PDA

View Full Version : Nero Vision 4 , MOV files και το κακο συναπάντημα



Anritsu
10/12/2009, 18:10
Παλεύω εδώ και καιρό να φτιάξω ένα dvd με σκηνές απο τις καλοκαιρινές διακοπές μου και ένα πρόσφατο ταξίδι στην Ρώμη . Για να μην εγκαθιστώ και άλλα προγράμματα το παλεύω με το Nero Vision 4 όπως υπάρχει στην έκδοση nero premium 7 που έχω ήδη στο pc μου . Δυστυχώς (εκτός και κάνω κάπου λάθος) δεν περνάει τον ήχο από τα quick time movies που ειναι το default format στην κάμερα μου .

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω χωρίς να χρειαστεί να μετατρέψω όλα μου τα αρχεία σε άλλα φορματ ( το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν και σχεδόν πάντα χάλαγε η ποιότητα αναλόγα με τον codec ) .

Αν δεν κυκλοφορεί κάποιο σχετικό plug in , που δεν ξέρω αν θα παίξει κιόλας γιατί το nero μου προφανώς είναι clopyright έχετε να προτείνετε κάποιο free και εύκολο στην χρήση πρόγραμμα που να υποστηρίζει δημιουργία dvd απο Quick Time Movies ???

Εννοείται πως τα βίντεο μόνα τους παίζουν ήχο κανονικά και τα βλέπω στο VLC player χωρίς κανένα πρόβλημα

Βοήθεια χριστιανοί !!!!

Ευχαριστώ ....

Viking
10/12/2009, 18:44
Windows movie maker , εύκολα και γρήγορα. Δέχεται .mov και αποθεκεύει σε .wmv που είναι μια χαρά συμβατό ( ενώ το nero νομίζω αποθηκεύει σε μια δικιά του μορφή...)

ΜΟΡΦΕΑΣ
10/12/2009, 19:07
Συμφωνώ με τον Viking. Εγώ ακολουθώ την σειρά:
1. Jasc Paint shop pro 8 - επεξεργασία των φώτο.
2. Windows movie maker - κατασκευή φωτό σε βίντεο (wmv)
3. Subtitle workshop (URUSOFT) > κατασκευή / προσθήκη υπότιτλων
4. ConvertX to dvd (VSO) > Μετατροπή των αρχείων (Βίντεο & υπότιτλων) σε DVD.
5. NERO ή clone D.V.D. > Κάψιμο στο δισκάκι

Anritsu
10/12/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Windows movie maker , εύκολα και γρήγορα. Δέχεται .mov και αποθεκεύει σε .wmv που είναι μια χαρά συμβατό ( ενώ το nero νομίζω αποθηκεύει σε μια δικιά του μορφή...)

Το αρχείο C:\Documents and Settings\Spiros\Τα έγγραφά μου\Οι εικόνες μου\corfu 2009\MVI_0525.MOV δεν είναι υποστηριζόμενος τύπος αρχείου και δεν είναι δυνατή η εισαγωγή του στο Windows Movie Maker.


:mad:

win XP έχω SP3

fantacid
10/12/2009, 20:17
το wmm συνεργαζετε με αρχεια .wma & .avi

θελεις εναν converter mov to avi ->google it

Operater
11/12/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το wmm συνεργαζετε με αρχεια .wma & .avi

θελεις εναν converter mov to avi ->google it \


χρησιμοποιώ το τελευταίο καιρό το πρόγραμματακι Τotal Video Converter
πολύ γρήγορο και πολύ σταθερό!

http://www.effectmatrix.com/total-video-converter/

nikos1400
11/12/2009, 13:57
παιδες και το videoget ειναι πολυ ευελικτο
και κατεβαζει και απο youtube και αλλου βιντεο.
Επισης και το βιντεο μπορει να το κανει mp3 δηλ. μονο ηχο!
:beer:

dj_spiros
12/12/2009, 12:04
egw tha proteinw auto . ta kanei ola kai eukola.
Xilisoft Video Converter
Xilisoft Video Converter is easy, fast, reliable, and loaded with features. It's capable of converting videos of all popular formats like AVI, MPEG, WMV, DivX, MP4, H.264/AVC, AVCHD, MKV, RM, MOV, XviD, 3GP, and audio MP3, WMA, WAV, RA, M4A, AAC, AC3, OGG. Now you can convert video, audio, and animated images to play on your PSP, PS3, iPod, iPhone, Apple TV, Xbox and other digital multimedia devices. All made possible with Xilisoft Video Converter.
Convert HD and SD video formats
Convert between audio formats: MP3, WMA, WAV, AAC and so on
Convert video to iPod, iPhone, PSP, PS3, Xbox, mobile phone, MP4 players
Edit video, clip, merge, split, add watermark and special effects


:D :D :D :D auto xrisimopoiw kai einai a3iopisto .