PDA

View Full Version : ktm 640 01



dim16171617
01/12/2009, 18:19
καλησπερα παιδια,θα χρειαστω τις γνωσεις σας σε σχεση με το 640 του 01.τι προβληματα βγαζει?αν υπαρχουν διαθεσημα ανταλακτικα?(ή θα περιμενω του αγιου ανημερα αν παθει κατι?)και αν κανει για χρηση βουνου-οχι τιποτα τρελο ετσι για καμια εντουραδα-ευχαριστω.και οτι αλλη συμβουλη και γνωμη εχετε δεκτη.

KaTaNaS
01/12/2009, 22:34
καλησπερα φίλε Δημήτρη!

το Νίckname θα μπορούσε να είναι και ο αυξων αριθμός των όσων έχουν μπει σε αυτο το τοπικ και έχουν ρωτησει ακριβως τα ίδια πράγματα!

Μπορείς να περιπλανηθείς στις επόμενες σελίδες και να βρεις απαντησεις σε όλα σου τα ερωτηματα!

Αφιέρωσε λίγο χρόνο και σίγουρα θα αποζημιωθεί η πληροφορηση σου για τα ΚΤΜ !

:wave2:


Τηλεγραφικά:

- αναπαντεχο πρόβλημα μπορει να θεωρηθει μονο το ραγισμα κεφαλης που ειναι καθαρα θεμα λαχνου!

- απο ανταλλακτικα βρισκεις κυριολεκτικα τα παντα πλέον ακομα και σε μεταχειρισμένα!

- το 640 ειναι το απόλυτο ον-οφφ, είναι η μοτοσυκλέτα υβρίδιο κυριολεκτικά μεταξύ της καθημερινης ρουτίνας και πολιτικής κυκλοφορίας και μεταξύ της περιπέτειας σε κάποια βουνοκορφή!

Αν έχεις δύναμη μπορείς να φθάσεις πολυ μακρυα (οδηγικα) με ενα 640 .

Και βέβαια είναι τόσο ισσοροπημένη μοτο που προσδίδει σιγουριά σε κάθε νεο οδηγο που την οδηγεί και αυξανει θετικότατα την αυτοπεποίθηση του!

:wave2:

dim16171617
01/12/2009, 23:07
οκ θα κανω την περιπλανηση που μου προτεινες,απλα βρηκα ενα 640 του 01 και θελω να μαθω για τη συγκεκριμενη χρονια.ή μηπως να παιρνω υπ οψην και πληροφοριες για ολα τα 640?(ενοω εβγενε το ιδιο μοτερ για 2-3 χροννιες?)

KaTaNaS
01/12/2009, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim16171617
(ενοω εβγενε το ιδιο μοτερ για 2-3 χροννιες?)

το πλαισιο δεν αλλαξε ποτε (εκτος απο μια παρακαμψη για να βγαινει πιο ευκολα το χαρτινο φιλτρο αερα)

το μοτερ επίσης δεν άλλαξε... εκτος απο την hi-flow κεφαλή απο το 03' και μετα

dim16171617
02/12/2009, 00:24
βασικα βρηκα ενα 640 του 01 με 2000ευρω απο 2δευτερο χερι στη πρωτη φαση το μηχανακι ειχε 70-80000χλμ και ο δευτερος αλαξε πιστονι και εκανε σερβις και εχει αλλαξει κ μερικα ακομα πραγματακια καιτο χει πενα το μηχανακι-ειναι καλη περιπτωση?εγω θελω να παρω ενα δευτερο μηχανακι μονοκυλινδρο δυνατο που να πηγενει στο βουνο και να μη δοσω ενα καρο λεφτα,ουτε για να το αγορασω αλλα ουτε για να το συντηρισω-ακουω αποψεις-ευχαριστω

KaTaNaS
02/12/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim16171617
βασικα βρηκα ενα 640 του 01 με 2000ευρω απο 2δευτερο χερι στη πρωτη φαση το μηχανακι ειχε 70-80000χλμ και ο δευτερος αλαξε πιστονι και εκανε σερβις και εχει αλλαξει κ μερικα ακομα πραγματακια καιτο χει πενα το μηχανακι-ειναι καλη περιπτωση?εγω θελω να παρω ενα δευτερο μηχανακι μονοκυλινδρο δυνατο που να πηγενει στο βουνο και να μη δοσω ενα καρο λεφτα,ουτε για να το αγορασω αλλα ουτε για να το συντηρισω-ακουω αποψεις-ευχαριστω


για δευτερο μηχανάκι που το θελεις μονο για το βουνο ψαξε σε κατι μικρότερο!

:wave2:

η τιμη ειναι νορμαλ, οχι παντως σουπερ ντουπερ ευκαιρια...

camen
02/12/2009, 12:33
Eχω το 640 του 03 με την high flow κεφαλη(ασημι μοτερ,οχι μαυρο).
Το μαυρο μοτερ συνηθως ραγιζε κεφαλη.Με την high flow βελτιωσαν ενα προβλημα ψυξης που υπηρχε νομιζω...

Παμε στο μηχανακι τωρα.Εγω εχω το motard.
Απλα απιθανο μηχανακι που δεν το βαριεσε ποτε...
Στην αρχη θα σε ξενισει λιγακι οδηγικα αν δεν εχεις ξανακαβαλησει ΚΤΜ.Εχει αρκετους κραδασμους και χαμηλα σκορτσαρει αρκετα μεχρι να το συνιθησεις κ να βρεις πως δουλευει...

ΑΛΛΑ,εχει αρκουδογκαζο,αναρτησαρες και φρεναρες...ΚΑνει πραγματικα οτι θες:winka: :winka: :winka:

ΣΤο συγκεκριμμενο που βρηκες με χαλανε τα πολλαααα χιλιομετρα που εχει.Νομιζω οτι μπορεις να βρεις με λιγοτερα απο τα μισα χιλιομετρα σε πολυ καλη τιμη.Βεβαια,εξαρταται κ την συντηρηση που του εκανε ο αλλος.Μπορει να εχει 20.000χλμ κ να ειναι χρεπι....


Αυτα απο εμενα,ψαξε κ λιγο εδω μεσα.Θα βρεις πολλα θεματακια για το 640.
Κ κοιτα και στο www.ktmhellasclub.gr οπου εχει κ εκει πολλα χρησιμα...


:beer: :wave2:

orion
02/12/2009, 16:01
Αυτα με το μαυρο μοτερ ειχανε ενα θεμα με το ρουλεμαν στροφαλου απ'οτι εχω ακουσει,τωρα αμα το εκανε γενικη επισκευη λογικα θα εβαλε καλητερο.Αυτο με την κεφαλη και το ραγισμα ειναι αμα σου κατσει οτι μοντελο και να εχεις,αμα το σκεφτεσαι σοβαρα κοιταξε το ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ,μπορει να εγινε αρπα-κολα η επισκευη ισα-ισα να φυγει.



:beer:

camen
02/12/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Αυτα με το μαυρο μοτερ ειχανε ενα θεμα με το ρουλεμαν στροφαλου απ'οτι εχω ακουσει,τωρα αμα το εκανε γενικη επισκευη λογικα θα εβαλε καλητερο.Αυτο με την κεφαλη και το ραγισμα ειναι αμα σου κατσει οτι μοντελο και να εχεις,αμα το σκεφτεσαι σοβαρα κοιταξε το ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ,μπορει να εγινε αρπα-κολα η επισκευη ισα-ισα να φυγει.



:beer:

βΑΣΙΚΑ για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας η ραγισμενη κεφαλη στο 95% ηταν απο σκισιμο με κρυο μοτερ γτ οσοι τα ειχαν δεν ειχαν την υπομονη να περιμενουν 5 λεπτακια...:winka:
Ειχε που ειχε θεμα η κεφαλη με την ψυξη,το εβαζαν μπροστα κ εφευγαν με καρφωτες στον κοφτη...
Ε τι να κανει κ αυτο το καημενο................:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

KaTaNaS
02/12/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
βΑΣΙΚΑ για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας η ραγισμενη κεφαλη στο 95% ηταν απο σκισιμο με κρυο μοτερ γτ οσοι τα ειχαν δεν ειχαν την υπομονη να περιμενουν 5 λεπτακια...:winka:
Ειχε που ειχε θεμα η κεφαλη με την ψυξη,το εβαζαν μπροστα κ εφευγαν με καρφωτες στον κοφτη...
Ε τι να κανει κ αυτο το καημενο................:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


:nono:

Καθαρά θεμα προβλημάτων κατα την χύτευση της κεφαλής, σπηλαίωση του υλικού κλπ, κάποια στιγμή αν υπήρχαν αυτες οι φυσαλίδες στο υλικό απο τις πολλές συστολοδιαστολές η ρωγμή εμφανιζόταν (και παντα στο ίδιο σημειο μεταξυ των δυο εδρων απο τις τεσσερεις)

Γιατι δεν εκανε ανακληση η εταιρεία σε κατι που της εχει στοιχισει τόσο στο όνομα της αξιοπιστίας της;

Επειδή υπήρχε θέμα με τα logistics και δεν μπορούσαν να εντοπίσουν την προβληματική παρτίδα στο σύνολο των κεφαλών!

Εγω πάντα πρόσεχα το ζέσταμα. και το μηχανακι μου είχε φάει αρκετα βρασίματα στο βουνό...

Την ρωγμη μου την έβγαλε στο πρώτο μεγαλο παγετό του 2006, κατα την ψύξη του μοτερ δηλαδή . Αφησα το μηχανακι παρασκευη βραδυ στην πιλοτη, όπου ο αερας ηταν παγωμενος. Και Δευτερα πρωι οταν πήγα να βάλω μπρος να παω στη δουλεια απλα δεν έπαιρνε... με 4-5 μανιβελιές άρχισαν να τρεχουν νερα (παραφλου) απο την εξαγωγη του κυλινδρου.

camen
02/12/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

γιατι δεν εκανε ανακληση η εταιρεία σε κατι που της εχει στοιχισει τόσο στο όνομα της αξιοπιστίας της; Επειδή υπήρχε θέμα με τα logistics και δεν μπορούσαν να εντοπίσουν την προβληματική παρτίδα στο σύνολο των κεφαλών!

Αφου ηξεραν ομως το προβλημα αυτο,γτ σε οποιον παρουσιαζονταν δεν γινονταν δωρεαν αλλαγη???Κατι σαν εγγυηση αλλα ανεξαρτητου χρονου για το συγκεκριμμενο προβλημα...
Γτ ολοι ξερουμε οτι αυτο το θεματακι στοιχισε κ στοιχιζει πολυ στην φημη της ΚΤΜ...Ειναι το πρωτο που σου πεταει στα μουτρα καποιος ιαπωνας...:lol:


Ανετα θα μπορουσε να προσφερει δωρεαν αντικατασταση...Κ να εχει βγει κ απο πανω...
Τελος παντων,αγνωστε αι βουλε των Αυστριακων....:sad: :sad: :sad:

camen
02/12/2009, 17:06
Για την ιστορια κ μονο εχω φιλαρακι που μεχρι προσφατα ειχε το μαυρο μοτερ...
Ειχε γραψει αισιος 65.000χλμ με απολυτως κανενα προβλημα...:beer:
Κ τοσο σκισιμο που ειχε φαει αυτο το μηχανακι δε πιστευε κανενας οτι θα εβγαζε πανω απο 20.000χλμ...

Κ ομως,επειδη εκανε τα παντα στην ωρα τους και οπως επρεπε το μηχανακι ζει και βασιλευει και τους δρομους κυριευει...:winka: :lol: :lol: :lol:

fil81
02/12/2009, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:nono:


Την ρωγμη μου την έβγαλε στο πρώτο μεγαλο παγετό του 2006, κατα την ψύξη του μοτερ δηλαδή . Αφησα το μηχανακι παρασκευη βραδυ στην πιλοτη, όπου ο αερας ηταν παγωμενος. Και Δευτερα πρωι οταν πήγα να βάλω μπρος να παω στη δουλεια απλα δεν έπαιρνε... με 4-5 μανιβελιές άρχισαν να τρεχουν νερα (παραφλου) απο την εξαγωγη του κυλινδρου.


Η αστοχια αυτη στην κεφαλη αν υπαρχει στην μηχανη σου εμφανιζεται μεσα σε καπιο οριο χιλιομετρων(π.χ. στα πρωτα 10.000χλμ.) η μπορει να στη βγαλει οποτε ναναι?

p@nos
02/12/2009, 17:23
re camen δεν ειναι και τοσο ευκολο να αλλαξεις ολοκληρη κεφαλη σε ενα μηχανακι(και με ολα τα συμπρακαλα που εχει αυτη μεσα)...το κοστος ειναι τεραστιο...ποσο μαλλον να την κανεις αυτη τη δουλεια σε χιλιαδες μοντελα που βγηκαν...δεν ειναι καμια τσιμουχα να πας να σου την τσεκαρουν απλα, για κεφαλη μιλαμε...

δε γινεται κατι τετοιο, σε οποιον χαλαγε, απλα το πηγαινε για μαστορεμα...

fil81
02/12/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από fil81
Η αστοχια αυτη στην κεφαλη αν υπαρχει στην μηχανη σου εμφανιζεται μεσα σε καπιο οριο χιλιομετρων(π.χ. στα πρωτα 10.000χλμ.) η μπορει να στη βγαλει οποτε ναναι?


Ξεχασα να καλησπερισω και να χαιρετησω ολα τα παιδια!!Παρακολουθω καιρο το forum ε και σημερα εκανα και το πρωτο postarisma!!:beer:

camen
02/12/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fil81
Ξεχασα να καλησπερισω και να χαιρετησω ολα τα παιδια!!Παρακολουθω καιρο το forum ε και σημερα εκανα και το πρωτο postarisma!!:beer:

Καλως ηρθες:beer: :beer: :beer:

camen
02/12/2009, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re camen δεν ειναι και τοσο ευκολο να αλλαξεις ολοκληρη κεφαλη σε ενα μηχανακι(και με ολα τα συμπρακαλα που εχει αυτη μεσα)...το κοστος ειναι τεραστιο...ποσο μαλλον να την κανεις αυτη τη δουλεια σε χιλιαδες μοντελα που βγηκαν...δεν ειναι καμια τσιμουχα να πας να σου την τσεκαρουν απλα, για κεφαλη μιλαμε...

δε γινεται κατι τετοιο, σε οποιον χαλαγε, απλα το πηγαινε για μαστορεμα...

Εγω νομιζω οτι ηταν ενα σκληρο φαουλ της εταιριας...Δεν ξερω τι σκατα σκεφτονταν και αφησαν κατι τετοιο να τους κατατρεχει...

Θα μπορουσαν τουλαχιστον να μην χρεωνουν εργατικα πχ...Κατι θα μπορουσαν να κανουν και σιγουρα θα κερδιζαν το στοιχημα παρολο που μπορει να τους κοστιζε...
Εστω μια εκπτωση,κατι τελος παντων...

Κριμα γτ αυτη η κατασκευαστικη ατελεια τους κατατρεχει ...........:sad: :sad: :sad:

KaTaNaS
02/12/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fil81
Η αστοχια αυτη στην κεφαλη αν υπαρχει στην μηχανη σου εμφανιζεται μεσα σε καπιο οριο χιλιομετρων(π.χ. στα πρωτα 10.000χλμ.) η μπορει να στη βγαλει οποτε ναναι?

εμενα μου την εβγαλε στα 50.000

για αυτο λεω, μην αγχωνεσθαι! Αν ειναι να βγει θα βγει!

500 ευρω σε επισκευη και 1000 σε καινουργιο! :wave2:

KaTaNaS
02/12/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Θα μπορουσαν τουλαχιστον να μην χρεωνουν εργατικα πχ...Κατι θα μπορουσαν να κανουν και σιγουρα θα κερδιζαν το στοιχημα παρολο που μπορει να τους κοστιζε...
Εστω μια εκπτωση,κατι τελος παντων...


αυτο με τα εργατικα δεν τους πολυνοιαζει... αν εσενα φερειπειν για μια εργασια σε χρεωνουν 50 ευρω , για την ιδια εργασια ενας εξουσιοδοτημενος παίρνει απο την εταιρεια 15 ευρω... οποτε θα την γανε στον κ@λο οι εξουσιοδοτημενοι!


Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Κριμα γτ αυτη η κατασκευαστικη ατελεια τους κατατρεχει ...........:sad: :sad: :sad:

σε μερικα χρονακια θα εξαφανιστούν και τα 640 και ουτε γατα ούτε ζημιά! :winka:

fil81
02/12/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
εμενα μου την εβγαλε στα 50.000

για αυτο λεω, μην αγχωνεσθαι! Αν ειναι να βγει θα βγει!

500 ευρω σε επισκευη και 1000 σε καινουργιο! :wave2:



Καταλαβα.Καθαρα θεμα τυχης λοιπον.Παντως περα απο το μαυρο μοτερ και για το γκρι με την high flow ακουγονται για ραγισματα στην κεφαλη.Εκει μαλλον θα παιζει αυτο που λεει ο camen για το ζεσταμα κ.τ.λ.