PDA

View Full Version : ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ R1



MITSOS82
02/12/2009, 11:05
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΝΜ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ YAMAHA R1, (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ R1 06') , ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΟΤ/ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΤ/ΜΑ? :sun:

MITSOS82
05/12/2009, 20:39
Ρε παίδες μιλάει κανένας σε αυτό το φόρουμ ή τσάμπα γράφτηκα??????:confused:

cosgili
05/12/2009, 21:30
Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα δεις οτι το ερωτημα που εκανες ειναι ηδη χιλιοαπαντημενο. Γι'αυτο ισως να μην πηρες και καποια απαντηση. Η αναζητηση ειναι ενα δυνατο οπλο στα χερια καθε μελους, αξιοποιησε την:wave2:

MITSOS82
06/12/2009, 11:46
Σωστός.....δεν ξέρω να ψάχνω όμως, όπως φαίνεται γιατί πουθενα δεν βρήκα να μιλούν αποκλειστικά για ελαστικά σε R1 . Παντως θα συνεχίσω να ψάχνω, ευχαριστώ!!

abrestas
07/12/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MITSOS82
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΝΜ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ YAMAHA R1, (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ R1 06') , ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΟΤ/ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΤ/ΜΑ? :sun:
εγω στο δικο μου πριν φοραγα michelin pilot 1 χαλια τελειως (προσωπικη μου αποψη) τωρα φοραω pirelli diablo corsa III και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος, αν και τα λαστιχα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση πωσ θα σου κατσει το καθε λαστιχο δηλαδη. καλο καταστημα σου στελνω με πμ αν και δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι.

MITSOS82
07/12/2009, 09:27
ΣτηνΕυχαριστώ φίλε να σαι καλά. Στην Αθηνα είμαι,δυτικα προαστια. Θα το συμπληρώσω ακι αυτό στο προφίλ. Και εγώ τα ίδια φοράω ελαστικα από την αγορα του αλλά σκεφτομαι να δοκιμάσω κενένα δίγομο....

abrestas
07/12/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MITSOS82
ΣτηνΕυχαριστώ φίλε να σαι καλά. Στην Αθηνα είμαι,δυτικα προαστια. Θα το συμπληρώσω ακι αυτό στο προφίλ. Και εγώ τα ίδια φοράω ελαστικα από την αγορα του αλλά σκεφτομαι να δοκιμάσω κενένα δίγομο....
Δεν καταλαβα ποια εννοεις οτι φορας, αν μιλασ για τα pirelli ειναι τριγομμα ποιος ο λογος να πας σε διγομμα:

MITSOS82
08/12/2009, 09:06
Michelin power φοράει από τη μάνα του. Μιλούσα τις προάλλες με κάποιο ιδιοκτήτη βουλκανιζατερ και μου είπε για τα Pirelli "ναι μεν καλά, αφετέρου παραδόξως πολύ ακριβά και πολύ περισσότερο από ότι τα άλλα ελεστικά στην κατηγορία του....." Έτσι σκεφτόμουν για τα MICHELIN POWER 2CT.... Όποιος έχει γνώμη για αυτό το ελαστικό θα ήθελα να την διαβάσω......

libali10
09/01/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από abrestas
εγω στο δικο μου πριν φοραγα michelin pilot 1 χαλια τελειως (προσωπικη μου αποψη) τωρα φοραω pirelli diablo corsa III και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος, αν και τα λαστιχα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση πωσ θα σου κατσει το καθε λαστιχο δηλαδη. καλο καταστημα σου στελνω με πμ αν και δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι.

Ti xrono kanei sta megara( ρωταω για να δω στο περιπου ποσο πιεζεις)
Εγω φοραω bt 016 ειμαι του 1,06 και δεν εχω κανενα παραπονο...μονο που θελει καλο ζεσταμα 2,3 γυρους!
Kia sto dromo den f8eirontai an eisai sintiritikos.

sabayam
09/01/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MITSOS82
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΝΜ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ YAMAHA R1, (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ R1 06') , ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΟΤ/ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΤ/ΜΑ? :sun:

τα λαστιχα ειναι αναλογα τι χρηση που τα θελει!!
αλλα για πιστα αλλα για δρομο.....

Μιχαλακοπουλου 149 Περιστερας εχω ακουσει καλα λογια & καλες τιμες....

typhoon
09/01/2010, 20:34
ρε φίλε εγω έχω ενα fazer1000 και του φόρεσα στην αλλαγή ελαστικών τα pilot power 2ct (δίγομμα).

Για να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξαναφορέσει κάτι σε τόσο μαλακό για να έχω άποψη περι κρατημάτων διάρκειας κλπ, αλλά προσωπικά δεν έχω κάνενα πρόβλημα απο τα συγκεκριμένα.

Ακούω πάρα πολλούς που τα κατακρίνουν και πραγματικά απο απορία και μόνο στην επόμενη αλλάγη θα βάλω diablo corsa να δω τι στο καλό κάνουν.Αν είμαι τόσο γιωτάς ή τελικά όλα είναι θέμα αίσθησης.

Τα λάστιχα τα έχω ήδη 3.500χλμ και το πίσω δεν έχει δείξει (προς το παρόν...)σημάδια τετραγωνισμού κι ας έχω σχεδόν όλα τα χλμ ταξιδιάρικα σε εθνική. Ξέρω ότι δεν ενδύκνεινται για τέτοια χρήση, αλλά προς το παρόν πρόβλημα δεν έχω.

Η κόρωνα τους λόγω του ότι είναι πιο "τριγωνική" έχει κάνει λίγο πιο νευρικό το μηχανάκι στις πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά και πάλι συνηθίζεται(χαλαρά χέρια στο τιμόνι, σφίξιμο προσαγωγούς ρεζερβουαρ και ηρεμούν όλα)

Δεν έχω μπεί πίστα, αλλά στο δημόσιο δρόμο με αποδεκτό συντελεστή τριβής (πχ λεωφ.αλεξάνδρας)θέλουν γερό χούφτωμα με πρώτη για να πείς ότι παντιλικιάζει (και πάλι είναι πολύ πιθανό να βρεί πρόσφυση και να εκτοξευτεί μπροστά το μηχανάκι μακραίνοντάς σου τα χέρια)

Σε βρεγμένο δεν έχω ιδέα τι κάνουν, απλά δεν το κυκλοφορώ.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρόκειται για "κακό" ελαστικό (ουτε θεωρείται μουφα επειδή είναι πρώτης τοποθέτησης στο Ρ1).Απο την άλλη όμως δεν μπορεί όλος ο κόσμος να πίνει νερό στο όνομα των corsa και να είναι όλοι λάθος!

Η τελική απόφαση είναι δική σου!

typhoon
09/01/2010, 20:37
θα συμφωνήσω στον περιστέρα για μαγαζι να πας

MITSOS82
09/01/2010, 20:40
Δεν τον έχω ξανακούσει αλλά θα πάω μία βόλτα. Μέχρι τώρα έχω καλές εντυπώσεις από το TYRE SHOP Περίστέρι επί της Λ. Θηβών. (πχ PIRRELI CORSA 3 με 340 ευρώ....)

SPRIDER
10/01/2010, 00:36
file mou tha sou elega na rotiseis kai gia ta pirelli super corsa dragon pro polu malako kai exei polu kali aisthisi sto dromo kai fusika na skeftomaste oti mia ptosi kostizei perisotero apo ena zeugari elastika:nono: :nono: :nono: