PDA

View Full Version : Λαπτοπ!



fast_gr
30/11/2009, 14:18
Καλησπέρα παίδες!!!

Λοιπόν έχω ένα προβληματάκι με το λάπτοπ μου κ επιδή θέλω να το συμμαζέψω λίγο γιατί δεν την παλεύει θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Όταν το ανοίγω το λάπτοπ κ μπαίνω στο ίντερνετ τα πρώτα 15λεπτά πάνω κάτω το ίντερνετ κ το λάπτοπ λειτουργούν άψογα αλλα μετά έχω πρόβλημα με το λάπτοπ...δηλαδή το πιάνω κ καίει κ αργή πάρα μα πάρα πολυ να αλλάξει μια σελίδα κ αρκετές φορές κολλάει κ τελείως

2) Υποθέτω ότι ανεβάζει θερμοκρασία καθώς το έχω επάνω στο θρανίο κ όχι σε κάποια βάσει κ εύχομαι να φταίει μόνο αυτο

3) Αν όντως είναι αυτό με την θερμοκρασία τι μου προτείνετε να πάρω; Να πω επίσης οτι λεφτά για καινούργιο δεν παίζουν οπότε όσο πιο οικονομικά εεε!

Υ.Γ Το ίντερνετ είναι άψογο κ δεν φταίει! Οπότε δεν οφείλετε τίποτα εκεί!

Υ.Γ2 Για να προλάβω όσους με πουν άσχετο να πω οτι σκαμπάζω μόνο τα απαραίτητα!:wave2: :wave2:

McGyver
30/11/2009, 14:20
Όταν αρχίζει τα κολλήματα και ανεβάζει θερμοκρασία, το ανεμιστηράκι δουλεύει;
Αν όχι, πρέπει να το ανοίξεις και να δεις αν έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας ή απλά έχεις πιάσει πολλή σκόνη και κολλάει.

giovani64
30/11/2009, 14:22
πες μας καταρχην τι μαρκα ειναι. αν ειναι fujitsu siemens κακα τα μαντατα.:bawl:

fast_gr
30/11/2009, 14:22
Το εψαξα λιγο κ στο ιντερνετ κ βρηκα κατι που ειναι "ψυξη για λαπτοπ κ δουλευει με usb" αλλα προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κατι τετοιο!

fast_gr
30/11/2009, 14:23
acer ειναι το λεπτοπ το 600-700?

CIRUS
30/11/2009, 14:29
Ανάκληση laptop από την Acer λόγω υπερθέρμανσης

http://customercare.acer-euro.com/customercare/AcerUpdate.aspx?CID=SG&LID=ENG&IType=JM31

τσέκαρε στο παραπάνω link αν είναι ο σειριακός του laptop σου μέσα στα ελαττωματικά που θα στο διορθώσουν δωρεάν :wave2:

Βάλε στο κουτάκι τον σειριακό του laptop σου και αν σου βγάλει αυτό σαν απάντηση:

*** YOUR UNIT IS COVERED BY THE SAFETY RECALL AND SHOULD BE RETURNED FOR SERVICE ***
Acer values your business and sincerely regrets the inconvenience caused by this issue. Please accept our apologies.

We look forward to receiving your unit as soon as possible. Your local Acer Service Team will endeavour to service the Notebook right away and return it to you promptly.

ακόμα η εγγύηση του να έχει λήξει στο φτιάχνουν δωρεάν

Αφού έχεις Acer να προσέχεις για τέτοιες ανακοινώσεις

Ρώτα και τους κατόχους KTM που είναι πάντα ενήμεροι και κοιτάνε κάθε μέρα μέσα στο site της KTM :lol: :lol: :lol: :lol:

fast_gr
30/11/2009, 14:36
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το λινκ αλλα δεν ειναι!:beer:

CIRUS
30/11/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το λινκ αλλα δεν ειναι!:beer:

καλό αυτό, πάντως αν είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο δεν δίνεις επαρκείς πληροφορίες, κοίτα μήπως έχεις κανένα γνωστό φίλο σου να το ανοίξει και να καθαρίσει τη μούργα που θα έχει πιάσει το ανεμιστηράκι (μόνο βατράχια δεν έχω βρει σε μερικά που έχω ανοίξει :lol: :lol: :lol: )

εννοείται βέβαια αν είναι εκτός εγγύησης, αν είναι εντός πήγαινε το στην acer γιατί αν το ανοίξεις μόνος σου χάνεις την εγγύηση

βέβαια πρώτα βεβαιώσου ότι είναι θέμα υπερθέρμανσης και όχι ξέρω γω λειτουργικού συστήματος

fantacid
30/11/2009, 14:47
πρωτα απο ολα δες που ειναι τρυπες αερισμου του λαπτοπ κ φροντισε να μενουν ανοιχτες
αν τοο εχεις καιρο θα πρεπει μαλλον να ανοιξεις κ να το καθαρισεις απο σκονες γιατι αμμλον εχουν κλεισει οι αεραγωγοι

κατεβασε ενα προγραμμα να ελέγξεις τις θερμοκρασιες σου πχ cpu clock utility (http://cpu.rightmark.org/download.shtml)

camen
30/11/2009, 15:01
Oταν αρχιζει κ ανεβαζει θερμοκρασιες η cpu σου σε τι ποσοστα δουλευει???
Αν βαραει τρελα νουμερα 80-90-100% ενω τρεχεις μονο mozilla για ιντερνετ τοτε εχεις ιο!
Ανεβαζει θερμοκρασια γτ στην ουσια ο υπολογιστης δουλευει στα κοκκινα.

Αν δεν εχεις antivirus να βαλεις ή να το πας να το τσεκαρει καποιος που ξερει...:winka:

:wave2:

fast_gr
30/11/2009, 15:21
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τις απόψεις!
Να πω οτι οι τρύπες απτο ανεμιστηράκι ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΕΝΟΙΧΤΕΣ καθώς το ακουμπάω όπως είπα επάνω στα θρανίο κ δίχως να έχει κάποια βάση!

Για ιο δεν νομίζω να πρόκειται 99%.


Αν αγοράσω μια βάση κ έτσι το λάπτοπ μένει σε μία θέση όπου θα είναι οκ για να μήν καλύβω κ το ανεμιστηράκι νομίζω θα κάνει δουλειά ετσι;

Επίσης αυτό θα κάνει τίποτα στο λάπτοπ;
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0337556&catid=010300

camen
30/11/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr

Για ιο δεν νομίζω να πρόκειται 99%.




Πως το απεκλεισες αυτο αν επιτρεπεται:confused:
Εχεις antivirus?Η cpu τρεχει σε λογικα ποσοστα?

Αν μονο με mozilla/explorer ο επεξεργαστης βαραει 90αρες κατι δεν παει καλα...

fast_gr
30/11/2009, 15:50
Φιλε μου εχω antivirus το Norton κ μου τα βγαζει ολα οκ!:beer:

fantacid
30/11/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τις απόψεις!
Να πω οτι οι τρύπες απτο ανεμιστηράκι ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΕΝΟΙΧΤΕΣ καθώς το ακουμπάω όπως είπα επάνω στα θρανίο κ δίχως να έχει κάποια βάση!

Για ιο δεν νομίζω να πρόκειται 99%.


Αν αγοράσω μια βάση κ έτσι το λάπτοπ μένει σε μία θέση όπου θα είναι οκ για να μήν καλύβω κ το ανεμιστηράκι νομίζω θα κάνει δουλειά ετσι;

Επίσης αυτό θα κάνει τίποτα στο λάπτοπ;
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0337556&catid=010300


το θεωρω παντελως αχρηστο
ολα τα λαπτοπ εχουν μικρα αντιολισθητικά -λαστιχενια- συνηθως ποδαρακια που κρατανε το σωμα λιγα χιλιοστα πανω απο το θρανιο για αυτο ακριβως το λογο, το σωστο αερισμο των εσωτερικων εξαρτηματων.

notakos600
30/11/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
πες μας καταρχην τι μαρκα ειναι. αν ειναι fujitsu siemens κακα τα μαντατα.:bawl:


Είχες fujitsu siemens και μιλάς εκ πείρας ή στο είπε ο μπατζανάκης του ξαδέλφου του φίλου σου και την πέταξες την εξυπνάδα σου?
Το εχω (το amilo li) τρια χρόνια αγορασμένο από το Πλαίσιο 499 ευρώ και πάει σφαίρα.
:wave2:

fast_gr
30/11/2009, 15:59
Η αλήθεια είναι πως έχει κ εμένα αλλά μου φαίνονται πολύ χαμηλά ούτε 2χιλιοστά δηλαδή!:bawl:

notakos600
30/11/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Η αλήθεια είναι πως έχει κ εμένα αλλά μου φαίνονται πολύ χαμηλά ούτε 2χιλιοστά δηλαδή!:bawl:


Μια χαρά είναι τα 2 χιλ. Το σημαντικό είναι να τοποθετείται το λάπτοπ σε επίπεδη επιφάνεια και όχι σε κρεβάτια ή χαλιά-μοκέτες γιατί τότε δεν ψύχεται και όλα τα λάπτοπς πάσχουν στο θέμα ψύξη και απαγωγή θερμότητας.

georgis4
30/11/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τις απόψεις!
Να πω οτι οι τρύπες απτο ανεμιστηράκι ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΕΝΟΙΧΤΕΣ καθώς το ακουμπάω όπως είπα επάνω στα θρανίο κ δίχως να έχει κάποια βάση!

Για ιο δεν νομίζω να πρόκειται 99%.


Αν αγοράσω μια βάση κ έτσι το λάπτοπ μένει σε μία θέση όπου θα είναι οκ για να μήν καλύβω κ το ανεμιστηράκι νομίζω θα κάνει δουλειά ετσι;

Επίσης αυτό θα κάνει τίποτα στο λάπτοπ;
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0337556&catid=010300
Εδω εισαι λαθος γιατι το λαπτοπ απο τη στιγμη που ειναι πανω σε λεια επιφανεια (θρανιο) οι θυριδες απο κατω μενουν ΑΝΟΙΧΤΕΣ χαρη στα ποδαρακια που εχει το λαπτοπ.....να μου λεγες οτι το εχεις πανω σε κουβερτα να σου πω οκ.....η βαση δεν θα σου κανει ΤΙΠΟΤΑ και εξηγουμαι γιατι!
Eπειδη και εμενα το εκανε αυτο το ACER (7520G) καποια στιγμη ακριβως οπως το περιγραφεις το ανοιξα απο κατω το καπακι που ειναι για τις μνημες και την cpu και ολα ηταν πεντακαθαρα!
Δεν ψαρωσα ομως....εβγαλα και τις 3 βιδουλες του ανεμιστηρα και μαντεψε......ο ανεμιστηρας στο σημειο που διωχνει τον αερα εχει μεταλλικες πολυυυυ λεπτες θυριδες μεσω των οποιων κανει απαγωγη της θερμοτητας απο τον χαλκο που χρησιμοποιειται για να *περνει* την θερμοτητα πανω απο cpu-gpu......ε λοιπον απο την σκονη εκεινες οι μεταλλικες θυριδες ειχαν πιασει επανω ενα πραγμα σαν σφουγγαρι που δημιουργηθηκε απο την κατακρατηση της σκονης....!!!Το αφαιρεσα προσεκτικα με ενα μυτοτσιμπιδο και μετα απο φυσημα μια χαρα....δεν ξανακουσα απο τοτε να δουλευει δυνατα ο ανεμιστηρας ουτε ανεβασε ξανα θερμοκρασια!!!οπως οταν το πρωτοπηρα ειναι και αυτο μου το εκανε στον πρωτο χρονο πανω....ευκολο ειναι....:wave2:

fast_gr
30/11/2009, 16:05
Το αφηνω στο θρανιο ρε συ αλλα αρπαζει κ το θρανιο θερμοτητα κ πολυ....

Μονο αυγα δεν ψήνω εκει επανω σε λεω:beer: :beer:

fast_gr
30/11/2009, 16:08
georgis4

Θα το ανοιξω το βραδακι αλλα δεν σκαμπαζω κ πολλα απο μεσα...κατι θα βγαλω φανταζομαι!

georgis4
30/11/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
georgis4

Θα το ανοιξω το βραδακι αλλα δεν σκαμπαζω κ πολλα απο μεσα...κατι θα βγαλω φανταζομαι!
Θα δεις οτι δεν μπορεις να κανεις απολυτος ΚΑΜΜΙΑ ζημια...ειναι ολα τακτοποιημενα ετσι μεσα που και να θες να βαλεις χερι ειναι δυσκολο...
Το μονο που θα κανεις ειναι να προσεξεις το καπακι οταν θα βγαλεις τις βιδουλες δεν βγαινει αμεσως...σε ολες τις πλευρες εχει μικρα δοντακια.....με ενα μαχαιρακι ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΩΣΕΙΣ ΒΑΘΙΑ κανε πως σηκωνεις την καθε πλευρα και θα βγει μονο του....
Ο ανεμιστηρας ειναι μεσα σε πλαστικο περιβλημα το οποιο και βγαινει μαζι με τον ανεμιστηρα με 3 βιδουλες αν θυμαμαι καλα...(στο δικο μου μοντελο δεν ξερω τι θα παιξει ακριβως στο δικο σου)....αμα τις αφαιρεσεις απλα σηκωνεις και τοτε θα δεις απο τη μερια που ειναι οι γριλιες του λαπτοπ και βγαινει ο αερας τις θυριδες που θα ειναι μαζι με το περιβλημα του ανεμιστηρα.....αν δε μπορεις να δεις απο αναμεσα θα προσεξεις τοτε αυτο το σαν σφουγγαρι απο την μπιχλα!!!!!μη το φυσηξεις αμεσως θα τα κανεις ολα πουτανα στο λεω απο τωρα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: προσεκτικα παρτο με καποιο αιχμηρο αντικειμενο.....θα δεις οτι αυτο ειναι...:D

notakos600
30/11/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
georgis4

Θα το ανοιξω το βραδακι αλλα δεν σκαμπαζω κ πολλα απο μεσα...κατι θα βγαλω φανταζομαι!


Μόνο μην πετάξεις ότι εξάρτημα σου περισσέψει. :lol: :lol: :beer: :beer:

georgis4
30/11/2009, 16:15
:bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

fast_gr
30/11/2009, 16:16
georgis4
χαχαχα οκ αλανι μου θα το δοκιμασω!
Ευχαριστω:beer: :beer:



notakos600 ασχετος απο μεσα ειμαι ρε οχι κ τοσο μαλακας μην ανχονεσαι!:wave2: :wave2:

fantacid
30/11/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Είχες fujitsu siemens και μιλάς εκ πείρας ή στο είπε ο μπατζανάκης του ξαδέλφου του φίλου σου και την πέταξες την εξυπνάδα σου?
Το εχω (το amilo li) τρια χρόνια αγορασμένο από το Πλαίσιο 499 ευρώ και πάει σφαίρα.
:wave2:

+2300

μετα απο δυο χρονια κ παιζω cm dirt k fifa10
:winka:

giovani64
30/11/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
+2300

μετα απο δυο χρονια κ παιζω cm dirt k fifa10
:winka:
http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=278051

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118734&page=2


οπως βλεπετε ο συγκεκριμενος μπατζνακης δεν μου ειπε απολυτως τιποτα

notakos600
30/11/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=278051

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=118734&page=2


οπως βλεπετε ο συγκεκριμενος μπατζνακης δεν μου ειπε απολυτως τιποτα



Τελικά δεν μας είπες, είχες ποτέ fujitsu?

giovani64
30/11/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά δεν μας είπες, είχες ποτέ fujitsu?

ειχα και εχω ακομα το amilo 1556 το οποιο παρουσιασε τα συμπτωματα του φιλου παραπανω.ανεβαζε θερμοκρασια και τελικα εκαψε καρτα γραφικων.αν ειδες στα σαιτ που εβαλα ημασταν παρα πολλα ατομα με το ιδιο προβλημα. η siemens ζητουσε 450 ευρω για επισκευη.καταλαβες τωρα γιατι ρωτησα αν ειναι siemens?

notakos600
30/11/2009, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ειχα και εχω ακομα το amilo 1556 το οποιο παρουσιασε τα συμπτωματα του φιλου παραπανω.ανεβαζε θερμοκρασια και τελικα εκαψε καρτα γραφικων.αν ειδες στα σαιτ που εβαλα ημασταν παρα πολλα ατομα με το ιδιο προβλημα. η siemens ζητουσε 450 ευρω για επισκευη.καταλαβες τωρα γιατι ρωτησα αν ειναι siemens?


Οπότε πέσατε στη περίπτωση προφανώς.

FZMAN
30/11/2009, 19:50
Mήπως καλό θα ήταν να πάρεις μια βάση για το laptop;

fast_gr
30/11/2009, 20:23
Το σκεφτομαι!

Παντος το καθαρησα απο μεσα πολυ καλα κ τωρα μου φαίνεται μεγαλη διαφορα!

fantacid
30/11/2009, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ειχα και εχω ακομα το amilo 1556 το οποιο παρουσιασε τα συμπτωματα του φιλου παραπανω.ανεβαζε θερμοκρασια και τελικα εκαψε καρτα γραφικων.αν ειδες στα σαιτ που εβαλα ημασταν παρα πολλα ατομα με το ιδιο προβλημα. η siemens ζητουσε 450 ευρω για επισκευη.καταλαβες τωρα γιατι ρωτησα αν ειναι siemens?

αν δεν εχεις ενα μονιτορινγκ προγκ ολα μπορουν να καουν ....
κ δει τα λαπτον που τα πετας απο δω κ απο κει
κουβερτες παπλωματα σκονες κ αλλα μπιχλιμπιδια μπορουν να μπουνε σε μερη που δε θες...

georgis4
30/11/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Το σκεφτομαι!

Παντος το καθαρησα απο μεσα πολυ καλα κ τωρα μου φαίνεται μεγαλη διαφορα!
Δεν ειχε μαζεψει απιστευτη μπιχλα?? :p

fast_gr
30/11/2009, 23:01
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο!!!:wave2: :yuck: