PDA

View Full Version : Αναρτηση wilbers



VLADx
03/12/2009, 00:53
Εχω την αυτη την αναρτηση http://www.motorcycle-suspension.com/wilbers_shock_absorber/type_641/index.html --> wilbers 641 αλλα με επιπλεον εξωτερικη υδραυλικη προφορτιση οπως αυτη http://www.af1racing.com/store/scripts/prodView.asp?idProduct=2615

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να βρω ΠΟΥΘΕΝΑ καποιο manual ή καποιο σεταρισμα με βαση το οποιο να μπορω να δουλεψω μετα. Απ'ότι διαβασα δεν υπαρχουν καποιες στανταρ (εργοστασιακες) ρυθμισεις, καθως οταν τις παραγγελνεις σου τις ρυθμιζουν απο το εργοτασιο συμφωνα με τα κιλα σου και το οδηγικο στυλ.

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Λευκάδιος
03/12/2009, 01:27
γιατι δεν επικοινωνεις απο εκει που πηρες την αναρτηση για να σου πουν το ακριβες σεταρισμα που εκαναν?εγω παντως οταν αγοραζα μοτο με ρυθμιζομενες αναρτησεις(μεταχειρισμενο)βιδωνα τους ρυθμιστηρες τερμα μεσα μετρωντας τις στροφες και ακουγοντας τα κλικ και τα σημειωνα σε ενα χαρτι(λιγο μπακαλοδουλεια βεβαια)αλλα ειχα καποια σαφη εικονα.ριξε και μια ματια εδω μηπως σε βοηθησει http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=44007

Λευκάδιος
03/12/2009, 01:28
και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

chris_honda
03/12/2009, 01:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

VLADx
03/12/2009, 10:26
Το θεμα ειναι οτι την μοτο την πηρα μεταχειρισμενη απο συμφορουμιτη και ειχε ηδη πανω την αναρτηση. Το παιδι δεν εχει καποιο manual. Ετσι δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Και η αληθεια ειναι οτι μιας και δεν εχω ιδιαιτερη εξοικιωση με την ρυθμιση των αναρτησεων (μιας και αυτη ειναι πληρως ρυθμιζομενη), θα ηθελα να επαναφερω τις ρυθμισεις σε μια μεση κατασταση και μετα σιγα σιγα με μικρες αλλαγες να το προσαρμοσω στα γουστα μου.

Μηπως ξερετε αν υπαρχει αντιπροσωπια-εξουσιοδοτημενο στην Ελλαδα για να παρω αν ειναι ενα τηλ να ρωτησω?

Παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

:beer:

OldMan
03/12/2009, 11:06
Είσαι μάλλον στα βαθειά... :(
(αλλά επεσες μόνος σου..) :lol:

Βήμα 1: Ελέγχεις αν η σκληρότητα του ελατηρίου είναι Ο.Κ. για τα κιλά σου...

Βήμα 2: Ξεκαθαρίζεις (στο μυαλό σου) τι ακριβώς θέλεις από το μηχανάκι (και τις αναρτήσεις του...)

Βήμα 3: Το απατέλεσμα του Βήματος 2 το κρατάς ερμητικά κλεισμένο στο μυαλό σου (αλλιώς θα αρχίσουν οι διάφοροι τους γνωστούς χλευασμούς..)

Βήμα 4: Φέρνεις τις αποσβέσεις περίπου στις μεσαίες θέσεις τους...

Βήμα 5: Ξεκινάς με την απόσβεση επαναφοράς, πηγαίνοντας την από τέρμα soft (-) σε τερμα hard (+) (για να καταλάβεις λίγο τον ρόλο της..)

Βήμα 6: Την αφήνεις σε ένα σημείο που θεωρείς ότι σε καλύπτει...

Βήμα 7: Αρχίζεις να παίζεις με την απόσβεση συμπίεσης ΛΙΓΟ κάθε φορά και προς την ίδια κατεύθυνση (για να μην σου πέσουν οι πέτρες από τα νεφρά..).
(αν κάπου βρεις ικανοποιητική την απόδοσή της, άραξε εκεί και μη πας φιρί φιρί να διαπιστώσεις ότι στις άλλες θέσεις είναι όντως χειρότερα..)


Υ.Γ.
Αν κάνουμε καιρό να σε δούμε στο forum, θα ξέρουμε ότι κάτι δεν πήγε καλά ...
:beer:

OldMan
03/12/2009, 11:26
Κωστάκη, εδώ μιλάμε για αναρτήσεις ...

(και όχι για θορυβοποιούς μηχανιμούς, τύπου τσίκι τσίκι και τσίκα μπουμ ...) :smokin:

VLADx
03/12/2009, 14:20
ευχαριστω :beer: :beer: :beer: :beer:

fantacid
03/12/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είσαι μάλλον στα βαθειά... :(
(αλλά επεσες μόνος σου..) :lol:

Βήμα 1: Ελέγχεις αν η σκληρότητα του ελατηρίου είναι Ο.Κ. για τα κιλά σου...

Βήμα 2: Ξεκαθαρίζεις (στο μυαλό σου) τι ακριβώς θέλεις από το μηχανάκι (και τις αναρτήσεις του...)

Βήμα 3: Το απατέλεσμα του Βήματος 2 το κρατάς ερμητικά κλεισμένο στο μυαλό σου (αλλιώς θα αρχίσουν οι διάφοροι τους γνωστούς χλευασμούς..)

Βήμα 4: Φέρνεις τις αποσβέσεις περίπου στις μεσαίες θέσεις τους...

Βήμα 5: Ξεκινάς με την απόσβεση επαναφοράς, πηγαίνοντας την από τέρμα soft (-) σε τερμα hard (+) (για να καταλάβεις λίγο τον ρόλο της..)

Βήμα 6: Την αφήνεις σε ένα σημείο που θεωρείς ότι σε καλύπτει...

Βήμα 7: Αρχίζεις να παίζεις με την απόσβεση συμπίεσης ΛΙΓΟ κάθε φορά και προς την ίδια κατεύθυνση (για να μην σου πέσουν οι πέτρες από τα νεφρά..).
(αν κάπου βρεις ικανοποιητική την απόδοσή της, άραξε εκεί και μη πας φιρί φιρί να διαπιστώσεις ότι στις άλλες θέσεις είναι όντως χειρότερα..)


Υ.Γ.
Αν κάνουμε καιρό να σε δούμε στο forum, θα ξέρουμε ότι κάτι δεν πήγε καλά ...
:beer:


το ποστ της χρονιας!
κατανοητο κ πρακτικο σε απλα ελληνικα χωρις πολυσελιδους οδηγους!


:beer: :beer: :beer:

ermisVFR
03/12/2009, 16:58
Και εγώ το ίδιο έχω σε VFR. Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά. Το μόνο που κατάλαβα, και μου έκανε εντύπωση, είναι οι πολύ μικρές τιμές sag, για χρήση δρόμου 25mm μπροστά και 15mm πίσω! Χρησιμοποιώ 35/25.

OldMan
04/12/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Και εγώ το ίδιο έχω σε VFR. Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά. Το μόνο που κατάλαβα, και μου έκανε εντύπωση, είναι οι πολύ μικρές τιμές sag, για χρήση δρόμου 25mm μπροστά και 15mm πίσω! Χρησιμοποιώ 35/25.
Σιγά σιγά, για να βγάλουμε άκρη...

Τις τιμές των sags τις δίνει ο κατασκευαστής της μοτό και όχι ο αναρτησάς..!!
(οι πιθανά προτεινόμενες τιμές από τον κατασκευαστή της ανάρτησης αφορούν σε "εξειδικευμένη" χρήση της μοτό - χρήση για την οποία προορίζεται και η συγκεκριμένη ανάρτηση..)

Οι παραπάνω προτεινόμενες τιμές είναι μάλλον στο όριο του να θεωρηθούν "μικρές" για μια μικτή χρήση δρόμου/sport...

Αλλά, είσαι σίγουρος ότι είναι σωστές οι τιμές για μπροστά και πίσω ..??
(μήπως είναι ανάποδα τα νούμερα..??)

THEOD
04/12/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Και εγώ το ίδιο έχω σε VFR. Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά. Το μόνο που κατάλαβα, και μου έκανε εντύπωση, είναι οι πολύ μικρές τιμές sag, για χρήση δρόμου 25mm μπροστά και 15mm πίσω! Χρησιμοποιώ 35/25.

Χρειάζεται διευκρίνηση αν οι τιμές αυτές είναι στατικές (μόνο η μηχανή) ή δυναμικές (μηχανή+αναβάτης). Αν είναι η πρώτη περίπτωση δεν μου φαίνονται μικρές...

THEOD
04/12/2009, 09:54
Όσο για "τυφλή" ρύθμιση...

Ξεκινάς από την προφόρτιση...Τίποτα δεν θα δουλέψει καλά αν δεν ρυθμίσεις πρώτα αυτό...
Φέρνεις τα SAG κοντά εκεί που θεωρείται σωστό (υπάρχουν αρκετές αναφορές στο φόρουμ)...

Μετά ρυθμίζεις την απόσβεση επαναφοράς στα 2/3 των διαθέσιμων κλκ από το τέρμα μαλακό προς το τέρμα σκληρό

Ρυθμίζεις την απόσβεση συμπίεσης στο 1/2 των διαθέσιμων κλικ από το τέρμα μαλακό προς το τέρμα σκληρό....

Βολτάρεις...
Αν σου φαίνεται πολύ σκληρή ή πολύ μαλακή πειραματίζεσαι μειώνοντας ή αυξάνοντας κάθε φορά κατά 2 κλικ την απόσβεση συμπίεσης

Λογικά κάνοντας αυτά θα είσαι ήδη πολύ κοντά στο τελικό αποτέλεσμα....Μετά μπορείς να κάνεις το αρχίσεις το fine-tuning αλλά αφού οδηγήσεις αρκετά σε διάφορες συνθήκες και πειραματιστείς πειράζοντας 1 πράγμα κάθε φορά

VLADx
10/12/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Και εγώ το ίδιο έχω σε VFR. Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά. Το μόνο που κατάλαβα, και μου έκανε εντύπωση, είναι οι πολύ μικρές τιμές sag, για χρήση δρόμου 25mm μπροστά και 15mm πίσω! Χρησιμοποιώ 35/25.

Φιλε μου εχεις το ιδιο μοντελο?
Μπορεις να μου πεις ποιες ειναι οι τιμες της καθε ρυθμισης?

edit: Μου τις εστειλε ο m-power!!!:)

OldMan
11/12/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μετά ρυθμίζεις την απόσβεση επαναφοράς στα 2/3 των διαθέσιμων κλκ από το τέρμα μαλακό προς το τέρμα σκληρό

Ρυθμίζεις την απόσβεση συμπίεσης στο 1/2 των διαθέσιμων κλικ από το τέρμα μαλακό προς το τέρμα σκληρό....

Βολτάρεις...
Αγαπητέ εν Θεώ Αθανάσιε...

Ομιλείς συμφώνως με την λογικήν του Ορθού Λόγου (και ουχί του Καθαρού τοιαύτου...)

:wave2:

DrBig
11/12/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Και εγώ το ίδιο έχω σε VFR. Οι οδηγίες είναι στα Γερμανικά. Το μόνο που κατάλαβα, και μου έκανε εντύπωση, είναι οι πολύ μικρές τιμές sag, για χρήση δρόμου 25mm μπροστά και 15mm πίσω! Χρησιμοποιώ 35/25.

Αυτες ειναι οι τυπικες τιμες στατικου sag για μηχανες δρομου με 120mm διαδρομη.

Τα δυναμικα sag πρεπει να ειναι το 1/3 περιπου της διαδρομης μπρος-πισω.
Αν ρυθμιζοντας πρωτα το στατικο, ειναι σωστο και το δυναμικο, τοτε το ελατηριο ειναι οκ για τα κιλα σου.
Αν εχεις προοδευτικο ελατηριο, τοτε κανεις αυτο που σου λεει ο κατασκευαστης της αναρτησης, γιατι ο παραπανω κανονας δεν ισχυει πλεον.