PDA

View Full Version : Φρένα v strom 650



stroma
29/11/2009, 23:30
Χαιρετώ όλους καθώτι είμαι νέος στο forum και μπαίνω στο θέμα!Εχω strom 650 K9 εδώ και περίπου ένα χρόνο και πρέπει να πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα επίπεδα εκτος απο τα φρένα.Δεν μπορώ να πω οτι είναι απαράδεκτα αλλά με ενοχλεί το ότι εχουν σχετικά λίγη δύναμη για το βάρος της μοτοσυκλέτας και αρκετά μεγάλη "νεκρή" διαδρομή στη μανέτα χωρίς ισχυρό αρχικό δάγκωμα.Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με αυτό.

menelaos46
29/11/2009, 23:43
Χρησιμοποιεις το Abs???
Εγω το εχω βγαλει και οντως δεν εχει και πολυ καλο φρενο.
Το πισω ειναι οκ σε γενικες γραμμες και με ικανοποιει το μπροστα ομως αργει να δουλεψει και δεν εχει και τη δυναμη που θα ηθελα.
Απο λυσεις δεν εχω δοκιμασει κατι νομιζω θα βοηθουσε πολυ μια τρομπα αρχικα και ηστερα υψηλης.

stroma
29/11/2009, 23:56
Ναί χρησημοποιώ το abs και μάλιστα πιστέυω ότι κάνει αρκετά καλά τη δουλειά του αν και ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί μέχρι σήμερα:) Όσο για το πίσω φρένο το βρίσκω κι εγώ αρκετά καλό.Πιστέυω πάντως πως αυτή η υστέρηση στην απόκριση του μπροστινού φρένου έχει να κάνει με τις μεγάλες διαδρομές των σωληνώσεων του abs και δεν ξέρω αν θα βελτιωνόταν με μία καλύτερη τρόμπα.Πάντως για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι σε αυτή την τιμή δεν θα μπορούσαμε να περιμένουμε και κάτι πολύ καλύτερο.

menelaos46
30/11/2009, 00:00
To πακετο για την τιμη ειναι σιγουρα καλο. Το abs δε με ενθουσιασε ιδιαιτερα.Δεν ειναι και τοσο καλο.
Χανεις πολυ χρονο φρεναρισματος.

stroma
30/11/2009, 00:18
Πράγματι μερικές φορές ιδιαίτερα αν περνάς απο ανωμαλίες του δρόμου αργεί να ανταποκριθεί επειδή το μπροστινό λάστιχο χάνει στιγμιαία την επαφή με το δρόμο και αυτό για το abs είναι σαν μπλοκάρισμα του τροχού,όμως σου δίνει σιγουριά πιστέυω σε γλιστερό οδόστρομα να πατήσεις άφοβα τα φρένα.Θα σου πρότεινα πάντως να ενεργοποιήσεις το abs και να δοκιμάσεις μερικά δυνατά φρεναρίσματα πατώντας ελάχιστα νωρίτερα το πίσω φρένο,θα δείς οτι ετσι το φρανάρισμα είναι πολύ καλύτερο και το abs δύσκολα επεμβαίνει.

paranoid
30/11/2009, 10:32
Για το μπροστινό φρένο ρύθμισε τον ρεγουλατόρο στη θέση "1", και δεν θα έχει μεγάλη διαδρομή.

Για την αίσθηση των φρένων, ακριβώς όπως είπες, για την τιμή αυτή είναι αρκετά ικανοποιητικά. Αν και σε γενικές γραμμές πιστεύω είναι άνω του μετρίου τα φρένα στο stroma.

MARKOS-V
30/11/2009, 16:31
με το εμπρος δεν εχω παραπονα
με το πισω εχω που το πατας κ δεν νιωθεις να σταματα η μοτο σου.
βεβαια να πουμε κ του στραβου το δικιο οτι το εμπρος εχει 2 δισκοπλακες κ μεγαλες ενω το πισω μια κ ...μικρη.
μπορει να ειναι φισιολογικο κ το πισω αλλα η αισθηση που σου δινει δεν ειναι καλη.
αυτα απο την 3χρονη σχεδον πορεια (με 59000 χλμ)με το στρωμα 650.

kleovoylos
30/11/2009, 17:53
Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Κατά το φρενάρισμα σε γλυστερό οδόστρομα,πιέζοντας ταυτόχρονα και τα δύο φρένα, νοιώθω οτι ο πίσω τροχός εκτελεί μια ταλάντωση σε βαθμό που φοβάμαι οτι μπορεί να χάσω τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας.
Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος?
Εμπειρικά πάντως διαπίστωσα οτι όταν πατάω πολύ δυνατά και τα δύο φρένα η ταλάντωση γίνεται λιγότερο αισθητή (υπάρχει όμως)

tazakos
03/12/2009, 01:33
ρε παιδιά στις πρώτες 3-4 απαντήσεις λέτε ότι είστε οκ με το πισινό φρένο του στρομ....:hypnotize μα τι λέτε? Για δοκιμάστε να σταματήσετε μόνο με πισινό φρένο....να κάνετε σταμάτημα πανικού...σαν να μην έχει πίσω φρένο είναι η μηχανούλα μας. Τώρα για τα μπροστινά όντως είναι μέτρια αλλά υπάρχουν λύσεις...

1.αλλαγή από διπίστονες δαγκάνες σε 4πίστονες (tokico,brembo k.a.)με αποστάτες που κυκλοφορούν
2.όποιος έχει φράγκα πάει σε 6πίστονες τις beringer φτιαγμένες για το στρομ, έναντι 900ευρώ
3.τρόμπα θεωρητικά δεν χρειάζεται στην περίπτωση 1. στην 2 ίσως καμιά μεγαλύτερη να κάνει διαφορά.

Εγώ φοράω τετραπίστονες μπρέμπο και είναι η μέρα με την νύχτα από δύναμη και η σιγουριά που σου δίνει είνα αναντικατάστατη.

Σχετικά τώρα με τις παρενέργειες του μέτριου συστήματος ABS μας (7000 δώσαμε τι περιμένατε? cut edge tech) φταίνε αρκετά και οι κωλόδρομοί μας.

hailander7
07/12/2009, 07:43
Κούκλος ο REY!!!

venumis
05/09/2011, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
ρε παιδιά στις πρώτες 3-4 απαντήσεις λέτε ότι είστε οκ με το πισινό φρένο του στρομ....:hypnotize μα τι λέτε? Για δοκιμάστε να σταματήσετε μόνο με πισινό φρένο....να κάνετε σταμάτημα πανικού...σαν να μην έχει πίσω φρένο είναι η μηχανούλα μας. Τώρα για τα μπροστινά όντως είναι μέτρια αλλά υπάρχουν λύσεις...

1.αλλαγή από διπίστονες δαγκάνες σε 4πίστονες (tokico,brembo k.a.)με αποστάτες που κυκλοφορούν
2.όποιος έχει φράγκα πάει σε 6πίστονες τις beringer φτιαγμένες για το στρομ, έναντι 900ευρώ
3.τρόμπα θεωρητικά δεν χρειάζεται στην περίπτωση 1. στην 2 ίσως καμιά μεγαλύτερη να κάνει διαφορά.

Εγώ φοράω τετραπίστονες μπρέμπο και είναι η μέρα με την νύχτα από δύναμη και η σιγουριά που σου δίνει είνα αναντικατάστατη.

Σχετικά τώρα με τις παρενέργειες του μέτριου συστήματος ABS μας (7000 δώσαμε τι περιμένατε? cut edge tech) φταίνε αρκετά και οι κωλόδρομοί μας.

Καμία μηχανή δεν σταματάει με το πίσω φρένο..

Ομως το πίσω φρένο το χρειάζεσαι, ολη την δουλειά την κάνουν τα μπροστά φρένα όμως για να την κάνουν σωστά θέλεις και το πίσω.

sovaros_user
05/09/2011, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
To πακετο για την τιμη ειναι σιγουρα καλο. Το abs δε με ενθουσιασε ιδιαιτερα.Δεν ειναι και τοσο καλο.
Χανεις πολυ χρονο φρεναρισματος.

Κατι χανω εδω... Το αμπιες λειτουργει την στιγμη που μπλοκαρει ο τροχος, οποτε αν ξερεις να φρεναρεις (στην λεπτη γραμμη λιιιγο πριν μπλοκαρει ο τροχος) δεν θα μπει σε λειτουργια.



Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid


Για την αίσθηση των φρένων, ακριβώς όπως είπες, για την τιμή αυτή είναι αρκετά ικανοποιητικά. Αν και σε γενικές γραμμές πιστεύω είναι άνω του μετρίου τα φρένα στο stroma.

Πες μου ενα αλλο μηχανακι χρονολογιας 2000++ που να εχει χειροτερα φρενα αν θελεις :D