PDA

View Full Version : Για να ακούσω εκτιμήσεις...



jtoros
08/12/2009, 17:11
Σκέφτομαι να μετακομίσω κοντά στον σταθμό Περισσός του ΗΣΑΠ.

Θα ήθελα όσα καλόπαιδα έχουν αξιόλογα στατιστικά, να μου πουν πάνω κάτω το χρόνο μεταβασης στο Σταυρό Αγίας Παρασκευής με μηχανή και αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ...

Gandalf dr685sm
08/12/2009, 17:51
Έμενα κάποια στιγμή στα Πατήσια (αρκετά κοντά με εκεί που θες να πας).

Με μηχανή απο Ηρακλείου στροφή δεξιά για Ν.Ιωνίας και απο εκεί ακολουθώντας την Καποδιστρίου και μετά Παπανικολή , στροφή στην παλιά πλατεία Κέννεντυ (σήμερα σταυροδρόμι) και μετά Αγ. Παρασκευή.. είσαι περίπου απο 30-40 λεπτά στο χαλαρό.. πολύ χαλαρό όμως.

Ίδια διαδρομή.. με Ι.Χ. ----ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

Απο Ηρακλείου με Ι.Χ. και μετά είσοδο απο Αττική οδό και έξοδο απο Α.Ο για Χαλάνδρι.. και απο εκεί Αγ. Παρασκευή.. με κίνηση σε ώρα αιχμής απο 1 με 1.30 ώρα.

Το καλύτερο θα είναι σε λιγο όταν θα παίρνεις ΗΣΑΠ προς σταθμό Αττικής... απο εκεί ΜΕΤΡΟ και θα είσαι περίπου σε 40 λεπτά ξεκούραστα , χωρίς οδήγηση , parking και άλλα συναφή στην Αγ. Παρασκευή λίγο πιο κάτω απο τον Σταυρό.. περίπου 5 λεπτά περπάτημα.

Gandalf

jtoros
08/12/2009, 17:57
thnx μάγε...

zephyr1
08/12/2009, 18:16
14 λεπτα με μηχανη, 58 λεπτα με αμαξι.:smokin:

sergiosm
08/12/2009, 21:11
Μηχανή ή τραίνο (ΗΣΑΠ + Μετρό)

Αυτοκίνητο με τίποτα ...

George20vt
09/12/2009, 07:04
Κατά τη γνώμη μου, παίζει τεράστιο ρόλο η ώρα της μετακίνησής σου, ακόμη και με τη μηχανή.

Εγώ χρειάζομαι 15 λεπτά το πρωί με τη μοτό για να πάω στη δουλειά και το μεσημέρι μπορεί να χρειαστώ και κανα 40λεπτο για την ίδια ακριβώς διαδρομή!

Τέτοιες διαφορές δεν παίζουν μόνο μεταξύ πρωινού και μεσημεριού αλλά και μέσα σε 1-2 ώρίτσες, οι οποίες ποτέ δεν είναι ίδιες για όλες τις περιοχές. Κεντρικές αρτηρίες που οδηγούν σε παραδοσιακά βιοτεχνικές - βιομηχανικές περιοχές πήζουν από τις 6.30 το πρωί και ανασαίνουν λίγο αργότερα ενώ δρόμοι που εξυπηρετούν προάστια με οικιακές βοηθούς, ιδιωτικά σχολεία και εταιρείες των 9-5 (βλ.κηφισίας) πήζουν αρκετά αργότερα.

Δοκίμασε καλύτερα να κάνεις 1-2 φορές τη διαδρομή τις ώρες που σε ενδιαφέρουν περισσότερο για να δεις τι παίζει.