PDA

View Full Version : Κλοπες Moto



Panopticon7
12/12/2009, 15:06
Παιδια εδω και λιγο καιρο χαιρομαι την καλη μου...

Για να μη σας κουρασω με διαφορα... Ενας συναγερμος spyball, ενα λουκετο δισκοφρενου, μια αλυσιδα, και κουκουλα, (σε δρομο δυστυχως... οχι σε γκαραζ) θεωρουνται αρκετα ή μηπως ειναι υπερβολη...

Θα μου πεις ρολο παιζει και το μερος που μενεις, αλλα κατα καιρους ακουγονται εδω διαρρηξεις αυτοκινητων περισσοτερο... και μια ληστεια ενοπλ σε φαρμακειο :P

Υγ. Το θεμα πιθανον (η μαλλον φανταζομαι...) χιλιοειπωμενο αλλα ψαχνοντας δε βρηκα καποια συζητηση η πληροφοριες... Ευχαριστω.

lostmember
12/12/2009, 15:12
το πιο βασικο οπλο -εκτος απ το να μη στο βαλουν επαγγελματιες στο ματι- ειναι η ΚΑΛΗ αλυσιδα δεμενη σε ΣΤΑΘΕΡΟ σημειο
επισης να μην ειναι ευκολο το κουβαλημα της μηχανης σε κλειστο φορτηγο


κ οχι δεν ειναι υπερβολικα τα μετρα προστασιας που εχεις παρει

Panopticon7
12/12/2009, 15:23
ξεχασα να αναφερω την τηλεειδοποιηση (που εξαλλου... εκει που μενω δεν ποιανει), και οτι το λουκετο ειναι απο αυτα που βαρανε μολις τα κουνησεις...


Δυστυχως ειναι διπλα απο δρομο.

Καμια ιδεα για κατι ακομα ποιο αποτελεσματικο και σιγουρο ? Η αλυσιδα πχ ειναι για τον πεο, διαβαζω για κατι αλλες με περιεργο σχημα που δεν σπανε ευκολα...

Καποιο προιον ποιοτικο εχετε υποψην ? και περα απο την αλυσιδα φυσικα...

thagro
12/12/2009, 16:39
Ισως να ακουστει χαζο,όμως σίγουρα δουλεύει το να παρκάρεις τη μηχανή σου πολύ κοντά σε κάποια αλλη πιό "φτιαγμένη" ή μεγαλύτερης αξίας...
(Κάτι σαν το στρατό όταν είμασταν αξύριστοι μιά μέρα που πηγαίναμε στην αναφορά δίπλα σε κάποιον που ήταν αξύριστος δύο μέρες και έτρωγε πιό αυθόρμητα την καμπάνα..)

Panopticon7
12/12/2009, 16:49
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Κορυφη... Στο στρατο δε θα πηγαινα διπλα απο αξυριστο για να μη φαω και εγω αυθορμητα την καμπανα στα καπακια χαχαχαχαχαχα.

Να αγορασω λοιπον μια ποιο ακριβη ! Γιατι στο δρομο που τη βαζω μονο παλιες εχει, και τον "Παππου" :beer:

blueangel
12/12/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Κορυφη... Στο στρατο δε θα πηγαινα διπλα απο αξυριστο για να μη φαω και εγω αυθορμητα την καμπανα στα καπακια χαχαχαχαχαχα.

Να αγορασω λοιπον μια ποιο ακριβη ! Γιατι στο δρομο που τη βαζω μονο παλιες εχει, και τον "Παππου" :beer:

Και τον ουρανό με τα άστρα να βάλεις επάνω από τη στιγμή που είναι στο δρόμο ΠΑΙΖΕΙΣ ΡΩΣΙΚΗ ΡΟΥΛΕΤΑ καθημερινά!!!Αν θές να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνεις μια ασφάλεια κλοπής και ξεμπερδεύεις:wave2:

trelf
13/12/2009, 23:28
η καλυτερη κουλουρα/αλυσιδα στον κοσμο ολο.....θελει το πολυ 20 δευτερολεπτα για να σπασει....

οι συναγερμοι με τηλεειδοποιηση ακυρωνονται με ηλεκτρονικους μηχανισμους....

το λουκετο στο δισκοφρενο.....δε νομιζω να κανουν καν τον κοπο να το διαρηξουν....αφου το πιο πιθανο ειναι να την φορτωσουν σε κανα βανακι....



ασφαλεια κλοπης φιλε...δεν υπαρχει αλλη λυση....:sick:

υ.γ.:τα λιγοτερο εμπορικα μοντελα,δεν αποτελουν συχνους στοχους

Panopticon7
14/12/2009, 00:27
Επειδη αρχισα και το σκευτομαι... Ποσο θα παει περιπου η ασφαλεια κλοπης... Κανα 200ρι το εξαμηνο ?

Υπαρχει αποζημιωση οντως ή σου τα μασανε μετα...

uberalles
14/12/2009, 00:30
σε ποια περιοχη στη φαγανε?

Gandalf dr685sm
14/12/2009, 07:40
Ασφάλεια κλοπής μπορείς να κάνεις μόνο σε ολοκαίνουριο μηχανάκι και απο ενα χρόνο και μετά απλά δεν σε συμφέρει καθώς το ποσό είναι πολύ μεγάλο. Σημειωτέων οτι δεν κάνουν ασφάλεια κλοπής μοτό όλες οι ασφαλιστικές.

Για μένα αυτά που λες, συν την αλυσίδα σε σταθερό σημείο (όταν λέμε αλυσίδα , μιλάμε για ενισχυμένη κουλούρα με πολύ καλό λουκέτο - Abus έτσι; ) είναι ικανά να αποθαρρύνουν τον οποιοδήποτε ...

Μόνο αν στην έχουν βάλει στο μάτι την παίρνουν και δεν θέλουν να σπαταλήσουν κιόλας πάνω απο 1 λεπτό... με τα παραπάνω που αναφέρεις κάνουν απο 2-5 λεπτά αναλόγως την δυσκολία , κάτι που δεν τους ευννοεί.

Σε περίπτωση βέβαια που στην έχουν βάλει στο μάτι , αρκεί να σε ακολουθήσουν σε δουλειά ή όπου αλλού που δεν θα τα έχεις όλα αυτά και να στην "σηκώσουν". Αλλά κάτι τέτοια τα κάνουν σε μηχανές που χαρακτηρίζονται ώς "υψηλού κινδύνου" (βλ. TDM, R1, GSXR).

Θεωρώ οτι είσαι αρκετά καλά με αυτά... βέβαια αν μπορείς και νοικιάσεις και μια θέση parking συν όλα αυτά... θα κοιμόσουν και πιο ήσυχος.


Gandalf

Panopticon7
14/12/2009, 08:06
Παρολα αυτα κοιταω για ασφαλεια κλοπης, δεδομενων των στοιχειων μου λεει 254 ευρωπουλα το εξαμηνο... Το σκεφτομαι... Η μλκια ειναι οτι πληρωσα ηδη ασφαλεια.

Νομιζω οτι θελουν αρκετα λεπτακια δεδομενου οτι συν ολα αυτα η μηχανη ειναι σκεπασμενη και για να ξεσκεπαστει και μονο (φανταζομαι) θα αρχισει να βαραει.
Ε, αν βαραει 5 λεπτα στο δρομο ολο και καποιος χριστιανος θα βρεθει

Σημερα θα δοκιμασω να την ξεσκεπασω ιρεμα χωρις να χτυπησει... Και αν τα καταφερω... θα ανεβασω τον βαθμο αυαισθησιας.

Να σαι καλα...

Panopticon7
14/12/2009, 08:11
Ενα τετραγωνο παρακατω υπαρχει ενα αστυνομικο τμημα, πηγα και εβλεπα αν με βολευει να την αφηνω εκει μπροστα.. με το κλειδι πανω (σχημα λογου).

Ετσι θα εχω το κεφαλι μου ποιο ησυχο αλλα θα πρεπει να κανω 200 μετρα καθε φορα που θελω να δω την καλη μου.

Επιπλεον μου ειπαν και καλα οτι απαγορευεται (με υφος φυσικα) γιατι το πεζοδρομιο εκει ανοικει στο αστυνομικο τμημα, απεναντι μονο...

675heat
14/12/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ενα τετραγωνο παρακατω υπαρχει ενα αστυνομικο τμημα, πηγα και εβλεπα αν με βολευει να την αφηνω εκει μπροστα.. με το κλειδι πανω (σχημα λογου).

Ετσι θα εχω το κεφαλι μου ποιο ησυχο αλλα θα πρεπει να κανω 200 μετρα καθε φορα που θελω να δω την καλη μου.

Επιπλεον μου ειπαν και καλα οτι απαγορευεται (με υφος φυσικα) γιατι το πεζοδρομιο εκει ανοικει στο αστυνομικο τμημα, απεναντι μονο...

Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη λυση απ'ολες, το εκανα κι εγω καποτε. Χαλαλι το περπατημα.

BlackAdder
14/12/2009, 08:34
Δώσε 30€ και βάλτην σε ένα πάρκινγκ να ησυχάσεις...

Gandalf dr685sm
14/12/2009, 09:02
Μην το δένεις και πολύ με το χτύπημα συναγερμού οτι θα αντιδράσει κάποιος.

Αν βέβαια το έχεις απέναντι απο αστυνομικό τμήμα και αρχιζει και βαράει συναγερμός , αν μη τι άλλο θα τραβήξει πολλά βλέματα. Είναι καλή λύση το απέναντι απο το αστυνομικό τμήμα, όπου βέβαια θα πρέπει να το βάλεις έτσι ώστε να το βλέπει ο σκοπός....

Να πω όμως οτι ακόμα και εκεί δεν σε διασφαλίζει 100%... εδώ τράπεζες κλέβουν σε 50 μέτρα απόσταση απο το Α.Τ. ... βέβαια η μηχανή σου δεν κοστίζει τόσα για τέτοιο ρίσκο... οπότε θεωρώ πως είναι μια σχετικά καλή λύση , συν το οτι θα περπατάς και λίγο που σου κάνει και καλό...:lol: :lol:

Gandalf

Panopticon7
14/12/2009, 11:11
Ε ναι ρε συ, με κλειδωμενο τιμονι χρειαζονται 2 ατομα (τουλαχιστον) για να τη σηκωσου, ο σκοπος εκει ειναι με πολυβολο, ποιος ειναι τοο βλακας να παει να την κλεψει απο εκει...

Απο βανδαλισμους ομως κατι μπορει να παιξει.

Το αστυνομικο τμημα ειναι καλη φαση αλλα δεν εχει υποστεγο...
Θελω να μου βαλουν ενα σκοπο να την προσεχει τη νυχτα εκει που την βαζω :P

BIG BLACK
14/12/2009, 11:30
Ασφάλεια κλοπής κάνουν σε οποιοδήποτε μηχανάκι

ανεξαρτήτου ημερομηνίας αγοράς.

Προσοχή θέλει στο κεφάλαιο που ασφαλίζεις.

Στη δικιά μου για κεφάλαιο 10000 δίνω 185 το εξάμηνο.

Panopticon7
14/12/2009, 11:35
Ιντεραμερικαν μου ειπαν 250...

Σε ποια εισαι φιλε ? πολυ λιγα πληρωνεις...

Gandalf dr685sm
14/12/2009, 11:38
Ασφάλεια κλοπής κάνουν σε οποιοδήποτε μηχανάκι



Είσαι σίγουρος;... εγώ αλλιώς τα ξέρω.. ειδικά για μτχ μηχανάκια. Κανείς ασφαλιστής να διαφωτίσει;

Gandalf

BIG BLACK
14/12/2009, 12:00
Την ασφάλισα στην ΑΙG μετά από δύο χρόνια και κάτι

από τότε που την αγόρασα καινούρια.

alcapone09
14/12/2009, 12:52
Σε ακτίνα 200μ(όσο περπατάς και για το αστυνομικό τμήμα) δεν υπάρχει κανένα γκαράζ? Και εγώ στην αρχή με αλυσίδες και κουκουλες ήμουνα αλλά βρήκα ενα κλειστό γκαράζ 2 τετράγωνα απ το σπίτι και ησύχασα..

Δίνω ενα 50άρι ? βέβαια αλλά εκτός από κλοπή εχω και προστασία από καιρικές συνθήκες και τον κάθε περαστικό που θα την γρατζουνίσει-χτυπήσει-ριξει κάτω κτλ...

jimtarasxt660x
14/12/2009, 13:11
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την βάλεις σε ένα parking για μοτο!

Panopticon7
14/12/2009, 14:00
50 ευρωπουλα το μηνα !!! για να την εχεις 2 τετραγωνα μακρια ?
Ε οχι ρε φιλε... Αν ειναι ετσι την παω στο τμημα και την κουκουλωνω... 300 ευρω το εξαμηνο κανεις και γαμω τις ασφαλειες (και σου μενουν κιολας)...

dukeandthecity
14/12/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BIG BLACK
Την ασφάλισα στην ΑΙG μετά από δύο χρόνια και κάτι

από τότε που την αγόρασα καινούρια.

η AIG έχει φτηνότερο ασφαλιστρο απο την ΙΚΑΝ γιατί έχει απαλλαγή στα λέφτα που σου δίνει πισω σε περιπτώση κλοπής.

Και πάντα μιλάμε για ασφάλεια ΟΛΙΚΗΣ κλοπής. :wave2:

BIG BLACK
14/12/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
η AIG έχει φτηνότερο ασφαλιστρο απο την ΙΚΑΝ γιατί έχει απαλλαγή στα λέφτα που σου δίνει πισω σε περιπτώση κλοπής.

Και πάντα μιλάμε για ασφάλεια ΟΛΙΚΗΣ κλοπής. :wave2:

Δεν το κατάλαβα ρε φιλε.

Γιά κάντο πιό λιανά.

dukeandthecity
14/12/2009, 14:37
στην AIG: έχεις ασφαλίσει την μοτο σου για κεφάλαιο πχ 10.000 εουρα. Αν στην "φάνε" έχει απαλλαγή πχ 2.000 ευρώ άρα σου επιστρέφουνε μετα απο δυο μήνες την διαφορά. 10.000-2.000=8.000 στο χέρι.

Στην ΙΚΑΝ:έχεις ασφαλίσει την μοτο σου για κεφάλαιο πχ 10.000 εουρα. Αν στην "φάνε", τσιμπάς 10.000 μετά απο δυο μήνες.

Και οι δυο εταιρείες ασφαλίζουν ολική κλοπή. Αν μέσα σε δυο μήνες απο την κλοπή της μοτο βρεθεί πχ το πλαίσιο παίρνεις τα @@ του sniper. :D

BIG BLACK
14/12/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
στην AIG: έχεις ασφαλίσει την μοτο σου για κεφάλαιο πχ 10.000 εουρα. Αν στην "φάνε" έχει απαλλαγή πχ 2.000 ευρώ άρα σου επιστρέφουνε μετα απο δυο μήνες την διαφορά. 10.000-2.000=8.000 στο χέρι.

Στην ΙΚΑΝ:έχεις ασφαλίσει την μοτο σου για κεφάλαιο πχ 10.000 εουρα. Αν στην "φάνε", τσιμπάς 10.000 μετά απο δυο μήνες.

Και οι δυο εταιρείες ασφαλίζουν ολική κλοπή. Αν μέσα σε δυο μήνες απο την κλοπή της μοτο βρεθεί πχ το πλαίσιο παίρνεις τα @@ του sniper. :D

Ευχαριστώ man.

:beer:

dukeandthecity
14/12/2009, 15:30
:beer: και σε σένα. Δεν είμαι ασφαλιστής είχα συμβόλαιο και με τις 2, εμπειρικά μιλάω. Ψαξτο.

chris_honda
14/12/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
50 ευρωπουλα το μηνα !!! για να την εχεις 2 τετραγωνα μακρια ?
Ε οχι ρε φιλε... Αν ειναι ετσι την παω στο τμημα και την κουκουλωνω... 300 ευρω το εξαμηνο κανεις και γαμω τις ασφαλειες (και σου μενουν κιολας)...


και εκέι νομίζεις θα στην προσέξουν;:lol: :lol:

jimtarasxt660x
14/12/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
50 ευρωπουλα το μηνα !!! για να την εχεις 2 τετραγωνα μακρια ?
Ε οχι ρε φιλε... Αν ειναι ετσι την παω στο τμημα και την κουκουλωνω... 300 ευρω το εξαμηνο κανεις και γαμω τις ασφαλειες (και σου μενουν κιολας)...

Δεν λέω πως είναι φθηνά αλλά το ίδιο είναι να έχεις την μηχανή σε ένα parking από να την έχεις έξω στο δρόμο?

Panopticon7
14/12/2009, 19:36
Αν το παρκινκ ειναι διπλα απο το σπιτι μου οκ, αν ειναι 2 τετραγωνα μακρια τι να το κανω φιλε...
Ισως φταιει οτι μεγαλωσα σε επαρχια και εχω μαθει αλλιως...

Κατι αλλο ηθελα να ρωτησω... πηρα στην εταιρια για ασφαλεια κλοπης και μου ειπε οτι θελει με Fax την αδεια κυκλοφοριας και τιμολογιο αγορας, το θεμα ειναι οτι δεν πηρα τιμολογιο αγορας...

Να παω στην αντιπροσωπια να τους το ζητησω ?

alcapone09
14/12/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
50 ευρωπουλα το μηνα !!! για να την εχεις 2 τετραγωνα μακρια ?
Ε οχι ρε φιλε... Αν ειναι ετσι την παω στο τμημα και την κουκουλωνω... 300 ευρω το εξαμηνο κανεις και γαμω τις ασφαλειες (και σου μενουν κιολας)...

Φίλε και γώ στην επαρχία μεγάλωσα αλλά και στο χωριό το 125 το cbr σε γκαράζ το είχα και το έχω ακόμα..

Η ασφάλεια κλοπής είναι μια καλή λύση αλλά καλύπτει μόνο την κλοπή.

Γενικά η γνώμη μου είναι οτι τη μηχανή που την έχω εγώ και την προσέχω σαν τα μάτια μου δεν την αφήνω εκτεθιμένη στο κάθε τι που μπορεί να συμβεί στο πεζοδρόμιο(απ τη στιγμή που έχω την επιλογή του γκαράζ εστω και στα 200μ).. Κανείς δεν θα υπολογίσει την περιουσία σου έξω..
Βέβαια ο καθένας κρίνει διαφορετικά..:smilea:

jimtarasxt660x
14/12/2009, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Αν το παρκινκ ειναι διπλα απο το σπιτι μου οκ, αν ειναι 2 τετραγωνα μακρια τι να το κανω φιλε...
Ισως φταιει οτι μεγαλωσα σε επαρχια και εχω μαθει αλλιως...

Κατι αλλο ηθελα να ρωτησω... πηρα στην εταιρια για ασφαλεια κλοπης και μου ειπε οτι θελει με Fax την αδεια κυκλοφοριας και τιμολογιο αγορας, το θεμα ειναι οτι δεν πηρα τιμολογιο αγορας...

Να παω στην αντιπροσωπια να τους το ζητησω ?

Και εγώ στην επαρχία είμαι και συμφωνώ με αυτά που λέει ο alcapone09

Panopticon7
14/12/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alcapone09
Φίλε και γώ στην επαρχία μεγάλωσα αλλά και στο χωριό το 125 το cbr σε γκαράζ το είχα και το έχω ακόμα..

Η ασφάλεια κλοπής είναι μια καλή λύση αλλά καλύπτει μόνο την κλοπή.

Γενικά η γνώμη μου είναι οτι τη μηχανή που την έχω εγώ και την προσέχω σαν τα μάτια μου δεν την αφήνω εκτεθιμένη στο κάθε τι που μπορεί να συμβεί στο πεζοδρόμιο(απ τη στιγμή που έχω την επιλογή του γκαράζ εστω και στα 200μ).. Κανείς δεν θα υπολογίσει την περιουσία σου έξω..
Βέβαια ο καθένας κρίνει διαφορετικά..:smilea:

Δεκτη η αποψη σου και σε ευχαριστω που την ειπες...

Εγω αν ηθελα να ξοδευω 600 ευρω το χρονο θα εκανα κατι αλλο.
Δεδομενου οτι προς το παρον την βαζω τη μηχανη στο πισω μερος της πολυκατοικιας. (Απαγορευεται μεν αλλα μεχρι να με κραξουν θα την βαζω).

Panopticon7
15/12/2009, 09:19
Στην AIG μου βγαζουν κοστουμι στα 214

Για την Ινκαν δε βρισκω καποιο τηλεφωνο...

spiridaus
15/12/2009, 09:29
Εγώ που ρώτησα για ασφάλεια κλοπής σε καινούρια μηχανή(μόλις την είχα πάρει)
μου είπαν ότι δεν το παρέχουν γιατί πολύ απλά (απότι μου'πε ο ασφαλιστής) το θεωρούν πολύ
εύκολο ,άρα και πιθανό, να στη κλέψουν. Όπως μου είπε, "Μηχανή είναι περνάει ενας τη σηκώνει και φεύγει" ..

Βέβαια και οι 3 εταιρείες που μου έδινε να επιλέξω είναι απτις "μικρές" οπότε ίσως παίζει ρόλο αυτό..

jp79
15/12/2009, 09:54
Για να έχετετε μια ιδέα πόσο εύκολα κόβονται οι αλυσίδες

http://www.youtube.com/watch?v=VC3hFr8p2ck

Panopticon7
15/12/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Εγώ που ρώτησα για ασφάλεια κλοπής σε καινούρια μηχανή(μόλις την είχα πάρει)
μου είπαν ότι δεν το παρέχουν γιατί πολύ απλά (απότι μου'πε ο ασφαλιστής) το θεωρούν πολύ
εύκολο ,άρα και πιθανό, να στη κλέψουν. Όπως μου είπε, "Μηχανή είναι περνάει ενας τη σηκώνει και φεύγει" ..

Βέβαια και οι 3 εταιρείες που μου έδινε να επιλέξω είναι απτις "μικρές" οπότε ίσως παίζει ρόλο αυτό..

Ρωτησες σε εταιρια που δεν παρεχει ασφαλεια κλοπης σε μηχανες ομως...

TheFace
16/12/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Παιδια εδω και λιγο καιρο χαιρομαι την καλη μου...

Για να μη σας κουρασω με διαφορα... Ενας συναγερμος spyball, ενα λουκετο δισκοφρενου, μια αλυσιδα, και κουκουλα, (σε δρομο δυστυχως... οχι σε γκαραζ) θεωρουνται αρκετα ή μηπως ειναι υπερβολη...

Θα μου πεις ρολο παιζει και το μερος που μενεις, αλλα κατα καιρους ακουγονται εδω διαρρηξεις αυτοκινητων περισσοτερο... και μια ληστεια ενοπλ σε φαρμακειο :P

Υγ. Το θεμα πιθανον (η μαλλον φανταζομαι...) χιλιοειπωμενο αλλα ψαχνοντας δε βρηκα καποια συζητηση η πληροφοριες... Ευχαριστω.

Τιποτα δεν ειναι υπερβολη οταν μιλαμε για προστασια της μηχανης μας σε αυτη τη ζουγκλα που ζουμε!

Μην ξεχνας οτι εστω και να μην μπορεσουν να την φανε ολοκληρη, τιποτα δεν τους εμποδιζει να την "γδυσουν"... παραδειγματα χιλιαδες μιας και ο καθενας εδω μεσα θα εχει τουλαχιστον μια περιπτωση να διηγηθει!

Γι' αυτο αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να κοιμασε σαν πουλακι τα βραδια, να ξερεις οτι πιο αποτελεσματικος τροπος απο το ΚΛΕΙΣΤΟ γκαραζ δεν υπαρχει!


:wave2:

trelf
17/12/2009, 09:02
Μπραβο ρε JP....αυτο το videaki εψαχνα!!! :p

απιστευτο ε;20 secs maximum ολες οι αλυσιδες!!!!

2 ειναι οι λυσεις παιδια....

-ασφαλεια κλοπης (σε καλη εταιρεια που θα αποζημιωσει!!!) και καλυτερα με γνωστο μας ασφαλιστη (να ναι καλα ο θειος ;) )

-κλειστο παρκινγκ