PDA

View Full Version : Ακτίνες - Καψούλια - Στεφάνι



motaba
04/12/2009, 20:04
Hello Forum!!

Μόλις πήρα την πίσω ζάντα αφού την είχα στείλει για καινούργιο στεφάνι :) και καινούργιες ακτίνες, δέσιμο κτλ....

Η αρχική μου λάμψη θάμπωσε παρατηρώντας, σπίτι πια την ζάντα...

Μου φάνηκε ότι κάπως δεν κάθονται καλά οι ακτίνες παιδιά. Τα καψούλια έχουν κενό στις τρύπες του στεφανιού ενώ οι ακτίνες είναι πολύ καλά τεντωμένες.

Μερικές ακτίνες μου φαίνονται στραβές επίσης.

Τι να κάνω ? :sick: Υπάρχουν ειδικά καψούλια για τα στεφάνια ECXEL ?

Πώς σας φαίνεται ??


182313

motaba
04/12/2009, 20:05
.


182318

motaba
04/12/2009, 20:08
..


182320

motaba
04/12/2009, 20:09
...


182321

stratospr
04/12/2009, 20:23
Μου φαίνεται ότι αυτός που την έπλεξε δεν ξέρει που πάν τα τέσσερα... Κανονικά δεν πρέπει να είναι στραβή καμία ακτίνα (κάτι που φαίνεται εύκολα στις φωτό που έβαλες)

Βάλε και καμιά φωτό απο τις ακτίνες στο κέντρο

sapila racing
04/12/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Hello Forum!!

Μόλις πήρα την πίσω ζάντα αφού την είχα στείλει για καινούργιο στεφάνι :) και καινούργιες ακτίνες, δέσιμο κτλ....

Η αρχική μου λάμψη θάμπωσε παρατηρώντας, σπίτι πια την ζάντα...

Μου φάνηκε ότι κάπως δεν κάθονται καλά οι ακτίνες παιδιά. Τα καψούλια έχουν κενό στις τρύπες του στεφανιού ενώ οι ακτίνες είναι πολύ καλά τεντωμένες.

Μερικές ακτίνες μου φαίνονται στραβές επίσης.

Τι να κάνω ? :sick: Υπάρχουν ειδικά καψούλια για τα στεφάνια ECXEL ?

Πώς σας φαίνεται ??

edit! Κάποιες ακτίνες φαίνονται σαν να λυγίζουν λίγο.
Αν δεν ξεγελάνε οι φωτό εχει πρόβλημα!!

motaba
04/12/2009, 20:37
Οι ακτίνες στο κέντρο..


182322

motaba
04/12/2009, 20:38
Άλλη μια.


182323

sapila racing
04/12/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Οι ακτίνες στο κέντρο..

Oι ακτίνες έπρεπε να βγαίνουν ευθεία απο τα καψούλια! Μαλλον θέλει άλλα καψούλια,
δεν είμαι ειδικός αλλά φαίνεται λάθος.

motaba
04/12/2009, 20:41
@ Άρη & stratospr, λυγίζουν οι ακτίνες κοντά στα καψούλια παιδιά.. Δεν είναι οι φωτογραφίες.

Αλλά κατά τα άλλα είναι τελείως "καργαρισμένες"...

stratospr
04/12/2009, 20:50
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.raidxtreme.eu/webpics/wheel1.jpg

είναι οδηγίες πλεξίματος (να πω την αλήθεια δεν τις διάβασα...) αλλά ρίξε μια ματιά αν είναι όλα οκ στις ζάντες σου (μου φαίνεται λίγο περίεργη η φωτό με το κέντρο, κάτι δεν μου κάθεται καλά)

stratospr
04/12/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Oι ακτίνες έπρεπε να βγαίνουν ευθεία απο τα καψούλια! Μαλλον θέλει άλλα καψούλια,
δεν είμαι ειδικός αλλά φαίνεται λάθος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
@ Άρη & stratospr, λυγίζουν οι ακτίνες κοντά στα καψούλια παιδιά.. Δεν είναι οι φωτογραφίες.

Αλλά κατά τα άλλα είναι τελείως "καργαρισμένες"...

Γι'αυτό λέω ότι κάτι δεν κάθεται καλά...

stefanos
04/12/2009, 21:10
Δεν ξέρω ,αλλά ωραία ζάντα

motaba
04/12/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν ξέρω ,αλλά ωραία ζάντα

Tnx mate :winka:

P.S. Ο δισκος μπήκε για να μετρήσει το offset .. θα μπεί καινούργιος

:beer:

sapila racing
05/12/2009, 10:04
Η ζάντα είναι κούκλα πάντως!
Θα δείξω την φωτό απο βδομάδα σε κάποιον που ξέρει απο πλεξιμο να μας πει τι φταίει ακριβώς.
:wave2:

Tpap
05/12/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
@ Άρη & stratospr, λυγίζουν οι ακτίνες κοντά στα καψούλια παιδιά.. Δεν είναι οι φωτογραφίες.

Αλλά κατά τα άλλα είναι τελείως "καργαρισμένες"...

Μην την βάλεις επάνω..δεν έπρεπε να συμβαίνεια αυτό.

motaba
07/12/2009, 09:04
Καλημέρα!

Πήγα τον τροχό να τον δεί ένας άλλος μάστορας - λαστιχάς...

Αρχικά λοιπόν μου λέει ότι δεν έχουν καθίσει καλά οι ακτίνες επειδή το στεφάνι είναι για Ιαπωνικό μηχανάκι ενώ το κέντρο είναι παλιό.

Του λέω, "μα από ΧΤ είναι το κέντρο", επίσης Ιαπωνικό.. Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο ακτίνες και καψούλια να καθίσουν καλά στον τροχό ?? Εδώ τόσες μετατροπές γίνονται σε ΧΤ SM και όλα καλά, κι εγώ που του έβαλα την μαμά διάσταση να έχω πρόβλημα ? :look:

Το μόνο που μπορώ να σου κάνω, μου λέει είναι να σου αλλάξω τα φάλτσα από τις τρύπες του στεφανιού και να αλλάξει η γωνία τους ως προς το κέντρο....με ειδικό εργαλείο...φρέζα τρυπάνι :eek:


Μιας που άκουσα ειδικό εργαλείο και άνοιγμα στις τρύπες σε ολοκαίνουργιο στεφάνι... έφυγα..:sick:

Θα ψάξω να βρώ την αντιπροσωπεία της Excel να τους ρωτήσω αν μπαίνουν δικά τους ακτίνες/καψούλια μήπως και λυθεί το πρόβλημα..

:wave2:

DAN_DAN
07/12/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba

Το μόνο που μπορώ να σου κάνω, μου λέει είναι να σου αλλάξω τα φάλτσα από τις τρύπες του στεφανιού και να αλλάξει η γωνία τους ως προς το κέντρο....με ειδικό εργαλείο...φρέζα τρυπάνι :eek:

Μέγιστος μάστορας:lol: :lol: :lol: