PDA

View Full Version : Husqvarna sm610ie



thoukis
04/12/2009, 16:37
γνωμες για Husqvarna sm610ie ???? Αξιζει να δωσω το χτχ μου για αυτο..ειναι πιο ελαφρυ,πιο δυνατο αλλα δεν ξερω για το θεμα συντηρηση τι λεει...
Οποιος γνωστης ας βοηθησει..thx...:beer:

DrBig
04/12/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
γνωμες για Husqvarna sm610ie ???? Αξιζει να δωσω το χτχ μου για αυτο..ειναι πιο ελαφρυ,πιο δυνατο αλλα δεν ξερω για το θεμα συντηρηση τι λεει...
Οποιος γνωστης ας βοηθησει..thx...:beer:

Ειναι καταπληκτικο. Παντα για το ιντζεκτιον μιλαμε, το ΤΕ/SM610ιε.

Μονο θεμα που εχει παρουσιασει ειναι συχνη φθορα της καδενας των εκκεντροφορων, που ενδεχομενως να θελει αλλαγη καθε 15-20000κμ. Αν εχεις υπομονη πηγαινε στα
www.thumpertalk.com
www.advrider.com
www.supermotojunkies.com

και περνα ενα σ/κ διαβαζοντας.

Απο την αλλη, αν εχεις τα χρηματα και την υπομονη, περιμενε για το 630 που βγαινει σε κανα 6μηνο, που θα εχει ισχυ επιπεδων ΚΤΜ690 και θα αντιπροσωπευεται πλεον απο την BMW διοτι τωρα δεν υπαρχει αντιπροσωπευση στο ελλαδα.

thoukis
04/12/2009, 17:30
:beer: :beer:

georgis4
04/12/2009, 17:58
Αν το ΧΤ το χρησιμοποιεις για καθημερινη χρηση και θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....κρατα το!
Και εγω το ειχα ψαξει...ωραιο μηχανακι αλλα χτυπα ξυλο αν χρειαστεις κατι θα ψαχνεσαι.....
Το προβλημα με την καδενα και μονο θα επρεπε να σε αποτρεψει..(ανοιγμα μοτερ καθε 15-20000χλμ)
:(
Ολα αυτα αν το θες ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ μεσα σε κινηση κτλ...

thoukis
04/12/2009, 18:12
για καθημερινη χρηση το θελω...τωρα καθε 15000 χιλιομετρα ανοιγμα της μηχανης ειναι ενα θεμα.....με το χτχ εδω και πολυ καιρο εχω το κεφαλι μου ησυχο...

για τι κοστος μιλαμε αυτου του ειδους συντηρηση???

georgis4
04/12/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
για καθημερινη χρηση το θελω...τωρα καθε 15000 χιλιομετρα ανοιγμα της μηχανης ειναι ενα θεμα.....με το χτχ εδω και πολυ καιρο εχω το κεφαλι μου ησυχο...

για τι κοστος μιλαμε αυτου του ειδους συντηρηση???
Προσωπικα για μενα δεν ειναι το θεμα κοστους αλλα το οτι εργοστασιακο ΑΝΟΙΓΕΙ σαν το εργοστασιακο ΚΛΕΙΣΙΜΟ του μοτερ απλα δεν γινεται....!
Περα απο ολα μονο που σκεφτομαι 1-2-3 ετων μοτερακι να ανοιχτει...!Μπρρρρ
:p

p@nos
04/12/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Προσωπικα για μενα δεν ειναι το θεμα κοστους αλλα το οτι εργοστασιακο ΑΝΟΙΓΕΙ σαν το εργοστασιακο ΚΛΕΙΣΙΜΟ του μοτερ απλα δεν γινεται....!
Περα απο ολα μονο που σκεφτομαι 1-2-3 ετων μοτερακι να ανοιχτει...!Μπρρρρ
:p


1ον...δεν ανοιγεται το μοτερ για να αλλαχτει η καδενα...


και 2ον...
γιατι δε ξαναγινεται αμα το ανοιξεις οπως οταν βγηκε απο το εργοστασιο?
:D

georgis4
04/12/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
1ον...δεν ανοιγεται το μοτερ για να αλλαχτει η καδενα...


και 2ον...
γιατι δε ξαναγινεται αμα το ανοιξεις οπως οταν βγηκε απο το εργοστασιο?
:D
Eστω και το καπακι που θα ανοιχτει....
Σοβαρα τωρα με ρωτας για το δευτερο???
Αν μιλαμε για αλλη χωρα εκτος ελλαδας οκ αναθεωρω....αλλα αν μιλαμε για ελλαδο....αααα ολα και ολα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrBig
04/12/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Προσωπικα για μενα δεν ειναι το θεμα κοστους αλλα το οτι εργοστασιακο ΑΝΟΙΓΕΙ σαν το εργοστασιακο ΚΛΕΙΣΙΜΟ του μοτερ απλα δεν γινεται....!
Περα απο ολα μονο που σκεφτομαι 1-2-3 ετων μοτερακι να ανοιχτει...!Μπρρρρ
:p

Ουτε εγω καταλαβα τι εννοεις. Παντως, για να αλλαξεις καδενα εκκεντροφορων, απλα λυνεις το καπακι και βγαζεις τους εκκεντοφορους, δεν 'ανοιγεις' κινητηρα.

Ακομα, η APE εχει βγαλει τεντωτηρα για την συγκεκριμενη μηχανη που απ'οτι εχω ακουσει λειτουργει καλλιτερα απο τον μαμισιο.

georgis4
04/12/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ουτε εγω καταλαβα τι εννοεις. Παντως, για να αλλαξεις καδενα εκκεντροφορων, απλα λυνεις το καπακι και βγαζεις τους εκκεντοφορους, δεν 'ανοιγεις' κινητηρα.

Ακομα, η APE εχει βγαλει τεντωτηρα για την συγκεκριμενη μηχανη που απ'οτι εχω ακουσει λειτουργει καλλιτερα απο τον μαμισιο.
Ναι το εχω διαβασει για τον τεντωτηρα....
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν προκειται να αγορασω ποτε μηχανακι ξεροντας απο πριν οτι θα χρειαστει εστω και το παραμικρο καποια στιγμη να *παραβιαστει* (η βιαστει σκετο αν μιλαμε για ελληνικο συνεργειο ακομη και αντιπροσωπεια,εχουν δει πολλα τα ματια μου):D

DrBig
04/12/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Ναι το εχω διαβασει για τον τεντωτηρα....
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν προκειται να αγορασω ποτε μηχανακι ξεροντας απο πριν οτι θα χρειαστει εστω και το παραμικρο καποια στιγμη να *παραβιαστει* (η βιαστει σκετο αν μιλαμε για ελληνικο συνεργειο ακομη και αντιπροσωπεια,εχουν δει πολλα τα ματια μου):D

Στο χτ660 δε χρειαζεται να βγαλεις τους εκκεντροφορους για να αλλαξεις τα καπελοτα?
Αν φτασεις μεχρι εκει, για να αλλαξεις καδενα ειναι ακομα 15-30 λεπτα δουλεια.

p@nos
04/12/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Ναι το εχω διαβασει για τον τεντωτηρα....
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν προκειται να αγορασω ποτε μηχανακι ξεροντας απο πριν οτι θα χρειαστει εστω και το παραμικρο καποια στιγμη να *παραβιαστει* (η βιαστει σκετο αν μιλαμε για ελληνικο συνεργειο ακομη και αντιπροσωπεια,εχουν δει πολλα τα ματια μου):D



μπορεις στα μηχανακια σου να μη ρυθμιζεις ουτε τις βαλβιδες...

:D :D :D

georgis4
04/12/2009, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μπορεις στα μηχανακια σου να μη ρυθμιζεις ουτε τις βαλβιδες...

:D :D :D
Τα 40.000χλμ που θα παει για ΤΣΕΚ βαλβιδων μπορει να εχει γινει και 10ετιας το μηχανακι...:rotflmao: :rotflmao:

p@nos
05/12/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Τα 40.000χλμ που θα παει για ΤΣΕΚ βαλβιδων μπορει να εχει γινει και 10ετιας το μηχανακι...:rotflmao: :rotflmao:



δε ντρεπεσαι για αυτο που λες?
40,000χλμ σε 10 χρονια?

:a53: :a53: :a53: :evil:








:D

georgis4
05/12/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δε ντρεπεσαι για αυτο που λες?
40,000χλμ σε 10 χρονια?

:a53: :a53: :a53: :evil:








:D
Εχεις δικιο...και πολλα ειπα!!:lol: :lol:
Τον μαιο εκλεισε χρονο το καημενο και μονο 3000 εχω....:rotflmao: :rotflmao:
Μονο μεσα στην πολη ρε παιδι παει...αντε και καμμια χαλκιδικη...το θεμα βεβαια ειναι αν *παει* ο κωλος σου γιατι μετα το μισαωρο συνεχους οδηγησης μουδιαζουν αρκετα *ΠΡΑΜΑΤΑ* απο κατω μερια.....:D :D
:p

thoukis
05/12/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Εχεις δικιο...και πολλα ειπα!!:lol: :lol:
Τον μαιο εκλεισε χρονο το καημενο και μονο 3000 εχω....:rotflmao: :rotflmao:
Μονο μεσα στην πολη ρε παιδι παει...αντε και καμμια χαλκιδικη...το θεμα βεβαια ειναι αν *παει* ο κωλος σου γιατι μετα το μισαωρο συνεχους οδηγησης μουδιαζουν αρκετα *ΠΡΑΜΑΤΑ* απο κατω μερια.....:D :D
:p
αν το παιρνεις συνεχεια ψηλες στροφες λογικο ειναι να μουδιαζουν πραγματα με το χτ...εγω παλι ενα χρονο εχω κανει καμια 12000 χιλιομετρα... Που σημαινει αν παρω το husqvarna θα θελω καθε χρονο αυτο με τους εκκεντροφορους:confused: :confused: Κοστος αυτη της δουλειας, ξερει κανεις???:confused:

:beer: :beer:

DrBig
05/12/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
αν το παιρνεις συνεχεια ψηλες στροφες λογικο ειναι να μουδιαζουν πραγματα με το χτ...εγω παλι ενα χρονο εχω κανει καμια 12000 χιλιομετρα... Που σημαινει αν παρω το husqvarna θα θελω καθε χρονο αυτο με τους εκκεντροφορους:confused: :confused: Κοστος αυτη της δουλειας, ξερει κανεις???:confused:

:beer: :beer:

Δεν εχω ιδεα....ισως καπου 150 ευρω μαζι το κοστος της καδενας.

georgis4
05/12/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
αν το παιρνεις συνεχεια ψηλες στροφες λογικο ειναι να μουδιαζουν πραγματα με το χτ...εγω παλι ενα χρονο εχω κανει καμια 12000 χιλιομετρα... Που σημαινει αν παρω το husqvarna θα θελω καθε χρονο αυτο με τους εκκεντροφορους:confused: :confused: Κοστος αυτη της δουλειας, ξερει κανεις???:confused:

:beer: :beer:
Δεν εχω ΧΤ :wave2:
:p

thoukis
05/12/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Δεν εχω ΧΤ :wave2:
:p

sorry...δικο μου λαθος:beer: :beer: :wave2:

belvedere
19/12/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
γνωμες για Husqvarna sm610ie ???? Αξιζει να δωσω το χτχ μου για αυτο..ειναι πιο ελαφρυ,πιο δυνατο αλλα δεν ξερω για το θεμα συντηρηση τι λεει...
Οποιος γνωστης ας βοηθησει..thx...:beer:

αν τρωγεσαι να δωσεις κατι και να παρεις κατι αλλο δωσε το εξτι σου και παρε ενα πιο καινουριο και κανε του το στησιμο που σου ταιριαζει καλυτερα. Αν ρωτας γιατι μετρα ποσα απο αυτα τα χουξβαρνα κυκλοφορουν στο δρομο!

DrBig
19/12/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
αν τρωγεσαι να δωσεις κατι και να παρεις κατι αλλο δωσε το εξτι σου και παρε ενα πιο καινουριο και κανε του το στησιμο που σου ταιριαζει καλυτερα. Αν ρωτας γιατι μετρα ποσα απο αυτα τα χουξβαρνα κυκλοφορουν στο δρομο!


Αυτο ειναι καθαρα θεμα αντιπροσωπευσης και οχι ποιοτητας μηχανηματος. Τα καινουργια χασκυ ειναι μια δεκαετια μπροστα απο τα χτχ και δυο δεκατιες απο τα χτ.

belvedere
19/12/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτο ειναι καθαρα θεμα αντιπροσωπευσης και οχι ποιοτητας μηχανηματος. Τα καινουργια χασκυ ειναι μια δεκαετια μπροστα απο τα χτχ και δυο δεκατιες απο τα χτ.

αλλα το χτχ θα σου δουλευει καμια δεκαετια περισσοτερο απο το χουξβαρνα
...ασε τα χω δει με τα ματια μου τα δραματα

DrBig
19/12/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από belvedere
αλλα το χτχ θα σου δουλευει καμια δεκαετια περισσοτερο απο το χουξβαρνα
...ασε τα χω δει με τα ματια μου τα δραματα

Τα δραματα αυτα αφορουν τα ψεκαστα 610? Γιατι τα παλιοτερα ειναι γνωστο οτι ηταν ζημιαρικα.

belvedere
19/12/2009, 14:29
με καρμπυρατερ ηταν αλλά χουξβαρνα πριονια χωρις ροδες θα αγοραζα!
αυτα ειναι για να τρεχουν με χορηγους σε αγωνες μοταρντ δεν ειναι για μας που χουμε 1 μονοκυλινδρο να κανουμε ολες τις δουλειες

alxunder
22/01/2010, 12:57
καταρχας χαιρεται κ συγχαρητηρια για το site!
ειμαι νεο μελος κ χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον για την συγκεκριμενη εταιρια..
προσφατα απεκτησα το πολυποθητο 610 του 2008
ειμαι απολυτα ικανοποιημενος κ απο αποδοση κ ποιοτητα...
αν εξαιρεσεις φυσικα καποιες λεπτομεριες ηλεκτρολογικης φυσεως..
απο ανταλλακτικα δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα-παρα μονο κατι λαμπες για φλασακια που περιμενω ακομη-μια εβδομαδα-χρονος οχι κ τοσο τραγικος.ακομη!
την μασκα ομως κ το φαναρι τα βρηκα ετοιμοπαραδοτα.
Οπως επισης κ εναν αισθητηρα για το βεντιλατερ- ο οποιος ειναι κ ο λογος που σας γραφω...
ειχα λοιπον μια ενδειξη σφαλματος|(οταν αναβοσβηνει το Ν-4 φορες σημαινει βεντιλατερ-τωρα το εμαθα)
πηγα λοιπον στο καταστημα απο οπου προμηθευτηκε ο συντομος 1ος κατοχος του μωρου μου,καθως ηταν κ το βιβλιαρακι της εγγυησης εκει κ φυσικα ο τοπος που γινοντουσαν τα σερβις-1 μια φορα μονο στις 3.000 εως οτου το παρω εγω)
το καταστημα ειναι επισης κ αντιπροσωπεια της εταιριας που πλεον εχει εξαγοραστει απο τον οικο της bmw.
η ερωτηση μου ηταν η εξης...ο αισθητηρας αυτος(τον οποιο χρεωθηκα) δεν καλυπτεται απο την εγγυηση..? (2008-2010)
ευγενικα λοιπον μου απαντησαν οτι κατα το 2009 η εταιρια ηταν πρακτικα στον αερα,καθως ΕΠΙΣΗΜΑ η BMW αναλαμβανει την υποστηριξη απο 1-1-2010...
οποτε ευελπιστω να παρω τα (οχι κ πολλα) χρηματα μου πισω...
αυτα οσον αφορα την υποστηριξη...
τωρα για τις καδενες εκκεντροφορου εχω την εντυπωση οτι το προβλημα λυθηκε απο την σειρα του 2008 κ μετα..
εαν οχι...δεν ειναι κ ΤΟΣΟ μεγαλο θεμα να ανοιχτει ενα καπακι και να αλλαχτει ειτε να τεντωθει..
οποτε μην αγχωνει κ αποτρεπει κοσμο..
το εργαλειο απλα φυσαει κ ειναι οτι καλυτερο για μεσα στην πολη κ οχι μονο-εαν αλλαχτει η σελιτσα-υπαρχουν πολλοι κ καλοι μαστοροι που αναλαμβανουν τετοιου ειδους...ανακαινισεις!
καλη συνεχεια κ προσοχη στους δρομους!

ppap
09/02/2010, 19:42
Παμε να συγκρίνουμε τι το χτ με το 610 με τίποτα...
Λοιπόν φιλε μου έχω υπάρξει κάτοχος 5 διαφορετικών
husqvarna 125,250,450, και πλέον610 το οποίο και
πουλάω γιανα πάρω το 630.....
Τα μηχανάκια είναι χρόνια μπροστά και ποτέ δεν μου
έχουν παρουσιάσει τίποτα το ιδιαίτερο.......

Απο μένα με χίλια αν μπορείν να το πάρεις!!!!!!!!!

thoukis
10/02/2010, 22:21
Απο το 05 και μετα βγαινουνε τα ψεκαστα ή κανω λαθος???

DrBig
10/02/2010, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Απο το 05 και μετα βγαινουνε τα ψεκαστα ή κανω λαθος???

07+