PDA

View Full Version : ccm644ds



DrBig
29/11/2009, 12:04
Ψαχνω γνωμες απο κατοχους για χρηση εκδρομικου εντουρο. Στα χαρτια φαινεται καλο, αξιοπιστος κινητηρας και καλες αναρτησεις. Πιθανο προβλημα η απουσια σινεμπλοκ απο τον πισω τροχο, που ομως διορθωνεται.

taxydromos
01/12/2009, 16:05
μαλλον για εκδρομικη ονοφαδα ψαχνεις..
εκει υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες:cool:

Julius
02/12/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ψαχνω γνωμες απο κατοχους για χρηση εκδρομικου εντουρο. Στα χαρτια φαινεται καλο, αξιοπιστος κινητηρας και καλες αναρτησεις. Πιθανο προβλημα η απουσια σινεμπλοκ απο τον πισω τροχο, που ομως διορθωνεται.

Eksartate tin timi poy to vriskeis

Theoro oti etsi opos to prosegizeis (ekdromiko enduro**) einai kali lysh ean to vreis se kali timi



**Ekdromiko enduro DEN yparxei, allo to enduro allo h ekdromh. Me ton oro kataxristika milame gia megales xomatines diadromes poy tyxenei na perasoun apo kana potamaki, kamia laspolakouva klp.

reinmeister
02/12/2009, 09:39
εγω στην θεση σου θα κοιτουσα προς drz 400 e...για την χρηση που φανταζομαι οτι το θελεις ειναι οτι πρεπει...ελαφρυ,σκυλομοτερ,ενδοτικες αναρτησεις,ελαχιστη συντηρηση,αστεια καταναλωση...

και ειναι οσο πρεπει φιλικο για ερασιτεχνικα χερια...

το ccm κατα την αποψη μου ειναι λιγακι τσιμεντο και κανει περισσοτερο για φλαταδουρες με τελικες...

byron
02/12/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ενδοτικες αναρτησεις

Pls define. Not enough data :hypnotize

reinmeister
02/12/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Pls define. Not enough data :hypnotize

εγω στα λεγα οτι μονο το δημοτικο δεν θα σε καλυψει στην ζωη αλλα δεν μ'ακουγες...:lol: :lol:

DrBig
02/12/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Eksartate tin timi poy to vriskeis

Theoro oti etsi opos to prosegizeis (ekdromiko enduro**) einai kali lysh ean to vreis se kali timi



**Ekdromiko enduro DEN yparxei, allo to enduro allo h ekdromh. Me ton oro kataxristika milame gia megales xomatines diadromes poy tyxenei na perasoun apo kana potamaki, kamia laspolakouva klp.


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω στην θεση σου θα κοιτουσα προς drz 400 e...για την χρηση που φανταζομαι οτι το θελεις ειναι οτι πρεπει...ελαφρυ,σκυλομοτερ,ενδοτικες αναρτησεις,ελαχιστη συντηρηση,αστεια καταναλωση...

και ειναι οσο πρεπει φιλικο για ερασιτεχνικα χερια...

το ccm κατα την αποψη μου ειναι λιγακι τσιμεντο και κανει περισσοτερο για φλαταδουρες με τελικες...




ΟΚ, θα γινω πιο σαφης. Ειχα ενα drz400s και με ενοχλησαν 4 πραγματα:
1) Οι πολυ κοντα κλιμακωμενες σχεσεις στο κιβωτιο
2) Οι μετριες αναρτησεις
3) Το στησιμο του για χωμα (ψηλο κεντρο βαρους)
4) Η ισχυς του στην ασφαλτο

Συνεπως, βλεπω το ccm644 σαν πιθανο αντικαταστατη του drz προοριζομενο για την ιδια χρηση. Στα χαρτια, το πρωτο φαινεται να ειναι καλλιτερο απο το δευτερο και στο χωμα (καλλιτερες αναρτησεις και ιδιο βαρος) και στην ασφαλτο (κιβωτιο και ισχυς).
Οποτε το θρεντ αυτο θα μπορουσε και να λεγεται drz400s vs ccm644ds. Γνωμες?

KaTaNaS
02/12/2009, 10:34
δεν έχω αποψη για τα CCM , το μονο που θυμάμαι είναι πώς σε ενα μάθημα εντουρο μας είχε προσφέρει η λέσχη "Άνεμος" με δασκαλο τον Σκαρή (επι σειρα ετων δημοσιογράφο στα χωματινα σε γνωστο μοτοπεριοδικο).

Ένα παιδί , ο Γιώργος (μετεπειτα πολύ καλός εντουράς) που τοτε ειχε το πρώτο του endurακι, ένα CCM 404 είχε ρωτησει τον Φώτη την άποψη του για την αγγλική εταιρεία και αυτος χαρακτηριστικά απαντησε "πολυ καλά όλα τα περιφερειακα, αλλά σαν σύνολο δεν "δουλεύει" το μηχανακι" !


Η γνώμη μου ειναι πώς το τοπ στα 600+ κυβικα για ον-οφφ καταστασεις εξακολουθει να ειναι το ΚΤΜ 640!

DrBig
02/12/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

Η γνώμη μου ειναι πώς το τοπ στα 600+ κυβικα για ον-οφφ καταστασεις εξακολουθει να ειναι το ΚΤΜ 640!

Εχεις οδηγησει το ψεκαστο 610?

reinmeister
02/12/2009, 11:41
αν παιζει και husky στο παιχνιδι,δεν θα το συζητουσα καθολου...

DrBig
02/12/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν παιζει και husky στο παιχνιδι,δεν θα το συζητουσα καθολου...


Εμ να μην παιζει? :D
Το καινουργιο 630 βασιζεται στο κινητηρα του 510 και η BMW εχει πει οτι θα παρει την αντιπροσωπεια. Μαλλον γι'αυτο ξεφορτωνεται τα Χ-challenge και G450...

KaTaNaS
02/12/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εμ να μην παιζει? :D


sorry αλλα μιλούσαμε για ον-οφφ περασμενης 10ετίας ή κανω λάθος;

Χωμάτινος
02/12/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
...**Ekdromiko enduro DEN yparxei, allo to enduro allo h ekdromh. Me ton oro kataxristika milame gia megales xomatines diadromes poy tyxenei na perasoun apo kana potamaki, kamia laspolakouva klp.

:a13:

Gares'
02/12/2009, 12:41
Husky 610 ασυζητιτή!!!!!Τρομερό μηχανάκι.Το θέμα είναι τι θα γίνει με την αντιπροσωπία όμως...Κατά τα αλλά το μηχανάκι τα σπάει...!!!:beer: :beer: :beer:

Επίσης άλλη επιλογή είναι και το ΚΤΜ enduro 690 αν σε ενδιαφέρει.

reinmeister
02/12/2009, 12:44
:rotflmao: :rotflmao:

με το που εβαλες το θρεντ εσκασαν καπακι αγγελιες για ccm 644 και 610...

KaTaNaS
02/12/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gares'
Husky 610 ασυζητιτή!!!!!Τρομερό μηχανάκι.Το θέμα είναι τι θα γίνει με την αντιπρωσοπία όμως...Κατά τα αλλά το μηχανάκι τα σπάει...!!!:beer: :beer: :beer:


αναμένεται η αντιπροσωπεία να ανακάμψει πολυ συντομα με πολυ γερες βάσεις... πολυ θετικο για μια τοσο αξιολογη εταιρεια

KaTaNaS
02/12/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao:

με το που εβαλες το θρεντ εσκασαν καπακι αγγελιες για ccm 644 και 610...

χαχαχαχχα αγροτης μονος ψάχνει κι έτσι...

entouring
02/12/2009, 13:47
**Ekdromiko enduro DEN yparxei, allo to enduro allo h ekdromh. Me ton oro kataxristika milame gia megales xomatines diadromes poy tyxenei na perasoun apo kana potamaki, kamia laspolakouva klp.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
:a13:

εκδρομικη ονοφαδα....
μια προχειρη....


182108

DrBig
02/12/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
sorry αλλα μιλούσαμε για ον-οφφ περασμενης 10ετίας ή κανω λάθος;


Μακαρι να'ξερα και εγω! Παντως σε ρωτησα αν το εχεις οδηγησει επειδη φαινεται οτι εχεις ασχοληθει με το θεμα, ενω εγω μολις ξεσκολισα απο drz. Εχω ακουσει παντως τα καλλιτερα, ειδικα για την ροπη το πλαισιο και το 'ευρυ' κιβωτιο.

DrBig
02/12/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:rotflmao: :rotflmao:

με το που εβαλες το θρεντ εσκασαν καπακι αγγελιες για ccm 644 και 610...


Με λαθος ομως ροδες γαμωτι μου!

KaTaNaS
02/12/2009, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Μακαρι να'ξερα και εγω! Παντως σε ρωτησα αν το εχεις οδηγησει επειδη φαινεται οτι εχεις ασχοληθει με το θεμα, ενω εγω μολις ξεσκολισα απο drz. Εχω ακουσει παντως τα καλλιτερα, ειδικα για την ροπη το πλαισιο και το 'ευρυ' κιβωτιο. \


το 610 το εχω οδηγηση μονο στην εκθεση μοτοσυκλετων στο ανατολικο αεροδρομιο πριν απο 3 χρονια περίπου για 10 λεπτά στο τεστ ραϊντ που ειχε οργανωθει, και δεν θυμαμια πολλα πραγματα, οτι είχε δύναμη ομως είχε... μοιάζει πολυ περισσότερο σε καθαρόαιμο παρα σε πολιτικο! δηαλση μοιαζει περισσότερο στο 530 παρα στο 640 ίσως ουτε καν στο 660! :wave2:

kordix
02/12/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν έχω αποψη για τα CCM , το μονο που θυμάμαι είναι πώς σε ενα μάθημα εντουρο μας είχε προσφέρει η λέσχη "Άνεμος" με δασκαλο τον Σκαρή (επι σειρα ετων δημοσιογράφο στα χωματινα σε γνωστο μοτοπεριοδικο).

Ένα παιδί , ο Γιώργος (μετεπειτα πολύ καλός εντουράς) που τοτε ειχε το πρώτο του endurακι, ένα CCM 404 είχε ρωτησει τον Φώτη την άποψη του για την αγγλική εταιρεία και αυτος χαρακτηριστικά απαντησε "πολυ καλά όλα τα περιφερειακα, αλλά σαν σύνολο δεν "δουλεύει" το μηχανακι" !


Η γνώμη μου ειναι πώς το τοπ στα 600+ κυβικα για ον-οφφ καταστασεις εξακολουθει να ειναι το ΚΤΜ 640! \


Ο Γιώργος δεν είχε το 404 αλλά αυτό που σε ενδιαφέρει το 644 (μοτέρ freewind) με το οποίο έκανε "παπάδες" στο χώμα. Δε μιλάμε για εκδρομικό αλλά για κανονικό εντούρο. Δεν είχαμε αφήσει μονοπάτι για μονοπάτι στην Πάρνηθα. Άπλά το μηχανάκι είναι λίγο βαρύ αλλά έχει μεγάλες δυνατότητες.

Να αναφέρω ότι με το συγκεκριμένο μηχανάκι είχε πάει και δικάβαλο ταξίδι στο εξωτερικό αλλά είχε ενισχύσει το υποπλαίσιο. H σελα είναι άβολη και δεν φορτώνεται εύκολα σε μαμα κατάσταση.

taxydromos
02/12/2009, 21:46
προσωπικα το εκδρομικο enduro το αντιλαμβανομαι σαν αυτο το μη-αγωνιστικο οπου η ταχυτητα ειναι αυτο που το διαχωριζει και οχι το ειδος του τεραιν..
τωρα αν το παγκοσμιοποιησεις....στην ελλαδα, εκτος απο τους πανελληνιους ολοι οι αλλοι εκδρομικο enduro εξασκουν αλλα δεν τοχουν καταλαβει..

παρολα αυτα συνηθιζουμε χαριν ευκολιας να αποκαλουμε οποιαδηποτε δραστηριοτητα στο χωμα enduro....διερυνοντας κατα πολυ τον ορο αυτο..
μια βολτα λοιπον με μοτο ανω των 140 κιλων εδω στην ελλαδα την ονομαζουμε ονοφαδα και κατα παρεκλιση εντουρο ταξιδιωτικο..

iatrodikastis
02/12/2009, 22:15
:confused:

εκδρομικό εντούρο :confused: :confused:

:confused:

644 ccm :confused: :confused:


πάρτο.....

περιμένουμε εντυπώσεις.

DrBig
02/12/2009, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
:confused:

εκδρομικό εντούρο :confused: :confused:

:confused:

644 ccm :confused: :confused:


πάρτο.....

περιμένουμε εντυπώσεις.

Βρε ιατροδικαστα μου, γι'αυτο ανοιξα το θρεντ για να ακουσω εντυπωσεις πριν το παρω!
Οσο για τον ορο 'εκδρομικο εντουρο' οπως καταλαβα εχει προκαλεσει ερωτηματικα. Επειδη και εγω δεν ξερω τι σημαινει, να περιοριστω στο οτι εχει χρησιμοποιηθει απο τον 'ειδικο τυπο' για μηχανες οπως τα drz400s, te610, ktm 640-690 κλπ, οποτε ετσι το καταλαβαινω και εγω. Αν τα λενε τα ρημαδια καπως αλλιως δεν το γνωριζω!

iatrodikastis
03/12/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Βρε ιατροδικαστα μου, γι'αυτο ανοιξα το θρεντ για να ακουσω εντυπωσεις πριν το παρω!
Οσο για τον ορο 'εκδρομικο εντουρο' οπως καταλαβα εχει προκαλεσει ερωτηματικα. Επειδη και εγω δεν ξερω τι σημαινει, να περιοριστω στο οτι εχει χρησιμοποιηθει απο τον 'ειδικο τυπο' για μηχανες οπως τα drz400s, te610, ktm 640-690 κλπ, οποτε ετσι το καταλαβαινω και εγω. Αν τα λενε τα ρημαδια καπως αλλιως δεν το γνωριζω!


εννοείς ότι θέλεις να κάνεις κάτι σαν το video της υπογραφής μου.

DrBig
03/12/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
εννοείς ότι θέλεις να κάνεις κάτι σαν το video της υπογραφής μου.

Ναι, αλλα με μηχανη που να εχει 50+ αλογα τροχο, αξιοπιστη, με καλες αναρτησεις και κιβωτιο που να της επιτρεπει να κινηθει στην εθνικη χωρις να γινεται κομπρεσερ.

Ασχετο....(μη βαρατε).....αλλα για το 950 σουπερ εντουρο τι λετε?

kordix
03/12/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ναι, αλλα με μηχανη που να εχει 50+ αλογα τροχο, αξιοπιστη, με καλες αναρτησεις και κιβωτιο που να της επιτρεπει να κινηθει στην εθνικη χωρις να γινεται κομπρεσερ.

Δεν υπάρχει εντούρο που να πηγαίνει εθνική για μεγάλες αποστάσεις χωρίς να καταπονείται. Αναγκαστικά θα πας σε 650 πολιτικό με πολλές χωμάτινες δυνατότητες π.χ. 690, 610 κλπ αλλά και πάλι μέχρι τα 120 γιατί μετά τα χωμάτινα λάστιχα διαλύονται...







Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ασχετο....(μη βαρατε).....αλλα για το 950 σουπερ εντουρο τι λετε?

επόμενη ερώτηση παρακαλώ :rotflmao:

DrBig
03/12/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Δεν υπάρχει εντούρο που να πηγαίνει εθνική για μεγάλες αποστάσεις χωρίς να καταπονείται. Αναγκαστικά θα πας σε 650 πολιτικό με πολλές χωμάτινες δυνατότητες π.χ. 690, 610 κλπ αλλά και πάλι μέχρι τα 120 γιατί μετά τα χωμάτινα λάστιχα διαλύονται...


Μα για πολιτικο ψαχνω ρε Κωστα!



Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
επόμενη ερώτηση παρακαλώ :rotflmao:

Μαχαιρι στη καρδια ηταν αυτο!

KaTaNaS
03/12/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Μαχαιρι στη καρδια ηταν αυτο!

eixa την εντυπωση πως για τους περισσότερους ηταν στην τσεπη! :rolleyes:

kordix
03/12/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
eixa την εντυπωση πως για τους περισσότερους ηταν στην τσεπη! :rolleyes:



Ααααααχ, μεγάλος είναι ο θεός δεν ξέρεις καμμιά φορά τι μπορεί να γίνει.

DrBig
03/12/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ααααααχ, μεγάλος είναι ο θεός δεν ξέρεις καμμιά φορά τι μπορεί να γίνει.


Εγω ειμαι της πεποιθησης οτι ειναι πολλοι και μικροι, θα δουλεψει αραγε? :confused:

Gares'
04/12/2009, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αναμένεται η αντιπροσωπεία να ανακάμψει πολυ συντομα με πολυ γερες βάσεις... πολυ θετικο για μια τοσο αξιολογη εταιρεια

Μακάρι γιατί τα husky τα πάω πολύ σαν μηχανάκια.Πολύ αξιόλογα και σε καλές τίμες σχετικά.
Άντε να ειδούμε...

:beer: :beer:

taxydromos
04/12/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ασχετο....(μη βαρατε).....αλλα για το 950 σουπερ εντουρο τι λετε?

φιλος μου τοχει και πηγαινει 2μερες εκδρομικες ονοφαδες με σκηνη κτλ και στο γυρισμο εθνικη παει με 200..
απιστευτο μηχανακι αρκει μα μη φοβασαι το γκαζι!
βεβαια το πισω λαστιχο το αλλαζει καθε μηνα..

Julius
11/12/2009, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ναι, αλλα με μηχανη που να εχει 50+ αλογα τροχο, αξιοπιστη, με καλες αναρτησεις και κιβωτιο που να της επιτρεπει να κινηθει στην εθνικη χωρις να γινεται κομπρεσερ.

Ασχετο....(μη βαρατε).....αλλα για το 950 σουπερ εντουρο τι λετε?


eee re Big den ksereis ti theleis leme.......

thn xrisi thn prosdiorisame, ta xrimata poy theleis na diatheseis????

giati to 644 metaxeiro to vriskeis konta sto 3ari-4ari(??) kai to 950SE konta sto 10ari e?



ean den exeis provlima bagdet pane pare ena kenourgio hardcore on-off (690,610, klp klp) alios ena 640 metaxeiro

DrBig
11/12/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
eee re Big den ksereis ti theleis leme.......



Confusion will be my epitaph :beer:

Λευκάδιος
22/07/2010, 10:27
.

kordix
27/07/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
.


Λοιπόν Γιώργο :wave2: για το 644 έχουμε και λέμε:



(+)

-πολύ καλές αναρτήσεις
-πολλές χωμάτινες δυνατότητες, μπαίνει και σε μονοπάτι απλά θέλει χέρια
-γερό μοτέρ, ροπάτο
-καλά φρένα
-εξάτμιση scorpion (με τάπα που βγαίνει), καλά περιφερειακά γενικότερα
-ρεζερβουάρ πλαστικό 13ρι


(-)

-δεν φορτώνεται για ταξίδι. Για κάτι παραπάνω θέλει ενίσχυση το υποπλαίσιο.
-η σέλα του είναι διαστάσεων DRZ, οπότε χρειάζεται βελτιωση.
-τα ρουλεμάν - αποστάτες στον άξονα του ψαλιδιού διαλύονται γρήγορα αλλά μπαίνουν αλλα πιο καλά του εμπορίου (αποστάτες σε τόρνο)
-μη εμπορικό, με εταιρία που μια κλείνει μια ανοίγει

Λευκάδιος
31/07/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Λοιπόν Γιώργο :wave2: για το 644 έχουμε και λέμε:



(+)

-πολύ καλές αναρτήσεις
-πολλές χωμάτινες δυνατότητες, μπαίνει και σε μονοπάτι απλά θέλει χέρια
-γερό μοτέρ, ροπάτο
-καλά φρένα
-εξάτμιση scorpion (με τάπα που βγαίνει), καλά περιφερειακά γενικότερα
-ρεζερβουάρ πλαστικό 13ρι


(-)

-δεν φορτώνεται για ταξίδι. Για κάτι παραπάνω θέλει ενίσχυση το υποπλαίσιο.
-η σέλα του είναι διαστάσεων DRZ, οπότε χρειάζεται βελτιωση.
-τα ρουλεμάν - αποστάτες στον άξονα του ψαλιδιού διαλύονται γρήγορα αλλά μπαίνουν αλλα πιο καλά του εμπορίου (αποστάτες σε τόρνο)
-μη εμπορικό, με εταιρία που μια κλείνει μια ανοίγει γεια σου Κωστη,το κυριοτερο που με απασχολει ειναι τα ανταλλακτικα που θα πρεπει να αγοραζονται απ'εξω.για το φορτωμα εννοεις δικαβαλος φορτωμενος?δεν το βλεπω να το χρησιμοποιω σαν μουλαρι.το θελω για καθημερινο και καμια χωματοεκδρομη.εξατμιση μαλλον remus ειχαν πανω(σιγουρα τα R30).ευχαριστω για τις πληροφοριες ελπιζω να ξαναβρεθουμε για καμια βολτα :beer:

kordix
07/08/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
γεια σου Κωστη,το κυριοτερο που με απασχολει ειναι τα ανταλλακτικα που θα πρεπει να αγοραζονται απ'εξω.για το φορτωμα εννοεις δικαβαλος φορτωμενος?δεν το βλεπω να το χρησιμοποιω σαν μουλαρι.το θελω για καθημερινο και καμια χωματοεκδρομη.εξατμιση μαλλον remus ειχαν πανω(σιγουρα τα R30).ευχαριστω για τις πληροφοριες ελπιζω να ξαναβρεθουμε για καμια βολτα :beer:

Γιώργο :wave2:

Για το φόρτωμα εννοώ ότι δεν κάνει για μεγάλο ταξίδι με πολλά μπαγκάζια. Θα σε πάει "αέρα" π.χ. στα Αγραφα με εξοπλισμό για κάμπινγκ αλλά μέχρι εκεί. Για την χρήση που το θες είναι πολύ καλό.

Το 404 που είχα φόραγε Scorpion εξάτμιση και είχα την εντύπωση πως και το 644 ενός φίλου φόραγε την ίδια. Δεν είμαι όμως σίγουρος για αυτό.

Γιατί δεν κοιτάς και για κανα LC 4 ;

broum
07/08/2010, 19:07
μιας που ξεθαυτηκε το θρεντ να ρωτησω τι ενοειτε οταν λετε οτι εντουρο μηχανακι σε μεγαλη αποσταση στην εθνικη καταπονειται?αν ειναι σκυλι (πχ drz) τι καταπονηση μπορει να υφίσταται?καταλαβαινω οτι δεν ειναι κατασκευασμενη γι αυτη τη χρηση η μοτοσυκλετα αλλα νομιζω οτι καταπονηση αφορα αναβατη κι οχι τοσο το μηχανακι.:confused: