PDA

View Full Version : Άρση παρακράτησης



noevle
07/12/2009, 17:31
Καλησπέρα !!!
Το πρόβλημα που έχει προκύψει έχει ως εξής :
Έχω αγοράσει μηχανή TDM 850 πολλά χρόνια τώρα και μιας και είχε αγοραστεί μέσω γραμματίων ο έμπορος International Moto ένα κατάστημα που βρισκόταν στην Μιχαλακοπούλου είχε βάλει παρακράτηση κυριότητας στην μηχανή και ως εδώ όλα καλά...
Το πρόβλημα προκύπτει όταν εγώ πλέον θέλω λόγω σοβαρής βλάβης της μηχανής που την καθιστά μη επισκευάσιμη είτε να την αποσύρω (διαγραφή) είτε να την πουλήσω σαν ανταλλακτικά...
Για να κάνω οποιαδήποτε κίνηση θα πρέπει απ'ότι γνωρίζω να μην αναφέρεται πουθενά στην άδεια η παρακράτηση και ώς εδώ καλά..
Εξυπακούεται ότι η μηχανή έχει εξοφληθεί και μάλιστα σε δρχ... τόσο παλιά έχει αγοραστεί ...
Έλα όμως που το κατάστημα έχει κλείσει και εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι αυτή τη στιγμη...
Αποτάνθηκα σε ΚΕΠ και μου ζήτησαν υπέυθυνη δήλωση και ένα ΦΕΚ (το οποίο δεν γνωρίζω τι είναι) απο τον έμπορο..ο οποίος αγνοείται φυσικά αφού το κατάστημα έχει κλείσει..
Επιπλέον να ληφθεί υπόψιν ότι η τράπεζα στην οποία πλήρωνα τα γραμμάτια ήταν η Εργασίας όταν ακόμα υπήρχε και δεν συγχωνεύθηκε με την Eurobank, δηλαδή τρέχα γύρευε..
Υπάρχει τρόπος και αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει παρακαλώ..

blueangel
07/12/2009, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από noevle
Αποτάνθηκα σε ΚΕΠ και μου ζήτησαν υπέυθυνη δήλωση και ένα ΦΕΚ

Το ΦΕΚ είναι τα αρχικά Φύλλο Εφημερίδας Κυβερνήσεως.Στην οδό Σολωμού όπου εδρεύει το εθνικό Τυπογραφείο μπορείς να αναζητήσεις το σχετικό Φύλλο μεταβολής της συγκεκριμένης εταιρίας που σε ενδιαφέρει...Απο κει και πέρα για να βρείς περαιτέρω στοιχεία για τον συγκεκριμένο εμπορο πρέπει να δείς από τα παλιά χαρτιά αν τα έχεις (τιμολόγια κλπ) την ΔΟΥ που ανήκει και εκεί να απευθυνθείς στον Εφορο να σου δώσει ό,τι πληροφορίες θές για να τον εντοπίσεις...Χλωμό βέβαια η Εφορία έτσι απλά να σου δώσει στοιχεία που εμπίπτουν στο φορολογικό απόρρητο,που σημαίνει φιλαράκο ότι πρέπει να στηθείς ένα πρωινό έξω από το Γραφείο του Εισαγγελέα Υπηρεσίας στην Ευελπίδων για να πάρεις "εισαγγελική διαταγή" ώστε με αυτή στο χέρι να "ξεκλειδώσεις" τα όποια γραφειοκρατικά καμώματα της Εφορίας.
Απο κεί και πέρα με πολύυυυυυ υπομονή και ακόμη περισσότερο τύχη σου εύχομαι να ξεμπλέξεις

:wave2:

VALES
07/12/2009, 18:32
Μία ερώτηση μόνο. Αφού η μηχανή ''εξοφλήθει'', η παρακράτηση στην άδεια γιατί συνέχισε να υπάρχει ?

africanos31
07/12/2009, 18:38
γιατι δεν πηγε μολις την ξοφλησε να κανει την γραφειοκρατικη διαδικασια.............μονη της δεν γινεται στα κρατη-μπανανιες

sergiosm
07/12/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Μία ερώτηση μόνο. Αφού η μηχανή ''εξοφλήθει'', η παρακράτηση στην άδεια γιατί συνέχισε να υπάρχει ?

Γιατί απλά ποτέ δεν έκανε τη σχετική διαδικασία για να αρθεί

FestoNero
07/12/2009, 18:46
Πριν ξεκινήσεις τις ιστορίες με τους εισαγγελείς και την εφορία, δε ψάχνεις να τον βρεις πρώτα από τον ιδιοκτήτη του χώρου που ήταν το κατάστημα;
Να σου πει ονοματεπώνυμο, μήπως έχει κρατήσει κάποια διεύθυνση κλπ.

Sapadak
07/12/2009, 18:48
Αφου θες να τη σπασεις σε κομματια τι σε νοιαζει η αποσυρση (εχει καταργηθει βεβαια)

Σπαστην σε κομματια και πουλα οτι μπορεις, κανενας δεν θα σου ζητησει αν εχει η οχι παρακρατηση

VALES
07/12/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
γιατι δεν πηγε μολις την ξοφλησε να κανει την γραφειοκρατικη διαδικασια.............μονη της δεν γινεται στα κρατη-μπανανιες



sergiosm Γιατί απλά ποτέ δεν έκανε τη σχετική διαδικασία για να αρθεί








:eyepop: :hypnotize :look:

Cpt. Haddock
07/12/2009, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
:eyepop: :hypnotize :look:

τι σου φάινεται περίεργο; :confused:

noevle
07/12/2009, 20:03
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές απ'όλους...
Απο κει και πέρα μάλλον θα αποτανθώ στο Εθνικό Τυπογραφείο και ο θεός βοηθός...
Η εταιρία παρεπιμπτόντως είχε έδρα στην Κέρκυρα ( ξέχασα να το τονίσω πριν )οπότε υποθέτωντας ότι εγώ θα πρέπει να κάνω ταξίδι μέχρι εκεί , να βρώ οποιονδήποτε γραφειοκράτη , να ακούσω τίποτα άκυρο και να με γράψουν ενδεχομένως την επομένη οι εφημερίδες δεν νομίζω να συμβεί....
Το ζήτημα απο κει και πέρα είναι ότι μιας και ήταν προγραμματισμένο να αλλαχθεί κάποια στιγμή εξαιτίας συνεχών προβλημάτων και επειδή χωρίς μεταφορικό δεν γίνεται, αυτό θα συμβεί νωρίτερα μεν αλλά μέχρι να βρω μια λύση θα φαίνεται ότι είμαι κάτοχος δύο μηχανών και δεν ξέρω αν αυτό θα αρέσει στην "καλή" μας εφορία...
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...:)

byron
07/12/2009, 20:39
Περίμενε μέχρι αύριο να ρωτήσω έναν πελάτη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα. Νομίζω ότι το έλυσε πιο εύκολα.

noevle
08/12/2009, 08:07
Ευχαριστώ και πάλι ... φυσικά και θα περιμένω.Αν πρόκειται για παρόμοιο περιστατικό , που ελπίζω να είναι, θα λυθούν τα πράγματα γρηγορότερα και με σωστά βήματα...

byron
08/12/2009, 12:08
Λοιπόν....που κατέληξε μετά από τρέξιμο.

Είχε πάει αρχικά στο Υπ. Μεταφορών (Αγ.Παρασκευή) τμήμα άρσης παρακρατήσεων οπου του είπαν να πάει στο Πρωτοδικείο να πάρει βεβαίωση ότι η επιχείρηση δεν λειτουργεί (δεν είναι δουλειά τους όμως να δώσουν τέτοια βεβαίωση).

Αφού πήγε και ήρθε 2-3 φορές και τσακώθηκε μαζί τους, αυτό που του είπαν στο τέλος ήταν να πάει εκεί με 2 μάρτυρες του και σε υπέυθυνη δήλωση να δηλώσουν ότι η συγκεκριμένη επιχείρηση δεν λειτουργεί. Είχε φροντίσει να τραβήξει και 1-2 φωτογραφίες του μαγαζιού που φαινόταν ότι δεν υφίσταται πλέον.

Την άρση την έκαναν επιτόπου μετά την βεβαίωση των μαρτύρων. Κάνε μια βόλτα πριν πάς τους ανθρώπους να σιγουρευτείς τι θα σου πουν. :wave2:

noevle
08/12/2009, 12:50
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση και την λύση που μου δίνεις…πραγματικά δεν θα υπήρχε περίπτωση ούτε καν να το φανταστώ..
Και πάλι ευχαριστώ

byron
08/12/2009, 13:01
Τίποτα φίλε. Καλά ξεμπερδέματα. :beer:

arhs
29/02/2012, 20:26
αυτό που του είπαν στο τέλος ήταν να πάει εκεί με 2 μάρτυρες του και σε υπέυθυνη δήλωση να δηλώσουν ότι η συγκεκριμένη επιχείρηση δεν λειτουργεί
...
...
Την άρση την έκαναν επιτόπου μετά την βεβαίωση των μαρτύρων

το παραπάνω ισχύει και για παρακράτηση από ιδιώτη? (αναφέρομαι στο "επι τόπου" της πρότασης)

με λίγα λόγια... θέλω να πουλήσω μηχανάκι στο οποίο έχει γίνει παρακράτηση κυριότητας (από φίλο, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη συνεννόηση). πέρασα στα γρήγορα από τα κεπ και με είπαν (τρόπος του λέγειν, καθώς η κοκόνα πνιγόταν και με το ζόρι της απέσπασα οποιαδήποτε πληροφορία) οτι κανονικά πρέπει να πάω με τον παλιό ιδιοκτήτη από κεπ ώστε να γίνει άρση και ύστερα από ένα μήνα να περάσω να πάρω την άδεια ώστε να συνεχίσω με την πώληση. επίσης, με είπε οτι από νομαρχία, διεύθυνση μεταφορών ή κάποια τέτοια βαρύγδουπη υπηρεσία θα χρειαστούν, για την παραπάνω διαδικασία, λιγότερο από 4-5 μέρες.

ναι, θα μου πείτε και γιατί μας ζαλίζεις τ' @@...

1ον. ισχύει οτι από νομαρχία χρειάζονται 3-4-5 μέρες? μπορεί να γίνει επιτόπου ή τσου?
2ον. επειδή ο χρόνος είναι χρήμα, έχει κανείς κάποιον διεκπεραιωτή χωμένα στα ναρκ... ε, υπουργεία, νομαρχίες κλπ κλπ που να ξέρει τι και πως (και αν με συμφέρει οικονομικά, εννοείται να το αναλάβει)?

arhs
22/03/2012, 19:51
για την ιστορία, (αν και νομίζω έχει ξαναπαντηθεί το ερώτημα και σε άλλο topic), αν βρεθεί και άλλος άμπαλος σαν εμένα και κοιτάξει μόνο αυτό το topic:
το μόνο που χρειάζεται είναι μια υπεύθυνη δήλωση από τον παλιό ιδιοκτήτη που να γράφει οτι επιθυμεί άρση παρακράτησης στο τάδε μηχανάκι κλπ κλπ. εγώ βέβαια τον πήρα αγκαζέ και πήγαμε μαζί για την περίπτωση που χρειαζόταν και κάτι άλλο που ξεχνούσα.
παίρνουμε τα παραπάνω (είτε την υπεύθυνη δήλωση είτε τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αγκαζέ :lol:) και πηγαίνουμε στη διεύθυνση μεταφορών που είχε βγει η αρχική άδεια. σε 2 μέρες είμαστε έτοιμοι. βέβαια, αν δεν έχει πολλή δουλειά έχω την αμυδρή εντύπωση οτι μπορεί να ξηγηθεί και επιτόπου ο υπάλληλΑς, αλλά προσωπικά δεν είχα όρεξη για φλερτ.:wave2: