PDA

View Full Version : Σημερα βαφτιστηκα!!!



vasilislo
07/12/2009, 18:38
Γεια σας παιδια. Σημερα βαφτιστηκα στον Ασπροπυργο στο ρευμα προς Αθηνα για να μπω Καβαλας. Ολα εγινας σε χρονο dt. Ενω βρησκομουν στην δεξια λοριδα με μονο 20 km/h το αμαξι μπροστα μου κοβει ταχυτητα για να μπει στο φουρνο. Δεν αποφασιζω να προσπερασω απο αριστερα αλλα να ελλατωσω ταχυτητα για να μην πεσω πανω του μεχρι να μπει στο φουρνο. Αυτο ηταν, παταω μπροστηνο διπλονει το τιμονι και πεφτω αριστερα. Ευτυχος δεν συρθηκε πολη η μηχανη 1-2m και τα μανιταρια εσωσαν τα πλαστικα μου. Εγω εχω μονο κατι καψηματα στο αριστερο ποδι και ενα μικρο καταγμα στο αριστερο καρπο. Το κρανος που το φοραγα πρωτη μερα δεν εχει ουτε γρατζουνια οπως και η μηχανη. Το προβλημα μου ειναι πως δεν καταλαβα γιατι επεσα. το φρεναρισμα δεν ηταν τοσο αποτομο.Σκεφτομαι μηπως ειχε λαδια ο δρομος ή τα λαστιχα μου ηταν τοσο κρυα που δεν παταγαν σταθερα. Η μηχανη ειναι καινουρια cbr 600 rr ,δεν εχω αλλη εμπιρια απο μηχανες μονο απο παπια. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;

Nefos
07/12/2009, 18:43
φαντάζομαι λόγω της ολισθηρότητας του δρόμου?

οι περισσότεροι δρόμοι στην Αθήνα μοιάζουν με πίστα πατινάζ...

devil's animal
07/12/2009, 18:48
συνηθης πτωση απο απειρο αναβατη. τα φρενα στα συγκεκριμενα μηχανακια δαγκωνουν.

(αν αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα)

φτιαξε την ψυχολογια σου και οτι αλλο θελεις και μαθε να φρεναρεις σε μια αλανα ή παρκινγκ με καλη ασφαλτο.μαθε σιγα σιγα το φρενο της μηχανης σου και ολα καλα..




:wave2:

VALES
07/12/2009, 18:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
[B]Γεια σας παιδια. Σημερα βαφτιστηκα στον Ασπροπυργο στο ρευμα προς Αθηνα για να μπω Καβαλας. Ολα εγινας σε χρονο dt. Ενω βρησκομουν στην δεξια λοριδα με μονο 20 km/h το αμαξι μπροστα μου κοβει ταχυτητα για να μπει στο φουρνο. Δεν αποφασιζω να προσπερασω απο αριστερα αλλα να ελλατωσω ταχυτητα για να μην πεσω πανω του μεχρι να μπει στο φουρνο. Αυτο ηταν, παταω μπροστηνο διπλονει το τιμονι και πεφτω αριστερα. Ευτυχος δεν συρθηκε πολη η μηχανη 1-2m και τα μανιταρια εσωσαν τα πλαστικα μου. Εγω εχω μονο κατι καψηματα στο αριστερο ποδι και ενα μικρο καταγμα στο αριστερο καρπο. Το κρανος που το φοραγα πρωτη μερα δεν εχει ουτε γρατζουνια οπως και η μηχανη. Το προβλημα μου ειναι πως δεν καταλαβα γιατι επεσα. το φρεναρισμα δεν ηταν τοσο αποτομο.Σκεφτομαι μηπως ειχε λαδια ο δρομος ή τα λαστιχα μου ηταν τοσο κρυα που δεν παταγαν σταθερα. Η μηχανη ειναι καινουρια cbr 600 rr ,δεν εχω αλλη εμπιρια απο μηχανες μονο απο παπια. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;

Tpap
07/12/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;

Φίλε, απάντησες μόνος σου...:



Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Η μηχανη ειναι καινουρια cbr 600 rr ,δεν εχω αλλη εμπιρια απο μηχανες μονο απο παπια.



έδιτ: μΕ πρόλαβε ο βαλές...:mad:

Gandalf dr685sm
07/12/2009, 19:14
κατά την γνώμη μου δύο πιθανότητες..

1. είχε μαζέψει υγρασία η δισκόπλακα και όπως πάτησες το φρένο δεν έπιασε αρχικά.. καθάρισαν την επιφάνεια απο νερά τα τακάκια μόλις τα πάτησες και μετά απο ενα δύο περιστροφές του τροχού απλά μάγκωσαν και σε πέταξε κάτω.

2. Αυτό που είπες εσύ και τα παιδιά.. απειρία με φρένα μεγάλων μηχανών. Αφού δεν έχεις κάτι σοβαρό.. μάθημα και εμπειρία για αργότερα. Ας είναι το τελευταίο επώδυνο φίλε μου.

Gandalf

THEOD
07/12/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Γεια σας παιδια. Σημερα βαφτιστηκα στον Ασπροπυργο στο ρευμα προς Αθηνα για να μπω Καβαλας. Ολα εγινας σε χρονο dt. Ενω βρησκομουν στην δεξια λοριδα με μονο 20 km/h το αμαξι μπροστα μου κοβει ταχυτητα για να μπει στο φουρνο. Δεν αποφασιζω να προσπερασω απο αριστερα αλλα να ελλατωσω ταχυτητα για να μην πεσω πανω του μεχρι να μπει στο φουρνο. Αυτο ηταν, παταω μπροστηνο διπλονει το τιμονι και πεφτω αριστερα. Ευτυχος δεν συρθηκε πολη η μηχανη 1-2m και τα μανιταρια εσωσαν τα πλαστικα μου. Εγω εχω μονο κατι καψηματα στο αριστερο ποδι και ενα μικρο καταγμα στο αριστερο καρπο. Το κρανος που το φοραγα πρωτη μερα δεν εχει ουτε γρατζουνια οπως και η μηχανη. Το προβλημα μου ειναι πως δεν καταλαβα γιατι επεσα. το φρεναρισμα δεν ηταν τοσο αποτομο.Σκεφτομαι μηπως ειχε λαδια ο δρομος ή τα λαστιχα μου ηταν τοσο κρυα που δεν παταγαν σταθερα. Η μηχανη ειναι καινουρια cbr 600 rr ,δεν εχω αλλη εμπιρια απο μηχανες μονο απο παπια. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;


Αυτοί που ακόμα και σήμερα πεισματικά και "ρομαντικά" σκεφτόμενοι απορρίπτουν την ύπαρξη του ABS μπορούν να σου απαντήσουν και να δώσουν διάφορες επιστημονικοφανείς ερμηνείες...

Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου (όπως και σε χιλιάδες παρόμοιες) θα ήταν σωτήριο...

vangelis 64
07/12/2009, 19:53
Αυτό το "μικρό κάταγμα" στον καρπό να το προσέξεις και να μην αδιαφορήσεις.Υπάρχει πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει.

Περαστικά.:beer: :beer: :beer:

THEOD
07/12/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αυτό το "μικρό κάταγμα" στον καρπό να το προσέξεις και να μην αδιαφορήσεις.Υπάρχει πιθανότητα να σε ταλαιπωρήσει.

Περαστικά.:beer: :beer: :beer:

+1
Ειδικά αν πρόκειται για το σκαφοειδές...
Αυτό το μαμημένο κοκκαλάκι όσο μπόι του λείπει, άλλο τόσο δύσκολα κολλάει... :beer:

felter
07/12/2009, 21:18
Περαστικαααααα :beer:

:wave2:

nobody
07/12/2009, 21:26
περαστικα και παντα ορθιος,το καταγμα θελει φροντιδα και προδερμ,μην το παιρνεις αψηφιστα παντως...

chris_honda
07/12/2009, 21:34
Περαστικά και μέχρι εδώ να είναι φίλε μου.

Όντως θέλει να μάθεις τα φρένα της σε μία αλάνα η κάπου αλλού,
δειλά - δειλά, δλδ, πως συμπεριφέρεται σε φρενάρισμα πανικού.

Απ' ότι κατάλαβα έχεις του 08 σαν το δικό μου, (ανευ ABS) οπότε,
προσοχή, τα συγκεκριμένα φρένα θεωρούνται απ' τα καλύτερα στην
κατηγορία του.

:wave2: :wave2: :wave2:

zephyr1
07/12/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτοί που ακόμα και σήμερα πεισματικά και "ρομαντικά" σκεφτόμενοι απορρίπτουν την ύπαρξη του ABS μπορούν να σου απαντήσουν και να δώσουν διάφορες επιστημονικοφανείς ερμηνείες...

Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου (όπως και σε χιλιάδες παρόμοιες) θα ήταν σωτήριο...

Εχω καιρο να την ''πατησω'' με φρεναρισμα πανικου αλλα πολυ θα ηθελα να το ειχα και καποια στιγμη να το εχω.Για το abs μιλαω.

Περαστικα.:wave2:

XJR_Billy
07/12/2009, 21:40
Φίλε Βασίλη για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.

Μην απογοητεύεσαι, μάθε καλύτερα τα φρένα της μηχανής σου όπως πολύ σωστά σου πρότεινε ο Devil's και όλα έρχονται με την πείρα.

Στο κάταγμα να δώσεις την πρέπουσα προσοχή.

Γρήγορα περαστικά !!:beer: :beer:

antsoar
07/12/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτοί που ακόμα και σήμερα πεισματικά και "ρομαντικά" σκεφτόμενοι απορρίπτουν την ύπαρξη του ABS μπορούν να σου απαντήσουν και να δώσουν διάφορες επιστημονικοφανείς ερμηνείες...

Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου (όπως και σε χιλιάδες παρόμοιες) θα ήταν σωτήριο...



+1000:wave2:

TROOPER
08/12/2009, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτοί που ακόμα και σήμερα πεισματικά και "ρομαντικά" σκεφτόμενοι απορρίπτουν την ύπαρξη του ABS μπορούν να σου απαντήσουν και να δώσουν διάφορες επιστημονικοφανείς ερμηνείες...

Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου (όπως και σε χιλιάδες παρόμοιες) θα ήταν σωτήριο...

παμε αντιπαραθεσεις?

:lol:

chris_honda
08/12/2009, 06:53
ωχ..

:smokin:

KaTaNaS
08/12/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Γεια σας παιδια.... Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;


γεια σου φίλε μου, 300 μετρα πρίν απο το σημείο αυτό είχα ενα τροχαίο πριν απο 2.5 χρονια :sad:

περναω καθημερινα απο εκεί, σημερα θα ριξω μια ματια για κυλίδα λαδιου ή πετρελαίου, δυστηχως υπάρχουν και βαθιές σχάρες για την απορροή ομβρίων αν θυμαμαι καλα και γενικοτερα σε εκεινο το σημειο το προτιμώτερο ειναι να ανοιγεσαι κατευθειαν αριστερα σε μεσαια λωριδα όπου ο δρομος ειναι πιο καθαρος, όπως επίσης δυστηχως η επιθετικη οδήγηση στο συγκεκριμενο σημειο επιβάλεται!

Περαστικα και γρηγορα πάλι όρθιος στο μηχανακι σου πανω! :wave2:

byron
08/12/2009, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτοί που ακόμα και σήμερα πεισματικά και "ρομαντικά" σκεφτόμενοι απορρίπτουν την ύπαρξη του ABS μπορούν να σου απαντήσουν και να δώσουν διάφορες επιστημονικοφανείς ερμηνείες...

Εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωσή σου (όπως και σε χιλιάδες παρόμοιες) θα ήταν σωτήριο...

+990, αλλά ακόμα πιο σημαντικό ειναι να υπάρχει επίγνωση του τι είμαστε ικανοί να οδηγήσουμε. Το RR και η κατηγορία του δεν είναι μηχανάκια για αρχάριο. :wave2:

Metageitnion
08/12/2009, 08:02
Όπως και να έχει το πράγμα αρχάριος ή μη όλοι μπορεί να την πατήσουμε με υπαιτιότητα δική μας ή ολισθηρότητα του δρόμου:(
Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία των μηχανών αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχει ABS και δεν είναι δυνατόν όλοι μας από τη μία στιγμή στην άλλη να αποκτήσουμε είτε τις οδηγικές ικανότητες ή δίκυκλο με ABS, αντίθετα να ευχηθούμε στον συνοδοιπόρο περαστικά με γρήγορη ανάρρωση και δέουσα προσοχή και σεβασμό στο δρόμο και στη μηχανή!!! :wave2:
Καλά να περνάτε και μακρυά από όλους μας τέτοιου είδους ξάπλες :D

LOUKILOUK
08/12/2009, 10:32
-Τα φρενάκια σε αυτά τα μηχανάκια δαγκώνουν (και καλά κάνουν...)
-Η άσφαλτος (η ελληνική...) γλυστράει
-τα λαστιχά σου (όπως εσύ είπες) ήταν κρύα...

αυτά σίγουρα από μόνα τους (φαντάσου συνδυαζόμενα...) φτάνουν...
Περαστικά φίλε και το νου σου στον καρπό... :beer: :wave2:

vasilislo
08/12/2009, 14:48
ευχαριστω πολυ για τα περαστικα. πηγα την ιδια μερα στο νοσοκομειο και εβγαλα και ακτινα γιατι με ενοχλουσε πολυ . ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οτι θα περασει συντομα

TheFace
08/12/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Γεια σας παιδια. Σημερα βαφτιστηκα στον Ασπροπυργο στο ρευμα προς Αθηνα για να μπω Καβαλας. Ολα εγινας σε χρονο dt. Ενω βρησκομουν στην δεξια λοριδα με μονο 20 km/h το αμαξι μπροστα μου κοβει ταχυτητα για να μπει στο φουρνο. Δεν αποφασιζω να προσπερασω απο αριστερα αλλα να ελλατωσω ταχυτητα για να μην πεσω πανω του μεχρι να μπει στο φουρνο. Αυτο ηταν, παταω μπροστηνο διπλονει το τιμονι και πεφτω αριστερα. Ευτυχος δεν συρθηκε πολη η μηχανη 1-2m και τα μανιταρια εσωσαν τα πλαστικα μου. Εγω εχω μονο κατι καψηματα στο αριστερο ποδι και ενα μικρο καταγμα στο αριστερο καρπο. Το κρανος που το φοραγα πρωτη μερα δεν εχει ουτε γρατζουνια οπως και η μηχανη. Το προβλημα μου ειναι πως δεν καταλαβα γιατι επεσα. το φρεναρισμα δεν ηταν τοσο αποτομο.Σκεφτομαι μηπως ειχε λαδια ο δρομος ή τα λαστιχα μου ηταν τοσο κρυα που δεν παταγαν σταθερα. Η μηχανη ειναι καινουρια cbr 600 rr ,δεν εχω αλλη εμπιρια απο μηχανες μονο απο παπια. Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να παιχτικε;

To abs σωζει :winka:

what I've done
09/12/2009, 15:32
Γεια σου!
Μην μασας και μην στεναχωριέσαι συμβαινουν αυτά.
Σου εύχομαι ολόψυχα να ειναι το τελευταιο σου.
Δοκιμασε να πατας και το πισω φρενο (οχι μονο το πίσω) απλα νομιζω φρενάρει πιο "ομοιομορφα" έτσι. (Ας πουν και οι εμπειροτεροι δεν ειμαι ειδημων)
Δοκιμασε τα φρενα πολλες φορές χαλαρα - στο λεω γιατι υποθετω οτι απλά μπαινει στην μεση η συνηθεια και ειδικα σε πανικο θα πατησεις με δυναμη γιατι το παπι δεν φρεναρει κιολας ε, το σουμπουρου αν το κανεις με την ιδια δυναμη μπλοκαρει.
Καλοτάξιδη!! :beer: