PDA

View Full Version : Helmet Cams / On-board camera



Σελίδες : [1] 2

GTZ750
11/11/2006, 07:17
σε ολους μας αρεσει να φτιαχνουμε βιντεο με πρωταγωνιστες τους εαυτους μας και την παρεα μας!!

εχει κανεις καμια προταση ή γνωσεις για να βαλω on board camera wireless?

εχω βρει κατι στο ebay αλλα δεν ξερω αν ειναι για τη χρηση που το θελω!!

παρακαλω την βοηθεια σας!!!


69061

island
11/11/2006, 07:26
γιατι να είναι ασύρματη η camera ? αυτό ανεβάζει το κόστος και είναι και κάτι ευαίσθητο στις παρεμβολές

μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το Archos AV500 που είναι ένα ψηφιακό video με οθόνη με κόστος περίπου τα 400 ευρώ και μία μικρή camera




Λεπτομέρειες ΕΔΩ (http://www.archos.com/products/video_recording/camcorder.html?country=global&lang=en)

GTZ750
11/11/2006, 07:40
βασικα ετσι οπως το εχω σκευτει ειναι για χρηση πιστας και να εχεις απο εξω ενα laptop και να γραφεις!

η σκεψη μου ηταν αυτη για μειωση του κοστους!!

υπαρχει και αυτο που βρηκα!!
www.4kam.com

ολες οι πτοτασεισ δεκτεσ γιατι ειμαι λιγο ασχετος!!:D :D

island
11/11/2006, 07:46
δύσκολο αυτο που λές με το laptop γιατι δέν φτάνει η εμβέλεια , εδώ στους επαγγελματικούς αγώνες και υπάρχουν "κρυφά" σημεία , .............. εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρή πίστα :winka:

zephyr1
11/11/2006, 09:55
Την συγκεκριμενη καμερα την εχω,δεν κανει γι'αυτο που θες.Φαντασου οτι την εχω σταθερη στα 10 μετρα και οταν υπαρχει κινητο η καποια παρεμβολη ,χανει το σημα.

Εγω σου προτεινω ψηφιακη μηχανη 6.2 pixel,2 μνημες απο 1 giga και εχεις 40 λεπτα video απ'την καθε μνημη.

Φιλος στης Σερρες ειχε φερει καμερα με mini dv,την βαζαμε πανω τραβουσε κανονικα και μολις επεφτε σε αναχωμα σταματαγε.

Ευτυχως που ειχα την ψηφιακη μου και γυρισαμε 1 20λεπτο και ειχε και μνημη 512mb.
Σκεψου κιολας και το κοστος,μια καλη ψηφιακη π.χ nikon 6,1pixel εχει 235 ευρα και μια μνημη 1 giga κανα 45 ευρα και καθαρισες,η ποιοτητα ειναι αυτη ακριβως που χρειαζομαστε.



Αν μπορεσω θα ανεβασω ενα videaki να δεις ποσο καλα τραβαει.:wave2:

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
βασικα ετσι οπως το εχω σκευτει ειναι για χρηση πιστας και να εχεις απο εξω ενα laptop και να γραφεις!

η σκεψη μου ηταν αυτη για μειωση του κοστους!!

υπαρχει και αυτο που βρηκα!!
www.4kam.com

ολες οι πτοτασεισ δεκτεσ γιατι ειμαι λιγο ασχετος!!:D :D Μπηκα στο σαιτ και εχει καλα πραγματακια,εστειλα και ε mail να μαθω καποια πραγματα καλη φαση φαινεται,για πες μας και μας τι θα κανεις αν βρεις κατι καλο να το εχουμε υποψιν:D :D :wave2:


ps: Το εργαλειο τι λεει???Μην μας κρατας σε αγωνια αλλο:D :D :D

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 10:27
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Απιστευτο παιδες!!!Μου απαντησαν πριν καν τους το στειλω!!σας το παραθετω


"Hi,



Thanks for your email.



Yes the ARP contains camera, recorder and mic kit. We can send you a Paypal invoice for the regular package price + £20.



We haven’t get got a dealer in Greece . The nearest on to you would be Portugal I think. Are you interested in becoming a dealer?



Let me know you want to purchase an ARP and I’ll send you an invoice.



Cheers Ian



4Kam Sports Cameras"


Βεβαια δεν παιζουν λεφτα ακομα στα υποψιν ομως,ειναι ενα πολυ καολο κιτακι που περιεχει μινι καμερα(τροφοδοτειται απο μια 9ν μπαταρια),recorder(στο οποιο βαζεις οτι καρτα θες για μεγαλη χωριτηκοτητα),μικροφωνο και ολα τα απαραιτητα καλωδια και οδηγιες χρησης.Νομιζω το κοστος ειναι στα £189 + τα £20 για την αποστολη Ελλαδα.Καλη φαση,μπειτε στο σαιτ και δειτε και βιντεακια τραβηγμενα απο την καμερα,εχει μια πιστα σε ενα βιντεακιμιλαμε για χαζεμα παιδια ,το βλεπω και το ξαναβλεπω,απιστευτη πιστα!!!που τετοια τυχη και εδω:sad: :sad:

l@gos
11/11/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Την συγκεκριμενη καμερα την εχω,δεν κανει γι'αυτο που θες.Φαντασου οτι την εχω σταθερη στα 10 μετρα και οταν υπαρχει κινητο η καποια παρεμβολη ,χανει το σημα.

Εγω σου προτεινω ψηφιακη μηχανη 6.2 pixel,2 μνημες απο 1 giga και εχεις 40 λεπτα video απ'την καθε μνημη.

Φιλος στης Σερρες ειχε φερει καμερα με mini dv,την βαζαμε πανω τραβουσε κανονικα και μολις επεφτε σε αναχωμα σταματαγε.

Ευτυχως που ειχα την ψηφιακη μου και γυρισαμε 1 20λεπτο και ειχε και μνημη 512mb.
Σκεψου κιολας και το κοστος,μια καλη ψηφιακη π.χ nikon 6,1pixel εχει 235 ευρα και μια μνημη 1 giga κανα 45 ευρα και καθαρισες,η ποιοτητα ειναι αυτη ακριβως που χρειαζομαστε.



Αν μπορεσω θα ανεβασω ενα videaki να δεις ποσο καλα τραβαει.:wave2:

+1000000
sony cybershot DSC-T5 5.1 MP
ανεβαζω video τωρα....

SF
11/11/2006, 11:06
GTZ, έχω ένα τέτοιο σύστημα όπως της φωτογραφίας. Οπτικά τουλάχιστον τα πάντα είναι ίδια. Η ποιότητα της εικόνας είναι απλώς απαράδεκτη. Μόνη χρήση της προκοπής είναι για θυροτηλεόραση, και πάλι θα παίζει μόνο με φως.

Xrider
11/11/2006, 11:13
H camera pou 8es legetai bulletcam kai einai k asirmati,omos exeis anagi apo mia kanoniki video cam pou 8a exeis mazi sou pano stin mixani gia na grafei...an exeis dei filmakia typu ghostrider,exei mia tsanta stin plati tou opou exei kai tin video cam.Cameres typou motogp douleyoun entelos diaforetika ,einai panakrives kai prepei na se akolou8ei autokinito apo piso gia na grafei i na eisai se pista kai na uparxei stimenos o mixanismos.
Rotisa autous pou poulane tis bulletcam sto internet giati i8ela na kano kai ego to idio kai mou apantisan ta parapano.
Episis i videocamera exei MIKROTERH analysi apo mia fotografiki mixani,einai sto 1-1.5Mp...mou to eipan kai nomiza oti einai pipes alla exoun dikio.
gia tin bulletcam grapse se ena motori anazitisis kai 8a vreis to site,einai kai polu exipiretikoi.
:beer:

l@gos
11/11/2006, 11:16
ετοιμο.....

Click here to watch LITOHORO (http://media.putfile.com/LITOHORO)

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
ετοιμο.....

Click here to watch LITOHORO (http://media.putfile.com/LITOHORO) Φιλε μου μαλλον δεν χεις καταλαβει,το παλικαρι που ποσταρε ενδιαφερερται να την εχει on board πανω στο μηχανακι και να γραφει σε διαρκεια πιστας η βολτας,οι κραδασμοι σε αυτες της ψηφιακες χαλανε πολυ την εικονα.πιστευω πως η καλυτερη λυση ειναι μια καμερα στο ντεποζιτο και ολα τα αλλα ειναι μουφες αλλα και αυτο που εβαλα πιο πανω ειναι πολυ καλο και σε αναλυση απο οτι ειδα στα βιντεακια και στους κραδασμους αντεχει μια χαρα!:wave2:

l@gos
11/11/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Φιλε μου μαλλον δεν χεις καταλαβει,το παλικαρι που ποσταρε ενδιαφερερται να την εχει on board πανω στο μηχανακι και να γραφει σε διαρκεια πιστας η βολτας,οι κραδασμοι σε αυτες της ψηφιακες χαλανε πολυ την εικονα.πιστευω πως η καλυτερη λυση ειναι μια καμερα στο ντεποζιτο και ολα τα αλλα ειναι μουφες αλλα και αυτο που εβαλα πιο πανω ειναι πολυ καλο και σε αναλυση απο οτι ειδα στα βιντεακια και στους κραδασμους αντεχει μια χαρα!:wave2:


για τους κραδασμους δεν μπορω να ξερω απο πρωτο χερι, αν κ απ'οτι καταλαβα
ισως η ψηφιακη να εχει προβλημα οταν εχεις τερμα το zoom...:confused: :confused:
τωρα οσον αφορα το τεποζιτο που ενεφερες παραπανω, υπαρχουν στο εμποριο
βασεις οπως τα τριποδα τα οποια προσαρμοζονται επανω στο τεποζιτο κ επανω σε αυτες
βιδωνουν καμερες φωτογραφικες and so on.....:wave2: :wave2: :wave2:

l@gos
11/11/2006, 11:37
αρκετα καλο κ πολλες λυσεις για mounting...

http://www.pashnit.com/more/cameramount.htm

GTZ750
11/11/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Απιστευτο παιδες!!!Μου απαντησαν πριν καν τους το στειλω!!σας το παραθετω


"Hi,



Thanks for your email.



Yes the ARP contains camera, recorder and mic kit. We can send you a Paypal invoice for the regular package price + £20.



We haven’t get got a dealer in Greece . The nearest on to you would be Portugal I think. Are you interested in becoming a dealer?



Let me know you want to purchase an ARP and I’ll send you an invoice.



Cheers Ian



4Kam Sports Cameras"


Βεβαια δεν παιζουν λεφτα ακομα στα υποψιν ομως,ειναι ενα πολυ καολο κιτακι που περιεχει μινι καμερα(τροφοδοτειται απο μια 9ν μπαταρια),recorder(στο οποιο βαζεις οτι καρτα θες για μεγαλη χωριτηκοτητα),μικροφωνο και ολα τα απαραιτητα καλωδια και οδηγιες χρησης.Νομιζω το κοστος ειναι στα £189 + τα £20 για την αποστολη Ελλαδα.Καλη φαση,μπειτε στο σαιτ και δειτε και βιντεακια τραβηγμενα απο την καμερα,εχει μια πιστα σε ενα βιντεακιμιλαμε για χαζεμα παιδια ,το βλεπω και το ξαναβλεπω,απιστευτη πιστα!!!που τετοια τυχη και εδω:sad: :sad:




http://cgi.ebay.com/Helmet-Camera-4Kam-520-tvl-cam-w-Audio-bike_W0QQitemZ170046448882QQihZ007QQcategoryZ16265QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem?hash=item170 046448882


εχει και στο ebay για αυτην την καμερα!!

GTZ750
11/11/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
H camera pou 8es legetai bulletcam kai einai k asirmati,omos exeis anagi apo mia kanoniki video cam pou 8a exeis mazi sou pano stin mixani gia na grafei...an exeis dei filmakia typu ghostrider,exei mia tsanta stin plati tou opou exei kai tin video cam.Cameres typou motogp douleyoun entelos diaforetika ,einai panakrives kai prepei na se akolou8ei autokinito apo piso gia na grafei i na eisai se pista kai na uparxei stimenos o mixanismos.
Rotisa autous pou poulane tis bulletcam sto internet giati i8ela na kano kai ego to idio kai mou apantisan ta parapano.
Episis i videocamera exei MIKROTERH analysi apo mia fotografiki mixani,einai sto 1-1.5Mp...mou to eipan kai nomiza oti einai pipes alla exoun dikio.
gia tin bulletcam grapse se ena motori anazitisis kai 8a vreis to site,einai kai polu exipiretikoi.
:beer:

δηλαδη κατι τετοιο??


69069

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 11:43
Και την εχει και πιο φθηνα απο οτι βλεπω:winka: :winka: Καλη φαση ειναι αλλα δεν εχει λεφτα καρδια μου:cry: :cry: :cry:


:look: Τα χριστουγεννα ειναι κοντα,πολυ κοντα:D :D :winka:

GTZ750
11/11/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
H camera pou 8es legetai bulletcam kai einai k asirmati,omos exeis anagi apo mia kanoniki video cam pou 8a exeis mazi sou pano stin mixani gia na grafei...an exeis dei filmakia typu ghostrider,exei mia tsanta stin plati tou opou exei kai tin video cam.Cameres typou motogp douleyoun entelos diaforetika ,einai panakrives kai prepei na se akolou8ei autokinito apo piso gia na grafei i na eisai se pista kai na uparxei stimenos o mixanismos.
Rotisa autous pou poulane tis bulletcam sto internet giati i8ela na kano kai ego to idio kai mou apantisan ta parapano.
Episis i videocamera exei MIKROTERH analysi apo mia fotografiki mixani,einai sto 1-1.5Mp...mou to eipan kai nomiza oti einai pipes alla exoun dikio.
gia tin bulletcam grapse se ena motori anazitisis kai 8a vreis to site,einai kai polu exipiretikoi.
:beer:

και ωραια βρηκα ενα καρο!!!

αυτες θελουν και μεμαρα για να γραφει??
http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?sofocus=unknown&sbrftog=1&from=R10&satitle=bullet+camera&sacat=-1%26catref%3DC6&floc=1&sargn=-1%26saslc%3D2&sadis=200&fpos=Postcode&ga10244=10425&ftrt=1&ftrv=1&saprclo=&saprchi=&so=Show+Items&fsop=1%26fsoo%3D1&coaction=compare&copagenum=1&coentrypage=search&fgtp=

ο σκοπος ειναι οτι δεν εχω καμερα και για αυτο ψαχνω αλλες λυσεις!!

zephyr1
11/11/2006, 11:48
Μολις βρω χρονο θα ανεβασω 1 video απο σερρες on board και θα καταλαβετε γιατι προτεινω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη.:wave2:

GIXXERAKIAS
11/11/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
και ωραια βρηκα ενα καρο!!!



ο σκοπος ειναι οτι δεν εχω καμερα και για αυτο ψαχνω αλλες λυσεις!! :confused: :confused: :confused: μα αμα παρεις καμερα για να τα γραφεις εκει,τι να την κανεις την bulletcam???

Xrider
11/11/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
δηλαδη κατι τετοιο??
δηλαδη κατι τετοιο...
και το λινκ
http://www.bikecameras.com/bullet-camera.php


69070

Xrider
11/11/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:confused: :confused: :confused: μα αμα παρεις καμερα για να τα γραφεις εκει,τι να την κανεις την bulletcam???
γιατι παιζει ρολο το διαφραγμα και αλλες τετοιες τεχνικες ιστοριες και επισης ενα μικρο πετραδακι στον φακο σε στελνει για καινουργια!:D
Oi bulletcam ειναι ειδικα για αθτον το σκοπο

GTZ750
11/11/2006, 12:48
κατι τετοιο ειναι πολυ μαπα??

http://cgi.ebay.co.uk/1-5-LCD-3-1MP-Digital-Video-Camcorder-DC-DV-Camera-Y44_W0QQitemZ280046787482QQihZ018QQcategoryZ20333QQrdZ1QQcmdZViewItem


69073

Xrider
11/11/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
κατι τετοιο ειναι πολυ μαπα??

http://cgi.ebay.co.uk/1-5-LCD-3-1MP-Digital-Video-Camcorder-DC-DV-Camera-Y44_W0QQitemZ280046787482QQihZ018QQcategoryZ20333QQrdZ1QQcmdZViewItem
An tin skefteis pano stin mixani,me ton exoplismo stirixis.....kai me ka8e kradasmo i lakouva 8a filmareis ta aeroplana..malon den kanei..
Oi bulletcam einai gia douleia oraia,ta upoloipa apla pasalimata.
:beer:
An vreis kalyteri lusi pes,giati endiaferomai kai ego se naked moto.

GTZ750
11/11/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
An tin skefteis pano stin mixani,me ton exoplismo stirixis.....kai me ka8e kradasmo i lakouva 8a filmareis ta aeroplana..malon den kanei..
Oi bulletcam einai gia douleia oraia,ta upoloipa apla pasalimata.
:beer:
An vreis kalyteri lusi pes,giati endiaferomai kai ego se naked moto.

δηλαδη το προβλημα ειναι η στηριξη????

γιατι αυτο μπορει να λυθει με πολλους τροπους!!! και σιγουρο με μπολικη ταινια!!!!

εγω λεω για την ποιοτητα της καμερας βλεπεις ειναι πολυ φτηνη!!! 40 ευρο!!!

Tropeas
11/11/2006, 15:18
320χ240 ανάλυση (ότι δηλαδή και οι περισσότερες ψηφ.φωτογραφικές)
ποιότητα ???
που αποθηκεύει σε κάρτα???
αν ναι τότε αξίζει να δοκιμάσεις και δεν θα κλαις κιόλας μετά...;)

Xrider
11/11/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
δηλαδη το προβλημα ειναι η στηριξη????

γιατι αυτο μπορει να λυθει με πολλους τροπους!!! και σιγουρο με μπολικη ταινια!!!!

εγω λεω για την ποιοτητα της καμερας βλεπεις ειναι πολυ φτηνη!!! 40 ευρο!!!
No name=Της Κυριακης χαρας και της Δευτερας λυπη ειναι....
Η στηριξη δεν ειναι τοσο απλη οσο νομιζεις.:wave2:
Εσυ τι θελλεις πανω στην μηχανη η στο κρανος σου?

GTZ750
11/11/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
320χ240 ανάλυση (ότι δηλαδή και οι περισσότερες ψηφ.φωτογραφικές)
ποιότητα ???
που αποθηκεύει σε κάρτα???
αν ναι τότε αξίζει να δοκιμάσεις και δεν θα κλαις κιόλας μετά...;)

απο οτι γραφει ειναι mini dv!!

τι να πω δεν ξερω!
οτι ειναι της πλακα δεν διαφωνο!!

καλα τωρα αγορασα κατι αυτοκολλητα οποτε βλεπουμε για την καμερα!!:D :D :D
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=019&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=290048643340&rd=1,1

zephyr1
11/11/2006, 19:12
Υποψην η ποιοτητα εχει πεσει γιατι το video ηταν 85mb και συμπιεστηκε σε 1mb για να παρετε μια εικονα.
:beer:

Look! (http://media.putfile.com/Video-from-nikon-62)

:wave2:

makocer
11/11/2006, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
320χ240 ανάλυση (ότι δηλαδή και οι περισσότερες ψηφ.φωτογραφικές)
ποιότητα ???
που αποθηκεύει σε κάρτα???
αν ναι τότε αξίζει να δοκιμάσεις και δεν θα κλαις κιόλας μετά...;)

μαλλον ο Tropeas το εθεσε σωστα....
μιας και ασχολουμε με τη φωτογραφια και εχω -λιγες- γνωσεις
το οτι ειναι mini dv δεν σημαινει τπτ οσον αφορα την ποιοτητα
αν η αναλυση ειναι οντως 320χ240 τοτε αστην καλυτερα- θα δειχνει σαν μερικα αθλια βιντεο στο metacafe etc (που εχουν φαει βεβαια τρελη συμπιεση!)
ακομα και σε 640χ480(?δεν θυμαμαι ακριβως) η ποιοτητα ειναι απλα αποδεκτη αλλα οχι για full screen παρουσιαση -ισως λιγο καλυτερα σε καμια τηλεοραση (οχι ομως tft..)
το θεμα παλι με το μεσο αποθηκευσης....?

The module uses a standard SD or Multimedia card enabling footage to easily be transferred to your PC. In HQ mode the recorder can store roughly .1 hour of footage per 256Mb

συμφωνα μ αυτους λοιπον με 256μβ τραβαμε 1 μ ι α ωρα!! ! ! (σε αναλυση του κωλου μαλλονπου δεν θα καταλαβαινεις αν αυτο που βλεπεις ειναι μηχανη ή αεροπλανο)

μ ενδιαφερει και μενα το θεμα αλλα δεν εχω βρει ακομα προσιτη bullet camera
γιατι μονο ετσι +μια camcorder σε τσεπη/πλατη κλπ γινεται δουλεια

υγ. μην μπερδευεται την ψηφ.μηχανη με τις βιντεοκαμερες και τις αναλυσεις τους -οι β/κμρες ειναι φτιαγμενες για συνεχη καταγραφη και για διαφορετικη αποδοση εικοναςαντιθετα απο τις ψφμ που το ζητουμενο ειναι η υψηλη αναλυση και ακριβεια σε ενα μονο καρε

GTZ750
12/11/2006, 08:33
απορρίπτοντας αυτην την φτυνιαρικη λυση ψαχνουμε για κατι αλλο!!!

σε αυτο!! (http://www.bulletcam.com/) το σιτε διαπιστωσα οτι θες 150 με 200 δολλαρια για να παρεις μονο την καμερα με τα αξεσουαρ της χωρις το μεσο αποθηκευσης!!

σαν μεσω αποθηκευσησ απο οτι λεει μεσα χρησιμοποιεις μια κανονικη ψαμερα που την κουβαλας!!:look: :look: :look:


69152

Tropeas
12/11/2006, 08:40
Ναι αρκεί να έχει record in... (δηλαδή απο της ακριβές - όσο παλιά και να είναι)
και την κάμερα να οιτάξεις να την βάλεις κάπου περικυκλωμένη και θωρακισμένη απο κραδασμούς...
μέσα σε κάνα τανκμπαγκ ή σε τσάντα στην πλάτη πάντα με νάυλον αεροκυψέλες γύρω γύρω...

GTZ750
12/11/2006, 08:46
και το μεσω αποθηκευσης στοιχηζει ακριβα αν θες!!!

http://www.cameras4sports.co.uk/product.asp?id=166

440 pound!!


69153

GTZ750
12/11/2006, 08:48
και απο ebay κατι που βρηκα παλι πολυ ακριβα!!

http://cgi.ebay.com/RCA-30GB-Multimedia-Recorder-Player_W0QQitemZ220046420710QQihZ012QQcategoryZ73839QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

350 $


69154

GTZ750
12/11/2006, 09:05
μια ολοκληρωμενη λυση ειναι απο την 4kam που σου δινει καμερΑα και αποθηκευτικο μεσω με 189 pound!!
http://www.4kam.com/action_ready_package.htm


69155

GTZ750
12/11/2006, 09:09
συμπερασματικα ή περνεις μια bullet camera και την προσαρμοζεις πανω στη δικη σου βιντεοκαμερα
ή δινεις ενα καρο λευτα και περνεις ενα πηρες σετακι να κανεις την δουλεια σου!!

αυτα απο εμενα!!

αμα βρειτε τιποτε αλλο πειτε!!!:wave2: :wave2: :wave2:

Vasilis_Strom
12/11/2006, 09:10
Αν πας πάντως σε κάτι ακριβό, καλή περίπτωση είναι και αυτό

Samsung (http://www.mobilewhack.com/reviews/samsung_sc-x210l_sports_camera_sneak_peek.html)

Xrider
12/11/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
συμπερασματικα ή περνεις μια bullet camera και την προσαρμοζεις πανω στη δικη σου βιντεοκαμερα
ή δινεις ενα καρο λευτα και περνεις ενα πηρες σετακι να κανεις την δουλεια σου!!

αυτα απο εμενα!!

αμα βρειτε τιποτε αλλο πειτε!!!:wave2: :wave2: :wave2:
Δεν εχω το μαιλ που μου εστηλε να το ποσταρω για να καταλαβεις ακριβως.
Οι καμερες αυτες σθνδεονται με μια οποιαδηποτε βιντεοκαμερα που γραφει η σε κασετα η σε CD.Ουτε κυψελες και αλλες τετοιες ιστοριες χρειαζονται.Οσο καλυτερη καμερα εχεις τοσο καλητερα φιλμακια γραφεις.Εμενα μου ειχε πει για μια Sony 250euro πριν ενα χρονο περιπου για δουλεια σχεδον επαγγελματικη.Αν δεις καλα στην σελλιδα μπαινει ακομα και σε πολδηλατο!!!
Οποτε και σε ενα τσαντακι μεσης αφου δεν χρειαζεται στηριγμα και κανει μονο εγγραφη.

stako
13/11/2006, 16:28
Τι λέτε ρε παιδιά, πριν 2 βδομάδες πήρα καμερούλα ολοκαίνουργια Canon με 239?. MiniDV. Πριν είχα μια κανονική DV, από τις πρώτες. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχουν με κραδασμούς και ποιότητα λήψης. ΜΟΝΟ οι κάμερες με DVD ή σκληρό δίσκο έχουν πρόβλημα.

Ορίστε και για του λόγου το αληθές:

http://rapidshare.com/files/3150861/Megara_12-11-06.zip.html

Είναι τραβηγμένο χτες!

H.A.Balafoutre
13/11/2006, 21:11
Δεν κατεβαίνει ρε μαν...θέλει premium account.

GIXXERAKIAS
13/11/2006, 21:30
Οταν σου το ανοιξει και μπεις στην σελιδα,πατα το free και θα περιμενεις πειπου με μετρητη γυρω στα 60 δευτερολεπτα,μετα θα σου βγαλει εναν κωδικο να τον γραψεις σε ενα κουτακι διπλα του και πατα εντερ και θα σου βγαλει το download.Απολαυσε του,ειναι πολυ ωραιο βιντεακι
:wave2: :wave2:

stako
14/11/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οταν σου το ανοιξει και μπεις στην σελιδα,πατα το free και θα περιμενεις πειπου με μετρητη γυρω στα 60 δευτερολεπτα,μετα θα σου βγαλει εναν κωδικο να τον γραψεις σε ενα κουτακι διπλα του και πατα εντερ και θα σου βγαλει το download.Απολαυσε του,ειναι πολυ ωραιο βιντεακι
:wave2: :wave2:

Σωστόοοοος.....! Έτσι κατεβαίνει! :)

Tigas
14/11/2006, 12:31
Οι ψηφιακές βιντεοκάμερες εάν τις στηρίξεις στο τεπόζητο με ταινία είναι μια χαρά δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Πρόβλημα θα έχεις εάν την βάλεις σε καμιά ουρά που έχει πολλούς κραδασμούς και θα μουρλαθεί στα autozoom, μερικές κάμερες έχουν πρόγραμμα που το περιορίζει πολύ αυτό.
Άν βάλεις κάμερα σε ουρά εννοείτε Γιώργο ότι θα την βάλεις επάνω στο σελάκι σου και μετα θα το σφίξεις πάνω στην ουρά για να μην παίζει.

Τώρα εάν θέλεις φθηνή μίνι κάμερα(εννοειτε ότι θα έχεις κάμερα σε τσάντα στην πλάτη) έχει κάτι ασύρματες αλλά και με καλώδιο σε μαγαζιά με κεραίες κτλ κτλ αλλά η ποιότητα είναι ΄΄παρακολούθησης΄΄ με 50ευρώ.

Ο NikosRR έχει πάρει καλούτσικη-μικροκάμερα που την συνδέει με την κάμερα του, εάν του στείλεις πμ θα σου πεί jojo :wave2: :wave2:

GTZ750
14/11/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Οι ψηφιακές βιντεοκάμερες εάν τις στηρίξεις στο τεπόζητο με ταινία είναι μια χαρά δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Πρόβλημα θα έχεις εάν την βάλεις σε καμιά ουρά που έχει πολλούς κραδασμούς και θα μουρλαθεί στα autozoom, μερικές κάμερες έχουν πρόγραμμα που το περιορίζει πολύ αυτό.
Άν βάλεις κάμερα σε ουρά εννοείτε Γιώργο ότι θα την βάλεις επάνω στο σελάκι σου και μετα θα το σφίξεις πάνω στην ουρά για να μην παίζει.

Τώρα εάν θέλεις φθηνή μίνι κάμερα(εννοειτε ότι θα έχεις κάμερα σε τσάντα στην πλάτη) έχει κάτι ασύρματες αλλά και με καλώδιο σε μαγαζιά με κεραίες κτλ κτλ αλλά η ποιότητα είναι ΄΄παρακολούθησης΄΄ με 50ευρώ.

Ο NikosRR έχει πάρει καλούτσικη-μικροκάμερα που την συνδέει με την κάμερα του, εάν του στείλεις πμ θα σου πεί jojo :wave2: :wave2:
αυτο το εχω κανει πολλες φορες να βαλω camera πανω στη μηχανη για ληψεις!!!

απλα εψαχνα για πιο οικονομικη λυση!!

αλλα δυτυχως δεν υπαρχει απο οτι καταλαβα!!!

ευχαριστω παντως!!!:wave2: :wave2: :wave2:

island
15/11/2006, 19:16
Δείτε στο

http://www.knick-knack.com/howto/motorcycle/cheap-handlebar-camera-mount.html

και στο

http://www.sportbikes.com/wwwthreads/showflat.php/Cat/0/Number/972328/an/0/page/0#972328


και στο

http://www.camerahacker.com/build/Bicycle_Camera_Mount.shtml

ένα πολύ extreme :D

http://www.instructables.com/id/EVEHMFL6EMEP287FXN/

CMOS
17/11/2006, 09:51
To na pareis ena tetio mixanaki, me camera k laptop kapu pu na apothikevei,
sigura to kostos anevenei logo tu oti thes na ine asirmati, k proipotheti k tin iparksi enos laptop,
pu an to laptop to exeis sti plati suk trexeis, pera apo to kindino na peseis k na to katastrepseis,
i diarkeia zois tu skliru tu logo kradasmon tha miothei simadika...
Mia lisi pu tin exo dei ston mixaniko mu, ine mia mikri psifiaki camera xiros,
me mia vasi pano sto deposito, iparxun vaseis gia oles tis markes k mixanes,
apo oso mu eipe o idios, macedonia tis vaseis tis fernei mono aftos... athina de ksero ti pezei...
to kalo me mia tetia camera ine oti mikreneis para poli to kostos, k boreis na tin xrisimopiiseis k stis diakopes su.. ;)

Xrider
17/11/2006, 11:21
Den eipame na exeis to laptop mazi pou an sto telos pesei poios to g@m@!!
Stin tsanta vazeis tin videocamera (grafei se cd i dvd kai einai mikri)vazeis kai tis 1-2 cameres opoy 8eleis kai eisai etoimos gia Ghost rider undercover in Greece 1.
:wave2:

Xrider
03/12/2006, 01:24
Brosta....


71006

Xrider
03/12/2006, 01:25
kai piso! ;)


71007

SeNNinhA
03/12/2006, 09:57
Ebay βάση για καμερα με μόνο 55$ + 15$ μεταφορικά





Ebay (βάση κάμερας) (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220054660060&ssPageName=MERC_VI_RSCC_Pr4_PcY_BIN_Stores_IT&refitem=220053597190&itemcount=4&refwidgetloc=active_view_item&usedrule1=StoreCatToStoreCat&refwidgettype=cross_promot_widget)

Έχει για όλα τα μοντέλα


http://i1.ebayimg.com/05/i/07/ce/4b/51_2.JPG

savvas
14/02/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
....ΜΟΝΟ οι κάμερες με DVD ή σκληρό δίσκο έχουν πρόβλημα.

Ποιος εχει δοκιμασει να μας πει, αν γραφουν (ή ξεγράφουν) οι νεες καμερες DVD ή HDD.

Εδω και ενα μηνα ψαχνω να βρω ακρη με δαυτες και εχω βγαλει καπνους... (μακριά το πυροσβεστήρα) :eyepop:

stako
15/02/2007, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Ποιος εχει δοκιμασει να μας πει, αν γραφουν (ή ξεγράφουν) οι νεες καμερες DVD ή HDD.

Εδω και ενα μηνα ψαχνω να βρω ακρη με δαυτες και εχω βγαλει καπνους... (μακριά το πυροσβεστήρα) :eyepop:

Είπαμε, δεν γράφουν, δεν υπάρχει περίπτωση με τους κραδασμούς να γράψει η κάμερα DVD ή HDD. Πολύ πιθανό επίσης να την χαλάσεις αν την χρησιμοποιήσεις έτσι.....

Τώρα βέβαια αν δεν με πιστεύεις μια δοκιμή θα σε πείσει.

Μοναδική λύση να την έχεις σε τσαντάκι πάνω σου και AN έχει video-in να πάρεις μια bullet-cam των 100-150? και να παίζεις έτσι. Αλλά δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο, υπάρχουν μια χαρά απλές minidv που γράφουν τέλεια με 200? τελική...

savvas
15/02/2007, 10:02
@stako,
Να σε καλα, με βοηθησες.
Δε νομιζω να μπω στη διαδικασια, καμερα στη πλατη, καμερα στο tank κτλ.

Αμα μου λες οτι οι miniDv γραφουν κανονικα, θα καταληξω εκει. ΟΥΦ...

Αααα, και κατι άλλο, εχετε δοκιμασει με ευρυγωνιο φακό? Ή δε χρειάζεται?

stako
15/02/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
@stako,
Να σε καλα, με βοηθησες.
Δε νομιζω να μπω στη διαδικασια, καμερα στη πλατη, καμερα στο tank κτλ.

Αμα μου λες οτι οι miniDv γραφουν κανονικα, θα καταληξω εκει. ΟΥΦ...

Αααα, και κατι άλλο, εχετε δοκιμασει με ευρυγωνιο φακό? Ή δε χρειάζεται?

Αν πάρεις minidv μόνο για αυτή τη δουλειά τότε να πάρεις την φτηνότερη. Μια χαρά είναι. Εγώ πήρα μια JVC με 239? τελική, τώρα θα χει 200. Και τώρα που το σκέφτομαι είναι κρίμα να πάρεις μια minidv 600? και να την έχεις να ταλαιπωρείται πάνω στη μηχανή. Με 200? όμως είναι οκ και να αντέξει 2 χρόνια και μετά να χαλάσει. Αν χαλάσει πριν να κλείσει 2 χρόνια την πας πίσω μέσα στην εγγύηση και την αλλάζουν. Και ναι δεν πρόκειται να καταλάβουν ότι την χρησιμοποιούσες έτσι οπότε να αρνηθούν την αλλαγή/επισκευή.

Μόνος περιορισμός ότι δεν γράφει καλά στο σκοτάδι καθώς δεν έχει night vision και επίσης δεν παίρνει άλλους φακούς. Ο ευρυγώνιος δεν είναι απαραίτητος αλλά είναι καλό να υπάρχει. Βασικά η διαφορά είναι τεράστια στο πόσα φαίνονται στην εικόνα. Χωρίς ευρυγώνιο δεν μου αρέσει καθόλου...... Στην δικιά μου επειδή δεν παίρνει ευρυγώνιο τον έχω κολλήσει με μονωτική ταινία. Φοβόμουν μπας και έφευγε από τους κραδασμούς αλλά δεν έχει ανάγκη, δεν κουνήθηκε καθόλου. Δυσκολεύτηκα και να τον ξεκολλήσω μετά!

:wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
15/02/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
ΟΥΦ...

Αααα, και κατι άλλο, εχετε δοκιμασει με ευρυγωνιο φακό? Ή δε χρειάζεται?

Ναι αμε δοκιμασα εγω και απετυχα παταγωδως.
Ηθελε fixed focus και εγω το ειχα στο auto με αποτελεσμα μια θολουρα.(ασε που το αυτοματο φοκους δεν εχει νοημα με ευρυγωνιο) .
Μετα δοκιμασα με manual focus, αλλα παλι κατι δεν πηγαινε καλα.
Μετα τον ξεβιδωσα και εβαλα τον κανονικο και ολα δουλεψαν οπως συνηθως.
Σκατα!:wave2:

stako
15/02/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ναι αμε δοκιμασα εγω και απετυχα παταγωδως.
Ηθελε fixed focus και εγω το ειχα στο auto με αποτελεσμα μια θολουρα.(ασε που το αυτοματο φοκους δεν εχει νοημα με ευρυγωνιο) .
Μετα δοκιμασα με manual focus, αλλα παλι κατι δεν πηγαινε καλα.
Μετα τον ξεβιδωσα και εβαλα τον κανονικο και ολα δουλεψαν οπως συνηθως.
Σκατα!:wave2:

Από την άλλη σε εμένα έπαιξε τέλεια! Μήπως δεν είναι σωστός ο ευρυγώνιος? Μήπως παραείναι ευρυγώνιος ή μήπως είναι πολύ στενός? Σε κανονική χρήση (όχι πάνω στη μηχανή) δουλεύει κανονικά?

gcrook
15/02/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Από την άλλη σε εμένα έπαιξε τέλεια! Μήπως δεν είναι σωστός ο ευρυγώνιος? Μήπως παραείναι ευρυγώνιος ή μήπως είναι πολύ στενός? Σε κανονική χρήση (όχι πάνω στη μηχανή) δουλεύει κανονικά?

Ο φακος που δινει η Canon δωρο ειναι.
Σε κανονικη χρηση οχι δεν επαιξε καθολου καλα.
Αλλα μαλλον φταιει το config της καμερας.
Θα το ψαξω καλυτερα...

fantacid
15/02/2007, 21:36
για δειτε εδω!! (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Sony-520-Res-Camera-Helmet-Dash-Cam-Mini-PV500-DVR_W0QQitemZ140083336390QQihZ004QQcategoryZ107068QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)

λιγο ακριβο ομως!

savvas
16/02/2007, 00:45
Όντος ακριβό, αβέβαιο, και αδοκίμαστο από κάποιον εδώ… :a7: :a7: :a7:

savvas
16/02/2007, 21:02
Τι ευρηγώνιο δουλεύεται?

Έχω δει στην αγορά για .45Χ ή .42Χ κτλ :confused:

stako
16/02/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Τι ευρηγώνιο δουλεύεται?

Έχω δει στην αγορά για .45Χ ή .42Χ κτλ :confused:

Δυστυχώς ο δικός μου είναι τυλιγμένος με μονωτική ταινία(!) και δεν μπορώ να δω........

Zzz750
17/02/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Ποιος εχει δοκιμασει να μας πει, αν γραφουν (ή ξεγράφουν) οι νεες καμερες DVD ή HDD.

Εδω και ενα μηνα ψαχνω να βρω ακρη με δαυτες και εχω βγαλει καπνους... (μακριά το πυροσβεστήρα) :eyepop:
Καμερες που γραφουν σε DVD...ξεχαστε τις :a17: ΤΩΩΩΡΡΡΑΑΑΑ!
Γραφει για περιπου 10-15 δευτερολεπτα και μετα με τους κραδασμους....καληνυυυυχταααα! Σταματαει:bigcry: Δοκιμασμενο ετσι?:a56:

gcrook
17/02/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Καμερες που γραφουν σε DVD...ξεχαστε τις :a17: ΤΩΩΩΡΡΡΑΑΑΑ!
Γραφει για περιπου 10-15 δευτερολεπτα και μετα με τους κραδασμους....καληνυυυυχταααα! Σταματαει:bigcry: Δοκιμασμενο ετσι?:a56:

Ασε που οσο πιο πολυ κοπανιεται η καμερα τοσο πιο χαλια ("ασταθες" κυριως) χρωμα βγαζει.
Καρατσεκαρισμενο επισης...:sad:

savvas
19/02/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν πάρεις minidv μόνο για αυτή τη δουλειά τότε να πάρεις την φτηνότερη. Μια χαρά είναι.....
Είχα πάρει σταθερή βάση (από Καναδά, ebay) αλλά κάμερα δεν έχω (για την ώρα).
Σήμερα ένας της παρέας έφερε μια απλή minidv Sony DCR-HC16, και τη δοκιμάσαμε.
Μιλάμε έγραψε για 35' φανταστικά, πεντακάθαρα, και όπως λέτε παραπάνω είχα βάλει το focus στο manual.

Φαντάζομαι αν πάρω μια πιο σύγχρονη, και με ευρυγώνιο, θα είναι τέλεια.

Ακούγεται και ο ήχος από το κινητήρα (θεμιτό), αλλά πάνω από τα 100χλμ ακούγεται ο ήχος από τον αέρα (αθέμιτο).
Τι κάνουμε εδώ? Καλύπτω με αφρολέξ το ενσωματωμένο μικρόφωνο?

Από ότι έχω δει οι φθηνές κάμερες δεν έχουν είσοδο για εξωτερικό μικρόφωνο.

fantacid
19/02/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Ακούγεται και ο ήχος από το κινητήρα (θεμιτό), αλλά πάνω από τα 100χλμ ακούγεται ο ήχος από τον αέρα (αθέμιτο).
Τι κάνουμε εδώ? Καλύπτω με αφρολέξ το ενσωματωμένο μικρόφωνο?

Από ότι έχω δει οι φθηνές κάμερες δεν έχουν είσοδο για εξωτερικό μικρόφωνο.

ναι φτιαξε ενα "φιλτρο" απο αφρολεξ,βαμβακι,καλσον ή οτι αλλο θες ωστε να κοβει τη "κακη φασαρια"!

δε νομιζω οτι χρειαζεσαι εξωτερικο, θα ειναι ακομα πιο επιρρεπεις στο μπουκωμα!

nantin
23/10/2007, 14:47
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ .ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟ EBAY THN ATC 2000 STA 113 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ .1) ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ 2) ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΣΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ

Nik0s
23/10/2007, 14:55
Ρώτα τον taxydromos :winka:

Αν ψάξεις στην κατηγορία, υπάρχει τεράστιο thread με κάμερες

nantin
23/10/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ρώτα τον taxydromos :winka:

Αν ψάξεις στην κατηγορία, υπάρχει τεράστιο thread με κάμερες

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

pissaman
23/10/2007, 15:35
παίζει και αυτή.
Την έχω και κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.
http://www.louis.de/_1054e2cae870a7f7dcbc67fb0d44eafb5f/index.php?topic=search&searchterm=10034647&cmd.x=13&cmd.y=5

Nik0s
23/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
παίζει και αυτή.
Την έχω και κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.
http://www.louis.de/_1054e2cae870a7f7dcbc67fb0d44eafb5f/index.php?topic=search&searchterm=10034647&cmd.x=13&cmd.y=5

Σε αυτή αναφέρεται αν δεις ο nantin...

taxydromos
23/10/2007, 16:08
αυτην εχω και μπορω να πω οτι εχει περασει αρκετα crash test με επιτυχια...

fantacid
23/10/2007, 16:12
στα 2gb ποσα λεπτα γραφει?
μικροφωνακι εχει?

taxydromos
23/10/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στα 2gb ποσα λεπτα γραφει?
μικροφωνακι εχει?

max 2gb παιρνει και γραφει 50min περιπου..

εχει μικροφωνο αλλα πιανει μονο πολυ κοντινους ηχους και υπαρχει παραμορφωση απο τον αερα και τους κραδασμους...

KaTaNaS
23/10/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
max 2gb παιρνει και γραφει 50min περιπου..


πως πιάνει πάνω στο κράνος;

costas81
23/10/2007, 16:25
νομιζω οτι στην συγκεκριμένη συζήτηση παραθέτονται και videakia που δειχνουν οτι η ποιοτητα εγγραφης δεν ειναι τοσο καλη!

εχει πολυ τρεμοπαιξιμο η εικονα και δεν ειναι εξαιτιας των τρανταγμων.


ριξτε μια ματια στην συγκεκριμένη συζήτηση!

taxydromos
23/10/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πως πιάνει πάνω στο κράνος;

εχει στη συσκεβασια ενα λαστιχο με μια βαση το οποιο το εφαρμοζεις στο κρανος και επειτα η καμερα μπαινοβγαινει σε αυτη την βαση...

Nik0s
23/10/2007, 16:44
Συγχωνεύθηκε με προηγούμενο ποστ για κάμερες.

the who
23/10/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από l@gos
αρκετα καλο κ πολλες λυσεις για mounting...

http://www.pashnit.com/more/cameramount.htm

Τη βαση της GPTech την εχω δοκιμασει με mini-dv sony,κι ειναι καταπληκτικη.Απλα δεν φτανουν οι βεντουζες,θελει και δεσιμο,πρωτα η βαση και μετα η καμερα.Μην ξεχνας οτι οι mini-dv ειναι πλεον φτηνες και δεν θα την χρησιμοποιεις μονο για την πιστα.
Απο την αλλη αν θελεις οπωσδηποτε ασυρματη,υπαρχει συναδελφος που κανει εισαγωγη μικροκαμερες και οτι αλλο χρειαστεις και σε πολυ καλες τιμες.

:beer: :beer: :beer:

the who
23/10/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Από την άλλη σε εμένα έπαιξε τέλεια! Μήπως δεν είναι σωστός ο ευρυγώνιος? Μήπως παραείναι ευρυγώνιος ή μήπως είναι πολύ στενός? Σε κανονική χρήση (όχι πάνω στη μηχανή) δουλεύει κανονικά?

Οταν προσθετεις ευρυγωνιο,εχεις περιορισμους στο zoom-in της μηχανης,αναλογα με την ποιοτητα του φακου.Οποτε αν εχεις βαλει τον ευρυγωνιο και ζουμαρεις λιγο για να κανεις το καδρο σου καλυτερο,μπορει να φλουταρει ο φακος.Ακομα και στις επαγγελματικες καμερες παιζει αυτο.
Αν εχεις δει ΑΜΑΝ,επεισοδια του 2000 ας πουμε,ειναι ολα τα βιντεακια με προσθετο φακο.Σε αυτη την περιπτωση ο οπερατερ κανει τερμα zoom out και νεταρει στο απειρο.Αν αλλαξει το νετ η ζουμαρει,η εικονα φλουταρει αμεσως.
:beer: :beer:

takistrigonis
25/02/2008, 11:38
http://www.helmetcamera.com/acart/agora.cgi

takistrigonis
26/02/2008, 08:37
http://www.aktinion.gr/index.php?sec=1&ctg=53&cid=390
μέχρι στιγμής αυτή βρήκα είναι ακριβή 470ε

csofos
10/05/2008, 16:24
παιδιά αυτό το είδατε?

http://www.sports-cameras.co.uk/extremetwo.shtml

DarkSight
12/06/2008, 01:10
Ρε παιδιά, εγώ έχω ένα πρόβλημα:
Εχω μια Sony Handycam με σκληρό δίσκο και προσφατα πήρα μια βαση για τη μηχανη η οποία βιδώνει πανω στο τιμόνι (στα καβαλέτα). Όταν λοιπόν τη βάζω να γράψει, μετά απο λίγο (μερικα δευτ/πτα) σταματάει βγαζοντας ενα error. Βγάζω τον αισθητήρα πτώσης.....και πάλι τα ίδια. Γνωρίζει κανείς τίποτα γι'αυτο το πρόβλημα?

makis206
12/06/2008, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DarkSight
Ρε παιδιά, εγώ έχω ένα πρόβλημα:
Εχω μια Sony Handycam με σκληρό δίσκο και προσφατα πήρα μια βαση για τη μηχανη η οποία βιδώνει πανω στο τιμόνι (στα καβαλέτα). Όταν λοιπόν τη βάζω να γράψει, μετά απο λίγο (μερικα δευτ/πτα) σταματάει βγαζοντας ενα error. Βγάζω τον αισθητήρα πτώσης.....και πάλι τα ίδια. Γνωρίζει κανείς τίποτα γι'αυτο το πρόβλημα?

ΠΟΤΕ κάμερα που γράφει σε σκληρό δίσκο ή DVD !:nono:

Θα στην καταστρέψουν οι κραδασμοί και είναι κρίμα, είναι προτιμότερο να αγοράσεις άλλη μια φθηνότερη που γράφει σε κασσετάκι, και μια χαρά εγγραφή κάνει, και στους κραδασμούς δεν μασάει, και το κεφάλι σου ήσυχο θα τό'χεις αλλά και δεν θα έχεις τόσο έντονη την έγνοια για μια φθηνοκάμερα θα βρίσκεται εκτεθειμένη στον ήλιο και στις εξωτερικές συνθήκες γενικότερα.

Οπωσδήποτε το να δώσεις άλλα 200+ ευρώ δεν είναι μηδαμινό ποσό αλλά απ'το να βρεις την ηρεμία σου τα θεωρώ χαλάλι.

Την κάμερα με τον σκληρό δίσκο μην την ξαναβάλεις πάνω στη μηχανή...! :beer:

player1
12/03/2009, 17:41
Παίδες καλή λύση είναι camera ενσωματομένη σε γυαλία ηλίου με ενσωματομένο mp4 για ώρες καταγραφής! αποφέυγεις έτσι και τον ενοχλητικό ήχο του αέρα, σχετικά καλή ποιότητα. Οποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ να του δώσω πληροφορίες για τίμη και αγόρα. Καλές βόλτες!

gixxerpap
13/03/2009, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Παίδες καλή λύση είναι camera ενσωματομένη σε γυαλία ηλίου με ενσωματομένο mp4 για ώρες καταγραφής! αποφέυγεις έτσι και τον ενοχλητικό ήχο του αέρα, σχετικά καλή ποιότητα. Οποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ να του δώσω πληροφορίες για τίμη και αγόρα. Καλές βόλτες!


πολλούς μπορεί να ενδιαφέρει, γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να γράψεις εδώ τις λεπτομέρειες?

Operater
13/03/2009, 09:09
H μία κάμερα σαν την Sony HXR-MC1...
(για ακριβά γούστα αλλά πλήρως HD και το υλικό σας γραμένο σε memry stick)

λινκ: Τechnoblog (http://techblog.gr/gadgets/sony-hxr-mc1-pov-point-of-view/)


158132

road spirit
13/03/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
H μία κάμερα σαν την Sony HXR-MC1...
(για ακριβά γούστα αλλά πλήρως HD και το υλικό σας γραμένο σε memry stick) πόσο ακριβά δλδ?

Operater
13/03/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πόσο ακριβά δλδ?

περίπου 1400-1600

road spirit
13/03/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
περίπου 1400-1600

:sick:

ο γκούγκλης μου έβγαλε ενα αποτέλεσμα :
http://www.bhphotovideo.com/c/product/607991-REG/Sony_HXR_MC1_ACC_HXR_MC1_POV_HD_CAMERA.html

2900 $ :eyepop: :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Operater
13/03/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:sick:

ο γκούγκλης μου έβγαλε ενα αποτέλεσμα :
http://www.bhphotovideo.com/c/product/607991-REG/Sony_HXR_MC1_ACC_HXR_MC1_POV_HD_CAMERA.html

2900 $ :eyepop: :hypnotize :hypnotize :hypnotize

ο γούγλης ναι...ο φωτάρας όχι... :lol: :lol: :lol:

devil's animal
13/03/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
περίπου 1400-1600


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ο γκούγκλης μου έβγαλε ενα αποτέλεσμα :
http://www.bhphotovideo.com/c/produ..._HD_CAMERA.html

2900 $

ρε σεις αν ειναι να δωσουμε ενα νεφρο για να παρουμε την καμερα, φασκελοκουκουλωστα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
13/03/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε σεις αν ειναι να δωσουμε ενα νεφρο για να παρουμε την καμερα, φασκελοκουκουλωστα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι αλλά έχεις τρομερή ποιότητα, μπαίνει παντού με μία μονοτική, βλέπεις τι γράφεις κτλ...

:winka:

devil's animal
13/03/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
ναι αλλά έχεις τρομερή ποιότητα, μπαίνει παντού με μία μονοτική, βλέπεις τι γράφεις κτλ...

:winka:


τι να το κανω ρε Φωτακο να βλεπω εκεινη την ωρα τι γραφω?
ως επι το πλειστον θα χρησιμοποιηθει για πανω στην μηχανη ή πανω στο κρανος.
αν βλεπω εκεινη την ωρα τι γραφω,χαθηκαμε..:bigcry:

εκτος και αν παιζω moto.gp στo Mugello και εχω βαλει την καμερα που δειχνει τον δρομο...:rotflmao: :rotflmao:


περα απο την πλακα, ουτε μεγιστη ποιοτητα χρειαζεται για μια βολτα ή ενα γυρολογιο στην πιστα.

πρεπει η αναλογια τιμη-χρηστικοτητα-κ@υλα να ειναι καλη.
:wave2:

player1
13/03/2009, 09:52
Δυστυχώς παιδία κάμερα γυαλία ηλίου τέλος η αποθήκη της εταιρίας άδειασε.....
θα σας πω όμως για μια camera ιδια με την sony του φίλου με εγγραφή σε sd card ώστε να την κοπανάτε άφοβα και να γράφει και τις πτώσεις των εντουράδων!
και με κόστος κρατηθείτε περίπου στα 300 ευρω!!!!!! Κάντε λίγο υπομονή μόλις έχω νεότερα θα απαντήσω αμέσως.

Operater
13/03/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Δυστυχώς παιδία κάμερα γυαλία ηλίου τέλος η αποθήκη της εταιρίας άδειασε.....
θα σας πω όμως για μια camera ιδια με την sony του φίλου με εγγραφή σε sd card ώστε να την κοπανάτε άφοβα και να γράφει και τις πτώσεις των εντουράδων!
και με κόστος κρατηθείτε περίπου στα 300 ευρω!!!!!! Κάντε λίγο υπομονή μόλις έχω νεότερα θα απαντήσω αμέσως.

link (http://www.myself.gr/Item/sunglasses-camera-black/2375.html)


158145

suzukimaniac
13/03/2009, 14:09
μαθαμε τελικα για την καμερα....???



Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Δυστυχώς παιδία κάμερα γυαλία ηλίου τέλος η αποθήκη της εταιρίας άδειασε.....
θα σας πω όμως για μια camera ιδια με την sony του φίλου με εγγραφή σε sd card ώστε να την κοπανάτε άφοβα και να γράφει και τις πτώσεις των εντουράδων!
και με κόστος κρατηθείτε περίπου στα 300 ευρω!!!!!! Κάντε λίγο υπομονή μόλις έχω νεότερα θα απαντήσω αμέσως.

Operater
13/03/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
μαθαμε τελικα για την καμερα....???

δεν έχεις παρά να το αγοράσεις! λινκ! (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999131)

kouremenos
21/03/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
δεν έχεις παρά να το αγοράσεις! λινκ! (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999131) δηλαδή μια καλή αγορά όπως ένα κινητό με 3.2 κάμερα και πάνω και 30 frames το λεπτό θα μας έκανε την δουλειά αρκετά καλά φαντάζομαι και στηρίζεται με μια μικρή πατέντα εύκολα ε;

pepes1gr
16/04/2009, 13:13
Ενας φίλος έχει την
http://www.gadget-shop.gr/view_product.asp?ItemID=20080326002216&ns=1&gpcid=5
και την έχω δοκιμάσει.Δεν τρελάθηκα αλλά είναι πολύ βολική.Μπορεί να την δέσεις σε πολλά σημεία.
Εχει βγεί και νέο μοντέλο τώρα.
http://www.gadget-shop.gr/view_product.asp?ItemID=20080915205820&ns=1&gpcid=5&cid=12