συζητάμε γιατί να πάρει κάποιος Varadero απ την στιγμή που υπάρχει το 990 adv. Που και πιο ελαφρύ είναι και πιο γρήγορο και στο χώμα πάει μαμιώντας και καλύτερες αναρτήσεις κτλ. Μήπως επειδή είναι πιο φθηνό? Ξέρετε κανέναν που πήρε Varadero επειδή δεν είχε τα λεφτά να πάρει το 990?

Με αυτή την λογική κάποιες μηχανές θα έπρεπε να πάψουν να υπάρχουν. Το Varadero δλδ κανένας δεν θα το προτιμούσε γιατί η Honda μας κλέβει που το έχει τόσο πιο ακριβό απ Transalp ενώ δεν τις κοστίζει τόσο. Άσε που υπάρχουν και καλύτερα που στα χαρτιά είναι πιο εντυπωσιακά.

Όχι φίλε μου εγώ τόσο το θέλω, σου λέει, και αν θέλεις πάρτο αλλιώς πάρε ότι άλλο σ’ αρέσει. Μα εμένα δεν μου αρέσει κάτι άλλο αυτό μου αρέσει αλλά έπρεπε να το έχεις πιο φθηνό.

Και ρωτάω εγώ είναι αυτό τίμιο? Και απαντάω πάλι εγώ (ελπίζω ο ψυχολόγος μου να μην το διαβάσει αυτό) ΟΧΙ

Οπότε έχουμε το μηχανάκι που μας αρέσει και καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μας ενώ δεν βρίσκουμε κάποιο άλλο που να κάνει τα ίδια και να είναι φθηνότερο ή έστω καλύτερο αλλά δεν το παίρνουμε επειδή συγκριτικά με κάποιο άλλο που δεν μας καλύπτει έπρεπε να είναι φθηνότερο. Και το χειρότερο είναι πως όλα αυτά τα κρίναμε από τα τεχνικά χαρακτηριστικά και απ’ τα όσα μας είπαν οι άλλοι, άντε να κάναμε και μια βόλτα ενός φίλου και ως εκ τούτου δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα αν όντως μας καλύπτει ή πόσο χειρότερο είναι από το άλλο εκτός και πιστεύουμε πως τα χαρτιά μας λένε όλα όσα χρειαζόμαστε. (μάλλον πρέπει να φτιάχνω μικρότερες προτάσεις ε?)

Για όλα αυτά έχω να πω τα παρακάτω:
1. Αν κοιτούσα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορεί και να μην το έπαιρνα
2. Αν δεν το έπαιρνα θα το είχα μετανιώσει χωρίς να το ξέρω. (ψυχολόγε x 2 είσαι εδώ?)
3. Τώρα που το πήρα δεν το μετάνιωσα.
4. Αλλά είμαι απ’ αυτούς που δεν μπαίνουν στο meteo.gr πριν φύγω απ’ το σπίτι για να ξέρω αν πάρω ομπρέλα. Αν έμπαινα θα ήξερα ότι θα βρέξει εκτός και αν κάποιος έκανε λάθος πρόβλεψη. Αντιθέτως κοιτάζω τον ουρανό, αν είναι συννεφιασμένος ξέρω ότι θα βρέξει εκτός κ αν βγάλει ήλιο. (τώρα θα χρειαστείτε και εσείς ψυχολόγο)

Το μαμίσαμε και ψόφησε. Τελικά το Tenere αξίζει να το πάρει κάποιος? Γιατί μπερδεύτηκα!

vstrider
04/12/2009, 07:08
η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι έχει μείνει λίγο πίσω στο θέμα κινητήρας-πλαίσιο-αναρτήσεις σε σχέση με τον συναγωνισμό.

ΑΛΛΑ...

εάν κάποιος ξέρει τι ΔΕΝ θέλει (δλδ να πηγαίνει μόνιμα τελικιασμένος, να κοντράρεται με ΚΤΜ και να ανεβαίνει στα κατσάβραχα ακολουθώντας τα exc) τότε εάν το αγοράσει θα κάνει πολύ καλή επιλογή.

επειδή το έχω οδηγήσει (πάρα πολλά χλμ...), έχει καλές χαμηλομεσαίες,ταξίδι με 130-140 γίνεται άνετα, δεν ζεσταίνεται (όπως αναφέρθηκε και μου προκάλεσε έκπληξη), πάει χώμα άνετα, έχει καλά φρένα και είναι πανεύκολο στη συντήρηση.

προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ (όντας δύσπιστος στην αρχή) και θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη ξέροντας τι θέλω από ένα μηχανάκι που δεν θα το αγοράσω για ένα χρόνο να το σκίσω και μετά να το δώσω, αλλά για να κάνω μαζί του πολλά χλμ σε κάθε είδους έδαφος απολαμβάνοντας το ταξίδι και την βόλτα
:beer:

tzarot
04/12/2009, 11:33
Να πώ και γώ την γνώμη μου. Και την λέω διότι και V-Strom είχα και TA700 και τα δοκίμασα και σε καθημερινή χρήση και σε χώμα και σε ταξίδι κ.λ.π. για αρκετό καιρό.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι, ότι εαν κάποιος θέλει:
1. να πηγαίνει τακτικά και σε χώμα (πάντα εκδρομικά+) χωρίς να βρίσκει σε κάθε πέτρα στο δρόμο του,
2. και να πηγαίνει καθημερινά στην δουλειά του,
3. και να κάνει μεσαία ταξίδια (2κάβαλος 200-400χλμ/ημέρα),
4. και να πληρώνει σχετικά λίγα σε καύσιμα service, ανταλλακτικά, λάστιχα κλπ. αλλά
5. και να μην δώσει 10-11 χιλιάρικα για την αγορά της καλής του...

τότε το Tenere αποτελεί μια εντελώς ικανή λύση να τον καλύψει 100%.

peskandritsos
04/12/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Να πώ και γώ την γνώμη μου. Και την λέω διότι και V-Strom είχα και TA700 και τα δοκίμασα και σε καθημερινή χρήση και σε χώμα και σε ταξίδι κ.λ.π. για αρκετό καιρό.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι, ότι εαν κάποιος θέλει:
1. να πηγαίνει τακτικά και σε χώμα (πάντα εκδρομικά+) χωρίς να βρίσκει σε κάθε πέτρα στο δρόμο του,
2. και να πηγαίνει καθημερινά στην δουλειά του,
3. και να κάνει μεσαία ταξίδια (2κάβαλος 200-400χλμ/ημέρα),
4. και να πληρώνει σχετικά λίγα σε καύσιμα service, ανταλλακτικά, λάστιχα κλπ. αλλά
5. και να μην δώσει 10-11 χιλιάρικα για την αγορά της καλής του...

τότε το Tenere αποτελεί μια εντελώς ικανή λύση να τον καλύψει 100%. +660
Τα ειπες ολα σε 5 γραμμες.
:beer:

ggs
04/12/2009, 11:52
Tenere παίρνουν οι «γέροι»…(>30)
Οι «νέοι» παίρνουν ΚΤΜ… (<30)
Οι «υπερήλικες» (>50) παίρνουν BMW…(βοηθά και το εφ άπαξ)

:smokin:

alex k8
04/12/2009, 22:41
με βλεπω να γινομαι βρωμοτενερακιας!ησαστε πολυ κατατοπιστικοι κ ειναι λες κ το εχω οδηγησει!αντε να πουλησω το μηχανακι μου κ δεν κρατιεμαι............εκτος λεω εκτος...........πεσει κανα φραγκο παραπανω στα χερια μου κ παω για το 990!αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα ευρα!!!παντως εχω σχηματισει πολυ καλη γνωμη για το μηχανακι ειναι ετσι οπως ακριβως το θελω κ νομιζω οτι τα λεφτα του ειναι καλα.νομιζω οτι το ταξιδιι του θα ειναι λιγο αργο αλλα παλι δεν τρεχει τιποτα γιατι θα υπαρχει κ ευκαιρια να χαζευω κ λιγο τριγυρω μου γιατι αυτο το ξεχνας με ενα ss,εννοειτε οτι θα βλεπω χωματοδρομο κ δεν θα τον ζηλευω τωρα πια :cool:

gliout
05/12/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Tenere παίρνουν οι «γέροι»…(>30)
Οι «νέοι» παίρνουν ΚΤΜ… (<30)
Οι «υπερήλικες» (>50) παίρνουν BMW…(βοηθά και το εφ άπαξ)

:smokin:

Εγώ δεν πρόκειται να πάρω ποτέ εφάπαξ...Οπότε πήρα απο τώρα Τενερέ να το κρατήσω μέχρι όσο πάει!!!!!!

peskandritsos
05/12/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Tenere παίρνουν οι «γέροι»…(>30)
Οι «νέοι» παίρνουν ΚΤΜ… (<30)
Οι «υπερήλικες» (>50) παίρνουν BMW…(βοηθά και το εφ άπαξ)

:smokin: Γερος εισαι εσυ ρε παλιοπουρε.
Εγω ακομα ειμαι νιατο, στο ανθος της ηλικιας μου!!!:D :a17:

belvedere
05/12/2009, 09:33
ενας κολλητος εχει το τενερε μαμα, πολυ μαμα και ψηλο για μενα αλλα καθε φορα που το βλεπω θελω να ξηλωσω την πισω αναρτηση ολοκληρη, τα μπροστινα, το ψαλιδι και ενα μεταλλικο προστατευτικο στο καπακι του μοτερ και να τα φορεσω στο εξτι

ηταν μεταξυ ντορσοντουρο και τενερε, δυστυχως δεν τον επεισα να παρει το ντορσοντουρο

peskandritsos
05/12/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
ενας κολλητος εχει το τενερε μαμα, πολυ μαμα και ψηλο για μενα αλλα καθε φορα που το βλεπω θελω να ξηλωσω την πισω αναρτηση ολοκληρη, τα μπροστινα, το ψαλιδι και ενα μεταλλικο προστατευτικο στο καπακι του μοτερ και να τα φορεσω στο εξτι

ηταν μεταξυ ντορσοντουρο και τενερε, δυστυχως δεν τον επεισα να παρει το ντορσοντουρο :sick: :dizzy: :look: :look: :look:

vstrider
05/12/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
ενας κολλητος εχει το τενερε μαμα, πολυ μαμα και ψηλο για μενα αλλα καθε φορα που το βλεπω θελω να ξηλωσω την πισω αναρτηση ολοκληρη, τα μπροστινα, το ψαλιδι και ενα μεταλλικο προστατευτικο στο καπακι του μοτερ και να τα φορεσω στο εξτι

ηταν μεταξυ ντορσοντουρο και τενερε, δυστυχως δεν τον επεισα να παρει το ντορσοντουρο


κατά την άποψή μου, ο φίλος σου καλά έκανε και δεν σε άκουσε

peskandritsos
05/12/2009, 10:56
Kαι εγω ημουνα μεταξυ του τενερε και του HAYABUSA αλλα αποφασισα το τενερε γιατι το busa δεν το εβγαζε σε μπεζ.
:hypnotize :hypnotize :look: :alien:

XJR_Billy
05/12/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Kαι εγω ημουνα μεταξυ του τενερε και του HAYABUSA αλλα αποφασισα το τενερε γιατι το busa δεν το εβγαζε σε μπεζ.
:hypnotize :hypnotize :look: :alien:

Ρε Στράτο !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :beer: :beer:

NickolasV
06/12/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
η αλήθεια είναι ότι το μηχανάκι έχει μείνει λίγο πίσω στο θέμα κινητήρας-πλαίσιο-αναρτήσεις σε σχέση με τον συναγωνισμό.

ΑΛΛΑ...

Αν και φίλε μου συμφωνούμε, στο αρχικό σχόλιο διαφωνούμε:

ποια άλλη μοτοσυκλέτα τις κατηγορίας έχει μπρος - πίσω ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και αμορτισέρ αερίου πίσω (από την πρώτη της παρουσία κι'όλας);
Από τεχνολογίες πλαισίων δεν γνωρίζω (γιατί δεν με ενδιαφέρει), η αίσθηση στιβαρότητας που έχω από το τενερε με είναι κορυφαία!
Ο κινητήρας είναι απροβλημάτιστος, δουλεμένος από την αρχή πριν φορεθεί στο ΧΤ και ξαναδουλεμένος για να μπει στο ΤΕΝΕΡΕ.

Ήταν άλλωστε μερικοί από τους λόγους που το διάλεξα :wave2:

vstrider
06/12/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Αν και φίλε μου συμφωνούμε, στο αρχικό σχόλιο διαφωνούμε:

ποια άλλη μοτοσυκλέτα τις κατηγορίας έχει μπρος - πίσω ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και αμορτισέρ αερίου πίσω (από την πρώτη της παρουσία κι'όλας);
Από τεχνολογίες πλαισίων δεν γνωρίζω (γιατί δεν με ενδιαφέρει), η αίσθηση στιβαρότητας που έχω από το τενερε με είναι κορυφαία!
Ο κινητήρας είναι απροβλημάτιστος, δουλεμένος από την αρχή πριν φορεθεί στο ΧΤ και ξαναδουλεμένος για να μπει στο ΤΕΝΕΡΕ.

Ήταν άλλωστε μερικοί από τους λόγους που το διάλεξα :wave2:


Και πολύ καλά έκανες!! και εγώ αυτό θα έκανα!

κατά την άποψή μου όμως, έχοντας για μια 10ετία+ το προηγούμενο τενερε το διπλοφάναρο και έχοντας κάνει 3000χλμ σε 2 βδομάδες με το καινούργιο χτζ (που σημαίνει ότι αναπόφευκτα κάνω σύγκριση) πιστεύω ότι από 660 κ.ε σίγουρα θα μπορούσαν να βγουν παραπάνω αλογα διατηρώντας ταυτόχρονα την αξιοπιστία των XT. επίσης θα ήθελα πιο στιβαρό το πλαίσιο σε εκτός δρόμου διαδρομές, ενώ όσον αφορά τις αναρτήσεις... τι να πω φίλε μου εμένα (1,95μ, 95κιλά, ερασιτέχνης στο χώμα από το '96) δεν με βολέψανε.
μπορεί βέβαια, γράφοντας τα παραπάνω, εγώ να "προβάλλω" αυτό που θα ήθελα να έχει καταφέρει η yamaha έχοντας πράγματι κάτι στο μυαλό μου που τεχνικά ήδη υπάρχει...
καταλήγω όμως και πάλι στο ότι η μηχανή αυτή μου αρέσει και θα ήθελα να την αγοράσω για να κάνω μαζί της ωραίες βόλτες σε όλη την ελλάδα και κάθε είδους έδαφος. :)

daz
06/12/2009, 10:54
Το πλαίσιο είναι πολύ στιβαρό.. και μαζί με αυτό πολύ θα ήθελα και μία έκδοση με καλύτερες αναρτήσεις τουλάχιστον και ας ήταν ακριβότερο. Τα ανάποδα 48 δεν είναι πανάκια, η απόσβεση επαναφοράς όμως είναι σε μια τέτοια μηχανή είναι. Δεν βάζεις πλαίσιο που μπορεί και αναρτήσεις που δεν μόνο και μόνο γιατί ο προσανατολισμός καθαρά εκδρομικός.

Οι αναρτήσεις σε όλες σχεδόν τις μηχανές εκτός από bmw είναι ρυθμισμένες για άτομα 75 κιλών. Της bmw νομίζω 85. Κάποιος πιο βαρύς μπορεί να προφορτίσει τα ελατήρια για να μην είναι τόσο μαλακές και να πετύχει το επιθυμητό sag. Το άσχημο όμως για όλους μας είναι πως δεν μπορούμε να παίξουμε με την απόσβεση επαναφοράς με αποτέλεσμα όσο πιο γρήγορα πας τόσο περισσότερο να χοροπηδάει. Για τους απαιτητικούς οι αναρτήσεις θέλουν σίγουρα ψάξιμο. Ίσως το πλαίσιο να μην σου φάνηκε τόσο στιβαρό λόγο των αναρτήσεων.

Vstrommer71
06/12/2009, 14:43
Ναι,αμα βαζανε περισσοτερα αλογα-καλυτερες αναρτησεις-ποιοτικα εξαρτηματα και καμποσα ακομα τοτε το Tenere θα ειχε 10 χιλιαρικα.
Οποτε αν εχετε τετοιες ανησυχιες παιρνετε κατ'ευθειαν ενα 690 σαν κι εμενα και ησυχαζετε:lol:
To Tenere ειναι ενα μηχανακι που αρχισε ωραια σαν εμφανιση αλλα μολις μπηκαν οι κοστολογοι στο σχεδιαστηριο το κανανε μονοκυλινδρακι με 200 κιλα σιδερο και παει περιπατο και η χρηστικοτητα
Αν ητανε 160 κιλα,ειχε καμμια 50αρια αλογα και καλυτερο στησιμο θα ηταν βεβαιως πολυ καλυτερο μηχανακι(αν το βαφανε και πορτοκαλι βεβαια σαν καποια παρτιδα 660 θα ηταν ακομα καλυτερο :evil: :lol: )
Οσοι βεβαια ειστε πανω απο το φυσιολογικο σε σωματικο βαρος πρεπει να ψαχτειτε με αλλα ελατηρια,οσο και να παιξετε με σφιξιματα σε αποσβεσεις κλπ θα κανετε μια τρυπα στο νερο

Vstrommer71
06/12/2009, 15:12
Θα γινω λιγο κακος ωρε!Μην υπερβαλλουμε για το Tenere...

Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
ποια άλλη μοτοσυκλέτα τις κατηγορίας έχει μπρος - πίσω ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και αμορτισέρ αερίου πίσω (από την πρώτη της παρουσία κι'όλας);

Mηπως θα ηταν και καλυτερα να αναρωτηθεις εαν εκτος απο τις ρυθμισεις θα ηταν πιο καλα να σου δινανε ενα ζευγαρι αναρτησεων που εκτος απο πολλες ρυθμισεις εχει και πληρη δυνατοτητα αποσυναρμολογησης ετσι ωστε να τις φερεις στα μετρα σου με αλλα λαδια και ελατηρια(ειδικα πισω)?Τωρα βεβαια ΟΚ,επειδη το Tenere εχει προφορτιση μπροστα παει για το Παγκοσμιο :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Από τεχνολογίες πλαισίων δεν γνωρίζω (γιατί δεν με ενδιαφέρει), η αίσθηση στιβαρότητας που έχω από το τενερε με είναι κορυφαία!

Πηγαινε και οδηγησε ενα 690 και θα δεις οτι μαλλον υπερβαλλεις λιγακι.Εκτος αν στιβαροτητα εννοεις την...αδρανεια που δημιουργουν τα πολλα κιλα της μοτοσυκλετας!


Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV

Ο κινητήρας είναι απροβλημάτιστος, δουλεμένος από την αρχή πριν φορεθεί στο ΧΤ και ξαναδουλεμένος για να μπει στο ΤΕΝΕΡΕ

Απροβληματιστος μενει να αποδειχτει.Να σου θυμισω οτι φαγανε κανα χρονο οι Yamahαιοι μεχρι να στησουνε σωστα τα TPS στα πρωτα 660.
Για μενα αυτο το μοτερ εχει πολυ λιγα αλογα για τα πολλα κιλα της μοτοσυκλετας,εκτος του οτι το 5αρι κιβωτιο δεν ειναι και οτι καλυτερο στα ταξιδια...

Για να μην νομιζεις ομως οτι λεω μονο αρνητικα,να σου πω οτι το μηχανακι εχει και καποια καλα.Οπως το ειδα στην οδηγηση του εχει καλη σελλα και καλη προστασια απο τον αερα στο ταξιδι.Καλοι χωροι για φορτωμα,ανετα καθεται ο πισω στο ταξιδι.Καλοι καθρεφτες και πολυ βολικες οι χειρολαβες για τραβηγμα.Το στησιμο του ειναι τυπικο-Γιαπωνεζικο-μαλακο και οι ψηλες αναρτησεις το βοηθουν να περναει καλα την κακη ασφαλτο
Μεγαλυτερα αρνητικα,τα ειπαμε;Λιγο γκαζι-5αρι κιβωτιο-ΠΟΛΥ βαρυ(σχεδον σαν δικυλινδρο) και λιγο παραξενο σουλουπι(εμενα παντως μΕ αρεσει αλλα σε πολυ κοσμο δεν αρεσει το πρωτοτυπο)
Οδηγησα το 660 για καμμια 500αρια χλμ και αυτα μου ερχονται στο μυαλο σε σχεση με το 690 Εnduro μου:beer:

daz
06/12/2009, 16:08
Ρε παιδιά μην συγκρίνεται ktm με Yamaha. Οι δύο εταιρείες έχουν εντελώς διαφορετική φιλοσοφία κ απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Η ktm Και παπί να βγάλει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις θα έχει.

160 κιλά δεν θα μπορούσε να ήταν ακόμα και αν ήταν ktm. 160κιλά είναι το 690 enduro με 12 ρεζ. Κτλ. 10 κιλά λιγότερο όμως θα μπορούσε και θα έπρεπε να είναι. Αν ήταν ktm θα ήταν ίσως και 20 κιλά λιγότερο, σίγουρα 10 ίππους δυνατότερο και θα είχε και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Θα κόστιζε περίπου 9000 και στα power parts θα έβρισκες …

Δεν ξέρω πόσοι απ' αυτούς που το πήραν θα το έπαιρναν τότε. Σίγουρα όμως θα το έπαιρναν όσοι δεν βρήκαν αυτό που χρειάζονται στο υπάρχων και δεν θα τους ενδιέφερε να δώσουν το κατιτίς παραπάνω που θα κόστιζε.

peskandritsos
06/12/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Θα γινω λιγο κακος ωρε!Μην υπερβαλλουμε για το Tenere...

Mηπως θα ηταν και καλυτερα να αναρωτηθεις εαν εκτος απο τις ρυθμισεις θα ηταν πιο καλα να σου δινανε ενα ζευγαρι αναρτησεων που εκτος απο πολλες ρυθμισεις εχει και πληρη δυνατοτητα αποσυναρμολογησης ετσι ωστε να τις φερεις στα μετρα σου με αλλα λαδια και ελατηρια(ειδικα πισω)?Τωρα βεβαια ΟΚ,επειδη το Tenere εχει προφορτιση μπροστα παει για το Παγκοσμιο :lol:


Πηγαινε και οδηγησε ενα 690 και θα δεις οτι μαλλον υπερβαλλεις λιγακι.Εκτος αν στιβαροτητα εννοεις την...αδρανεια που δημιουργουν τα πολλα κιλα της μοτοσυκλετας!


Απροβληματιστος μενει να αποδειχτει.Να σου θυμισω οτι φαγανε κανα χρονο οι Yamahαιοι μεχρι να στησουνε σωστα τα TPS στα πρωτα 660.
Για μενα αυτο το μοτερ εχει πολυ λιγα αλογα για τα πολλα κιλα της μοτοσυκλετας,εκτος του οτι το 5αρι κιβωτιο δεν ειναι και οτι καλυτερο στα ταξιδια...

Για να μην νομιζεις ομως οτι λεω μονο αρνητικα,να σου πω οτι το μηχανακι εχει και καποια καλα.Οπως το ειδα στην οδηγηση του εχει καλη σελλα και καλη προστασια απο τον αερα στο ταξιδι.Καλοι χωροι για φορτωμα,ανετα καθεται ο πισω στο ταξιδι.Καλοι καθρεφτες και πολυ βολικες οι χειρολαβες για τραβηγμα.Το στησιμο του ειναι τυπικο-Γιαπωνεζικο-μαλακο και οι ψηλες αναρτησεις το βοηθουν να περναει καλα την κακη ασφαλτο
Μεγαλυτερα αρνητικα,τα ειπαμε;Λιγο γκαζι-5αρι κιβωτιο-ΠΟΛΥ βαρυ(σχεδον σαν δικυλινδρο) και λιγο παραξενο σουλουπι(εμενα παντως μΕ αρεσει αλλα σε πολυ κοσμο δεν αρεσει το πρωτοτυπο)
Οδηγησα το 660 για καμμια 500αρια χλμ και αυτα μου ερχονται στο μυαλο σε σχεση με το 690 Εnduro μου:beer: Μια και κατεληξε συγκριτικο να πω οτι με το συγκεκριμενο ειναι λιγο ατυπη η συγκριση.

Οταν και αν βγαλει η περτοκαλι εταιρεια το adv τοτε θα τα συγκρινουμε εφ ολης της υλης.
Και εκει θα βεβαια θα διαφωνησουμε συμφωνοντας.:lol: :lol:

Το 690 Εnduro πιο πολυ θα το συγκρινα με το ΧΤR παρα με το Τενερε.

Εκει λοιπον στο ενα πληρωνεις κοντα στα 9.000 και εχεις τις απολυτες επιδοσεις κρατηματα κλπ αλλα στο αλλο δινεις 3.000 λιγοτερα και εχεις (κατα την γνωμη μου παντα) αξιοπιστια και ανταλλακτικα σε ολη την επικρατεια ανα πασα στιγμη.

Επισης σαν επιδοξος αγοραστης μεταχειρισμενου ποτε δεν θα κοιταγα ενα ΚΤΜ γιατι κατα 90% τρωνε σκισιμο.

Αρα και στην μεταπωληση νομιζω οτι οι γιαμαχαιοι θα εχουν πλεονεκτημα.
Οι δυο εταιρειες σκοπευουν σε αλλο αγοραστικο κοινο.
Μη μου πει κανεις οτι η γιαμαχα δεν θα μπορουσε να φτιαξει ενα μπιστολι μονοκυλινδρο 650αρι με 60-70 αλογα??
Η οτι η ΚΤΜ δεν θα μπορουσε να φτιαξει ενα μηχανακι με 45 αλογα με φτηνοτερα περιφερειακα και χωρις να καιει λαδακι??

Παντως αν βγαλει το αντβεντουρι δεν το βλεπω κατω απο 9.500 οποτε παλι πολλα μου φαινονται.:wave2:

tzarot
07/12/2009, 10:03
Παίδες οι αναρτήσεις δεν κάνουν και τόσα λεφτά που λέτε. Τα OHLINS πίσω αμορτισέρ και ελατήρια μπρος 800εύρώ στην Μοτοδυναμική.

Φυσικά δεν σκέφτομαι να τα βάλω αλλά δεν είναι και κανένα καραφλό έξοδο. Μην τρελαίνεστε...

byron
10/12/2009, 08:00
Η κοντρίτσα σχετικά με το ποιό τροχόσπιτο είναι καλύτερο, μεταφέρθηκε στο Thumper Talk (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=92970) :smokin: