PDA

View Full Version : εξατμιση,λαιμοι και λοιποι συνδυασμοι για LC4



violator
23/05/2005, 11:56
εχω τελικο στο μηχανακι το sxc competition.το ειχα αλλαξει οταν η μαμα εξατμιση τα ειχε ψιλοπαιξει. και αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να αλλαξω λαιμους και να κρατησω αυτο το τελικο. υπαρχουν λαιμοι που να ταιριαζουν? γινεται εστω με καμια ευκολη πατεντα?
σκεφτομουν για akrapovic καποια στιγμη αλλα 2-3(θορυβος,κινδυνος κλοπης κλπ) λογοι με κανουν να μη θελω να βαλω τελικο akrapovic. και γι'αυτο αναρωτιεμαι αν υπαρχουν λαιμοι after market που μπορουν να μπουν με το τελικο που εχω.

(υπαρχει σκεψη να του βαλω κι ενα fcr και θα ηθελα να το συνδυασω για να γινει και η σωστη ρυθμιση)

darkCount
23/05/2005, 12:05
Λαιμοί Acra με οποιοδήποτε άλλο τελικό είναι τζάμπα λεφτά. Επίσης θέλει μεγάαααααλη πατέντα για να ταιριάξεις λαιμούς Acra που έχουν στο ΄τελος διάμετρο 60μμ και τελικό ΚΤΜ με διάμετρο 42-43μμ. Το ανάποδο το έχω δει και έχει και καποιο νόημα....

Αυτο που θες να κανεις δεν έχει κανένα νόημα.

Ψάξου αλλού αν θες να μη ανεβάζεις λίγο επιδόσεις, όχι σε αυτη την πατέντα. Κοίτα LeoVince...SPES...και διάφορες άλλες.
Πρόσφατα μου έδειξαν και αλλή μια ελληνική κατασκευή σε εξατμίσεις αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Μου είπαν ότι σου φτιάχνει ότι θες από λαιμούς-τελικά αλλά δεν δουλέυει τιτάνιο. Αλουμίνιο όμως οκ.

violator
23/05/2005, 13:40
δεν ηξερα οτι ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα σε διασταση. αλλη εξατμιση εκτος απο akrapovic που να ειναι αναλογης αποδοσης υπαρχει?

ειχα ακουσει οτι η spes ειναι πολυ καλη. η leo vince λεει κατι?

mtsop
23/05/2005, 19:10
H εξάτμιση ελληνικής κατασκεύης ονομάζεται LPA. Δυστυχώςγια τη Leo Vici δεν έχω κανένα γνωστό που να την φορα ώστε να έχω ακούσει σχόλια, πάντως στο ebay βρίσκεις Leo Vici καινούρια με 319 ευρώ αν δεν απατώμαι (τελικό μόνο).

violator
01/06/2005, 12:07
να ρωτησω κατι σε αυτο το θεμα

στο 625 smc και sxc στο μεσαιο κομματι της εξατμισης υπαρχει ενας φαρδυς σωληνας αντιθετα με το δικο μου LC4 (01) που στο μεσαιο κομματι υπαρχει κι ενα καζανακι (πισω απο το αμορτισερ). μπορω να αλλαξω αυτο το καζανακι με το κομματι της εξατμισης απο το sxc,smc ? θα ειναι καλυτερο αφου θα βγαινουν αμεσα τα αερια προς το τελικο(εχω το αλουμινενιο sxc) ?

mtsop
01/06/2005, 18:54
Στο 625 και 660 αλλά και στα 640 μετά το '03 (νομίζω) αυτό το καζανάκι δεν υπάρχει. Μπορείς να το αλλάξεις αυτό αλλά νομίζω οτι θα είναι λίγο δύσκολο να το βρεις μεταχειριμένο. Καινούργιο έχει γύρο στα 100 με 150 ευρώ (αν δεν απατώμαι). Στα μοντέλα που προανέφερα η εξάτμισή τους είναι ενιαία, δηλαδή είναι μονοκόματη σ' αυτό το σημείο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να βρεις μια μεταχειρισμένη εξάτμιση (αυτό έκανα εγώ για το '01 LC4 μου) ή να αγοράσεις καινούργιο το ανταλακτικό αυτό.