PDA

View Full Version : τραβηγμα προς τα δεξια



giannis21
05/12/2009, 17:35
φιλοι του φορουμ
εχω ενα tdm 07 που αγορασα μεταχειρισμενο.πριν την αγορα του το πηγα στο συνεργειο που παω και ο μαστορας με διαβεβεωσε πως η μοτο δεν εχει στουκα η κατι σοβαρο απο χτυπημα.δηλαδη πλαισιο οκ.την πρωτη φορα ομως που δοκιμασα να αφησω χερια απο το τιμονι παρατηρησα τραβηγμα προς τα δεξια και ταλαντωσεις στο τιμονι.το ανεφερα στο μαστορα και μου ειπε οτι φταιει η βαλιτσα.βγαζω τη βαλιτσα και ξαναδοκιμαζω,τα ιδια.μια βδομαδα μετα και με καινουργια λαστιχα η ταλαντωση εχει χαθει εντελως αλλα η ελαφρια αισθηση του τραβηγματος δεξια παραμενει..
καμια εξηγηση κανεις;;

DrBig
05/12/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
φιλοι του φορουμ
εχω ενα tdm 07 που αγορασα μεταχειρισμενο.πριν την αγορα του το πηγα στο συνεργειο που παω και ο μαστορας με διαβεβεωσε πως η μοτο δεν εχει στουκα η κατι σοβαρο απο χτυπημα.δηλαδη πλαισιο οκ.την πρωτη φορα ομως που δοκιμασα να αφησω χερια απο το τιμονι παρατηρησα τραβηγμα προς τα δεξια και ταλαντωσεις στο τιμονι.το ανεφερα στο μαστορα και μου ειπε οτι φταιει η βαλιτσα.βγαζω τη βαλιτσα και ξαναδοκιμαζω,τα ιδια.μια βδομαδα μετα και με καινουργια λαστιχα η ταλαντωση εχει χαθει εντελως αλλα η ελαφρια αισθηση του τραβηγματος δεξια παραμενει..
καμια εξηγηση κανεις;;

Το τραβηγμα συνοδευεται και απο ταλαντωσεις, η ειναι σταθερο?

Για ριξε μια ματια αν οι μεταβλητοι αποστατες για το τεντωμα της αλυσιδας στο ψαλιδι ειναι συμμετρικα ρυθμισμενοι.

Ακομα, αν δεν εχεις κεντρικο σταντ, βαλε καποιον να κραταει τη μηχανη ορθια με το τιμονι ισιο και σκυψε απο μπρος να δεις πως ευθυγραμμιζεται ο πισω τροχος με τον μπροστα.

Κοιτα και τα ρουλεμαν τροχων και λαιμου

giannis21
05/12/2009, 17:55
το τραβηγμα ειναι σταθερο.στην αρχη υπηρχαν ταλαντωσεις αλα με τα καινουργια λαστιχα εξαφανιστηκαν εντελως.το τραβηγμα ομως εμεινε παρολο που οι τροχοι βγηκαν και ξαναμπηκαν στη θεση τους.

notakos600
05/12/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
το τραβηγμα ειναι σταθερο.στην αρχη υπηρχαν ταλαντωσεις αλα με τα καινουργια λαστιχα εξαφανιστηκαν εντελως.το τραβηγμα ομως εμεινε παρολο που οι τροχοι βγηκαν και ξαναμπηκαν στη θεση τους.


Μήπως με τα καινούργια λάστιχα κρύφτηκε το όποιο πρόβλημα?

giannis21
05/12/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μήπως με τα καινούργια λάστιχα κρύφτηκε το όποιο πρόβλημα?
φιλε notako πραγματικα δεν το ειχα δει απο αυτη την οπτικη..Θεωρω δεδομενο πως η μοτο δεν εχει καποιο τρακαρισμα,δηλαδη δεν εχει χτυπημενο σασι.το συμπερασμα αυτο το εβγαλα αφου με γυμνο ματι ολο το συστημα μπροστα(πλαισιο,πηρουνι,κινητηρας,βασεις)φενεται ολοκαινουργιο.
απο κει και περα δεν ξερω τι μπορει να προκαλει αυτο το φαινομενο και δεν ξερω πως να το ψαξω.
απο την εμπειρια μου με μοτο δεν φενετε κατι σοβαρο.δηλαδη θα μπορουσε να φταιει και η αλαγμενη σελα με τον τροπο που με τοποθετει πανω στη μοτο.οπως ανεφερα και πιο πανω το τραβηγμα ειναι πολυ ελαφρυ ενω κατα την οδηγηση η σε φαση φρεναρισματος δεν παρατηρειτε το παραμικρο.ισως,και μακαρι δηλαδη,να μην ειναι και τιποτα αλα πιστευω οτι οφειλω να το ψαξω οσο μπορω

guzzistas
05/12/2009, 19:24
τσεκάρισε και τα ακρόμπαρα του τιμονιού...

μήπως η μηχανή έχει πέσει σε στάση και έχει στραβώσει λίγο το τιμονάκι στην άκρη.... έχει συμβεί κι αυτό.
:wave2: