PDA

View Full Version : MamaΔΕΣ Vs Moto



sea_dweller
13/12/2009, 13:40
ΠΟΣΟΙ Κ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΕΜΠΟΔΙΟ "ΜΑΝΑΣ" ????

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ... ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ...

nobody
13/12/2009, 13:46
η καλυτερη λυση για μενα ειναι να τους φερεις(εννοω και την μαμα και τον μπαμπα) προ τετελεσμενων

παραδεχομαι πως αν το καλοεξετασεις δεν ειναι και οτι καλυτερο,διοτι ειναι σαν να λες οτι δεν μπορεις να κανεις διαλογο μαζι τους οποτε χωρις να τους λαβεις διολου υποψη πας και κανεις αυτο που θες,διχως καν να σου πουν την γνωμη τους

ομως,οταν τους ανακοινωσα πρωτη φορα οτι ειχα ΗΔΗ παρει το παπακι μεταχειρισμενο,δεν μπορουσαν να μου πουνε και πολλα...

μετα βεβαια με κοροιδευε που ηταν "μισιακο",βλεπεις πολλα λεφτα δεν υπηρχαν και ετσι τοχαμε αγορασει μισο-μισο μενα φιλο.ουτε γαιδουρι μισιακο δεν δερω μου ελεγε,οχι μηχανακι...χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Akatanomastos
13/12/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΕΜΠΟΔΙΟ "ΜΑΝΑΣ" ????
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ... ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ...


εμενα συνηθως μου λενε:

-ΔΕΝ γινετε αυτο που λες!!!

εχεις σχεδον την ηλικια του γιου μου!!!:eek:


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

DasMakis
13/12/2009, 14:36
emena o pateras m kanena provlima...gt itan kapote k aftos poromenos me mixanes...oxi apla poromenos...agwnes motocross kathe savatokiriako sta niata tou kai mlkies oli tn vdomada...LOL..
i mana m stin arxei m elege kati vlakioules alla meta ola OK

sea_dweller
13/12/2009, 14:45
TO KALYTERO EINAI NA PAS NA THN PARAGGILEIS K NA TO ANAKOINWSEIS.... ALLA EPIDH DEN THA TO PISTEPCOYN OTAN ERTHEI TOY THN PAROYSIAZEIS!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

satel
13/12/2009, 14:58
Εγώ την πήρα και δεν είπα απλά τίποτα. Η μάνα μου το έμαθε μετά από ένα χρόνο όταν ήρθαν τα τέλη κυκλοφορίας στο πατρικό μου γιατί η εφορία είχε αυτή τη διεύθυνση.:lol:

chris_honda
13/12/2009, 16:59
Ο πατέρας μου δεν είχε πρόβλημα, καθότι μοτοσικλετιστής χρόνια.
Έτσι όλες οι αντιρήσεις ήταν απ' τη μάνα μου, "αν θες να πεθάνω μια ώρα αρχίτερα πάρτην"....
"Τι τις θέλεις τις σκοτώστρες..." :rotflmao:

Έτσι ένα καλό πρωί την πήρα (hornet 04) και την πήγα κατευθίαν σπίτι, τη φώναξα κι' όλας
...Έλα κυρα - Γωγώ να δείς τι πήρα... και τι να κάνει ύστερα από μερικά υπογλώσια το χώνεψε.

camen
13/12/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Εγώ την πήρα και δεν είπα απλά τίποτα. Η μάνα μου το έμαθε μετά από ένα χρόνο όταν ήρθαν τα τέλη κυκλοφορίας στο πατρικό μου γιατί η εφορία είχε αυτή τη διεύθυνση.:lol:

Ακριβως το ιδιο και σε εμενα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ε τωρα προσπαθουν να το χωνεψουν αφου πρωτα ακουσα τα γνωστα....:winka: :lol:

sergiosm
13/12/2009, 17:28
Όταν θα καταλάβετε ότι ο μόνος λόγος που το κάνουν είναι ο ΦΟΒΟΣ μην πάθετε (πάθουμε) το παραμικρό τότε θα το αντιμετωπίζετα αλλιώς το θέμα.



Και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ΠΑΨΟΥΝ να ανησυχούν (μην ξεχνάτε ότι σε όποια ηλικία και να φτάσετε, πάλι ΠΑΙΔΙΑ τους θα είστε),
η μόνη λύση είναι να καταλάβουν ότι είστε ΣΟΒΑΡΟΙ αναβάτες.

Γι αυτό:

ΜΗΝ κάνετε μ@λ@κίες με τη μηχανή και

ΠΑΝΤΑ ΕΞΟΛΙΣΜΟ

Ας ανησυχούν τουλάχιστον μόνο για τους άλλους.

:wave2:

chris_honda
13/12/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Όταν θα καταλάβετε ότι ο μόνος λόγος που το κάνουν είναι ο ΦΟΒΟΣ μην πάθετε (πάθουμε) το παραμικρό τότε θα το αντιμετωπίζετα αλλιώς το θέμα.



Και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ΠΑΨΟΥΝ να ανησυχούν (μην ξεχνάτε ότι σε όποια ηλικία και να φτάσετε, πάλι ΠΑΙΔΙΑ τους θα είστε),
η μόνη λύση είναι να καταλάβουν ότι είστε ΣΟΒΑΡΟΙ αναβάτες.

Γι αυτό:

ΜΗΝ κάνετε μ@λ@κίες με τη μηχανή και

ΠΑΝΤΑ ΕΞΟΛΙΣΜΟ

Ας ανησυχούν τουλάχιστον μόνο για τους άλλους.

:wave2:




Συμφωνώ απολύτως! Και 'γω μπαίνω στο τρυπακι αν κάποια στιγμή αποκτήσω γιό μηχανόβιο
πως να τον εμπιστευτώ σ' αυτους τους κάφρους οδηγούς εκεί έξω.

Και έτσι για να γελάσουμε και λίγο...

Το έχω ξανα ποστάρει αλλά αξίζει, Έχω ένα φίλο όπου στη 10ετια του 80 έτρεχε σε αγώνες....
με αρκετές διακρίσεις... Κάθε φορά που έφευγε απ' το σπίτι για να πάει να "τρέξει" του έλεγε
η μάνα του "να προσέχεις αγόρι μου σιγά - σιγά" !!!
:rotflmao: :rotflmao:

mikes
13/12/2009, 18:47
εγω αντιμετωπισα προβλημα στην αρχη απο τη μανα μου! μεχρι που τελικα την καταφερα
και αρχισα να χρησιμοποιω το παπι του πατερα μου!! (ενα ανεκδηιγητο suzuki FR50)
μετα απο 6 μηνες ειχα μια τρυφερη στιγμη με μια νταλικα που σαν απο τελεσμα αφου γλιτωσα απ' το να χασω το χερι μου αρχικα, να μου αφησει ενα αρκετα μεγαλο σημαδι (μιας και μου κοψαν τους μισους μυες και αρκετο κρεας και οτι περισεψε το καλυψαν με δερμα απο το μπουτι) οταν αφου σηνηλθα της ανακοινωσα οτι παζαρευω να παρω αλλο μηχανακι μιας και δεν με βολευε η συγκοινωνια για να παω στη δουλεια εκει αντιμετωπισα πραγματικο προβλημα!!
(μιας και με το ατυχημα τρεχαμε περιπου 8 μηνες) την καλμαρα με τη δκαιολογια οτι αν ημουν πεζος οταν με πηρε σβαρνα η νταλικα τι θα εκανε?? δεν θα με αφηνε να ξαναπερπατησω??

jimmis5
13/12/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Όταν θα καταλάβετε ότι ο μόνος λόγος που το κάνουν είναι ο ΦΟΒΟΣ μην πάθετε (πάθουμε) το παραμικρό τότε θα το αντιμετωπίζετα αλλιώς το θέμα.



Και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ΠΑΨΟΥΝ να ανησυχούν (μην ξεχνάτε ότι σε όποια ηλικία και να φτάσετε, πάλι ΠΑΙΔΙΑ τους θα είστε),
η μόνη λύση είναι να καταλάβουν ότι είστε ΣΟΒΑΡΟΙ αναβάτες.

Γι αυτό:

ΜΗΝ κάνετε μ@λ@κίες με τη μηχανή και

ΠΑΝΤΑ ΕΞΟΛΙΣΜΟ

Ας ανησυχούν τουλάχιστον μόνο για τους άλλους.

:wave2:

+ πολλα παντα θα ανησυχουν εδω ανησυχουμε εμεις που τις οδηγουμε ..Πλεον ανεβαινουν και επανω για κοντινες δουλιτσες και εχουν εμπιστοσυνη με πληρη εξοπλισμο και σοβαροτητα:wave2:

sea_dweller
15/12/2009, 09:31
TO THEMA EINAI OTI ALLIWS ODHGOYME ENA AUTO K ALLIWS MIA MHXANH!!!! GENIKA OI ATOLMOI XARAKTHRES FOBOYNTAI KATHE XSESH ME TOYS 2 TROXOYS!!!!

NA NAI PANTA ORTHIOI AYTOI POY TIS KATEXOYN... :beer:

kokos08
15/12/2009, 09:43
Πας,την παιρνεις,την φερνεις σπιτι και ολα ΟΚ! Λιγους μηνες πριν αφηνε κανα περιοδικο στην τουαλετα,αφηνε κι ενα στο σαλονι,αφηνε κι ενα στην κουζινα...;)

VANDA
15/12/2009, 09:53
Εκεί στα 18 μου (προ αμνημονεύτων δηλαδή) ξεκίνησα με τις ευχές της οικογενείας να βγάλω δίπλωμα για αυτοκίνητο. Λέω στη μάνα μου "μαμά θέλω και για μηχανή". Ξετρελάθηκε με την ιδέα :rolleyes:, βαριά κατάθλιψη μιλάμε.. ξεκίνησε και ήρθε μαζί μου στο πρώτο μάθημα με παπί.. τέλος πάντων, δεν άντεχα να την βλέπω να μαραζώνει, μου πέταξε και ένα "βρε παιδί μου.. φτάσε κατά τα τριάντα και κάνε ό,τι θες":look: ...Έβγαλα το δίπλωμα για το τουτου (δεν ξαναοδήγησα αυτοκίνητο από τότε), παράτησα την ιδέα του δίτροχου και έγινα επίτιμο μέλος των επιβατών ΜΜΜ για πολλά χρονάκια.

Στα 28 μου, δούλευα ήδη αρκετά χρόνια, είχα μαζέψει λεφτά, είχα βρει μηχανή, είχα πάρει κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια και πήγα να βγάλω δίπλωμα. Έκανα 3 μαθήματα με παπί, μετά ανέβηκα στο cb. Έκανα 264 μαθήματα (τα τελευταία 5 δώρο της σχολής :lol: ) να νιώσω ότι το έχω κάπως και πήρα το δίπλωμα.

Μαμά, έβγαλα δίπλωμα, έχω και μηχανή. Της έπεσε το μπρίκι και με κοίταξε έντρομη. Της είπα.. "μην πεις τίποτα, έκανα αυτό που μου είπες". Δεν μίλησε για λίγη ώρα.. μετά μου είπε.. "Δεν μπορώ να πω κάτι και για άλλο λόγο... πάντα μου άρεσαν πολύ οι μηχανές, ήταν σίγουρο ότι θα το έκανες εσύ".

Αυτά. Άργησα αλλά το κατάφερα.



ΥΓ. Και για να μην ξεχνιόμαστε, sea_dweller, γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι κεφαλαία.

:wave2:

sea_dweller
15/12/2009, 10:08
VANDA γτ φίλε έχεις κόλλημα με τα ελληνικά κ μικρά????
Εγώ την εχω παραγγίλει τουσ το έχω ανακοινώσει αλλά δεν το πιστεύουν... :rotflmao: :lol:

VANDA
15/12/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
VANDA γτ φίλε έχεις κόλλημα με τα ελληνικά κ μικρά????



Δεν είναι δικό μου κόλλημα, αλλά κανόνας του φόρουμ. Τα κεφαλαία υποδηλώνουν φωνές και τα greeklish είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την "εύρεση" θεμάτων. :)

devil's animal
15/12/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
VANDA γτ φίλε έχεις κόλλημα με τα ελληνικά κ μικρά????
Εγώ την εχω παραγγίλει τουσ το έχω ανακοινώσει αλλά δεν το πιστεύουν... :rotflmao: :lol:

αυτος ο VANDAS ολο προβληματα δημιουργει...:mad: :nono:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

devil's animal
15/12/2009, 10:29
να πω και εγω τα κλασικα...

πορωμενος απο μικρος με τα μηχανακια...
οδηγουσα απο τα 15 μου και αυτοκινητο και την βεσπα του πατερα μου...
μαλιστα τα πρωτα μαθηματα (απο τον πατερα μου) εγιναν στην βεσπα σε μια αλανα με την δικαιολογια οτι αν θελει κατι θα με στελνει να του το φερνω...

ε,αυτο ηταν κολλησα εντελως. πηγαινα και φροντιστηριο 2α και 3η λυκειου με το βεσπικο τα απογευματα (στο σχολειο δεν μπορουσα να την παρω γιατι την επαιρνε αυτος και πηγαινε δουλεια)..


ε,εγινα 18 εβγαλα και τα 2 διπλωματα (αυτοκινητου και 125)..
αρχιζω τα μα και μου για μηχανακι...ενας χαμος στο σπιτι...
ειχα ερωτα τοτε με το rs125...τρελα μεγαλη θυμαμαι...
ουτε που να το ακουσουν οι δικοι μου...

να σου παρω αμαξι..(μου ελεγε ο πατερας μου) αρνητικος εγω..

ε,αρχισα την σχολη,δουλευα παραλληλα μαζεψα κατι λεφτακια ...παω να τους ανακοινωσω οτι θα παρω μηχανη...Π@ΠΑΡΙΑ...

"θα φυγεις απο το σπιτι"
"θα σου την καψω" και αλλα τετοια καταπληκτικα...

να βαλεις τα λεφτα σου και να βαλω και εγω και να παρεις ενα αυτοκινητακι... δευτερο ακυρο απο μενα..

μου πηρε μια βεσπα με τα πολλα για να πηγαινοερχομαι στην σχολη...
πριν τελειωσω τις σπουδες ειχα αρχισει να δουλευω,μαζεψα και αλλα λεφτα (μιλαμε για τρελη οικονομια)..

ε,και οταν εφτασα πια 24 πηρα το εργαλειο και τους το ανακοινωσα μια ωραια πρωϊα..:lol: :lol:

το ειδαν,μου ειπαν να προσεχω και αυτο ηταν ολο...

ακομα μου λενε να το πουλησω και να μου παρουν αμαξι...(αυτη την φραση πρεπει να την εχω ακουσει πανω απο 200 φορες)...

που θα παει εχουν περασει 10 χρονια απο την στιγμη που μου την ειπαν...στα 20 φανταζομαι θα κουραστουν...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
15/12/2009, 10:41
Σιγά μην κουραστούν ρε Devil's... γονείς είναι... για εκείνους και 80 να φτάσεις είσαι το παιδάκι τους. Τους κατανοώ πλήρως , όντας γονιός και ο ίδιος.

Προσωπικά πήρα μηχανή προ 15 έτη .. περίπου.. ενα Τ80 παπί που το έκρυβα στους θάμνους της πυλωτής... Φασαρία δεν είχα ιδιαίτερη .. το μόνο που μου είχαν πεί είναι να προσέχω κτλ. Βλέπεις με εκείνο το παπί δούλευα κιόλας οπότε ήταν και άλλα στην μέση.

Οι γονείς είναι γονείς ... ούτε να σκεφτούν δεν θέλουν οτι μπορεί να πάθεις κάτι. Και τους κατανοώ απόλυτα.. αλλά πλέον ξέρω οτι σε κάποιες στιγμές πρέπει να εμπιστευθώ κιόλας το παιδί μου. Οπότε παίρνω ώς δείγμα το πως ένιωθα εγώ σαν παιδί... και πως νιώθω σαν γονιός και ψάχνω την μέση λύση σε κάθε τέτοιου είδους πρόβλημα.

Gandalf

XJR_Billy
15/12/2009, 10:46
Μια απ'τα ίδια και με μένα...

Την μεγαλύτερη ατάκα του συγχωρεμένου του πατέρα μου δεν θα την ξεχάσω ποτέ...

"Πατέρα να πάρω XR?"
"Σιγά μην πάρεις οκτάρ..."

Οι γονείς είναι γονείς παιδιά. Πάντα θα είμαστε τα μικρά τους...

Όσοι τους έχετε, να τους χαίρεστε και να τους προσέχετε !!!:beer: :beer:

SnakeMJK
15/12/2009, 10:54
εμένα απλά με έβαλε να ορκιστώ στην εικόνα ότι θα φοράω κράνος κ θα προσέχω :p
κ φυσικά το κάνω πάντα! :wave2:

παρόλα αυτά προτάσεις που έχετε ήδη γράψει του στυλ, πούλα το να πάρουμε αυτοκίνητο έχουν χιλιοειπωθεί...!

sea_dweller
15/12/2009, 11:22
Εγώ άκουσα κ το άλλο το κουφό... ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΝΑ ΣΤΗ ΚΛΕΨΟΥΝ!!!!! :rotflmao: :lol:

binzis
15/12/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
εμένα απλά με έβαλε να ορκιστώ στην εικόνα ότι θα φοράω κράνος κ θα προσέχω :p
κ φυσικά το κάνω πάντα! :wave2:

παρόλα αυτά προτάσεις που έχετε ήδη γράψει του στυλ, πούλα το να πάρουμε αυτοκίνητο έχουν χιλιοειπωθεί...!

Και εμένα το ίδιο. Με έβαλε να ορκιστώ ότι θα φοράω κράνος και ότι θα προσέχω πάρα πολύ.
Μου είχε εμπιστοσύνη:smilea:
"Τα μάτια σου 14" μου έλεγε, (μακάρι να ζούσε και ας το άκουγα 100 φορές την ημέρα).
Πήγαμε ένα πρωί μαζί στη τροχαία, για να υπογράψει για το δίπλωμα, (ήμουν 17 χρονών, πριν.....20+ χρόνια) και μετά με τις οικονομίες μου, αγόρασα με δόσεις, το πρώτο μου μηχανάκι DT 50.
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Όσοι τους έχετε, να τους χαίρεστε και να τους προσέχετε !!!:beer: :beer:

+600
:beer: :beer: :beer: :wave2:

sergiosm
15/12/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
TO THEMA EINAI OTI ALLIWS ODHGOYME ENA AUTO K ALLIWS MIA MHXANH!!!! GENIKA OI ATOLMOI XARAKTHRES FOBOYNTAI KATHE XSESH ME TOYS 2 TROXOYS!!!!




Δεν είναι θέμα ... Ατολμίας.

Είναι γεγονός ότι οι αναβάτες είναι ΠΙΟ εκτεθειμένοι στον κίνδυνο σε σχέση με τους οδηγούς.
Συνεπώς είναι λογικό να φοβούνται περισσότερο.


:wave2:

z_armagedon
15/12/2009, 18:50
Στο χωριο ανεκαθεν τα πραγματα ήταν διαφορετικα απ' οτι στην πολη.
Τελειωνοντας το δημοτικο λοιπον, 12 εγω και 9 ο brother απαιτησαμε μηχανακι!!!
Οταν πήραμε τα @@ μας για απαντηση αποφασισαμε να μην τρωμε μεχρι ο μπαμπας να ενδωσει...
Και το καταφεραμε!!! Δυο μερες μετα μας εφερε στο σπιτι ενα σαπιο γερμανικο ζουνταπ Κ90 απο το κοτετσι ενος παπου... Πατησαμε τη μανιβελα και ξεκολησε ο κινητηρας...
Το υπεροχο εκεινο καλοκαιρι, εγω, ο μικρος και η υπολοιπη "συμμορια" το περασαμε στο συνεργειο του πατερα μου λυνοντας και δενοντας το ερειπιο ισα με 50 φορες. Και το θαυμα εγινε με τη βοηθεια ενος μεγαλυτερου φιλου και γειτονα πιο ψαγμενου απο εμας τοτε. Τις πρωτες μερες του Σεπτεμβρη του '93 καβαλησαμε δυο πιτσιρικια πανω στο χαρχαλο και ξεκινησαμε τις τουμπες!!!
Δεν εχω περασει καλυτερες μοτο-μερες απο αυτες... Και δεν προκειται να ξεχασω ποτε τη μανα μου να λιποθυμαει αντικρυζοντας τους γιους της μεσα στα αιματα... αρκετες φορες.

Απαιχτες εποχες...

:smokin:

sergiosm
15/12/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
Δεν εχω περασει καλυτερες μοτο-μερες απο αυτες... Και δεν προκειται να ξεχασω ποτε τη μανα μου να λιποθυμαει αντικρυζοντας τους γιους της μεσα στα αιματα... αρκετες φορες.

Απαιχτες εποχες...




και ΕΥΤΥΧΩΣ είστε ακόμα ... ζωντανοί ...

γιατί κάποιοι άλλοι από το δικό μου χωριό που έκαναν αντίστοιχα "άπαιχτα" πράγματα ΔΕΝ ...

pektis
15/12/2009, 20:26
Εμενα ακομα & σημερα (οπως ειπε &ενας φιλος παραπανω) μου λεει πουλατο ρε παιδι μου!
Δεν θα ξεχασω την πλακα που επαθε η μανα μου οταν το πρωτοειδε...:lol:
Ηταν ''παρκαρισμενο'' διπλα απο ενα ΑΧ1,κατεβαινει απο το σπιτι να το δει,βλεπει το ΑΧ1 και λεει ''α, αυτο ειναι'' & απανταω ''οχι,το διπλα'' εμεινε κοκαλο!...
Ενταξει γονεις ειναι και φοβονται,αλλα και εμεις πρεπει να προσεχουμε εννοειτε...

TROOPER
15/12/2009, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
... ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ...

οταν διαβαζουν τετοια δεν νομιζω οτι λενε δικαιολογιες.απλα εκφραζουν σπαζμωδικα τη κραυγη αγωνιας τους με μπολικη δοση αγνοιας για το αντικειμενο. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93225&perpage=15&pagenumber=1)

z_armagedon
15/12/2009, 23:06
Ρε σεις χαλαρωστε. Ενταξει μοτοσυκλετες καβαλαμε και ειμαστε αρκετα μεγαλα παιδια για να αναλαμβανουμε τις ευθυνες των πραξεων μας. Μη γινεστε μακαβριοι, καθε ποστ λεει και για ενα θανατο. Αντε, νεκροταφειο το καναμε. Τουλαχιστον για μενα, για οσο ειμαι ορθιος πανω στη μηχανη μου, δε με νοιαζει πια. Ξερω τι εχω αποφασισει να κανω, ας μη θυμιζουμε ο ενας στον αλλο καθε δυο λεπτα οτι αυριο ισως να μην εχει μεθαυριο... Ελεος!


:confused:

TROOPER
15/12/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
Ρε σεις χαλαρωστε. Ενταξει μοτοσυκλετες καβαλαμε και ειμαστε αρκετα μεγαλα παιδια για να αναλαμβανουμε τις ευθυνες των πραξεων μας. Μη γινεστε μακαβριοι, καθε ποστ λεει και για ενα θανατο. Αντε, νεκροταφειο το καναμε. Τουλαχιστον για μενα, για οσο ειμαι ορθιος πανω στη μηχανη μου, δε με νοιαζει πια. Ξερω τι εχω αποφασισει να κανω, ας μη θυμιζουμε ο ενας στον αλλο καθε δυο λεπτα οτι αυριο ισως να μην εχει μεθαυριο... Ελεος!


:confused:

σωτο τουλαχιστον τη δικη μου αποψη την ξερεις.απλα ειπα πως φαινεται στους γονεις.

:wave2:

EVI
16/12/2009, 01:15
οδηγω απο τα 15-16 φιλων απο τα 20 δικο μου
και οι 2 γονεις μου οδηγουν μοτοσυκλετα δεν ειπαν τιποτα αλλο εκτος οτι δεν δινουμε ουτε 1 ευρω για αυτο.Και δεν δωσαν ποτε.Αυτα :D

Grizoulhs
16/12/2009, 07:11
Καλημέρα !!!!

το πρώτο μου μηΝαΧάκι ***
μου το πήρε ο πατέρας μου όταν ήμουν 7 με 8 περίπου
ενα μικρο Pigui crossaki.... κ μετά απο 3 χρόνια πηρα τσαλακι...κ μετά κάθε 2 χρόνια άλλαζα ...
διάφορα μικρά μεγάλα ...ευτυχώς ποτέ δεν είχα πρόβλημα...απλά η μανούλα με την Ψυχή στο στόμα κ η φράση του πατέρα.... ουφ ουφ πρόσεχε !!! ολα καλά !!!

...........................................

μην ξεχνάμε....

καλό ταξίδι Θοδωρή ****



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=93225&perpage=15&pagenumber=2

apatewnas
16/12/2009, 10:03
Καλημέρα, να πω και γω την δικιά μου ιστορία με τους γονείς μου στο θέμα αγοράς της μοτό.Είχα αγοράσει μια εβδομάδα νωρίτερα τον βασικό εξοπλισμο που χρειάζεται και δεν είχα τον κρύψει καλά στο σπιτι , φαινόταν το κράνος και κάτι γάντια..:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: .Η μητέρα μου με ρωτούσε ωραία γαντάκια για το βουνό ειναι ? και της έλεγα ναι...χααχαχ..

Όταν ήρθε η μηχανη τους λέω πάμε κάτω στο πάρκινγκ να σας δείξω κάτι...Ο πατέρας μου κατάλαβε και δεν είπε τιποτα...Με την μητέρα μου μιλησαμε μετά απο μια εβδομάδα :mad: :mad: Άλλα όλα καλά τελικά :beer:

camen
16/12/2009, 11:29
Τελικα απο τις εμπειριες ολων μας αποκομιζω το εξης:


ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να ειμαστε και να ειναι καλα,να τους χαιρομαστε και ας ακουμε την γκρινια τους...
:beer: :beer: :beer: :wave2:

Banana hammock#
17/12/2009, 09:11
Το γαλα μου το πινω
ποτε δεν το αφηνω,

γιατι η μαμα μαλωνει
το γαλα μεγαλωνει.

byron
17/12/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Το γαλα μου το πινω
ποτε δεν το αφηνω,

γιατι η μαμα μαλωνει
το γαλα μεγαλωνει.

Μη ξεχάσεις να τραβήξεις video όταν το απαγγείλεις στην σχολική γιορτή. :wave2:

Εχετλαίος
17/12/2009, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Το γαλα μου το πινω
ποτε δεν το αφηνω,

γιατι η μαμα μαλωνει
το γαλα μεγαλωνει.

Ντου γιου φάιτ χερ;

SOTOS80
17/12/2009, 10:15
Εμένα είχε ξεκινήσει η ιστορία απο τα 12 που κάθε μα κάθε μέρα υπήρχε τσακωμός για τις μηχανές.
Δεν μιλάγαμε για καμία εβδομάδα και μόλις ηρεμουσε λίγο η κατάσταση ...ξανά τα ίδια.Όλο το σόι μου έκανε κυρήγματα σε οικογενειακές συναντήσεις... ήμουν και ο μόνος απο την οικογένεια που είχα πάθει την ίωση της μηχανής οπότε ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα.

Έπερνα φίλων χωρίς κράνος χωρίς τίποτα... και σιγά σιγά στα 16 δέχτηκαν να μου βγάλουν το δίπλωμα για 50cc αλλά ποτέ δεν μου πήραν μηχανάκι οπότε συνέχισα να καβαλάω μεγάλες μηχανές αλλα με δίπλωμα για 50ακι!!

Ε μετα στα 18 το πήραν απόφαση και ψιλο δέχτηκαν να τσοντάρουν λίγα λεφτά και να πάρω το πρώτο μου. Λίγο πρίν τον στρατό πούλησα ότι είχα και πριν 4 χρόνια ξαναμπήκα στον χώρο της μηχανής γιατι ποτέ δεν μου έφυγε η τρέλα. Ε και τώρα κλασσικά να προσέχεις κτλ κτλ κτλ.

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.:)

Banana hammock#
17/12/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μη ξεχάσεις να τραβήξεις video όταν το απαγγείλεις στην σχολική γιορτή. :wave2:

Φοβαμαι να βαλω το βιντεο εδω για να μην το βαλει κανενας κακοβουλος σε τσοντοσελιδες με παιδεραστες. Ετσι ειπε η μαμα. Ασε που δε μου δινουν και την καμερα για να μην τη χαλασω!

chris_honda
17/12/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μη ξεχάσεις να τραβήξεις video όταν το απαγγείλεις στην σχολική γιορτή. :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Banana hammock#
17/12/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι.. αλλά κι εγώ; Πληρωμένη απάντηση! :p

gs 500 f
17/12/2009, 21:12
honda cb 50 1982,πριν το παρω τους το ανακοινωσα και η απαντηση τους φερτο εδω και θα στο καψω μπροστα σου!μηχανακι σκοτοστρα αποκλειεται να παρεις!!!λιγες μερες αργοτερα εδωσα προκαταβολη μεγαλη στον μπαξεβανη στην λιοσιον την εδειξα στο πατερα μου και πηγαμε παρεα για την παραλαβη.τον ανεβασα μαλιστα και στο μηχανακι για να επιστρεψουμε μπουρναζι!ολα καλα εκτος απο τα σχετικα ναπροσεχεις,μην τρεχεις κλπ!!!
σαν γονεας πλεον και με την φιλοσοφια οτι ο γιος μου καλητερα να οδηγει το δικο του μηχανακι που θα το ξερει και οχι του φιλου του με δεδομενο οτι σιγουρα θα ανεβει σε μοτο κλεινοντας τα 17και αφου βγαλαμε και διπλωμα[αξιοκρατικα] του πηρα gpr 50 derbi!κρανος μπουφαν με προστατευτικα και με την συμφωνια να τα φορα παντα!!!η συζηγος και μανα ακομα και τωρα δεν μπορει να το ξεπερασει με τιποτα!!!!!ο μικρος παντως στην επαρχια που βρισκομουν απο τα 12του οδηγουσε σε ελεγχομενο χωρο [αυτοματακι στην αρχη,βεσπα 200 αργοτερα και ιχε 2000cc αουντι με αυτοματο σαζμαν].
Αγορι μου σου ευχομαι παντα ορθιος και να προσεχεις τους μαλακες στο δρομο!!!!!!

chris_honda
17/12/2009, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
honda cb 50 1982,πριν το παρω τους το ανακοινωσα και η απαντηση τους φερτο εδω και θα στο καψω μπροστα σου!μηχανακι σκοτοστρα αποκλειεται να παρεις!!!λιγες μερες αργοτερα εδωσα προκαταβολη μεγαλη στον μπαξεβανη στην λιοσιον την εδειξα στο πατερα μου και πηγαμε παρεα για την παραλαβη.τον ανεβασα μαλιστα και στο μηχανακι για να επιστρεψουμε μπουρναζι!ολα καλα εκτος απο τα σχετικα ναπροσεχεις,μην τρεχεις κλπ!!!
σαν γονεας πλεον και με την φιλοσοφια οτι ο γιος μου καλητερα να οδηγει το δικο του μηχανακι που θα το ξερει και οχι του φιλου του με δεδομενο οτι σιγουρα θα ανεβει σε μοτο κλεινοντας τα 17και αφου βγαλαμε και διπλωμα[αξιοκρατικα] του πηρα gpr 50 derbi!κρανος μπουφαν με προστατευτικα και με την συμφωνια να τα φορα παντα!!!η συζηγος και μανα ακομα και τωρα δεν μπορει να το ξεπερασει με τιποτα!!!!!ο μικρος παντως στην επαρχια που βρισκομουν απο τα 12του οδηγουσε σε ελεγχομενο χωρο [αυτοματακι στην αρχη,βεσπα 200 αργοτερα και ιχε 2000cc αουντι με αυτοματο σαζμαν].
Αγορι μου σου ευχομαι παντα ορθιος και να προσεχεις τους μαλακες στο δρομο!!!!!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

sabayam
20/12/2009, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
η καλυτερη λυση για μενα ειναι να τους φερεις(εννοω και την μαμα και τον μπαμπα) προ τετελεσμενων

παραδεχομαι πως αν το καλοεξετασεις δεν ειναι και οτι καλυτερο,διοτι ειναι σαν να λες οτι δεν μπορεις να κανεις διαλογο μαζι τους οποτε χωρις να τους λαβεις διολου υποψη πας και κανεις αυτο που θες,διχως καν να σου πουν την γνωμη τους

ομως,οταν τους ανακοινωσα πρωτη φορα οτι ειχα ΗΔΗ παρει το παπακι μεταχειρισμενο,δεν μπορουσαν να μου πουνε και πολλα...

μετα βεβαια με κοροιδευε που ηταν "μισιακο",βλεπεις πολλα λεφτα δεν υπηρχαν και ετσι τοχαμε αγορασει μισο-μισο μενα φιλο.ουτε γαιδουρι μισιακο δεν δερω μου ελεγε,οχι μηχανακι...χαχαχαχαχαχαχαχαχ η καλυτερη λυση για μενα ειναι να τους φερεις(εννοω και την μαμα και τον μπαμπα) προ τετελεσμενων

:beer: :beer: :beer: :beer: καπως ετσι ξεκινησα & εγω την ειχα κρυψη διπλα στο γκαραζ του γειτονα....πλεον δεν εχει προβλημα........δεν ανεβαινει ουτε για τετραγωνο( 43 χρονων ειναι) & οταν ετοιμαζομαι με στολη κτλ για βολτα πρεπει να ακουω πανω απο 1000 φορες ''προσεχε-προσεχε''

@ngelos
20/12/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
Αγορι μου σου ευχομαι παντα ορθιος και να προσεχεις τους μαλακες στο δρομο!!!!!!
Καταρχάς πολλά μπράβο,μακάρι να είναι όλοι οι γονείς σαν εσένα και...δόξα το Θεό που και οι δικοί μου ήταν σε αυτό σχεδόν τέλειοι...

Γενήθηκα μέσα στις μοτοσυκλέτες,λόγο επαγγέλματος του πατέρα,οπότε δεν θα μπορούσα υποθέτω να πάρω άλλον δρόμο...Στα οκτώ μου είχα ένα Pw50 το οποίο μπορούσα να οδηγώ μόνο στην αυλή του σπιτιού μου και μόνο όταν κάποιος από τους δύο ήταν σπίτι.

Στα 16 μου λέω:"Πατέρα,έχω μαζέψει κάποια λεφτά,θέλω να πάρω ένα παπάκι..."
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:"Όσο ζω εγώ μηχανάκι από το δικό μου μαγαζί δεν παίρνεις...Να πας αλλού να το πάρεις και μετά να το φέρεις να το κάψω."

Μετά από 6 μήνες μου είχα ένα Glx και η μάνα μου φρόντισε για κράνος κ μουφάν,τα οποία και πάντα φόραγα και φοράω...

Στα 17+ μου αποφασίζω με κάποια λεφτά που είχα στην άκρη να πάρω ένα Dt125r.
Ο πατέρας μου ξύνησε:"Να σου πω να μην κάνεις μαλακίες",μου είχε πει,"και εγώ στην ηλικία σου έκανα...Τουλάχιστον να φοράς πάντα κράνος και όχι βλακίες στον δρόμο..."
Η μάνα μου ήθελε να ξεφορτωθώ "το σαράβαλο",όπως αναφερόταν στο Glx ,και χωρίς να έχει και άδικο, οπότε μάλλον με βοήθησε...

Και συνεχίζοταν...

Με μάθαν όσα χρειαζόμουν για να γίνω ο οδηγός που είμαι και τους ευχαριστώ...
Το μόνο μείον ήταν ότι ούτε ήταν,ούτε και θα είναι μάλλον ποτέ άνετοι στο να μαθαίνουν πως δεν χρησιμοποιώ τη μοτοσυκλέτα μόνο για να πηγαίνω στη δουλεία μου...Αλλά τους κατανοώ απόλυτα...

Συγνώμη αν σας κούρασε η ιστορία μου...Νομίζω πως είναι σημαντικό όλοι οι γονείς να συνηδητοποιήσουν κάτι,όσο δύσκολο και αν είναι:
Βάλτε τα παιδιά σας από μικρά στον χώρο (αργά η γρήγορα θα προσπαθήσουν να μπούν είτε το θέλετε είτε όχι).Και φέρτε τα σε επαφή με το χώμα...Θα γίνουν πολύ καλύτεροι οδηγοί και θα ξεδίνουν εκεί που πρέπει και όχι στον δρόμο.χωρίς κίνδυνο για αυτούς ή τους γύρω τους.

@ngelos
20/12/2009, 11:52
Αααα.
Δεν συμφωνώ με το να έρθουν εμπρός απροόπτου...
Σίγουρα στην αρχή θα ξυνίσουν και θα είναι κάθετοι και σίγουρα κάποια στιγμή θα υπάρξουν και καυγάδες...Απλά να το αφήνεται για λίγο να ηρεμίσει και την επόμενη φορά που θα επανέρχεστε θα είναι περισσότερο έτοιμοι για μια σωστή συζήτηση...
Όταν θέλησα να πάρω μεγάλη μοτοσυκλέτα ήταν κάθετοι.Απλά είπα:
"Είναι δική μου απόφαση.Δεν σας ζητάω έγκριση,απλά σας πληροφορώ ότι θα το κάνω γιατί έτσι κρίνω πως είναι σωστό να γίνεται".

Υγείες παίδες :beer: :beer: :beer:
και πάντα όρθιοι...

sea_dweller
20/12/2009, 16:28
Na san dihghthw k egw thn istoria m mias ap emena jekinhse ayth h koybenta!!!

Exthes loipon phra sta xeria m to neo BMW F800R kai to emfanisa stoys goneis m..
Katagomai apo eparxia se mia perioxh me polloys asxetoys mparmpades poy to diplwma toys hrthe sthn porta toys kyriolektika.. tespa
Odhgw apo ta 10, jekinhsa me ena mikro chapi yamaha 50cc. Sta 15 m odhghsa ena XT 600 YAMAHA enos filoys kai ayto 3fores. Sta 16 phra ena FX 125 SUZUKI xwris th sygkatathesh ths manas m kryfa mia mera poy eleipe ta kanonisa me ton patera m kai ton mparmpa poy to poylage kathws den ebgaine jana sthn agora,me oikonomies poy mazeya otan doyleya sth doyleia twn goniwn m.
Sta 19 odhgoysa ena XT 660 pali apo filo k meta ena fazer600. Mhn ta polylogw h kapsoyra m htan kai einai mia mhxanh dikh moy!!!!!
Etsi twra sta 25 k me dikh moy epixeirhsh pleon apofasisa na parw thn BMW, oi diafwnies polles. Phga th pariggila th deytera 14/12 toys to anakoinwsa alla kaneis ap toys 2 den to pisteye!!!
Xthes poy hrthe thn ebala sto ypogeio kathws pinakides ap to neo etos ktl ktl kai toys to anakoinwsa... O pateras to phre xalara me tis sxetikes symboyles ayth poy me tip den mporei na to anexthei einai h mana m!!!! Poy apo exthes exei kapnisei 2 paketa (poy den kapnize 6 tsigara hmerhsios) exei ponokefaloys kai mia moyrh san na me phgainoyn gia sfaggh!!!
Prospathw na mai hremos bebaia th koykla moy katebainw k th blepw mazi k olon to swsto ejoplismo poy apo to kalokairi poy to apofasisa arxisa na ton fortonomai!!!
Den jerw pote tha stamathsei na ferete etsi h mana moy san thlimmenh xaraygh pantws egw ekana ayto poy eniwtha tosa xronia!!!
Eyxomai se oloys panta orthioi kai kalotajidoi....

Y.G Neotera entos ebdomados

akis_1
21/12/2009, 10:10
Eμενα παντα μου ελεγαν οχι αλλα κουμαντο στα δικα μου λευτα δεν παιζει...που να δειτε τα μουτρα τους οταν εσκασα το πρωτο 1000αρι που πηρα........:D

gs 500 f
04/01/2010, 20:14
τα παιδια ξερουν τους γονεις τους και τους [εκμεταλευομαστε]κανουμαι οτι εμεις θελουμαι αφου γνωριζουμαι τι αντιδραση θα εχουν και μεχρι που μας παιρνει.....και ερχετε η στιγμη που γινομαστε μπαμπαδες και χαιρομαστε[ισως κρυφα μεσα μας]που μας κανουν οτι εμεις καναμε στους δικους μας!!!!
λεβεντες μου υπαρχει μια παροιμια που λεει οτι εκανες- θα παθεις, και θυμισου τα δικα σου-συχωρα τα παιδια σου!
ασχετο ισως αυτο που θα πω.......παιδακι 12 ετων μουχε καρφοθει να παρω αεροβολο και μια και δουλευα το καλοκαιρι μελιγαλα μερια στην συγκομιδη ντοματας ειχα τα χρηματα νατο αγορασω..οι δικοι μου οπως παντα αρνητικοι!ελα ομως που τους ηξερα....χα χα χα!
καλαματα πρωι πρωι με το τρενο και επιστροφη με το βραδυνο και το αεροβολο παραμασχαλα.με βλεπη ο πατερας μου,αγριευει θα στο σπασω στο κεφαλι...που να πλησιασω,ολο το βραδυ στις πορτοκαλιες και βαραγα σπουργιτια και τσιχλες.ξημερωματα παω για υπνο με την συνδρομη της μητερας για να μην φαω το ξυλο..κοντα μεσημερακι που ξυπνησα βλεπω το πατερα μου να το εχει παρει και να κυνηγα σπουργιτια που ερχοσαντε στην κληματαρια...μου λεει χμ σαν καλο να ειναι βγηκε και ο μεζες!!!!!!!!!ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!

sergiosm
05/01/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
Αγορι μου σου ευχομαι παντα ορθιος και να προσεχεις τους μαλακες στο δρομο!!!!!!

+ 1000

ΟΜΩΣ,

εκτός από τους μαλάκες στο δρόμο πρέπει ΠΡΩΤΑ να προσέχουμε να ΜΗΝ κάνουμε μαλακίες εμείς οι ίδιοι.

Γιατί, όταν σκεφτόμαστε ΜΟΝΟ τον άλλο, ξεχνάμε να σκεφτούμε τον ΕΑΥΤΟ μας.

Ας φροντίσουμε λοιπόν πρώτα εμείς οι ΙΔΙΟΙ να γίνουμε καλύτεροι οδηγοί.
Εξάλλου, αν εμείς βελτιωθούμε σιγά σιγά θα εκλείψουν οι ... μαλάκες στο δρόμο (που άλλωστε τις περισσότερες φορές είμαστε εμείς οι ίδιοι ... ειδομένοι από τα μάτια των άλλων).

:wave2:

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ και ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ

Banana hammock#
13/01/2010, 09:54
Η μαμα μου η καλιη,
καθαριζει με Rollιie. :wave2:

christostr
13/01/2010, 11:14
Ο δικός μου ο γιος με έβλεπε χρόνια με τις μηχανές, ταξίδια κλπ.
Κάποια στιγμή μου ζήτησε παπί και αφού ζήτησα λίγο χρόνο να το χωνέψω, του χάρισα ένα Eliminator 250 που είχε ένας φίλος (παπί δεν ήθελα με τίποτα). Αγωνιώ, αλλά δεν μπορώ να του στερήσω κάτι που δικαιούται, τη στιγμή μάλιστα που έχει σπίτι και δεύτερο κράνος για τους συνεπιβάτες!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ανεβάζει κανέναν στη μηχανή χωρίς κράνος. :winka:
Να είσαι πάντα όρθιος αγόρι μου να απολαμβάνεις τη ζωή σου. Σ' αγαπώ... παρακολουθώ διακριτικά από μακριά και σε χαίρομαι:winka: :winka: :winka:
:wave2:

@ngelos
13/01/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
(παπί δεν ήθελα με τίποτα):wave2:

Γειά σου ρε Χρηστάρα...:a10: :a18:

LOUKILOUK
13/01/2010, 13:04
- Θα πάω άυριο να παραγγείλω μηχανάκι...
- Από μένα δεν έχει δραχμή...δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι σου έδωσα έστω και μια δραχμή για να πας να σκοτωθείς...
-Το ξέρω, δεν θέλω λεφτά, τα μαζεψα μόνος μου, απλά σας το λέω για να το ξέρετε...

Κάπως έτσι αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι (astrea 100cc) εν έτη 1994...

Το 95 στον Ερυθρό, μετά από τροχαίο και χειρουργείο για ανάταξη έσω σφυρού με 2 βίδες..., η μανα μου μου είπε την ώρα που ήμουν στο κρεβάτι, ζαβλακωμένος ακόμα από την νάρκωση, ότι ήρθε η ώρα να το δώσω και να μην ξανακαβαλήσω, "το μηχανάκι είναι άγορασμένο με δικά μου φράγκα και οτι θέλω το κάνω μόνο εγώ...του βάζω φωτιά και το καίω άμα λάχει...εσείς τίποτα..." έιπα σε έντονο ύφος και έπεσα ξερός για ύπνο ξανά για κανα πεντάλεπτο χωρίς να ακούσω την απάντηση...
Ξανακαβάλησα για να πηγαίνω για τις φυσικοθεραπείες... Από τότε μέχρι σήμερα βελτιώθηκα σαν μοτοσυκλετιστής και σαν άνθρωπος και οι φόβοι των δικών μου περιορίστηκαν αλλά δεν εξαληφθηκαν εντελώς και ουτε πρόκειται...είναι λογικό άλλωστε...
Άντε και καλή τύχη μάγκες
:beer: :wave2:

sf1n4k1
15/01/2010, 10:48
Εμένα η ιστορία ξεκινά κάπως διαφορετικά. Το 1991 (11 χρονών) σκάει τηλ απ την ασφάλεια και μας λένε οτι βρήκαν ένα piaggio garelli (μονόγκαζο 2χρονο, τελικής 40km/h με πετάλ για να το βοηθάω στις ανηφόρες) με τα χαρτιά του σαν καινούργιο. Το είχαν κλέψει απ τη μάνα μου πριν 15 περίπου χρόνια και βρέθηκε (η μάνα μου όταν βρέθηκε ούτε καν ισοροπία δε κάθησε να κάνει πάνω του). Ε ήρθε σπίτι. Ευτυχώς έμενα στην επαρχία και λίγο λίγο το έπαιρνα. Δε τους φαινόταν οτι οδηγούσα δίτροχο..μεγαλώνοντας (1 χρόνο) άρχισα να ζητάω κάτι καλύτερο (στο σχολείο 1km μακρυά, με περνούσαν ακόμα και τα ποδήλατα γτ μηχανάκια άλλα δεν υπήρχαν σε τέτοιες ηλικίες) ανένδοτοι και οι 2 να δώσουν δραχμή. Ο πατέρας μου είχε ένα χρέπι παπί παρατημένο χρόνια (η γκρίνια μου δε παλευόταν) και μια μέρα μου είπε έλα θα σου δώσω το παπί θες να το πάμε πρώτα συνεργείο ή να το φέρω σπίτι και αν μπορέσεις εσύ να το φτιάξεις το πήρες?Αλλά δε το ξαναπάω στο συνεργείο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα συνεργείο σήμαινε "ξεφορτώσου μας και σε κανα 2 χρόνια θα το χει έτοιμο η θα σου πω οτι δε φτιάχνεται", σπίτι σήμαινε "σιγά μη το φτιάξεις κωλόπαιδο..τα @@ μας θα πάρεις". Διαλέγω το 2ο και στα 12 αρχίζω να έχω την 1η μου επαφή με μηχανολογικά. 1 μέρα πάνω στο παπί (κάτι ντίζες κάτι λαιμοί απο προσπάθεια να κλέψουν το καρμπυρατέρ διορθώθηκαν με βίδες κτλ απ το gareli) και καθώς οι γονείς μου πίνουν τον απογευματινό τους καφέ, τους φωνάζω για την 1η δοκιμή. Χαμογελαστός ο father αγχωμένη η mother μην πάρει μπρος..έρχονται να δουν ένα χάλι μαύρο σημαζεμένο όμως. 1η μανιβελιά τπτ..χχαχχαχα o father, 2η μανιβελιά παίρνει μπρος και φεύγω καπάκια κουνώντας το χέρι για την 1η βόλτα. Δε ξέρω τι συνέβει μεταξύ τους μετά..απο τότε κλασικά όμως ακούω το πρόσεχε πρόσεχε..άλλαξα αρκετά μηχανάκια πάντα με την γκρίνια ενώ στα 16 μου υπέγραψαν και οι 2 για το δίπλωμα όπου μου αγόρασαν και ένα honda jazz (τσόπερ 50ρι). Ένα φάουλ έκαναν ίσως γιατί ήταν άλλες εποχές. Δε μου έμαθαν/είπαν τπτ ποτέ για κράνος/εξοπλισμό παρόλες τις γκρίνιες και τις κλήσεις που πλήρωσαν γι αυτό. Ευτυχώς μου έκατσε καλά και έμαθα μόνος. Στα παιδιά μου εγώ (αγόρια-κορίτσια) με το καλό όταν κάνω, θα τα βάλω απο τόσο μικρά και πιο νωρίς αν μπορώ στα κόλπα ενημερωμένα για τον εξοπλισμό, τους κινδύνους, την οδηγική παιδεία :-)

19 χρόνια μετά, σήμερα ακόμα ακούω "πούλα το..αφού έχεις τ αμάξι, θα μας πεθάνεις και άλλα πολλά" :-) Η απάντηση μου είναι "δεν βγήκε το επόμενο μοντέλο ακόμα" ή "δεν οδηγώ τ αμάξι και είμαι καλά"

@ngelos
15/01/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
μας λένε οτι βρήκαν ένα piaggio garelli (μονόγκαζο 2χρονο, τελικής 40km/h με πετάλ για να το βοηθάω στις ανηφόρες)

Α ρε Θάνο γκαζιάρη...Φωτιά στην άσφαλτο το Piaggio...:rotflmao:

ermiss
15/01/2010, 20:42
Φιλαράκι πήρε v-strom 650,

το άφησε έξω απο το σπίτι.

Τους το έδειξε.

Και μετά απο μία εβδομάδα το πούλησαν :yuck:

sea_dweller
16/01/2010, 06:49
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! Καλά ρε φίλε πως του το πούλησαν??? Δεν ήταν στο όνομα του φίλου η μηχανή?? Μάλλον δεν είχε καθόλου λόγο ο φίλος στην οικογένεια του...:beer:

ermiss
16/01/2010, 08:10
Προφανώς.

Απλά όλα όσα λέμε και θέλουμε δεν είναι πάντα αποτελεσματικά...
Υπάρχουν και οι αποτυχημένες προσπάθειες...