PDA

View Full Version : (Προς IDI) Modenas Dynamik



GhostDog
23/05/2005, 00:33
IDI μερικές ερωτησούλες γι τον πάπιο σου αν είναι εύκολο.

Στα πόσα τελικιάζει (κοντερίσια πάντα) και μέχρι πόσα ανεβάζει άνετα;
Με πόσα ταξιδεύει σταθερά (αν έχεις εμπειρία) χωρίς να κινδινεύεις να πάρεις κανα κυλινδροπίστονο στο χέρι;
Πως πάει από κόστος χρήσης; (κυρίως τα 2Τ λαδάκια του με ανησυχούν + περίπου πόσο καίει)
και το βασικότερο...
Πως στρίβει; προειδοποιεί για γλυστρίματα, σε ρίχνει μια και κάτω, είναι σουμιές κλπ. κλπ.;

Αυτά, αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα ρωτήσω :winka:

Ευχαριστώ πολύ φίλε :beer:

idi
23/05/2005, 09:53
1- 140 στο κοντερ ευκολα. Με ευνοηκες συνηκες μεχρι 150 (ειμαι και 95 κιλα..)
2- νομιζω στα 90-100 ταξιδεβει μια χαρα
3- κοστος χρησης

καιει αρκετα αν το σκιζεις, εχει μικρο ντεποζιτο και πας συνεχεια βενζιναδικο

αν πας κατω απο 100 οπως τα αλλα παπια τοτε δε καιει τιποτα

λαδι καει λιγοτερο απο 1 λιτρο καθε 1000 χλμ

στριβει μαματα, αρκει να αλλαξεις τα λαστιχα. Ξυνω μασπιε χωρις προβλημα (που μαζευει κιολλας και εχει και μπιλιες!!!)

το πρωτο σερβις (1000 χλμ) κοστησε 6 ευρω!!!!

το δευτερο (4000 χλμ αλλα δε το εχω παει ακομα :D ) αναμενεται κατω απο 15 ευρω

το εχω σκισει καθε μερα στα κοκκινα ειμαι και μου εβγαλε τα παρακατω

-εφτυσε λαδι η μπροστινη αριστερα μπουκαλα (επισκευη στην εγγυηση με αλλαγη τσιμουχας)
-στραβωσα τη ζαντα (μαλακια μου...)
-ψιλοτριζει το πλαστικο (παλι μαλακια μου και δεν εχω ωρα να το φτιαξω με λιγη σιλικονη)

να βαζεις παντα καλο λαδι (βαζω Motul 600)

τιποτα



update

το σερβις των 4000 που μολις εκανα κοστησε 30 ευρω (ειχε και μπουζι)

GhostDog
23/05/2005, 16:16
Και γω 92 είμαι οπότε με καλύπτεις :D

Τα σέρβις βλέπω φθηνά, καλό αυτό. Δεν έχεις μετρήση καθόλου ακριβώς κατανάλωση ε; Αυτά τα motul πόσο πάνε περίπου; (φαντάζομαι έχει ξεχωριστό δοχείο; δεν τα ανακατεύεις στο βενζινάδικο ε; ) Λαστιχάκια τι του έβαλες και πόσο πήγαν (α και λιώνοντας το πόσο κρατάνε; )

Και κάτι ψιλό-άσχετο.

Τα runner τα πατάει; :rolleyes:


PS: Αν έχεις ψαχθεί καθόλου Internetικά για αυτό το μηχανάκι και έχεις κανα ενδιαφέρον λινκ, στείλτο αν θες γιατί όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω και τίποτα... :cry:

Ευχαριστώ πολύ :wave2:

idi
23/05/2005, 16:24
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=50391

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

GhostDog
23/05/2005, 18:21
Καλά ρε στους πιτσιρικάδες τους ανεγκέφαλους με έστειλες;; :rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστώ πολύ φίλε :beer:

gRim
24/05/2005, 15:16
Χωρίς να το τρελάνω μου έχει βγάλει και 116χμ το ντεπόζιτο! Αν το πηγαίνεις συνεχώς στα κόκκινα ζήτημα να βγάλεις 60 με 70χμ.
Αυτό που δε μου αρέσει καθόλου είναι το μικρό του ντεπόζιτο(4,6λ). Μέρα παρά μέρα βενζινάδικο και έχω βαρεθεί...

Λάστιχα καλά βάζεις με 70 ευρό.
Ένα καλό λάδι όπως το μοτούλ κοστίζει γύρω στα 14 ευρό. Αν ξέρεις καμιά αποθήκη βρίσκεις και με 10...
Για το λάδι υπάρχει ξεχωριστό δοχείο.

Όσον αφορά τα σερβις εμένα μέχρι τώρα ήταν τσάμπα.Και για τα 5000χμ που θα πάω τώρα είναι τσάμπα..