PDA

View Full Version : Τράπεζες, να ξέρετε τα δικαιώματά σας.



fantacid
30/10/2009, 22:32
Χρεώσεις και πρακτικές των τραπεζών που έχουν κριθεί παράνομες και καταχρηστικές από τα δικαστήρια και τις οποίες
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ :

Οι παρακάτω πρακτικές και χρεώσεις των τραπεζών κρίθηκαν παράνομες από τα δικαστήρια :
Απόφαση Δικαστηρίου
Για τις καταθέσεις:
Είσπραξη προμήθειας για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου προσώπου
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Επιβολή εξόδων κίνησης σε λογαριασμούς ταμιευτηρίου (ή τρεχούμενους) μετά την 4η πράξη κάθε μήνα
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Επιβολή εξόδων τήρησης και παρακολούθησης στους λογαριασμούς καταθέσεων
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Μονομερής μεταβολή από την πλευρά της τράπεζας για τους όρους των λογαριασμών καταθέσεων
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Επιβολή εξόδων αδράνειας (0,6 ή 1 ?) σε λογαριασμούς που δεν κινούνται για πάνω από 1,5 χρόνο
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Ο υπολογισμός των τόκων των ποσών των καταθέσεων σε μεταγενέστερη ημερομηνία από αυτή που γίνεται η κατάθεση
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Για τις πιστωτικές κάρτες
Μονομερής αύξηση του επιτοκίου της πιστωτικής κάρτας, χωρίς συγκεκριμένα κριτήρια που αναφέρονται στη σύμβαση
1219/2001, Άρειος Πάγος
Μονομερής αύξηση της συνδρομής της κάρτας
1219/2001, Άρειος Πάγος
Είσπραξη προμήθειας για την ανάληψη μετρητών μέσω πιστωτικής κάρτας
1219/2001, Άρειος Πάγος
Για τα στεγαστικά και λοιπά δάνεια
Είσπραξη εξόδων χρηματοδότησης για τη χορήγηση του δανείου
5253/2003, Εφετείο Αθηνών
Είσπραξη εξόδων φακέλου
5253/2003, Εφετείο Αθηνών
Μονομερής αύξηση του επιτοκίου στα δάνεια με κυμαινόμενο επιτόκιο χωρίς κάποιο λογικό κριτήριο. Παράνομη είναι επίσης η απαίτηση της τράπεζας για επιστροφή του δανείου αν δεν αποδεχθεί ο πελάτης την προσαρμογή του επιτοκίου
5253/2003, Εφετείο Αθηνών
Επιβολή εξόδων 50 ? σε δανειολήπτες για να πάρουν βεβαίωση οφειλών
711/2007 κ 961/2007, Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Η καταγγελία της σύμβασης του δανείου από τη μεριά της τράπεζας σε περίπτωση καθυστέρησης οποιασδήποτε δόσης
5253/2003, Εφετείο Αθηνών
Ο υπολογισμός των τόκων του δανείου με βάση το έτος των 360 ημερών αντί για τις 365 ή 366 μέρες με αποτέλεσμα τη μεγαλύτερη επιβάρυνση του δανειολήπτη
430/2005, Άρειος Πάγος
Η επιβολή χρονικού περιθωρίου (π.χ. 30 ημερών) στον πελάτη για να αμφισβητήσει τις χρεώσεις του, αλλιώς θεωρείται ότι τις κάνει δεκτές
1219/2001, Άρειος Πάγος


Τι μπορώ να κάνω;
1. Να αρνηθώ την επιβολή των παραπάνω όρων και εξόδων
2. Να διαμαρτυρηθώ εγγράφως στην Τράπεζα ζητώντας να μου επιστραφούν τα χρήματα που έχουν κρατηθεί παράνομα και να μην ισχύσουν οι καταχρηστικοί όροι
3. Να στείλω την έγγραφη διαμαρτυρία μου - στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπ. Ανάπτυξης) τηλ. 1520, fax 2103842642, 210-3829640, Πλ. Κάνιγγος, 10181και e-mail : info@efpolis.gr - στο Συνήγορο του Καταναλωτή Λ.Αλεξάνδρας 144, 114 71 Τηλ.: 210 6460612, 210 6460862, Fax.: 210 6460414, E-mail: grammateia@synigoroskatanaloti.gr
4. Να επικοινωνήσω με την επιτροπή Ακρίβεια-stop www.akribeia-stop.gr της περιοχής μου για να αντιδράσουμε έμπρακτα στην αυθαιρεσία και την τοκογλυφία των τραπεζιτών!

camen
30/10/2009, 22:37
Πολυ χρησιμο και ευχαριστουμε...:beer: :beer: :beer:

pilotos_xtreme
30/10/2009, 23:11
ευχαριστουμε για την ενημερωση, θα βοηθησει αρκετο κοσμο

TassosK
31/10/2009, 13:58
στην αλφα εχουν κανει την εξης πουτανια... αν κανεις καταθεση απο ταμειο ειναι 1.20 αλλα αν θες χωρις να πληρωσεις πρεπει να πας εξω στο ΑΤΜ.

πριν απο κανα μηνα ειχα παει περιμενα στην ουρα κανα 4ο και οταν εφτασα στο ταμειο μου τοπαν και λεω δε γαμ...

fantacid
31/10/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
στην αλφα εχουν κανει την εξης πουτανια... αν κανεις καταθεση απο ταμειο ειναι 1.20 αλλα αν θες χωρις να πληρωσεις πρεπει να πας εξω στο ΑΤΜ.

πριν απο κανα μηνα ειχα παει περιμενα στην ουρα κανα 4ο και οταν εφτασα στο ταμειο μου τοπαν και λεω δε γαμ...

ετσι ειναι παντου,
απλα αυτη η λογικη ειναι παρανομη,
αυτο λεμε

Sapadak
31/10/2009, 17:58
Μπορεις να κανεις καταθεση σε λογαριασμο τριτου απο το ΑΤΜ?

Επιπλεον ερωτηση,

Παω στο ταμειο και λεω οτι αρνουμαι να πληρωσω τη προμηθεια λογω της ταδε αποφασης.

Τι γινετε?

Μου λεει απλα ΟΚ μη το πληρωνετε αλλα δεν μπορειτε να πραγματοποιησετε τη συναλλαγη και με στελνει ευγενικα και φωναζει τον επομενο στην ουρα?

zephyr1
31/10/2009, 18:24
Ωραια,βγηκαν οι αποφασεις και αντι απλα οι τραπεζες να τηρησουν το γραμμα του νομου, πρεπει εμεις να κανουμε ενα καρο μαλακιες για να βρουμε το δικιο μας.
Τελικα εχουμε πολυ πλακα.:rotflmao: :a31:

Εχουμε μελος καποιο ιδιοκτητη τραπεζας ετσι δεν ειναι?
Για πες την γνωμη σου ρεε.:mad: :evil:

mreth
31/10/2009, 19:23
Δυστυχώς πολλά από τα έξοδα που αναφέρει ο φίλος παραπάνω επιτρέπονται και είναι θεσμοθετημένα. Αρκεί οι τράπεζες να ενημερώνουν τον πελάτη για αυτά προτού προβεί στην υπογραφή της εκάστοτε σύμβασης (προσυμβατική ενημέρωση συναλλασσόμενου) ή πριν τη διενέργεια κάποιας πράξης για την οποία προβλέπεται προμήθεια. Για τα έξοδα των τραπεζών μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ (http://photo.kathimerini.gr/xtra/files/Bank/pdf/KATAEXODA.pdf).

Όσον αφορά τις προμήθειες που έχουν κριθεί καταχρηστικές, αυτές προσδιορίζονται με βάση την Υπουργική Απόφαση 798/2008 (http://www.efpolis.gr/el/component/remository/?func=fileinfo&id=17). Σχετικά με τις προμήθειες των τραπεζών μπορείτε να ενημερωθείτε και [url=http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/transactionsinfo/rates.aspx[εδώ[/url].

Συνοπτικά, αναφέρω πως οι καταχρηστικοί όροι που απαγορεύτηκαν εκ του νόμου είναι: α) αυτός που προβλέπει τον υπολογισμό των τόκων με βάση το έτος 360 ημερών αντί του ημερολογιακού έτους β) αυτός που προβλέπει την επιβολή ποσού προμήθειας ή εξόδων φακέλου, μόνο όμως για στεγαστικά δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου γ) ο όρος που προβλέπει την είσπραξη προμήθειας για ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα και δ) ο όρος που προβλέπει ότι αν, εντός συγκεκριμένης προθεσμίας από τη λήψη του μηνιαίου λογαριασμού ή άλλης ειδοποίησης για την πληρωμή οφειλής σχετικής με την κάρτα ο κάτοχος δεν αμφισβητήσει το σύνολο του ποσού και δεν προτείνει τις βάσιμες αντιρρήσεις του, λογίζεται ότι αποδέχτηκε όλες τις εγγραφές που έγιναν. Όλα τα υπόλοιπα αναφέρονται σε δικαστικές αποφάσεις οι οποίες δεν αποτελούν δεδικασμένο.

Πιο συγκεκριμένα:
- τα έξοδα δανείου επιτρέπονται σε δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου εφόσον όμως αυτά δεν είναι κλιμακούμενα ανάλογα με το ποσό του δανείου
- έξοδα αδράνειας σε λογαριασμούς καταθέσεων ταμιευτηρίου δεν εισπράττονται μόνο κατά το βαθμό που αυτά υπερβαίνουν τους τόκους και θίγουν το εκάστοτε υπόλοιπο του κεφαλαίου της κατάθεσης
- σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των όρων των συμβάσεων των συναλλασσομένων με τα πιστωτικά ιδρύματα η πληροφόρηση του αντισυμβαλλόμενου πρέπει να παρέχεται σε εξατομικευμένη βάση
- γενικά, όλα τα έξοδα και προμήθειες που επιβάλλονται για τις διάφορες συναλλαγές (π.χ. προμήθεια για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου, επιβολή εξόδων κίνησης κ.τ.λ.) μπορούν να εισπράττονται από τα πιστωτικά ιδρύματα εφόσον αναφέρονται στις κατά περίπτωση συμβάσεις με τον πελάτη.

Γι' αυτό προτού αμφισβητήσετε οποιεσδήποτε χρεώχεις εκ μέρους των πιστωτικών ιδρυμάτων, βεβαιωθείτε πρώτα ότι αυτές είναι αντισυμβατικές. Είναι υποχρέωση του πελάτη να διαβάζει όλους τους όρους των συμβάσεων, να ζητά, πριν την υπογραφή της, προσυμβατική ενημέρωση από την τράπεζα και να διευκρινίζει τις τυχόν απορίες του. Από την άλλη πλευρά, η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να παρέχει, με την υπογραφή της, αντίγραφο της σύμβασης στον αντισυμβαλλόμενο.

Ελπίζω να ξεδιάλυνα κάποια "γκρίζα" σημεία!

zephyr1
31/10/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth



Εχεις και εσυ τραπεζα?:eyepop:

maintenance
31/10/2009, 19:58
Από το ΑΤΜ μπορείς να κανεις ¨μεταφορα¨ και εκει οντως δεν εχει προμηθεια (στην Alpha τουλαχιστον) αλλα δυστυχως υπαρχει καποιο όριο στο ποσο το οποιο δεν θυμαμαι!

virus
31/10/2009, 21:04
πολυ σωστα ολα αυτα και συμφωνω μαζι σας.

ομως θα σας παω απο την πλευρα του υπαλληλου ταμια.

δεν μπορει να κανει και πολλα πραματα αφου του το επιβαλει ο εργοδοτης του ειναι υποχρεωμενος να κανει σωστα την δουλεια του σαν ταμιας.

απλα η ουσια ειναι οτι το γ@μοκρατος δεν επιβαλει την αποφαση του δικαστηριου στην καθε τραπεζα. (και εχουνε φαει κατι δις :a06: )

και ναι οταν παει καποιος στο γκισε και του πουν για προμηθεια καταθεσης τριτου θα του πει πηγαινε στον προισταμενο και θα πατησει νουμερο για την ουρα. ε τι να κανει ο ταμιας; θα ανοιξει διαλογο;

ναι η καταθεση σε ΑΤΜ δεν χρεωνετε με εξοδα. και γλυτωνεις την ουρα:a013:

και ναι ειμαι ταμιας και τα περναω ολα απο πρωτο χερι.

kokos08
02/11/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Μπορεις να κανεις καταθεση σε λογαριασμο τριτου απο το ΑΤΜ?

Στην ALPHA ναι,εχουν βαλει σχεδον σε ολα τα καστηματα της κατι ωραια εργαλειακια,εγω τα λατρευω,τα αγαπω,εχω ερωτικη σχεση μαλιστα με ενα απο αυτα!

motzin
02/11/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
πολυ σωστα ολα αυτα και συμφωνω μαζι σας.

ομως θα σας παω απο την πλευρα του υπαλληλου ταμια.

δεν μπορει να κανει και πολλα πραματα αφου του το επιβαλει ο εργοδοτης του ειναι υποχρεωμενος να κανει σωστα την δουλεια του σαν ταμιας.

απλα η ουσια ειναι οτι το γ@μοκρατος δεν επιβαλει την αποφαση του δικαστηριου στην καθε τραπεζα. (και εχουνε φαει κατι δις :a06: )

και ναι οταν παει καποιος στο γκισε και του πουν για προμηθεια καταθεσης τριτου θα του πει πηγαινε στον προισταμενο και θα πατησει νουμερο για την ουρα. ε τι να κανει ο ταμιας; θα ανοιξει διαλογο;

ναι η καταθεση σε ΑΤΜ δεν χρεωνετε με εξοδα. και γλυτωνεις την ουρα:a013:

και ναι ειμαι ταμιας και τα περναω ολα απο πρωτο χερι.

:a6: Το αυτοκίνητο στο avatar σου είναι ατρακάριστο;

lamoun
02/11/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
απλα η ουσια ειναι οτι το γ@μοκρατος δεν επιβαλει την αποφαση του δικαστηριου στην καθε τραπεζα. (και εχουνε φαει κατι δις :a06: )

Virus θα ήθελες να υπολογίσεις πρόχειρα τα έσοδα της τράπεζας (πανελλαδικά για όλα τα καταστήματα) από την προμήθεια?

Το είχαμε κάνει με φίλο ταμία.. Βγαίναν πολλλλλααααα λεφτά.

virus
02/11/2009, 18:52
φυσικα και ειναι πααααρα πολλα λεφτα.

αλλα δεν κανουν τιποτα λεμεεεεεε

virus
02/11/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
:a6: Το αυτοκίνητο στο avatar σου είναι ατρακάριστο;

ειναι φωτο που βρηκα στο νετ. :p

fantacid
02/11/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
φυσικα και ειναι πααααρα πολλα λεφτα.

αλλα δεν κανουν τιποτα λεμεεεεεε


φυσικα κ κανει...
εισπρατει τρελα ποσα απο προστιματα

το αντίστοιχο που κανει η ΕΕ στην ελλαδα με τους δασμους αυτοκινητων απο χωρες της ΕΕ

κ ετσι ολοι ειναι ευχαριστημένοι........

:sick:

SVX
02/11/2009, 21:06
....κατι τετοιες στενομυαλες αντιληψεις διωχνουν τις επενδυσεις απο την Ελλαδιτσα μας... :cry:



αφηστε ΡΕ το Βγενοπουλο να φτιαξει την προικΑ του...!!!! Ζηλοφθονοι...!!!:hypnotize

Cpt. Haddock
03/11/2009, 15:33
Να διευκρινίσουμε κάτι αναφορικά με τις παραπάνω αποφάσεις. Ειναι αποφάσεις δικαστηρίου συγκεκριμένης πορσφυγής. Δεν αποτελούν πηγή δικαίου ή νομοθέτημα για την τιμολογιακή πολιτική των τραπεζών. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει είτε με νομοσχέδιο/υπουργικη απόφαση είτε με Πράξη Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος που να αναφέρει ρητά πχ "Η επιβολή προμήθειας σε κατάθεση υπέρ τριτων ειναι καταχρηστική και απαγορεύεται".


Ποιά ειναι η χρησιμότητα των αποφάσεων; Πρακτικά όχι μεγάλη, αλλά μπορείς να τις επικαλεστείς κατα τη διάρκεια της συναλλαγής και ενδεχομένως ο διευθυντής του καταστήματος να δώσει οκ στον ταμία να μη σε χρεώσει ή να προσφύγεις εσύ στο δικαστηριο οπότε με με βάση τις αποφάσεις αυτές 99% θα δικαιωθείς.

Οι υποχρεώσεις των πιστωτικών ιδρυμάτων εξαντλούνται στο να σου παράσχουν λεποτμερή και εκ των προτέρων ενημέρωση για τις χρεώσεις (διαφάνεια συναλλαγών). Γι' αυτό και οι ταμίες όταν κάνετε κατάθεση υπέρ τρίτων οφείλουν να το λένε εξ' αρχής, εαν δεν το πούνε και χρεωθείτε τότε μπορείτε να ζητήσετε τα χρήματά σας.

Γενικώς σε ένα προϊόν που υπόκειται στους νομους του ανταγωνισμου (τραπεζικά), δύσκολα επιβάλεις διατίμηση



:wave2:

mreth
04/11/2009, 08:37
Έτσι ακριβώς.

Cpt. Haddock
04/11/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Έτσι ακριβώς.

:smokin:

H.A.Balafoutre
30/11/2009, 21:51
Λοιπόν παιδιά, ακούστε. Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω ένα τέτοιο θέμα. Έφτασε η ώρα.

Έχει εδώ και περίπου 1 χρόνο που μου έχουν επιστρέψει λεφτά 2 τράπεζες. Μια η ΑΣΠΙΣbank και μια η Εθνική Τράπεζα ως εξής.

Ανάληψη μετρητών από πιστωτική περίπου 450ευρώ τη φορά σε διάστημα 5 μηνών δηλαδή μέχρι την επόμενη φορά είχαν εξοφληθεί και 5ευρώ σε κάθε ανάληψη, συνολικά 15ευρώ.

Πήγα στα sites των διάφορων οργανώσεων προστασίας καταναλωτή κτλ, διάβασα πως πρέπει να κινηθώ συνέταξα μια επιστολή με γνωστοποίηση στο υποκατάστημα (δηλαδή την πήρε ιδιοχείρος ο διευθυντής) και κοινωποίηση στα κεντρικά όλα με φαξ...και μέσα σε 20 μέρες είχα 15ευρώ επιστροφή στην ΑΣΠΙΣbank...άψογοι.

Στην περίπτωση της Εθνικής (αυτοί είναι πιο χοντρόπετσοι) σε ανάληψη μετρητών από MyCash 650ευρώ μου πήραν προμήθεια 20ευρά...πήρα τηλέφωνα στον Τραπεζικό διαμεσολαβητή, διάβασα πάλι τι παίζει και συνέταξα την ίδια περίπου επιστολή γνωστοποίηση και κοινωποίησα αρμοδίως όπου ήταν αναγκαίο και μέσα σε 3 μήνες το 20αράκι πίσω.

Όλοι μα όλοι οι διευθυντές των υποκαταστημάτων ορκίζοντε στα λεφτά του μισθού τους πως δεν ξέρουν τίποτα....20-25 χρόνια στο κουρμπέτι τώρα διευθυντής και δεν ξέρει τίποτα....για τόσο μαλάκες (ειλικρινά όμως ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ) μας περνάνε και ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΤΣΕΙ ΕΚΑΤΣΕ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕ.

Στην δε ΕΘνική έκανα φασαρία όπως και σε όλες τις άλλες τράπεζες (σε κάποιες οι διευθυντές τίμησαν τα παντελόνια που φοράνε) για κατάθεση μετρητών σε τρίτους (δηλαδή να καταθέσω ένα ποσό σε φίλο για το γάμο του) 1.2-1.5ευρώ....από το πουθενά και με απόφαση ελληνικού δικαστηρίου την γράφουν στα @@ τους.....ή αλλιώς χρεώνεται στον δικαιούχο του λογαριασμού.

Οι υπάλληλοι στην Εθνική είναι τα μεγαλύτερα καθίκια...διότι, σου γυρνάνε την ευθύνη πίσω και σε χτυπάνε στο φιλότιμο ώς εξής..."θα τα βάλουμε από την τσέπη μας"...τους αλήτες....και στον παρακάτω διάλογο

Εγώ-"Μα καλά, το συνδικαλιστηκό σας όργανο τι κάνει, αυτό είναι εκβιασμός...."
Αυτοί-"Εμείς κάνουμε ότι μας λέει η τράπεζα"
Εγώ-"Δηλαδή έρχεστε απέναντί μας (τους πελάτες-εγώ είμαι επαγγελματίας, έχω και λογαριασμό εκεί, κάνω τις δουλειές μου, είμαι ντόπιος έχω και οικογενειακό φίλο στο ταμείο....και για το γαμώτο έκανα φασαρία γιατί είναι ΜΑΛΑΚΕΣ και δεν σέβοντε τίποτα.....)..
Αυτοί-" Όχι, θα τα βάλουμε από την τσέπη μας, έτσι μας λένε....."

Δηλαδή, άνετα σε φτάνουν σε μια κατάσταση να γίνομαι γραφικός και απέναντί τους και απέναντι στον κόσμο για το 1.2 ευρώ...και πρέπει λοιπόν υπό το βάρος της αλητείας τους να πω δεν βαριέσαι, διότι σε εμένα καλό δεν κάνω...κάνω καλό στους λεφτάδες που τα σκάνε σαν ζώα τα 1.2 και στα @@ τους, αφού πάλι θα βρεθεί ένας γραφικός (εγώ) να διεκδικήσει και γι'αυτούς τα αυτονόητα....που φυσικά εγώ το κάνω για το ότι παραβιάζουν απόφαση ελληνικού δικαστηρίου (σκεφτείτε μόνον τι θα γινόταν αν εγώ δεν συμμορφωνόμουνα...) κι επειδή δεν γουστάρω να με κοροϊδεύουν.....ενώ οι λεφτάδες και δεν χαλάνε την εικόνα τους και τελικά στα @@ έτσι κι αλλιώς.

Τέλος των πάντων...πάλι διάβασα τα sites προστασίας μας, έκανα μια καταγγελία και τους την παρέδοσα κανονικά με αριθμό πρωτοκόλλου αφού πρώτα στο ταμείο πλήρωσα τις παράνομες προμήθειες...και το έστειλα πάλι αρμοδίως και στο Υποργείο Ανάπτηξης....

Μετά από 2 μήνες πήρα επιστολή από το Υπουργείο Ανάπτηξης κανονικότατα που φυσικά με δικαιώνει....αλλά στην τράπεζα ο πούστης (λίγο πουστοφέρνει) ο διευθυντής με γείωσε λέγοντάς μου πως "θα σας ενημερώσουν.". Μιλάμε για 1,2+1,2=2,4ευρώ....για το γαμώτο δηλαδή....

Συμπέρασμα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την αποστολέα της επιστολής στο Υπουργείο, μου είπε πως είναι σε διαπραγματεύσεις να δούνε τι θα γίνει. Αλλά, στην δικιά μου μικρή και ασήμαντη περίπτωση, λειτούργησαν οι θεσμοί. Με σωστή αντιμετόπιση και σωστό τρόπο όπως λένε τα sites, τα πράγματα λειτουργούν κι αν είμαστε πολλοί ακόμη καλήτερα. Τα 2,4ευρώ δεν τα πήρα ακόμη αλλά την επιστολή την έδειξα σε όλους τους άλλους διευθυντάδες προς γνώση και συμμόρφωσιν και κατάλαβαν καλά.......αλλά πιστεύω πως φταίμε κι εμείς λίγο με το να είμαστε πρόβατα....

Να πως εδώ πως δεν χρωστάω τίποτα και σε κανέναν, μακάρι να μείνουν έτσι τα πράγματα, έχω το 600 πάνω από 4,5 χρόνια και με τρώει η τσέπη μου έιναι η αλήθεια....αλλά προτιμώ μια σχετική ηρεμία....και φυσικά να ευχαριστήσω όποια παιδιά σε φόρουμς μπήκαν στον κόπο να ξεκινήσουν ένα τέτοιο θέμα.

Πέρα από τα chain mails που έλαβα κατα καιρούς με βοήθησε η αθροιστική εμπειρία "όλων σας". Ευχαριστώ.

tifoefs
30/11/2009, 23:08
:eek:

ταινια φρικης !!

ledz
01/12/2009, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
... για κατάθεση μετρητών σε τρίτους (δηλαδή να καταθέσω ένα ποσό σε φίλο για το γάμο του) 1.2-1.5ευρώ....από το πουθενά και με απόφαση ελληνικού δικαστηρίου την γράφουν στα @@ τους.....ή αλλιώς χρεώνεται στον δικαιούχο του λογαριασμού...

Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις θα αρχισω να τους ζηταω αποδειξη που να αναγραφει λεπτομερως την υπηρεσια που μου ζητανε να πληρωσω (πριν τους τα δωσω φυσικα) - πιστευω στους περισσοτερους να κανει δουλεια. με το στανιο φιλοδωρημα δηλαδη;

ΥΓ: προσφατα εβαλα την καρτα μου της Αλφα σε μηχανημα της Εθνικης ΧΩΡΙΣ να σηκωσω λεφτα. Μονο ειδα το υπολοιπο χωρις εκτυπωση και με χρεωσε (γυρω στα 20 λεπτα αν θυμαμαι καλα)

ΥΓ2: σε οσους ειναι αντιστοιχα τσαντισμενοι με μας προτεινο να δειτε αυτο (http://www.imdb.com/title/tt0762104/) :wave2:

fantacid
01/12/2009, 01:39
ειχα χρεωση 6μηνου 158? (!!!) για καθε κίνηση μετα το περας της 8ης καθε μηνα επερναν 1? προμηθεια!!!

εστειλα ολα τα απαραίτητα φαξ στα κεντρικα κ στο τραπεζικο διαμεσολαβητή κ πηρα τα ........@@ τους!


:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

σε παλιοτερο λογαριασμο ειχα 22? ψιλο ξεχασμενα....μετα απο κανα χρονο υπηρχε μηδενικο υπολοιπο, χρεωσεις αδρανεια λογαριασμου....ειπανε!

απο τη μια εχεις κινηση σου παίρνουν κ τα βρακια, απο την αλλη δεν εχεις κινηση σου παίρνουν κ τα σωβρακα!!!

ξανα :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:


εχετε υποψιν κ αυτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90455)

Cpt. Haddock
01/12/2009, 05:17
Απλά να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι η απόφαση του δικαστηρίου αφορά συγκεκριμένη προσφυγή κατα συγκεκριμένης τράπεζας και δεν ειναι δεσμευτική.

Δηλαδή το δικαστήριο δνε έκρινε συνολικά την επιβολή προμήθειας σε κατάθεση τρίτων ως παράνομη (δε θα μπορούσε). Σχετική οδηγία προς τις τραπεζες μπορεί να εκδοθεί είτε με υπουργική απόφαση είτε με πράξη διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, δεν έχει εκδοθεί κατι σχετικό όμως.

Ο νόμος περι διαφάνειας συναλλαγών υποχρεώνει την κάθε τράπεζα να αναρτά σε εμφανές σημείο τις χρεώσεις των υπηρεσιών και μέχρι εκεί. Τέτοιοι πίνακες υπάρχουν παντου.

Και ναι, οι ταμίες ειναι οι τελευταίοι που φταίνε, το συνδικαλιστικό όργανο δεν έχει καμία σχέση και εαν δεν δώσεις το 1.2 ευρώ θα το βάλουν απο την τσέπη τους για να κλείσουν ταμείο.


Αυτά

:wave2:

byron
01/12/2009, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σχετική οδηγία προς τις τραπεζες μπορεί να εκδοθεί είτε με υπουργική απόφαση είτε με πράξη διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, δεν έχει εκδοθεί κατι σχετικό όμως.



Καλά τα λες, αλλα είναι αστείο να χρειαζεται νομοθετική ρύθμιση η κατάργηση κάποιων πρακτικών που δεν μπήκαν με υπουργική απόφαση ή πράξη διοικητή ΤΕ....:wave2:

H.A.Balafoutre
01/12/2009, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απλά να επαναλάβω για άλλη μια φορά οτι η απόφαση του δικαστηρίου αφορά συγκεκριμένη προσφυγή κατα συγκεκριμένης τράπεζας και δεν ειναι δεσμευτική.

Δηλαδή το δικαστήριο δνε έκρινε συνολικά την επιβολή προμήθειας σε κατάθεση τρίτων ως παράνομη (δε θα μπορούσε). Σχετική οδηγία προς τις τραπεζες μπορεί να εκδοθεί είτε με υπουργική απόφαση είτε με πράξη διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, δεν έχει εκδοθεί κατι σχετικό όμως.

Ο νόμος περι διαφάνειας συναλλαγών υποχρεώνει την κάθε τράπεζα να αναρτά σε εμφανές σημείο τις χρεώσεις των υπηρεσιών και μέχρι εκεί. Τέτοιοι πίνακες υπάρχουν παντου.

Και ναι, οι ταμίες ειναι οι τελευταίοι που φταίνε, το συνδικαλιστικό όργανο δεν έχει καμία σχέση και εαν δεν δώσεις το 1.2 ευρώ θα το βάλουν απο την τσέπη τους για να κλείσουν ταμείο.


Αυτά

:wave2:

Σε γενικές γραμμές, προσπαθώ να είμαι "ευχάριστος" πελάτης για τους υπαλλήλους. Διότι το βλέπω πολλές φορές δέχονται πολλά από ανθρώπους πραγματικά στραβούς που ξεσπάνε επάνω τους αλλά και γιατί γενικά παντού έτσι μ'αρέσει να είμαι διότι όταν ο άλλος έχει διαύγεια στη δουλειά του την κάνει καλύτερα, γρηγορότερα χωρίς λάθη κι εγώ αυτό θέλω.

Αλλά υπάρχει διακριτή διαφορά στο βλέμμα των μεν υπαλλήλων της Εθνικής με το βλέμμα όλων των υπολοίπων υπαλλήλων στις άλλες τράπεζες (και με 20+χρόνια εμπειρία)...και συνοψίζεται στην φράση που μου είπε ένας της εθνικής...."δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δυσκίνητος νιώθω αυτή τη στιγμή.", ως απάντηση στο ότι με άλλες 2 τράπεζες είχα πετύχει με συμφωνία στις καταθέσεις πελατών να μην υπάρχει προμήθεια ούτε σε αυτούς αλλά ούτε και σε μένα μεταγενέστερα...κι η τράπεζά σας είναι δυσκίνητη.....

Και πρωτόδικα έχουν καταδικαστεί συνολικά όλες. Έχω την εντύπωση πως έχει τελεσιδικήσει κιόλας αλλά δεν έχει γίνει αμετάκλητη.....κάπως έτσι νομικά...θα ψάξω να στο διατυπώσω καλύτερα. Καταφανώς παρανομούν. Καταφανώς αδιαφορούν για αποφάσεις ελληνικών δικαστηρίων όταν εσύ αν το κάνεις ενώ πρωτόδικα έχεις καταδικαστεί....σταματάς τα πάντα μέχρι να δικαιωθείς....ενώ αυτές συνεχίζουν τα πάντα μέχρι να καταδικασθούν....άλλα μέτρα, άλλα σταθμά.

Απλώς να τονίσω πως στην μεν κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου, μιλάω να γραφεί το ονοματεπώνυμό μου όπου σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο.

Και τέλος, δεν παραγνωρίζω πως η Εθνική Τράπεζα και οι υπόλοιπες είναι χορηγοί σε πολλές φιλανρθωπικές δραστηριότητες ώστε να πω, ντάξει για καλό σκοπό πάνε....κτλ....αλλά αντιθέτως αυτή τους η δράση θα έπρεπε να τους οπλίζει με ειλικρίνεια κι όχι με συμπεριφορές για πονηρά παιχνίδια σε βάρος όλων.

Cpt. Haddock
01/12/2009, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά τα λες, αλλα είναι αστείο να χρειαζεται νομοθετική ρύθμιση η κατάργηση κάποιων πρακτικών που δεν μπήκαν με υπουργική απόφαση ή πράξη διοικητή ΤΕ....:wave2:

Αστείο μπορεί να είναι, αλλα η απόφαση δικαστηρίου δεν είναι πηγή δικαίου στην Ελλάδα. Σίγουρα αποτελεί ένα "οπλο" στα χέρια του ενδιαφερόμενου και με αυτό, σε αρκετές ιδιωτικές τράπεζες ο διευθυντής του καταστήματος θα δεχτεί να μην καταβληθεί το νταβατζιλίκι.

τώρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
[...]της Εθνικής [...]

Η Εθνική είναι διαφορετική περίπτωση. Ειναι μεγάλος οργανισμός, δεν είχε μέχρι πρόσφατα πελατοκεντρική αντίληψη την οποία με δυσκολία αποκτά και έχει ακόμα νοοτροπία δημοσίου.

Πάντως η λογική του νταβατζιλικίου στις καταθέσεις είναι να αποτρέψει τον κόσμο απο το να πηγαίνει στα ταμεία (που κοστίζουν) και να κάνει συναλλαγές ηλεκτρονικά.

Ανοιξτε web banking και θα γλυτώσετε απ' όλα αυτά :wave2:

Cpt. Haddock
01/12/2009, 07:27
Εχουν ξανασυζητηθεί εδώ αυτά

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90455

:beer:

mreth
01/12/2009, 08:15
'Οπως τα λέει ο Cpt. Haddock πιο πάνω είναι. Οι διάφορες αυτές προμήθειες, έξοδα κ.τ.λ. επιτρέπονται και αναγράφονται στις περισσότερες περιπτώσεις και στα ταμεία και στα sites των τραπεζών. Επίσης ο ταμίας είναι υποχρεωμένος να σε ενημερώσει πριν τη συναλλαγή. Σε αντίθετη περίπτωση παραβιάζεται η Π.Δ./Τ.Ε. 2501/2002 (http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/ΠΔ.ΤΕ_2501-31.10.2002_Ενημέρωση των συναλλασσομένων με τα πιστωτικά ιδρύματα.pdf) περί διαφάνειας συναλλαγών. Για περισσότερες πληροφορίες δες και εδώ (http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/transactionsinfo/default.aspx) και στο παραπάνω link που έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εκτενώς...

byron
01/12/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αστείο μπορεί να είναι, αλλα η απόφαση δικαστηρίου δεν είναι πηγή δικαίου στην Ελλάδα.

Ρε κάπταιν καταλαβαίνεις τι λέω...
Είναι αστείο να χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση, τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου, απόφαση του Ευρ.Δικαστηρίου ή οτιδήποτε άλλο για να καταργηθεί κάτι που μπήκε αυθαίρετα.

Cpt. Haddock
01/12/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε κάπταιν καταλαβαίνεις τι λέω...
Είναι αστείο να χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση, τελεσίδικη απόφαση δικαστηρίου, απόφαση του Ευρ.Δικαστηρίου ή οτιδήποτε άλλο για να καταργηθεί κάτι που μπήκε αυθαίρετα.

Συμφωνώ, αλλά όλες οι χρεώσεις υπηρεσιών, αυθαίρετες είναι, δεν έχουν θεσπιστεί με νομο (προμήθειες εμβασμάτων, 'εξοδα φακέλων).

Ακόμα και το valeur στις καταθέσεις, χρεώση είναι κατα μια έννοια





πουτ@να κανονιστική συμμόρφωση, μου 'φαγες τη ζωή... :cry:

byron
01/12/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συμφωνώ, αλλά όλες οι χρεώσεις υπηρεσιών, αυθαίρετες είναι, δεν έχουν θεσπιστεί με νομο (προμήθειες εμβασμάτων, 'εξοδα φακέλων).

Ακόμα και το valeur στις καταθέσεις, χρεώση είναι κατα μια έννοια



valeur σε μετρητά δεν παίζει (και συνήθως και στην τραπεζική επιταγή). Στις άλλες επιταγούλες :blush: δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

Στο θέμα μας...... όντως έτσι είναι (και όχι μόνο στις τράπεζες) αλλά είναι φαιδρό να θέλεις τελεσίδικη δικαστική απόφαση ή νομοθετική ρύθμιση προκειμένου να συμμορφωθείς σε κάτι που το έβαλες χωρίς να ζητάς νομοθετική ρύθμιση.
Ανοίγει περίεργες ορέξεις στους νομικά ισχυρούς. :wave2:

H.A.Balafoutre
01/12/2009, 12:45
Έλα και οι επιστολές.

Για τις προμήθειες στο ταμείο όταν θέλεις να αναγράφεται το ονοματεπώμυμό σου, πληρώνεις και μετά τους δίνεις αυτό το χαρτί (το έχεις εις διπλούν) μια σφραγίδα παραλαβής στο δικό σου αντίγραφο μια στο δικό τους.

ΑΙΤΗΣΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ


Του -------------------------------------------------
Κατοίκου: ------,
Διεύθυνση: -------------,
Τηλ.: ----------,
Fax: ----------
e-mail: --------------------------


ΠΡΟΣ

Τράπεζα: Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε. υποκατάστημα πόλη, (κωδ.υποκ.).

Με έκπληξη διαπίστωσα ότι η Τράπεζά σας με χρέωσε με το ποσόν των …… ?1,20 + ?1,20 = ?2,40…… Ευρώ για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου.
Η χρέωση αυτή είναι παράνομη και καταχρηστική, βάσει του νόμου 2251/94 όπως τροποποιήθηκε από τον ν. 3587/2007 για την προστασία του καταναλωτή, της υπ’ αριθμόν 711/2007 αποφάσεως του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών και της τελεσίδικης απόφασης 3956/2008 Εφετείου Αθηνών, μετά από συλλογική αγωγή της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.
Ως εκ τούτου, ζητώ να αντιλογήσετε / επιστρέψετε το ποσόν αυτό.
Με ρητή επιφύλαξη για κάθε νόμιμο δικαίωμά μου.
Παρακαλώ να με ενημερώσετε εγγράφως επί του θέματός μου.

14/09/2009

Ο/Η αιτών……..

Κοινοποίηση:

1. Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.
Φαξ: 210 33 00 591, e-mail: info@ekpizo.gr
2. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
Φαξ: 21038 42 642, e-mail: info@efpolis.gr
3. ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
Φαξ: 210 6460414, e-mail: grammateia@synigoroskatanaloti.gr
4. ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ
Τμήμα Διαφάνειας Συναλλαγών
Φαξ: 210 32 05 436

Το αυτό για τις πιστωτικές.

Από: Ονοματεπώνυμο
Διεύθυνση
Τ.Κ.
Πόλη
Τηλ. - Fax: ----------

Προς: Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε.
Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατείας
Ακαδημίας 68,
Τ.Κ. 10678
Αθήνα
Τηλ.: 2103328240
Fax : 2103328501

Κοιν: Τραπεζικό Μεσολαβητή
Μασσαλίας 1
Τ.Κ. 10680
Αθήνα.
Τηλ.: 2103376700
Fax : 2103238821

Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος Α.Ε.
Υποκατάστημα της περιοχής (κωδ. Υποκ.)
------------------,
Τ.Κ. -----
-----
Τηλ. : ---------- ---------, Τρίτη 11 Αυγούστου 2009
ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Θέμα: Άσκηση νομίμου δικαιώματος απαίτησης επιστροφής, παράνομης παρακράτησης προμηθειών από ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα.

Ως πελάτης της τράπεζάς σας και κάτοχος της διεθνούς κάρτας ανάληψης μετρητών, MyCash (πιστωτική κάρτα) από τις 30-03-2009 με αριθμό κάρτας : (-------------------), παρατήρησα πως μου παρακρατήσατε 20,00? (είκοσι ευρώ) για ανάληψη μετρητών από το ATM της τράπεζάς σας.
Ήδη από το 2001 με απόφαση του Αρείου Πάγου υπάρχει η με αριθμό 1219/2001 δικαστική απόφαση η οποία προσδιορίζει ως καταχρηστική την παραπάνω παρακράτηση από οποιαδήποτε τράπεζα στην ελληνική επικράτεια προς τους πελάτες της και με την από 11-07-2008 ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ Ζ1-798/2008 - ΦΕΚ 1353/Β'/11.7.2008, κυρώθηκε αμετάκλητα εφαρμοστέα η «Απαγόρευση αναγραφής Γενικών Όρων Συναλλαγών που έχουν κριθεί καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις.» :
Την απαγόρευση αναγραφής των Γενικών Όρων Συναλλαγών που έχουν κριθεί ως καταχρηστικοί με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις επί αγωγών ενώσεων καταναλωτών, σε συμβάσεις που συνάπτουν τα Πιστωτικά Ιδρύματα με τους καταναλωτές, ως ακολούθως: 2) Σε συμβάσεις χορήγησης πιστωτικών καρτών:
α) όρος που προβλέπει στις περιπτώσεις ανάληψης μετρητών την καταβολή προμήθειας στο Πιστωτικό Ίδρυμα,
Με τα παραπάνω, θέτω το ερώτημα προς την τράπεζά σας, γιατί δεν εφαρμόστηκαν οι παραπάνω διατάξεις? Σε κάθε περίπτωση όμως θα σας παρακαλούσα όπως ενεργήσετε για την εξυπηρέτησή μου για 1 (μια) ανάληψη από την ημερομηνία εφαρμογής της απόφασης.

Με εκτίμηση Ονοματεπώνυμο


Φυσικά να πω πως θα στείλω ευχαριστήρια επιστολή, διότι αφού τα πράγματα πήγαν καλά, επιβάλεται η λήξη της επικοινωνίας μας μέσω αλληλογραφίας.

H.A.Balafoutre
01/12/2009, 12:48
Ο καπετάνιος και ο byron, τα λένε πολύ καλά.

Απόφαση ελληνικού δικαστηρίου και αμετάκλητα τελεσίδικη μάλιστα, δεν πάει να πει ΤΕΛΟΣ...

Το γιατί πρέπει να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες...είναι άλλο θέμα.

Εχετλαίος
01/12/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
valeur σε μετρητά δεν παίζει

Παίζει στις καταθέσεις μετρητών σε λογαριασμούς μισθοδοσίας της αγροτικής τράπεζας. Το αντιμετωπίζω 4 χρονάκια τώρα. 1 ημέρα valeur.
:wave2:

byron
01/12/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παίζει στις καταθέσεις μετρητών σε λογαριασμούς μισθοδοσίας της αγροτικής τράπεζας. Το αντιμετωπίζω 4 χρονάκια τώρα. 1 ημέρα valeur.
:wave2:

Αν σου καταθέσει κάποιος χρήματα στον λογαριασμό σου, είναι διαθέσιμα άμεσα (ή πρέπει να είναι).

Αν αφορά μισθοδοσία όμως, είναι λίγο πιο περίπλοκο μιας και η πίστωση των χρημάτων γίνεται την προηγούμενη ημέρα (λογικό) και είναι διαθέσιμα την επόμενη. Παρόλα αυτά φαίνονται στον λογαριασμό σου ως υπόλοιπο, αλλά μη διαθέσιμο (μέχρι την ημερ/νια που θα πληρωθείς) :wave2:

Εχετλαίος
01/12/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παρόλα αυτά φαίνονται στον λογαριασμό σου ως υπόλοιπο, αλλά μη διαθέσιμο (μέχρι την ημερ/νια που θα πληρωθείς) :wave2:

Δυστυχώς έτσι είναι...

byron
01/12/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δυστυχώς έτσι είναι...

Το δυστυχώς δεν το κατάλαβα......
Αν σου λένε ότι πληρώνεσαι 15 του μήνα πχ και δεν είναι τα χρήματα διαθέσιμα, αλλά είναι στις 16 να πω πως έχεις δίκιο.
Αν θέλεις να τα έχεις διαθέσιμα στις 14 που γίνεται η λογιστική συναλλαγή, δεν μπορεί να γίνει και νομίζω ότι είναι αυτονόητο αυτό.:wave2:

Εχετλαίος
01/12/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το δυστυχώς δεν το κατάλαβα

Εμείς πληρωνόμαστε στις 1-15 του μήνα τον προηγούμενο μήνα...Οπότε +1 ημέρα στο περίμενε για τις υποχρεώσεις μας, γι αυτό το δυστυχώς...:wave2:

mreth
01/12/2009, 16:35
H.A.Balafoutre, αν στείλεις αυτή την επιστολή δυστυχώς δεν θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου εφόσον οι χρεώσεις αυτές υφίστανται και εφόσον η τράπεζα σε έχει ενημερώσει πριογενέστερα για αυτές (είτε αναφέρεται στη σύμβαση που υπέγραψες, είτε σου το είπε ο ταμίας πριν πληρώσεις κ.ο.κ.). Ούτε εγώ συμφωνώ με αυτές, αλλά με το γράμμα του νόμου έτσι είναι...