PDA

View Full Version : Πρόστιμα απορίες



jfx
03/12/2009, 12:32
1)Ξέρει κανείς τι κυρώσεις έχω αν κυκλοφορω ενα όχημα χωρίς να έχει άδεια κυκλοφορίας( και χωρις πινακιδα και τελη εννοειται ) ; όχι να είναι κλεμμένο απλά να μην έχει βγαλει αδεια κτλ...


2)Ακομα αν στο ιδιο όχημα έχω πλαστή πινακίδα ξέρει κανείς πάλι σε πιθανο έλεγχο, τι κυρώσεις υπάρχουν;

McGyver
03/12/2009, 12:36
Μέχρι και κατάσχεση παίζει...

BELZEBOYLIS
03/12/2009, 12:36
του ήπατος μόνο δεν θα έχεις .....:wave2:

devil's animal
03/12/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
του ήπατος μόνο δεν θα έχεις .....:wave2:

του πατου παλι, θα εχεις...:a021:

Εχετλαίος
03/12/2009, 12:45
Τι κοπέλια είστε σεις ρε!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SnakeMJK
03/12/2009, 12:46
όλα αυτά μαζί, σε πάνε αν γουστάρουν κ αυτόφορο :p
για το χρηματικό μην το ψάχνεις... τετραψήφια νούμερα + κατάσχεση.

McGyver
03/12/2009, 12:50
Μόνο βάσει Κ.Ο.Κ. (χωρίς να μπλέξουμε με πλαστογραφίες κλπ κλπ):

Άρθρο 88, παρ. 4:
Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί αυτοκίνητο
όχημα ή ρυμουλκούμενο από αυτό, καθώς και τρίτροχο όχημα ή μοτοσικλέτα,
που δεν είναι εφοδιασμένο με άδεια κυκλοφορίας ή του οποίου η άδεια
κυκλοφορίας έχει αφαιρεθεί, τιμωρείται με φυλάκιση ενός (1) μέχρι έξι (6) μηνών
και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00) ευρώ.

Άρθρο 91, παρ. 4:
Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία αυτοκίνητο όχημα, το οποίο δεν έχει
τοποθετημένες και τις δύο πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας, οι οποίες έχουν
νόμιμα χορηγηθεί, καθώς και εκείνος, ο οποίος κυκλοφορεί άλλης κατηγορίας
όχημα, που δεν είναι εφοδιασμένο με κανονικές πινακίδες αριθμού κυκλοφο-
ρίας, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ.

Βάλε και κάτι ψιλά για τέλη κυκλοφορίας, κλπ...

nikos1400
03/12/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
1)...


2)Ακομα αν στο ιδιο όχημα έχω πλαστή πινακίδα ξέρει κανείς πάλι σε πιθανο έλεγχο, τι κυρώσεις υπάρχουν;
φιλε, θα σε εχω στα υπ'οψιν, μη σε παρω κατα λαθος τηλ. για καμμια αγγελια σου !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
03/12/2009, 13:56
jfx...

Σημείωνε...

1. Αρχικά προσωποκράτηση και έλεγχος/εξακρίβωση στοιχείων και στοιχεία οχήματος βάση πλαισίου. Το δεύτερο θα πάρει πολύυυυυυ χρόνο γιατί πρέπει να δούν τελωνείο για χαρτιά εισαγωγής οχήματος ή/και να υπάρχει κάποιο σχετικό στοιχείο στο υπουργείο για αυτό.

Μετά...

1. Ασφάλεια Καμπάνα (Μιας και δεν έχεις άδεια, δεν έχεις και ασφάλεια)... 350€
2. Πρόστιμο για τον ΚΟΚ όπως ανέφερε ο McGyver ....500€
3. Πρόστιμο για ΚΤΕΟ...καθώς δίχως άδεια δεν έχεις περάσει και ΚΤΕΟ... ξεκίνα απο 50 ευρώ πρόστιμο συν προσθετικά 2% ανά μήνα απο τότε που θα έχει ανακαλυφθεί οτι το όχημα πέρασε τα σύνορα.
4. Πρόστιμο για μη λήψη έγκρισης τύπου οχήματος... δεν το ξέρω αλλά σίγουρα πάνω απο 300€
5. Πρόστιμο για τέλη και προσαυξήσεις αντίστοιχες με όσα έτη δεν έχει γίνει πληρωμή.
6. Πλαστές πινακίδες...χμμ... ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ για πλαστοποίηση δημόσιου "εγγράφου" (έστω και αν είναι πινακίδα)... συνήθως καταλήγει σε καταδίκη που αν θυμάμαι καλά είναι 2 έτη φυλάκιση , εξαγοράσιμα. (δεν θες να μάθεις το ποσό)..
7. Λερωμένο πλέον ποινικό μητρώο καθώς θα φέρεις καταδίκη για πλαστογραφία όπως και ξεψάχνισμα του ποιός είσαι και τι είσαι... περιέργες εποχές βλέπεις.. κοίτα μην μοιάζεις μόνο σε κανένα Παλαιοκώστα..:rotflmao: :rotflmao:


BELZEBOYLIS είπε πιο πάνω "..μόνο του ήπατος δεν θα έχεις".... όντως... με επώδυνη ανασ-κολονοσκόπηση κιόλας. (sic.. νέος όρος μόνο για σένα θα γίνει)

Το σκέφτεσαι ακόμα;


Gandalf

fast_gr
03/12/2009, 15:25
Παιδια ας κανω κ εγω μια ερωτηση καθως δεν μου εχει τυχη...

Πετυχα σημερα παιδι στο λυκειο που παω κ παρκαρι διπλα μου..τον κοιταω κ τον ρωταω ηλικια γιατι εμοιαζε λιγο μικρος (αρκετα μικροσωμος) κ ειχε ενα 50CC σκουτερ...

Ηταν τελικα 15 χρονων κ μου ειπε οτι το πηρε ρισκαροντας να τον πιασουν κ να τον γραψουν μονο για διπλωμα καθως εχει κ αδεια κ ασφαλια κ ολα κομπλε στο ονομα του γονεα.
Με ρωτησε το παιδι αν ξερω τι παιζει αν του κανουν μπλοκο κ τι ακριβος θα πληρωσει κ ποιες θα ειναι οι συνεπειες κτλπ. Λιγο πολυ ολοι ξερουμε αλλα δεν ηθελα να του πω κατι που δεν θα ισχυει με συγουρια. Ξερετε τι ακριβος παιζει;

McGyver
03/12/2009, 15:27
Δικαστήριο και σ' αυτόν και στο γονέα...

fast_gr
03/12/2009, 15:31
Ειναι συγουρο ετσι;

Θα του το πω αν ειναι αυριο να εχει το νου του!

thanks!:beer:

McGyver
03/12/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Ειναι συγουρο ετσι;

Απ' όσο γνωρίζω...

Gandalf dr685sm
03/12/2009, 15:40
Ασφάλεια στο όνομα του δεν έχει με την καμία... χρειάζεται δίπλωμα. Το μηχανάκι έχει ασφάλεια αλλά για το όνομα του γονέα... άρα είναι σαν να μην έχει ασφάλεια. Αν του κάτσει καμιά στραβή σε ατύχημα, απλά ο γονιός την γαμ.....!!!!

Ας περιμένει ενα χρόνο και ας το πάρει με συγκατάθεση γονέων... μπορεί να το κάνει για μέχρι 50cc και να είναι νομιμότατος.

Gandalf

sergiosm
04/12/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
1)Ξέρει κανείς τι κυρώσεις έχω αν κυκλοφορω ενα όχημα χωρίς να έχει άδεια κυκλοφορίας( και χωρις πινακιδα και τελη εννοειται ) ; όχι να είναι κλεμμένο απλά να μην έχει βγαλει αδεια κτλ...


2)Ακομα αν στο ιδιο όχημα έχω πλαστή πινακίδα ξέρει κανείς πάλι σε πιθανο έλεγχο, τι κυρώσεις υπάρχουν;


Απλά πράγματα:

Το 1 είναι μια παράβαση του ΚΟΚ με τα όποια πρόστιμα και τις όποιες άλλες συνέπειες


Το 2 είναι ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και μάλιστα από τα ΣΟΒΑΡΑ, ούτε που να το σκέφτεσαι

:wave2:

byron
04/12/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το 2 είναι ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ και μάλιστα από τα ΣΟΒΑΡΑ, ούτε που να το σκέφτεσαι

:wave2:

Εχω την εντύπωση πως εννοεί τις πινακίδες που βγαίνουν από τα μαγαζιά πλησίον της Τροχαίας που δεν έχουν ανάγλυφη την σφραγίδα. Αλλά και πάλι το μηχανάκι πρέπει να έχει ταξινομηθεί στο Υπουργείο.

Αλλιώς τι πλαστή να εννοεί? :confused:

sergiosm
04/12/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αλλιώς τι πλαστή να εννοεί? :confused:


Δεν ξέρω.

Δεν χρησιμοποίησα εγώ τον όρο "πλαστή". Ας μας εξηγήσει για να καταλάβουμε.

:wave2:

Gandalf dr685sm
04/12/2009, 09:39
για να είμαι ειλικρινής και εγώ διαβάζοντας το πλαστή το μυαλό μου πάει σε πινακίδα με άλλα νούμερα που δεν υπάρχουν σχετικά με το όχημα... ειδικά απο την στιγμή που δεν έχει και άδεια κυκλοφορίας έτσι;

Gandalf