PDA

View Full Version : Bandit Tuning



guzzistas
13/12/2009, 13:52
Ωραίος ο ληστής....

http://www.youtube.com/watch?v=CNyPa8qAUkU

:wave2:

amyroukai
14/12/2009, 20:00
Καλό... ΛΟΛ ο τύπος έχει κάνει μέρος από αυτά που ήθελα να κάνω στο 650 και με έκραξε μιά ψυχή απ' εδώ. Στο 650 στην Αγγλία βάζουν πηρούνια GSXR τα οποία στο ebay είναι "τσάμπα" είχα βρει με 200 λίρες αλλά για το 650 θέλει και σταυρό και τιμονόπλακα για να χωρέσουν τα 43mm. Ίσως παίρνει κουτί το USD του τελευταίου Hornet που είναι 41mm όπως τα δικά μας, αλλά δεν το έψαξα ακόμα. Είδα αγγελία και ένα 1200άρι με ψαλίδι από 'busa που σημαίνει ότι μπαίνει στο σασί, αλλά στο δικό μου θα θέλει και πίσω ζάντα οπότε πάει μακριά η βαλίτσα. Ούτε το αλουμινένιο από το 1200 αξίζει να βάλω για τον ίδιο λόγο αν και από Γερμανία το είχα βρει 400 με το μοχλικό του και παίρνει το ίδιο αμορτισέρ. Ουρά μου αρέσουν οι λεπτεπίλεπτες που φοράει το Hornet ή το er-6, να παίρνει και βαλίτσες. Σε μιά κρίση παράνοιας είχα σκεφτεί να σχεδιάσω σασί με ίσιες σωλήνες και να το βάλω σε ένα στατικό πρόγραμμα να βρω διατομές, ίσως και να γίνεται. Για μεγαλύτερη ακαμψία και λιγότερο βάρος, το κλειστό περιμετρικό κουνάει πολύ στην πίστα. Με τον ίδιο τρόπο ίσως να γίνεται και ψαλίδι από σωλήνες, το κάνουν κάποιες εταιρίες. Το μοτέρ παίρνει εσωτερικά από το 750... Χειροποίητους λαιμούς εξάτμισης για να αναπνέει καλύτερα και να γλιτώσει κανένα κιλάκι ακόμα... LCD όργανα 1098 ρεπλικα από Αγγλία, gear indicator, κάτω fairing, rearsets... Και τελικά μένει η απορία γιατί να μπεις στον κόπο, αφού δεν μένει τίποτα ίδιο, αλλά έχει ένα κάτι βιτσιόζικο το να φτιάξεις έτσι τη μοτοσικλέτα σου. Δεν θα υπάρχει άλλη ίδια. Τώρα που το σκέφτομαι, γιατί να μην πάρω ένα μοτέρ 750 ή 1100 κάποια στιγμή που θα μου περισσεύουν και να το ξεκινήσω το project από το μηδέν;;;

zvailakis
15/12/2009, 12:41
Πάρε μεταχειρισμένο ss γιατί δεν σε βλέπω καλά...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

pektis
15/12/2009, 20:33
Eνα Κ5 χρειαζεται!!!:beer: