PDA

View Full Version : ARAI pinlock



watain
04/12/2009, 16:23
prosfata evala proti fora to pinlock.efyga volta to mesimeri kai ontos kanei douleia.otan nyxtose omos nomiza oti exo faei trypaki evlepa ola ta fota ton aytokiniton dipla kai den ginitan na odigiso etsi gia kanena logo.exei tyxei se kanena ayto?pantos prepei na to evala sosta ekana oti lene oi odigies:confused:
an xerei kapoios na mou pei thnx:beer:

nic mor
04/12/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
nomiza oti exo faei trypaki

μπραβο στην arai!!
:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:
το δικο μου ομως δεν εχει τετοια αισθηση :cry: :cry:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



περα απο την πλακα μαλλον δεν ειχες καθαρισει
καλα και τις 2 ζελατινες,πριν βαλεις το πινλοκ!
καθαρισε ξανα και τις 2 και προσεχε και τις,
δαχτυλιες και δεν θα εχεις προβλημα!!:beer:

watain
04/12/2009, 17:33
oxi einai pentaka8ares den einai ayto to provlima:bawl:

dimiourgountai pos na to po ka8reftismoi opoioudipote fotinou antikeimenou blepo

alex14
04/12/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
oxi einai pentaka8ares den einai ayto to provlima:bawl:

dimiourgountai pos na to po ka8reftismoi opoioudipote fotinou antikeimenou blepo

Μια απο τα ιδια. Ειδικα βραδυ με βροχη ειναι πολυ επικινδυνο. Βλεπεις φωτα να ερχονται απο παντου. Το εβγαλα και ησυχασα.
Την ημερα ειναι καταπληκτικο.


:wave2:

idi
04/12/2009, 19:33
+1 και εχω 2 arai ... καλυτερα χωρις pinlock :lol: :lol: :lol:

watain
04/12/2009, 21:12
:mad:
apoti katalava gia na glitoseis to 8oloma tros allo paketo,kali i malakia tous

posnightmist
05/12/2009, 08:02
Αυτό που συμβαίνει στο με το pinlock είναι φυσικό φαινόμενο και οφείλεται στο γεγονός ότι όλες οι επιφάνειες αντανακλούν ένα ποσοστό της ακτινοβολίας (φως) που έφτει επάνω τους! Βάζοντας το pinlock προσθέτεις στη ζελατίνα μία ακόμη επιφάνεια και σου φαίνονται τα φώτα τη νύχτα διπλά λόγω αντανάκλασης! Και την ημέρα συμβαίνει αλλά δεν το καταλαβαίνεις!

jimmy10
05/12/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Αυτό που συμβαίνει στο με το pinlock είναι φυσικό φαινόμενο και οφείλεται στο γεγονός ότι όλες οι επιφάνειες αντανακλούν ένα ποσοστό της ακτινοβολίας (φως) που έφτει επάνω τους! Βάζοντας το pinlock προσθέτεις στη ζελατίνα μία ακόμη επιφάνεια και σου φαίνονται τα φώτα τη νύχτα διπλά λόγω αντανάκλασης! Και την ημέρα συμβαίνει αλλά δεν το καταλαβαίνεις!

έτσι είναι απλά η ζελατίνα του pinlock είναι τέτοιας επίστρωσης (για να μήν θολώνει) η οποία κάνει τις αντανακλάσεις πιο έντονες...

harisvfr
07/12/2009, 13:26
Αν θυμάμαι καλά στην συσκευασία του Pinlock γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο την ημέρα.

εκτός και αν...

nomiza oti exo faei trypaki
:smokin:

s_gogos
01/02/2010, 18:15
Παίδες λίγο HELP!!!
Έχω ένα Arai RX-7 RR4 και αγόρασα μια μεμβράνη pinlock γιατί με αυτά τα κρύα και την υγρασία δέν έβλεπα ούτε τη μύτη μου!Αυτό που θέλω να μου διευκρινίσει κάποιο καλό παιδί είναι εάν στη ζελατίνα που έχω πρέπει να κάνω κάποια μετατροπή (τρύπες στην προκειμένη περίπτωση) για να μπεί το pinlock?Από τις οδηγίες και τις φωτογραφίες στο βιβλιαράκι αυτό κατάλαβα ή τέλως πάντων πως πρέπει να βρώ μια ζελατίνα με υποδοχή για pinlock!(?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

s_gogos
01/02/2010, 18:22
Με λίγο ψαξιματάκι έχω καταλάβει πως πρέπει να πέσει...τρύπημα, ε???
Μαμησέ τα δηλαδή...

jimmy10
01/02/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
Με λίγο ψαξιματάκι έχω καταλάβει πως πρέπει να πέσει...τρύπημα, ε???
Μαμησέ τα δηλαδή...

αγορασε μια κανονικη ζελατινα με έτοιμες τις υποδοχες για pinlock

μην τρυπησεις τιποτα...

ή καλυτερα πηγαινε στο μαγαζι που το αγορασες και εξηγησε τους τι θες

s_gogos
01/02/2010, 18:38
Υπάρχει ζελατίνα για το κράνος μου με έτοιμες τις τρύπες?Από internet το πήρα...

jimmy10
01/02/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
Υπάρχει ζελατίνα για το κράνος μου με έτοιμες τις τρύπες?Από internet το πήρα...

νομιζω οτι ειναι η ζελατινα L-type... αυτη με τις υποδοχες για το pinlock

προσεξε δεν χρειαζεται να κανεις καμμια τρυπα. Αυτο που λειπει απο την ζελατινα σου ειναι οι υποδοχες

s_gogos
01/02/2010, 19:05
Ευχαριστώ!!!:wave2:

idi
02/02/2010, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
νομιζω οτι ειναι η ζελατινα L-type... αυτη με τις υποδοχες για το pinlock

προσεξε δεν χρειαζεται να κανεις καμμια τρυπα. Αυτο που λειπει απο την ζελατινα σου ειναι οι υποδοχες

οι L-type ζελατινες δεν εχουν ολες υποδοχες για πινλοκ...

οσες δεν εχουν τα πινακια πρεπει να τρυπηθουν (πακετο αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος) και να μπουν τα πινσ


btw

κοιτα και τις αντιθαμβοτικες της fog city που δεν θελουν πινακια αλλα μενουν στη ζελατινα μονιμα και δε μπορουν να αφεραιθουν και να ξανατοποθετηθουν...

s_gogos
02/02/2010, 01:06
Δυστυχώς και το κράνος το έχω και τη ζελατίνα την έχω και το pinlock το αγόρασα!Θα τη βρούμε τη λύση...

McTalas
02/02/2010, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
Υπάρχει ζελατίνα για το κράνος μου με έτοιμες τις τρύπες?Από internet το πήρα...
ναι υπαρχει!
Ολες οι Ευρωπαικες ζαλατινες εχουν πινλοκ, αλλη λυση ειναι να την τριπισεις μονος σου, αγοραζεις το κιτ της arai doit your self και εχει μεσα το τριπανακι και τα pins και εναν οδιγο και ολα κομπλε, εχω τριπισει 3 ζελατινες κανενα προβλημα.
Τωρα οσον αφορα τα διπλα ειδωλα οφειλετε στην αντανακλαση των 2 ζελατινων (του κρανους και του Pinlock) Δεν ειναι τιποτα μια δυο φορες θα το συνηθισεις,
τωρα αν δεν το παλευεις με τιποτα και το fogcity να βαλεις παλυ διπλα ειδωλα θα εχεις.
μπορεις ομως να βαλεις το catcrap ψαξε στο ebaY κανει αρκετη καλη δουλεια αλλα καθε 2 μερες θελει να το ξαναπερνας.

jimmy10
04/05/2010, 03:06
κάτι λες εσύ τώρα.... αλλά τι?

TROOPER
04/05/2010, 03:31
τσαμπα μαστουρα :wacko:

jimmy10
04/05/2010, 03:44
μια παγωμενη τι???

το θυμασαι το ανεκδοτο?

s_gogos
04/05/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
κάτι λες εσύ τώρα.... αλλά τι?

- 冷たい, coca cola.
- Μια παγωμενη, τι?
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπον το κινητο για αλλη μια φορα μας την εκανε!
Εγραφα καποια πραγματακια για το αντιθαμβωτικο pinlock.
Τωρα που καλοκαιριαζει τι το κανουμε?
Το αφηνουμε πανω στο κρανος γιατι ισως να μας ξαναχρειαστει?
Το αφηνουμε γιατι δεν προκειται να παθει κατι?
Το βγαζουμε και το φυλαμε καπου για το χειμωνα?
Ευχαριστω!!!

jimmy10
04/05/2010, 17:18
ολα σωστα ειναι


αναλογα πως νιωθεις....

s_gogos
05/05/2010, 07:19
Εσυ για παραδειγμα τι κανεις???

jimmy10
05/05/2010, 09:38
το βγάζω...