PDA

View Full Version : group buy για εξατμιση



glider
30/11/2009, 12:41
επειδη ο μπαζουκας που εχουμε για εξατμιση ειναι απαραδεκτος και παει για αλλαγη ρωτησαμε (με τον zvailakis) τι αλλο υπαρχει σαν εναλλακτικη ,σε λογικη τιμη παντα.

1)Για ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ εξαγωνικη με carbon ταπα απο http://www.raceguns.gr/home.html

Για hexagon εξάτμιση η αρχική τιμή ειναι στα 300
Μέχρι 5 μηχανές η τιμή είναι στα : 270
Μέχρι 10 μηχανές η τιμή είναι στα : 250

Από κει και πέρα η τιμή θα συζητηθεί κατ ιδίαν στο μαγαζί η τηλεφωνικώς

φωτο απο cosgili:

http://2.bp.blogspot.com/_atJg_ynxs...-h/DSCN0340.JPG

http://3.bp.blogspot.com/_atJg_ynxs...-h/DSCN0342.JPG

http://4.bp.blogspot.com/_atJg_ynxs...-h/DSCN0345.JPG

http://1.bp.blogspot.com/_atJg_ynxs...-h/DSCN0343.JPG






2)Για τη LEOVINCE CARBON
http://cgi.ebay.de/AUSPUFF-LEOVINCE-CARBON-SUZUKI-GSF-650-BANDIT-BJ-07-09_W0QQitemZ360217580319QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item53dea4131f

video: http://www.youtube.com/watch?v=pRMbzH_bEpQ

εχουμε καλυτερη τιμη:
price a 289 eur
shipping 30 eur




3)και για τη LEOVINCE TITANIO καπου στα 300 ευρω συνολο
http://cgi.ebay.de/AUSPUFF-LEOVINCE-TITAN-SUZUKI-GSF-650-BANDIT-BJ-07-09_W0QQitemZ380186271148QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item5884de1dac


video: http://www.youtube.com/watch?v=rDFWAjDpZO8

αν υπαρχει ενδιαφερον θα γινει κινηση καπου στα χριστουγεννα(αχ αυτο το δωρο....)
και πειτε και αν θελετε καποια συγκεκριμενα να δουμε τι θα κανουμε

1)zvailakis
2)glider
3)

Μικe777
30/11/2009, 13:13
πολυ καλο μου ακουγεται!
κι εγω θελω να την αλλαξω και σκεφτομουνα για yoshimura,αλλα παει 600-700
ευρο(πολυ το μαλλι)

glider
30/11/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
πολυ καλο μου ακουγεται!
κι εγω θελω να την αλλαξω και σκεφτομουνα για yoshimura,αλλα παει 600-700
ευρο(πολυ το μαλλι)

και εγω στην αρχη αυτη σκεφτομουνα αλλα απ'οτι ακουσα απο αλλους που εχουν βαλει δεν τα αξιζει τα λεφτα της για κανενα λογο,ειδικα στα δικα μας που δεν ειναι για απολυτες επιδοσεις και δεν κερδιζεις και τοσο σε αποδοση.
πιο πολυ θέλω να μην φαινεται τοσο ασχημη η εξατμιση και να μην καιγεται οποιος ανεβαινει πανω,ειδικα το καλοκαιρι αντε και καλυτερο θορυβο.
γι'αυτο καταληξαμε στις παραπανω.

εμενα μου αρεσει σε μαυρη για να πηγαινει με τη μηχανη μου.
αλλα απ'οτι ακουσα αν σου πεσει απο δεξια η μηχανη σπαει...
απο την αλλη τα παιδια μου ειπαν καλα λογια για την χειροποιητη που βαλανε και οτι αξιζει τα λεφτα της,ειναι κ ωραια και εχει και ωραιο ηχο.

και το τινανιο που ειδα χθες μια απ'τα ιδια αλλα δεν ξερω για το χρωμα...σαν ηχο και θερμοκρασια ειναι στα ιδια σχεδον επιπεδα...

TOLISTOLAROS
30/11/2009, 14:27
παιδιά κοιτάτε λίγο yoshimura USA:http://www.yoshimura-rd.com/ps-3580-1286-trc-stainlessstainless-slip-on.aspx
Με 399ΔΟΛΛΑΡΙΑ καθάρισες.

glider
30/11/2009, 16:15
ειναι δηλαδη 267 ευρω
τελωνειο και μεταφορικα;

(α και να προσθεσω για πριν οτι το βαρος θα ειναι το 1/3 σε σχεση με τη μαμα,στο περιπου)

kyko
30/11/2009, 16:31
εαν καποιος ενδιαφερεται μεμονωμενα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90435

οτι καλυτερο κ απο πλευρας τιμης αλλα κ ηχου-καταστασης(αριστη)
:winka: :wave2:

Μικe777
30/11/2009, 18:28
το θεμα ομως ειναι
1.μηπως χασει σε εμφανιση το μηχανακι?
και 2.Ειναι αξιοπιστη αυτη η εξατμιση?
θελω να πω επιπεδα θορυβου λειτουργια καρμπιρατερ?
Επισης φιλε glider ξερεις αν υπαρχει σε μεταλλικο χρωμα?
(Ειναι ασημι το μηχανακι μου) :look:

glider
30/11/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
το θεμα ομως ειναι
1.μηπως χασει σε εμφανιση το μηχανακι?
και 2.Ειναι αξιοπιστη αυτη η εξατμιση?
θελω να πω επιπεδα θορυβου λειτουργια καρμπιρατερ?
Επισης φιλε glider ξερεις αν υπαρχει σε μεταλλικο χρωμα?
(Ειναι ασημι το μηχανακι μου) :look:

σε ποια εξατμιση αναφερεσαι;

klebouras
01/12/2009, 02:47
Syggnwmi,alla otan exw epilogi ti Yoshimura egw de paw na valw xeiropoiiti...race Guns..akoma kai na mou ti xarisoune.Tous kserw ki apo xtes tous Race Guns?

Gia Leo Vince,to syzitame.Padws,se polles periptwseis me allagi exatmisis borei na kerdiseis 2-3 alogakia psila,alla na xalaseis ti kabyli ropis xamila

zvailakis
01/12/2009, 11:37
Νομίζω ότι όλα αυτά ρυθμίζονται. Επίσης δεν κοιτάμε και πολύ την βελτίωση της ιπποδύναμης..

Εγώ κοιτάω το βάρος, την εμφάνιση και το ότι στου 9 μήνες που έχω την μηχανή μετράμε ήδη 6-7 εγκαυματάκια.....

Μικe777
01/12/2009, 12:55
σε ποια εξατμιση αναφερεσαι;
Βασικα δεν ειχα καταλαβει οτι προκειται για διαφορετικες εξατμισεις
Τωρα το ειδα!

glider
01/12/2009, 13:04
To διαμορφωσα καπως να φαινεται οτι προκειται για 3 επιλογες
αλλα και οποια αλλη περιπτωση (οπως η yoshimura που ποσταρε ο φιλος πιο πανω)
καλοδεχουμενη,αρκει να μην ξεπερναει κατα πολυ το κοστος σε σχεση με τις αλλες.

kyko
01/12/2009, 13:09
sorry για το spaming αλλα απορω που κανεις δεν τον ενδιαφερει η leovince sbk evo2 που εχω ποσταρει κ η οποια ειναι κ στο 3ο link που εχετε ποσταρει κ μαλιστα σε κατασταση βιτρινας κ σε τιμη απαιχτη.....

:confused: :rolleyes:

zvailakis
02/12/2009, 12:52
Όποιον τον ενδιαφέρει ας στείλει ένα πμ!

cosgili
03/12/2009, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από klebouras
Syggnwmi,alla otan exw epilogi ti Yoshimura egw de paw na valw xeiropoiiti...race Guns..akoma kai na mou ti xarisoune.Tous kserw ki apo xtes tous Race Guns?

Gia Leo Vince,to syzitame.Padws,se polles periptwseis me allagi exatmisis borei na kerdiseis 2-3 alogakia psila,alla na xalaseis ti kabyli ropis xamila Επειδη φορεσα αυτη την εξατμιση τα κριτηρια μου ηταν 3. H εμφανιση, ο ηχος και τελος η επισκευασιμοτητα. ΟΤΙ μα ΟΤΙ και να παθει μπορω να την επισκευασω μεσα στο μισαωρο. Τελος οσο αφορα την ποιοτητα της δεν χανετε τιποτα να περασετε μια βολτα απο το μαγαζι και να δειτε απο μονοι σας. Απο μια φωτο δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασματα.:wave2:

glider
11/12/2009, 12:41
κανενας αλλος;πλησιαζουν χριστουγεννα...:p

Spatkle
14/12/2009, 07:48
Και γω μεσα ειμαι απλα μαλλον πρεπει να δουλεψει αντικαταβολη γιατι ειμαι Κρητη! :beer:

Μικe777
15/12/2009, 14:08
κι εγω μεσα ειμαι κι μενω Αθηνα.Οποτε αν θελει κανεις?
ας στειλει μυνημα να παμε και παρεα να ριξουμε ενα βλεφαρο!!!

glider
15/12/2009, 17:26
@Spatkle,Μικe 77

ενδιαφερεστε για καποια απ'τις 3 συγκεκριμενα;

Spatkle
15/12/2009, 20:59
Glider εχεις π.μ.

glider
16/12/2009, 12:10
αρα έχουμε ενδιαφέρον απο

1)zvailakis
2)glider : στα 300 ευρω θα προτιμησω τις leo vince(και 320 η carbon),αν μαζευτουμε αρκετοι στα 250 τις raceguns...

3)spatkle: για τη raceguns και κανονιζουμε οι με τους γνωστους σου που θα κατεβουν αλλιως τη βαζουμε καραβι και ερχεται πολυ φτηνα...

4)mike 77 : (εχεις πμ)
5).....

zvailakis
17/12/2009, 13:46
προσωπικά προτιμάω την leo vince titanium αλλιώς πάμε για raceguns!

Μικe777
17/12/2009, 18:47
κι εγω την Leovince προτιμω
αλλα πως θα την παραγγειλω δεν ξερω?
θα την παραγγειλει καποιος για ολους??/

kyko
17/12/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
κι εγω την Leovince προτιμω
αλλα πως θα την παραγγειλω δεν ξερω?
θα την παραγγειλει καποιος για ολους??/

κ ξαναματαλεω...αυτο εδω το εχεις δει --> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90435&highlight=leovince+bandit

:wave2: :wave2:

Μικe777
18/12/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
κ ξαναματαλεω...αυτο εδω το εχεις δει --> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90435&highlight=leovince+bandit

:wave2: :wave2:
Σου εστειλα πμ

kyko
18/12/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Σου εστειλα πμ

απαντηθηκε :D :wave2:

glider
21/12/2009, 12:08
η κινηση λογικα θα γινει τωρα κοντα και παμε μαλλον για την leovince τιτανιο

εγω και ο zvailakis ειμαστε κομπλε

Μικe 77 και Spatkle??περιμενω πμ αν ειναι...

zvailakis
29/12/2009, 12:30
Λοιπόν....

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά για αρχή!

Την άλλη Παρασκευή 8/1 θέσαμε ως deadline για συμμετοχές!

Ώστε στις 11 ή 12 /1 να κανονίσουμε το οικονομικό της υπόθεσης (θα πληρώσω με την πιστωτική μου, εκτός και αν κάνουμε κατάθεση, θα δούμε) και να γίνει η παραγγελία για να τις έχουμε μέσα στον Ιανουάριο ή το πολύ αρχές Φεβρουαρίου!

Μιλάμε για αγορά από τον: http://www.moto-technik.com

και μιλάμε για LeoVince Titanium (ή ότι άλλο θέλετε)

Μικe777
29/12/2009, 18:01
εγω μεσα ειμαι το είχα πει!
δεν ξερω αν θα την βαλω αμεσως γιατι ακομα το στρωνω
Αλλα με ενδιαφερει και μου αρεσει περισσοτερο τιτανιο παρα carbon
Τωρα αν ριθμυστουν οι λεπτομερειες και στο οικονομικο κομματι(π.χ τελικη τιμη
με μεταφορικα? πως θα γινει η πληρωμη κ.τ.λ)
Φυγαμε!!!!

zvailakis
30/12/2009, 15:38
Λοιπόν:
http://www.moto-technik.com/product_info.php/info/p2010314_LeoVince-Slip-On-Oval-Evo2-fuer-Suzuki-GSF-650-Bandit-Bj-2007-bis-2008.html

?271 + μεταφορικά

Από προηγούμενο ποστ, κάποιος που την πήρε από εκεί, του πήγε ?290 με τα μεταφορικά.

Έχω στείλει μέιλ για αγορά 4 εξατμίσεων (μπορεί να μας τύχει άλλος ένας) πόσο θα βγει συνολικά! Επίσης αν μπορούμε να πληρώσουμε με κατάθεση στην τράπεζα (αν και θα έχει ένα έξτρα κόστος αυτό).


Αν κάποιος έχει pay pal και μπορεί να μας εξυπηρετήσει more than welcome, αλλιώς βάζω την πιστωτική μου και μου τα δίνετε.

GIANNIS2004
02/01/2010, 10:23
Καλή χρονιά σε όλους ενδιαφέρομαι και εγώ για την leovince τιτάνιο αλλά είμαι από Θεσ/νίκη πως θα μπορέσω να την παραλάβω;βγαίνει χαμηλότερα με ομαδική αγορά;

zvailakis
02/01/2010, 14:26
Το να έρθει Σαλόνικα ή Κρήτη όπως είχε αναφέρει ένας φίλος, είναι το μόνο εύκολο (με ΚΤΕΛ για Σαλόνικα και πλοίο για Κρήτη), αλλιώς υπάρχει και το κούριερ!

για το αν βγει πιο φτηνά, θα πρέπει να μαζευτούμε 5 και πάνω για να έχουμε κάποια μείωση στην τιμή (μην φαντάζεστε κάτι φοβερό).

Καλή χρονιά σε όλους!

zvailakis
04/01/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Καλη χρονια παιδες!!
κι απο εμενα!
Ελπιζω να μαζευτουμε κι αλλοι..
Προς το παρρον ομως ας αποσαφηνισουμε καποια πραγματα
γιατι θελω να το κανονισουμε αν ειναι το ταχυτερο δυνατο!!!

Λοιπον! φίλε zvailakis σορρυ αλλα δεν εχω
καταλαβει?
1)θα δωσεις εσυ τα φραγκα? θα παρουμε τις εξατμισεις και θα σου τα δωσουμε μετα τα λεφτα? θα σου δωσουμε καποια προκαταβολη?
πως ακριβως θα γινει?
Επειτα
2)Η Leovince θα ειναι αυτη ακριβως που εχουμε δει?θελω να πω εχουν παραγειλει κι
αλλοι απο εκει να ειμαστε σιγουροι?
αλλο θεμα!
3)οι λαιμοι της εξατμισεις? δηλ η τοποθετηση της? ρυθμιση μειγματος κ.τ.λ εχουμε καποιον
να τα κανει ολα αυτα?
Σορρυ αν ρωταω πολλα φιλε αλλα να ειμαστε σιγουροι!!
Ασε που αν την παρουμε 320+70 φίλτρο+ρυθμιση+εργατικα και παει μια 500
ποιος ο λογος να βαλεις την leovince?
(ερωτηση κανω!)

Λοιπόν:

1) τα οικονομικά θα τα κανονίσουμε. Θα γίνει η πληρωμή με πιστωτική δική μου, και θα μου τα δώσετε εσείς.

2) ο CTPM την πήρε από εκεί: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86002
αν δεις αναφέρει τελική τιμή ?291 (αντί ?320 που είπες)

3) Λαιμούς δεν αλλάζουμε, έχει το κουτί μέσα την κατάλληλη προέκταση για να μπεί στους "μαμα" λαιμούς. Ρύθμιση μίγματος κτλ κτλ την κάνεις όπου θες .... αν θες! Φίλτρο επίσης!
Εγώ ας πούμε δεν θα κάνω τίποτα....και στο service των 18.000 (τώρα είμαι με 15.000) ίσως αλλάξω φίλτρο. ....

Τώρα για την τοποθέτηση εγώ θα το πάω στον μηχανικό μου μιας και δεν έχω σε εμένα εμπιστοσύνη να το κάνω (ο amyrokouai αναφέρει ότι την έβαλε μόνος του....εγώ δεν "μου" έχω εμπιστοσύνη). Το πόσα θα πάρει ο μηχανικός δεν έχω ιδέα!

Τώρα μιγματα κτλ, δεν έχω ιδέα, και στην τελική εγώ προσωπικά αλλάζω την εξάτμιση για αισθητικούς λόγους και για να μην καίγεται όποιος ανεβαίνει! Πόσα άλογα δίνει και σε ποιο φάσμα στροφών...άγνωστο!

Όποιος ξέρει ας μας πει

glider
04/01/2010, 12:25
+ οτι η τοποθετηση ,ρυθμιση εργατικα κτλ ειναι τα ιδια για οτι και αν βαλουμε νομιζω...δεν ειναι μονο για τη leovince

ουτε εγω θα αλλαξω φιλτρο αμεσα...

Μικe777
04/01/2010, 12:27
οκ zvailakis
you are the best!!
tha se parw thl eida to pm

Μικe777
04/01/2010, 12:30
κανενα προβλημα!
αμα θελετε παμε και παρεα καπου για την τοποθετηση
μπας και μας κανουν καλλυτερη τιμη αν ξερετε καποιον?
Εγω φιλτρο σκεφτομαι να βαλω παντως γιατι λενε οτι
χρειαζεται αν αλλαξεις εξατμιση!!

zvailakis
04/01/2010, 12:54
Προσωπικά θα πάω στον μηχανικό μου. Τώρα για την τιμή άγνωστο. Κάντε μια ερώτηση στον μηχανικό σας αν θέλετε.

Τελικά όλοι από Αθήνα?

Μικe777
04/01/2010, 19:19
Εγω Αθηνα!!

amyroukai
04/01/2010, 19:41
Ρε χαμένα κορμιά, για ΤΡΕΙΣ βίδες, θα πάτε σε μηχανικό; Ντροπή!

zvailakis
04/01/2010, 21:19
Amyrokouai, group τοποθέτηση κάνεις?? θα τις βάλεις εσύ! Πληρώνουμε σε παϊδάκια / προβατίνα κτλ...ευρώ δεν παίζουν!

amyroukai
04/01/2010, 22:37
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ναι και την δική μου εγώ την έβαλα... Έχει μία βίδα στο πίσω μαρσπιέ, έχει μία βίδα κάτω από το πλαίσιο και ένα "κολιέ" στην ένωση με τους λαιμούς. Χαλαρώνεις, βγαίνει η "μαμά" και μετά μπαίνει η καινούρια. Ένα 10λεπτο, με τα εργαλεία της μοτοσικλέτας... Η leovince έχει και σχεδιάγραμμα με οδηγίες στο κουτί! Στην αρχή είχα μιά ανησυχία μήπως και τα κάνω θάλασσα, αλλά ήταν πολύ εύκολο. Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε μιά group τοποθέτηση, αστειεύεσαι; Κερνάτε καφέ όσο τις τοποθετούμε... Και μετά πάμε βόλτα για να ακουστούν, για παϊδάκια! :)


http://www.leovince.com/files/F19353/IM-7791A-7792A-7793A-ITA.pdf

cptm
05/01/2010, 01:06
Η τοποθέτηση δεν θέλει πάνω από 10 λεπτά όπως είπε και ο amyroukai. Αν θέλετε βοήθεια βάλτε μια φωνή. Από φιλτρα και ρυθμίσεις δεν έχω κάνει τίποτα. Από θόρυβο πάντως ακούγεται αρκετά σε σχέση με τη μαμά εξάτμιση και όταν κόβεις το γκάζι στις 5000-4500 στροφές κάνει κάτι σκασιματάκια.


184723

zvailakis
05/01/2010, 12:14
Καλά....κάτσε να παραγγείλουμε πρώτα, να έρθει με το καλό!

Και μετά τις βάζουμε!

(edit: όσο βλέπω την πανω φωτό, τόσο μ'αρέσει!)

sapila racing
05/01/2010, 12:29
Μια συμβουλή μόνο.

Βάλτε βίδες ασφαλείας, υπάρχουν στο εμπόριο, η ακόμα και μια πονταρισιά στην βάση στο μαρσπιέ.
Του φίλου μου του την φάγανε απο το Bandit πριν προλάβει να βάλει τέτοιο παξιμάδι, ούτε 2 εβδομάδες δεν πέρασαν που την είχαμε βάλει και του την πήραν κάτω απο το σπίτι του.

Mην τις βάλετε κάν αν δεν εχετε βίδα ασφαλείας η κάποιο μέσο προστασίας, είναι 2 βίδες και το εχουν μάθει οι κλέφτες! :sick:

amyroukai
05/01/2010, 12:31
Και τι θα την κάνουν την εξάτμιση για Bandit? Εδώ δεν αγοράζουν τη μοτοσικλέτα, την εξάτμιση θα ζηλέψουν;

zvailakis
05/01/2010, 12:34
Από ότι έχω δει το ίδιο ακριβώς τελικό μπαίνει και σε cbr600fi και σε άλλα 600άρια.....

οπότε όλο και κάτι έχουν να την κάνουν!

amyroukai
05/01/2010, 12:37
Χμ... λογικά ένας εξατμισάς χρειάζεται να φτιάξει στηρίγματα και μιά σωλήνα σύνδεσης και μπαίνει, όντως. Παξιμάδι ασφαλείας ε; Χμ...

sapila racing
05/01/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Χμ... λογικά ένας εξατμισάς χρειάζεται να φτιάξει στηρίγματα και μιά σωλήνα σύνδεσης και μπαίνει, όντως. Παξιμάδι ασφαλείας ε; Χμ...

Την παιρνουν και την βάζουν όπου ναναι, ιδια με αρκετές είναι.
Η συγκεκριμένη που του φάγανε ηταν Leo Vince, από Bandit 650 υδρόψυκτο, 2 εβδομαδες σχεδίν μετα που την βάλαμε....
Ειναι ο SRTeam εδω στο φόρουμ.

Ξαναλέω, μην τις βάλετε ξμε τίποτα χωρίς βίδα σφαλείας η κάποιον άλλο τρόπο προστασίας.
Ο άνθρωπος είναι πάλι με το θερμοσίφωνα!

susukas
05/01/2010, 14:52
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια..:wave2: εχει βαλει κανενας αυτην την εξατμιση leo.... και αν ναι, εχει καποιο διαγραμμα ροπης να μας το δουμε και εμεις..βλεπω και γινεται πολυ ντορος γυρω απο την συγκεκριμενη εξατμιση χωρισ ομως να εχω πεισθει οτι αξιζει περισοτερο απο μια r77-yoshimura η μια acrapov η μια remus..(αν βαγλουμε το οικονομικο)και το λεο αυτο διοτι και η τρεις παραπανω εξατμισεις ειναι λιγο ομορφοτερες(γουστο)αλλα και στην πραγματικοτητα να ειναι πολυ καλυτερες..!!

amyroukai
05/01/2010, 14:57
OK για εκατομμυριοστή φορά: ΟΛΕΣ οι εξατμίσεις που προορίζονται για το Bandit είναι απλά μία διάτρητη σωλήνα στο εσωτερικό, μόνωση, επικάλυψη (αλουμίνιο, carbon, τιτάνιο) και τίποτα παραπάνω. ΔΕΝ έχουν διαφράγματα, δεν είναι φτιαγμένες για απόδοση, σε αντίθεση με αυτές των SS. Οπότε απλά πληρώνετε σηματάκι. Μπες στο site της Acrapovic και δες τα σχέδια κατασκευής, τα είχε κάποτε... Και η Leovince που φοράω, ίδια είναι. Οπότε, γνώμη μου πάντα, πάρτε τη φτηνότερη δυνατή. Μπορεί να έχουν διαφορά στον ήχο, αλλά αυτό είναι θέμα μονωτικού, τι πυκνότητα και ποιότητα χρησιμοποιεί ο κάθε κατασκευαστής και τι σχήμα -για όσους δεν το βγάλουν- Db killer.


Διαγράμματα είχε ανεβάσει από το 650 ο gavcr πρόσφατα, βρες το thread, θα δεις ότι δεν είχε διαφορές πρακτικά.

zvailakis
05/01/2010, 15:03
για εκατομμυριοστή φορά +1.0000000000000000

susukas
05/01/2010, 16:13
μου λετε δηλαδη οτι η η r77 yoshimoyra και γενικα η yoshimura που εχουν εξελιχθει επανω στα susuki οχι απαραιτητα στα bandit ειναι ιδια με καποια αλλη εξατμιση...και στην ποιοτητα κατασκευεις και στον χρονο ζως τησ εξατμισεις και οτι η διαφορα τιμης ειναι οφειλεται μονο στο ταμπελακι????

amyroukai
05/01/2010, 16:23
To τιτάνιο, το αλουμίνιο δεν διαβρώνονται, ο υαλοβάμβακας που χρησιμοποιείται συνήθως δεν χαλάει σε χρήση δρόμου, οπότε ναι, αυτό που πληρώνεις είναι κατά μεγάλο ποσοστό "ταμπελάκι". Για το carbon ασφαλώς και έχει μεγάλη σημασία το πόσο καλά είναι φτιαγμένο. Αλλά και πάλι...

Τι ακριβώς εννοείς "χρόνο ζωής" εξάτμισης; Τι θα χαλάσει δηλαδή; Ακόμα και στις αγωνιστικές, χρειάζεται αλλαγή στα μονωτικά ανάλογα τη χρήση, δεν έχει κάτι άλλο να "χαλάσει".

Εμ... Και για να μην μπερδευόμαστε, suZuki είναι η μάρκα φίλε susuka... :beer:

susukas
05/01/2010, 16:32
ok καταλαβα απλα αμφιβαλω και απο οτι ξερω στα 1250 δουλευει καλυτερα η yoshimura R-77...λογω ταχυτητας το λαθακι..:beer:

amyroukai
05/01/2010, 16:36
Η εξάτμιση του 1250 έχει διαφράγματα; Αν δεν έχει, οι φήμες για καλύτερο δούλεμα, είναι απλά αστείες... :) Τι να πει όποιος την πλήρωσε, ότι δεν δουλεύει καλύτερα από όλες τις άλλες; Η κορυφαία είναι :rotflmao:

Το βασικότερο είναι να σου αρέσει στο μάτι...

Ληστης
05/01/2010, 18:36
Οι διαφορες που μπορει να δωσει μια εξατμιση απο μια αλλη ειναι μονο για ακαδημαικους λογους ειδικα σε μια μηχανη "απλη" οπως το bandit.
Το πιο σοβαρο στοιχειο συζητησης ειναι η εμφανιση και μετα η ποιοτητα κατασκευης.
Προσωπικα με δυναμομετρηση 2 εξατμισεων, Mivv και Akrapovic δεν ειχε καμια διαφορα, τα διαγραμματα ηταν πανομοιοτητα, παροτι η μια εξατμιση ειναι 20 ποντους μακρυτερη απο την αλλη (ενα στοιχειο που μπορει να ειχε ουσια)
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ οτι αφορα χωρις σιγαστηρα τα προαναφερομενα.

Με σιγαστηρα ισως υπαρχει μια διαφορα μικρη κυριως στα χαρτια ομως στην ουσια δεν εχει καιμια διαφορα.
Δειτε πια σας αρεσει και παρτε αυτη χωρις να σας τρωει το θεμα αποδοσης.

Ληστης
05/01/2010, 18:41
Να προσθεσω ακομη οτι το θεμα θορυβου ειναι σημαντικος παραγοντας καθως μερικες εχουν πολυ περισσοτερο θορυβο απο τις αλλες.Καποιος προχειρος κανονας σε αυτο ειναι το μηκος της εξατμισης και μετα το μονωτικο.

amyroukai
05/01/2010, 18:42
Έτσι είναι συνήθως, αν είναι πιο μακρύ προκαλεί περισσότερους θορύβους.


























αλλά εσύ μιλάς για το τελικό... :rotflmao:

susukas
05/01/2010, 20:48
περι ορεξεως ......:beer:

Ληστης
06/01/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Έτσι είναι συνήθως, αν είναι πιο μακρύ προκαλεί περισσότερους θορύβους.


























αλλά εσύ μιλάς για το τελικό... :rotflmao:

Εγω την εχω πιο μεγαλη απο εσενα την.... :rotflmao: :rotflmao:


184844

Ληστης
07/01/2010, 20:32
Εδω τεστ εξατμισεων με δυναμομετρησεις πανω στο 1250. Απο οτι εβγαλα ακρη ειναι χωρις ρυθμισεις μιγματος και με τον σιγαστηρα πανω. Σε πολλες απο αυτες ειχε απωλεια δυναμης.

http://www.tourenfahrer.de/index.php?id=618

amyroukai
07/01/2010, 20:35
Λογικό: η ελεύθερη εξάτμιση μειώνει το backpressure, αυξάνει την ταχύτητα ροής των καυσαερίων και την ροή αέρα μέσα στην εισαγωγή, φτωχαίνει το μείγμα, άρα αν δεν ρυθμίσεις και την βενζίνη, χάνεις ειδικά ψηλά. Αν μπει και φίλτρο αέρα χωρίς άλλες ρυθμίσεις, γίνεται πιο έντονο το φαινόμενο.

zvailakis
13/01/2010, 10:44
Λοιπόν

η παραγγελία θα γίνει τελικά μετά τις 24/1 μιας και πέσαν κάτι αφραγκιές από εμένα.

Ποιοι είναι μέσα?

reinmeister
13/01/2010, 11:05
δεν ξερω αν το εχετε παρει χαμπαρι ,αλλα εχει βγει κι αυτο για το μηχανακι σας...κατα την προσωπικη μου αποψη απο τα ομορφοτερα τελικα για bandit...

http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/ap/dtcat?p=9/0/3&s=513/24/56&l=en&t=/c_cycl1_e/c_cycl1_e/c_cycl2_e/c_cycl3_e&d=6600

kyko
13/01/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν ξερω αν το εχετε παρει χαμπαρι ,αλλα εχει βγει κι αυτο για το μηχανακι σας...κατα την προσωπικη μου αποψη απο τα ομορφοτερα τελικα για bandit...

http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/ap/dtcat?p=9/0/3&s=513/24/56&l=en&t=/c_cycl1_e/c_cycl1_e/c_cycl2_e/c_cycl3_e&d=6600

οντως πολυ ομορφη η yoshi rein:beer: :beer:

zvailakis
13/01/2010, 16:46
ωραία και η yoshi, αλλά πολλά τα ??? βρε παιδιά!

(ωραίο και σε άσπρο το bandit!)

lefteris rethym
23/01/2010, 02:42
αφου ο κυκο δεν με περνει τηλεφωνο περηγγηλα mivv suono 450e τιφοραει κανεις?

cosgili
24/01/2010, 14:59
εχει φοβερο ηχο, αψογη σχεδιαση αλλα υστερει σε ποιοτητα κατασκευης. Δεν νομιζω πως ανταποκρινεται στην αξια της. Αποψη μου παντα χωρις να θελω να υποτιμησω την αγορα σου. Καλοφορετη και μακαρι να εχω κρινει λαθος

fotodimis
07/02/2010, 08:42
καλισπερα sαs εγω εχω αφτινα εδω και ενα μινα υησ μαμασ

http://img254.imageshack.us/img254/7787/1111111111111q.jpg

Μικe777
14/02/2010, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από susukas
μου λετε δηλαδη οτι η η r77 yoshimoyra και γενικα η yoshimura που εχουν εξελιχθει επανω στα susuki οχι απαραιτητα στα bandit ειναι ιδια με καποια αλλη εξατμιση...και στην ποιοτητα κατασκευεις και στον χρονο ζως τησ εξατμισεις και οτι η διαφορα τιμης ειναι οφειλεται μονο στο ταμπελακι????

τωρα που το ξαναβλεπω! αυτο το thread με πιανουν τρελα νευρα!!!!:smokin: