PDA

View Full Version : αγοραζωντας



GEORGEE
21/05/2005, 19:05
να σας ρωτησω ρε παιδες,,,οταν αγοραζει κανεις ενα μηχανακι τι το συνοδευει απαραιτητα? ( απο εγγραφα μεχρι βιβλιαρακια...παρακαλω οποιον ξερει ας μας πληροφορησει)

επισης να μας αναφερει ποσα φραγκα θα σκασουμε παραλληλα και ανεξαρτητα απο την τιμη της μηχανης

υπαρχει αγραφος κανονας οτι ο αντιπροσωπος δινει και κανα δωρακι?

thanks:) :beer:

GST
22/05/2005, 13:52
για το ducati ενα μικρο τσαντακι με ελαχιστα εργαλεια , το manual του κατασκευαστη ,ενα βιβλιο συντηρησης και μια οδικη βοηθεια που αχρειαστη να ειναι αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυει.....
τωρα για τα δωρα εξαρτατε απο τον αντιπροσωπο που το παιρνεις και τον τροπο....δηλαδη σε ανταλαγες συνηθως δεν παιρνεις τιποτα:smilea:

GEORGEE
24/05/2005, 15:46
να σας παραθεσω κατι αλλο...

πριν απο μερικες μερες ετυχε και βρεθηκα σε ενα εξουσιοδοτημενο σyνεργειο τησ honda,,,,εκει στη συζητηση μου ειπε οτι φερνει ολα τα μηχανακια ασφαλως και το multistrada το 620 μου λεει...

τον ρωτησα πανω κατω ποσο θα μου το φερει αν το παρειγγειλα απο κει και μου ειπε τουλαχιστον 3-4 κατοσταρικα πιο φτηνα απο τιν εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια τησ ducati.....

στην ερωτηση αν ξερει το μηχανακι να το πολεμησει μου ειπε οτι εχει τον εγκεφαλο και κανει για το 80 % των ευρωπαικων μηχανακιων..και τι γινεται με την εγγυηση αμα το πολεμησεισ εσυ τον ρωταω...και μου απανταει κοιτα να δεις στην τελικη το στελνω και σε ενα φιλαρακι μου εξιουσιοδοτημενο ,,σου σφραγιζει το βιβλιαρακι σου και ολα καλα, και που να τρεχεισ στισ αθηνες και μαλακιεσ,,,μεσα στο σπιτι σου και πιο φτηνα....

παρακαλω τα σχολια σας

υγ. οσον αφορα την εγγυηση ακομα και στο πρωτο σερβισ των λαδιων πρεπει να γινει σε εξουσιοδοτημενο διαφορετικα χανει κανεις την εγγυηση?

xtzanos
25/05/2005, 14:20
To βιβλιο σφραγιζεται στα 1000κμ και μετα καθε 10.000. οσο ειναι δηλαδη και τα διαστηματα των σερβις που προτεινει η μαμα ducati.
Η οδικη βοηθεια ισχυει και στην αθηνα τουλαχιστον ερχεται η ελπα.

GST
26/05/2005, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGEE
να σας παραθεσω κατι αλλο...

πριν απο μερικες μερες ετυχε και βρεθηκα σε ενα εξουσιοδοτημενο σyνεργειο τησ honda,,,,εκει στη συζητηση μου ειπε οτι φερνει ολα τα μηχανακια ασφαλως και το multistrada το 620 μου λεει...

τον ρωτησα πανω κατω ποσο θα μου το φερει αν το παρειγγειλα απο κει και μου ειπε τουλαχιστον 3-4 κατοσταρικα πιο φτηνα απο τιν εξουσιοδοτημενη αντιπροσωπεια τησ ducati.....

στην ερωτηση αν ξερει το μηχανακι να το πολεμησει μου ειπε οτι εχει τον εγκεφαλο και κανει για το 80 % των ευρωπαικων μηχανακιων..και τι γινεται με την εγγυηση αμα το πολεμησεισ εσυ τον ρωταω...και μου απανταει κοιτα να δεις στην τελικη το στελνω και σε ενα φιλαρακι μου εξιουσιοδοτημενο ,,σου σφραγιζει το βιβλιαρακι σου και ολα καλα, και που να τρεχεισ στισ αθηνες και μαλακιεσ,,,μεσα στο σπιτι σου και πιο φτηνα....

παρακαλω τα σχολια σας

υγ. οσον αφορα την εγγυηση ακομα και στο πρωτο σερβισ των λαδιων πρεπει να γινει σε εξουσιοδοτημενο διαφορετικα χανει κανεις την εγγυηση?


ολα ειναι θεμα εμπιστοσυνης ...προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν καποιον που θα μαθει το μηχανακι πανω στο δικο μου...εισαι σιγουρος για τη δουλεια του; εισαι σιγουρος οτι αν συμβει κατι θα σου το καλυψει αμεσα η εγγυηση και δεν θα τρεχεις; το πιο φτηνο δεν ειναι παντα και το καλυτερο:)

GEORGEE
26/05/2005, 11:59
απογοητευση φιλε gst και εξηγουμαι.....

ολοκληρο εξουσιοδοτημενο σνεργειο της ducati στη ροδο και δεν εχει υπολογιστη να ελεγξει τις βαλβιδες, ενω ο ιδιωτης που ανεφερα εχει,,,,
σορυ αλλα μου φαινεται οτι η μαμα ducati μας εχει χεσμενους και σου λεει τι με νοιαζει εμενα φερτο μου στην αθηνα να το κοιταξεις εκει ,,,,,,ναι αλλα εγω που ειμαι στο νησι αν για να αλαξω λαδια θελω 300 ευρω τουλαχιστον,,,ε τη γαμισαμε κοινως

βασικα οσο το ψαχνω το θεμα τοσο απογοητευομαι απο τα εξης
1)ανοργανωσια της εταιρειας (τουλαχιστον σε εμας στην περιφερεια)
2)ακριβα αντλακτικα,,,ομοσ πολυ ακριβα πχ τζαμακι για τον αερα μπροστα σε monster 250 ευρω!!!!! μανετα 80? και αμα μου σπασει ρε παιδεσ εμανα ι ντιζα θα το βαζω στο καραβαι για αθηνα?μαλακια μου φαινεται
3)αυτo τι μηχανακι δεν θελει συντηρηση ,,,,θελει ενα ολοκληρο μισθο να εχεις καβαντζα καθε φορα που το πας για service,,,,,

απογοητευομαι και δεν ξερω τι θα κανω τελικα
κριμα καιμ ου αρεσε:bawl:

GST
26/05/2005, 12:24
φιλε μου δεν φταιει η αντιπροσωπια αλλα ο τοπικος dealear...και εξηγουμε το διαγνωστικο της ducati εχει κοστος αγορας κοντα στα 2εκ δρχ αν δεν κανω λαθος το οποιο το αγοραζει το συνεργειο ...αν το τα ducati που κυκλοφορουν εκει μετριουνται στα δαχτυλα ενος χεριου καταλαβαινεις οτι ο μαστορας θα κανει αποσβεση το 2010....απο κει και περα λαδια μιδια ξυδια ειναι πραγματα τα οποια τα κανει και αν παιδευτεις λιγο τα καταφερνεις και μονος σου.....παντως ως πελατης εγω σου προτεινω να στειλεις ενα μελι στην ελληνμοτο και να τους πεις το προβλημα μηπως και αναγκασουν το συνεργειο να παρει το διαγνωστικο.....
τωρα για τα ανταλακτικα ναι καποια ειναι ακριβα αλλα καλυπτονται επαρχιακα νομιζω , δεν ξερω αν τα εχει σε στοκ αλλα με μια παραγγελεια σε 1-2 μερες ειναι κατω............εγω ειμαι απο μυτιληνη και το καλοκαιρι που χρειαστικα κατι σε 2 μερες ηταν κατω.......

τωρα για το μαστορα που εχει το μηχανημα να μην επικοινωνεις εσυ αλλα το τοπικο εξουσιοδοτημενο να κανονισει αν δεχετε να σου κανει την δουλεια για να μην εχεις μετα προβληματα με εγγυησεις κτλ.... :wave2:

GEORGEE
26/05/2005, 14:02
φιλε gst το θεμα αλλαζει ,,,,,,αν ειναι να το πολεμαω και μονος μου εχω τον τροπο μου,,,,το παω και σε ενα που εμπιστευομαι και τελειωνει η ιστορια,,,,,,το προβλημα προκυπτει με τις βουλες τισ σταμπες και τις σφραγιδες...

και στην τελικη να σου πω και κατι? τι εξουσιοδοτημενο συνεργειο ειναι αν του πας το μηχανακι και δεν μπορει να στο κανει ενα απλο service να κοιταξει και να ρυθμισει τις βαλβιδες?
δεν μου φαινεται και πολυ σοβαρο αυτο....δηλαδη μονο να εχουμε τιτλους ? "εξουσιοδοτημενο" λεει συνεργειο της ducati και κατι τρεχει στα γυφτικα....

φιλε μου , επρεπε να πει η hellin ή οποισδηποτε δινει αυτες τις αδειες....θελεις να σε σε κανω δικο μου? θα γινεις οπως θελω εγω........θα τα εχεισ ολα τα μηχανηματα που ΠΡΕΠΕΙ εκει γιατι στην τελικη η εταιρεια ειναι που εκτιθεται......ολα τα αλλα ειναι παπαζιλικι και προχειροδουλεια και θυμιζει πολλυ ελλαδα,,,,τι με το ζορι γινεται κανεις αντιπροσωπος?..δηλαδη θελουμε ο αλλος να μας τα ακουμπαει αλλα τον γραφουμε και στα αρχιδια μας,,,,,δεν παει ετσι παιδια,,,,,.και δεν ειναι λογικη οτι, α! ξερεις κατι δεν εχει πολλα ducati στην περιοχη,,,,,δεν ειναι σωστο αυτο,,,,απο την στιγμη που θεσ να λεγεσαι εξουσιοδοτημενος στο service πρεπει να εχεις ολα εκεινα τα μεσα για να το αποδυκνυεις ακομα και στην περιπτωση που δεν κυκλοφορει ουτε ενα μηχανακι σε ολο το νομο,,,,,,,

ως ποτε η προχειροδουλεια θα εκτιμαται απο μας ? ως ποτε θα κανουμε υπομονη και θα λεμε ελα μορε δεν πειραζει,,,,,,αυτο δεν το λεει ομος ο τυπος οταν πας να του σκασεις τα φραγκα και σου λεει τοσα και ακατεβατα,,,,,

η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα αυτο απο την ducati σε καμια περιπτωση ,,,,οχι οτι εχω σχεση και εμπειρια , αλλα στο μικρο μου το μυαλο ειχα μια εταιρια με ολα τα μειον του ακριβου κλπ κλπ κλπ αλλα αξιοπιστου μοτοριου, δυνατου, να αντεχει στον χρονο και να αντιμετωπιζεται ο πελατης με επαγγελματισμο,,,,,,,

πιο πολυ τα γραφω αυτα επειδη απογοητευτηκα,,,,,,τελικα η ducati ειναι σε ολο τον κοσμο αλλα στα νησια μας ΕΡΧΕ ΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

CIAO PAIDES ,,,ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ:beer:

PS μακαρι να τα ακουει αυτα η hellin moto και πιστευω οτι η εταιρεια χανει ενα μεριδιο της αγορας γιατι τουλαχιστον εδω στην Καλυμνο και στην Κω ξερω αρκετο κοσμο που ενδιαφερεται,,,,γιατι 30 κοματια στον νομο ειναι ασχημα?

vlassos
26/05/2005, 14:43
Δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου σε ότι λες. Το συνεργείο της Ρόδου είναι μέσα στην επίσημη λίστα της DUCATI Chagioannidis Akis Fokiali Square Rhodes
85100 (Dodekanisos) Ph: +30 22410 27827
Fax: +30 22410 25704
E-mail: akismoto@otenet.gr και ως εκ τούτου είναι απαράδεκτο να μην έχει τα απαραίτητα εργαλεία και βοηθήματα.
Βέβαια μην θεωρήσεις ότι επί της ουσίας μπορούν να κάνουν δουλειά (τουλάχιστον όχι όλοι τους), μένω αυτόν τον καιρό στη Θεσσαλονικη αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την μηχανή μου με ταλαιπώρησαν επί τρεις μήνες και τελικά έστειλα την μηχανή στην Αθήνα με φορτηγό για να μου αλλάξουν ECU. Όμως τα services που πρέπει να κάνεις όσο η μηχανή είναι στην εγγύηση θα πρέπει να γίνουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο αλλιώς ότι πάθεις θα το χρυσοπληρώσεις (άλλαξα ECU και όργανα ευτύχως όσο η μηχανή ήταν στην εγγύηση-1000++ ευρώ.)
Όσο για ανταλλακτικά και accessories γενικά, μπορείς να τα παίρνεις από ebay (κυρίως Αγγλία και Γερμανία και δευτερευόντως Ιταλία) σε λιγότερο από την μισή τιμή που τα πουλάνε εδω (αυτό δοκιμασμένο κατ΄επανάληψη). Το μελανό σημείο της DUCATI στην Ελλάδα είναι η αντιπροσωπεία της ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ, σκέψου όμως ότι την μηχανή δεν την παίρνεις μόνο για το διάστημα που είναι στην εγγύηση έτσι ίσως μπορείς να την στείλεις με το καράβι 2-3 φορές στην Αθήνα για τα service και να την παραλάβει κάποιος φίλος σου. Και βέβαια μπορείς να στείλεις ένα e-mail στην DUCATI (όχι στην ελληνική αντιπροσωπεία) για το χάλι του εξουσιοδοτημένου αφού βέβαια επιβεβαιώσεις ότι δεν έχει το mathesis. Αυτά τα ολίγα !! προς το παρόν.
Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGEE
απογοητευση φιλε gst και εξηγουμαι.....

ολοκληρο εξουσιοδοτημενο σνεργειο της ducati στη ροδο και δεν εχει υπολογιστη να ελεγξει τις βαλβιδες, ενω ο ιδιωτης που ανεφερα εχει,,,,
σορυ αλλα μου φαινεται οτι η μαμα ducati μας εχει χεσμενους και σου λεει τι με νοιαζει εμενα φερτο μου στην αθηνα να το κοιταξεις εκει ,,,,,,ναι αλλα εγω που ειμαι στο νησι αν για να αλαξω λαδια θελω 300 ευρω τουλαχιστον,,,ε τη γαμισαμε κοινως

βασικα οσο το ψαχνω το θεμα τοσο απογοητευομαι απο τα εξης
1)ανοργανωσια της εταιρειας (τουλαχιστον σε εμας στην περιφερεια)
2)ακριβα αντλακτικα,,,ομοσ πολυ ακριβα πχ τζαμακι για τον αερα μπροστα σε monster 250 ευρω!!!!! μανετα 80? και αμα μου σπασει ρε παιδεσ εμανα ι ντιζα θα το βαζω στο καραβαι για αθηνα?μαλακια μου φαινεται
3)αυτo τι μηχανακι δεν θελει συντηρηση ,,,,θελει ενα ολοκληρο μισθο να εχεις καβαντζα καθε φορα που το πας για service,,,,,

απογοητευομαι και δεν ξερω τι θα κανω τελικα
κριμα καιμ ου αρεσε:bawl:

GST
27/05/2005, 07:21
εγω παλι επιμενω οτι πρεπει να κανεις γνωστο εγραφος και επωνημα το προβλημα σου στην εταιρεια....για να γινουν καλυτεροι θα πρεπει να περνουν τα παραπονα απο τους πελατες....αν δεν το πεις εσυ πως θα το μαθει ...

koufaloni
27/05/2005, 12:55
re file tosa mhxanakia yparxoyn bres ena allo kai pare:smokin:

akoy na to steileis me karabi gia serbis:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ama xalasei dhladh ti na kanei na to petaksei sti thalassa:dizzy: :dizzy: :dizzy: :rotflmao:

vlassos
27/05/2005, 13:15
Το συγκεκριμένο αν το ρίξει στη θάλασσα θα βουλιάξει!!
Ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του όπως του αρέσει, ανεξάρτητα από το κόστος που μπορεί να έχουν και που σε κάποιους άλλους μπορεί να φαίνεται υπερβολικό.
Έμένα μου χάλασε στη Θεσσαλονική και το έστειλα στην Αθήνα με φορτηγο, τι να κάνεις έτσι είναι η ζωή.
Την άλλη φορά ίσως το ρίξω στη θάλασσα να δοκιμάσω την συνταγή σου.

GST
27/05/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
re file tosa mhxanakia yparxoyn bres ena allo kai pare:smokin:

akoy na to steileis me karabi gia serbis:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ama xalasei dhladh ti na kanei na to petaksei sti thalassa:dizzy: :dizzy: :dizzy: :rotflmao:

με αυτη την απαντηση επιβεβαιωνεις το nickname σου:confused:


και για να το δεις και απο αλλη πλευρα , στα νησια ακομα δεν υπαρχουν νοσοκομεια να γινει καλα ο κοσμος...στο service εσυ κολλας:smokin:

koufaloni
27/05/2005, 13:36
με αυτη την απαντηση επιβεβαιωνεις το nickname σου :confused: ti le re:rotflmao: ti exei to nik mou:confused:


ανεξάρτητα από το κόστος που μπορεί να έχουν και που σε κάποιους άλλους μπορεί να φαίνεται υπερβολικό.
symfwnw re sy alla to palikari pasxizei na poume...krima den einai ? Kai poy kserei ti ergasies tha ginoyn? Kai poy kserei ti mastoras einai aytos? H kana paidaki?:look:

Kai apo oti fainete den thelei na to skorpa to para, kai giati na to kaneis alloste, Kai ayto to internet re paidaki mou kalo einai gia agores alla allo einai na pas na deis kati pou saresei kai na to tsimpiseis:D

GST
27/05/2005, 13:57
κοιτα ρε κουφαλονι οταν πας να παρεις μια μηχανη τα ρωτας ολα αυτα τα πραγματα...αν εισαι απειρος και πας μονο με το συναισθημα και την πατας μετα ....συγκρινεις το συναισθημα με την τσεπη σου και η βρισκεις καπιοα λυση που να βολευεσε η αμα δεν βολευεσε το δινεις και περνεις κατι που να σε βολευει.........απλα τα πραγματα και δεν συμβαινει μονο με τα ducati αλλα και με αλλα μηχανακια ....ειμαι απο νησι και ξερω...τωρα για τους πιτσιρικαδες που ειναι παντου μην εισαι τοσο σιγουρος οτι και αλλου το κανουν τα μαστορια........τωρα αμα εχεις καμια λυση πεστην στον ανθρωπο και τα μαγκιορικα ...ριξτο στη θαλασσα και κατι τετοιου τυπου δεν νομιζω οτι βοηθανε......αντε γιατι αρχισε να βρεχει και δεν εχω και αδιαβροχα μαζι...:wave2:

vlassos
27/05/2005, 14:43
symfwnw re sy alla to palikari pasxizei na poume...krima den einai ? Kai poy kserei ti ergasies tha ginoyn? Kai poy kserei ti mastoras einai aytos? H kana paidaki?
Η πρόταση ήταν για το διάστημα που η μηχανή έχει εγγύηση να την στείλει στην Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο. Μετά την λήξη της εγγύησης μπορεί να κάνει service στον γνωστό του μηχανικό στη Ρόδο.



Kai apo oti fainete den thelei na to skorpa to para, kai giati na to kaneis alloste, Kai ayto to internet re paidaki mou kalo einai gia agores alla allo einai na pas na deis kati pou saresei kai na to tsimpiseis
Έχεις απόλυτο δίκιο άλλο είναι να πας να δεις και να πάρεις αυτό που θέλεις και άλλο το inernet. Το βασικό όμως είναι το κόστος, αν δεν έχεις πρόβλημα τότε το κάνεις έτσι.
Οταν αποφάσισα να βάλω ψυγείο λαδιού στο S4 η αγορά του μόνο ήταν κοντά στα 700, το πήρα μετά από δύο μήνες 350 από ebay. Άμα βιάζεσαι τότε πληρώνεις τους δικού μας τους απάτες και τελειώνεις.
Τελειώνοντας θέλω να προσθέσω ότι αυτά που έγραψα δεν είναι παρά προσωπικές απόψεις και εμπειρίες και δεν έχω σκοπό να πείσω κανένα ή να ανοίξω διαμάχη, απλώς επειδή λιγό πολύ όλοι μας έχουμε την ίδια τρέλα με τις μηχανές και αρκέτες φορές κάνουμε υπερβολικές θυσιές για να έχουμε αυτό που μας αρέσει κάποιες ιδέες από συμπάσχοντες μπορεί να βοηθήσουν στην όποια απόφαση μας, θετική ή αρνητική.

GEORGEE
27/05/2005, 17:52
ειμαι στην Καλυμνο,,,,η αντιπροσωπεια ειανι στη ροδο οποτε οτι και να γινει το ταξιδι δεν το γλιτωνω,,,,,αλλα ειναι 4 ωρες απο δω πιο φτηνα και σε μια μερα πασ και ερχεσαι ενω για αηθνα θελω 24 ωρεσ μονο ταξιδι,,,ασε τα ειστητηρια....

βρισκομαι στο σταδιο που κανω ερευνα αγορας και κοιταω,,,,δεν ξερω αν πρεπει να σε αυτο το σταδιο να παω και να πω στην ducati οτι ο δικοσ της δεν ειναι ενταξει,,,,,,εγω νομιζω οτι το ξερε απο την αρχη η ducati,,,,και αν δεν το ξερει , τοτε μιλαμε για παπαζιλικι και προχειροδουλεια ρε παιδια,,,,ετσι ειναι...οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια μας κανει εμας πιο βλακες και μονο

φιλε gst lλες οτι

"και για να το δεις και απο αλλη πλευρα , στα νησια ακομα δεν υπαρχουν νοσοκομεια να γινει καλα ο κοσμος...στο service εσυ κολλας "
ο ανθρωπος ειναι εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος και τον δινει ετσι η επισημση αντιπροσωπεια,,,αλλο το ενα αλλο το συγκεκριμενο....

τελος παντων, το καλο ειναι παντως οτι μεσω του net καποιος μπορει να ανταλασει αποψεις και να μαθαινει πραγματα που δεν θα τα μαθαινε ποτε,,,σας ευχαριστω για την βοηθεια
να εισαστε καλα

ciao:beer: :wave2:
:sun: