PDA

View Full Version : Μια μικρη βοηθεια;



nasosR
09/12/2009, 13:13
Γεια σας παιδες...
Θα θελα να κανω μια ερωτησουλα...
Απ οτι φαινετε παω να παρω το xt 125 ως πρωτη μηχανη (αφου λεφτα για το ninja 250r δεν υπαρχουν ..) και εχω ενα θεμα με τον εξοπλισμο γενικα...
Εχω βαλει στο ματι βαρυ εξοπλισμο , και οταν λεω βαρυ εννοω :
-για κρανος το Shoei xr-1000
-μπουφαν dainese santa monica pele b.
-γαντια dainese rs4

Κοστιζει πολυ ο εξοπλισμος και οι φιλοι μου (δεν εχου μηχανες πλην ενος , μ ενα τρανσαλπ) μου λενε πως τζαμπα τα λεφτα για εξοπλισμο για ενα μικρο μηχανακι σαν το xt...
Ομως εγω την μηχανη θα την εχω καθε μερα και θα την χρησιμοποιω συνεχεια μεσα σε πολη (στην πατρα συγκεκριμενα οπου θα παω σε κανα διμηνο) σαν φοιτητης, και επειδη εχω ενα θεμα με τα ατυχηματα , προτειμω να ειμαι σαν αστακος εκει εξω παρα να ψαχνομαι...

Αλλα μηπως και γω το παρακανω;;;



ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ...:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
09/12/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
[...]μου λενε πως τζαμπα τα λεφτα για εξοπλισμο για ενα μικρο μηχανακι σαν το xt...
[...]

Κατ' αρχήν αυτό σαν αποψη είναι λάθος. Εαν πέσεις με 80-90, είτε με χτ125 είτε με βλακμπερντ, το ίδιο θα χτύπήσεις.

Απο την άλλη, μπορείς να πάρεις πολύ καλό εξοπλισμό χωρίς να σκάσεις ενα σωρό λεφτά στη Dainese και στην Shoei

Σιγουρα όμως να εξοπλιστείς και βάλε στη λιστα κι ενα ζχευγάρι μπότες

:beer: :beer: :beer:

MikeG
09/12/2009, 13:34
Ποτέ δε το παρακάνουμε με ότι έχει σχέση με τη προστασία της σωματικής μας ακεραιότητας.
Αυτά που αναφέρεις είναι όντως πολύ καλά. & καλά κάνεις και προσανατολίζεσαι σε ποιοτικό εξοπλισμό. Δεν έχει σημασία τι μηχανάκι καβαλάμε..

Σίγουρα μπορείς να βρεις αρκετά καλό εξοπλισμό και με λιγότερα χρήματα. Θεωρώ ότι για παράδειγμα μπορείς να κοιτάξεις το Shoei RAID II, αφού δε θα χρησιμοποιήσεις στο μέγιστο τις δυναότητες του Xr1000 σε αεροδυναμική και αερισμό του κεφαλιού.

Επίσης σκέψου ότι ο εξοπλισμός μένει και στην επόμενη μοτοσυκλέτα που θα αγοράσουμε.
Δες τα χρήματα που διαθέτεις & αναλόγως πράξε. Υπάρχει όπως προείπα και με λιγότερα χρήματα ποιοτικός εξοπλισμός.

:wave2:

XJR_Billy
09/12/2009, 13:42
Φίλε Νάσο, διάβασε τι σου έγραψαν οι προηγούμενοι δύο συνάδελφοι.

Εγώ πήγαινα με 20χλμ όταν με χτύπησαν και ήμουν ενάμιση μήνα στο κρεβάτι με σπασμένο αστράγαλο. Μην πας στον πόλεμο χωρίς εξοπλισμό. Και οι μπότες απαραίτητες.

Ο φίλος σου με την Τρανσάλπ άσε με να μαντέψω... κράνος δεν φοράει πάντα, έτσι?:rolleyes:

Αγόρασε τον εξοπλισμό που σου επιτρέπουν τα χρηματικά σου και μην κολλάς σε μάρκες.

Και θυμήσου... η μάνα του αστακού έκλαψε λιγότερο...:lol: :lol:

Καλές αγορές!:beer:

SVX
09/12/2009, 13:49
Mηπως οι φιλοι σου θεωρουν απλα υπερβολη να πας κατευθειαν στα Shoei και Dainese?

Το να αγορασεις κατι πιο "προσγειωμενο" οικονομικα αποκλειει την ολοκληρωμενη προστασια?


μπορεις με τα μισα λεφτα να διαλεξεις αξιολογο κρανος , αξιολογο μπουφαν, αξιολογα γαντια.....


Αν εισαι της αποψης οτι οι "Super" τιμες σημαινουν και "SUPER" προστασια παω πασο.... :smokin:

Cpt. Haddock
09/12/2009, 14:05
Συμπέρασμα: Εξοπλισμό οπωσδήποτε, αλλα ψάξτο σε μαρκες και τιμές.

Δες και site του εξωτερικού αλλα και τον motoraid.eu ο οποίος ειναι στην Πάτρα :beer:

nasosR
09/12/2009, 16:08
Ευχαριστω για τις απαντησεις

xt-billy : οντως το παιδι με την τρανσαλπ δεν φοραει κρανος μονο οταν εχει κρυο...

Οσο για τις μαρκες ειναι αυτο που λεμε αυτο ξερεις αυτο εμπιστευεσε.. Δεν ξερω πολλα πραγματα γυρω απο τον εξοπλισμο για αυτο προσανατολιζομαι σ αυτες τις μαρκες γιατι ξερω οτι εχουν ενα ονομα καλο στην σωματικη ασφαλεια, αλλα αν μπορω να γλυτωσω λεφτα εννοειτε , και αν γινετε πειτε καμια προταση...:D

και παλι ευχαριστω παιδια...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


:wave2:

nasosR
09/12/2009, 16:13
α και κατι ακομα :
#1 τι ειναι και τι δουλεια κανουν τα pinlock ;
#2 το κουμπομα στο κρανος με "κρικακια" ειναι το ιδιο ασφαλεσ με εκεινο που εκει "κλικ" ;

σορρυ για το ζαλησμα αλλα εχετε μεγαλυτερη εμπειρια...

Υ.Γ. xt-billy : εισαι καλα τωρα;..

MikeG
09/12/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
α και κατι ακομα :
#1 τι ειναι και τι δουλεια κανουν τα pinlock ;
#2 το κουμπομα στο κρανος με "κρικακια" ειναι το ιδιο ασφαλεσ με εκεινο που εκει "κλικ" ;

σορρυ για το ζαλησμα αλλα εχετε μεγαλυτερη εμπειρια...

Υ.Γ. xt-billy : εισαι καλα τωρα;..


1) To pinlock είναι μια extra μικρή ζελατίνα που εφαρμόζει στην ήδη υπάρχουσα του κράνους, η οποία λειτουργεί ως αντιθαμβωτική. http://www.pinlock.com/


2) Καλύτερο είναι το κούμπωμα με κρικάκια. Πιο ασφαλές & δεν χαλάει ποτέ.

idi
09/12/2009, 17:18
εναλλακτικά μπορεις να παρεις λιγο φτηνοτερο (αλλα το ιδιο ποιοτικό και ασφαλές) εξοπλισμο ωστε να σου περισσεύουν λεφτα για μποτες ή μποτακια

τα κρανη shark (εισαγωγεας η yamaha) ειναι πολυ καλα και αξιζουν τα λεφτα τους
τα μπουφαν της bering(vassalos), richa (yamaha) ειναι σε τιμες πιο προσιτες
υπαρχουν και αλλες μαρκες πχ για τα γαντια που ειναι πιο καλες οι τιμες τους απο τα dainese . μεταξυ μας θεωρω ΜΑΠΑ και ΥΠΕΡ-ΥΠΕΡκοστολογημενο οτι βγαζει η dainese εκτος απο τα συνθετικα jacket που ειναι τα καλυτερα

bentouza
09/12/2009, 18:08
η ασφαλτος εχει παντα την ιδια σκληροτητα με οτι κ να πεσεις, το ιδιο κ οι μπαριερες, οι γωνιες των πεζοδρομιων, τα κολονακια του πλαισιου των αυτοκινητων κτλ. οτι σου ειπαν τα παιδια απο πανω.

ξεκινα ψαξιμο κ απο αλλες εταιρειες. οταν ξεκιναμε κατι καινουριο ειναι δυσκολο να "φανταστουμε"τις αναγκες μας.αλλιως θα σκεφτεσαι κ με αλλα κριτιρια θα αποφασισεις για εξοπλισμο σε 2-3 χρονια ενασχολησης σου με το σπορ.
στην αρχη ειναι πιο πιθανο να κανεις λαθος επιλογες ή να πληρωσεις πραγματα κ δυνατοτητες που σου ειναι αχρηστες παρα να αγορασεις αυτο ακριβως που θες και στην καλυτερη δυνατη τιμη.
δες στο fcmoto.de, motoin.de στο motocard.
στο luis.de.
διαβασε κ εδω μεσα κ καλη τυχη.αν μπορεις να μην βιαστεις ακομα καλυτερα.

παντως παρε απ'ολα.

asphyx
09/12/2009, 22:59
Για κράνος κοίτα εδώ:

http://www.mandp.co.uk/productinfo/902619/Clothing-and-Helmets/Helmets-Full-Face/Shoei

Μπουφάν το δέρμα δεν ξέρω αν θα σε βολέψει απο θέμα αδιαβροχοποίησης αφού θα σαι κάθε μέρα με το χτ!!!Πάντως το Dainese που διάλεξες έιναι όντως υπερβολη!!

Ρίξε μια ματιά εδώ για μπουφάν γάντια και μποτάκια :

http://www.motorama.it/en/

:wave2: :wave2: :beer:

nasosR
12/12/2009, 14:44
idi: μου εβαλες τα γυαλια .. ωραιος ειδικα η richa λιγο το ψαξα και αμεσως βρηκα κατι ενδιαφερον και σε μιση τιμη απο τα dainese , αλλα παρεχει την ιδια ασφαλεια; παντως ευχαριστω..:beer:

bentouza: εχεις δικιο αλλα δυστιχως , επικρατει η εντυπωση οτι αν πεσεις με κατι μικρο δεν θα πονεσεις οσο με κατι μεγαλυτερο...

asphyx: το διαλεξα αυτο το μπουφαν γιατι μου φανηκε οτι προσφερει πολλα , αλλα ειδα ενα richa στα μισα λεφτα που εμοιαζε το ιδιο καλο....

κατι ακομα ρε παιδεια ( το ξερω πως σας εχω ζαλισει, αλλα θεωρω τον σωστο εξοπλισμο εξαιρετικα σημαντικο για τον καθε μηχανοβιο)
1) το να χει ενα μπουφαν "καμπουριτσα" δεν ειναι υπερβολη αφου μπορει να σε σωσει σε καποιο ατυχημα.. ε; σωστα;
2)τα μποτακια ποση περισσοτερη ασφαλεια προσφερουν απο ενα απλο παπουτσι;
3)μποτακια ή μποτες;


ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....



ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ:beer: :beer: :beer: :beer:

MikeG
12/12/2009, 15:03
Τα Richa πρσφέρουν μια χαρά προστασία. Μη κολλάς στις μάρκες.. Δε πληρώνεις μόνο τη προστασία αλλά και τη διαφήμιση τους και τα σχετικά..

1) Δε σου χρειάζεται μπουφάν με καμπούρα. Αυτά είναι για SS. Θέλεις ένα μπουφάν απλά με full προστατευτικά.
2)Τα μποτάκια έχουν σε συγεκριμένα σημεία σκληρά προστατευτικά, όπως πχ δάχτυλα, αστράγαλος.
3) Μια μπότα προστατεύει περισσότερο, αλλά δεν είναι το ίδιο άνετη. Υπάρχουν μοτοσυκλετιστικά μποτάκια με προστασίες αρκετά άνετα.


:wave2:

FestoNero
12/12/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
idi: μου εβαλες τα γυαλια .. ωραιος ειδικα η richa λιγο το ψαξα και αμεσως βρηκα κατι ενδιαφερον και σε μιση τιμη απο τα dainese , αλλα παρεχει την ιδια ασφαλεια; παντως ευχαριστω..:beer:

bentouza: εχεις δικιο αλλα δυστιχως , επικρατει η εντυπωση οτι αν πεσεις με κατι μικρο δεν θα πονεσεις οσο με κατι μεγαλυτερο...

asphyx: το διαλεξα αυτο το μπουφαν γιατι μου φανηκε οτι προσφερει πολλα , αλλα ειδα ενα richa στα μισα λεφτα που εμοιαζε το ιδιο καλο....

κατι ακομα ρε παιδεια ( το ξερω πως σας εχω ζαλισει, αλλα θεωρω τον σωστο εξοπλισμο εξαιρετικα σημαντικο για τον καθε μηχανοβιο)
1) το να χει ενα μπουφαν "καμπουριτσα" δεν ειναι υπερβολη αφου μπορει να σε σωσει σε καποιο ατυχημα.. ε; σωστα;
2)τα μποτακια ποση περισσοτερη ασφαλεια προσφερουν απο ενα απλο παπουτσι;
3)μποτακια ή μποτες;


ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....



ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ:beer: :beer: :beer: :beer: Για μπουφάν κοίταξε και στην γνωστή αποθήκη στην Ηλιούπολη, Κεφαλληνίας 44.

Αν δεν κάνω λάθος, η καμπουρίτσα που έχουν κάποια μπουφάν είναι κυρίως αεροδυναμικό βοήθημα για τις ss μηχανές, ώστε να σπάνε τους στροβιλους που δημιουργούνται πίσω από το κράνος και να έχει περισσότερο στρωτή ροή και να φεύγει πίσω. Όπως είπαν πιο πάνω, τα μποτάκια έχουν προστασίες σε δάχτυλα και αστράγαλο, προστατεύουν δε το πόδι ώστε να μη πάρει κάποια μη.. βολική γωνία.
Οι μπότες δεν πρέπει να είναι πολύ βολικές στο περπάτημα, εκτός και αν τις φοράς μόνο πάνω στη μηχανή και τις βγάζεις στον προορισμό σου.
Τα μποτάκια είναι πιο βολικά. Να κοιτάξεις να έχουν σωστές προστασίες, γιατί μπορεί να το έχουν βαφτίσει μοτοσυκλετιστικό.

Akatanomastos
12/12/2009, 17:31
φιλε οτι ειπαν οι απο πανω.

μην ακους κανενας, το δικο σου κορμι διακινδυνευει οχι τον αλλων που μιλανε ελαφρια την καρδια(οχι επειδη δεν σε αγαπανε, απλα δεν ξερουν)


οσων αφορα τις μαρκες, εγω ειμαι της αποψης οτι εφοσων μπορεις με καποιο τροπο(οικονομια, δουλεια) να εξασφαλισεις λεφτα για μαρκες οπως αυτες που ανεφερες να το κανεις..αν φυσικα τα προιντα τους σου αρεσουν ποιο πολυ απο ποιο φτηνα προιοντα

οχι τοσο οτι θα σου προσφερουν πολυυυυυυυυ μεγαλυτερη ασφαλεια απο καποιες λιγοτερο γκλαμουρατες,

αλλα νομιζω οτι αν αυτα που εχεις δει σε αυτες τις εταιριες, σου αρεσουν πολυ, σε κανουν να νιωθεις ποιο ανετα και ωραια να τα φορας, δεν θες να τα βγαζεις απο πανω σου,
και σε κανουν να νιωθεις το κατι παραπανω απο κατι λιγοτερο εμφανισιμο και γκλαμουρατο, να το παρεις..

εχει πολυ μεγαλη σημασια να γουσταρουμε αυτα που καβαλαμε και αυτα που φοραμε, αλλιως θα χαμε γνωμονα μονο την πρακτικοτητα

:wave2:

power hornet
12/12/2009, 18:11
οπως ειπανε και τα παιδια πιο πανω,σαν την ασφαλεια δεν υπαρχει μια.εγω που εκτος απο μηχανη εχω και ενα τσαλι για τις μετακινησεις μου τις καθημερινες και ντυνομε σαν αστακος,τωρα σκεφτομε να παρω και επειγονατιδες γιατι αυτο χρησιμοποιω πιο πολυ.
μπουφαν να παρεις υφασματινο που ειναι και αδιαβροχο,καλα μουρατα τα δερματινα αλα δεν ειναι για καθημερινη χρηση και δεν ειναι και πρακτικα με την ενοια ταξιδι και μεσα στην πολη.

το υφασματινο ειναι αδιαβροχο και πολυ βολικο γιατι εχει και περισοτερες τσεπες,πηγαινε μια βολτα απο την αποθηκη στην ηλιουπολη να δεις αν και χαλασανε και αυτοι οσο αφορα τις τιμες τους,αλα σαφως εχουν καλυτερες απο τα εξω μαγαζια.

nasosR
17/12/2009, 18:25
Παιδες σας ευχαριστω ολους παρα πολλυ...
Πηγα σημερα και πηρα πραγματα:smokin: .......

Κρανος: agv stealth (ηταν λες και ηταν φτιαγμενο ΑΚΡΙΒΩΣ για το κεφαλι μου, και το ερωτευτικα)
(http://www.skroutzmarket.gr/images/0019/1810/agv_stealth_grifo_black_blue.jpg)

Μπουφαν(κοντο): rev'it ( αφου εκνα μια ερυνα κια στο forum και ειδα θετικα λογια)

Γαντια: ixs


Συνολο 530 ευρο με εξτρα δωρο ενα καθαριστικο σπρει κρανους και ενα αλυσιδας... καλα δεν ειναι; με τα νταινιζ υπολογιζα 1.200:hypnotize :hypnotize :uplate:


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2: :wave2: :wave2:
ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΟΡΘΙΟΙ :beer: :beer: :beer:

SVX
17/12/2009, 18:29
Με γεια και παντα καινουρια......

Ποιο μπουφαν πηρες και ποσο αν επιτρεπεται?

MitsosNaked
17/12/2009, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
Παιδες σας ευχαριστω ολους παρα πολλυ...
Πηγα σημερα και πηρα πραγματα:smokin: .......

Κρανος: agv stealth (ηταν λες και ηταν φτιαγμενο ΑΚΡΙΒΩΣ για το κεφαλι μου, και το ερωτευτικα)
(http://www.skroutzmarket.gr/images/0019/1810/agv_stealth_grifo_black_blue.jpg)

Μπουφαν(κοντο): rev'it ( αφου εκνα μια ερυνα κια στο forum και ειδα θετικα λογια)

Γαντια: ixs


Συνολο 530 ευρο με εξτρα δωρο ενα καθαριστικο σπρει κρανους και ενα αλυσιδας... καλα δεν ειναι; με τα νταινιζ υπολογιζα 1.200:hypnotize :hypnotize :uplate:


ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2: :wave2: :wave2:
ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΟΡΘΙΟΙ :beer: :beer: :beer:


Μπράβο, μεγειές αλλά ΠΑΡΕ ΜΠΟΤΕΣ Η ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!!:beer:

tai
17/12/2009, 18:57
μεγια και μην ξεχνας να τα φοράς:wave2:

nasosR
21/12/2009, 12:04
svx το πηρα 200 με εκτπτωσουλα...
απο οτι εψαξα πανω του δν βρηκα να λεει "μοντελο" μηπως ξερεις που τ λεει , για να σου πω;

yannis24
21/12/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
μεγια και μην ξεχνας να τα φοράς:wave2:

+1000000000000000000000000000000000

καλοριζικα !!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

dimr1
21/12/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
Γεια σας παιδες...
Θα θελα να κανω μια ερωτησουλα...
Απ οτι φαινετε παω να παρω το xt 125 ως πρωτη μηχανη (αφου λεφτα για το ninja 250r δεν υπαρχουν ..) και εχω ενα θεμα με τον εξοπλισμο γενικα...
Εχω βαλει στο ματι βαρυ εξοπλισμο , και οταν λεω βαρυ εννοω :
-για κρανος το Shoei xr-1000
-μπουφαν dainese santa monica pele b.
-γαντια dainese rs4

Κοστιζει πολυ ο εξοπλισμος και οι φιλοι μου (δεν εχου μηχανες πλην ενος , μ ενα τρανσαλπ) μου λενε πως τζαμπα τα λεφτα για εξοπλισμο για ενα μικρο μηχανακι σαν το xt...
Ομως εγω την μηχανη θα την εχω καθε μερα και θα την χρησιμοποιω συνεχεια μεσα σε πολη (στην πατρα συγκεκριμενα οπου θα παω σε κανα διμηνο) σαν φοιτητης, και επειδη εχω ενα θεμα με τα ατυχηματα , προτειμω να ειμαι σαν αστακος εκει εξω παρα να ψαχνομαι...

Αλλα μηπως και γω το παρακανω;;;



ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ...:beer: :beer: :beer:
Μπράβο Νάσο, μακάρι να ακολουθούσαν πολλοί τα βήματά σου. :wave2:

nasosR
21/12/2009, 14:20
svx μολις το βρηκα revit silica...

ευχαριστω γιαννη... (εννοειτε οτι θα τα φοραω ακομα και οταν παω για τσιγαρα, εκτος και αν το κοψω...:D )

dimr1 το ξερεις καλα πως 18 χρονων δυστυχως οι πολυ σκεφτονται την κ@υλ@ της μηχανης και οι λιγοι την ασφαλεια... κριμα...

jimmis5
21/12/2009, 17:22
Μπραβο για τις αγορες μεγιες και σιγουρα στην πατρα θα σου χρειαστουν γενικοτερα και μην επηρεαστεις απο τους υπολοιπους που θα βλέπεις καμπριο εσυ να τα φορας:winka:

Καλες σπουδες και καλη διαμονη στην πολη μας:wave2: