PDA

View Full Version : 6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

fast_gr
04/12/2009, 16:16
Γιατί κάτι μου λέει πως θα γίνει μια μεγάλη αναστάτωση;;

http://antipitharxia.blogspot.com/

menelaos46
04/12/2009, 16:20
Μακαρι να μην εχουμε θυματα.

Akatanomastos
04/12/2009, 16:23
μηπως γιατι απλα ειναι φυσιολογικο?


182295

Cpt. Haddock
04/12/2009, 16:28
:rolleyes:

fast_gr
04/12/2009, 16:30
Φυσικα κ ειναι απολυτα φυσικο. Εγω ειμαι μαζι τους εναντια στην βια που μας πουλαει αυτη η κοινωνια!! Αλλωστε σαν νεος δεν μου αρεσει να βλεπω μπατσους να σκοτωνουν παιδακια στην ψυχρα κ ποσο μαλλον να μην μιλαω κιολας.

sniper
04/12/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μηπως γιατι απλα ειναι φυσιολογικο?

Ας καίμε την Αθήνα και την περιουσία κάποιων πολιτών κάθε 6/12.... δεν γαμιέται... φυσιολογικό είναι... :rolleyes:

Akatanomastos
04/12/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ας καίμε την Αθήνα και την περιουσία κάποιων πολιτών κάθε 6/12.... δεν γαμιέται... φυσιολογικό είναι... :rolleyes:

δεν ειπα αν ειναι καλο ή οχι..


ειπα οτι φυσιολογικο ειναι..

ΔΡΑΣΗ προκαλει ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ..

sniper
04/12/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Φυσικα κ ειναι απολυτα φυσικο. Εγω ειμαι μαζι τους εναντια στην βια που μας πουλαει αυτη η κοινωνια!! Αλλωστε σαν νεος δεν μου αρεσει να βλεπω μπατσους να σκοτωνουν παιδακια στην ψυχρα κ ποσο μαλλον να μην μιλαω κιολας.

Κάθε χρονιά στις 6 Δεκεμβρίου σκοτώνουν κι ένα παιδάκι;

Κι εμείς που δεν είμαστε νέοι (στην ηλικία μαλέα Κάπτεν) πάλι δεν μας αρέσει να σκοτώνονται παιδιά από κανένα.

Το να καις και να σπας τα πάντα στην πρτεύουσα δεν ειναι φυσιολογικό. Κι η βία γεννάει πάντα βία.

Cpt. Haddock
04/12/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
[...] Εγω ειμαι μαζι τους εναντια στην βια που μας πουλαει αυτη η κοινωνια!![...]

φοβερές κουβέντες... :smokin:

και ανέξοδες... :smokin:

sniper
04/12/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
φοβερές κουβέντες... :smokin:

και ανέξοδες... :smokin:

Πούλα βία ρε μλκ να κονομήσουμε! Ποιο ξύπνια είναι αυτή η ποϊτάνα η κοινωνία; :lol:

fantacid
04/12/2009, 16:37
μηπως να περιμενετε κανα δυο μερες???

Akatanomastos
04/12/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
φοβερές κουβέντες... :smokin:

και ανέξοδες... :smokin:

ειναι το ιδιο ανεξοδες με αυτες ολων αυτων που υποσχοντε και υποσχοντε αλλαγες για την χωρα,

αλλα η κατασταση μενει ιδια φιλε μου, στην αστυνομια, στην πολιτικη, στην υγεια, στην εκπαιδευση,

σε ολα..


τουλαχιστον οι νεοι(ποιο νεοι απο μενα=24) φαινετε να ψαχνουν νεους τροπους, και προσπαθουν να ξεφυγουν απο την λογικη του βολεματος του παρελθοντος..
ψαχνουν νεους τροπους, μπορει να μην ειναι οι σωστοι, αλλα ψαχνουν
και
προσπαθουν για τα παραπανω, δεν ειπα οτι το καταφεραν


το να καθεσε εσυ και εγω απο το γραφεια μας, και να λεμε "ανεξοδες" κουβεντες, δεν οφελει κανεναν..

ασε το ρεμα στον δρομο του..ετσι και αλλιως να το σταματησεις δεν μπορεις(αν θελεις κιολας, δεν ξερω)

sniper
04/12/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
....

Το μόνο που καταφέρανε πάντως οι περσυνές καταστροφές είναι......

Κάτσε το διάβασα κάπου.....


Δεν μπορεί κάτι θα αλλαξε....

α ναι.... όχι ρε γμτ

Δεν θυμάμαι τελικά...

fast_gr
04/12/2009, 16:45
Οκ παιδια γιατι με πειρατε απτα μουτρα πριν καν δικαιολογησω την απαντηση μου...


Δεν φταιει κανενας απλος ανθρωπακος να του καψουν το αμαξι, το μαγαζι κτλπ κ ειμαι τελειος εναντια σε αυτο.

Ειμαι μαζι ομως με καθε ανθρωπο που θελει να διαμαρτυρηθει εναντια σε ολη αυτην την αγανακτιση που νιωθουμε καθημερινα κ οχι μονο για το παιδι....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολες οι ποριες θα καταληξουν να σπανε κ να πετανε μολοτοφ...

Θα ελεγα περισσοτερα αλλα πρεπει να βγω...

Υ.Γ Πρωτεινω να χαλαρωσουμε λιγο ως προς τις αντιδρασεις μας γιατι ο λογος ειναι γραπτος κ δεν μπορουμε να καταλαβουμε ο ενας τον αλλον απολυτος, παντα. Φυσικα κ ο καθενα εχει την αποψη του που πρεπει να γινετε σεβαστη.:wave2:

Akatanomastos
04/12/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το μόνο που καταφέρανε πάντως οι περσυνές καταστροφές είναι......

Κάτσε το διάβασα κάπου.....


Δεν μπορεί κάτι θα αλλαξε....

α ναι.... όχι ρε γμτ

Δεν θυμάμαι τελικά...

στο ειπα και παραπανω, πιθανοτατα αφου δεν αλλαξε κατι, να μην ηταν ο σωστος τροπος,

ηταν ενας τροπος, μια αντιδραση που σιγουρα σε παει ενα βημα παραπερα, μπορει και να σε γυριζει πισω..

τουλαχιστον δεν σε αφηνει στο σημειο που εισαι.

ουτε εσυ μπορεις να κρινεις, ουτε εγω ΤΩΡΑ, αν βγηκε κατι απο αυτην την ιστορια...

αφηστε τα παιδια, τα 15χρονα, 16χρονα, 17χρονα, να μεγαλωσουν σιγα σιγα, να βιωσουν και αλλες καταστασεις και θα δουμε τι αλλαξε και τι οχι..

sniper
04/12/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο ειπα και παραπανω, πιθανοτατα αφου δεν αλλαξε κατι, να μην ηταν ο σωστος τροπος,

ηταν ενας τροπος, μια αντιδραση που σιγουρα σε παει ενα βημα παραπερα, μπορει και να σε γυριζει πισω..

τουλαχιστον δεν σε αφηνει στο σημειο που εισαι.

ουτε εσυ μπορεις να κρινεις, ουτε εγω ΤΩΡΑ, αν βγηκε κατι απο αυτην την ιστορια...

αφηστε τα παιδια, τα 15χρονα, 16χρονα, 17χρονα, να μεγαλωσουν σιγα σιγα, να βιωσουν και αλλες καταστασεις και θα δουμε τι αλλαξε και τι οχι..

Επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, δες τι έκαναν οι νέοι του Πολυτεχνείου......

Akatanomastos
04/12/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται, δες τι έκαναν οι νέοι του Πολυτεχνείου......

το παραδειγμα σου σε ακυρωνει..


οι νεοι του πολυτεχνειου σωστα επραξαν μεχρι να μπουν τα τανκς..

μετα τα σκατωσαν..

ας δωσουμε μια ευκαρια στους δικους μας νεους να μην τα σκατωσουν μετα..και ας τους αφησουμε να φτασουν σε αυτο το μετα..



Το θεμα βεβαια ειναι οτι τοτε ειχαν να αντιπαρατεθουν "μονο" την Χουντα, και ειχαν καποια υποστηριξη και απο δω και απο κει:winka:


πλεον δεν εχουν πουθενα συμμαχους οι απανταχου νεοι..

sniper
04/12/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το παραδειγμα σου σε ακυρωνει..


....

Το παράδειγμά μου δεν με ακυρώνει, εσύ πρέπει μάλλον να μάθεις να διαβάζεις. :D Δεν είπα ότι κακώς κάνανε, απάντησα στο τι κάνανε αφου μεγαλώσανε.

Κι οι νέοι, ΠΑΝΤΑ, αντιδρούν γιατί δεν έχουν να χάσουν τίποτα. Μόλις μεγαλώσεις λιγάκι κι αποκτίσεις κάτι (δεν μιλάω αναγκαστικά για υλικά αγαθά) κι αρχίσεις να ΠΡΕΠΕΙ να ζεις μέσα στο σύστημα, τότε αλλάζουν όλοι.....

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά αλλαγές δεν προβλέπω να γίνονται...

Akatanomastos
04/12/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι οι νέοι, ΠΑΝΤΑ, αντιδρούν γιατί δεν έχουν να χάσουν τίποτα. Μόλις μεγαλώσεις λιγάκι κι αποκτίσεις κάτι (δεν μιλάω αναγκαστικά για υλικά αγαθά) κι αρχίσεις να ΠΡΕΠΕΙ να ζεις μέσα στο σύστημα, τότε αλλάζουν όλοι.....



δεν διαφωνω,

γιαυτο ομως δεν περιμενω απο σενα και απο καθε εσενα να πεις στα παιδια τι πρεπει να κανουν και τι
οχι..
Και τα παιδια δεν πρεπει να περιμενουν απο κανεναν να τους πει..

γιατι ζεις μεσα στο συστημα..


και γιαυτο το να κραζετε το οτιδηποτε γινετε δεν εχει οφελος..


και σου ειπα, κατσε να φτασουν τα παιδια στο μετα, και βλεπουμε τι θα κανουν..
ισως αν οι μεγαλυτεροι βοηθουσαν τα παιδια του πολυτεχνειου τοτε κατι να ειχε γινει, αντι να καπηλευτουν το οτιδηποτε εγινε..


ENTIT: ειναι σημαντικο να πουμε οτι, τις βιτρινες και τα αμαξια κατα κυριο λογω τις σπανε πλιατσικολογοι, αναρχικοι και προβοκατορες

sergiosm
04/12/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Φυσικα κ ειναι απολυτα φυσικο. Εγω ειμαι μαζι τους εναντια στην βια που μας πουλαει αυτη η κοινωνια!! Αλλωστε σαν νεος δεν μου αρεσει να βλεπω μπατσους να σκοτωνουν παιδακια στην ψυχρα κ ποσο μαλλον να μην μιλαω κιολας.


Στην βία που πουλάνε οι ... "επαναστάτες" τί λές ;;;

Και εμένα δεν μου αρέσει να καίγεται η Αθήνα και όποια άλλη πόλη.

Εξάλλου, τόσο η ΚΟΥΝΕΒΑ, όσο και η ΜΑΝΑ του Αλέξη δήλωσαν ξεκάθαρα ότι είναι ΚΑΤΑ της βίας

Σε αυτό τί έχουν να αντιτείνουν όσο οργανώνουν επεισόδια;;;

iosif
04/12/2009, 18:49
Θέλω να εκφράσω κι εγώ τη συμπάθειά μου στην καθαρίστρια, τη συνδικαλίστρια γι’ αυτό που έγινε στο αυτοκίνητό της. Βέβαια, όταν μιλάμε για κρίση στην οικονομία και μία καθαρίστρια έχει ένα αυτοκίνητο αρκετά ακριβό, δείχνει ότι ίσως δεν υπάρχει τόση κρίση στα φτωχότερα στρώματα! Νομίζω ότι βιτριόλι στο αυτοκίνητο δεν δικαιολογεί να της χαριστεί ένα τριάρι! Μία γκαρσονιέρα ίσως!».

καρατζαφυρερ στη βουλη

νομιζετε οτι ειναι ασχετο ?

λαθος

ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που λενε "τι γυρευε το τσογλανι στα εξαρχεια?" και "ειχε αποβληθει απο το σχολειο" που ξεστομισε ο υβριστης δολοφονημενων εφηβων κουγιας.

αυτο ειναι που πολεμανε οσοι εξεγερθηκαν με την δολοφονια οχι μονο του γρηγοροπουλου αλλα και την καθημερινη δολοφονια της αξιοπρεπειας ολων μας.


και επειδη ακουω συχνα το στορι με τις ειρηνικες πορειες δεν αντιλαμβανομαι γιατι οταν γινονται συμμετεχουν τρεις και ο κουκος.ιδου η ροδος.

ας οργανωσουν οι πασιφιστες μια και ας πανε κατα χιλιαδες με αναμμενα κερια και οτι αλλο

οχι οτι ειμαι υπερ της βιας ειδικα της τυφλης. αλλα κριτικη απο ατομα που απλα σχολιαζουν/ζουμε απο τον καναπε ή απο το πληκτρολογια δεν μπορει να γινεται δεκτη. οσοι εχουν/ουμε ενστασεις,μπορουν να τις εκφρασουν στις δεκαδες συνελευσεις ατομων,κινησεων,ομαδων που γινονται καθε βδομαδα σεολη την ελλαδα. και αν διαφωνουν με τις πρακτικες,μαζι με αλλους ας δημιουργησουν/σουμε κατι διαφορετικο.

Uriah Heep
04/12/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


ασε το ρεμα στον δρομο του..ετσι και αλλιως να το σταματησεις δεν μπορεις ...



Αν έχει την ευγενή καλοσύνη το ...ρέμα,
.
.
...ας περάσει απ' την πλησιέστερη Σχολή Τυφλών, μπας και πληροφορηθεί από τους τροφίμους τα ονοματεπώνυμα των καθαρμάτων που κατέκλεψαν και προκάλεσαν βάναυσα με την απληστία και την υπεροψία τους, ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες!

Κι αν διαθέτουν τα ωά, αν δεν μπορούν να τους σπάσουν τα μούτρα, ας τους ρίξουν κανά ξυνισμένο γιαούρτι!

Ας αφήσουν, όμως, ήσυχες τις περιουσίες των αθώων συνανθρώπων μας,
.
.
...γιατί τα ελλειπόρχεα τσογλάνια με τους πραγματικούς Επαναστάτες, έχουν μιά μικρή διαφορά ...

:beer: :beer: :beer:

fast_gr
04/12/2009, 19:22
sergiosm
Το μονο συγουρο ειναι οτι δεν μπορω να σου εκφρασω κ να σου περασω οπως θα ηθελα τα πιστευω μου επανω σε αυτο το θεμα.

Οταν ομως πολυ απο τους γωνις ή μαλλον το 90% τους μαθαινει να δεχοντε οτι τους πλασαρουν κ να γινοντε ενα με το συστημα, ετσι επωμενο ειναι το να σκοτωνουν ενα παιδι που ειναι 16χρονων κ να σκορπουν πονο σε τοσους ανθρωπους, θα τους αφησει αδιαφορους κ παντα τα παιδια που θα βγουν για να φωναξουν γιατι εχουν οργη μεσα τους θα ειναι τα "αλητακια."
Πως μπορουμε να ελεξουμε το παθος των παιδιων οταν βλεπουν τους γονεις τους να μην ζουν αλλα να επιβιωνουν; Πως μπορουμε να τους ελενξουμε οταν μετα το σχολειο εχουν 8ωρα στα φροντηστηρια που ειναι απαρετητα καθως δεν μορφωνει το δημοσιο;

Ειναι ωραιο να γραφουμε απο εναν υπολογιστη κ να κατηγορουμε μια μαζα που δεν ειναι βολεμένοι σε μια δουλιτσα, να περνει εναν μιστουδακο κ να ζει για να δουλευει....

Οταν καποιος βλεπει απτην αρχη κατι αρνητικα μετα ειναι πολυ δυσκολο να τον κανεις να πιστεψει πως δεν ειναι ετσι.

Ειμαι απτα 13 μου στην δουλεια κ δουλευω μεχρι κ τα 19 που ειμαι τωρα κ μαλιστα 2 δουλειες.
Φροντησε για εμενα το κρατος; ΟΧΙ
Απλα του δημιουργω προβλημα αν βγω κ φωναξω.

Δεν ειμαι σε καμια ομαδα, συμμορια, οπως νομιζεις απλα ειμαι ενας ανθρωπος με εναν τροπο σκεψεις δικο μου. Φυσικα κ υπαρχουν διαφωνιες κ ειναι αποδεκτες.


Ποτε δεν ειπα οτι εχω το δικαιωμα να καταστρεψω την περιουσια ενος μεροκαματιαρη ανθρωπου κ αυτοι που το κανουν ειναι μεμονωμενοι κ ασε τι πουλαει η τελεοραση. Αν θες να δεις κατι πραματικα βγες στον δρομο. Εκει ειναι ολα.

Καλο βραδυ.:wave2:

Υ.Γ Κουβεντα κανουμε δεν κραταω κακια καθως δεν με ενοχλουν οι αντιπαραθεσεις κ ειναι επομενες!

Gandalf dr685sm
04/12/2009, 19:39
Πάλι τα ίδια....το κόβω ίσα με 450 σελίδες αυτό....

Για την ιστορία πάντως, υποπτεύομαι πως ούτε μύτη δεν θα ανοίξει εκείνη την ημέρα.

Gandalf

Red Rider
04/12/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά αλλαγές δεν προβλέπω να γίνονται...

Aυτο ειναι η μονη αληθεια δυστηχως, κι'αν υπαρξουν αλλαγες, σιγουρα δεν θα ειναι προς οφελος μας..

Cpt. Haddock
04/12/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Θα ελεγα περισσοτερα αλλα πρεπει να βγω...

Δε γίνεται έτσι η επανάσταση ρε φίλε... :smokin:

Akatanomastos
04/12/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε γίνεται έτσι η επανάσταση ρε φίλε... :smokin: :rotflmao:

dond4le
04/12/2009, 20:24
Δεν γινεται ολο αυτο για την μνημη του Αλεξη αλλα για μερικους απροσωπους(κουκουλοφορους) που βρηκαν ακομα εναν λογο για να ικανοποιησουν το βιτσιο τους............................γιατι δεν βγηκαν-βγηκαμε δλδ να σπασουμε για την μνημη των παιδιων που σκοτωθηκαν στα Τεμπη πριν 4 χρονια(δολοφονια ειναι και αυτο και μαλιστα μαζικη απο καποιους που γνωριζουν τι καταστασεις πουεπικρατουν στους δρομους απλα αδιαφορουν)...........γιατι δεν σπαμε για αλους αυτους που πεθαινουν περημενωντας ασθενοφωρο η μια θεση στα νοσοκομεια,για τους φορους που καθε χρονο αυξανονται και μερικοι δεν εχουν λεφτα ουτε για μια φετα ψωμι, για την μολυνση που μας ''προσφερουν'' καθημερινα οι βιομηχανιες στον βομο της παραγωγης και σιγα σιγα μας καταστρεφει και θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για πολλα παραδειγματα.


Οσο για την δολοφονια δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μιλησει.
Αφορα την οικογενεια και μονο το γεγονος.

menelaos46
04/12/2009, 20:35
Δεν γινεται ολο αυτο για την μνημη του Αλεξη αλλα για μερικους απροσωπους(κουκουλοφορους) που βρηκαν ακομα εναν λογο για να ικανοποιησουν το βιτσιο τους............................γιατι δεν βγηκαν-βγηκαμε δλδ να σπασουμε για την μνημη των παιδιων που σκοτωθηκαν στα Τεμπη πριν 4 χρονια(δολοφονια ειναι και αυτο και μαλιστα μαζικη απο καποιους που γνωριζουν τι καταστασεις πουεπικρατουν στους δρομους απλα αδιαφορουν)...........γιατι δεν σπαμε για αλους αυτους που πεθαινουν περημενωντας ασθενοφωρο η μια θεση στα νοσοκομεια,για τους φορους που καθε χρονο αυξανονται και μερικοι δεν εχουν λεφτα ουτε για μια φετα ψωμι, για την μολυνση που μας ''προσφερουν'' καθημερινα οι βιομηχανιες στον βομο της παραγωγης και σιγα σιγα μας καταστρεφει και θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για πολλα παραδειγματα. Οσο για την δολοφονια δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μιλησει. Αφορα την οικογενεια και μονο το γεγονος.

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο και να συμπληρωσω οτι πισω απο αυτο κρυβονται συμφεροντα.
Για το λογο αυτο το ξαναλεω μακαρι να μην υπαρξουν αλλα θυματα.

sergiosm
04/12/2009, 20:44
Φίλε fast_gr

από που έβγαλες το συμπέρασμα αυτό:

Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Δεν ειμαι σε καμια ομαδα, συμμορια, οπως νομιζεις απλα ειμαι ενας ανθρωπος με εναν τροπο σκεψεις δικο μου. Φυσικα κ υπαρχουν διαφωνιες κ ειναι αποδεκτες.


Είπα εγώ ότι είσαι σε συμμορία;
Σε χαρακτήρισα με κάποιο τρόπο;

Σου είπα να μην πεις την άποψή σου;
ΟΧΙ
τότε εσύ γιατί μου βάζεις λόγια στο στόμα μου;

και κυρίως γιατί εμμέσως με χαρακτηρίζεις ως "βολεμένο σε μια δουλίτσα, να περνω ένα μιστουδάκο και να ζω για να δουλεύω.
Γιατί από αυτό
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Ειναι ωραιο να γραφουμε απο εναν υπολογιστη κ να κατηγορουμε μια μαζα που δεν ειναι βολεμένοι σε μια δουλιτσα, να περνει εναν μιστουδακο κ να ζει για να δουλευει....

αυτό κατάλαβα. Αν κατάλαβα λάθος, συγγνώμη και το παίρνω πίσω.


Ως προς την ουσία των πραγμάτων, απλά ρωτάω τα εξής:

Όσοι βγαίνουν στους δρόμους είναι ή υπερ ή κατά του συστήματος; Ενδιάμεση άποψη δεν υπάρχει;

Όσοι βγαίνουν στους δρόμους και αντιδρούν στο σύστημα πρέπει υποχρεωτικά να τα σπάσουν;
Ειρηνική διαδήλωση δεν υπάρχει; Τον Μαχάτμα Γκάντι τον ξέρεις;
Κατάφερε να διώξει μια αυτοκρατορία από τη χώρα του χωρίς να σηκώσει το χέρι του.
Αυτός δεν ήταν επαναστάτης;

Όταν κάποιος κατακρίνει τις καταστροφές σημαίνει ότι είναι με το σύστημα;
Δεν μπορεί απλά να είναι κατά των καταστροφών;

Σε παλιότερες εποχές οι άνθρωποι δεν πάλευαν για την επιβίωση; τότε δεν είχαν οργή;

Και μιας και η αφορμή είναι η δολοφονία (γιατί για δολοφονία πρόκειται) του Αλέξη, να σε ρωτήσω κάτι άλλο:
Πόσοι τον χαρακτήρισαν "αλήτη";
Πόσοι είπαν ότι τα ήθελε και τα παθε;
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ
άρα η κοινωνία είναι υπέρ του. Ποιος λοιπόν ο λόγος να τα σπάσουμε;;;


Καλο βραδυ.:wave2:

Υ.Γ. Εννοείται ότι κάνουμε κουβεντα και εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα κακίας.
Γιατί όμως αισθάνεσαι την ανάγκη να το πεις (ότι δεν κρατάς κακία);
:wave2:

jfx
04/12/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Δεν γινεται ολο αυτο για την μνημη του Αλεξη αλλα για μερικους απροσωπους(κουκουλοφορους) που βρηκαν ακομα εναν λογο για να ικανοποιησουν το βιτσιο τους............................γιατι δεν βγηκαν-βγηκαμε δλδ να σπασουμε για την μνημη των παιδιων που σκοτωθηκαν στα Τεμπη πριν 4 χρονια(δολοφονια ειναι και αυτο και μαλιστα μαζικη απο καποιους που γνωριζουν τι καταστασεις πουεπικρατουν στους δρομους απλα αδιαφορουν)...........γιατι δεν σπαμε για αλους αυτους που πεθαινουν περημενωντας ασθενοφωρο η μια θεση στα νοσοκομεια,για τους φορους που καθε χρονο αυξανονται και μερικοι δεν εχουν λεφτα ουτε για μια φετα ψωμι, για την μολυνση που μας ''προσφερουν'' καθημερινα οι βιομηχανιες στον βομο της παραγωγης και σιγα σιγα μας καταστρεφει και θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για πολλα παραδειγματα.


Οσο για την δολοφονια δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μιλησει.
Αφορα την οικογενεια και μονο το γεγονος.


γιατι σε πειράζουν οι κουκουλοφόροι; τι θα αλλαξει για σένα αν δε φορουν "κουκουλα";
Γιατί θες να βλέπεις το πρόσωπό τους; Ακου τι θελουν να σου πουν, αυτο ειναι που εχει αξία.


"Όλο αυτό" γίνεται για μερικους οι οποιοι βγηκαν και φώναξαν για τα παιδια στα Τέμπη, για τους ασθενεις που περιμενουν τα ασθενοφορα, για τους φορολογούμενους- σκλαβους, για μενα για σένα για όλους. ΟΛΑ ειναι πολιτική.


Τι παει να πει το τελευταιο που λες ότι δεν εχει κανενας δικαιωμα να μιλησει ; δεν το καταλαβα καθόλου.

Akatanomastos
04/12/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Αν έχει την ευγενή καλοσύνη το ...ρέμα,
.
.
...ας περάσει απ' την πλησιέστερη Σχολή Τυφλών, μπας και πληροφορηθεί από τους τροφίμους τα ονοματεπώνυμα των καθαρμάτων που κατέκλεψαν και προκάλεσαν βάναυσα με την απληστία και την υπεροψία τους, ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες!

Κι αν διαθέτουν τα ωά, αν δεν μπορούν να τους σπάσουν τα μούτρα, ας τους ρίξουν κανά ξυνισμένο γιαούρτι!

Ας αφήσουν, όμως, ήσυχες τις περιουσίες των αθώων συνανθρώπων μας,
.
.
...γιατί τα ελλειπόρχεα τσογλάνια με τους πραγματικούς Επαναστάτες, έχουν μιά μικρή διαφορά ...

:beer: :beer: :beer:

τετριμμενο αυτο που θα πω, αλλα το ρεμα παρασερνει μαζι οτι βρει μπροστα του, φυλλα, ξυλα, βρωμα κλπ κλπ..

εγω αυτα που γραφω δεν ειναι αυτο που θα μου αρεσε να συμβει,
απλα με το φτωχο μου το μυαλο προσπαθω να καταλαβω/εξηγησω τι γινετε εκει εξω..

αν μπορουσα θα ηθελα παγκοσμια ειρηνη και να μην υπαρχει αδικια στον κοσμο:bawl:
χαιρω πολυ χαιροπουλος..

νομιζω περισσοτερη αξια εχει να βλεπουμε τι συμβαινει και γιατι, για να κατανοησουμε και να το αποτρεψουμε να ξανασυμβει, οχι γεννοντας περισσοτερους μπατσους, αλλα λυνοντας τα προβληματα..

τα προβληματα που μας μιλανε μεσω πορειων αντιδρασεων και μεσα απο αυτα γεννιεται και το χαος σιγα σιγα..

EDIT: ειναι πολυ ποιο χρησιμο αυτο, απο το να αφοριζουμε τα παντα λογω των καταστροφων,
στο κατω κατω, οι αλητες/πλιατσικολογοι απλα εκμεταλευοντε την αναταραχη, αυτο δεν μειωνει τα αιτια που εκαναν τοσο κοσμο να παει να διαδηλωσει ειρηνικα, και λογω αυτων των ρεμαλιων δεν εχουμε δικαιωμα να λεμε στους νεους μην αντιδρασετε, μην μιλησετε, μην..,μην..,μην..
Ας βρει η αστυνομια τροπο να προστατευσει απο το πλιατσικο, αντι να τα αφηνει να συμβαινουν για να παρει την κοινη γνωμη μαζι της..
Μεγαλοι ανθρωποι ειστε και διαβασμενοι, τα ξερετε σιγουρα καλητερα απο μενα το πως λειτουργει το πραμα:winka:


και μενα δεν μου αρεσει να σπανε πχ αμαξια η μαγαζια, γιατι μπορει μεθαυριο να σπασουνε τα δικα μου(καλα αμαξι δεν θα παρω και μαλλον ουτε μαγαζι θα ανοιξω:D ) και εκτος απο αυτο δεν μπορεις να καις τον κοπο του αλλου ετσι γιατι στην βαρεσε..

:beer: :beer:

christostr
04/12/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
...
Οσο για την δολοφονια δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μιλησει.
Αφορα την οικογενεια και μονο το γεγονος.


:hypnotize Παρακαλώ;

fast_gr
04/12/2009, 22:43
Δεν ειμαι σε καμια ομαδα, συμμορια, οπως νομιζεις απλα ειμαι ενας ανθρωπος με εναν τροπο σκεψεις δικο μου. Φυσικα κ υπαρχουν διαφωνιες κ ειναι αποδεκτες.

Σε αυτο να πω φιλε μου πως καπως ετσι ελαβα τα μυνηματα σου που αφορουσαν εμενα αλλα αμα δεν το εννοουσες συγνωμη ανθρωπος ειμαι!

Τωρα σε ολα τα αλλα να πω οτι ησουν απλα η αφορμη να τα πω κ δεν τα ελεγα προσωπικα για εσενα αλλα γενικα!

Οσο κ για την κακια που ανεφερα το ειπα για τον πιο απλο λογο το οτι γραφουμε απο ενα αψυχο πραμα κ καποια λεγομενα μας προς τον αλλον μπορει να φανουν επιθετικα αρα θεωρησα καλο να το επισημανω!!

Ελπιζω να σε καλυψα.
Αφηνω στην ακρη την οποια ευχαριστη αντιπαραθεση καθως οποιος θελει να ακουστει κ αλλη αποψη κ να μην τον παρω μονοτερμα κ μιλαω ολο εγω...χεχε!!:rotflmao:

TheFace
05/12/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
γιατι δεν βγηκαν-βγηκαμε δλδ να σπασουμε για την μνημη των παιδιων που σκοτωθηκαν στα Τεμπη πριν 4 χρονια(δολοφονια ειναι και αυτο και μαλιστα μαζικη απο καποιους που γνωριζουν τι καταστασεις πουεπικρατουν στους δρομους απλα αδιαφορουν)...........γιατι δεν σπαμε για αλους αυτους που πεθαινουν περημενωντας ασθενοφωρο η μια θεση στα νοσοκομεια,για τους φορους που καθε χρονο αυξανονται και μερικοι δεν εχουν λεφτα ουτε για μια φετα ψωμι, για την μολυνση που μας ''προσφερουν'' καθημερινα οι βιομηχανιες στον βομο της παραγωγης και σιγα σιγα μας καταστρεφει και θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για πολλα παραδειγματα.


Οσο για την δολοφονια δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μιλησει.
Αφορα την οικογενεια και μονο το γεγονος.

Ισως λοιπον για ολα αυτα που περιγραφεις (και που δεν εχουμε τα ΑΡΧΙΔΙΑ να αντιδρασουμε), να ξεσπουν συνειδητα ή ασυνειδητα με αφορμες σαν τη δολοφονια του γρηγοροπουλου... ισως λεω :rolleyes:

ΥΓ. Δεν εχουμε δικαιωμα να μιλησουμε για την υπερτατη μορφη καταχρησης εξουσιας (δολοφονια!) σε συμπολιτη μας... τι λε ρε φιλε!?! :mad:

jfx
05/12/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ας καίμε την Αθήνα και την περιουσία κάποιων πολιτών κάθε 6/12.... δεν γαμιέται... φυσιολογικό είναι... :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάθε χρονιά στις 6 Δεκεμβρίου σκοτώνουν κι ένα παιδάκι;

Κι εμείς που δεν είμαστε νέοι (στην ηλικία μαλέα Κάπτεν) πάλι δεν μας αρέσει να σκοτώνονται παιδιά από κανένα.

Το να καις και να σπας τα πάντα στην πρτεύουσα δεν ειναι φυσιολογικό. Κι η βία γεννάει πάντα βία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το παράδειγμά μου δεν με ακυρώνει, εσύ πρέπει μάλλον να μάθεις να διαβάζεις. :D Δεν είπα ότι κακώς κάνανε, απάντησα στο τι κάνανε αφου μεγαλώσανε.

Κι οι νέοι, ΠΑΝΤΑ, αντιδρούν γιατί δεν έχουν να χάσουν τίποτα. Μόλις μεγαλώσεις λιγάκι κι αποκτίσεις κάτι (δεν μιλάω αναγκαστικά για υλικά αγαθά) κι αρχίσεις να ΠΡΕΠΕΙ να ζεις μέσα στο σύστημα, τότε αλλάζουν όλοι.....

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά αλλαγές δεν προβλέπω να γίνονται...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Αν έχει την ευγενή καλοσύνη το ...ρέμα,
.
.
...ας περάσει απ' την πλησιέστερη Σχολή Τυφλών, μπας και πληροφορηθεί από τους τροφίμους τα ονοματεπώνυμα των καθαρμάτων που κατέκλεψαν και προκάλεσαν βάναυσα με την απληστία και την υπεροψία τους, ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες!

Κι αν διαθέτουν τα ωά, αν δεν μπορούν να τους σπάσουν τα μούτρα, ας τους ρίξουν κανά ξυνισμένο γιαούρτι!

Ας αφήσουν, όμως, ήσυχες τις περιουσίες των αθώων συνανθρώπων μας,
.
.
...γιατί τα ελλειπόρχεα τσογλάνια με τους πραγματικούς Επαναστάτες, έχουν μιά μικρή διαφορά ...

:beer: :beer: :beer:


--------------------------------------------------------
Όταν ζείτε ένα γεγονός μέσα από το χαζοκούτι είναι λογικό να βλέπετε μονο τσογλάνια να καίνε
περιουσίες αθώων συνανθρώπων μας. Ελάτε στο δρόμο, εκεί είναι η χαρά.
Αναρωτηθείτε λίγο, ποιον συμφερουν τα επεισόδια;

Και αυτό το πράγμα πια ότι όλοι κατεβαινουν και καινε την αθηνα έχει καταντήσει αστείο. Για ποιο λόγο αναπαράγετε Ο,ΤΙ σας λενε τα καθεστωτικά ΜΜΕ; ΤΙ θελετε να γίνει πια για να καταλαβετε ότι δεν είναι άγια; να βγάλουν επίσημη ανακοινωση ότι ψέυδονται;



Αν κάτι απο αυτα που λεω σας φαίνεται περιεργο παραλογο ή οτιδηποτε, εδω ειμαι να το συζητησουμε..!




Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Με βρισκεις απολυτα συμφωνο και να συμπληρωσω οτι πισω απο αυτο κρυβονται συμφεροντα.
Για το λογο αυτο το ξαναλεω μακαρι να μην υπαρξουν αλλα θυματα.


ΕΤΣΙ είναι, ετσι είναι... και στο πολυτεχνείο πράκτορες των αμερικάνων ήταν!

tai
05/12/2009, 11:43
1ον κάποιοι απο τους μεγαλύτερους επαναστάτες (ο Λενιν ο Τσε ο Μαο), δεν έκρυψαν ποτε το πρόσωπο τους
2ον το μονο που κανει το σπάσιμο, ειναι να δικαιολογεί την επιπλέον αστυνόμευση
3ον τι μου λέει οτι οι άνθρωποι (πλιατσικολόγοι)που κάνουν κακό στην περιουσία του συμπολίτη τους, εχουν περισσότερο δίκιο απο τους άλλους (αστυνόμους)που κάνουν κακο στον συμπολίτη τους??
και οι δυο μου κανουν κακο ΑΜΕΣΑ
4ον μην συγχέουμε τους ανθρώπους που δεν θέλουν νταβατζη-προστατη -καθοδηγιτη-εξουσια (αναρχικους δλδ), με τα κομπλεξικά ατομακια που βγάζουν το απωθημένο τους σπάζοντας και κλέβοντας.


Και μην αρχίσουμε να μιλάμε για αστικό "πόλεμο" και πως το σύστημα θα "πέσει" με πολλαπλές μικρο-αναταράξεις plz

christostr
05/12/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
1ον κάποιοι απο τους μεγαλύτερους επαναστάτες (ο Λενιν ο Τσε ο Μαο), δεν έκρυψαν ποτε το πρόσωπο τους
2ον το μονο που κανει το σπάσιμο, ειναι να δικαιολογεί την επιπλέον αστυνόμευση
3ον τι μου λέει οτι οι άνθρωποι (πλιατσικολόγοι)που κάνουν κακό στην περιουσία του συμπολίτη τους, εχουν περισσότερο δίκιο απο τους άλλους (αστυνόμους)που κάνουν κακο στον συμπολίτη τους??
και οι δυο μου κανουν κακο ΑΜΕΣΑ
4ον μην συγχέουμε τους ανθρώπους που δεν θέλουν νταβατζη-προστατη -καθοδηγιτη-εξουσια (αναρχικους δλδ), με τα κομπλεξικά ατομακια που βγάζουν το απωθημένο τους σπάζοντας και κλέβοντας.


Και μην αρχίσουμε να μιλάμε για αστικό "πόλεμο" και πως το σύστημα θα "πέσει" με πολλαπλές μικρο-αναταράξεις plz

Φίλε Χρήστο, συμφωνώ μεν αλλά...
Ποιός μου λέει ότι αυτοί που τα σπάνε δεν καθοδηγούνται από παρακρατικούς μηχανισμούς με την ανοχή της εξουσίας εκμεταλευόμενοι την ψυχολογία του όχλου προκειμένου να δικαιολογήσουν τους... νόμιμους τραμπουκισμούς;:rolleyes:

jfx
05/12/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
1ον κάποιοι απο τους μεγαλύτερους επαναστάτες (ο Λενιν ο Τσε ο Μαο), δεν έκρυψαν ποτε το πρόσωπο τους
2ον το μονο που κανει το σπάσιμο, ειναι να δικαιολογεί την επιπλέον αστυνόμευση
3ον τι μου λέει οτι οι άνθρωποι (πλιατσικολόγοι)που κάνουν κακό στην περιουσία του συμπολίτη τους, εχουν περισσότερο δίκιο απο τους άλλους (αστυνόμους)που κάνουν κακο στον συμπολίτη τους??
και οι δυο μου κανουν κακο ΑΜΕΣΑ
4ον μην συγχέουμε τους ανθρώπους που δεν θέλουν νταβατζη-προστατη -καθοδηγιτη-εξουσια (αναρχικους δλδ), με τα κομπλεξικά ατομακια που βγάζουν το απωθημένο τους σπάζοντας και κλέβοντας.


Και μην αρχίσουμε να μιλάμε για αστικό "πόλεμο" και πως το σύστημα θα "πέσει" με πολλαπλές μικρο-αναταράξεις plz


1) καποιοι ναι καποιοι όχι. Εντελώς διαφορετικες οι συνθήκες και οι περιστάσεις. Οι ζαπατίστας πχ το κρύβουνε το πρόσωπό τους.
Και μονο για προστασία απο τα δακρυγόνα(που φυσικά δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος) είναι πιστευω δικαιολογημενο.

2) Το σπάσιμο ετσι γενικά κι αόριστα ειδικά με τον τρόπο που προβάλλεται από τα μέσα (ως χουλιγκανισμος δλδ, σπαω οτι βρω μπροστα μου) εκτος απο αυτο που αναφερεις, τρομοκρατεί τον κοσμο που θελει να κατεβει για να διαμαρτυρηθει. Ετσι βολευει τους κυβερνώντες κι οχι τους διαμαρτυρομενους και γι αυτο επιδιώκεται απο την κυβερνηση και τους μηχανισμους της.


3) το κακο που κανουν οι πλιατσικολογοι ειναι ελαχιστο μπροστα σε αυτο που μας κανουν οι αρχοντες. βεβαιως αυτο δε δικαιολογει την πραξη καθαυτη κι εγω προσωπικα δεν ειμαι ξεκάθαρα υπέρ της. όμως όταν μια κοινωνια- ενα συστημα προβαλλει ως υπερτατη αξια το χρήμα και τα υλικά αγαθά, λογικο ειναι καποιοι να πηγαινουν στις πορείες χωρις ιδεολογικο υποβαθρο και αιτηματα ή μαλλον με την ιδεολογία και τα αιτηματα του πλιάτσικο :lol:
οσο για τους μπατσους ειναι ενα κεφαλαιο απο μονοι τους. δεν το πιανω το θεμα τωρα.

Τωρα αν σε καποιου το κεφαλι, απο όλο τον περσινο δεκεμβρη και γενικα απο καθε πορεία διαμαρτυριας του μένει το πλιάτσικο , τοτε ή πρεπει να κλείσει την τηλεοραση ή δε θελει να δει πιο πέρα ή απλα έχει πρόβλημα.


4) συμφωνω απόλυτα, αλλο το αναρχικος, αλλο το αντιεξουσιαστης κι αλλο το μπάχαλος. Τα μμε εχουν καταφερει να κανουν τις λεξεις αυτες ταυτοσημες στη συνειδηση του κοσμου.

Δες το παρακατω προσφατο βιντεο. υπ'οψιν οτι αυτο που εγινε ειναι οτι καποιοι(φασίστες ισως?) βαλανε εκρηκτικο μηχανισμο σε ενα στέκι της αντιεξουσιαστικης κίνησης. κοιτα πως παρουσιαζεται...!
(δωσε βαση στο "προφανως αντιεξουσιαστων")
http://www.youtube.com/watch?v=nVtN6Lhj4ug


γιατι να μην αρχισουμε να μιλαμε για αστικο ή μαλλον ταξικο πόλεμο κτλ που αναφερεις;

africanos31
05/12/2009, 13:04
re παιδια επειδη 1 νυχτα τοτε ημουν εξω......πηγαμε σε μαγαζι φιλου που το σπασαν και οι γειτονες ειπαν οτι εκλεβαν περαστικοι,γυναικες, και γενικα ξεκαρφωτοι(στη καλλιροης)
Λιγα ματ υπηρχαν που τους ενοιαζε να προστατεψουν τις τραπεζες απεναντι στη συγγρου....και τα γραφεια του ΛΑΟΣ
Απλα μαγαζια δεν πειραζονται.......τραπεζες,εφοριες,κρατικα κτιρια πολυεθνικες θυμαμαι καιγοταν........ημουν μετα τα μεσανυχτα στηλες Ολυμπιου Διος,οι αστυνομικοι ηταν οχυρωμενοι,στα τμηματα 2 μερες...Η συγγρου καιγοταν,οι τραπεζες......2-3 πολυτελη αμαξια απο αμερικανικη εταιρεια ηταν αναποδογυρισμενα και καιγοταν.....καθε 50 μετρα
Περναγα με το παπι με ζιγκ-ζαγκ μεσα στη φλεγομενη Συγγρου.....λιγοι περαστικοι...ομαδες με κουκουλες καναν ντου στα Ματ κοντα στη Παντειο.
Εκατσα στη μεση του δρομου και ηταν η πρωτη φορα που δεν υπηρχε αστυνομια και να επαιρνες τηλ. κανεις δεν θα ερχοταν και για τιποτα!!!
Ηταν περιεργο αυτο το συναισθημα.....και εκεινη τη στιγμη μια μοτο με φιλο πανω!!!!!τι κανεις εδω? βγαζω φωτο απαντησε φευγοντας και εχοντας τη
Δεν υπηρχε πια καποιος απο ''πανω'' ....μπαμπουλας,
Δεν εσπασα τιποτα.....αν και οποτε βλεπω τραπεζα μου μπαινουν ιδεες και δεν θα το μετανοιωνα.....
Ουτε κλεφτης ειμαι...αλλα ειδα γέρους να κλεβουν
Δυστηχως η φτωχεια ειναι μεγαλη και σε εξεγερσεις σαν αυτη που εγινε η δολοφονια του παιδιου ηταν η σπιθα...για να αναψει το φυτιλι

menelaos46
05/12/2009, 13:47
ποια φτωχια ρε παιδια??? ποια φτωχια και αγανακτηση??? μηπως κανετε πλακα???
καποτε τρωγαν μια φετα ψωμι τη μερα και πηγαιναν και στον πολεμο και τωρα μιλαμε για φτωχια και κριση???
ποια επανασταση??? να επαναστατησουμε σε τι εναντια???
Ουτε πλουσιος ειμαι ουτε βολεμενος εκτιμω αυτα που εχω και ελπιζω για περισσοτερα.
Μας εχει φαει ο φραπες τα δανεια για μηχανη η αυτοκινητο και μας φταιν οι τραπεζες ετσι??
Καποτε δουλευαν 20 χρονια για να παρουν σπιτι και τωρα μας φταιν οι τραπεζες ετσι???
Γιατι επειδη δε τα δινουν τζαμπα???
Το συστημα δεν ειναι τελειο και υπαρχει διαφθορα παντου αλλα αυτο διορθωνεται μεσα απο καθημερινο αγωνα οχι με το να πετας πετρες στους συνανθρωπους σου κι οχι με το να καις οτι βρεις μπροστα σου.

tai
05/12/2009, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

γιατι να μην αρχισουμε να μιλαμε για αστικο ή μαλλον ταξικο πόλεμο κτλ που αναφερεις;
γιατι θα χαθεί η μπάλα απο αυτους που "ξερουν" και δεν θα σταυρώσουμε κουβέντα:wacko:

devil's animal
05/12/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
ποια φτωχια ρε παιδια??? ποια φτωχια και αγανακτηση??? μηπως κανετε πλακα???
καποτε τρωγαν μια φετα ψωμι τη μερα και πηγαιναν και στον πολεμο και τωρα μιλαμε για φτωχια και κριση???
ποια επανασταση??? να επαναστατησουμε σε τι εναντια???
Ουτε πλουσιος ειμαι ουτε βολεμενος εκτιμω αυτα που εχω και ελπιζω για περισσοτερα.
Μας εχει φαει ο φραπες τα δανεια για μηχανη η αυτοκινητο και μας φταιν οι τραπεζες ετσι??
Καποτε δουλευαν 20 χρονια για να παρουν σπιτι και τωρα μας φταιν οι τραπεζες ετσι???
Γιατι επειδη δε τα δινουν τζαμπα???
Το συστημα δεν ειναι τελειο και υπαρχει διαφθορα παντου αλλα αυτο διορθωνεται μεσα απο καθημερινο αγωνα οχι με το να πετας πετρες στους συνανθρωπους σου κι οχι με το να καις οτι βρεις μπροστα σου.


θεωρεις δλδ οτι δεν υπαρχει φτωχεια στην Ελλαδα?
συγκρινεις μια ακραια κατασταση, οπως ειναι ο πολεμος, με μια κοινωνια που θεωρειται "ευρωπαϊκη".

πες μου λοιπον τι κοινο εχουμε εμεις με τους υπολοιπους ευρωπαιους?
μηπως ειναι οι μισθοι? μηπως οι τιμες των προϊοντων? (ακομα και τ'αμαξια και οι μηχανες ειναι ακριβοτερα αγαθα απο αλλη χωρα)

μηπως εχουμε καλυτερο συστημα υγειας και δεν το ξερω? ή ισως η παιδεια ειναι στο απωγειο?

α,ξερω. η τριτη ηλικια περνει και γ@μω τις συνταξεις. βεβαια. το καθε γεροντακι με την συνταξη του παει tour καθε καλοκαιρι ολη την Ευρωπη οπως κανει και το γεροντακι της Αγγλιας, Γερμανις, Γαλλιας κλπ...

συμφωνω στο οτι ειναι καλοπερασακηδες οι Ελληνες και στραφηκαν στα δανεια. δεν φταινε οι τραπεζες. αυτοι φταινε.
αυτοι ομως δεν εχουν μετρητο στην τσεπη και σ'αυτο φταιει αυτος που κυβερναει. δεν με νοιαζει αν ειναι μπλε, πρασινος ή τυρκουαζ.
η φτωχεια εχει κανει την εμφανιση της πολλα χρονια τωρα και αυτοι αντι να κανουν κατι κοιτουν να γεμισουν τις δικες τους τσεπες και φυσικα των επιχειρματιων που τους βοηθανε στην προεκλογικη τους καμπανια.


καλα θυμασαι οτι παλιοτερα δουλευαν και εχτιζαν ενα σπιτι οι ανθρωποι. ξερεις γιατι? γιατι πληρωναν το δανειο με πολυ ευνοϊκο επιτοκιο. ετσι σε 10,αντε 20 χρονια τους εμενε το σπιτι.

τωρα που το καθε 4αρι κανει 200χιλ+ και η τραπεζα ζηταει 240χιλ στην αποπληρωμη του μαζι με τους τοκους, ποιος εχει για να το παρει? μονο κατι διαπλεκομενοι...

θα συμφωνησω παλι μαζι σου και θα σου πω οτι δεν ειναι σωστο να καιγεται ο κοπος και η περιουσια του καθε ιδιωτη. δεν ειναι αντιδραση αυτο. ειναι μ@λακια.

αλλα ποσοι τετοιοι κοποι καηκαν περισυ? μεσα στις 100 σπασμενες τραπεζες εδειχναν ενα μαγαζι τα ΜΜε και κατευθυναν την γνωμη του κοσμου.
και φυσικα πρεπει να γνωριζουμε οτι ενα πολυ ακριβο αμαξι σε περιοδους φτωχειας και ανεχειας ειναι προκλητικο. και τετοια καηκαν.

δεν νομιζω οτι δεν πρεπει να αντιδρουμε. οχι ομως με αφορμη εναν θανατο ή και μια επετειο με περισσοτερους θανατους.
αυτο το παιδι υπηρξε ομως η αφορμη για αυτη την αντιδραση που ουτως ή αλλιως θα εβρισκε διεξοδο καποια στιγμη...

μακαρι να μην υπαρξουν και αλλα θυματα..

menelaos46
05/12/2009, 19:31
θεωρεις δλδ οτι δεν υπαρχει φτωχεια στην Ελλαδα? .

Αν κρινω απο φιλους και με οσους συναναστρεφομαι γενικοτερα μονο μεταναστες εχουν οικονομικο προβλημα.Δε λεω οτι ειμαστε πλουσιος λαος αλλα ζουμε αξιοπρεπως.


πες μου λοιπον τι κοινο εχουμε εμεις με τους υπολοιπους ευρωπαιους? μηπως ειναι οι μισθοι? μηπως οι τιμες των προϊοντων?

ειμαστε πιο φτωχοι απο πολλους αλλους στην ευρωπη αλλα η Ελλαδα εχει αλλα καλα δε ζηλευω το εξωτερικο να σου πω την αληθεια.


μηπως εχουμε καλυτερο συστημα υγειας και δεν το ξερω? ή ισως η παιδεια ειναι στο απωγειο?

Παιδεια υγεια και ασφαλεια εργαζομενων εχουμε προβλημα ομολογω


καλα θυμασαι οτι παλιοτερα δουλευαν και εχτιζαν ενα σπιτι οι ανθρωποι. ξερεις γιατι? γιατι πληρωναν το δανειο με πολυ ευνοϊκο επιτοκιο. ετσι σε 10,αντε 20 χρονια τους εμενε το σπιτι.

Σ'αυτο κανεις λαθος εχτιζαν σπιτια επειδη δουλευαν απο το πρωι ως το βραδι, ετσι καναν οι παπουδες μου τουλαχιστον



αλλα ποσοι τετοιοι κοποι καηκαν περισυ? μεσα στις 100 σπασμενες τραπεζες εδειχναν ενα μαγαζι τα ΜΜε και κατευθυναν την γνωμη του κοσμου. και φυσικα πρεπει να γνωριζουμε οτι ενα πολυ ακριβο αμαξι σε περιοδους φτωχειας και ανεχειας ειναι προκλητικο. και τετοια καηκαν. δεν νομιζω οτι δεν πρεπει να αντιδρουμε. οχι ομως με αφορμη εναν θανατο ή και μια επετειο με περισσοτερους θανατους. αυτο το παιδι υπηρξε ομως η αφορμη για αυτη την αντιδραση που ουτως ή αλλιως θα εβρισκε διεξοδο καποια στιγμη...

Γνωμη μου ειναι πως υπαρχει αλλος τροπος να γινει η αντιδραση αυτη και πολυ πιο αποτελεσματικος μαλιστα

africanos31
05/12/2009, 19:38
MEGALE ΣΕ κανα χωριο μεγαλωσες???????? Ξερεις ποσους ξερω που επειδη ειχαν 3-4 παιδια τωρα ειναι στη φυλακη γιατι αναγκαστηκαν κατι να κανουν παρανομο....κανε μια βολτα απο την περιοχη μου...Δραπετσωνα κερατσινι,περαμα,νικαια........οι συνταξιουχοι καθε ξημερωμα μαζευουν απο κατω διπλα στις ραμπες τα πεταμενα (ή μισοχτυπημενα που δεν πωλουνται σε λαικες)λαχανικα ή φρουρα στη ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΡΕΝΤΗ......δεν φθανει η συνταξη τους να αγοραζουν φαι!!!!Με το ζορι φθανει για τα φαρμακα τους οχι για φαι!!!!
Που ζεις ρε μεγαλε???? Μαλλον στη βιτρινα...γιατι υπαρχει και ο ''κρυμμενος κοσμος της ελλαδας''
νΑ ΔΕΙς στη νικαι καθε βραδυ να ψαχνουν τους σκουπιδοτενεκεδες........
Και κατι αλλο ο πατερας μου δεν καταφερε να φτιαξει σπιτι αλλα ειχαμε μεγαλωσει χωρις να μας λειψη τιποτα...Ακομα στα νοικια τρεχουμε

devil's animal
05/12/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αν κρινω απο φιλους και με οσους συναναστρεφομαι γενικοτερα μονο μεταναστες εχουν οικονομικο προβλημα.Δε λεω οτι ειμαστε πλουσιος λαος αλλα ζουμε αξιοπρεπως.

αν ηξερες ομως οτι θα μπορουσε ο μισθος σου να ηταν +30 ή 40% πανω σαν τον ευρωπαϊκο μισθο δεν θα χαλιοσουν κιολας. ο κατωτατος μισθος ειναι για τα πανηγυρια. αυτο λεμε.

ειμαστε πιο φτωχοι απο πολλους αλλους στην ευρωπη αλλα η Ελλαδα εχει αλλα καλα δε ζηλευω το εξωτερικο να σου πω την αληθεια.

ρε σεριφη μας δουλευεις? δεν λεμε τι καλα εχει η Ελλαδα σε σχεση με την Ευρωπη. λεμε οτι στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ επιπεδο ειμαστε πολυ πισω. να το αντισταθμισουμε δλδ αυτο επειδη εχουμε περισσοτερο ηλιο? :confused:

Παιδεια υγεια και ασφαλεια εργαζομενων εχουμε προβλημα ομολογω



Σ'αυτο κανεις λαθος εχτιζαν σπιτια επειδη δουλευαν απο το πρωι ως το βραδι, ετσι καναν οι παπουδες μου τουλαχιστον


δλδ θες να μου πεις οτι οι περισσοτεροι Ελληνες τωρα δεν δουλευουν απο το πρωϊ μεχρι το βραδυ? δεν ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι οπως εσυ. παλιοτερα οσοι δουλευαν πολυ αμοιβοντουσαν και πολυ. τωρα καμια επιχειρηση δεν δινει υπερωριες και αν "κουνηθεις" σε διωχνουν και παιρνουν αλλον. (υπαρχει ΚΑΙ τεραστια ανεργια)


Γνωμη μου ειναι πως υπαρχει αλλος τροπος να γινει η αντιδραση αυτη και πολυ πιο αποτελεσματικος μαλιστα


να τον ακουσουμε τον αλλον τροπο...
:wave2:

africanos31
05/12/2009, 19:43
MEGALE ΣΕ κανα χωριο μεγαλωσες???????? Ξερεις ποσους ξερω που επειδη ειχαν 3-4 παιδια τωρα ειναι στη φυλακη γιατι αναγκαστηκαν κατι να κανουν παρανομο....κανε μια βολτα απο την περιοχη μου...Δραπετσωνα κερατσινι,περαμα,νικαια........οι συνταξιουχοι καθε ξημερωμα μαζευουν απο κατω διπλα στις ραμπες τα πεταμενα (ή μισοχτυπημενα που δεν πωλουνται σε λαικες)λαχανικα ή φρουρα στη ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΡΕΝΤΗ......δεν φθανει η συνταξη τους να αγοραζουν φαι!!!!Με το ζορι φθανει για τα φαρμακα τους οχι για φαι!!!!
Που ζεις ρε μεγαλε???? Μαλλον στη βιτρινα...γιατι υπαρχει και ο ''κρυμμενος κοσμος της ελλαδας''
νΑ ΔΕΙς στη νικαι καθε βραδυ να ψαχνουν τους σκουπιδοτενεκεδες........
Και κατι αλλο ο πατερας μου δεν καταφερε να φτιαξει σπιτι αλλα ειχαμε μεγαλωσει χωρις να μας λειψη τιποτα...Ακομα στα νοικια τρεχουμε

__________________

suzuki dr650se
05/12/2009, 19:43
http://www.dailymotion.com/video/x28ijn_the-revolution-will-not-be-televise_music

menelaos46
05/12/2009, 19:45
MEGALE ΣΕ κανα χωριο μεγαλωσες???????? Ξερεις ποσους ξερω που επειδη ειχαν 3-4 παιδια τωρα ειναι στη φυλακη γιατι αναγκαστηκαν κατι να κανουν παρανομο....κανε μια βολτα απο την περιοχη μου...Δραπετσωνα κερατσινι,περαμα,νικαια........οι συνταξιουχοι καθε ξημερωμα μαζευουν απο κατω διπλα στις ραμπες τα πεταμενα (ή μισοχτυπημενα που δεν πωλουνται σε λαικες)λαχανικα ή φρουρα στο ρεντη......δεν φθανει η συνταξη τους να αγοραζουν φαι!!!!Με το ζορι φθανει για τα φαρμακα τους οχι για φαι!!!! Που ζεις ρε μεγαλε???? Μαλλον στη βιτρινα...γιατι υπαρχει και ο ''κρυμμενος κοσμος της ελλαδας''


Αναγκαστηκαν να κανουν κατι παρανομο ε??? Πω πω και μπηκαν φυλακη ε??
Και το καναν αυτο για τα παιδια τους ετσι???
Και δε σκεφτηκαν οτι θα μπουν φυλακη και θα χασουν τα παιδια τους ε?????

Στη βιτρινα δε ζω φιλος αλλα μεγαλωσα στις Σερρες δε ξερω αν το θεωρεις χωριο αλλα εκει ειναι σιγουρα καλυτερα απο το μπουρδελο που ζω τωρα

suzuki dr650se
05/12/2009, 19:49
ελα παιδια η επανασταση δεν θα γινει στην τηλτοραση και ξανα ο σχετικος υμνος
αμα ειχαμε αρ@#$%δια θα βγαιναμε πρωτοι οι μικρομεσαιοι οχι τα πιτσιρικια στους δρομους
http://www.dailymotion.com/video/x2...-televise_music

africanos31
05/12/2009, 19:51
γι αυτο μιλας ετσι...γιατι αν σφιξουν οι κωλοι θα πας πισω.......εχεις χωριο.οι υπολοιποι????
Γιατι δεν πας στο ρεντη να δεις με τα ματια τους συνταξιουχους.....δεν αναφερεις τιποτα γι αυτο
Αν δουλευες στο λιμανι και εκανες 1 μηνα μεροκαματο το χρονο.τι θα κανες?? μαλλον θα ζηταγες βοηθεια απο το χωριο....λιγο λαδι...να πουληθει κανα κτημα, δεν εχουν ολοι σπιτι και οικογενεια σε επαρχια

menelaos46
05/12/2009, 20:03
To συνταξοδοτικο εχει προβλημα το ειπα παραπανω.
Αν δουλευα για ενα μεροκαματο το χρονο θα εκανα και δευτερη δουλεια οπως κανω πολλες φορες και τωρα.
Βεβαιως καποτε οσοι δουλευαν στο λιμανι βγαζαν τρελα λευτα και τα τρωγαν οι περισσοτεροι σε μαλακιες, κανεις δε τα εριξε σε ενα σπιτακι οι περισσοτεροι κυκλοφορουσαν με χρυσαφικα και μπεμπες καποτε και τωρα κλεγονται.


Δε λεω οτι δε βρομαει η δουλεια, αλλα ριχνω το μεριδιο ευθυνεις σε ολους μας, γιατι παραβλεπουμε την αληθεια που ειναι μονο μια.

ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ

blackrose
06/12/2009, 03:41
τα οργανα παντως ξεκινησαν νωρις το εργο τους!



http://katalipsiesiea.blogspot.com/




http://www.youtube.com/watch?v=KVXaJ30CXC0&feature=player_embedded#

http://www.youtube.com/watch?v=cF5YWeowo-8

menelaos46
06/12/2009, 04:37
ρε σεριφη μας δουλευεις? δεν λεμε τι καλα εχει η Ελλαδα σε σχεση με την Ευρωπη. λεμε οτι στο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ επιπεδο ειμαστε πολυ πισω. να το αντισταθμισουμε δλδ αυτο επειδη εχουμε περισσοτερο ηλιο?

Δε σου λεω για τον ηλιο και τις παραλιες, εχεις δει πως δουλευουν στο εξωτερικο???
Ο πατερας μου ειναι Γερμανια, ειναι εργατης σε εταιρια. Δε μοιραζουν λεφτα ουτε εκει οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.


δλδ θες να μου πεις οτι οι περισσοτεροι Ελληνες τωρα δεν δουλευουν απο το πρωϊ μεχρι το βραδυ? δεν ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι οπως εσυ. παλιοτερα οσοι δουλευαν πολυ αμοιβοντουσαν και πολυ. τωρα καμια επιχειρηση δεν δινει υπερωριες και αν "κουνηθεις" σε διωχνουν και παιρνουν αλλον. (υπαρχει ΚΑΙ τεραστια ανεργια)

Ακομη και τωρα οσοι δουλευουν πολυ ανταμοιβονται


να τον ακουσουμε τον αλλον τροπο

Να αγωνιζεσαι καθημερινα για να αναδειξεις το δικαιο και το σωστο, κατ'εμε αυτο που γινεται ειναι ενας αγωνας για την εξουσια και οχι για την ισοτητα και τη δικαιοσυνη.
Και δικαιη εξουσια δεν υπαρχει ανα την ιστορια πουθενα.
Φοβαμαι πως παμε στα χειροτερα και οχι στα καλυτερα οπως νομιζουμε.

ziggΥ
06/12/2009, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki dr650se
ελα παιδια η επανασταση δεν θα γινει στην τηλτοραση και ξανα ο σχετικος υμνος
αμα ειχαμε αρ@#$%δια θα βγαιναμε πρωτοι οι μικρομεσαιοι οχι τα πιτσιρικια στους δρομους
Γι' αυτό, όλοι κάτω σημερα..:mad: Καλημερα.. :wave2:

hidefnick
06/12/2009, 08:58
Η "επανάσταση" ξεκίνησε εδώ και μέρες απο τα ΜΜΕ. Τόσο εξόφθαλμη προβοκάτσια δεν νομίζω να έχει παίξει τα τελευταία χρόννια στην Ελλάδα. Ευτυχώς τώρα έχουμε τον φίλο του πολίτη να σώσει τις βιτρίνες....

Οι μόνοι που πραγματικά λυπάμε είναι οι μπάτσοι, και το εννοώ πολύ σοβαρά. Τους έβγαλαν τα ΜΜΕ έξω, κανονικά όμως, για να έχουμε κάτι να λέμε στις ειδήσεις.....

Και by the way, πως και δεν έχει γίνει ποτέ κανένα ντου σε τηλεοπτικό σταθμό πανελλήνιας εμβέλειας??? (Οι τοπικοί δεν μετράνε)

Για τους σκουπιδιαρέους.... Νο comment. Σκεφτείτε τις δηλώσεις τους χτες όταν θα σας χτυπήσουν την πόρτα τα χριστούγεννα.

Για τον Κακλαμάνη που θα άλλαζε τους κάδους με μεταλικούς, επίσης no comment...

Για τους εξ Ευρώπης "αναρχικούς", ήρθαν για εκπείδευση τα παιδιά. Κατά το γνωστό "μάθανε ότι γ@μιόμαστε και πλάκωσαν...."

Gandalf dr685sm
06/12/2009, 10:03
Δύο ερωτήσεις παιδιά...

1. Αίντε και έγινε "επανάσταση" και διαλύθηκαν οι δομές του συστήματος και δεν ξέρω τι άλλο.. ΜΕΤΑ ΤΙ;;... ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... ποιός θα αναλάβει να ηγηθεί μιας χώρας που έχει πολλάαα προβλήματα που και ο λαός της είναι υπεύθυνος και τα διατηρεί διαχρονικά;

Ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... γιατί ακόμα και ο Καποδίστριας του τότε, "εισαγόμενος" ήταν! Όσοι έχουν ασχοληθεί με την ιστορία του τόπου το γνωρίζουν.

2. Σε ποιά χωρα του κόσμου θα ανεχόντουσαν τέτοιες καταστροφές , βία και επιθέσεις σε αστυνομικούς; Μόνο σε χώρες του Γ Κόσμου και στην Ελλάδα.. σε όποια άλλη χώρα θα είχαμε πολλάαααα θύματα... Και η αστυνομία και εκεί δεν είναι αγγελούδια, ούτε και έχουν το καλύτερο σύστημα απο εμάς.

Ρε παληκάρια.. απο πότε με την βία υποχρεώθηκε κανείς να αλλάξει συμπεριφορά και ενέργειες;

Περαστικά σε όποιον το πιστεύει αυτό!!!

Gandalf

christostr
06/12/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δύο ερωτήσεις παιδιά...

1. Αίντε και έγινε "επανάσταση" και διαλύθηκαν οι δομές του συστήματος και δεν ξέρω τι άλλο.. ΜΕΤΑ ΤΙ;;... ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... ποιός θα αναλάβει να ηγηθεί μιας χώρας που έχει πολλάαα προβλήματα που και ο λαός της είναι υπεύθυνος και τα διατηρεί διαχρονικά;

Ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... γιατί ακόμα και ο Καποδίστριας του τότε, "εισαγόμενος" ήταν! Όσοι έχουν ασχοληθεί με την ιστορία του τόπου το γνωρίζουν.

2. Σε ποιά χωρα του κόσμου θα ανεχόντουσαν τέτοιες καταστροφές , βία και επιθέσεις σε αστυνομικούς; Μόνο σε χώρες του Γ Κόσμου και στην Ελλάδα.. σε όποια άλλη χώρα θα είχαμε πολλάαααα θύματα... Και η αστυνομία και εκεί δεν είναι αγγελούδια, ούτε και έχουν το καλύτερο σύστημα απο εμάς.

Ρε παληκάρια.. απο πότε με την βία υποχρεώθηκε κανείς να αλλάξει συμπεριφορά και ενέργειες;

Περαστικά σε όποιον το πιστεύει αυτό!!!

Gandalf


Η Γαλλία είναι χώρα τριτοκοσμική;:rolleyes:
Εκεί τα έσπασαν γιατί μια εταιρία τους υποσχέθηκε να μοιράσει χρήματα και δεν το έκανε. Πείνα μάγε... πείνα και των γονέων :mad:

Cpt. Haddock
06/12/2009, 11:07
:a39:


182527

jfx
06/12/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick

Και by the way, πως και δεν έχει γίνει ποτέ κανένα ντου σε τηλεοπτικό σταθμό πανελλήνιας εμβέλειας??? (Οι τοπικοί δεν μετράνε)




182528

jfx
06/12/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δύο ερωτήσεις παιδιά...

1. Αίντε και έγινε "επανάσταση" και διαλύθηκαν οι δομές του συστήματος και δεν ξέρω τι άλλο.. ΜΕΤΑ ΤΙ;;... ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... ποιός θα αναλάβει να ηγηθεί μιας χώρας που έχει πολλάαα προβλήματα που και ο λαός της είναι υπεύθυνος και τα διατηρεί διαχρονικά;

Ποιά είναι η διάδοχη κατάσταση;... γιατί ακόμα και ο Καποδίστριας του τότε, "εισαγόμενος" ήταν! Όσοι έχουν ασχοληθεί με την ιστορία του τόπου το γνωρίζουν.

2. Σε ποιά χωρα του κόσμου θα ανεχόντουσαν τέτοιες καταστροφές , βία και επιθέσεις σε αστυνομικούς; Μόνο σε χώρες του Γ Κόσμου και στην Ελλάδα.. σε όποια άλλη χώρα θα είχαμε πολλάαααα θύματα... Και η αστυνομία και εκεί δεν είναι αγγελούδια, ούτε και έχουν το καλύτερο σύστημα απο εμάς.

Ρε παληκάρια.. απο πότε με την βία υποχρεώθηκε κανείς να αλλάξει συμπεριφορά και ενέργειες;

Περαστικά σε όποιον το πιστεύει αυτό!!!

Gandalf



1.Κανεις δε μπορει να σου πει , ουτε καν να προβλεψει με καλη πιθανοτητα επιτυχιας τι θα γινει μετά. Είναι πολλοι οι παραγοντες που θα το καθορισουν κι επομενως δεν ειναι κατι "προβλεψιμο" ή προκαθορισμενο.


2.Δεν το καταλαβα πολύ καλα αυτο που γραφεις. εννοεις οτι εδω ανεχονται τις επιθεσεις σε αστυνομικους; Εννοεις οτι εδω δεν εχουμε "θύματα" του κρατους; εχεις υποψη σου το στρατιωτικο νομο(χωρις καμια υπερβολη) που επιβληθηκε χθες το βραδυ στα εξαρχεια; η εκκενωση του ρεσαλτο ήταν αντίποινα.

Σιγουρα τους σκεπτόμενους ανθρώπους θα τους κερδίσεις μια και καλή με ιδέες. Καποιοι αλλοι ομως εχουν κανει επιλογες ζωης τις οποιες δε φαινονται καθολου διατεθειμενοι να αλλαξουν. Με αυτους δε βλεπω το λόγο να προσπαθησεις να κανεις διάλογο απο τη στιγμη που δεν ειναι διατεθημενοι ουτε αυτο να κανουν. Εχουν ταχθει συνειδητά απέναντι σου.

Η βία δεν είναι ωραιο πράγμα, απο τα χειροτερα ειναι, όμως ο κοσμος δεν αλλαξε ποτέ με προσευχες. Αναγκαίο κακό λοιπον.

Cpt. Haddock
06/12/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
2.Εννοεις οτι εδω δεν εχουμε "θύματα"; εχεις υποψη σου το στρατιωτικο νομο(χωρις καμια υπερβολη) που επιβληθηκε χθες το βραδυ στα εξαρχεια;
Η βία δεν είναι ωραιο πράγμα, απο τα χειροτερα ειναι, όμως ο κοσμος δεν αλλαξε ποτέ με προσευχες.

ρε φίλε, έχεις ζήσει ποτέ πραγματικό στρατιωτικό νόμο;

ελεος πια με τα τσιτάτα...

thou-vou
06/12/2009, 11:34
κύριε καπιτάνιο εγώ τη χούντα δεν την έχω ζήσει, αλλά ούτε το χθεσινό το χω ΜΑΤαδει... για περπάτημα έβγαινες και σε σταματάγανε κάθε λίγο... αλλά είναι και τα μακρια μαλλιά μου που προκαλούν... ~Το περιμέναμε όμως... Να δηλώνουν οι μπάτσοι ότι δεν θα επιτρέψουν τη βια... 1984 και βάλε...
Φιλάκια πάω να διαδηλώσω ειρηνικά αλλά αν μπουν σπίτι μου και βρουν μπουκάλια μπύρας και κηροζίνη για την κεροζαν να πείτε πως δε με ξέρετε. Αλλιώς πάτε για συναυτουργία σε άναμα σόμπας... Και δυστυχώς ούτε μου αρέσει να υπερβάλλω, ούτε να παραπονιέμαι... Χάσαμε, αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το γουστάρουμε κιόλα...
¨οπως είπε και ο δημοσιογράφος της ΝΕΤ "οι κατηγορούμενοι δηλώνουν αθώοι· Αλλά όλοι οι κατηγορούμενοι, αθώοι δηλώνουν... Αντε και καλά σαράντα.

hidefnick
06/12/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx


Το γραφείο στο Σύνταγμα αν θυμάμε καλά? Για 1-2 ωρίτσες? .....

hidefnick
06/12/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε φίλε, έχεις ζήσει ποτέ πραγματικό στρατιωτικό νόμο;

ελεος πια με τα τσιτάτα...

Ναι ρε. Ολοι μας... Το νόμο των τραπεζών, που ως γνωστό κυβερνούν αυτή τη χώρα, και μας επιβάλλουν να φεσονόμαστε για να αγοράζουμε καινούργια μηχανάκια από τον καπιταλιστή έμπορα...

Λοιπόν, ελπίζω να μήν έχει επανάσταση στην Μαβίλη σήμερα γιατί λέω να πάω να πιώ κανένα ποτάκι.

Α και by the way, με τα καψίματα δίνουμε και δουλειά στους μετανάστες, όλων των κατηγορίών (αλβανούς εργολάβους με πακιστανούς εργάτες- οι έλληνες έχουν επανάσταση αυτή την περίοδο) Αρα κάνει ακόμα ένα καλό στον τόπο η επανάσταση....

africanos31
06/12/2009, 13:03
re εχω και γω σομπα και 1 μπιτονι σπιτι που τη γεμιζω.......και μια σακουλα μπουκαλια που οταν μαζευονται σε 1 μεγαλη σακουλα τα παμε για ανακυκλωση......ωχ ειμαι τρομοκρατης.....
οπως και ολες σχεδον λεσχες μοτο που εχουν σομπες και κασονια με μπουκαλια μπυρας!!!!!:hypnotize

samoure
06/12/2009, 13:11
Καναπες.
Και απεναντι μια τηλεοραση που περιμενει να μας πει την """""""αληθεια""""""""
Αυτη ειναι ζωη, ο καλυτερος τροπος επαναστασης.Και ο πιο ακουραστος.Και ο πιο ασφαλης.
Κατεβειτε κατω ,μπορειτε ακομα.Προλαβαινετε.Αφηστε το γ@μω καναπε


182530

Cpt. Haddock
06/12/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ναι ρε. Ολοι μας... Το νόμο των τραπεζών, που ως γνωστό κυβερνούν αυτή τη χώρα, και μας επιβάλλουν να φεσονόμαστε για να αγοράζουμε καινούργια μηχανάκια από τον καπιταλιστή έμπορα...


:a9:

hidefnick
06/12/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a9:

Οταν σας αγοράσουμε να δούμε τα γελάκια που θα πάνε...:D

the who
06/12/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Οταν σας αγοράσουμε να δούμε τα γελάκια που θα πάνε...:D

Οταν τους αγορασετε να παρετε μαζι και τον καπετανιο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Τετοια αναλυση για τον κουμουνισμο και την κοινοκτημοσυνη μονο ενα τετοιο λαμπρο μυαλο θα μπορουσε να κανει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
06/12/2009, 15:43
http://katalipsiesiea.blogspot.com/

the who
06/12/2009, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
http://katalipsiesiea.blogspot.com/

Καλα αυτοι της ομαδας δελτα ειναι ετοιμοπολεμοι.Παρατησανε μηχανακια και φυγανε?Ελεος λεμε.Δεν πανε για κανα ταβλι?Τους φανταζομαισημαιοφορους σε πολεμο.Ε ρε γλεντια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

golis
06/12/2009, 16:04
Καμαρώστε στο 3:07 τον ΑΛΗΤΗΡΙΟ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.

Τίποτα άλλο.


http://www.youtube.com/watch?v=zu06paWOF2I

gcrook
06/12/2009, 16:05
Μισο λεπτο να ρωτησω κατι ασχετο.
Η ομαδα Δ ειναι εκεινα τα δικαβαλα αγορια στα παπια που ιδρωκοπανε ετσι κολλητα που ειναι ο ενας στον αλλον και τα γκλομπς τους προεξεχουν;:blush: :lol:

the who
06/12/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μισο λεπτο να ρωτησω κατι ασχετο.
Η ομαδα Δ ειναι εκεινα τα δικαβαλα αγορια στα παπια που ιδρωκοπανε ετσι κολλητα που ειναι ο ενας στον αλλον και τα γκλομπς τους προεξεχουν;:blush: :lol:

Ναι βρε πουλακι μου,ανοιχτο γραμμα διαβαζεις.

dond4le
06/12/2009, 16:11
τυχερος που δεν τον εριξαν....................το μετα το ξερεται φανταζομαι!!!

:a26: :a26: :a26: :a26: :a26:

hidefnick
06/12/2009, 16:18
Να ρωτήσω: Γιατι δεν βάζουν στα φλιτ εμβόλιο H1N1? Να γλυτώσουν και καμια ουρα στο ΙΚΑ?:eyepop: :wacko:

BLiTzER
06/12/2009, 16:20
Quiz: Ποιο νέο ρηματάκι έμαθαν προχτές οι δημοσιογράφοι και χρησιμοποίησαν 300 φορές στο παραπάνω video?

carjunkie
06/12/2009, 16:22
Συγνώμη ρε παιδιά, μόνο εγώ το είδα αυτό που έκανε ο καφρος ο Δελτάς στο 3.03 λεπτό του βίντεο;;;

edit: Τώρα είδα το νέο thread που αναφέρεται στο ίδιο θέμα...

Sardasagam
06/12/2009, 16:24
Τον αλήτη..

Τι να πρωτοπεί κανείς για τέτοιους ανθρώπους, που φορόντας τη στολή πιστεύουν πως έχουν την εξουσία να κάνουν το οτιδίποτε..

Δεν το γενικεύω... Μιλάω για εκείνες τις μεμονομένες περιπτώσεις, ένστολων και μη, που μυαλό δεν πρόκειται να βάλουν ποτέ, ότι και να χει γίνει, ότι και να γίνει...

Να τους χαιρόμαστε...

:sad:

devil's animal
06/12/2009, 16:25
θα φανε καλα κατι τετοιοι...:a015: :a016: :a015: :a016: :a015:

reinmeister
06/12/2009, 16:26
οι δολοφονοι,σε ολο το υπολοιπο βιντεο, με τα πετροξυλα,μονο εμενα ενοχλησαν...:confused:

Sardasagam
06/12/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οι δολοφονοι,σε ολο το υπολοιπο βιντεο, με τα πετροξυλα,μονο εμενα ενοχλησαν...:confused:

Όλους...:(

devil's animal
06/12/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οι δολοφονοι,σε ολο το υπολοιπο βιντεο, με τα πετροξυλα,μονο εμενα ενοχλησαν...:confused:

οχι μονο εσενα.και τους μπατσους.κανεναν αλλο.
:wave2:

Sardasagam
06/12/2009, 16:35
Λύπηρο είναι εξαρχής το ότι γίνεται..

Δεν πιστεύω πως κανείς δεν ενοχλείται απο την τροπή που πήρε η διαδίλωση, από το τί κάνοει μερίδα αυτών που συμμετέχουν σ'αυτή, αλλα και τον υπερβολικό τρόπο με τον οποίο φαίρονται κάποιοι από τα όργανα της τάξης..

Προσωπικά, δεν θα πάρω την θέση κανενός.
Απλά λυπάμαι..

thePrince
06/12/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι μονο εσενα.και τους μπατσους.κανεναν αλλο.
:wave2:
Κι εμένα ενόχλησαν.
Θα προτιμούσα να μην χρειάζεται να διαλέξω ποια αθλιότητα είναι χειρότερη.

Sardasagam
06/12/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Κι εμένα ενόχλησαν.
Θα προτιμούσα να μην χρειάζεται να διαλέξω ποια αθλιότητα είναι χειρότερη.

+1000

reinmeister
06/12/2009, 16:40
δυστυχως καθε δραση εχει και αντιδραση...και η αντιδραση δεν ειναι σχεδον ποτε προβλεψιμη ακομη κι αν αναφερομαστε σε επαγγελματιες του ειδους...

τα ζωα που προκαλουν αυτου του ειδους τις αντιδρασεις ηταν,ειναι και θα παραμεινουν ζωα...

το κριμα ειναι για τα παιδια που συμμετεχουν ειρηνικα στην πορεια και για το μυνημα που προσπαθουν να περασουν μεσω αυτης...

nikolas1709
06/12/2009, 16:40
εκνευριζομαι με ολουσ αυτουσ που δινουν δικιο στα μαλακισμενα που τα σπανε ολα και αδικοστουσ μπατσουσ
δε ξερουν πωσ ειναι οι επενδυσεισ μια ζωσ να καιγοντε στα ματια σου και να πρεπει να εξηγησεισ στο πιαδι σου οτι δεν εχει φαι σημερα επειδη καποιοσ σου εκαψε την δουλεια σου και το μελλον σου

vangelis 64
06/12/2009, 16:43
Δεν παίρνω το μέρος τού χιμπατζή με τη μηχανή,αλλά αν εγώ είχα μαγαζί και το σπάγανε,με περιπολικό θα έπεφτα πάνω τους.

Άει στο διάολο,μπουχτήσαμε επαναστάτες.:mad:

ziggΥ
06/12/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
εκνευριζομαι με ολουσ αυτουσ που δινουν δικιο στα μαλακισμενα που τα σπανε ολα και αδικοστουσ μπατσουσ
δε ξερουν πωσ ειναι οι επενδυσεισ μια ζωσ να καιγοντε στα ματια σου και να πρεπει να εξηγησεισ στο πιαδι σου οτι δεν εχει φαι σημερα επειδη καποιοσ σου εκαψε την δουλεια σου και το μελλον σου
φυσικά εννοείται οτι κανείς δεν δίνει δίκιο σ' αυτούς.. αλλα ο μπάτσος υποτίθεται οτι είναι εκεί για να προστατεύει.. @ρχιδι@.. πήγαινε απο κοντά να δείς προστασία.. στις τράπεζες και στη βουλη..

nikolas1709
06/12/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
φυσικά εννοείται οτι κανείς δεν δίνει δίκιο σ' αυτούς.. αλλα ο μπάτσος υποτίθεται οτι είναι εκεί για να προστατεύει.. @ρχιδι@.. πήγαινε απο κοντά να δείς προστασία.. στις τράπεζες και στη βουλη..


υπαλληλοσ ειναι και αυτοσ οτι του πουν κανει

hidefnick
06/12/2009, 16:46
Καλά ρε. Την παλεύετε εδώ μέσα? Μηχανάκι έχετε καβαλήσει?

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΖΗΤΑΣ ΕΠΕΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΕΚΟΨΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΑΝΘΡΩΠΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ZUKI ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΑΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ.... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ :alien:

ziggΥ
06/12/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
υπαλληλοσ ειναι και αυτοσ οτι του πουν κανει
του πε κανείς γκάζωσε και πάτα οποιον βρεις μπροστά σου?

mixalakis
06/12/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οι δολοφονοι,σε ολο το υπολοιπο βιντεο, με τα πετροξυλα,μονο εμενα ενοχλησαν...:confused:


Οι δολοφόνοι ενοχλούν όλους μας, ειδικά όμως όταν είναι κρατικοί λειτουργοί!

nikolas1709
06/12/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
του πε κανείς γκάζωσε και πάτα οποιον βρεις μπροστά σου?


να και ενασ υπαλληλοσ που κανει παντα οτι του λενε μπραβο αρχηγε

nikolas1709
06/12/2009, 16:49
μην τα βαζετε με τουσ μπατσουσ ο τελευταιοσ τροχοσ τησ αμαξησ ειναι με τα καργιολια που ψηφιζετε καθε 4 χρονια να τα βαλετε

thePrince
06/12/2009, 16:50
Ο περισσότερος κόσμος -προφανώς- έχει την απαίτηση από έναν (κατά κανόνα) ανεκπαίδευτο και κακοπληρωμένο «μπάτσο» να τηρεί απαρέγκλιτα το γράμμα του νόμου την ώρα που οι «επαναστάτες» καταστρέφουν δημόσια και ιδιωτική περιουσία και θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή του προηγούμενου. Κι όλα αυτά στο όνομα ποιανού;

Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε έναν «αναρχικό» στο νοσοκομείο και σε μια κατεστραμμένη πλατεία Συντάγματος, θα προτιμούσα το πρώτο - οι περσυνές καταστροφές δε θυμάμαι να έφεραν κάτι καλό στον τόπο. Λυπάμαι.

ziggΥ
06/12/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
να και ενασ υπαλληλοσ που κανει παντα οτι του λενε μπραβο αρχηγε
δεν ήταν μόνο ενας, εκεί ήμουν (οχι με τους μπαχαλάκηδες).. Σε όλη τη διάρκεια της πορείας κανανε ντου με μηχανές.. απλά δεν τα δείχνει όλα η τηλεόραση.. κι αυτό δλδ κατα λάθος το δειξε..

menelaos46
06/12/2009, 16:51
μην τα βαζετε με τουσ μπατσουσ ο τελευταιοσ τροχοσ τησ αμαξησ ειναι με τα καργιολια που ψηφιζετε καθε 4 χρονια να τα βαλετε

Μα τι λες τωρα ρε φιλος αφου αυτους θα τους ξαναψιφισουμε την επομενη τετραετια.....