PDA

View Full Version : πιστωτικες καρτες



transalpblack
08/12/2009, 13:41
βρε παιδια...
για βοηθηστε λιγακι γιατι πηρα τηλεφωνο το τμημα εξυπηρετης πελατων της bita bank (καταλαβατε ποια τραπεζα εννοω) αλλα το παληκαρακι που ηταν εκει, όταν του εκαναν σεμιναριο, ή δεν προσεχε ή τα καταλαβε ολα χωρις να του δημιουργυθουν αποριες, με αποτελεσμα να μην μπορεσε να με βοηθησει καθολου

το θεμα μου λοιπον...

εχω μια πιστωτικη visa

θελω να σηκωσω σημερα, 500€ και θα τα βαλω ξανα παλι μεσα σε 5 μερες, χωρις καν να καβαντζαρει ο μηνας.

στον μηνιαιο λογαριασμο που μου ερχεται και εκδιδεται καθε 25 του τρεχοντος μηνα, θα αναφερεται αναληψη 500 την ταδε του μηνος και πληρωμη 500 πεντε μερες μετα την ταδε του ιδιου μηνος, χωρις επαναλαμβανω να καβαντζαρει η ημερομινια εκδοσης του λογαριασμου του μηνα.

το ερωτημα μου ειναι το προφανες: τι τοκο θα πληρωσω για τα 500 που θα σηκωσω και σε 5 μερες θα τα γυρισω???


ο υπαλληλος μου ειπε 18,25%. ετσι ξερα.

ναι, του λεω. 18,25% την ημερα?τον μηνα? και απο ποτε ξεκιναει αυτο???
ολο ενα 18,25% μου ελεγε. τιποα αλλο ξεκαθαρο.
μπορει να βοηθησει κανεις???

yannis24
08/12/2009, 13:46
το 18,25% ειναι το επιτοκιο που θα πληρωσεις αν ειχες σηκωσει το ποσο αυτο για ενα χρονο....δηλαδη στα €500 που θα σηκωσεις θα πληρωσεις ΜΕΤΑ απο ενα χρονο τοκους περιπου €91,25 !

για πεντε μερες λοιπον ο τοκος σου στα €500 θα ειναι περπιπου €1,25 ..

αυτο βεβαια με την απλη λογικη και την απλη μεθοδο α,β,γ !!

τωρα με την λογικη της τραπεζας καπου θα σου βαλουν να πληρωσεις και ενα "πεναλτυ" για αναληψη μετρητων, καπου θα υπαρχει και ενα αλλο "πεναλτυ" για γρηγορη αποπληρωμη, οποτε γυρω στο €10 σε βλεπω πανω-κατω.....

fantacid
08/12/2009, 14:09
βαλε κ τηλεγραφικα εξοδα που πηρες τηλ κ απασχολησες τον υπαλληλο αντι να μπεις στο νετ να ενημερωθεις.....


:D

SnakeMJK
08/12/2009, 14:11
η προμήθεια για ανάληψη μετρητών έχει καταργηθεί...

ο τόκος που θα πληρώσεις θα είναι για τις 5 ημέρες νομίζω... δηλαδή αν το ετήσιο επιτόκιο είναι 18,95% τότε ο τόκος που σου αναλογεί είναι ~ 1,26 ευρώ όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω...
αν κ έχω την εντύπωση πως αν πλήρωσεις το υπόλοιπο της κάρτας πριν το τέλος του "λογιστικού μήνα" (πριν την λήξη του λογαριασμού δηλαδή) τότε δεν θα τοκιστεί καθόλου.

Cpt. Haddock
08/12/2009, 14:14
penalty δεν υπαρχουν. Ίσως υπάρξει προμήθεια ανάληψης :D

Το επιτόκιο ειναι αυτό της ανάληψης μετρητών (το λέει στο statement) και ειναι διαφορετικό απο το επιτόκιο της καρτας και πάντα υψηλότερο.

Ο τύπος είναι Κ*Ε*Χ/36000, όπου Χ ειναι οι μέρες υπολογισμου (Κ, Ε κεφάλαιο κ επιτόκιο).
Δε γνωρίζω εαν θα σου υπολογίσουν τις μέρες μέχρι να ξαναβάλεις τα 500 ευρώ (το σωστό) ή τις μέρες μέχρι την έκδοη του επόμενου λογαριασμού (πουστιά)


:wave2:

transalpblack
08/12/2009, 14:51
αρα με λιγα λογια, επειδη θελω καμια 400αρια το πολυ ευρω κατα τις 17 του μηνα και στις 20 παιρνω το δωρο και θα τα βαλω παλι μεσα, ειναι καλυτερα απο το να πω π.χ. στην αδερφη μου να μου δωσει και μετα να μου λεει ο καθενας το οτιδηποτε, ειναι καλυτερα να τα σηκωσω απο την καρτα και ας πληρωσω μετα απο 3 μερες το πολυ 3 ευρω,ε?

Cpt. Haddock
08/12/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
αρα με λιγα λογια, επειδη θελω καμια 400αρια το πολυ ευρω κατα τις 17 του μηνα και στις 20 παιρνω το δωρο και θα τα βαλω παλι μεσα, ειναι καλυτερα απο το να πω π.χ. στην αδερφη μου να μου δωσει και μετα να μου λεει ο καθενας το οτιδηποτε, ειναι καλυτερα να τα σηκωσω απο την καρτα και ας πληρωσω μετα απο 3 μερες το πολυ 3 ευρω,ε?

Κοιτα, δε γνωρίζω τα οικογενειακά σου, αλλά θα προτιμούσα να χρωστάω στην αδελφή μου παρά στην καρτα μου :look:

transalpblack
08/12/2009, 15:00
μα φιλε μου δεν προκειται περι χρεους, προκειται περι καποιου εγωισμου και επειδη δεν μου αρεσει να ζηταω απο καποιον και να μου βγαζει την ψυχη για να μου το δωσει, προτιμω να κινηθω ετσι. θα πληρωσω 2-3 ευρω τοκους και κατι εγινε.

Cpt. Haddock
08/12/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
μα φιλε μου δεν προκειται περι χρεους, προκειται περι καποιου εγωισμου και επειδη δεν μου αρεσει να ζηταω απο καποιον και να μου βγαζει την ψυχη για να μου το δωσει, προτιμω να κινηθω ετσι. θα πληρωσω 2-3 ευρω τοκους και κατι εγινε.

:beer:

2stroker
08/12/2009, 15:06
ειχα σηκωσει και εγω παλιοτερα απο visa 500 ευρω και τα ξαναβαλα μετα απο 1 βδομαδα και αν θυμαμαι καλα ειχα πληρωσει και εγω κατι του στυλ 1.5 ευρω.το 18,25 το πληρωνεις αφου κλεισει περιπου εναςμηνας απο τοτε που τα σηκωσες και εκδοθει ο επομενος λογαριασμος σου.

transalpblack
08/12/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
ειχα σηκωσει και εγω παλιοτερα απο visa 500 ευρω και τα ξαναβαλα μετα απο 1 βδομαδα και αν θυμαμαι καλα ειχα πληρωσει και εγω κατι του στυλ 1.5 ευρω.το 18,25 το πληρωνεις αφου κλεισει περιπου εναςμηνας απο τοτε που τα σηκωσες και εκδοθει ο επομενος λογαριασμος σου.


κατι τετοιο εχω καταλαβει κι εγω αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω. ετσι θα κανω τελικα

PortisHead
08/12/2009, 15:16
Κανε οπως εχεις αποφασισει.
Καλυτερα να χρεωθεις 3-5 ευρω απο το να δανειστεις απο οποιονδηποτε, ειτε φιλο ειτε αδερφο.
Να πω οτι δεν γινεται αλλιως κιοτι πνίγεσαι....ΟΚ.

:beer:

Εισαι και μανιατης αν δεν κανω λαθος....μην χρωσταμε κα ιστις αδερφες μας :lol: :beer:

transalpblack
08/12/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

:beer:

Εισαι και μανιατης αν δεν κανω λαθος....μην χρωσταμε κα ιστις αδερφες μας :lol: :beer:


οχι αδερφε. στα μανιατικα μενω.
εγω ειμαι τρεις γενιες γεννημα θρεμμα βερος πειραιωτης

DeusEx
08/12/2009, 17:37
ε, σαν πειραιωτης τοτε παρε απο την φαμιλια και ασε τις γαμωτραπεζες.

:rotflmao:

εγω παντως απο την οικογενεια μου θα ζητουσα κ θα τα επεστρεφα μετα...

οι τραπεζες ειναι καρχαριες , τοκογλυφοι ...

Lioulios
08/12/2009, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
ε, σαν πειραιωτης τοτε παρε απο την φαμιλια και ασε τις γαμωτραπεζες.

:rotflmao:

εγω παντως απο την οικογενεια μου θα ζητουσα κ θα τα επεστρεφα μετα...

οι τραπεζες ειναι καρχαριες , τοκογλυφοι ...



Θα σθμφωνησω!!!!
Εγω πρωσοπικα και η οικογενεια μου ετσι κινουμαστε και μαλιστα με ¨μεγαλα¨ποσα (για μενα)
1000 φορες καλυτερα και το οικογενειακο στοιχειο παιρνει τα πανω του.
Νιωθεις ρε παιδακι μου οτι ¨υπαρχουν¨ οι γυρω σου!
οσο για τις τραπεζες........ ασεεεεεεεεεε

:a015: :a015: :a015:

φιλικα ....

sergiosm
08/12/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
penalty δεν υπαρχουν. Ίσως υπάρξει προμήθεια ανάληψης :D


:D :D :D

Α ρε τραπεζικό διαμεσολαβητή που χρειάζονται μερικές (βασικά όλες οι) τράπεζες ...

Cpt. Haddock
08/12/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:D :D :D

Α ρε τραπεζικό διαμεσολαβητή που χρειάζονται μερικές (βασικά όλες οι) τράπεζες ...

οξω ρε :lol:

SpeakeasyBlues
08/12/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοιτα, δε γνωρίζω τα οικογενειακά σου, αλλά θα προτιμούσα να χρωστάω στην αδελφή μου παρά στην καρτα μου :look:

Αυτα ειναι simple mathematics ;)

SpeakeasyBlues
08/12/2009, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:D :D :D

Α ρε τραπεζικό διαμεσολαβητή που χρειάζονται μερικές (βασικά όλες οι) τράπεζες ...

O τραπεζικός διαμεσολαβητής (στμ. Bankster) ειναι ο ανθρωπος τους που θα προσπαθησει να σε κανει περισσοτερο μαλακα απο την στιγμη που ωρυεσαι εναντιον της ψ τραπεζας λεγοντας σου οτι θα ασχοληθει με το θεμα σου.....

Cpt. Haddock
08/12/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
O τραπεζικός διαμεσολαβητής (στμ. Bankster) ...

:nono:


Ombudsman

transalpblack
08/12/2009, 20:44
ενταξει βρε παιδια... ο καθενας οπως την δει. δεν σας εχει τυχει ποτε να θελετε να κανετε κατι χωρις να ξερει κανενας πως το κανετε και απο που τα βρηκατε χωρις να δωσετε λογαριασμο? ουτως η αλλως ειναι δεδομενο πως 3-5 μερες μετα θα μπουν τα λεφτα παλι μεσα. απλα δεν θελω να μαθει κανεις πως το εκανα. να σας το πωα λλιως. ξεχαστε την καρτα. πες πως αντι για οικογενειακο σας ανθρωπο, τα παιρνετε απο φιλο σας. ε στην προκειμενη περιπτωση ουτε απο φιλο δε θελω να τα παρω

SpeakeasyBlues
08/12/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono:


Ombudsman

δλδ ?

mreth
09/12/2009, 08:05
Δες εδώ (http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/transactionsinfo/rates.aspx) για επιτόκια και προμήθειες τραπεζών. Πήγαινε στο φύλο που λέει "Πιστωτικές κάρτες" και δες το επιτόκιο αναλήψεβων. Ο τόκος που θα πληρώσεις για 1 ημέρα αν ισχύει το 18,5% που σου είπε ο υπάλληλος είναι (για ?500) 500*0,185/365=25,3 cents την ημέρα. Λογικά στη σύμβαση ή το μηνιαίο αντίγραφο του λογαριασμού (σε κάποιο απίθανο μέρος, κάτω κάτω με μικρά γραμματάκια) πρέπει να αναφέρει το επιτόκιο αναλήψεων. Και φυσικά είναι υποχρεωμένοι να σε επιβαρύνουν μόνο για τις ημέρες μέχρι να κάνεις την κατάθεση (και ένα tip: επειδή αν πχ κάνεις την κατάθεση Παρασκευή μπορεί να σε χρεώσουν και τους τόκους του ΣΚ λόγω valeur, προτίμησε να κάνεις την κατάθεση σε αυτά τα μηχανήματα που έχουν εγκαταστήσει πολλές τράπεζες μέσα στα καταστήματα ή ρώτα πώς να το κάνεις ώστε να μην επιβαρυνθείς παραπάνω).

transalpblack
09/12/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Δες εδώ (http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/transactionsinfo/rates.aspx) για επιτόκια και προμήθειες τραπεζών. Πήγαινε στο φύλο που λέει "Πιστωτικές κάρτες" και δες το επιτόκιο αναλήψεβων. Ο τόκος που θα πληρώσεις για 1 ημέρα αν ισχύει το 18,5% που σου είπε ο υπάλληλος είναι (για ?500) 500*0,185/365=25,3 cents την ημέρα. Λογικά στη σύμβαση ή το μηνιαίο αντίγραφο του λογαριασμού (σε κάποιο απίθανο μέρος, κάτω κάτω με μικρά γραμματάκια) πρέπει να αναφέρει το επιτόκιο αναλήψεων. Και φυσικά είναι υποχρεωμένοι να σε επιβαρύνουν μόνο για τις ημέρες μέχρι να κάνεις την κατάθεση (και ένα tip: επειδή αν πχ κάνεις την κατάθεση Παρασκευή μπορεί να σε χρεώσουν και τους τόκους του ΣΚ λόγω valeur, προτίμησε να κάνεις την κατάθεση σε αυτά τα μηχανήματα που έχουν εγκαταστήσει πολλές τράπεζες μέσα στα καταστήματα ή ρώτα πώς να το κάνεις ώστε να μην επιβαρυνθείς παραπάνω).


πολυ καλο το tip. να σαι καλα

sergiosm
09/12/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
δλδ ?


Δηλαδή: Τραπεζικός Διαμεσολαβητής

Ombudsman είναι η ξένη ορολογία για τον τραπεζικό διαμεσολαβητή.



:wave2:

sergiosm
09/12/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
οξω ρε :lol:


δεν πιστεύω να ... διαφωνείς.

εε ;;;;;;;

:lol: :lol:

Cpt. Haddock
09/12/2009, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
δεν πιστεύω να ... διαφωνείς.

εε ;;;;;;;

:lol: :lol:

Φυσικά και όχι, καλώς υπάρχει ο Ombudsman

(αρκεί να μας αφήνει ήσυχους :lol: )

:wave2:

sergiosm
09/12/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
...
(αρκεί να μας αφήνει ήσυχους :lol: ) ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
09/12/2009, 11:44
Το "ωραίο" ειναι οτι, μετά απο κατι κουβέντες σήμερα εδώ, εμένα ίσως με αφήσει σίγουρα ήσυχο.... :sick:

typhoon
09/12/2009, 18:28
Εγκυρη πληροφόρηση εκ των έσω...

Η πιστωτική κάρτα έχει ονομαστικό επιτόκιο ετήσιο, δηλαδή οι τόκοι υπολογίζονται ακριβώς όπως σου περιγράψανε παραπάνω τα παιδιά.

Όταν κάνεις αγορά με χρέωση της πιστωτικής σου κάρτας (όχι μετρητα) έστω πχ 100? και πάς στη τράπεζα την άλλη μέρα και βάλεις 100? δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ σε τόκους.(κι αν δεν απατόμαι αυτό ισχύει για 21 ημερες απο την ημέρα της χρέωσης, δηλαδή την χρεώνεις και μετά απο μερικές μέρες πας στη τράπεζα,τα βάζεις πίσω ΟΛΑ και δεν χρεώνεσαι τόκους)

Αυτό όμως δεν ισχύει στην ανάληψη μετρητών απο την πιστωτική κάρτα!
Σ αυτή την περίπτωση τρέχουν τόκοι απο την στιγμή που κάνεις την ανάληψη.Τα ποσά των τόκων όπως τα υπολογίσανε παραπάνω μπορεί να φαίνονται ψιλοαστεία, αλλά έτσι βγάζουν οι τράπεζες χρήμα.
Οπότε όσο πιο γρήγορα επιστρέψεις το ποσό που δανείστηκες τόσο λιγότερους τόκους θα πληρώσεις.

SpeakeasyBlues
09/12/2009, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δηλαδή: Τραπεζικός Διαμεσολαβητής

Ombudsman είναι η ξένη ορολογία για τον τραπεζικό διαμεσολαβητή.



:wave2:

LOL , ρε παιδια...

εγω εγραφα "Bankster" κατα το Gangster, πολυ σοβαρα το πηρατε :rotflmao:

sergiosm
09/12/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
εγω εγραφα "Bankster" κατα το Gangster,


:lol: :lol:
:wave2:

SpeakeasyBlues
09/12/2009, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:lol: :lol:
:wave2:

εεε μα και σεις :a09:

Cpt. Haddock
10/12/2009, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
LOL , ρε παιδια...

εγω εγραφα "Bankster" κατα το Gangster, πολυ σοβαρα το πηρατε :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mivvo
10/12/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοιτα, δε γνωρίζω τα οικογενειακά σου, αλλά θα προτιμούσα να χρωστάω στην αδελφή μου παρά στην καρτα μου :look:


Συμφωνω απολυτα,ασε που η αδερφη σου δεν θα σου βαλει και τοκους... ;)