PDA

View Full Version : λαδωσε για να εισαι σιγουρος..



mbjp
23/05/2005, 09:10
"
- Κοιτα, 2 παιδια ηρθαν το προηγουμενο μηνα να δωσουν..ο ενας με το ΚΤΜ του και ο αλλος με ενα ΧΤ..και οι δυο τα εχωσαν..σου λεει βρε αδερφε, οδηγω καιρο τωρα, αλλα πες οτι κατι μου συμβαινει εκεινη την ωρα, ζαλιζομαι, κλπ, γιατι να ξαναδωσω τοσα λεφτα απο την αρχη;

- και ποσα δινεις εαν κοπεις την πρωτη φορα;

- ποσα εδωσες τωρα;

- 400ε

- ε καπου τοσα να υπολογιζεις οτι θα δωσεις και τη δευτερη φορα..σου λεω δεν αξιζει, προτιμοτερο να τα χωσεις και να εισαι σιγουρος

- για τι ποσο μιλαμε για το λαδωμα;

- 200ε. Τους τα σκας και ουτε πορεια βγαινεις, δε σε χρονομετρουν, ξεμπερδευεις στο αψε σβησε.

"

για οσους δεν το πιασαν ακομη αυτη ειναι μια συνομιλια με τον "δασκαλο" οδηγησης (στην πιστα παρακαλω και εγω καβαλα στην CB500)

δε μπορω να πω οτι δυσκολευομαι ιδιαιτερα με τη μηχανη, δεδομενου οτι εχω μηδενικη (0, zero) πειρα σε διτροχα (ουτε καν με παπι, κατευθειαν πανω στην CB) αλλα αυτο που με ζοριζει απιστευτα (τουλαχιστον στα 2 μαθηματα που εχω κανει εως τωρα)
ειναι αυτη η καταραμενη ευθεια που πρεπει να περασεις σε πανω απο 15"..
Οπως και να το κανουμε ομως ΔΕΝ μπορω να λαδωσω. Και λογω οικονομικων, αλλα πανω απ'ολα λογω θεσης..δεν θελω να δωσω τσαμπα λεφτα σε εναν πουτανας γιο που βγαζει 2000 μαυρα ευρω τη βδομαδα απο 20 μαλακες που θα του τα σκασουν.

Αλλα και αυτο το γαμημενο συστημα, ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να λαδωσεις..ακους εκει, η δευτερη φορα της εξετασης (αναγκαστικα μαθηματα + παρασταση)=αλλα τοσα ευρω..

Δεν ξερω τι θα γινει..δεν φοβαμαι τοσο το να κοπω, αλλα το τι θα κανω εαν κοπω.
Την πρωτη φορα που εδωσα για διπλωμα αυτοκινητου (δε τα εσκασα ουτε τη δευτερη) ο πουστης ο εξεταστης που καθοταν απο πισω με μπερδεψε στο παρκαρισμα εσκεμμενα με αποτελεσμα να ακουμπησω το πεζοδρομιο (ωραιος λογος για κοψιμο, τωρα που τα καβαλαω τα πεζοδρομια δεν μου περνει κανεις το διπλωμα ομως, γιατι;)..
εκει δεν αντεδρασα καθοτι και πιο πιτσιρικας αλλα και απογοητευμενος επειδη νομιζα οτι ηταν δικη μου ευθυνη αποκλειστικα.. Εδω ομως, καπως πιο συνειδητοποιημενος & με αρκετα χιλιομετρα στους δρομους, εαν μου κατσει κανενας ξυνισμενος βλακας απο αυτους που εκμεταλλευονται την περισταση και συμπεριφερονται λες και ειναι συνταγματαρχες;

καμμια συμβουλη/εμπειριες επι του θεματος;; ειδικα για αυτη τη καταραμμενη ευθεια..

artech
23/05/2005, 09:35
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με σένα... Μόνο που τη συζήτηση αυτή αποφεύγει να μου την κάνει ο καθηγητής μου μέχρι το τελευταίο μάθημα που θα τον βάλω στη γωνία. Το τελευταίο μάθημα είναι την επόμενη Κυριακή.Θέλω απλά να την κάνω για να μη νομίζει ότι είμαι κάνας ηλίθιος που δεν ξέρει τι γίνεται. Να ξέρεις το εξής, αν και αφού έχεις δώσει για κουτί όπως κι εγώ θα το ξέρεις: ο δάσκαλος δεν ξέρει ποιος εξεταστής θα έρθει να σε εξετάσει (μάλλον εξετάζεστε σε ομάδες των οκτώ-δέκα), μόλις όμως τον δει ξέρει αν είναι από τους κόπανους ή όχι και μπορεί να σου πει "Ξέρεις αυτός είναι κάφρος, και καλά να τα πας θα σε γ@μήσει στις εντολές μέχρι η ψυχολογία σου να γίνει κουρέλι και να το κάνεις το λάθος" ή "Αυτός είναι οκ και άμα τα πας καλά θα περάσεις". Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση μπορείς να πεις "Φεύγω" και να ξαναδώσεις την επόμενη φορά χωρίς να κάνεις άλλα μαθήματα σε φάση "αρρώστησα, πονάει το στομάχι μου, με έπιασε κόψιμο, κλπ"....

Για αυτό που σε δυσκολεύει το είχα κι εγώ και να πώς κατάφερα να το λύσω: κάθομαι καλά στη μοτοσυκλέττα, το δυνατόν μπροστά, σφίγγω τα μπούτια μου πάνω στο τεπόζιτο και κοιτάω 3-4 μέτρα μπροστά. Και πάντα το παιχνίδι γίνεται με το συμπλέκτη και λίγο γκάζι... edit: Κάντο στην αρχή χωρίς να σε νοιάζει η ευθεία και σιγά σιγά θα το βγάλεις. Μη νομίζεις ότι λέω ότι είναι εύκολο, δύσκολο είναι αλλά θα έλεγα ότι είναι από τα πράγματα που χρειάζεται να μάθεις να ελέγχεις στη μηχανή, οπότε πιέσου και μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε! ;)

Η δική μου πίκρα ήταν χτες που ανέβηκε το βόδι ο δάσκαλός μου από πίσω και να πρέπει να ξεκινάω στις ανηφόρες με χαμηλή ταχύτητα, είμαι και αγχώδης τύπος, μού 'σβησε καμιά 10αριά φορές, στο τέλος μπούκωσε, με δυσκολία άναβε και ξεκινούσε λες και είχες 3η... Άστα φίλε/η, πίκρα!

Μήπως είσαι από Αθήνα και κάνουμε μάθημα μαζί; :) Εγώ είμαι στα ΚΤΕΟ του Ελληνικού, εκεί που παρκάρουν τα τραμ...

Tigas
23/05/2005, 09:36
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.

ΧΩΡΙΣ ΓΚΑΖΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΟ.ΟΧΙ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ

SF
23/05/2005, 09:43
Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι συμβουλές mbjp! Έχεις αρχές και καλά κάνεις, και τις σέβομαι απεριόριστα. Εγώ για θέμα αρχής όχι μόνο πήρα του αυτοκινήτου με την 3η(!) αλλά παράτησα και ολόκληρο πολυτεχνείο. Σαθρό μέχρι τα θεμέλια το σύστημα, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ελπίδα ανάνηψης. Εμείς θα πληρώνουμε τη νύφη, τα τσαμπατζίδικα, τα παρακυκλώματα, τα μαύρα και τα άσπρα τους εισοδήματα, ΟΛΑ! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ που λέει και η διαφήμηση. Κάνε ό,τι αντέχει το πορτοφόλι σου και η υπομονή σου. Κανείς δε θα σε κατηγορήσει για τίποτα. Ούτως ή άλλως, τα ακόμα πιο δύσκολα θα έρθουν όταν βγεις για τα καλά στους ελληνικούς δρόμους...

Όσο για την ευθεία, θεωρητικά ο δάσκαλος σου ανεβάζει το ρελαντί εκεί που πρέπει, ώστε να πηγαίνει το μηχανάκι ΜΟΝΟ του. Το κόλπο του Τίγκα δε το είχα δοκιμάσει ποτέ, αλλά καλό ακούγεται.

:(

mbjp
23/05/2005, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από artech
Για αυτό που σε δυσκολεύει το είχα κι εγώ και να πώς κατάφερα να το λύσω: κάθομαι καλά στη μοτοσυκλέττα, το δυνατόν μπροστά, σφίγγω τα μπούτια μου πάνω στο τεπόζιτο και κοιτάω 3-4 μέτρα μπροστά. Και πάντα το παιχνίδι γίνεται με το συμπλέκτη και λίγο γκάζι...

Η δική μου πίκρα ήταν χτες που ανέβηκε το βόδι ο δάσκαλός μου από πίσω και να πρέπει να ξεκινάω στις ανηφόρες με χαμηλή ταχύτητα, είμαι και αγχώδης τύπος, μού 'σβησε καμιά 10αριά φορές, στο τέλος μπούκωσε, με δυσκολία άναβε και ξεκινούσε λες και είχες 3η... ¶στα φίλε/η, πίκρα!

Μήπως είσαι από Αθήνα και κάνουμε μάθημα μαζί; :) Εγώ είμαι στα ΚΤΕΟ του Ελληνικού, εκεί που παρκάρουν τα τραμ... [/B]

μπα οχι στο Περαμα πηγαινω..Δεν το ηξερα πως δεν κοβεσαι εαν δηλωσεις αδυναμια να δωσεις..ωστοσο λογικα πληρωνεις ξανα παρασταση ετσι δεν ειναι;

Αυτο με το συμπλεκτη το κανω, εχουν βαλει και επιτηδες ψηλα το ρελαντι στη μηχανη για να δινει λιγο παραπανω ωθηση..το προβλημα ειναι στο αγχος..λιγο να φυγει το τιμονι δεξια αριστερα, ή να νομισω οτι πατησα τη γραμμη..τελειωσε
Τουλαχιστον ο δασκαλος σου δε σε επιασε αμεσως απο το λαιμο αμεσως για το λαδωμα. Αυτο αν μη τι αλλο ειναι θετικο..

gdevelek
23/05/2005, 09:51
Στην ευθεία δυσκολεύτηκα και εγώ πολύ, αφού και εγώ ξεκίνησα στο CB400 χωρίς την παραμικρή εμπειρία σε μηχανοκίνητα δίκυκλα.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν κατάλαβα πόση σημασία έχει το πού κοιτάς.

Αν κοιτάς αμέσως μπροστά από τον τροχό, δεν θα το πετύχεις ποτέ, οι κινήσεις γίνονται σπασμωδικές και φεύγεις αμέσως από τη γραμμή.

Αν κοιτάς μακριά, π.χ. 10 μέτρα, τότε δεν έχεις εικόνα για το πού πάς, και έτσι δεν διορθώνεις λάθη, και πάλι βγαίνεις εκτός.

Όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω, πρέπει να κοιτάς σε μέση απόσταση, γύρω στα 3μ., ώστε και να βλέπεις αν πάς καλά αλλά και να μην κάνεις βιαστικές διορθωτικές κινήσεις που είναι ό,τι χειρότερο.

Επίσης το παιχνίδι με το συμπλέκτη δεν μου έβγαινε καθόλου, προτιμούσα να μπώ στην ευθεία με αρκετή φόρα και μετά να ρεγουλάρω με φρένο αντί για συμπλέκτη. Και βέβαια το ρελαντί είναι σχετικά ψηλά, ώστε να πηγαίνει χωρίς γκάζι άνετα (ακόμη και με το δάσκαλο από πίσω).

Αυτή η δοκιμασία είναι ό,τι πρέπει για τους δασκάλους, σ' αφήνουν να βασανίζεσαι κι αυτοί πίνουν το φραπέ στη σκιά... Τουλάχιστον ο δικός μου αυτό έκανε, δεν με βοήθησε καθόλου στην αργή ευθεία, μόνος μου το πάλεψα.

artech
23/05/2005, 09:59
Ωχ εμένα δεν μου έχει ανεβάσει ρελαντί, τουλάχιστον έτσι μου είχε πει... :mad: :look: Να συνηθίσω στο κανονικό και καλά... :uplate:

Στα τρία πρώτα μαθήματα αν μου έδενες ένα σέικερ στη μέση σου έφτιαχνα φραπέ από το κούνημα! Τρίτο μάθημα λέω "μπα δεν πρόκειται να το πετύχω" κι άρχισα να τραγουδάω "Βάζω στο σέικερ του Κουίκι γάλα και δυο κουταλιές Νεσκουίκ..." και ψόφαγα στο γέλιο, ήταν κι ένα άλλο παιδί στην ίδια κατάσταση και τη βρίσκαμε! :lol: Αλλά μετά τα κατάφερα... :smilea:

Στο μεταξύ άκου σκηνικά να πεθάνεις:
1) Πάμε με τον πατέρα μου άλλη μέρα εκεί να το κάνω με τη Hornet... Με το που βλέπει την ευθεία, λέει "Τι σε 15 δευτερόλεπτα, ούτε σε 5 δε γίνεται αυτό!" :rotflmao:
2) Πάω να κάνω τις ασκήσεις με τη Hornet, οχτάρια, ευθείες και η μηχανή τα κάνει μόνη της ρε! Οχτάρια χωρίς συμπλέκτες, ευθείες χωρίς φρένα και με ένα χέρι! ΣΟΚάρα! :D

Άντε καλημέρα, ώρα για σχολή! :wave2: :beer: Και μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!!!!!:) :) :) :sun:

kalgeorge
23/05/2005, 10:30
ΦΙΛΑΡΑΚΟ Η ΕΥΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΥΑ

ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΞΗΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ::::

ΕΞΕΤΑΣΤΗΣ - ΩΧ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ;;ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΣΕ ΜΑΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΥΧΟΥΝ ;;ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛ
ΕΣΥ - ΤΙ ΣΟΒΑΡΑ; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ; ΘΑ ΜΕ ΓΑΜΙΣΟΥΝ;;
ΕΞ. - ΝΑΙ ΓΑΜΙΣΕ ΤΑ,ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙΣ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ


ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ¨¨ΕΤΥΧΕ¨¨ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...

ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ) ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΤΡΕΛΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΔΩ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΒΟΥΝ ΑΔΙΚΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΧΩ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΑ, ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΝ ΠΟΡΕΙΑ.

ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΛΑΔΩΣΕΙΣ :wave2:

George-3-
23/05/2005, 11:05
Τι ειναι η "ευθεια"...?

artech
23/05/2005, 11:41
Μία ευθεία κάμποσα μέτρα που πρέπει να την κάνεις μια φορά αργά (15 δευτερόλεπτα και άνω) και μετά γρήγορα και να ανεβάσεις και σχέση (το δεύτερο με το δάσκαλο πάνω... μάλλον). Το πλάτος της είναι ... χμμμ ... τρεις φορές το πλάτος του μπροστινού ελαστικού σου και φυσικά δεν πρέπει :nono: να ξεφύγεις από τα όρια.

oulas
23/05/2005, 12:55
Και εγω ειχα δωσει πριν 6 μηνες περιπου. Παντος οταν εδωσα απο τα 6 ατομα που ειμασταν 2 κοποικαν στις ερωτησεις, 1 στην πορεια. Απο τους αλλους τρεις ο ενας λαδωσε και παρασε, και εγω με τον τελευταιο το πηραμε με την αξια μας! Θελω να πω αν σου τυχει εξεταστης, παπαρας, μπορει να μην σε αφησει καν να αρχισεις!

Οσο για την ευθεια, σωστα λετε ολοι, λιγο ανεβασμενο ρελαντι, ωστε να πηγαινει μονο του, και να το κοβεις με συμπλεκτη΄ή φρενο.

Καλη τυχη παιδια!

gtsiros
23/05/2005, 14:23
3 PRAMATA, GIA NA MH ARXISW NA TA PAIRNW PALI ME AUTA POY AKOUW.

1. DEN EDWSA FRAGKO POTE K SE KANENA.

2. OTAN ODHGAS, NA KSEREIS OTI KANEIS TO SWSTO K NA EISAI BEBAIOS OTI KANEIS TO SWSTO. AYTO BEBAIA PROYPO8ETEI OTI *KSEREIS* TO *SWSTO* K OTI EISAI SE 8ESH NA EKSHGHSEIS STON OPOIONDHPOTE TI KAI PWS. EGW THN MPHKA SE EPPAGGELMATIA FORTHGATZH K TON EKANA KIMA.

3. NA MHN AFHNEIS POTE K SE KANENA NA SOU "GAMAEI" TH PSUXOLOGIA. O KOSMOS EINAI PHXTRA STOUS MALAKES K AN EINAI O KA8E ENAS 'H ESTW K ENAS STOUS 100 NA TOY EPITREPEIS NA SOU GAMAEI THN PSUXOLOGIA, THN EXEIS ASXHMA!!! PSYXRAIMIA PANW AP'OLA AKOMA K AN EXEIS PA8EI SOBARO ATYXHMA K BLEPEIS AIMATA.

powerphot
23/05/2005, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
"
- και ποσα δινεις εαν κοπεις την πρωτη φορα;

- ποσα εδωσες τωρα;

- 400ε

- ε καπου τοσα να υπολογιζεις οτι θα δωσεις και τη δευτερη φορα..σου λεω δεν αξιζει, προτιμοτερο να τα χωσεις και να εισαι σιγουρος

- για τι ποσο μιλαμε για το λαδωμα;

- 200ε. Τους τα σκας και ουτε πορεια βγαινεις, δε σε χρονομετρουν, ξεμπερδευεις στο αψε σβησε.

Αλλα και αυτο το γαμημενο συστημα, ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να λαδωσεις..ακους εκει, η δευτερη φορα της εξετασης (αναγκαστικα μαθηματα + παρασταση)=αλλα τοσα ευρω..


Βασικά......πρέπει να ....ξέρεις απο καλό ΛΑΔΙ:lol: αλλιώς...:rolleyes:
Άμα είσαι απο Καλαμάτα η Κρήτη δηλαδή καθάρισες:lol: :lol: :lol:

devil's animal
23/05/2005, 15:10
πριν 2 μηνες πηρα και εγω το διπλωματακι της "μεγαλης" κατηγοριας αφου ειχα 4 χρονια το "125" και ημουν και 23 χρονων.


δεν ειχα εμπειρια σε μεγαλη μηχανη πανω απο 200 κυβικα, αλλα ηξερα να "παιζω" πολυ καλα με συμπλεκτη αφου η βεσπα που καβαλουσα απο τα 15 μου χρονια εχει συμπλεκτη.........



ανεβαινω λοιπον πανω στο cb 500 την ημερα που ηταν να δωσω........χωρις μαθηματα πριν χωρις τιποτα............τοβαρος με ξενισε λιγο καθ'οτι ειχα μαθει σε λιγα κιλα αλλα μετα απο 10 λεπτα ηταν ολα οκ.


στην ευθεια την "αργη" δεν το εβγαζα ευκολα............ή που θα ετρεμα και θα εβγαινα εξω ή που θα την εκανα σε 10'.......

θυμαμαι λοιπον τα λογια καποιου συμ-forum-ιτη απο εδω μεσα................"να κοιτας εκει που θες να πας,αλλιως θα πας εκει που κοιτας".............ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!!


ολα μετα θα σου φαινονται πανευκολα!!!!(λιγο παιξιμο με γκαζι, φρενο και συμπλεκτη...............)



λαδωσα να το παρω αλλα μονο και μονο γιατι δεν ειχα χρονο για περαιτερω παραστασεις και τρεχαματα............και αφου αν κοπεις θα τα ξαναδωσεις και δεν ξερεις και σιγουρα αν θα περασεις το κανεις με την πρωτη και τελειωνει η υποθεση.......


προσωπικα: 250 € ο "φακελος", 200 € το λαδωμα και 30 € να πας να το παρεις απο το γ@μωυπουργειο τους!!!(σηματα δεν εδωσα γιατι ειχα ηδη το "125")



δωστα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..............γιατι αν σε κοψουν.............θα τα ξαναδωσεις για την παρασταση και δεν θα εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις οποτε για να σιγουρευτεις πρεπει να δωσεις αλλα 200!!!



καλη τυχη!!:wave2:

powerphot
23/05/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δωστα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..............γιατι αν σε κοψουν.............θα τα ξαναδωσεις για την παρασταση και δεν θα εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις οποτε για να σιγουρευτεις πρεπει να δωσεις αλλα 200!!!

καλη τυχη!!:wave2:


ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ :evil: :evil:
Να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση.
Ναι θα που πεις τώρα εσύ ...-εγω καβαλάω ρόδα απο τότε
που γεννήθηκα. Ναι ρε μάστορα αλλά το....βρεφικό καροτσάκι,
και το ποδήλατο με τις βοηθητικές δε πιάνεται.:mad:
ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ και μετά ελάτε
στα "στραβά κι ανάποδα" να διαβάσουμε την ιστορία σας:eyepop:
που βγήκε ο παππούς απο το στενό επειδή το "αγόρασε" ακριβά
το δίπλωμα.
Και δεν είναι μόνο αυτό, οι άλλοι? οι ΑΡΧΙΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΑΤΕΧΝΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΛΟΘΕΣΙΤΕΣ των υπουργείων, γαμ... τα υπουργεία μου?:yuck: :yuck:
ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ και μετά ελάτε να λέτε
ότι ..."είχε λαδια ο δρόμος κι έπεσα"...
Αλλά τα λάδια θα είναι απο τα "ΛΑΔΩΜΑΤΑ" για τα διπλώματα:mad:
Αντε τα πήρα στο κρανίο τώρα, θα έγραφα κι άλλα αλλα έχει
χάρη που πρέπει να φύγω.:yuck:

Και.... ΟΧΙ εγώ δεν είμαι απο την....Καλαμάτα:evil:



devil's animal μην το πάρεις προσωπικά επειδή έκανα παράθεση
στο δικό σου ποστ, έτυχε!:winka:

koufaloni
23/05/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ :evil: :evil:
Να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση.
Ναι θα που πεις τώρα εσύ ...-εγω καβαλάω ρόδα απο τότε
που γεννήθηκα. Ναι ρε μάστορα αλλά το....βρεφικό καροτσάκι,
και το ποδήλατο με τις βοηθητικές δε πιάνεται.:mad:
ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ και μετά ελάτε
στα "στραβά κι ανάποδα" να διαβάσουμε την ιστορία σας:eyepop:
που βγήκε ο παππούς απο το στενό επειδή το "αγόρασε" ακριβά
το δίπλωμα.
Και δεν είναι μόνο αυτό, οι άλλοι? οι ΑΡΧΙΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΑΤΕΧΝΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΛΟΘΕΣΙΤΕΣ των υπουργείων, γαμ... τα υπουργεία μου?:yuck: :yuck:
ΛΑΔΩΣΤΕ ...ΛΑΔΩΣΤΕ και μετά ελάτε να λέτε
ότι ..."είχε λαδια ο δρόμος κι έπεσα"...
Αλλά τα λάδια θα είναι απο τα "ΛΑΔΩΜΑΤΑ" για τα διπλώματα:mad:
Αντε τα πήρα στο κρανίο τώρα, θα έγραφα κι άλλα αλλα έχει
χάρη που πρέπει να φύγω.:yuck:
:

+1
Εχω βαρεθει να τα λεω...:mad:

gtsiros
23/05/2005, 17:21
koufaloni+powerphot, sas paw._ (pisteuw diabasate to prohgoumeno reply mou sto thread auto...)

mbjp
23/05/2005, 17:54
δωστα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..............γιατι αν σε κοψουν.............θα τα ξαναδωσεις για την παρασταση και δεν θα εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις οποτε για να σιγουρευτεις πρεπει να δωσεις αλλα 200!!!
[/B]

Σκεφτομαι να τα δωσω στον εξεταστη αλλα για εξιλεωση στη συνειδηση μου το ιδιο βραδυ θα την στησω εξω απο το σπιτι του
α) για να τα παρω πισω &
β) για να τον τουλουμιασω στο ξυλο

βεβαια μπορει να αρκεστω και μονο στο (β) (εχω ελαφρια συνειδηση)

ολα αυτα τα μουνοπανα θελουν πολυ ξυλο, γδαρσιμο, αλατι στις πληγες και παλουκωμα στο συνταγμα, καλοκαιρακι κατα προτιμηση (προαιρετικα προσθετουμε και λεμονι για νοστιμια)

Μικρή Λουλού
23/05/2005, 18:22
Εδω ομως, καπως πιο συνειδητοποιημενος & με αρκετα χιλιομετρα στους δρομους, εαν μου κατσει κανενας ξυνισμενος βλακας απο αυτους που εκμεταλλευονται την περισταση και συμπεριφερονται λες και ειναι συνταγματαρχες;

καμμια συμβουλη/εμπειριες επι του θεματος;; ειδικα για αυτη τη καταραμμενη ευθεια.. [/B][/QUOTE]




φιλε,αρκετα χιλιομετρα στους δρομους κανουν και οι πεζοι,αυτο δεν τους κανει καλους οδηγους...

εσυ επιμενεις να παρεις διπλωμα ενω δεν μπορεις να πας ευθεια,δηλαδη στις στροφες τι να περιμενουμε..??

ασε τον εξεταστη ησυχο και κοιταξε τι θα κανεις εσυ για να μην ρωτας συνεχεια για τις καταραμμενες ευθειες..

μα τι λεω ρε γαμωτο..??

devil's animal
23/05/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Σκεφτομαι να τα δωσω στον εξεταστη αλλα για εξιλεωση στη συνειδηση μου το ιδιο βραδυ θα την στησω εξω απο το σπιτι του
α) για να τα παρω πισω &
β) για να τον τουλουμιασω στο ξυλο

βεβαια μπορει να αρκεστω και μονο στο (β) (εχω ελαφρια συνειδηση)

ολα αυτα τα μουνοπανα θελουν πολυ ξυλο, γδαρσιμο, αλατι στις πληγες και παλουκωμα στο συνταγμα, καλοκαιρακι κατα προτιμηση (προαιρετικα προσθετουμε και λεμονι για νοστιμια)




δεν εχετε καταλαβει κατι μου φαινεται..................:evil: :evil:


























ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!


δεν νοιαζονται για το αν ξερεις να οδηγεις......

δεν νοιαζονται για το αν θα προκαλεσεις ατυχημα.............

δεν νοιαζονται για το αν οι εξετασεις ειναι καλες ή οχι..........

δεν νοιαζονται για το αν θα του τα δωσεις εσυ ή οχι (ενας λιγοτερος ενας περισσοτερος δεν τον νοιαζει).....ισως να σε κοψει επιτηδες για να τα δωσεις την επομενη φορα ισως οχι σάυτον αλλα σένα συναδελφο του (κλικα μεγαλη ειναι)!!

δεν νοιαζονται για τις εξετασεις αυτες καθάυτες...........απλα ειναι αλλη μια δουλεια δημοσιου που τυχαινει να βγαζει μαυρα φραγκα ευκολα!(και αλλες δουλειες δημοσιου βγαζουν με μιζες κ.τ.λ, απλα δεν τις ξερουμε)


οποτε τι κανεις ΕΣΥ;;;;;;;ενας απλος ανθρωπος που θελει να κανει την δουλεια του ευκολα, γρηγορα και αξιοπιστα;;;;;;;


1ον: ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ!!!(οχι να σου λενε μονο οι αλλοι οτι ξερεις να οδηγας αλλα να το αισθανεσαι και μονος σου!!!να εχεις ανα πασα στιγμη τον ελεγχο την καταστασης!!!)

2ον: ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤ'@ΡΧΙΔΙ@ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ!!!

3ον: ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΣΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΤΑ ΤΡΑΒΙΕΣΕ!!(επισης εχε υπ'οψιν σου οτι τα λεφτα αυτα τα ζητανε παντα οι δασκαλοι απο εσενα και δεν ταδινεις εσυ χερι με χερι στον εξεταστη................... οποτε κανουν κι'αυτοι αλλη μια φορα την μπαζα τους...........!!!και στην τελικη οι εξεταστες να παιρνουν απο ενα 50 ο καθενας τους καθ'οτι 2 και οαδασκαλος να καβατζωνει το κατοσταρικο!!)

αυτα και περαστικα μας............:wave2:

artech
23/05/2005, 19:27
Απορία: αν τους λαδώσεις με πλαστά θα σε περάσουν ή θα το πάρουν χαμπάρι; :confused: :rolleyes: ;) :wacko:

Alx 84
23/05/2005, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από artech
κι άρχισα να τραγουδάω "Βάζω στο σέικερ του Κουίκι γάλα και δυο κουταλιές Νεσκουίκ..."

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
23/05/2005, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
"
- Κοιτα, 2 παιδια ηρθαν το προηγουμενο μηνα να δωσουν..ο ενας με το ΚΤΜ του και ο αλλος με ενα ΧΤ..και οι δυο τα εχωσαν..σου λεει βρε αδερφε, οδηγω καιρο τωρα, αλλα πες οτι κατι μου συμβαινει εκεινη την ωρα, ζαλιζομαι, κλπ, γιατι να ξαναδωσω τοσα λεφτα απο την αρχη;

- και ποσα δινεις εαν κοπεις την πρωτη φορα;

- ποσα εδωσες τωρα;

- 400ε

- ε καπου τοσα να υπολογιζεις οτι θα δωσεις και τη δευτερη φορα..σου λεω δεν αξιζει, προτιμοτερο να τα χωσεις και να εισαι σιγουρος

- για τι ποσο μιλαμε για το λαδωμα;

- 200ε. Τους τα σκας και ουτε πορεια βγαινεις, δε σε χρονομετρουν, ξεμπερδευεις στο αψε σβησε.

"

για οσους δεν το πιασαν ακομη αυτη ειναι μια συνομιλια με τον "δασκαλο" οδηγησης (στην πιστα παρακαλω και εγω καβαλα στην CB500)

δε μπορω να πω οτι δυσκολευομαι ιδιαιτερα με τη μηχανη, δεδομενου οτι εχω μηδενικη (0, zero) πειρα σε διτροχα (ουτε καν με παπι, κατευθειαν πανω στην CB) αλλα αυτο που με ζοριζει απιστευτα (τουλαχιστον στα 2 μαθηματα που εχω κανει εως τωρα)
ειναι αυτη η καταραμενη ευθεια που πρεπει να περασεις σε πανω απο 15"..
Οπως και να το κανουμε ομως ΔΕΝ μπορω να λαδωσω. Και λογω οικονομικων, αλλα πανω απ'ολα λογω θεσης..δεν θελω να δωσω τσαμπα λεφτα σε εναν πουτανας γιο που βγαζει 2000 μαυρα ευρω τη βδομαδα απο 20 μαλακες που θα του τα σκασουν.

Αλλα και αυτο το γαμημενο συστημα, ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να λαδωσεις..ακους εκει, η δευτερη φορα της εξετασης (αναγκαστικα μαθηματα + παρασταση)=αλλα τοσα ευρω..

Δεν ξερω τι θα γινει..δεν φοβαμαι τοσο το να κοπω, αλλα το τι θα κανω εαν κοπω.
Την πρωτη φορα που εδωσα για διπλωμα αυτοκινητου (δε τα εσκασα ουτε τη δευτερη) ο πουστης ο εξεταστης που καθοταν απο πισω με μπερδεψε στο παρκαρισμα εσκεμμενα με αποτελεσμα να ακουμπησω το πεζοδρομιο (ωραιος λογος για κοψιμο, τωρα που τα καβαλαω τα πεζοδρομια δεν μου περνει κανεις το διπλωμα ομως, γιατι;)..
εκει δεν αντεδρασα καθοτι και πιο πιτσιρικας αλλα και απογοητευμενος επειδη νομιζα οτι ηταν δικη μου ευθυνη αποκλειστικα.. Εδω ομως, καπως πιο συνειδητοποιημενος & με αρκετα χιλιομετρα στους δρομους, εαν μου κατσει κανενας ξυνισμενος βλακας απο αυτους που εκμεταλλευονται την περισταση και συμπεριφερονται λες και ειναι συνταγματαρχες;

καμμια συμβουλη/εμπειριες επι του θεματος;; ειδικα για αυτη τη καταραμμενη ευθεια..


ώπ!! Να και δυο συνάδερφοι. Κι εγώ αρχλιζω το πρώτο μάθημα την τετάρτη.

Με καμία δύναμη ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΥΜΕ!!!!! Δεν κατάλαβα; τα παίρνουν που τα παίρνουν, να τους τα χώσουμε πάλι; οχι βέβαια. Στην εξέταση του διπλώματος αυτοκινήτου, απο το άγχος μου ξεκίνησα με ελαφρώς σηκωμένο το χειρόφρενο, με αποτέλεσμα μετά από 10 μέτρα να αρχίσει να τρέμει το αυτοκίνητο. σταμάτησα, κατέβασα το χειρόφρενο εντελώς και συνέχισα. Δεν έπαιξε κανένα άλλο πρόβλημα στην πορεία και το πέρασα χωρίς λάδωμα. Εάν οι τύποι ήταν φραγκοφονίαδες παίζει να με κόβανε για να λαδώσω. Ήταν όμως normal παιδία. Είμαι της άποψης βασίσου στις δυνατότητες σου. Μη δώσετε φράγκο στους εξεταστές. Έτσι κάνουν κάτι γιαγίαδες και έχουν φάει πόσα παλικάρια(με μηχανές). Απορώ όμως. Δε σκέφτηκε ποτέ κανένας εξεταστής να πεί : εάν η γιαγία φάει το παιδί μου, τι κάνω; Αλλά δυστυχώς όλοι τυφλώνονται στη θέα του χρήματος. Τι να πω...

artech και mbjp καλή επιτυχία και μην αγχώνεστε.
:wave2:

Alx 84
23/05/2005, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


2ον: ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤ'@ΡΧΙΔΙ@ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ!!!




Σωστός, σωστός και πάλι σωστός!! Μόνο έτσι βγαίνει. Κάντο σαν να είσαι μόνος!

Alx 84
23/05/2005, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto

εσυ επιμενεις να παρεις διπλωμα ενω δεν μπορεις να πας ευθεια,δηλαδη στις στροφες τι να περιμενουμε..??

ασε τον εξεταστη ησυχο και κοιταξε τι θα κανεις εσυ για να μην ρωτας συνεχεια για τις καταραμμενες ευθειες..

μα τι λεω ρε γαμωτο..??


υπόψην ότι εάν κάποιος δέν έχει οδηγήσει μηχανή
10φορές * 45 λεπτά είναι λίγες για να μάθει(εξαρτάται πάντα από το άτομο. Αν τα παίρνει γρήγορα είναι άλλο θέμα). Το τι θα κάνει μετά είναι δικό του θέμα αν θα γίνει rossi ή αν θα πηγαίνει με 10 στη δεξιά λωρίδα.

Alx 84
23/05/2005, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από artech
Απορία: αν τους λαδώσεις με πλαστά θα σε περάσουν ή θα το πάρουν χαμπάρι; :confused: :rolleyes: ;) :wacko:


λές να πίασει; αν το δοκιμάσεις, πες μου κι εμένα!! :smilea: :smilea: :lol:

Alx 84
23/05/2005, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
koufaloni+powerphot, sas paw._ (pisteuw diabasate to prohgoumeno reply mou sto thread auto...)

Έλα, έλα μαζευτήκαμε 4!! θα κάνουμε το κίνημα κατά του λαδώματος!!:wave2:

Alx 84
23/05/2005, 20:16
Απορία Νο2 : εάν τελειώσεις την ευθεία σε 5 δευτερόλεπτα και λίγο πρίν ακινητοποιήσεις τη μηχανή και κάνεις ισορροπία χωρίς να ακουμπήσεις πόδι κάτω, μετράει;;;; :eyepop: :confused: :confused: :) :)

Traveller
23/05/2005, 20:28
Filoi hello kai pali,

den eixa odigisei kanena 2kiklo -ektos podilatou-. Ithela omws mixani... piga kateutheian gia >125cc diplwma. Katalava to ekseis.
a) Ean thes na aisthanesai oso to dinato kalitera kai efoson den boreis na daneisteis mixani apo filo MONO se kamia alana gia na tis pareis ton aera, kane perissotera mathimata.
b) Se auta pou se eksetazoun OUDEMIA sxesi exoun me auta pou simvainoun ston dromo. Milame to ti tha deis einai apisteuto.
c) i peira den agorazetai alla apoktietai
d) otan pareis to diplwma min agoraseis kateutheian ti Hayabusa alla kati pou boreis na koumantareis

Sinepws kai me mathimatiki akriveia odigoumaste sto eksis: ladwse alliws tha plirwseis 2 fores tis eksetaseis...

bonepeeler
23/05/2005, 21:20
Την ημέρα που πήγα να δώσω βλέπω τους εξεταστές που θα με βαθμολογούσαν.
Καπάκι έρχεται ο δάσκαλος βρίζοντας και μου λέει:
"Αυτή είναι πολύ σκύλα.Τους κόβει όλους για πλάκα.Θες να σε βάλω άλλη μέρα να εξεταστείς ή να τους δώσουμε ένα καφεδάκι να τελειώνουμε;"
"Πότε είναι η άλλη μέρα;"τον ρωτάω
"Σε 2-3 βδομάδες"μου λέει.:eyepop:
"Καλά νωρίτερα δε γίνεται;"
"Όχι"μου λέει.Δε θυμάμαι τις δικαιολογίες που μου παρουσίασε.
"Εντάξει,και το καφεδάκι πόσο πάει"
"Μιά κατοστάρα και ξεμπέρδεψες"
Τώρα εγώ τι να κάνω.
Μου κοπήκαν τα πόδια με αυτά που μου είπε.
Απ'ότι κατάλαβα ύστερα με τον τρόπο που έγινε η εξέταση την κατοστάρα την τσέπωσε ο ίδιος.
Δεν τα παίρνουν πάντα οι εξεταστές.
Προς ενημέρωση για τα μαθήματα απεριορίστων έδωσα 200 ευρώ.
Ειχα της μικρής κατηγορίας 2μιση χρόνια και ίδιου χρονικού διαστήματος εμπειρία με συμπλέκτη.
Πάντως την κατοστάρα την έδωσα.
Συνεχίζω να πιστεύω πως τα τσέπωσε ο ίδιος.





:beer:

mbjp
23/05/2005, 21:35
εσυ επιμενεις να παρεις διπλωμα ενω δεν μπορεις να πας ευθεια,δηλαδη στις στροφες τι να περιμενουμε..??

ασε τον εξεταστη ησυχο και κοιταξε τι θα κανεις εσυ για να μην ρωτας συνεχεια για τις καταραμμενες ευθειες..

μα τι λεω ρε γαμωτο..?? [/B]

Καλη η παρατηρηση σου. Πρωτα απ'ολα αλλο πεζος αλλο οδηγος..Ο πεζος δε ξερει τι θα πει "παππους με opel kadett του '80 που βγαζει φλας για αριστερα και παει δεξια"

Επειτα, ποσο πιστευεις οτι το υπαρχον συστημα της εξετασης διαχωριζει τους καλους απο τους κακους οδηγους; Ειναι δικαιο εγω και μαζι ενα σωρο λεφτα που εχω ιδρωσει 3 βδομαδες για να βγαλω, να κρινομαι μεσα σε 5 λεπτα απο 2 δοκιμασιες του κωλου και απο εναν διεφθαρμενο εξεταστη;
Και επαναλαμβανω το παραδειγμα που ανεφερα στο πρωτο μου μηνυμα, οταν με εκοψαν στο διπλωμα του αυτοκινητου επειδη ακουμπησα το πεζοδρομιο στο παρκαρισμα..Ειναι αδυνατον να μετρησω ποσες φορες απο τοτε εχω καβαλησει πεζοδρομια για να παρκαρω :beer:

Κλεινοντας, την ολη κουβεντα την ανοιξα με αφορμη το απαγορευτικο κοστος του να αποκτησει κανεις διπλωμα. Δεν αξιζω; Να ξαναδωσω..οχι 2, ουτε 3 αλλα 500 φορες μεχρι να τα καταφερω. Αλλα ειναι αναγκη να πληρωνω το μισο μου μηνιατικο καθε φορα;

powerphot
24/05/2005, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
koufaloni+powerphot, sas paw._ (pisteuw diabasate to prohgoumeno reply mou sto thread auto...)

Ναι το είδα δεν είναι "κατευθεινόμενα" σε σένα τα "πυρά" του ποστ που έγραψα αλλά απλώς τα πήρα λιγο μ' αυτά που διάβασα
αλλά όσο και να τα λέω......:rolleyes: :rolleyes: