PDA

View Full Version : λάδια - φίλτρο CBR 1000RR



S16
17/07/2006, 21:44
Γεια σας και απο εμενα.
Πρωην κατοχος και πλεον κατοχος CBR 1000 RR.
Θα σας δωσω στοιχεια εν καιρο, αλλα τωρα καιγομαι να μου πειτε ενα καλο συνεργειο για να αλλαξω τα λεδια και το φιλτρο.
Δεν με ενδιαφερει να ειναι εξουσιοδοτημενος (αν και καλο θα ηταν) αλλα να ειναι πολυ προσεκτικος για να μη μου χτυπησει-γρατσουνισει κανενα πλαστικο και αρκετα εμπειρος με το μηχανακι αυτο για να μου πει μια γνωμη.
Η Honda καθε ποτε λεει αλλαγμα λαδιων;
Εχει κανεις σερβις μανιουαλ ειτε σε ηλεκτρονικη μορφη ειτε σε βιβλιο να μου το δωσει να βγαλω μια φωτοτυπια.

Τα φωτα και τη βοηθεια σας.

NikosRR
19/07/2006, 20:07
κάθε 6000κμ αλλαγή λέει το βιβλίο, δεν εχει σημασια αν ειναι εξουσιοδοτημενος η οχι, αν δεν ειναι επαγγελματιας απλα ειναι εξουσιοδοτημενος μη επαγγελματιας και αδυνειδητος θα ελεγα εγω.αν εχεις dsl πες μου να σου το ανεβάσω να το παρεις.

S16
21/07/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
κάθε 6000κμ αλλαγή λέει το βιβλίο, δεν εχει σημασια αν ειναι εξουσιοδοτημενος η οχι, αν δεν ειναι επαγγελματιας απλα ειναι εξουσιοδοτημενος μη επαγγελματιας και αδυνειδητος θα ελεγα εγω.αν εχεις dsl πες μου να σου το ανεβάσω να το παρεις.

Ευχαριστω Νικο.
Σημερα αλλαξα τα λαδια και το φιλτρο.
Εβαλα Agip 5w-40.
Dsl δεν εχω. Μπορουμε με κανενα αλλο τροπο να κανουμε το κονε;

NikosRR
22/07/2006, 05:12
Περιοχή;

NikosRR
22/07/2006, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Ευχαριστω Νικο.
Σημερα αλλαξα τα λαδια και το φιλτρο.
Εβαλα Agip 5w-40.
Dsl δεν εχω. Μπορουμε με κανενα αλλο τροπο να κανουμε το κονε;
Αν τολμήσεις και βάλεις τα Mobil1 θα πάθεις πλάκα.Θα αλλάξεις λάδια στα 6000κμ και θα νομίζεις οτι δεν άλλαξες λάδια.Κρατάει την απόδοσή του απο την αρχή ως το τέλος.:) :wave2:

S16
22/07/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Περιοχή;

Καλλιθεα.:smilea:
Βγαζει η mobil λαδια για μηχανες;
Mobil 1 βαζω στο αμαξι.
Παντως και απο τα Agip ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Καμια συμβολη για το συγκεκριμενο μηχανακι;

:wave2:

NikosRR
27/07/2006, 07:26
Βγάζει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

S16
27/07/2006, 15:13
Νικο μπορεις να μου πεις καθε ποτε θελει βαλβδες-μπουζι κλπ;
Επισης στις ποσες στροφες κραταει ρελαντι.

Πρεπει αμεσα να αγορασω bel-ray σπρει αλυσιδας. Ξερει κανεις που θα βρω;

NikosRR
27/07/2006, 16:02
Βαλβίδες κάθε 24000κμ μπουζί κάθε 24000κμ,δλδ μαζί αυτά!Στο μεγάλο service.

nktR
27/07/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Νικο μπορεις να μου πεις καθε ποτε θελει βαλβδες-μπουζι κλπ;
Επισης στις ποσες στροφες κραταει ρελαντι.

Πρεπει αμεσα να αγορασω bel-ray σπρει αλυσιδας. Ξερει κανεις που θα βρω;

σου συστήνω με τεράστια διαφορά σπρέι αλυσίδας για σωστή λίπανση πάρε το SILKOLENE. Μετά από δοκιμές με όλα τα σπρέι αλυσίδας και αλλαγές 8 αλυσιδογράναζων λιπαίνει σωστά "σπάει" "κόμπους" και "σκαλοπάτια και σου βγάζει 2 πλάσια χλμ !!! Όλα τα άλλα και ειδικά το Bel Ray είναι όμορφο μόνο για να βλέπεις τη μηχανή σου καθαρή:wave2:

oulas
27/07/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
σου συστήνω με τεράστια διαφορά σπρέι αλυσίδας για σωστή λίπανση πάρε το SILKOLENE. Μετά από δοκιμές με όλα τα σπρέι αλυσίδας και αλλαγές 8 αλυσιδογράναζων λιπαίνει σωστά "σπάει" "κόμπους" και "σκαλοπάτια και σου βγάζει 2 πλάσια χλμ !!! Όλα τα άλλα και ειδικά το Bel Ray είναι όμορφο μόνο για να βλέπεις τη μηχανή σου καθαρή:wave2:

Φιλε μου, και εγω μετα απο παροτρυνση του μηχανικου μου αφησα το belray και βαζω μονο Silkoline. Οντως δεν ειναι ξερω και φενεται να μπαινει καλυτερα μες την αλυσιδα, η οποια πλεον μοιαζει πραγματικα λαδωμενη. Απο την αλλη γινεται ουνι η ζαντουλα μου! Οσο για 2 κομπους που ειχα, τωρα εχουν αρχισει και υποχωρουν. Αλλα και παλι η ζαντα ουνι, και εχω ξενερωσει...

oulas
27/07/2006, 16:47
Αααα, για τα χιλιομετρα, δεν νομιζω να βγαζει διπλασια:nono:
Ισα ισα επειδη μοιαζει πολυ με λαδι και πεταγετε παντου, θελει δυο φορες πιο συχνα να βαζει απο οτι με το bel ray:bigcry:

NikosRR
28/07/2006, 22:44
αυτά τα είδη λαδιών νομίζω πως είναι καταλληλότερα για on-off και οχι για street.εγω έβαζα της mobil1 παλιά αλλά ήθελε ποιο συχνά και έκανε το μηχανάκι ουνί!

S16
29/07/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
αυτά τα είδη λαδιών νομίζω πως είναι καταλληλότερα για on-off και οχι για street.εγω έβαζα της mobil1 παλιά αλλά ήθελε ποιο συχνά και έκανε το μηχανάκι ουνί!


Εσυ Νικο τι χρησιμοποιεις;
Παντως επειδη εχω δοκιμασει αρκετα σπρει και επειδη δεν παιζει να ειναιτο μηχανακι συνεχεια ουνι για μια λαδωμενη αλυσιδα, θα παω στο bel-ray.
Αν ξερει κανεις που θα το βρω...:winka:

Ας παμε τωρα και στα προβληματα.
Θελω να αγορασω ενα tank-pad αλλα επειδη το τεποζιτο ειναι πλαστικο δεν κανει μαγνητικο.
Με υμαντες δεν το βλεπω και πολυ ευκολο στο βαλε-βγαλε ειδικα στο κομματι γυρω απο τη σελα.
Οποτε τι κανουμε; Θελω τη γνωμη σας.
Μαλλον παμε για tail-bag.:bawl:

NikosRR
29/07/2006, 13:32
Για την αλυσίδα bel-ray super clean αν και έχω και το mobil1 το οποίο και δεν χρησιμοποιώ.
Για tail-bag σε βλέπω.Γι'αυτό το λόγο έχει και τα ανοίγματα κάτω απο το πίσω σελάκι.Άσε που θα είσαι free μπροστά και ίσως ποιο ξεκούραστα αν και δεν έχω δοκιμάσει tank-bag στο δικό μου για να ξέρω.

Tigas
09/08/2006, 08:02
Φίλε S16 λάδια στο 1000RR αλλάζεις κάθε 6000km, φίλτρα αέρος
(έχει 2) κάθε 12000km περίπου.

Ρύθμιση βαλβίδων κάνεις στα 24000km μαζί με λάδια και φίλτρα.
Μπουζί αλλάζεις στα 48000km, το μηχανάκι φοράει ιριδίου και τα αλλάζεις την 2η φορά που θα χρειαστεί ξανά ρυθμιση βαλβίδων.

Το κόστος γενικά σαν μηχανής δεν είναι καθόλου ακριβό, βέβαια και σε ποιον θα το πάς.

Πρόσεχε μήν πάς σε κανα αντιπρόσωπο και σε παραμυθιάζει μέχρι τις 24000km ότι σου κάνει κάτι ιδιαίτερο(για να σου παίρνει δήθεν χρήματα για σερβις) στο μηχανάκι γιατί δεν χρειάζεται κιόλας κάτι.

Στην αλυσίδα εγώ δεν βάζω κανένα σπρέι που κάνει 10 ευρω, βαλβολινούλα 80 η ψιλό λαδάκι.

Όλα αυτά που σου γράφω βέβαια θα μπορούσες να τα έχεις διαβάσει στο owner manual που γράφει τα πάντα.

Καλοτάξιδο το πανέμορφο μηχανάκι σου θα το καταευχαριστηθείς
είτε αυτό είναι μια μακρινή βόλτα έιτε πίστα. :wave2:

dirtbird
09/08/2006, 08:28
Στο Ελλάντα φίλτρο αέρα κάθε 12000 χλμ?


Χμ...:nono: :nono: :wave2:

Tigas
09/08/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στο Ελλάντα φίλτρο αέρα κάθε 12000 χλμ?


Χμ...:nono: :nono: :wave2:

Άν το έχεις και για motocross τότε εντάξει :lol: :wave2: