PDA

View Full Version : Αγορά καινούριας Busa... γνώμες ???



CB...K
01/12/2009, 22:40
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας πεί μια γνώμη για την επικείμενη αγορά μου που Σίγουρα δεν θα είναι από την επίσημη...

α) Δεν ξέρω αν θα είναι 08 ή 09, λένε πως είναι ίδιες, αλλά είναι; Νάχουν λυθεί τα θέματα όπως με το σφίξιμο καμπάνας ή το καλώδιο που τρίβεται στο διακόπτη και κόβεται ;

β) είδα : http://www.diytrade.com/china/4/products-list/122303-s-c-1.html?qs=suzuki&qc=prd

πως υπάρχουν και made in Indonesia !!! Υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει και Ελλάδα;:confused:

Σύμφωνα με αυτό: http://www.suzukicycles.org/_misc/identification.shtml

το έβδομο ψηφίο από το τέλος (Factory Code) πρέπει να είναι 2 για να είναι made in Japan.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

(αν έχω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε!!! - rein ακούει; )

gixxerpap
01/12/2009, 23:26
να πας πρώτα απο ένα κατάστημα suzuki να ενημερωθείς για τις τελευταίες τιμές. μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα;)

για τα προβλήματα που προανέφερες, μη φανταστείς ότι στα Κ9 αλλάξανε κάτι.. απλά σφίξανε καλύτερα εκεί που χρειάζοταν και οδήγησαν τα καλώδια απο εκεί που έπρεπε...


ΕΔΩ (http://www.suzuki.gr/motos/article.php?id=342) οι τελευταίες τιμές!

reinmeister
02/12/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας πεί μια γνώμη για την επικείμενη αγορά μου που Σίγουρα δεν θα είναι από την επίσημη...

α) Δεν ξέρω αν θα είναι 08 ή 09, λένε πως είναι ίδιες, αλλά είναι; Νάχουν λυθεί τα θέματα όπως με το σφίξιμο καμπάνας ή το καλώδιο που τρίβεται στο διακόπτη και κόβεται ;

β) είδα : http://www.diytrade.com/china/4/products-list/122303-s-c-1.html?qs=suzuki&qc=prd

πως υπάρχουν και made in Indonesia !!! Υπάρχει περίπτωση να έχουν έρθει και Ελλάδα;:confused:

Σύμφωνα με αυτό: http://www.suzukicycles.org/_misc/identification.shtml

το έβδομο ψηφίο από το τέλος (Factory Code) πρέπει να είναι 2 για να είναι made in Japan.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

(αν έχω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε!!! - rein ακούει; )

μονο japan hayabusa παιζει...μην αγχωνεσαι λοιπον καθολου...επισης ελλαδα δεν εχουν κυκλοφορησει σχεδον καθολου κλειστα μοντελα...

παρτο καλυτερα απο αντιπροσωπεια οπως σου λεει ο παπ,μια και οι νεες τιμες ειναι οντως πολυ ενδιαφερουσες κι εχεις και 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας...

08-09 τα ιδια χαλια ειναι... :lol:

η διαφορα τους ειναι τα χρωματα κι ενα 500αρικο στην τιμη...στο θεμα καλωδιων και καμπανας επισης δεν εχεις προβλημα μια και οτι στοκ εχει μεινει ,εχει ηδη διορθωθει απο καινουριο...

καλη αγορα...οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...:wave2: :beer:

CB...K
02/12/2009, 10:18
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!! :beer:

CB...K
04/12/2009, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...στο θεμα καλωδιων και καμπανας επισης δεν εχεις προβλημα μια και οτι στοκ εχει μεινει ,εχει ηδη διορθωθει απο καινουριο...



δηλ. το εργοστάσιο της μαμάς suzuki στην Ιαπωνία έβγαλε και το '09 ίδιο με το '08(εκτός από τα χρώματα)

αλλά ο εδώ αντιπρόσωπος έχει πλέον κάνει τις απαραίτητες διορθωτικές παρεμβάσεις,
(που πιθανόν ο παραεισαγωγέας να μην έχει κάνει; ), σωστά;

reinmeister
04/12/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
δηλ. το εργοστάσιο της μαμάς suzuki στην Ιαπωνία έβγαλε και το '09 ίδιο με το '08(εκτός από τα χρώματα)

αλλά ο εδώ αντιπρόσωπος έχει πλέον κάνει τις απαραίτητες διορθωτικές παρεμβάσεις,
(που πιθανόν ο παραεισαγωγέας να μην έχει κάνει; ), σωστά;

ετσι εχει δηλωθει,αλλα κακο δεν ειναι να γινει και καποιος ελεγχος στον αριθμο πλαισιου,ετσι ωστε να γνωριζεις αν το κομματι που θα παρεις ανηκε στα ανακληθεντα,ετσι ωτσε να τσεκαρεις και ιδιοις ομασι...

στα 09 εχει διορθωθει απο την μαμα...

CB...K
04/12/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ετσι εχει δηλωθει,αλλα κακο δεν ειναι να γινει και καποιος ελεγχος στον αριθμο πλαισιου,ετσι ωστε να γνωριζεις αν το κομματι που θα παρεις ανηκε στα ανακληθεντα,ετσι ωτσε να τσεκαρεις και ιδιοις ομασι...

στα 09 εχει διορθωθει απο την μαμα...

Σε ευχαριστώ πολύ reinmeister!

(μαμά εννοείς την γιαπωνέζα Suzuki, έτσι;)

reinmeister
04/12/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Σε ευχαριστώ πολύ reinmeister!

(μαμά εννοείς την γιαπωνέζα Suzuki, έτσι;)

hamamatsu...:wave2:

CB...K
06/12/2009, 00:25
Λέω να πάρω και αυτό: http://www.boostbysmith.com/ecugen2.html, έτσι, να βρίσκεται... :rolleyes:

τί λέτε;

reinmeister
06/12/2009, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Λέω να πάρω και αυτό: http://www.boostbysmith.com/ecugen2.html, έτσι, να βρίσκεται... :rolleyes:

τί λέτε;

να παρεις πρωτα το μηχανακι λεμε...

ioannou_b
06/01/2010, 21:07
Σε τιμη παραεισαγωγης ποσο μπορει να την παρει καποιος. Επισης ποσο μπορει να εχει τελωνειο αν την φερω απο εξω. Αν δεν την παρω φετος......:cry: :cry: :cry:

CB...K
07/01/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
1) Σε τιμη παραεισαγωγης ποσο μπορει να την παρει καποιος.
2) Επισης ποσο μπορει να εχει τελωνειο αν την φερω απο εξω. Αν δεν την παρω φετος......:cry: :cry: :cry:
1) Φίλε πρέπει να αρχίσεις τις επισκέψεις στους εισαγωγείς γιατί οι τιμές παίζουν... (και με τηλέφωνο παίρνεις μια ιδέα).
2) Για αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω...

CB...K
07/01/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
1) Φίλε πρέπει να αρχίσεις τις επισκέψεις στους εισαγωγείς γιατί οι τιμές παίζουν... (και με τηλέφωνο παίρνεις μια ιδέα).

Πάντως πάνω από 1.000ευρώ διαφορά από τις τωρινές τιμές της επίσημης.

ioannou_b
07/01/2010, 12:16
ευχαριστω!:beer: επειδη ειμαι απο επαρχια μπορει καποιος με pm να μου καποιος εμπορους που φερνουν παραεισαγωγης;

CB...K
07/01/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
ευχαριστω!:beer: επειδη ειμαι απο επαρχια μπορει καποιος με pm να μου καποιος εμπορους που φερνουν παραεισαγωγης;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=56656&highlight=%E5%E9%F3%E1%E3%F9%E3%DD%F2

σου στέλνω και π.μ. τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των 2 από τους παραπάνω... υπάρχει και άλλπς ένας Θεσσαλονίκη αλλά δε μπορώ να τον βρώ τώρα...

Πετρίτης32
07/02/2015, 15:09
Χαιρετώ την παρέα
Καταρχήν να συστηθώ, με λένε Θοδωρή
Στο ζουμί τώρα: θέλω να αγοράσω τη Hayabusa '14 καινούργια, χρώμα μαύρη με χρυσό το αυτοκόλλητο.
Αντιπροσωπίας έχει 16000 και παραεισαγωγής 13000. Τι μου προτείνετε?
Επίσης είμαι λίγο επιφυλακτικός, γιατί δεν έχω οδηγήσει ξανά μηχανή με ABS. Αν κάποιο μέλος έχει το ίδιο, θα ήθελα να μου πει αν όντως λειτουργεί σωστά. Αλλιώς θα στραφώ σε μεταχειρισμένη.
Εσείς τι λέτε?

Billymuse
07/02/2015, 15:29
Χαιρετώ την παρέα
Καταρχήν να συστηθώ, με λένε Θοδωρή
Στο ζουμί τώρα: θέλω να αγοράσω τη Hayabusa '14 καινούργια, χρώμα μαύρη με χρυσό το αυτοκόλλητο.
Αντιπροσωπίας έχει 16000 και παραεισαγωγής 13000. Τι μου προτείνετε?
Επίσης είμαι λίγο επιφυλακτικός, γιατί δεν έχω οδηγήσει ξανά μηχανή με ABS. Αν κάποιο μέλος έχει το ίδιο, θα ήθελα να μου πει αν όντως λειτουργεί σωστά. Αλλιώς θα στραφώ σε μεταχειρισμένη.
Εσείς τι λέτε?

A δε σε τρομάζουν τα 170+ άλογα αλλά οτι δν έχει abs?
Έχεις ξαναοδηγήσει μπούσα ποτέ ξανα η κάποιο παρόμοιο μηχανάκι ?

toyar
07/02/2015, 17:12
αν εχεις την ικανοτητα να οδηγησεις τετοια μηχανη και τα χρηματα να την αγορασεις δεν ρωτας κανεναν
αν σου λειπει κατι απο τα 2 απλα κοιτα αλλου

Πετρίτης32
07/02/2015, 23:46
Συγγνώμη δικιά μου παράλειψη
Είχα για χρόνια GSXR-600 και μετά πήγα σε R-1 για 2 χρόνια. Και με τις 2 έχω κάνει κάποια track day. Αλλά Hayabusa δεν έχω ξανακαβαλήσει, όχι μόνο οδηγήσει.
Η ερώτηση είναι πιο πολύ μου προτείνετε για καινούργια μαμά ή μεταχειρισμένη με κάποια πράγματα πάνω?
Και 2ον για το ABS, γιατί πολλά έχω ακούσει για διάφορες μηχανές και φοβάμαι μην ισχύει και εδώ το ίδιο. Δηλαδή να πατάς φρένο και να μη φρενάρει.
Επίσης αν πάρω καινούργια, να πάρω αντιπροσωπίας ή παραεισαγωγής?

toyar
08/02/2015, 08:21
η σημερινη κατασταση της αγορας <<φωναζει>> για μεταχειρισμενο

Pan (dvs)
08/02/2015, 08:56
η σημερινη κατασταση της αγορας <<φωναζει>> για μεταχειρισμενο

Συμφωνω,οσο για τα φρενα,απ οτι λενε,δεν ειναι το δυνατο σημειο της μπουσα

Shaolin Monk
08/02/2015, 09:35
Συμφωνω,οσο για τα φρενα,απ οτι λενε,δεν ειναι το δυνατο σημειο της μπουσα

Μια χαρα ειναι τα φρενα, απλως δεν εχουν το αρχικο αποτομο "δαγκωμα" που εχουν τα σουπερσπορτ χιλιαρια. Τα συνηθιζεις και ολα τελειωνουν εκει ή τα βελτιωνεις και με λιγο κοστος γινονται οσο δυνατα θελεις.... :) Παντως η πισω τρομπα ειναι οντως για το Μπεο!!

Καινουριο ή μεταχειρο;;; ΜΜμμμμ.... Το καινουριο ειναι κουτα, το μεταχειρω εχει τα γνωστα ρισκα: δεν ξερεις τι παιρνεις αλλα κατα βαση ειναι μια απιστευτα αξιοπιστη μοτοσυκλετα. Εχω 57000 χλμ και δεν εχω δωσει 1 ευρω σε βλαβη. Βασικα κριτηριο για να το παρεις παραεισαγωγης θα ελεγα. Δεν φοβασαι γενικα μην σου παθει κατι. Εγω το πηρα αντιπροσωπειας και δεν κερδισα κατι απο αυτο! Οτι και να αποφασισεις, καλες βολτες... :beer:

DrBig
08/02/2015, 09:48
Εχω μπουσα 1ης γενιας και με σωληνακια υψηλης, καλα υγρα και τακακια, τα φρενα ειναι μια χαρα. Η αισθηση τους δεν ειναι κορυφαια σε καμια περιπτωση, αλλα απο την αλλη δεν μου δημιουργησαν και ποτε κανενος ειδους ανασφαλεια οτι δεν θα φρεναρω οπου και οπως θελω. Αν ποτε τα βελτιωσω περαιτερω θα βαλω μια ακτινικη τρομπα των 200 κατι ευρων και θα θεωρησω το θεμα ληξαν. Ολα αυτα για χρηση δρομου προφανως.

Pan (dvs)
08/02/2015, 10:46
Μια χαρα ειναι τα φρενα, απλως δεν εχουν το αρχικο αποτομο "δαγκωμα" που εχουν τα σουπερσπορτ χιλιαρια. Τα συνηθιζεις........


Εχω μπουσα 1ης γενιας και με σωληνακια υψηλης, καλα υγρα και τακακια, τα φρενα ειναι μια χαρα. .........

Γι αυτο ειπα λενε και οχι λεω.Πιστευω οτι περισσοτερο η αισθηση ειναι αυτο που ξενιζει.

BUSA MAKIS
09/02/2015, 14:57
Όντως τα Hayabusa είχαν θεματάκι με τα φρένα. Στο gen1 που έχω έβαλα σωληνάκια υψηλής και τρόμπα BREMBO 18/20 και το ξεπέρασα.
Στα καινούργια με τα BREMBO και το ABS λένε πως δεν υπάρχει θέμα πλέον.

Πετρίτης32
15/02/2015, 11:22
Καλημέρα σε όλους
Έχω εξελίξεις
Αγόρασα καινούργια αντιπροσωπίας μαύρη με χρυσά γράμματα. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να την έχω στα χέρια μου.

harris_x
18/02/2015, 10:11
Για τα καλορίζικα στον Πετρίτης32 εδώ... :wave2: (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144297)