PDA

View Full Version : DNA Φίλτρο Αέρος aftermarket mod



tzarot
04/12/2009, 22:20
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην τοποθέτηση aftermarket φίλτρου αέρος στο XT660Z. Η μηχανή "κατοικεί" σε περιοχή με ιδιαίτερα πολή υγρασία και κινείται σε χώμα συχνά και παρατεταμένα.


Τα πάντα ξεκινάνε απο το τι θέλω. Αυτό λοιπόν που θέλω είναι να δώσω την ροπή να ξεκινά 500-700rpm πιο χαμηλά και να τονίσω όσο είναι εφικτό τις μεσσαίες. Φυσικά με ενδιαφέρει να "ακούγεται" και να αισθάνομαι πιο ομαλό και "πρόθυμο" το δούλεμα του κινητήρα.
Να σημειώσω ότι ΔΕΝ θέλω να τοποθετήσω κάποιο Power Commander.


Μιλώντας πριν μερικές μέρες με τον κο Νικολαϊδη υπεύθυνο της DNA Filters στο τηλέφωνο, μου συνέστησε οφείλω να πω με άρτια τεκμηρίωση, και φυσικά αν κατάλαβα καλά, τα παρακάτω:

DNA Filter => Stage1 + το Καπάκι του Stage2 + έναν ειδικό περιοριστή (μάλλον μειώνει την διάμετρο εισαγωγής αέρα???). Εδώ να "ζητήσω συγγνώμη" αν δεν μεταφέρω σωστά, αλλά αυτά μου έμειναν απο την κουβέντα πού είχα μαζί του.


Απο την μέρα που συζήτησα τα παραπάνω με τουλάχιστο 2 ευρύτερα γνωστούς και ιδιαίτερα καταξιωμένους μηχανικούς/αγωνιζόμενους του χώρου αλλά και άλλους απλά φίλους που αποδεδειγμένα το "κατέχουν τεχνικά" εισέπραξα αντιφατικές γνώμες.

Γνώμη 1 (Μηχανικός): "Καλό. Να το κάνεις. Δεν θα δεις τρελλή διαφορά (που δεν το περιμένω άλλωστε) αλλά θα δουλέψει καλύτερα, ομαλότερα, προθυμότερα και σίγουρα ζημιά δεν θα κάνεις."

Γνώμη 2 (Μηχανικός): "Καλό αλλά μήν το κάνεις (!!!), ειδικά αν θα πηγαίνεις αρκετό χώμα (Θα πηγαίνω). Όχι λοιπόν αν θες έναν κινητήρα που να ζήσει πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια. Τα φίλτρα αυτά όσο να ναι αφήνουν μικρά σωματίδια και με τον καιρό "μικρο"φθίρουν το πιστόνι με ότι αυτό συνεπάγεται, πτώση συμπίεσης αυξημένη κατανάλωση κλπ. Να σημειώσω ότι τα ίδια μου είχε πει παλιότερα για τα Κ&Ν τότε μηχανικός όταν τον ρώτησα για να έβαζα στο οικογενειακό αυτοκίνητο"

Γνώμη 3. (Γνωστός): "Καλό αλλά φοβάμαι μην έχουμε σχετικά φτωχό μίγμα που δεν μπορεί να ισοσκελίσει ο ψεκασμός (ειδικά καθώς πηγαίνεις σε υψόμετρα 1000+) και με αποτέλεσμα κραδασμούς, "τραχύ" δούλεμα κινητήρα και πιθανόν ακόμα και σπασμένο πιστόνι. Πρόσεξε πολύ, ο μάστορας να είναι καλός και να ξέρει τι κάνει..."


Και ρωτάω φίλοι μου. Εγώ που δεν είμαι μηχανικός, ως απλός αναβάτης που αγαπώ την μοτοσυκλέτα μου σα γκόμενα και θέλω να την προσέχω για να με προσέχει τι πρέπει να καταλάβω μετά απο αυτά???

Για το κόστος δεν συζητάμε είναι αστείο. ~80ευρώ. Έσω πληρώσει 80άρια...

Το πρόβλημα είναι μήπως κάνω ζημιά μακροπρόθεσμα στη μηχανή αντί καλό?

Αλήθεια θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον να μπορούσα να μάθαινα τι πραγματικά λέει η YAMAHA-MotoΔυναμική για το συγκεκριμένο θέμα.

Και βέβαια κάτι ακόμα. Επηρεάζει η παραπάνω επέμβαση την εγγύηση της μηχανής?

camen
04/12/2009, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην τοποθέτηση aftermarket φίλτρου αέρος στο XT660Z. Η μηχανή "κατοικεί" σε περιοχή με ιδιαίτερα πολή υγρασία και κινείται σε χώμα συχνά και παρατεταμένα.


Τα πάντα ξεκινάνε απο το τι θέλω. Αυτό λοιπόν που θέλω είναι να δώσω την ροπή να ξεκινά 500-700rpm πιο χαμηλά και να τονίσω όσο είναι εφικτό τις μεσσαίες. Φυσικά με ενδιαφέρει να "ακούγεται" και να αισθάνομαι πιο ομαλό και "πρόθυμο" το δούλεμα του κινητήρα.
Να σημειώσω ότι ΔΕΝ θέλω να τοποθετήσω κάποιο Power Commander.


Μιλώντας πριν μερικές μέρες με τον κο Νικολαϊδη υπεύθυνο της DNA Filters στο τηλέφωνο, μου συνέστησε οφείλω να πω με άρτια τεκμηρίωση, και φυσικά αν κατάλαβα καλά, τα παρακάτω:

DNA Filter => Stage1 + το Καπάκι του Stage2 + έναν ειδικό περιοριστή (μάλλον μειώνει την διάμετρο εισαγωγής αέρα???). Εδώ να "ζητήσω συγγνώμη" αν δεν μεταφέρω σωστά, αλλά αυτά μου έμειναν απο την κουβέντα πού είχα μαζί του.


Απο την μέρα που συζήτησα τα παραπάνω με τουλάχιστο 2 ευρύτερα γνωστούς και ιδιαίτερα καταξιωμένους μηχανικούς/αγωνιζόμενους του χώρου αλλά και άλλους απλά φίλους που αποδεδειγμένα το "κατέχουν τεχνικά" εισέπραξα αντιφατικές γνώμες.

Γνώμη 1 (Μηχανικός): "Καλό. Να το κάνεις. Δεν θα δεις τρελλή διαφορά (που δεν το περιμένω άλλωστε) αλλά θα δουλέψει καλύτερα, ομαλότερα, προθυμότερα και σίγουρα ζημιά δεν θα κάνεις."

Γνώμη 2 (Μηχανικός): "Καλό αλλά μήν το κάνεις (!!!), ειδικά αν θα πηγαίνεις αρκετό χώμα (Θα πηγαίνω). Όχι λοιπόν αν θες έναν κινητήρα που να ζήσει πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια. Τα φίλτρα αυτά όσο να ναι αφήνουν μικρά σωματίδια και με τον καιρό "μικρο"φθίρουν το πιστόνι με ότι αυτό συνεπάγεται, πτώση συμπίεσης αυξημένη κατανάλωση κλπ. Να σημειώσω ότι τα ίδια μου είχε πει παλιότερα για τα Κ&Ν τότε μηχανικός όταν τον ρώτησα για να έβαζα στο οικογενειακό αυτοκίνητο"

Γνώμη 3. (Γνωστός): "Καλό αλλά φοβάμαι μην έχουμε σχετικά φτωχό μίγμα που δεν μπορεί να ισοσκελίσει ο ψεκασμός (ειδικά καθώς πηγαίνεις σε υψόμετρα 1000+) και με αποτέλεσμα κραδασμούς, "τραχύ" δούλεμα κινητήρα και πιθανόν ακόμα και σπασμένο πιστόνι. Πρόσεξε πολύ, ο μάστορας να είναι καλός και να ξέρει τι κάνει..."


Και ρωτάω φίλοι μου. Εγώ που δεν είμαι μηχανικός, ως απλός αναβάτης που αγαπώ την μοτοσυκλέτα μου σα γκόμενα και θέλω να την προσέχω για να με προσέχει τι πρέπει να καταλάβω μετά απο αυτά???

Για το κόστος δεν συζητάμε είναι αστείο. ~80ευρώ. Έσω πληρώσει 80άρια...

Το πρόβλημα είναι μήπως κάνω ζημιά μακροπρόθεσμα στη μηχανή αντί καλό?

Αλήθεια θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον να μπορούσα να μάθαινα τι πραγματικά λέει η YAMAHA-MotoΔυναμική για το συγκεκριμένο θέμα.

Και βέβαια κάτι ακόμα. Επηρεάζει η παραπάνω επέμβαση την εγγύηση της μηχανής?

Θα σου πω καποια πραγματα απο τα λιγα που γνωριζω...

1)Τα aftermarket φιλτρα ΟΝΤΩΣ δεν παρεχουν τοσο καλη προστασια στον κινητηρα απο μικροσωματιδια του περιβαλλοντος και σε βαθος χρονου θα "μικρο" φθιρουν τον κυλινδρο σου.
Αρα,συμφωνω σιγουρα με τον 2ο μηχανικο.
Ο 3ος μηχανικος εχει και αυτος μια σωστη σκεψη που πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψιν σου,αλλα δεν εχω το μηχανακι σου για να σου πω εγγυημενα πως θα δουλεψει...:winka:

2)Σχετικα με την εγγυηση,πιστευω οτι αν σου κατσει κατι στραβο στον κινητηρα θα ριξουν το φταιξιμο στην μετατροπη.Δεν ειμαι σιγουρος,αλλα νομιζω δεν θα περνα απο την εγγυηση.
Για να εισαι 100% σιγουρος παρε τηλ την YAMAHA και ρωτα...

Τωρα,θα σου πω τι πιστευω εγω...
Απο φιλτρο μονο ΑΠΛΑ θα χαλασεις 80Ε.ΔΕν θα δεις καμια διαφορα και πιθανον να τρεχεις και για ρυθμισματα κλπ κλπ.
Αν θες να μπεις σε αυτο το τριπακι, καλυτερα να πας σε πιο ολοκληρωμενη λυση εξατμιση+φιλτρο+power commander.
Εκει σιγουρα θα δεις μια διαφορα αν γινουν ολα σωστα.Κ θα πιασουν τοπο τα χρηματα σου...

:wave2:

christostr
04/12/2009, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
...
Τωρα,θα σου πω τι πιστευω εγω...
Απο φιλτρο μονο ΑΠΛΑ θα χαλασεις 80Ε.ΔΕν θα δεις καμια διαφορα και πιθανον να τρεχεις και για ρυθμισματα κλπ κλπ.
Αν θες να μπεις σε αυτο το τριπακι, καλυτερα να πας σε πιο ολοκληρωμενη λυση εξατμιση+φιλτρο+power commander.
Εκει σιγουρα θα δεις μια διαφορα αν γινουν ολα σωστα.Κ θα πιασουν τοπο τα χρηματα σου...

:wave2:

ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ!!!

Μόνο με φίλτρο ΔΕΝ θα κάνεις τίποτα... καλό!
:wave2:

camen
04/12/2009, 22:47
tzarot επειδη απο οτι καταλαβα χρησιμοποιεις πολυ την μηχανη στο χωμα και θες να βελτιωσεις τις μεσαιες να σου προτεινω κατι αλλο???

Γτ δεν παιζεις με διαφορετικο γραναζωμα???Θελει κ αυτο ψαξιμο αλλα ουτε ζημια θα κανεις,δεν επηρρεαζει την εγγυηση και ειναι εγγυημενη λυση...
Ισως,αν το κοντινεις λιγο να παρεις αυτο που θες.
Ετσι κι αλλιως δε σε ενδιαφερουν οι τελικες στο βουνο...:winka:

tzarot
04/12/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
tzarot επειδη απο οτι καταλαβα χρησιμοποιεις πολυ την μηχανη στο χωμα και θες να βελτιωσεις τις μεσαιες να σου προτεινω κατι αλλο???

Γτ δεν παιζεις με διαφορετικο γραναζωμα???Θελει κ αυτο ψαξιμο αλλα ουτε ζημια θα κανεις,δεν επηρρεαζει την εγγυηση και ειναι εγγυημενη λυση...
Ισως,αν το κοντινεις λιγο να παρεις αυτο που θες.
Ετσι κι αλλιως δε σε ενδιαφερουν οι τελικες στο βουνο...:winka:

Σωστό 1-2 δόντια περισσότερα πίσω δεν σκότωσαν κανένα. Απλά είναι που λέμε να το ψάξω λίγο.
Thanks πάντως...

camen
04/12/2009, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Σωστό 1-2 δόντια περισσότερα πίσω δεν σκότωσαν κανένα. Απλά είναι που λέμε να το ψάξω λίγο.
Thanks πάντως...

Noμιζω οτι ειναι πολυ πιο συμφερουσα λυση και σιγουρη:winka:

Μπορεις να αλλαξεις κ το μπροστινο αν θες με -1 δοντι ...Που ειναι ακομη πιο οικονομικο(20Ε περιπου) και δεν χρειαζεται να αλλαξεις αλυσιδα κ πισω γραναζι αν δεν τα εχεις πολλα χιλιομετρα...

:beer: :beer: :beer:

nikolas1709
04/12/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Noμιζω οτι ειναι πολυ πιο συμφερουσα λυση και σιγουρη:winka:

Μπορεις να αλλαξεις κ το μπροστινο αν θες με -1 δοντι ...Που ειναι ακομη πιο οικονομικο(20Ε περιπου) και δεν χρειαζεται να αλλαξεις αλυσιδα κ πισω γραναζι αν δεν τα εχεις πολλα χιλιομετρα...

:beer: :beer: :beer:


βασικα οσα χιλιομετρα και να εχεισ κανει με την αλυσιδα μπορεισ να βαλεισ ενα πιο μικρο γραναζι φτηνο ειναι για να δεισ αν σου αρεσει και οταν χαλασουν και τα υπολοιπα (αλυσιδα και πισω γραναζι)το ξαναλλαζεισ.
εσυ πηγαινεσ για 80 στα 20ευρω θα κολησουμε

DrBig
05/12/2009, 01:55
Αντι να βαλεις φιλτρο, αρχικα μπορεις να βγαλεις το snorkel στο ηδη υπαρχον. Θα δεις μια μικρη βελτιωση στην ευστροφια και την ροπη χαμηλα.
Η αμεσως πιο ακριβη λυση ειναι να αλλαξεις το γραναζωμα.
Απο κει και πανω πας για stage 1 & 2 και power commander.

Δυο-τρια βασικα πραγματα.

1) Η ΔΝΑ ισχυριζεται οτι παρ'ολο που τα φιλτρα της ειναι πιο ελευθερης ροης, το φιλτραρισμα δεν υστερει του μαμα φιλτρου. Εχει και διαγραμματα να το αποδειξει. Απο προσωπικη πειρα με δικο τους φιλτρο παντως, εχω να πω οτι ποτε δεν ειδα δειγματα σκονης στο φιλτροκουτι.

2) Το τενερε εχει προβλημα στην στεγανοποιηση του φιλτροκουτιου, κατι που πρεπει να το κοιταξεις και ενδεχομενως να χρησιμοποιησης σιλικονη.

3) Το καλλιτερο που μπορεις να κανεις για τη ποιοτητα φιλτραρισματος, ειναι βαλεις stage 1 & 2 φιλτρα, διοτι αυξανεται κατα πολυ η ενεργος επιφανεια φιλτραρισματος και κατα συνεπεια μειωνεται δραστικα η ταχυτητα της ροης του αερα μεσα απο το υλικο του φιλτρου, που εχει σαν συνεπεια την καλλιτερη κατακρατηση των σωματιδιων. Σε αυτη τη περιπτωση θελεις οπωσδηποτε και power commander.

Ακομα, το τενερε ειναι μηχανη πνιγμενη κυριως στην εισοδο και οχι στην εξατμιση, οποτε το τελευταιο που χρειαζεται να κανεις για παραπανω ισχυ ειναι να αλλαξεις εξατμιση. Αν ημουνα στη θεση σου, θα εβαζα ασυζητητι σταδια 1&2 και power commander. Ο κινητηρας πραγματικα ξυπναει και αισθανεσαι επιτελους οτι οδηγεις μονοκυλινδρο 650.

DrBig
05/12/2009, 01:58
και κατι αλλο, εχω μιλησει προσωπικα με γνωστο δυναμομετρα της μοτοδυναμικης στη δαφνη για το αν η εγγυηση καταργηται με φιλτρο+μειγμα+εξατμιση για το τενερε και η απαντηση ηταν ΟΧΙ.

stefanos
05/12/2009, 08:44
Σε πάνω απο 100κ που έχει το xr δεν είδα πρόβλημα απο το KN που φοράω και είναι παρόμοιας τεχνολογίας με τα dna.
Καμιά σοβαρή διαφορά δεν είδα ψηλά χαμηλά κάτι λέει παραπάνω.
Αν το μαμά είναι χάρτινο συμφέρει και οικονομικά.
Ο ψεκασμός πρέπει να δουλεύει και χωρίς φίλτρο και με μπουκωμένο φίλτρο και στην κορυφή του Ολύμπου.Φίλτρο βάζεις δεν βάζεις τούρμπο.

thoukis
05/12/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αντι να βαλεις φιλτρο, αρχικα μπορεις να βγαλεις το snorkel στο ηδη υπαρχον. Θα δεις μια μικρη βελτιωση στην ευστροφια και την ροπη χαμηλα.
Η αμεσως πιο ακριβη λυση ειναι να αλλαξεις το γραναζωμα.
Απο κει και πανω πας για stage 1 & 2 και power commander.


γ\
1)Να βγει το snorkel η να κοπεί??Δεν γνωριζω ,για αυτο ρωταω...
2)Αν εχει καποιος stage1&2 φιλτρο και εξατμισεις πρεπει να βαλει και power commander gia να δει μεγαλη διαφορα???ΜΕ το power commander den φθειρετε ο κινιτηρας????
:beer: :beer:

DrBig
05/12/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
γ\
1)Να βγει το snorkel η να κοπεί??Δεν γνωριζω ,για αυτο ρωταω...
2)Αν εχει καποιος stage1&2 φιλτρο και εξατμισεις πρεπει να βαλει και power commander gia να δει μεγαλη διαφορα???ΜΕ το power commander den φθειρετε ο κινιτηρας????
:beer: :beer:

Δεν γνωριζω αν βγαινει χωρις να κοπει, αλλα θα ψαξω σχετικο λινκ και θα στο στειλω.
Το power commander με σωστο χαρτη ειναι οτι καλλιτερο μπορεις να κανεις για τη μακροζωια του κινιτηρα σου, γιατι απο το εργοστασιο ειναι ρυθμισμενοι με οριακα φτωχο μειγμα. Φτωχο μειγμα = προωρη φθορα.

jimtarasxt660x
05/12/2009, 12:28
Το snorkel βγαίνει χωρίς να κοπεί....δεν χρειάζεται να το κόψεις

tzarot
05/12/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
...Απο προσωπικη πειρα με δικο τους φιλτρο παντως, εχω να πω οτι ποτε δεν ειδα δειγματα σκονης στο φιλτροκουτι.
Μακάρι..


[Το τενερε εχει προβλημα στην στεγανοποιηση του φιλτροκουτιου, κατι που πρεπει να το κοιταξεις και ενδεχομενως να χρησιμοποιησης σιλικονη.
Έτσι μου είπανε απο την DNA και εμένα.

Πάντως PC δεν σκέφτομαι να βάλω. Ακόμα τουλάχιστον.

Thanks

tzarot
05/12/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
...δεν είδα πρόβλημα απο το KN που φοράω και είναι παρόμοιας τεχνολογίας με τα dna.]
Καλό αυτό επίσης

thanks

tzarot
14/12/2009, 18:05
XT660Z - DNA Stage 1.

Μπήκε σήμερα κατόπιν αρκετής σκέψης και μελέτης...

Πρώτα αποτελέσματα:

Πριν:
- Η μηχανή παρουσίαζε σημαντική διαφορά στο δούλεμά της στην περιοχή α). μεταξύ 3.000-5.000σαλ από ότι στην περιοχή β). των 5.000-6.000σαλ.

- Καθώς περνούσες το κατώφλι των 5.000σαλ η μηχανή έδινε πρόθυμα ισχύ και ανέβαζε γρήγορα, ενώ μεταξύ 3.000-5.000σαλ δεν έδειχνε την ίδια προθυμία να ακολουθήσει το χέρι μου. Προσοχή δεν μιλάω για υπερβολές. Μιλάω για νορμάλ οδήγηση. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος από την απόδοση αλλά συγκρίνοντας με το μετά, έχω να πω τα εξής:

Μετά:
- Η αίσθηση που έχεις είναι μιας πιο γραμμικής (όχι απόλυτα βέβαια) διάθεσης δύναμης σε όλο το φάσμα 3.000-6.000σαλ.

- Η περιοχή 2.500-4.500 καλύπτεται πιο πρόθυμα και σύντομα, με τις διαφορές μεταξύ των περιοχών α και β λιγότερο διακριτές.

- Το όριο των 5.000σαλ δείχνει να κατέβηκε περίπου 300σαλ δίνοντας πιο σύντομα περίπου από τις 4.700σαλ την αίσθηση της "διασκεδαστικής" δύναμης και κάνοντάς σε να νομίζεις ότι κόντυναν ελαφρά οι σχέσεις σου.

- Μικρή, αύξηση των κραδασμών μεταξύ 5.100-5.600rpm αλλά όχι σε ενοχλητικό επίπεδο.

- Καλύτερος λιγότερο τενεκεδένιος θόρυβος ειδικά σε μικρές ταχύτητες 40-60Κμ σε κίνηση.

Συμπέρασμα... μου ταίριαξε :)...

Anty12
15/12/2009, 14:58
Μιλάμε για μοντέλο 2008-09...???

tzarot
15/12/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μιλάμε για μοντέλο 2008-09...???

09... (Αυτό με την νέα σέλα)

SeNNinhA
15/12/2009, 16:10
ΤΟ μοναδικό που πρέπει να κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετά από χρήση σε χώμα είναι να καθαρίζεις το φίλτρο σου. Είναι εύκολο και το κάνεις μόνος σου αγοράζοντας το αντίστοιχο κιτάκι. Τα φίλτρα αυτά μπουκώνουν πολύ με το χώμα (περισσότερο από τα χάρτινα) και είναι κρίμα να έχεις μετά ένα μπουκωμένο μηχανάκι. Αυτό είναι και το μειονέκτημά τους και γι αυτό και δεν χρησιμοποιούνται σε χωμάτινα.

daz
18/12/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
XT660Z - DNA Stage 1.

Μπήκε σήμερα κατόπιν αρκετής σκέψης και μελέτης...

Πρώτα αποτελέσματα:

Πριν:
- Η μηχανή παρουσίαζε σημαντική διαφορά στο δούλεμά της στην περιοχή α). μεταξύ 3.000-5.000σαλ από ότι στην περιοχή β). των 5.000-6.000σαλ.

- Καθώς περνούσες το κατώφλι των 5.000σαλ η μηχανή έδινε πρόθυμα ισχύ και ανέβαζε γρήγορα, ενώ μεταξύ 3.000-5.000σαλ δεν έδειχνε την ίδια προθυμία να ακολουθήσει το χέρι μου. Προσοχή δεν μιλάω για υπερβολές. Μιλάω για νορμάλ οδήγηση. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος από την απόδοση αλλά συγκρίνοντας με το μετά, έχω να πω τα εξής:

Μετά:
- Η αίσθηση που έχεις είναι μιας πιο γραμμικής (όχι απόλυτα βέβαια) διάθεσης δύναμης σε όλο το φάσμα 3.000-6.000σαλ.

- Η περιοχή 2.500-4.500 καλύπτεται πιο πρόθυμα και σύντομα, με τις διαφορές μεταξύ των περιοχών α και β λιγότερο διακριτές.

- Το όριο των 5.000σαλ δείχνει να κατέβηκε περίπου 300σαλ δίνοντας πιο σύντομα περίπου από τις 4.700σαλ την αίσθηση της "διασκεδαστικής" δύναμης και κάνοντάς σε να νομίζεις ότι κόντυναν ελαφρά οι σχέσεις σου.

- Μικρή, αύξηση των κραδασμών μεταξύ 5.100-5.600rpm αλλά όχι σε ενοχλητικό επίπεδο.

- Καλύτερος λιγότερο τενεκεδένιος θόρυβος ειδικά σε μικρές ταχύτητες 40-60Κμ σε κίνηση.

Συμπέρασμα... μου ταίριαξε :)...




Ανάποδα μας τα λες νομίζω. Το δικό μου (08 μοντέλο, όλα μαμά) 3000-5500 ανεβάζει πιο πρόθυμα απ’ ότι 5500 και πάνω. Στις χαμηλές στροφές η κλοτσιά από την ροπή είναι χαρακτηριστική ενώ καθώς πλησιάζει τις 6000 αυτή η προθυμία στο ανέβασμα στροφών χάνεται. Λες να έχουν διαφορά στην απόδοση 08 με 09 μοντέλα?

daz
18/12/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΤΟ μοναδικό που πρέπει να κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετά από χρήση σε χώμα είναι να καθαρίζεις το φίλτρο σου. Είναι εύκολο και το κάνεις μόνος σου αγοράζοντας το αντίστοιχο κιτάκι. Τα φίλτρα αυτά μπουκώνουν πολύ με το χώμα (περισσότερο από τα χάρτινα) και είναι κρίμα να έχεις μετά ένα μπουκωμένο μηχανάκι. Αυτό είναι και το μειονέκτημά τους και γι αυτό και δεν χρησιμοποιούνται σε χωμάτινα.



Είναι αλήθεια και ότι τα power comander θέλουν διαφορετικές ρυθμίσεις σε διαφορετικό υψόμετρο ή διορθώνουν μόνα τους όπως κάνει το μαμά πρόγραμμα?
Το μαμά πρόγραμμα δουλεύει την μηχανή σωστά και με βενζίνη λιγότερων οκτανίων. Με power comander αυτό χάνεις?
Εγώ θέλω να ελέγχω μόνο στα service. Μέχρι τότε να μην με απασχολεί τίποτα. Δλδ αν βάλω dna stage 2 + power comander θα αποκτήσω ένα πιο μπελαλίδικο μηχανάκι?

Θέλω να πάω από Θεσ/κη στις Άλπεις, να διασχίσω την Ιταλία και να περάσω Αφρική από Σικελία. Τι θα κάνω θα καθαρίζω φίλτρα κάθε βράδυ και η μηχανή θα δουλεύει σωστά μόνο στη Ρώμη?

tzarot
18/12/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ανάποδα μας τα λες νομίζω. Το δικό μου (08 μοντέλο, όλα μαμά) 3000-5500 ανεβάζει πιο πρόθυμα απ’ ότι 5500 και πάνω. Στις χαμηλές στροφές η κλοτσιά από την ροπή είναι χαρακτηριστική ενώ καθώς πλησιάζει τις 6000 αυτή η προθυμία στο ανέβασμα στροφών χάνεται. Λες να έχουν διαφορά στην απόδοση 08 με 09 μοντέλα?

Καθόλου. Η κλωτσιά πριν ήταν στις 5.000 τώρα κατέβηκε στις 4.700 περίπου. Μάλιστα ήταν χαρακτηριστική η διαφορά πριν ενώ τώρα λιγότερο αισθητή.

Φυσικά και προς τις 6.000 το πάρτυ τελείωνε πριν ενώ τώρα πηγαίνει χαλάρά μέχρι 6.500 με προθυμία...

Όταν κατέβεις κάτω θα τα κάνουμε μια βόλτα μαζί και θα ποστάρουμε καταληκτική αναφορά.

daz
18/12/2009, 16:18
xaxa Οκ.

DrBig
18/12/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Είναι αλήθεια και ότι τα power comander θέλουν διαφορετικές ρυθμίσεις σε διαφορετικό υψόμετρο ή διορθώνουν μόνα τους όπως κάνει το μαμά πρόγραμμα?
Το μαμά πρόγραμμα δουλεύει την μηχανή σωστά και με βενζίνη λιγότερων οκτανίων. Με power comander αυτό χάνεις?
Εγώ θέλω να ελέγχω μόνο στα service. Μέχρι τότε να μην με απασχολεί τίποτα. Δλδ αν βάλω dna stage 2 + power comander θα αποκτήσω ένα πιο μπελαλίδικο μηχανάκι?

Θέλω να πάω από Θεσ/κη στις Άλπεις, να διασχίσω την Ιταλία και να περάσω Αφρική από Σικελία. Τι θα κάνω θα καθαρίζω φίλτρα κάθε βράδυ και η μηχανή θα δουλεύει σωστά μόνο στη Ρώμη?


Νο προμπλεμ. Το PC αλλαζει τις τιμες του μαμα εγκεφαλου, οποτε αν ρυθμιζει καλα οπως εχει με το υψομετρο, τοτε θα ρυθμιζει και με το PC.
Για το φιλτρο τωρα, το 'μπουκωμα' εχει να κανει μονο αν οδηγεις σε υπερβολικη σκονη. Παντως, αν δωσεις κατι παραπανω βαζεις stage2&3, που αντικαθιστα το πλαινο καπακι του φιλτροκουτιου με ενα επιπεδο φιλτρο, οποτε η επιφανεια αυξανεται δραματικα και δεν θα μπουκωσει ποτε.
Αν παρεις PC παρε το PCV που σου δινει την δυνατοτητα να προσθεσεις το autotune. Τα επιπλεον χρηματα που θα σου κοστισει θα τα παρεις πισω γιατι δεν θα χρειαστει να πας ποτε δυναμομετρο. :wave2:

daz
18/12/2009, 16:50
Thanks DrBig.
Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε ίσως κάποια στιγμή...
Για το stage 2 σκεφτόμουν και pcv. Από εξάτμιση δεν νομίζω να πάσχει. Τα μονά τελικά δεν μου αρέσουν κ μάλλον μόνον αν βάλω μια χωρίς καταλύτη ίσως δω διαφορά. Το autotune επιλέγει πραγματικά το καλύτερο από μόνο του σε πραγματικό χρόνο ή χρειάζεται δυναμόμετρο και custom map για να πεις ότι έχει το βέλτιστο? Το stage 3 το φοβάμαι σε υπερβολική σκόνη, υγρασία, νερά κτλ.

DrBig
18/12/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Thanks DrBig.
Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε ίσως κάποια στιγμή...
Για το stage 2 σκεφτόμουν και pcv. Από εξάτμιση δεν νομίζω να πάσχει. Τα μονά τελικά δεν μου αρέσουν κ μάλλον μόνον αν βάλω μια χωρίς καταλύτη ίσως δω διαφορά. Το autotune επιλέγει πραγματικά το καλύτερο από μόνο του σε πραγματικό χρόνο ή χρειάζεται δυναμόμετρο και custom map για να πεις ότι έχει το βέλτιστο? Το stage 3 το φοβάμαι σε υπερβολική σκόνη, υγρασία, νερά κτλ.

To μονο θεμα του stage3 ειναι αν περασεις ποταμι. Σε καθε αλλη περιπτωση υπερτερει του stage2. Εχε υποψιν οτι με το 3 αυξανεις την επιφανεια φιλτραρισματος, οποτε η ταχυτητα του αερα που εισερχεται μειωνεται οποτε και αυξανεται η κατακρατηση σκονης.
Στο τενερε το τελευταιο που χρειαζεται για να δεις αυξηση ισχυος, ειναι η αλλαγη εξατμισης. Οπως φαινεται απο δυναμομετρησεις που εχω δει, εχει πολυ καλη ροη. Η χαρτογραφηση και το φιλτρο αερα ειναι που περιοριζει τη μηχανη.

Το autotune θα χρειαστει ιδανικα ενα base map το οποιο θα σου δωσει η DNA ετσι κι αλλιως. Απο κει και περα το ξεχνας το θεμα.

kyko
18/12/2009, 17:32
οσον αφορα το auto tune ηθελα να το βαλω κ γω(yamaha fz1)
φιλος που το αγορασε μου ειπε:μην το βαλεις,συνεχη μπερδεματα στην λειτουργεια του κινητηρα...το πουλησα οσο οσο...οποτε βαλε commander V κανε μια ρυθμιση-δυναμομετρηση σε αξιοπιστο dyno κ εισαι κομπλε:winka: :wave2:

DrBig
18/12/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οσον αφορα το auto tune ηθελα να το βαλω κ γω(yamaha fz1)
φιλος που το αγορασε μου ειπε:μην το βαλεις,συνεχη μπερδεματα στην λειτουργεια του κινητηρα...το πουλησα οσο οσο...οποτε βαλε commander V κανε μια ρυθμιση-δυναμομετρηση σε αξιοπιστο dyno κ εισαι κομπλε:winka: :wave2:

Υπαρχουν πολλα ποστς απο χαπι καστομερς. Ποτε δεν ξερεις αν ειχε τοποθετηθει σωστα. Απο μια περιπτωση δεν βγαινει συμπερασμα.

belvedere
19/12/2009, 12:36
φίλε με το τενερε πολύ το ψάχνεις για να βάλεις ένα φιλτράκι!
Σταδιο 2 καλύτερα μη βάλεις άμα δουλεύεις το μηχανάκι σε χώμα και σε σκόνη πολύ! Καλά είσαι τωρα με το στάδιο 1. Αν θες να δεις διαφορά πάρε ένα κομμάντερ, τότε θα έχεις άλλο μηχανάκι, μη περιμένεις να πηγαίνει γρηγορότερα άλλα θα πηγαίνει όπως πρέπει θα σε ξεκουράζει και θα λειτουργεί με το σωστό μίγμα.

NickolasV
18/08/2010, 08:24
Για να ξαναθερμάνουμε την συζήτηση!
Έφθασα τα χλμ να αλλάξω φίλτρο αέρα, λέω να βάλω είτε το DNA είτε Κ&Ν είτε κάτι παρόμοιο.
Η χρήση είναι αυτή που περιγράφει ο TZAROT.

- TZAROT εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένος;
- Τα DNA είναι ελληνικά;

Το DNA stage 1 το βρήκα εδώ:
http://www.motorcycle-exhausts.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=1354&products_id=7964

σε τιμή 30.73 Λίρες +14.1 Λίρες (έξ.αποστ.)

reinmeister
18/08/2010, 09:10
δυστυχως,χωρις εξατμιση,ουσιαστικη δουλεια δεν γινεται...

δεν αμφισβητω την διαφορα που ειδες στο μηχανακι σου...απλως λεω οτι ειναι το τιποτα συγκριτικα με τα αντιστοιχα οφελη μιας ελευθερης...

ανεξαρτητα αυτου...τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι γυρω στα 45 ροδα εργοστασιακα...

με εξατμιση,δουλεια στο κουτι,καθαρισμα κεφαλης και προφιλ εκκεντροφορο ,δειχνουν 60...

ξερω ενα τουλαχιστον που εχει κανει 5.000 χλμ ετσι,χωρις κανενα προβλημα...

οχι δεν εχω κανει εγω την δουλεια...

tzarot
18/08/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Για να ξαναθερμάνουμε την συζήτηση!
Έφθασα τα χλμ να αλλάξω φίλτρο αέρα, λέω να βάλω είτε το DNA είτε Κ&Ν είτε κάτι παρόμοιο.
Η χρήση είναι αυτή που περιγράφει ο TZAROT.

- TZAROT εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένος;
- Τα DNA είναι ελληνικά;

Το DNA stage 1 το βρήκα εδώ:
http://www.motorcycle-exhausts.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=1354&products_id=7964

σε τιμή 30.73 Λίρες +14.1 Λίρες (έξ.αποστ.)

Κοίτα ευχαριστημένος είμαι. Ο κινητήρας είναι ελαφρά ποιο γλυκός πιο ομαλός όπως έγραψα.
Δεν το μετάνιωσα. Το φίλτρο είναι 100% ελληνικό και το προμηθεύτηκα κατευθείαν απο τον κατασκευαστή στην Μάνδρα. 210 5559983

Όμως απο την άλλη στο χώμα, (και κάνω χώμα αρκετό) το αφαιρώ και βάζω το κανονικό του φίλτρο. Άσε να είμαστε σίγουροι.

Αν λοιπόν θέλεις να αλλάζεις το φιλτράκι σου χώμα - άσφαλτο και δεν σε πειράζει η διαδικασία (εμένα δεν με πειράζει) τότε νομίζω δεν θα σε χαλάσει να δώσεις 50~ ευρώ για καλύτερο ήχο και λίγο πιο ομαλό δούλεμα.
Φυσικά αν πάς και σε εξάτμση ακόμα καλύτερα αλλά πολλά τα ευρά...

stmad
27/08/2010, 08:21
Παιδιά για χώμα παίζουν σφουγγαρένια φίλτρα που είναι πολύ καλύτερα (στο χώμα) από τα
DNA και Κ&Ν .

http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Tenere/OTR-Schaumstoff-Luftfilter-Kitt-XT-660-Z-Tenere-Filter-kit.html

http://shop.touratech.se/IS/Catalog/yamaha/xt_660_z_tenere/ovrigt/01-046-0340-0.html