PDA

View Full Version : Υπάρχει φορολογία στις μοτο???



sea_dweller
06/12/2009, 16:11
Filoi/es mhxanobioi thelw na rwthsw an kaneis xerei... Prokeite na agorasw mia mhxanh 10.000eyrw alla forologikh den kanw paizei kanena problhma metepeita ths agoras moy??!!!

As me enhmerwsei kapoios/ia

EYXARISTWWWW :D

chris_honda
06/12/2009, 19:13
Οχι, απ' όσο ξέρω δεν έχεις πρόβλημα κανένα.

:wave2: :wave2:

maintenance
06/12/2009, 19:17
ποθεν εσχες.

:D

chris_honda
06/12/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ποθεν εσχες.

:D


Έσπασε τον κουνουμπαρά του.

Τι πόθεν έσχες; maintenance;

maintenance
06/12/2009, 19:23
αν μπορει να αποδειξει οτι τα 10 χιλιαρικα προερχονται απο τον κουμπαρα του τοτΕς κανενα προβλημα....

κοινως πρεπει να αποδειξει (ενδεχομενως αν του ζητηθει) που βρηκε τα 10 χιλιαρικα.

λυση; μου τα εδωσε ο πατερας μου, η μητερα μου, που και αυτοι με την σειρα τους θα πρεπει να τα δηλωσουν.

αυτα

chris_honda
06/12/2009, 19:26
Δεν επιμένω, απλά έχω μείνει πίσω στο 2003,
είχα πάρει κουτί με μηδενική φορολογική.

maintenance
06/12/2009, 19:26
και....
τα τελη που θα χρεωνονται;

εχει ΑΦΜ;

στην δηλωση υπαρχει κωδικος που λεει ¨κινητα πραγματα αξιας ανω των 5.000 ευρω‘

Τουλαχιστον σε αγοροπωλησιες εγω, εκει τα βαζω.

stakis
06/12/2009, 19:28
giati prepei n aapodiksei apo pou ta pire ? pou na to apodiksei??
afou den kanei forologiki dilwsi.

File egw edwsa koda sta 11xil k exw tn mixani m edw kai enan xrono...den kanw forologiki dilwsi,tn exw sto onoma m...otan 8a kanw mou eipan epeidi idi einai stn katoxi m i moto den 8a iparxei problima.
checkare to kai sy bebaia..kai pes m an einai na tn poulisw otan kanw hahahahaha

maintenance
06/12/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stakis
giati prepei n aapodiksei apo pou ta pire ? pou na to apodiksei??
afou den kanei forologiki dilwsi.

File egw edwsa koda sta 11xil k exw tn mixani m edw kai enan xrono...den kanw forologiki dilwsi,tn exw sto onoma m...otan 8a kanw mou eipan epeidi idi einai stn katoxi m i moto den 8a iparxei problima.
checkare to kai sy bebaia..kai pes m an einai na tn poulisw otan kanw hahahahaha


AΦΜ εχεις; Τα τελη κυκλοφοριας που εχονται...σε ποιο ονομα;

Gandalf dr685sm
06/12/2009, 19:33
Απο φέτος (οικονομική δήλωση για το 2009)για κάθε αγορά ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, θα υπάρχει το πόθεν έσχες καθώς και δήλωση αγαθών μεγάλης αξίας.

Gandalf

p@nos
06/12/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απο φέτος (οικονομική δήλωση για το 2009)για κάθε αγορά ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, θα υπάρχει το πόθεν έσχες καθώς και δήλωση αγαθών μεγάλης αξίας.

Gandalf


και για αγορα μεταχειρισμενου απο ιδιωτη τι γινεται?

εχεις καποιο λινκ να βγαλουμε ακρη?

stakis
06/12/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
AΦΜ εχεις; Τα τελη κυκλοφοριας που εχονται...σε ποιο ονομα;

ne exw, kai to xt 2 xronia pou eixa k to vstrom alla 2,ta simata tous erxode kanonika sto onoma mou

a ksexasa na pw oti ta agorasa ola metaxeirismena !

maintenance
06/12/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stakis
ne exw, kai to xt 2 xronia pou eixa k to vstrom alla 2,ta simata tous erxode kanonika sto onoma mou


τα πραγματα οπως ειπε και ο συναδελφος παραπανω, δυσκολευουν.

δεν ξερω αν εχει αναδρομικη ισχυ το ποθεν εσχες, αλλα δυστυχως, θα σφιξουν οι κωλοι.:rolleyes:

sea_dweller
06/12/2009, 20:16
Egw ena FX125cc exw edw kai 6 xronia ta telh erxontai sto onoma moy kanonika kai ΑΦΜ exw. Twra thelw na parw mia mhxanh twn 10.000 eyrw alla den jerw an prepei na th dhlwsw kapoy h oxi!!!! Fetos ekana dikh moy epixeirhsh kai h mhxanh tha moy erthei ton Martio mallon, den jerw akoyw polla kai exw mperdeytei..

sergiosm
07/12/2009, 08:15
Υπάρχει ειδικός κωδικός που δηλώνεις την αγορά της μηχανής ή του αυτοκινήτου.

Δεν θυμάμαι τώρα τον αριθμό, αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι στην τρίτη σελίδα.

Έχει ένα "κουτάκι" στο οποίο δηλώνεις αριθμό κυκλοφορίας, έτος αγοράς και ποσοστό ιδιοκτησίας.
Δίπλα από αυτό γράφεις τα λεφτά που έδωσες για να την πάρεις.
Τα λεφτά τα δηλώνεις μόνο την πρώτη φορά και έκτοτε (εννοείται για όσο χρόνο την έχεις) δηλώνεις απλώς τα στοιχεία της.

Με αυτό που έχεις τώρα τί κάνεις;
Δεν το δηλώνεις;

Gandalf dr685sm
07/12/2009, 08:31
link δεν έχω, αλλά το λένε κάθε μέρα στα ΜΜΕ... μα κάθε μέρα όμως!

Κάθε αγορά που θα θεωρείται μεγάλη (το ποσό δεν έχει καθοριστεί ακόμα) θα πρέπει να δικαιολογείται απο εισόδημα και θα διασταυρώνεται ηλεκτρονικά απο πολλά σημεία.

Π.χ. αν έχεις πάρει καταναλωτικό 5000 ευρώ και πάρεις μια μηχανή 6-7000 φαντάζομαι οτι θα είσαι εντός ορίων... αν όμως πάρεις κάτι που κοστίζει 10.000 θα πρέπει να δικαιολογήσεις απο που βρήκες τα έξτρα 5000 στην δήλωση σου.

Σήμερα στην 3η σελίδα νομίζω του Ε1 υπάρχει όπως ειπώθηκε πεδίο που συμπληρώνεις , φορολογήσιμους ίππους , μοντέλο και μάρκα, καθώς και έτος αγοράς βάση άδειας κυκλοφορίας (μεταβίβαση/αγορά).

Gandalf

sea_dweller
07/12/2009, 21:27
Oxi to FX pote den to dhlwsa alla kai den m eipe k kaneis pote tipota!!!! Telika to pothen aisxes tha isxysei????

Arael
09/12/2009, 12:49
Παιδιά πήγα σήμερα στη λογίστρια μου και συζήτησα το θέμα αγοράς μηχανής και μου είπε ότι από το 2010 με τους νέους νόμους που θα ψηφιστούν η μηχανή θα είναι πάλι τεκμήριο με όριο κυβικών και τιμής αγοράς.


Απ'ό,τι μου είπε δε θα είναι όπως παλιά που ήταν είδος πολυτελείας θα είναι πιο χαμηλά αλλά και πάλι θα είναι τεκμήριο.


Ξέρετε τίποτα;

camen
09/12/2009, 17:44
Εγω που ειμαι φοιτητης,δεν εχω κανενα επισημο εισοδημα,δεν κανω φορολογικη δηλωση και αγορασα μηχανη απο ιδιωτη με λεφτα του κουμπαρα πρεπει να κανω κατι???

Τι σκ@τ@ να δηλωσω:confused: :confused: :confused:


:wave2:

Juohmar1
09/12/2009, 20:09
Αναφορικά με τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων για το οικονομικό έτος 2010,δεν νομίζω να έχει θεσπιστεί η κατάλληλη νομοθεσία,έτσι ώστε να ξέρουμε πως θα κινηθούμε.Όλα αυτά που ακούγουνται για πόθεν έσχες,πιστωτικές κάρτες.....κτλ είναι σε θεωρητικό επίπεδο...
Δεν νομίζω ότι το υπουργείο έχει ψηφίσει κάτι οριστικό....
Καλό θα είναι λοιπόν να κάνουμε υπομονή γενικότερα αλλά και συγκεκριμένα όσον αφορά την αγορά οτιδήποτε μεγάλης αξίας!!!

mreth
10/12/2009, 09:09
Μόνο αν είναι πάνω από κάποια κυβικά και μεγάλης (δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα πόσο) αξίας θα πρέπει να δηλωθεί... Αλλιώς μη σας απασχολεί.

alcapone09
10/12/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω που ειμαι φοιτητης,δεν εχω κανενα επισημο εισοδημα,δεν κανω φορολογικη δηλωση και αγορασα μηχανη απο ιδιωτη με λεφτα του κουμπαρα πρεπει να κανω κατι???

Τι σκ@τ@ να δηλωσω:confused: :confused: :confused:


:wave2:

+1... Ξυπνάω και νωρίς το πρωί τις τελευταίες μέρες και στην tv ολο λένε για φορολογίες και εχω αγχωθεί... :sick:

camen θα μας πάνε μέσα.:lol:

camen
10/12/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alcapone09
+1... Ξυπνάω και νωρίς το πρωί τις τελευταίες μέρες και στην tv ολο λένε για φορολογίες και εχω αγχωθεί... :sick:

camen θα μας πάνε μέσα.:lol:

Ρε δε πανε να μαμηθουν ελω εγω.......
Τι να κερδισουν απο εμας???:yuck: :yuck:

Δε πανε να πιασουν τους δικηγορους ,γιατρους κλπ που δηλωνουν 10.000Ε/χρονο:evil: :evil:


Εγω δε κανω τιποτα...:wave2: