PDA

View Full Version : Μετατροπη απο 2 σε 1



vagmakr
10/12/2009, 21:28
Καλησπερα εχει καποιος εδω μεσα εκτελεσει την μετατροπη στο 660 χτχ απο δυο εξατμισεις σε μια.

Αν ναι θα με ενδιεφερε το κοστος και οι εντυπωσεις, καθως το μηχανακι θα ελαφρενει πολυ.

:wave2:


Υ.Γ. Μαλλον του χρειαζεται μια διαιτα 20 κιλων.

p@nos
11/12/2009, 22:28
ρε φιλε λιγο δυσκολο να γλυτωσεις 20 κιλα με εξατμισεις μονο...

XJR_Billy
11/12/2009, 22:45
Δεν γλυτώνεις με τίποτα 20 κιλά. 18 είναι κι οι δύο οι μαμά μαζί.

Άσε που χαλάει τελείως η αισθητική κι ο χαρακτήρας της μηχανής. Συν τις απαραίτητες χρηματοβόρες ρυθμίσεις, φίλτρα κλπ.
Προσωπική μου απόψη πάντα.

Στο XT660.com θα βρεις πολλές απαντήσεις σχετικά με "πειράγματα".:wave2:

DrBig
11/12/2009, 22:53
Στο www.off-the-road.de θα βρεις αυτο που θες.

Κερδιζεις:
1) αρκετο βαρος, δεν θυμαμαι ποσο, αλλα σιγουρα 10 κιλα
2) μεγαλωνει η αποσταση απο το εδαφος γιατι το 2-1 δεν περναει απο κατω, αλλα απο το πλαι
3) Ροπη στα χαμηλα, μεσαια και ψηλα (με PC)
4) Εμφανιση (προσωπικο)

Χανεις:
1) Λεφτα

notakos600
12/12/2009, 07:46
Η πρώτη μετατροπή που θα έκανα εγώ θα ήταν να βάλω λαιμούς από το καινούργιο TENERE και θα έβγαζα αυτή την αποτυχία με τους λαιμούς που περνάνε από κάτω από το μοτέρ. Ειδικά σε χρήση εκτός δρόμου κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να καταστραφούν.

vagmakr
12/12/2009, 08:54
Εκανα και εγω ταυτοχρονα ερευνα στο δικτυο και εντοπισα μια ενδιαφερουσα προταση.

http://www.metalmule.com/exhaust-systems/hi-level-exhaust-system/

στα 440 ευρω , εδω εχει και φωτο.

http://s282.photobucket.com/albums/kk280/numberthree_album/Mods/


Φιλε νοτακο μπαινουν σιγουρα οι λαιμοι απο το νεο τενερε?
Αν μπαινουν μετα η πατεντα ειναι πολυ απλη.

Gandalf dr685sm
12/12/2009, 08:55
Το κόστος θα είναι ισό με το να βάλεις δύο ελαφρές after market μαζί με λαιμούς τους και να χάσεις τα 8-10 κιλά. Συν το οτι δεν θα αλλοιώσεις και τον χαρακτήρα αλλά και την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας που έχει σχεδιαστεί να έχει ισορροπία σωστή με 2 εξατμίσεις και οχι με μόνο μία.. ακόμα και αν την έβαζες κάτω απο την ουρά στυλ R6.

Ροπή θα αποκτήσεις αλλά θα πρέπει να κάνεις δεκάδες νέες ρυθμίσεις σε εγκέφαλο, σε καύσιμο καθώς και σε φίλτρο αέρος. Πρόσθετα αυτών θα χρειαστεί να δείς απο που απο το πλάι θα το περάσεις καθώς δεν έχει και πολλά σημεία κάτω απο το ΧΤΧ στην ένωση για να βάλεις λαιμό προς το τελικό.. .... που θα είναι και custom ο λαιμός έτσι;... υπόψη οτι ενας καλός εξατμισάς για να σου περάσει λαιμό με δικές του μετρήσεις και κούρμπες και μάλιστα με τέτοια "μοντίφα" θα σου πάρει απο 150-200 ευρώ. Μόνο για τον λαιμό. Βάλε και κόστος εξάτμισης και ρυθμίσεων...

Προσωπικά δεν ξέρω αν αξίζει παραπάνω απο το να βάλεις LeoVince ή Acrapovic και ουσιαστικά να έχεις το ίδιο όφελος και με ίσως λιγότερα χρήματα.


Όντως.. δική σου επιλογή.

Gandalf

belvedere
12/12/2009, 09:13
το προβλημα δεν ειναι το σεταρισμα αν εχεις διαχειριστη μιγματος ή παραλληλο ή αγραφο εγκεφαλο, βαζεις το μηχανακι στο δυναμομετρο και τελειωσε

το θεμα ειναι δεν υπαρχει χωρος για να περσασουν τα λαιμα στο πλαι..πρεπει να κοψειε μερος απο το φιλτροκουτι και να ξηλωσεις την κλειδαρια

αισθητικα χαλια και απο οτι ακουγεται δεν κερδιζεις κατι παραπανω σε δυναμη απο το 2 σε 2

εγω αγορασα ωραια λαιμα crd μεγαλυτερης διατομης και πιο αποτομης κλισης στα 170 εουρος δεν πορτοκαλιζουν δεν αλλοιωνονται και πανε τελεια με τα 2 τελικα μου και δινει υπεροχο ηχο :cool:

XJR_Billy
12/12/2009, 09:17
ΠΟΛΥ σωστά ειπωμένα από τον μάγο!!:a10: :beer:

Και κάτι άλλο...
Εμένα μη με ακούτε για μοντίφες..:lol: :lol:

Οδηγώ την μαμά XTR μου όπως θα οδηγούσα μιά συλλεκτική XT500 του '76.:D :blush:

Καλές αγορές !!:beer: :beer:

notakos600
12/12/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
ΠΟΛΥ σωστά ειπωμένα από τον μάγο!!:a10: :beer:

Και κάτι άλλο...
Εμένα μη με ακούτε για μοντίφες..:lol: :lol:

Οδηγώ την μαμά XTR μου όπως θα οδηγούσα μιά συλλεκτική XT500 του '76.:D :blush:

Καλές αγορές !!:beer: :beer:


ΘΕΟΣ!!! :beer: :beer: :beer: :beer: