PDA

View Full Version : Fz6 δεν παίρνει μπροστά



gloum
14/12/2009, 08:35
Καλημέρα σε όλο τον κόσμο..Ακούστε πως έχει η ιστορία. Σήμερα το μηχανάκι μου δεν έλεγε να πάρει μπροστά με τίποτα. Ενώ η μπαταρία του είναι full και η μίζα γυρνάει κανονικότατα δεν ξεκινάει. Ούτε σε κατηφόρα. Είχε μείνει ακίνητο 3 μέρες και είχε μπόλικη υγρασία. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει υγρασία στους πόλους και δεν παίρνει μπρος? Το ίδιο μου το είχε ξανακάνει πριν από ενάμιση μήνα περίπου. Είχε πάει στην μοτοδυναμική και μετά από έλεγχο δεν είχαν βρει τίποτα. Τους έπαιρνε κανονικά. Το μόνο που μου είχαν πει τότε ήταν ότι ίσως χρειάζεται αλλαγή η μπαταρία καθότι είναι παλιά (δεν έχει αλλαχτεί ποτέ, το μηχανάκι το έχο από τον Δεκέμβρη του 6,τρία χρόνια δηλαδή)

1)Παίζει όντως να είναι μπαταρία?Είναι πλήρως φορτισμένη και όλα τα τα τέστ που κάνει στην αρχή τα κάνει κανονικά (Συναγερμός οπλίζει κανονικά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί του)
2)Τα φώτα σας...

banditgr
14/12/2009, 08:53
αν λες οτι δεν πέρνει ούτε σε κατηφόρα,και γυρνάει κανονικά η μίζα,δεν είναι θέμα μπαταρίας.Τα fz6 είχαν θέμα με το TPS...έλεγξε το...περισσότερα απο φίλους με το εν λογω μοτο

gloum
14/12/2009, 09:00
Και εμένα με προβλημάτισε το γεγονός αυτό πολύ. Ρεύμα δίνει κανονικά οπότε πως γίνεται να είναι μπαταρία? TPS σίγουρα δεν είναι το κοίταξαν στο συνεργείο όταν το είχε ξαναπάθει..

banditgr
14/12/2009, 09:25
κοίταξες αν δίνει σπινθήρα στα μπουζί σου?Αν οχι βρήκες το πρόβλημα,αν δινει,το πρόβλημα είναι καύσιμο...οπότε ψάχνεις τρόμπα βενζίνης (ακούγετε να κάνει prime?),ρυθμιστή πίεσης καυσίμου κλπ.

gloum
14/12/2009, 09:35
Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη και τότε.Και πάλι μου είχαν πει δεν έχει κάτι. ¨Οταν το πήρα πίσω από το συνεργείο εδώ και ενάμιση μήνα δεν μου κόμπιασε ποτέ σε τίποτα..Οπότε χλωμό να είναι τα μπουζί..Γκκρρρρ..Όπως και να έχει ειδοποίησα την οδική και μεσημεράκι θα πάει στο συνεργείο

odt
14/12/2009, 10:21
ιμομπιλάιζερ? μήπως να δοκίμαζες με το άλλο κλειδι?

DeusEx
14/12/2009, 10:25
Δεν ξερω αν ισχυει στην περιπτωση σου, αλλα θα στο πεταξω σαν ιδεα ...

Εχω το fz6 05 και ειχα και εγω προβλημα. Μετα απο πολυ ψαξημο βρηκα οτι ηταν το kill switch, το διακοπτακη απο την υγρασια ειχε αλιωθει εσωτερικα. Μου ειχαν ριξει στην yamaha contact spray και για ενα διαστημα μια χαρα...

Μετα αρχησε παλι τα ιδια, οποτε και το ανοιξα, το καθαρησα, ετριψα λιγο τις επαφες κ τωρα ολα ΟΚ!

Μπορει να σου εχει συμβει το ιδιο.

anosis
14/12/2009, 10:45
Δες πρωτα σε ποια θεση ειναι το kill switch. Παθων....

gloum
14/12/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν ξερω αν ισχυει στην περιπτωση σου, αλλα θα στο πεταξω σαν ιδεα ...

Εχω το fz6 05 και ειχα και εγω προβλημα. Μετα απο πολυ ψαξημο βρηκα οτι ηταν το kill switch, το διακοπτακη απο την υγρασια ειχε αλιωθει εσωτερικα. Μου ειχαν ριξει στην yamaha contact spray και για ενα διαστημα μια χαρα...

Μετα αρχησε παλι τα ιδια, οποτε και το ανοιξα, το καθαρησα, ετριψα λιγο τις επαφες κ τωρα ολα ΟΚ!

Μπορει να σου εχει συμβει το ιδιο.

Ενδιαφέρον..θα το κοιτάξω φίλε από το απόγευμα όταν θα πάω από το συνεργείο.. Σε ότι αφορά τον άλλο φίλο ευχαριστώ αλλά το κοίταξα..το Kill switch ήταν ανοιχτό κανονικά

lspiros
14/12/2009, 14:45
πριν μπλεξεις με περιεργα και σοβαροτερα,δες αν η ταπα βενζινης σου εχει ξεβουλωτη τη μικρη τρυπουλα της εξαερωσης.το εχω παθει σε δυο μοτο.ανοιξε την ταπα και δοκιμασε να βαλεις μπροστα.αν παρει με ψιλο συρματακι ξεβουλωσε την τρυπα της ταπας,φαινεται αφου την ανοιξεις.αν οχι πηγενε σε καποιο συνεργειο...