PDA

View Full Version : Αδιάβροχο...?



LOUKILOUK
02/12/2009, 11:55
Γεια χαρά σε όλους, λοιπόν σήμερα πολύ βροχή και επιστρατέυτηκαν τα αδιάβροχα για την μετακίνηση στη δουλειά...Με λύπη μου διαπίστωσα οτι το παντελόνι μου απέκτησε μια μικρή (δύσκολα διακριτή με το μάτι...) ζημιά στην πλαστικοποιήση-αδιαβροχοποιήση της ραφής στην περιοχή του καβάλου...καταλαβαινεται λοιπόν που βράχηκα...:bigcry:
Υπάρχει περίπτωση επισκευης- επιδιόρθωσης με καποια πατέντα ή καποιον που να κάνει αυτή την δουλεια? (το παντελόνι δεν έχει καμία άλλη φθορα και είναι καλό αδιαβροχο της AXO... κρίμα ρε γαμώτο :bigcry: )
Διαφορετικά, που είναι και το πιθανότερο, έχετε να προτείνεται κάτι σε αδιάβροχο και αγορά από που?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλους δρόμους σε όλους...:beer: :wave2:

υ.γ. Σκέφτομαι σοβαρά να το μπαλώσω όπως μπαλώνουν τις σαμπρέλες...λέτε να δουλέψει?

rizlaaa
07/12/2009, 21:00
Φίλε LOUKILOUK, το είχα πάθει και εγώ αυτό παλιά, αλλά με αδιάβροχο της λαικής...

Το επισκεύασα τότε με σιλικόνη, αλλά κράτησε λίγο. Δυστυχώς ο "καρκίνος" πρέπει να κόβεται στην ρίζα, αλλιώς κάνει μετάσταση...

Γιά μένα, η καλύτερη λύση είναι να δώσεις 20-30 ευρώ, να πάρεις ένα καινούργιο παντελονάκι.

Εκτός βέβαια και άν φοράς το αδιάβροχο στην χάση και στην φέξη, οπότε ενδεχομένως κάποιο πρόχειρο μαντάρισμα, κρατήσει περισότερο....

Ενας φίλος, μου παρέθεσε το πιο κάτω link, για να εφοδιαστώ με αδιάβροχο μπουφανάκι καινούργιας τεχνολογίας.... Ρίξε μια ματιά, ίσως να παίζει και παντελόνι.

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?products_id=1778

LOUKILOUK
08/12/2009, 10:57
thanks φιλαράκι...
λέει ότι παίζει και παντελόνι...λίγο ακριβά βέβαια, αλλά η τεχνολογία βλέπεις...
Έχω την εντύπωση ότι πριν κάνα χρόνο τα είχε και στην αποθήκη στην ηλιούπολη αυτα τα κομμάτια και σε καλυτερες τιμές...θα το ψάξω...
:beer: :wave2:

υ.γ. Σχετικά σπάνια το φοράω το αδιάβροχο αλλά θέλω να κάνει δουλειά όταν βρέχει

hector
09/12/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

Υπάρχει περίπτωση επισκευης- επιδιόρθωσης με καποια πατέντα ή καποιον που να κάνει αυτή την δουλεια? (το παντελόνι δεν έχει καμία άλλη φθορα και είναι καλό αδιαβροχο της AXO... κρίμα ρε γαμώτο :bigcry: )
?



...βάλε φλατζοκολλα...η φλατζοκολλα διατηρει την ελαστικοτητα της υπο ολες τις συνθηκες. ετσι δεν ξερενεται και δεν "σπαει" οπως η απλη σιλικονη....

:beer:

hidefnick
09/12/2009, 14:13
REVIT TITAN.... (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Titan-Rain-Suit/SubProducts/Revit-Titan-Rain-Suit-0001)

Δεν βαζει τίποτα και μπαινοβγαίνει εύκολα..... :wave2:

LOUKILOUK
09/12/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
...βάλε φλατζοκολλα...η φλατζοκολλα διατηρει την ελαστικοτητα της υπο ολες τις συνθηκες. ετσι δεν ξερενεται και δεν "σπαει" οπως η απλη σιλικονη....

:beer:

θα κάνω μια δοκιμή...έτσι και αλλιώς...
:wave2:

LOUKILOUK
09/12/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
REVIT TITAN.... (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Titan-Rain-Suit/SubProducts/Revit-Titan-Rain-Suit-0001)

Δεν βαζει τίποτα και μπαινοβγαίνει εύκολα..... :wave2:

Δεν είμαι σίγουρος... αλλά έχω την εντύπωση ότι το ολόσωμο δεν θα με βολέψει πολυ πρακτικά και θα χρειαστω και ξεχωριστά κομματια...
thanks anyway:wave2: