PDA

View Full Version : ΓΙΑΤΙ Tiger 1050?



kikintzo
08/12/2009, 00:54
Γεια σας Παιδες,

Λοιπον τον Αυγουστο εκανα το μεγαλο βημα και αγορασα καινουρια μηχανη. (μεχρι τοτε την ψιλοεβγαζα με σκουτερακια).
Απο την αρχη ημουν αναμεσα σε VStrom k Tiger βεβαια για διαγορετικους λογους το καθενα

1) VStrom σημαινει αξιοπιστια. κυκλοφορουν απειρα (αυτο κατι δειχνει οσον αφορα την αξιοπιστια) οποτε φτηνοτερα ανταλλακτικα, αρκετα ομορφο (ειδικα σε ασπρο με ξενον) κτλ

2) Tiger 1050 abs σημαινει......ουτε καν μπορω να το περιγραψω. ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ!. Πανεμορφο χωρις να μπορω να το βγαλω απ το μυαλο μου και με αξιολογες επιδοσεις.

Το θεμα ειναι πως κατεληξα στο πρωτο λογω κοστους (ΔΕΝ ΥΞΕΡΑ Ο ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ Ο ΤΙΓΡΗΣ :confused: )
αλλα και λογω παροτρηνσης πολλων φιλων που ειχαν λεγοντας μου πως ειναι σουπερ σχεδον σ ολους τους τομεις (πλην φρενων).

Δεν μετανιωνω που το αγορασα ειναι καλη αγορα καθως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος αλλα αλλο με τρωει. Δεν πιστευω πως ειναι λογικο να σκεφτομαι τον τιγρη καθε μερα.

Φτανω στο ερωτημα μου.
Εχω ακουσει αρκετα για τον τιγρη απλα θα θελα να μου δωσετε μερικους λογους για να αλλαξω ρε παιδια η να μου πειτε "καλα εισαι εκει κρατα το στρομ σου".

Ειναι αξιοπιστος ο τιγρης? Επισης εχω ακουσει τα χειροτερα για τα ανταλλακτικα τα αξεσουαρ και τα σερβις (ΓΔΕΡΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!)
Αν χρειαστω κατι θα βαλω πολυ βαθια το χερι? (καπου ακουσα μονο τα πλαστικα κανουν κανα 2 χιλιαρικα!)

Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"

Περιμενω τις γνωμες σας και συγγνωμη για την πολυλογια αλλα με τρωει μεσα μου ολο αυτο.

VALES
08/12/2009, 01:21
Kαι μόνο που σε τρώει από τον Αύγουστο...έχεις κάνει λάθος επιλογή.

LOUKILOUK
08/12/2009, 11:44
Πέστα ρε Βαλέ...

Είναι κρίμα ρε φίλε να το βλέπεις στο φανάρι και να σκέφτασαι οτί αυτό θες πραγματικά και όχι αυτό που καβαλάς... Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα μην το συζητάς... Ακόμα και αν το μετανοιώσεις (που δεν το πιστέυω...) θα είναι για κάτι που γούσταρες και έκανες και όχι για αυτό που δεν τόλμησες να κάνεις...
Άσε τι λενε οι άλλοι, εσύ θα καβαλάς...όχι οι άλλοι...άσε που η "ξερολιάση" είναι πλεον πανδημία...follow your heart:a07:

:beer: :wave2:

υ.γ. οι Αγγλίδες είναι γενικά άσχημες, αλλά οι ωραίες έιναι πολύ μουν@ρες...:winka:

gixxerpap
08/12/2009, 12:14
είναι απόλαυση στο στρίψιμο! δεν σου χαλάει χατήρι, μπορείς να διασκεδάσεις στην πίστα, να κάνεις χαλαρό ή πολύ γρήγορο ταξίδι, να απολαυσεις χαλαρή βολτίτσα ακούγοντας το τρικύλινδρο να γουργουρίζει!

έχει φρενάρες!

είναι ταχύτατο!

είναι αξιόπιστο!

είναι εμπορικότατο, και το αναφέρω μιας και παλιότερα ήταν ένας απο τους λόγους που πολλοί απέφευγαν τα triumph

είναι πολύ, μα πολύ πιο όμορφη μοτοσυκλέτα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό.

το οδηγάει και ο Cpt Haddock! ...όπως και να το κάνουμε, αυτό προσδίδει ένα κύρος ρε αδερφέ!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για να μη πολυλογούμε, το vstrom είναι ένα ικανότατο μεταφορικό μέσο, που κατασκευάστηκε για να διεκπεραιώνει μεταφορές, ενώ το tiger είναι ταυτόχρονα και παιχνιδομηχανή:lol:
η αίσθηση που σου δίνει οδηγώντας το, σε αποζημιώνει με το παραπάνω για τη διαφορά χρημάτων που έχουν

για να είμαστε δίκαιοι, το στρώμα έχει λίγο καλύτερη προστασία απο τον αέρα και είναι ίσως λίγο πιο φιλόξενο για το συνεπιβάτη (όχι λόγω υλικού ή φάρδους σέλας, αλλά λόγω ύψους).
αν εισαι κάτω του 1.76, δε θα φτάνεις με άνεση να πατήσεις και με τα δύο πόδια, όχι γιατί είναι ψηλό, αλλά γιατί έχει φαρδιά σελα και δεν αφήνει τα πόδια να κλείσουν αρκετά για να φτάσουν στο έδαφος.


τέλος πάντων, καλά ψώνια, καλοτάξιδο & απροβλημάτιστο να είναι το καινούργιο σου Triumph:sun:

μια φορά ζούμε ρε, βγάλτε γούστα και καυλώστε!!

η μοτοσυκλέτα δεν είναι ούτε πλυντήριο ούτε ψυγείο ....:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
08/12/2009, 12:25
:smokin: :smokin: :smokin:

McZab
08/12/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo
[...]
Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"

[...]

Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε...Η ιστορία της βρετανικής αυτοκινητοβιομηχανίας χάνεται στα βάθη των αιώνων... :rotflmao:
Για ρώτα τον πονηρό αυτόν οι λέξεις, Lotus, Hillman, MG, Morris, Austin Healey, Jaguar, Aston Martin, Triumph, Norton, BSA, Land Rover, Caterham, McLaren, Morgan, Rolls Royce, TVR, Vauxhall, του λένε κάτι ή ξέρει μόνο τη Honda...?
Και μην ακούσω ότι οι περισσότερες έχουν κλείσει γιατί αυτό το μόνο που δείχνει είναι την αδυναμία των Άγγλων να προσαρμόσουν τα προιόντα τους από τις ανάγκες και τα γούστα των πελατών τους, στις ανάγκες της "αγοράς"...

Περιττό να πω ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...

DimST
08/12/2009, 12:54
Αν αντέχεις την χασούρα, προχώρα άφοβα, συνδυάζει πολλούς κόσμους χωρίς να έχει κάποιο αρνητικό, πραγματικά εξαιρετικό μηχανάκι.

Έπρεπε να οδηγήσεις τον τίγρη τότε... δε θα είχες πάρει ποτέ το στρόμ.


Με το καλό...

:beer: :wave2:

BELZEBOYLIS
08/12/2009, 13:24
κράτα το μηχανάκι σου και κάνε τις βόλτες σου να γουστάρεις !!! Μην πετάς τα λεφτά σου έτσι ....Μια χαρά είναι και το Στρομ !!Εξάλλου είναι προτιμότερο να κάνεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό από το να αλλάξεις μοτοσικλέτα ....:wave2:



ΥΓ
πάντα θα υπάρχει ομορφότερη και καλύτερη μοτοσικλέτα από την δικιά σου....αν έχεις όρεξη να δουλεύεις για τις τράπεζες και τους εμπόρους ,όρμα !!

spyro
08/12/2009, 13:40
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλά .....

να θυμάσαι οτι με το Τίγρη θα ξεχάσεις το χώμα τελείως ...

όχι οτι το στρώμα είναι χωμάτινο αλλά όποτε θες μπαίνεις χωρίς πρόβλημα...


:wave2:

Cpt. Haddock
08/12/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες αλλά .....

να θυμάσαι οτι με το Τίγρη θα ξεχάσεις το χώμα τελείως ...

όχι οτι το στρώμα είναι χωμάτινο αλλά όποτε θες μπαίνεις χωρίς πρόβλημα...


:wave2:

Όσο μπαίνεις με το ένα, μπαίνεις και με το άλλο Σπύρο. Καμία διαφορά :wave2:


υ.γ. Θα συμφωνήσω με τον Βελζεβούλη πάντως :winka:

spyro
08/12/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όσο μπαίνεις με το ένα, μπαίνεις και με το άλλο Σπύρο. Καμία διαφορά :wave2:



:nono:

έχω περάσει και απο τα 2 pakten .... δεν συγκρίνεται καν

Cpt. Haddock
08/12/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
:nono:

έχω περάσει και απο τα 2 pakten .... δεν συγκρίνεται καν

Σιγά ρε συ. Τι παραπάνω οφ έχει το στρομ? Τον 19αρη τροχό; Ίδιο ύψος απ΄το έδαφος έχουν, ίδιο βάρος

Κανένα δεν ειναι πραγματικό οφ, οπότε για εκεί που προορίζονται (βατό χώμα) θα σε πάνε αμφότερα

LOUKILOUK
08/12/2009, 14:41
ΥΓ πάντα θα υπάρχει ομορφότερη και καλύτερη μοτοσικλέτα από την δικιά σου....αν έχεις όρεξη να δουλεύεις για τις τράπεζες και τους εμπόρους ,όρμα !! [/B][/QUOTE]

Από την δικιά μου δεν υπάρχει...:smokin:

Θύματα να μην γινόμαστε, συμφωνώ, αλλά να γουστάρουμε κιόλας αυτό που καβαλάμε...:winka: :evil: Αν τον παίρνει (οικονομικά μιλάμε ...) ας την κάνει την κίνηση...και ταξιδάκι θα πάει και θα γουστάρει διπλά...
:winka:

:beer: :wave2:

υ.γ. Είναι αστείο να κοντράρεστε για το ποιο πάει καλύτερα στο χώμα...πάνε και τα 2 χάλια και κάποιο μπορεί να πηγαίνει και χειρότερα...:bawl: :lol:

kikintzo
08/12/2009, 15:02
Ευχαριστω ρε παιδια μολις μου φυγε ενα βαρος. Τα ιδια που μου λετε σκεφτομουν και γω.
Οσο για το χωμα κινουμαι 99,99% σε ασφαλτο οποτε μικρο το κακο.

Το θεμα ειναι πως τα οικονομικα μ δεν μου δινουν τη δυνατοτητα να αλλαξω αυτη τη στιγμη. Ισως λιγο αργοτερα, ή πιο συντομα εαν βγει ποτε (που δεν νομιζω) ο τιγρης 675.

Απο σερβις και ανταλλακτικα πως πανε? Εννοω εχουν λογικες τιμες η θα φοβαμαι να βγαινω βολτες μην γραψει χιλιομετρα ?

Τελος, αν τσιμπισω ενα αεροπλανο και πεταχτω μεχρι αγγλια να παρω απο κει κερδιζω τπτ σε χρηματα? Ξερει κανεις?
Μετα παιζουν τελωνεια και τετοια?


Ευχαριστω.

mixalakis
08/12/2009, 15:02
Ακόμα να βάλεις αγγελία για το στρώμα...;:lol: :lol:

Cpt. Haddock
08/12/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo
Ευχαριστω ρε παιδια μολις μου φυγε ενα βαρος. Τα ιδια που μου λετε σκεφτομουν και γω.
Οσο για το χωμα κινουμαι 99,99% σε ασφαλτο οποτε μικρο το κακο.

Το θεμα ειναι πως τα οικονομικα μ δεν μου δινουν τη δυνατοτητα να αλλαξω αυτη τη στιγμη. Ισως λιγο αργοτερα, ή πιο συντομα εαν βγει ποτε (που δεν νομιζω) ο τιγρης 675.

Απο σερβις και ανταλλακτικα πως πανε? Εννοω εχουν λογικες τιμες η θα φοβαμαι να βγαινω βολτες μην γραψει χιλιομετρα ?

Τελος, αν τσιμπισω ενα αεροπλανο και πεταχτω μεχρι αγγλια να παρω απο κει κερδιζω τπτ σε χρηματα? Ξερει κανεις?
Μετα παιζουν τελωνεια και τετοια?


Ευχαριστω.

Εχουν βγει για πούλημα πολλά μεταχειρισμένα, κάποια είναι καλές ευκαιρίες, εαν τα οικονομικά σου σε ζορίζουν μην πας σε καινούριο.

Θα γλυτώσεις το στρώσιμο καθώς και ότι "παιδικά" έχει βγάλει :lol:

Αγγλία δε συμφέρει να πας, εκτός εαν έχεις ακρες και βρεις καλά κομματια second hand

Δες και στο www.tiger1050.com

:beer:

spyro
08/12/2009, 15:26
εάν ήξερα πέρσι αυτά που ξερω για τον Τίγρη τώρα δεν τον έπαιρνα καινούργιο. Μόνο μεταχειρισμένο. μοντέλο 08 και 09....... να αποφύγεις το 07.... κάτι ψιλά τα έβγαλε.

:wave2:

Tpap
08/12/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo
αν τσιμπισω ενα αεροπλανο...


Χρόνια το παιδεύω στο μυαλό μου...τσεσνάκι, πλωτήρες κιέτσ.

Η λίμνη απέχει από το σπίτι μου (στο χωριό) 200μ..

4κύλιδρο φλατ, 20ετίας σου έρχεται σε τιμή SUV, κατανάλωση 25-30 λτ/ώρα, όταν σε 1ώρα είσαι σχεδόν όπου γουστάρεις εντός...
Από τότε που πρωτοπέταξα με δαυτα, αρρώστησα.



ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται. :wave2:

Cpt. Haddock
08/12/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[...]ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται. :wave2:

τι μλκς :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Tpap
08/12/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι μλκς :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Εσύ τώρα, γιατί μιλΑ έτσι...?

:rotflmao: :bigcry:

TheFace
08/12/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo


Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"



Το ποδοσφαιρο!!! :cool: :sun: :smokin:

TheFace
08/12/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

υ.γ. οι Αγγλίδες είναι γενικά άσχημες, αλλά οι ωραίες έιναι πολύ μουν@ρες...:winka:

+ απειρο:beer:

TheFace
08/12/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε...Η ιστορία της βρετανικής αυτοκινητοβιομηχανίας χάνεται στα βάθη των αιώνων... :rotflmao:
Για ρώτα τον πονηρό αυτόν οι λέξεις, Lotus, Hillman, MG, Morris, Austin Healey, Jaguar, Aston Martin, Triumph, Norton, BSA, Land Rover, Caterham, McLaren, Morgan, Rolls Royce, TVR, Vauxhall, του λένε κάτι ή ξέρει μόνο τη Honda...?
Και μην ακούσω ότι οι περισσότερες έχουν κλείσει γιατί αυτό το μόνο που δείχνει είναι την αδυναμία των Άγγλων να προσαρμόσουν τα προιόντα τους από τις ανάγκες και τα γούστα των πελατών τους, στις ανάγκες της "αγοράς"...

Περιττό να πω ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...

:beer: :beer: :beer:

TheFace
08/12/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.

Θα γλυτώσεις το στρώσιμο


Αυτο δεν ειναι και καλο απαραιτητα... :rolleyes:

TheFace
08/12/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap




ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται. :wave2:

:lol:

bentouza
09/12/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Χρόνια το παιδεύω στο μυαλό μου...τσεσνάκι, πλωτήρες κιέτσ.

Η λίμνη απέχει από το σπίτι μου (στο χωριό) 200μ..

4κύλιδρο φλατ, 20ετίας σου έρχεται σε τιμή SUV, κατανάλωση 25-30 λτ/ώρα, όταν σε 1ώρα είσαι σχεδόν όπου γουστάρεις εντός...
Από τότε που πρωτοπέταξα με δαυτα, αρρώστησα.



ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται. :wave2:

τα 20ετίας πεφτουν οσο συχνα πεφτουν κ τα καινουρια;
κ που θα το κατεβασεις οταν φτασεις σε μια ωρα εκει που γουσταρεις;

Tpap
09/12/2009, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
1. τα 20ετίας πεφτουν οσο συχνα πεφτουν κ τα καινουρια;
2. κ που θα το κατεβασεις οταν φτασεις σε μια ωρα εκει που γουσταρεις;

1. Μάλλον, ναί...όλα έχουν θέμα με την συντήρηση.

2. σε νερό ή σε γήπεδο.

adonis7387
10/12/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
κράτα το μηχανάκι σου και κάνε τις βόλτες σου να γουστάρεις !!! Μην πετάς τα λεφτά σου έτσι ....Μια χαρά είναι και το Στρομ !!Εξάλλου είναι προτιμότερο να κάνεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό από το να αλλάξεις μοτοσικλέτα ....:wave2:



ΥΓ
πάντα θα υπάρχει ομορφότερη και καλύτερη μοτοσικλέτα από την δικιά σου....αν έχεις όρεξη να δουλεύεις για τις τράπεζες και τους εμπόρους ,όρμα !!

Ως καινουριος κατοχος τιγρη εχω να πω οτι η μηχανη ειναι σουπερ! Βεβαια συμφωνω 1000% με τον Βελζεβουλη. Μην ξεχνας οτι το V-STROM ειναι ο MR ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ!Δεν λεω οτι το παιρνεις για χωμα.... Σκεψου ποσα λεφτα θα χασεις...Σε μερικα χρονακια θα βγει κατι αλλο που θα σε ξετρελανει. Το θεμα ειναι να παρεις τουλαχιστον τοτε την ΣΩΣΤΗ αποφαση... Καλα ταξιδια:beer:

bentouza
11/12/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. Μάλλον, ναί...όλα έχουν θέμα με την συντήρηση.

2. σε νερό ή σε γήπεδο.

σωστο.εχουν κ τροχους στους πλωτηρες για να κατεβει σε χωμα πχ;

το πρωτο ηταν πλακα..

billgeo
28/12/2009, 11:36
TIGER ΜΕ 1000 (1050 μαλλον)

Ποιος ειπε πως το οτι βλεπεις πολλα Strom στο δρομο ειναι σημαδι αξιοπιστιας.
Εχουν βγαλει πολλα προβληματα (μοτερ + ηλεκτρικα απο SV γαρ)
Επισης το μηχανακι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ!

Και ποιος ειπε οτι το Tiger εχει ακριβα σερβις? Νομιζεις οτι τα γιαπωνεζικα εχουν φθηνοτερα? Αν καποια ειναι, ειναι ελάχιστα.
Επισης τα εργατικα κοστη ειναι αναλογα το συνεργειο, οχι αναλογα την μαρκα.

Και ξαναλεω, το V-Strom ωχριά μπροστα στο Tiger σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις . + -

christostr
28/12/2009, 12:16
Παιδιά, αλήθεια, τι συγκρίνουμε; Ο Τίγρης έχει καμία σχέση με το στρώμα; Σε τί; ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ:wave2:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Παιδιά, αλήθεια, τι συγκρίνουμε; Ο Τίγρης έχει καμία σχέση με το στρώμα; Σε τί; ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΟΛΑ:wave2:

Σιγουρα, αλλα με δεδομένη τη διαφορά τιμής, το στρώμα αξίζει τα λεφτά του

Tpap
28/12/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo
Αλλος μου πε "Πες μου τι καλο εχουν κανει οι Αγγλοι για να κανουν μηχανη"

:rotflmao: :bigcry:

Ωραίος ο μάγκας...:lol:

(τώρα το είδα...)

ant0ine
28/12/2009, 13:38
Ε ναι ρε παίδες, άλλες τιμές.. δεν συγκρίνονται... Η τσέπη μας αποφασίζει!

Πάντως αν αποφασίσεις να πάρεις μεταχειρισμένο, τα '07 και '08 είχαν κάποια κουσούρια. Εμένα με '08 και έσπασε το πιστόνι... Αν ψάξεις και στο tiger1050.com θα βρεις αρκετά γι αυτό. Βέβαια όλα πέρασαν εγγύηση με αρκετά παζάρια με την αντιπροσωπεία και μεγάλη καθυστέρηση αλλά ευτυχώς δεν είχα πληρώσει μία... απλά έπρεπε να ξαναστρώσω..!!

Προσπάθησε λοιπόν να βρεις '09. Γενικά ο τίγρης είναι ένα πάρα πολύ καλό σύνολο και σε μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις πολλές ευκαιρίες.

Αν άλλαζα κάτι πάνω του θα ήταν οι αναρτήσεις οι οποίες αν και πλήρως ρυθμιζόμενες δεν τις θεωρώ καλές, ειδικά την πίσω. Οπότε αν βρεις κάποιο με έξτρα αναρτήσεις για μένα θα ήταν μεγάλο συν...!


Αυτά!:beer: :beer:

strat
28/12/2009, 17:25
Απλα απαραδεκτη η πισω αναρτηση για μηχανακι τοσο ακριβο:) Βαρκα γυαλο στην κυριολεξια μετα τα 150:)

cachilleas
04/01/2010, 03:32
φιλε μου βαλε ωτοασπιδες και ασε τις....σειρηνες ή τις τιγρεις να φναζουν, κρατα το V-strom Σου, πιες του το αιμα , ξεζουμισε το κανονικα, και οταν δεν καλυπτει πια τις αναγκες σου παρε τον τιγρη να γουσταρεις.....παντα θα υπαρχει μια μηχανη που να μας αρεσει περισσοτερο, οπως και ενα σπιτι που να μας αρεσει περισσοτερο και μια τηλεοραση, και ενα ζευγαρι παπουτσια κτλ κτλ κτλ η απαντηση:
μια ζωη την εχουμε και ... πρεπει να φαμε οτι εχουμε εδω και τωρα....... δεν ειναι σωστη.
κανε εκδρομες, εσωτερικα και εξωτερικα οπως λεει ο φιλος παραπανω....γιατι εχεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ...πολυς κοσμος λεει:εχω transalp του 99 , μακαρι να ειχα V-strom του 2008 ας πουμε!χαχαχαχαχαχαχα

ΑΝ δεν σε επηρεαζει οικονομικα χτυπα το αυριο, αλλα γιανα ρωτας για τα service κ.τ.λ φανταζομαι το σκεφτεσαι και καλα κανεις! ειναι ωριμη αποφαση! κ εγω εχω το cb500 και ειμαι ερωτευμενος με το Monster ας πουμε χρονια. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΒΑΛΗΣΩ mONSTER, ετσι κ εσυ ΞΕΡΕΙΣ οτι θα καβαλησεις tiger. H καταλληλη στιγμη για την...μεταβαση θα σε βρει αυτη. αραξε και απολαυσε το V-strom ειναι πολυ καλο μηχανακι.μην πιεζεις καταστασεις. θα την παρεις την τιγρη αλλα απολαυσε τη μηχανη σου:wave2:

και μην μπαινετε ρε παιδια σε λαθος συγκρισεις. λεγοντας οτι το tiger ειναι...αλλη μηχανη μην απαξιωενεται το v-strom και δημιουργειται εντυπωσεις. ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ.
αλλα δειτε τις τιμες τους.
ΑΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ .........ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ tRIUMPH:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol::lol: :lol:

Elle
07/01/2010, 00:10
Εγώ πιστεύω πως είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία, αν και είναι λίγο τσιμπημένο στην
τιμή. Κάνει τα πάντα, έχει μπόλικη ροπή και είναι αρκετά άνετο για τον οδηγό και συνεπιβάτη
ακόμα και φορτωμένο μέχρι το λαιμό. :winka:

mixalakis
07/01/2010, 00:36
Με 11.500? με ABS, δεν το λες τσιμπιμένο.

devil's animal
07/01/2010, 01:15
αν βαλουμε στην ακρη οτι συγκρινουμε 2 ανομοια πραγματα. ο τιγρης ειναι μηχανακι και το στρωμα ειναι απλα ..."το στρωμα". εγω θα μεινω εδω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kikintzo


Δεν μετανιωνω που το αγορασα ειναι καλη αγορα καθως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος αλλα αλλο με τρωει. Δεν πιστευω πως ειναι λογικο να σκεφτομαι τον τιγρη καθε μερα.



το χειροτερο πραγμα ειναι να εχεις κατι και να σκεφτεσαι κατι αλλο.

σαν να εχεις μια γυναικα και επειδη μαγειρευει μετρια, πλενει μετρια, σιδερωνει μετρια,κανει μετριο κρεβατι και ειναι και μετρια εμφανισιακα την κρατας και σιχτιριζεις την τυχη σου που δεν εβγαλες γκομενα την Μπελουτσι (ενω μπορουσες).

εχεις μπει στην νοοτροπια του παντρεμενου και αυτο ειναι κακο.
"ας κατσουμε με αυτο που εχουμε γιατι την κανει την δουλιτσα του..."

συμβιβασμος=κακο πραγμα.

η γνωμη μου: ξεκολα και καβαλα ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΥΛΩΝΕΙ και σε θυληκο και σε μοτο :winka:

CB...K
07/01/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Με 11.500? με ABS, δεν το λες τσιμπιμένο.

Φίλε Μιχαλάκη,

όταν με 1.000 ευρώ παραπάνω παίρνεις Hayabusa, νομίζω πως είναι πανάκριβος ο Τίγρης (είναι ένας σοβαρός λόγος που δεν τον σκέφτομαι, ακόμη!).

Με τα ίδια λεφτά, παίρνεις busa ανεξάρτητης εισαγωγής. (που στα τελευταία μοντέλα - ειδικά του 09 - δεν έχει βγεί το παραμικρό εις βάρος τους, αντίθετα με τον Τίγρη, απ'ότι είδα παραπάνω...)

Δεν προσπαθώ να πώ πως είναι τα ίδια μηχανάκια, αλλά με τέτοιες διατυπώσεις, δεν θα πέσουν ποτέ οι τιμές στην Ελλάδα!

edit: 1.000 (10.500+1000) επιπλέον για ABS ? Άσε που η προηγούμενη τιμή του ήταν 12.400 με ABS! Δεν σας κακοφαίνονται αυτές οι εκπτώσεις; (που σαν ποσοστό είναι μόνο 7,26% !! δηλ. όπου τον πιάσουμε τον καταναλωτή! το ίδιο κάνει και η suzuki...)

m@stermind
07/01/2010, 15:22
i sugkrisi einai la9os..
(to haya kostizei 14.000)
paara polles moto einai poli akrivoteres edw para ekswteriko alla kai to +1000 gia abs einai poli..

CB...K
07/01/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
i sugkrisi einai la9os..
(to haya kostizei 14.000)
paara polles moto einai poli akrivoteres edw para ekswteriko alla kai to +1000 gia abs einai poli..

http://www.suzuki.gr/motos/article.php?id=342

Βρε παιδιά,

είναι δυνατόν να γράφετε ανακρίβειες; υπάρχει λόγος;

m@stermind
07/01/2010, 15:41
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/68079.asp
apo edw to eida

leei sto telos:
Η αισθητική του σε κερδίζει, η απόδοση του κινητήρα σε μαγεύει και η συμπεριφορά του στο δρόμο σε γεμίζει ωραία συναισθήματα που συνοδεύονται από φόβο και δέος για τον πύραυλο εδάφους-εδάφους που ανανέωσε η Suzuki. Η μοτοσικλέτα έχει ήδη αρχίσει να πωλείται στην τιμή των 13.995 ευρώ. Περισσότερα, μπορείτε να διαβάσετε στο του Moto Τρίτη που κυκλοφορεί

τωρα αν υπαρχει καποια προσφορα τη συγκεκριμενη περιοδο δε το γνωριζω

PortisHead
07/01/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ant0ine
Πάντως αν αποφασίσεις να πάρεις μεταχειρισμένο, τα '07 και '08 είχαν κάποια κουσούρια. Εμένα με '08 και έσπασε το πιστόνι...

Λεπτομερειες :D

costas81
07/01/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/68079.asp
apo edw to eida

leei sto telos:
Η αισθητική του σε κερδίζει, η απόδοση του κινητήρα σε μαγεύει και η συμπεριφορά του στο δρόμο σε γεμίζει ωραία συναισθήματα που συνοδεύονται από φόβο και δέος για τον πύραυλο εδάφους-εδάφους που ανανέωσε η Suzuki. Η μοτοσικλέτα έχει ήδη αρχίσει να πωλείται στην τιμή των 13.995 ευρώ. Περισσότερα, μπορείτε να διαβάσετε στο του Moto Τρίτη που κυκλοφορεί

τωρα αν υπαρχει καποια προσφορα τη συγκεκριμενη περιοδο δε το γνωριζω

αυτό δημοσιεύτηκε μόλις πρωτοπαρουσιάστηκε η μηχανή.

hidefnick
07/01/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...εχεις μπει στην νοοτροπια του παντρεμενου και αυτο ειναι κακο.
"ας κατσουμε με αυτο που εχουμε γιατι την κανει την δουλιτσα του..."
συμβιβασμος=κακο πραγμα.
η γνωμη μου: ξεκολα και καβαλα ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΥΛΩΝΕΙ και σε θυληκο και σε μοτο :winka:

Τώρα εσύ θες να τον καταστρέψεις τελείως??? :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Χρόνια το παιδεύω στο μυαλό μου...τσεσνάκι, πλωτήρες κιέτσ.
Η λίμνη απέχει από το σπίτι μου (στο χωριό) 200μ..
4κύλιδρο φλατ, 20ετίας σου έρχεται σε τιμή SUV, κατανάλωση 25-30 λτ/ώρα, όταν σε 1ώρα είσαι σχεδόν όπου γουστάρεις εντός...
Από τότε που πρωτοπέταξα με δαυτα, αρρώστησα.
ΥΓ: μη το δώσεις το στρώμα. Οι τελικές του δεν παίζονται. :wave2:

70αρι όμως... Να κάνουμε και καμία καγκουριά.:wave2:

mixalakis
08/01/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Φίλε Μιχαλάκη,

όταν με 1.000 ευρώ παραπάνω παίρνεις Hayabusa, νομίζω πως είναι πανάκριβος ο Τίγρης (είναι ένας σοβαρός λόγος που δεν τον σκέφτομαι, ακόμη!).

Με τα ίδια λεφτά, παίρνεις busa ανεξάρτητης εισαγωγής. (που στα τελευταία μοντέλα - ειδικά του 09 - δεν έχει βγεί το παραμικρό εις βάρος τους, αντίθετα με τον Τίγρη, απ'ότι είδα παραπάνω...)

Δεν προσπαθώ να πώ πως είναι τα ίδια μηχανάκια, αλλά με τέτοιες διατυπώσεις, δεν θα πέσουν ποτέ οι τιμές στην Ελλάδα!

edit: 1.000 (10.500+1000) επιπλέον για ABS ? Άσε που η προηγούμενη τιμή του ήταν 12.400 με ABS! Δεν σας κακοφαίνονται αυτές οι εκπτώσεις; (που σαν ποσοστό είναι μόνο 7,26% !! δηλ. όπου τον πιάσουμε τον καταναλωτή! το ίδιο κάνει και η suzuki...)

Ρε συ CB...K θα πρέπει να συγκρίνουμε μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας!
Το Haya δεν έχει καμία σχέση με τον τίγρη. Άσε που η τιμή που λες είναι ειδική προσφορά της Suzuki λόγω κρίσης προφανώς.

Τα μηχανάκια που συγκρίνονται με τον τίγρη, όπως το multistrada, το ΚΤΜ SMT, ίσως το varadero, η GS, benelli, motomorini, stelvio κτλ (έβαλα και μεγάλα on-off και μεγάλα supermoto) κοστίζουν κοντά στα 14.000?!
Το varadero μόνο κάνει 12.000? και φυσικά το TDM είναι πολύ φτηνότερο, αλλά καμία σχέση.

Με βάση αυτά τα δεδομένα θεωρώ καλή την τιμή του τίγρη (για αυτό και τον αγόρασα και ήταν και ακριβότερος τότε).

CB...K
10/01/2010, 00:43
Mihalakis: Ρε συ CB...K θα πρέπει να συγκρίνουμε μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας!
Το Haya δεν έχει καμία σχέση με τον τίγρη. Άσε που η τιμή που λες είναι ειδική προσφορά της Suzuki λόγω κρίσης προφανώς.

CB...K :Εν μέρει έχεις δίκιο, άλλη τιμή το ψάρι άλλη το κρέας(το ψάρι πιο ακριβό), αλλά αυτό (για μένα!!!) δεν δικαιολογεί μια τρελλή τιμή για ένα ψάρι τη στιγμή που είναι απλά μία ακόμη λύση για φαγητό
(και δεν έχει π.χ. 100 φορές μεγαλύτερη διατροφική αξία!). Με το ίδιο σκεπτικό, εγώ βλέπω πως με τα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνω είτε ένα εργοστάσιο-υπερόπλο(busa) είτε ένα πολύ καλό μεταφορικό μέσο(tiger), και για Εμένα προσωπικά, θα πιάσουν περισσότερο τόπο τα λεφτά μου σε μια busa, αυτό που λέμε «περισσότερη μηχανή για τα χρήματα που δίνεις». Και όλα αυτά βέβαια, επειδή τα 11.500 ευρώ για εμένα είναι σεβαστό νούμερο. Για 100 ευρώ δεν θα γινόταν η συζήτηση νομίζω… Για κάποιους που το παραπάνω ποσό (11.500) είναι το μεροκάματό τους, φυσικά και δεν θα το πολυσκεφτούν! (όπως δεν το πολυσκέφτεται και ο «καλοψημένος» υποψήφιος αγοραστής).


Mihalakis: Τα μηχανάκια που συγκρίνονται με τον τίγρη, όπως το multistrada, το ΚΤΜ SMT, ίσως το varadero, η GS, benelli, motomorini, stelvio κτλ (έβαλα και μεγάλα on-off και μεγάλα supermoto) κοστίζουν κοντά στα 14.000?!

CB...K : Η σύγκριση με τα ακριβότερα, είναι το μεγάλο σφάλμα για την επιλογή μας πιστεύω εγώ! Και για να συνεχίσω το παραπάνω παράδειγμα, θα πρέπει να θεωρήσω φτηνή την τιμή των 50 ευρώ για μπριζόλα στην ταβέρνα της γειτονιάς μου, επειδή μαθαίνω πως αλλού τη χρεώνουν 70?
Το varadero μόνο κάνει 12.000? και φυσικά το TDM είναι πολύ φτηνότερο, αλλά καμία σχέση.
Η σύγκριση είναι το μεγάλο σφάλμα για την επιλογή μας πιστεύω εγώ! Και για να συνεχίσω το παραπάνω παράδειγμα, θα πρέπει να θεωρήσω φτηνή την τιμή των 50 ευρώ για μπριζόλα στην ταβέρνα της γειτονιάς μου, επειδή μαθαίνω πως αλλού την ίδια ακριβώς τη χρεώνουν 70? Ισα-ίσα που με τα φτηνότερα (αλλά αντίστοιχα) προϊόντα θα πρέπει να συγκρίνουμε ώστε να αντιλαμβανόμαστε πότε πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες.


Mihalakis: Με βάση αυτά τα δεδομένα θεωρώ καλή την τιμή του τίγρη (για αυτό και τον αγόρασα και ήταν και ακριβότερος τότε).

CB...K: Μερικά πράγματα, τελικά δεν αποτιμώνται με το πόσο κοστίζουν, αλλά με το πόσο αξίζουν. Αφού εσύ την καταβρίσκεις με το μοτόρι σου, όλα τα άλλα περιττεύουν!

Εμένα δεν μου κάθεται καλά να έχουν τέτοια περιθώρια κέρδους ποντάροντας στην τρέλλα των δικυκλιστών, και όταν πρόκειται να αλλάξει μοντέλο ή δεν πάνε καλά οι πωλήσεις να δολώνουν με γελοίες εκπτώσεις για να πιάσουν κάτι ακόμη. (Honda λέει 50 χρόνια, γιορτάζουν με εκπτώσεις: Η τιμή του Transalp 700cc ABS '09, είναι χαμηλότερη κατά 190€ ; δηλ. 2,29% φτηνότερο λόγω της γιορτής για τα 50 χρόνια Honda!).
Και στο τέλος όταν προκύψει θέμα βλάβης εντός εγγύησης να κάνουν τον κινέζο. Και αυτό το εννοώ για όλες τις εταιρείες!

tx2z
15/02/2010, 19:21
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Βρήκα ένα Τιγερ 1050 με 59000χλμ στα 7000ευρώ;
Είναι καλή η τιμή αυτή;
Μήπως είναι πολλά τα χιλιόμετρα;Εχει κανένα πρόβλημα το δικό σας με πολλά χιλιόμετρα;

Cpt. Haddock
15/02/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Βρήκα ένα Τιγερ 1050 με 59000χλμ στα 7000ευρώ;
Είναι καλή η τιμή αυτή;
Μήπως είναι πολλά τα χιλιόμετρα;Εχει κανένα πρόβλημα το δικό σας με πολλά χιλιόμετρα;

Η τιμή δεν ειναι κακή. Τί εξτρα έχει και του πότε ειναι; (λογικά πρέπει να ειναι '07)

tx2z
15/02/2010, 19:49
Aν δεν κάνω λάθος μόνο συναγερμό έχει και είναι του 2007 μοντέλο.

Cpt. Haddock
15/02/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
Aν δεν κάνω λάθος μόνο συναγερμό έχει και είναι του 2007 μοντέλο.

Δεν εχει ουτε χουφτες, ουτε καγκελα, τιποτα;

Τα πρώτα (07) μοντέλα, ειχαν σε μια παρτιδα ενα θεμα με τον κινητήρα. Ρωτα (ή καλύτερα δες το service book) τί εργασίες/αλλαγές έχουν γίνει.

Πιστεύω οτι η τιμή (εαν δεν εχει εξτρα το μηχανάκι) χωράει παζάρια

spyro
15/02/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν εχει ουτε χουφτες, ουτε καγκελα, τιποτα;

Τα πρώτα (07) μοντέλα, ειχαν σε μια παρτιδα ενα θεμα με τον κινητήρα.


το πιστόνι ήταν, αλλά εμφάνιζε πρόβλημα μόνο σε αυτά που είχαν λιώσει στην καγκουριά και

tx2z
13/03/2010, 00:04
Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus


191679

TheFace
14/03/2010, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus

Για μενα ανεξαρτητα απο το τι μηχανακι ειναι, οποτε πηρα μεταχειρισμενο και ανεξαρτητα απο χιλιομετρα και τι μου εχουν πει για το μηχανακι, του κανω ετσι κι αλλιως ενα γενικο service για να ειμαι σιγουρος για την κατασταση του και για να αρχισω να κραταω εγω ο ιδιος ιστορικο για το μηχανακι μου... η πειρα μου εχει δειξει οτι δεν πρεπει να εχεις και μεγαλη εμπιστοσυνη σε οτι κι αν ακουσεις, αν το μηχανακι (και τον ιδιοκτητη του) δεν το ξερεις πριν το αγορασεις.

Σε γενικες γραμμες παντως σε ενα μηχανακι με αυτα τα χιλιομετρα (αρκετα για μενα) πρεπει να κοιταχτει η κατασταση των αναρτησεων τους, οπως και των δισκων (φρενα). Εξαρταται βεβαια απο τη συντηρηση που εχει γινει, αλλα συνηθως οταν μιλαμε για τοσα χιλιομετρα οι (μαμισιες) αναρτησεις ειναι λιγο (εως πολυ)... σουπα!

Καλοριζικο το μοτορι! :beer:

Tpap
14/03/2010, 16:41
Δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε ότι 60.000χλμ για ένα χιλιάρι είναι πολλά. :confused:






(Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? :lol: )

Cpt. Haddock
14/03/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
(Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? :lol: )

μαγος εισαι; :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
Kαλησπέρα παιδια.Αγόρασα τελικα σημερα ένα μαύρο Τίγρη με ABS στα 7000ευρώ.Εχει 62000χλμ, και του έκανε το service σήμερα,εξάτμιση remus με το πρόγραμμα της Triumph, φίλτρο Κ&Ν,θερμαινόμενα grips,ζελατίνα ψηλή, φλασάκια racing Triumph, πίσω φτερό, λάστιχα Pirelli Scorpion, μετασχηματιστή για να ανάβουν και τα δύο φώτα ταυτόχρονα οταν είναι πορείας,κεντρικο σταντ και πίσω βάση για μπαγκαζιέρα στις χειρολαβές.
Ουσιαστικά δεν χρειάζεται τίποτα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι τα χιλιομετρα.Μπορεί το μηχανάκι να δουλεύει τέλεια, αλλά δεν παύουν να είναι πολλά.
Επειδή δεν πήρα το service book,μπορείτε να μου πείτε καθε πότε θέλει αλλαγή λαδιών, και service;Tι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτά τα χιλιόμετρα;
Το μόνο που θέλω να βάλω είναι xenon φωτα και μπαγκαζιέρα που θα την βάζω μόνο όταν πηγαίνω για ψώνια.Εχετε κάποιες προτάσεις για αυτά;
Υ.Γ. ¨ολα τα λευτά είναι ο ήχος της remus

Ενα γενικό τσεκαπ δε βλαπτει, ειδικά σε αναρτήσεις, εκκεντροφορους, βαλβίδες, αλυσιδογράναζα και δισκοπλακες, όπως στα είπαν. Ρωτα κατ' αρχήν στα ποσα εγινε το τελευταίο σερβις και τι έκανε. Εγω κανω ανα 5,000 λαδια και ανα 10,000 λαδια, φιλτρο, μπουζί. Σε γενικές γραμμές ειναι καλά.

Εχε υπόψη σου οτι η πατέντα με το μετασχηματιστή για τα διπλα μπροστά έχει βγαλει μερικά προβλήματα, δεν ειναι τοσο ευκολο το γεφυρωμα όσο ήταν στο 955i που το είχαν κάνει σχεδόν όλοι. Εαν βάλεις ξενον παντως βάλε μονο στη μεσαια (Η7) αφού αυτή ειναι η αδύναμη λαμπα...

Η πίσω βαση απ' οσο βλεπω ειναι η universal της motech και χρειάζεσαι και αλλη (σαν ανταπτορα) εαν βαλεις μπαγκαζιερα. Η ρεμους γ@μει, αλλα θα έχεις ενα θεμα εαν αποφασίσεις να βάλεις πλαϊνές βαλίτσες

Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος



:beer: :beer: :beer: :beer:

doohan1
14/03/2010, 17:50
Εκανες πολυ καλη επιλογη φιλε μου!!!60.000χλμ δεν ειναι τιποτα γιατι το συκγεκριμενο μοτερ μην το φοβασαι ειναι χιλιομετροφαγος!!!!!Αν γινονται τα σερβις του κανονικα τοτε μην ακους τιποτα απο οσα σου λενε!!Σιγουρα θα εχει καποια φθορα σε τακια-αλυσιδα κτλ κτλπραγματα τα οποια ειναι αναλωσιμα αλλα μην ξεχνας οτι πηρες μςταχειρισμενο!!Αφου την γουσταρεις και σε γουσταρει τοτε εδεσε το γλυκο!!Πολλα καλα χλμ πανω της και παντα ορθιος.......:smokin:

tx2z
14/03/2010, 18:57
Ευχαριστώ όλους σας παιδια για τις ευχές.Το μόνο που παρατήρησα ήταν λίγο φθορά στους δίσκους, μπροστά και πίσω.
Κατα τα άλλα την Πατρασκευή που την πήρα έκανε το service με αλλαγή μπουζί και λαδιών.Μαλιστα μου έδειξε και τα μπουζί που άλλαξε πρίν λίγο.
Τα αλυσιδογράναζα ήταν καινουρια.Τα χρυσά της DID.
Λέτε λοιπόν καλ'ύτερα να βγάλω τον μετασχηματιστή για τις δυο λάμπες να δουλεύουν ταυτόχρονα και να βάλω μετά xenon;

TheFace
14/03/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύετε ότι 60.000χλμ για ένα χιλιάρι είναι πολλά. :confused:






(Μήπως επειδήΣ είναι μέγκλα...? :lol: )

Φιλος, εγω δεν ειπα οτι ειναι πολλα για το (χιλιαρι) μοτερ του τιγρη... οποια ενσταση υπαρχει αφορα τα παρελκομενα, που παρεπιπτοντως εχουν ενα καρο λεφτα και αν τελικα ΠΡΕΠΕΙ να αλαχτουν, θα σου βγει ο κουκος αηδονι :wave2:

Cpt. Haddock
14/03/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tx2z
Λέτε λοιπόν καλ'ύτερα να βγάλω τον μετασχηματιστή για τις δυο λάμπες να δουλεύουν ταυτόχρονα και να βάλω μετά xenon;

Νομίζω οτι και τα δύο μαζι δεν γίνονται

:look:

Tpap
14/03/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Φιλος, εγω δεν ειπα οτι ειναι πολλα για το (χιλιαρι) μοτερ του τιγρη... οποια ενσταση υπαρχει αφορα τα παρελκομενα, που παρεπιπτοντως εχουν ενα καρο λεφτα και αν τελικα ΠΡΕΠΕΙ να αλαχτουν, θα σου βγει ο κουκος αηδονι :wave2:

Για να το λές, κάτι θα ξέρεις...και εγώ έχω ακούσει ότι τα περιφερειακά/αναλώσιμα της τριούμφ είναι πανάκριβα.. :sick:

:beer: :beer:

billgeo
24/03/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Για να το λές, κάτι θα ξέρεις...και εγώ έχω ακούσει ότι τα περιφερειακά/αναλώσιμα της τριούμφ είναι πανάκριβα.. :sick:

:beer: :beer:

Ποια ειναι αυτα τε περιφεριακα/αναλοωσιμα ρε παιδια?
Λαστιχα, υγρα φρενων και τετοια? Ντεν σας πιανω!

Cpt. Haddock
24/03/2010, 13:16
Μια και εναπήλθε το θρεντ :D

Η Triumph Ελλαδας εχει ανακοινώσει επίσημες τιμές για τα εργατικά στα σερβις των διαφόρων μοντέλων

Τα εξουσιοδοτημένα σερβις πρέπει να τις έχουν αναρτημένες και να τις τηρουν.

Για τον Τιγρη (1050):

20,000 : 70 Ευρω
40,000 : 185 Ευρώ

(και συνεχίζει στο ίδιο μοτιβο)

Ξαναλέω, οι τιμές αφορούν μονο εργατικά, όχι αναλώσιμα.

Αυτό θα μας δίνει μια ιδέα όταν πλέον συζητάμε για κόστος

:beer:

gollum
08/04/2010, 11:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ (SE) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΜΗΝΟ (ΕΙΧΑ STROM1000 ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ, ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΧΩΡΙΣ...)

ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ant0ine
08/04/2010, 12:32
Εγώ που είχα τη μηχανή για 1 χρόνο, άντε να μου πέταξε ταχύτητα και να μπήκε νεκρά 2 φορές.

Νομίζω είχα πάει και μου ρύθμισαν το κιβώτιο και από τότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Εννοείται δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αποτρέψει από την αγορά του.

Cpt. Haddock
08/04/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Εδω και 1,5 χρονο και 33,000 χλμ μου έτυχε μια φορά και μαλιστα εφταιγα εγώ (σε κατέβασμα)

:wave2: :wave2: :wave2:

Tpap
08/04/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΣΧΗΜΟ ΚΙΒΩΤΙΟ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΤΑΕΙ ΝΕΚΡΑ) ΣΤΟ TIGER. ΙΣΧΥΕΙ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!


Να τα πάρουμε με την σειρά:

1. το κιβώτιο δεν είναι άσΚημο. Απλά δεν είναι χόνδα. Έχει λίγο (έως πολύ) τραχιά λειτουργία, η οποία με τα χιλιόμετρα ''στρώνει'' αρκετά.
Κατά τα άλλα είναι θετικό, με σαφές κούμπωμα και κανονικές διαδρομές μοχλού.
Έχει δείξει σχετική αξιοπιστία με ελάχιστα δείγματα προβλημάτων.

2. ΌΛΑ ΤΑ ΚΙΒΩΤΙΑ είναι πιθανόν να σου βγάλουν νεκρά ανάμεσα στις σχέσεις...
Σε κάποια το φαινόμενο ίσως να είναι συχνότερο σε άλλα σπανιότερο.
Στο συγκεκριμένο τώρα, αν το δουλεύεις σωστά δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα.

3. αν η αίσθηση του κιβωτίου είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας για αγορά (ή όχι) αυτό το κρίνεις μόνος σου...δεν μπορεί να στο πεί κανείς.

gollum
26/04/2010, 09:05
ΤΗΑΝΚΖ :beer:

xaotikos
11/10/2010, 17:48
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω κάτι απλό αλλά πολύ σημαντικό για το αν θα προχωρήσω σε αγορά ενός μτχ τίγρη.

Πως τα πάει στις λακούβες, σαμαράκια, κακοτεχνίες των ελληνικών δρόμων στις πόλεις?

Δεδομένου ότι τώρα έχω Z750 φυσικά περιμένω πολύ καλύτερη συμπεριφορά γιατί το ρημάδι κοπανάει.

Το θέμα είναι, τις περνάει αέρα, χαλαρά και ωραία χωρίς να αγχώνεσε για κρατήματα ή απλά διατηρεί τον street χαρακτήρα του με το χαρακτηριστικό κοπάνημα που το νιώθεις σε όλο σου το σώμα? Δεν ζητάω την συμπεριφορά του 990adventure βέβαια. να ανεβοκατεβαίνω πεζοδρόμια κλπ αλλά μια χ αξιοπρέπεια στους ελληνικούς δρόμους και σεβασμό στην μέση και τους καρπους μου.

Επίσης, σε επαρχιακό δρόμο, αν βρει πατημένο χώμα...πάει σαν street ή μπορείς να πας σαν άνθρωπος με πάνω από 20Km/h?

Εκ γεννετής on-OFF χαρακτήρας ,το γύρισα σε naked για μεγαλύτερες "απολάυσεις" τα τελευταία χρόνια αλλά το φετίχ της ασφάλειας-άνεσης δεν λέει να μου φύγει.
:rolleyes:

Υ.Γ Αν το πάρω από μαγαζί (κυρίως για την ανταλλαγή), τι θα πρέπει να προσέξω? Αν είναι αντιπροσωπείας, service book, ανακλήσεις? Κάτι άλλο

thaanx

Cpt. Haddock
11/10/2010, 18:13
Στις λακουβες περνάει καλυτερα απο το Ζ, αλλα φυσικα όχι σαν XT.

Σε πατημένο χώμα πάει σαν ενα στριτ με καλο ground clearance με το πλεονέκτημα της αποστασης απο το εδαφος και των μεγαλων διαδρομών.

Δες εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1879592#post1879592

πηγαιναμε πιο πανω απο 20 χαω

Αν το βρεις μτχ, πες μας εδω ποσα χλμ και του ποτε ειναι και θα σου πουμε τί να κοιτάξεις

:beer: :beer: :beer:

mixalakis
11/10/2010, 18:30
Όπως είπε και ο καπετάνιος η συμπεριφορά του τίγρη είναι street με μαλακότερες και με μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεις. Είναι πιο άνετο από τα street, αλλά τα λάστιχα και το βάρος θα βάλουν τους περιορισμούς στον χωματόδρομο.

xaotikos
11/10/2010, 19:49
Captain μετά από το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταξίδι που κάνατε πιστεύω ότι καλύτερα να αφήσω τις σκέψεις για τίγρη και να πάρω ένα αδιάβροχο για το ποδήλατο :) Ταξιδάρα αλλά και τρελή υπομονή! respect!!

Προσωπικά η χρήση που το θέλω είναι 11 μήνες στην πόλη και κοντινά ταξίδια (άντε μέχρι Λάρισα-Θεσσαλονίκη) και 1 μήνας διακοπές, κυρίως άσφαλτο δηλαδή. Όταν μιλάω για χώμα εννοώ πατημένο δρόμο, χωρίς πέτρες ξύλα και νεροφαγώματα :wacko:

Αλλά επειδή η χρήση είναι κυρίως πόλη και η λακούβα της Αθήνας δεν παλεύεται αυτό είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ. Θα μου πεις η Αθήνα είναι γεμάτη R1, naked, hayabusa και λοιπά γκαζιάρικα που κοπανάνε ακόμα και στην λευκή διαγράμιση το tiger που είναι και λίγο ψηλότερο θα σε χαλάσει?

Απλά ένας βασικός λόγος που θέλω να φύγω από το Z είναι η θέση οδήγησης (καμπουριάσαμε...) και το κοπάνημα.

Τα μεταχειρισμένα που κοιτάω είναι αυτής της κατηγορίας:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/894127/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/909370/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/932376/

Cpt. Haddock
11/10/2010, 19:51
Το δεύτερο θα έπαιρνα εγω :winka:

efkola
14/10/2010, 20:38
Είπα να postάρω εδώ για να μην ανοίγω νέο thread,ελπίζω να έκανα το σωστό!
Θα ήθελα τη γνώμη σας.Βρήκα δύο μεταχειρισμένα tiger του 2007,2008 κ θέλω φυσικά να τα πάω σε μηχανικό πριν την αγορά.Ποιους προτείνετε;Σκεφτόμουν το συνεργείο του Νίκου της Intermoto στη Σκυλίτση στον Πειραιά αλλά διάβασα πιο πριν τα σχόλια του mixalakis κ το ξανασκέφτομαι...Άλλα πράγματα που πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;
ΥΓ:Mixalakis,αν έχεις την καλοσύνη στείλε πμ για το συνεργείο,σε περίπτωση που δε θες να αναφερθείς δημόσια.

mixalakis
15/10/2010, 09:35
Το πρόβλημα είναι ότι το συνεργείο που λες ΔΕΝ είναι του Νίκου. Ο Νίκος είναι οκ, αλλά συνεργάζεται με το εν λόγω συνεργείο, από το οποίο και εγώ και πολλοί άλλοι δεν έχουμε καθόλου καλή εικόνα και καμία εμπιστοσύνη.

Για triumph στην Αθήνα η λύση είναι μία. Σάκης Κόντης στο Πολύγωνο.
Από εκεί και πέρα για να δουν το μηχανάκι σου μπορείς να πας στον Ευθυμίου στη Βουλιαγμένης ή και στην Triumph Αλίμου, για τους οποίους έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη.

efkola
16/10/2010, 04:43
Ευχαριστώ,mixalakis!