PDA

View Full Version : Προς κ. Παπακων/νου & κα Κατσέλη



Σελίδες : [1] 2

nikonian
14/12/2009, 12:11
Θέλετε να πιάσετε τους φοροφυγάδες και φοροκλέφτες και το θεωρείτε δύσκολο; Ιδού:
Μεταμφιεστείτε σε νορμάλ ανθρώπους και καθίστε σε μια καφετέρια, ένα μπαρ, κάτι. Ζητήστε μια μπύρα. Θα σας φέρουν μαζί με τη μπύρα και την απόδειξη. Ωραίαααααα!

Πιείτε τη μπύρα και ζητήστε άλλη μια.

Στυμφαλίας 19 μένω.
Αν σας φέρουν απόδειξη για τη δεύτερη, τρίτη, τέταρτη μπύρα, να έρθετε να με χέσετε.
Αν ΔΕΝ σας φέρουν απόδειξη να μου στείλετε ένα ευράκι.


















ΥΓ: Σ'ενα μήνα θα συγκεντρώσω 100.000 ευρώ κι ένα χέσιμο. Καλός απολογισμός

XJR_Billy
14/12/2009, 12:15
ΧΑΧΑΧΑΑΑ ΧΑΧΑ !!

Σωστότατος ο κύριος!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
14/12/2009, 12:19
παλι δικαιολογια να πας για βαρελισες βρηκες.... κι εγω τετοιες μαλακιε$ λεω στην γυναικα... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kokos08
14/12/2009, 12:20
Αστα,επειδη εχω μαγαζι και γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει,αν εκοβα αποδειξεις για τα παντα θα το ειχα κλεισει,πιστεψε με....τραγικα δυσκολα τα πραγματα!!!!!!:sad:

Cpt. Haddock
14/12/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αστα,επειδη εχω μαγαζι και γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει,αν εκοβα αποδειξεις για τα παντα θα το ειχα κλεισει,πιστεψε με....τραγικα δυσκολα τα πραγματα!!!!!!:sad:

:rolleyes:

Τελικά είμαστε πολύ μαλάκες οι μισθωτοί σ' αυτή τη χώρα... :sick:

guzzistas
14/12/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Τελικά είμαστε πολύ μαλάκες οι μισθωτοί σ' αυτή τη χώρα... :sick:


εμείς που έχουμε μαγαζιά δεν είμαστε μαλάκες νομίζεις?

Cpt. Haddock
14/12/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
εμείς που έχουμε μαγαζιά δεν είμαστε μαλάκες νομίζεις?

Εαν κρινω απ' όσα εγραψε ο φιλος παραπάνω, ειστε λιγότερο...

guzzistas
14/12/2009, 12:31
Ολοι μαλάκες είμαστε.... που ανεχόμαστε τους κ.κ. κυβερνώντες....

Cpt. Haddock
14/12/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Ολοι μαλάκες είμαστε.... που ανεχόμαστε τους κ.κ. κυβερνώντες....

Εχεις να προτείνεις κάτι;

(περαν του να μην κόβετε αποδείξεις, αφου υπάρχουν οι μαλακες μισθωτοι που τα πληρωνουν όλα...)

Gandalf dr685sm
14/12/2009, 12:32
Πλάκα πλάκα μιλώντας για μπυραρίες.. εδέησα και πήγα σε αυτήν που είναι κυριολεκτικά δίπλα μου (απόσταση βαδίσματος) και λέω τι μαλακάς ήμουν που τραβιόμουν Χαλάνδρι και δεν ξέρω που αλλού.

Die 3 konig (οι 3 βασιλιάδες) λέγεται και είναι στην Ροδόπολη-σύνορα Δροσιάς.

Πολύ ωραίο περιβάλλον , ωραίες μπύρες και πολύ καλό φαί... 25 ευρώ μέσο όρο για νορμάλ άτομα.. για Large άτομα 30-35..

Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

Gandalf

Cpt. Haddock
14/12/2009, 12:34
ρε μάγε, πόσο :a27: είσαι ; :lol:

zephyr1
14/12/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Τελικά είμαστε πολύ μαλάκες οι μισθωτοί σ' αυτή τη χώρα... :sick:

Αυτη την στιγμη οχι μονο δεν εισαστε μαλακες ,αλλα εισαστε και ανωτερα ταξη.

Καλα τα λεει ο κοκος , αλλα αν δεν εχεις βγαλει απο πανω σου ποτε την νοοτροπια του υπαλληλου δεν τα καταλαβαινεις.

Ωραια, υπαλληλοι VS ελευθεροι επαγγελματιες.:evil:

30 σελιδες.

kokos08
14/12/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν κρινω απ' όσα εγραψε ο φιλος παραπάνω, ειστε λιγότερο...


Αστο φιλε μου,μαλλον περισσοτερο ειμαστε...εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες εξω σαν μισθωτος,κι εγω ετσι νομιζα,οτι τα μαγαζια κλεβουν,οικονομανε και παει λεγοντας...να σου πω τι κανουν τα μαγαζια?
Ψαχνω και δευτερη δουλεια εξω για να βγαινουν τα εξοδα,ασε μας στον πονο μας...και καθολου να μην κοβουμε αποδειξη παλι δεν οικονομαμε!

Εχετλαίος
14/12/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πλάκα πλάκα μιλώντας για μπυραρίες.. εδέησα και πήγα σε αυτήν που είναι κυριολεκτικά δίπλα μου (απόσταση βαδίσματος) και λέω τι μαλακάς ήμουν που τραβιόμουν Χαλάνδρι και δεν ξέρω που αλλού.

Die 3 konig (οι 3 βασιλιάδες) λέγεται και είναι στην Ροδόπολη-σύνορα Δροσιάς.

Πολύ ωραίο περιβάλλον , ωραίες μπύρες και πολύ καλό φαί... 25 ευρώ μέσο όρο για νορμάλ άτομα.. για Large άτομα 30-35..

Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

Gandalf

Απόδειξη/ξεις σου δώσανε;

Cpt. Haddock
14/12/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
[...]Ωραια, υπαλληλοι VS ελευθεροι επαγγελματιες.:evil:

30 σελιδες.

Άστο, γιατί έχω υπάρξει και τα δύο, οπότε δε χρειάζεται να το συζητήσουμε :wave2:

Ανώτερη τάξη οι μισθωτοι (του ιδιωτικου τομέα, έτσι; ) :lol:

Ναι, τιποτ' αλλο; :rotflmao:

spyro
14/12/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε μάγε, πόσο :a27: είσαι ; :lol:

πλακα μας κανεις ρε Cap10 .... έχεις 18 ΧΙΛΛΙΑΔΕΣ μηνύματα παραπάνω απο τον μάγο ενω έχεις γραφτει και αργοτερα απο αυτόν και μιλάς για spamming εσυ

:lol: :bawl: :lol:

zephyr1
14/12/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αστο φιλε μου,μαλλον περισσοτερο ειμαστε...εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες εξω σαν μισθωτος,κι εγω ετσι νομιζα,οτι τα μαγαζια κλεβουν,οικονομανε και παει λεγοντας...να σου πω τι κανουν τα μαγαζια?
Ψαχνω και δευτερη δουλεια εξω για να βγαινουν τα εξοδα,ασε μας στον πονο μας...και καθολου να μην κοβουμε αποδειξη παλι δεν οικονομαμε!

Εγω κανω 2 δουλειες εδω και 1 μιση χρονο, παιρνω απ'την μια για να σηκωσω το μαγαζι, μεχρι να ρθουν καλυτερες μερες.:lol:

Gandalf dr685sm
14/12/2009, 12:39
Cpt... πολύ ρε φίλε .. πολύ... ήδη έχουμε 3-4 thread για τα οικονομικά και είπα να το κάνουμε για μπύρες αυτό...:D

Εχετλαίος.. δεν θυμάμαι ρε φίλε... ήμουν με παρέα και μετά το 5 ποτήρι μισόλιτρου μαύρης και ξανθιάς... και μεταξύ τουαλέτας και τραπεζιού πρέπει να έδωσα κανά 60αρι εκείνη την ημέρα... απόδειξη μπορεί να πήρε αυτός που έδωσε το σύνολο χρημάτων...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απόσταση πάντως 15 λεπτών απο το σπίτι... την έκανα 45 λεπτά τραγουδώντας το "ενα ποτηράκι ακόμα" .. κατά το γνωστό απο τον Ελληνικό κινηματογράφο.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

kokos08
14/12/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω κανω 2 δουλειες εδω και 1 μιση χρονο, παιρνω απ'την μια για να σηκωσω το μαγαζι, μεχρι να ρθουν καλυτερες μερες.:lol:

Γεια σου ρε συναδελφε! Σε νοιωθω...:beer: Και που εισαι ακομα...
Και γαμω τις μερες θα ερθουν!!!
Θα φτιαξω πισινα να ριξω μεσα το χρημα και να τα μπανια μετα!!!! Να τα μακροβουτια!!!

ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!

iosif
14/12/2009, 12:52
oi μισοι μεγαλομανατζερ εργαζονατι σε οφσορ και ο μισθος τους απο τις εταιρειες οπου πραμγματι δουλευουν ειναι το μινιμουμ

οι μεγαλοδημοσιογραφοι σχεδον στο συνολο τους εχουν εταιρεις παραγωγης (οι μισες ανηκουν σε οφσορ) και βεβαιως φορολογουνται για αμοιβη 2-2,5 χιλιαδων ευρω το μηνα

το 80% ακινητων στην μυκονο ανηκει σε οφσορ

και βεβαια το πρωτο ποστ στην απλοτητα του δειχνει το μεγεθος της αγνοιας (και απομακρυνσης) των εκαστοτε κυβρνοντων: αναρψτιεσαι, μα δεν εχουν παει ποτε σε κομμωτηριο, ταβερνα, συνεργειο, μπαρ, οπουδηποτε?

δεν βλεπουν την εισφοροδιαφυγη (στα μισα κομμωτηρια τα μισα κοριτσια ειναι ανασφαλιστα), στα καφε?

δεν βλεπουν τις ταμελες εργων που μολις εχουν ολοκληρωθει και παραδοθει και ο δρομος ειναι χαλι?

nikonian
14/12/2009, 12:56
Όλοι είμαστε το ίδιο διεφθερμένοι. Αν μπορούσαμε κι εμείς οι μισθωτοί θα κλέβαμε.



Προς ενημέρωση:

Φοροκλοπή=
Όταν αγοράζεις ένα πχ ρολόι προς 120 ευρώ και δεν σου δίνουν απόδειξη, σου κλέβει 20 ευρώ που υποτίθεται ότι σου τα παίρνει για να τα αποδώσει στη ΔΟΥ.

Φοροδιαφυγή=
Στην παραπάνω περίπτωση, παρουσιάζει στο τέλος του χρόνου 100 ευρώ λιγότερα έσοδα, 100 ευρώ λιγότερα κέρδη και πληρώνει 40 ευρώ λιγότερο φόρο απ'ό,τι θα πλήρωνε αν έκοβε κανονικά αποδείξεις.

Φοροαποφυγή=
Αγοράζει το αυτοκίνητο του στο όνομα της επιχείρησης και έτσι τα προσωπικά του έξοδα τα περνάει ως έξοδα της επιχείρησης. Αξιοποιεί δηλαδή τις τρύπες της νομοθεσίς για να γλιτώνει φόρους.

Ο έλληνας αυτοαπασχολούμενος ή επιχειρηματίας (το 51% του ενεργού πληθυσμού ) , επιδίδεται συστηματικά και στα τρία ανωτέρω σπορ (οι μικρομεσαίοι κάνουν και τα τρία, οι μεγάλοι , συνήθως , το τρίτο).

ΠΛΕΡΩΝΕ ΥΠΑΛΛΗΛΕ!!!!11:a26:

toyar
14/12/2009, 13:13
Μισθωτός καθαρός και εχέμυθος ζητάει γνωριμία με επιχειρηματία με σκοπό την ανταλλαγή φορολογικών βαρών
Προτιμώνται ιδιοκτήτες νυχτερινών κέντρων:D

Anty12
14/12/2009, 13:33
Δηλαδή τώρα , όλοι εσείς οι από πάνω , έχετε την εντύπωση , ότι θα πείτε στον γυαλάκια και στην σφυριχτή κάτι που αγνοούσαν….!!!!!!!

Kαι ότι τι πρέπει να ντυθούν παπάς και καλόγρια για να δουν , ότι στην αγορά κλέβουν….
Πιστευτέ δηλαδή ότι είναι θέμα γνώσεις και ικανοτήτων , και όχι θέλησης….:confused:

ggs
14/12/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή τώρα , όλοι εσείς οι από πάνω , έχετε την εντύπωση , ότι θα πείτε στον γυαλάκια και στην σφυριχτή κάτι που αγνοούσαν….!!!!!!!

Kαι ότι τι πρέπει να ντυθούν παπάς και καλόγρια για να δουν , ότι στην αγορά κλέβουν….
Πιστευτέ δηλαδή ότι είναι θέμα γνώσεις και ικανοτήτων , και όχι θέλησης….:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :beer:

nikonian
14/12/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή τώρα , όλοι εσείς οι από πάνω , έχετε την εντύπωση , ότι θα πείτε στον γυαλάκια και στην σφυριχτή κάτι που αγνοούσαν….!!!!!!!

Kαι ότι τι πρέπει να ντυθούν παπάς και καλόγρια για να δουν , ότι στην αγορά κλέβουν….
Πιστευτέ δηλαδή ότι είναι θέμα γνώσεις και ικανοτήτων , και όχι θέλησης….:confused:

Θέμα γνώσης δεν είναι.
Θέμα θέλησης ΔΕΝ είναι. (Νομίζεις ότι όλοι αυτοί δεν ξέρουν να λαδώνουν τους εφοριακούς που πληρώνουν μυθικά ποσά για να γίνουν ελεγκτές;)

Είναι σ'έναν βαθμό θέμα ικανοτήτων.....

Εχετλαίος
14/12/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Μισθωτός καθαρός και εχέμυθος ζητάει γνωριμία με επιχειρηματία με σκοπό την ανταλλαγή φορολογικών βαρών

Gay post alert?

devil's animal
14/12/2009, 13:43
ρε πατε καλα?
ενα μαγαζι μπορει να κανει 500? τζιρο μια μερα και την αλλη να μην κανει τιποτα. δλδ να εχει μπει και μεσα απο ρευμα,νερο τηλεφωνο,ικα,τεβε.

το οτι δεν κανουν καλη διαχειριση οι Ελληνες μαγαζατορες να το δεχτω.
μου πιανουν 10 δεκαρες και πανε την ιδια κιολας μερα μπουζουκια να τα χαρουν.

ποτε δεν υπολογιζουν την στραβη που μπορει να γινει.
επιχειρηματικο πλανο κανενας.
πανε στα κουτουρου και ανοιγουν ενα μαγαζι και οτι ηθελε ας κατεβασει..


ΠΑΝΤΑ σε τετοιες καταστασεις παιρνεις το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ δυνατο σεναριο. αν σου βγαινει ακομα και ετσι,προχωρας.

ο μισθωτος μπορει να εχει εναν σταθερο μισθο αλλα μπορει απ΄την μια στιγμη στην αλλη να απολυθει για τον οποιοδηποτε λογο.

με απελυσαν ακριβως πριν απο μια εβδομαδα. οχι μονο εμενα. δεκαδες απο την εταιρεια εφυγαν λογω "κρισης" και λογω "περικοπων γενικων".
ειμαστε απλα ενας αριθμος. δεν τους βολευει. τον σβηνουν. τοσο απλα.


δεν παραπονιεμαι. τα λεφτα ηταν καλα σε σχεση με την φυση της δουλειας και το ωραριο εργασιας. απλα ηταν καλο,οσο κρατησε...

στα υπ'οψιν εμαθα (απο συνδικαλιστες) οτι η εταιρεια για το 2008 ηταν μεσα στις 200 πιο κερδοφορες επιχειρησεις της Ελλαδας. η τελευταια επιχειρηση ειχε καθαρο κερδος 5μυρια. η συγκεκριμενη που επελυσε απο τον Δεκεμβριο του 08 μεχρι και τωρα γυρω στα 50 ατομα (και θα απολυσει αλλα τοσα) βρισκεται στην 70η θεση...

και οι ελευθεροι επαγγελματιες και οι μισθωτοι (του ιδ.τομεα) εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

ονειρικη πλεον δουλεια φανταζει ο μισθωτος του δημ. τομεα. και αν ειναι και καλοπληρωμενος τοτε μιλαμε για golden boy ή και girl...

:wave2:

kachius
14/12/2009, 13:45
Και εγώ πάντως έχω υπάρξει και τα δύο (ελ.επ. + μισθωτός) και
τώρα κάνω και τα δύο συγχρόνως.

Σαν μισθωτός περνάς καλά, με την έννοια ότι μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει
ο μισθός σε περιμένει :eyepop: (μέχρι να σε απολύσουν βέβαια) και δεν
κυνηγάς-παρακαλάς κτλ...
Το κακό είναι ότι τόσα παίρνεις ότι και να κάνεις...απλά (ως συνήθως)
επιβιώνεις...

Σαν ελ.επ. δεν τη βγάζεις και αναγκάζεσαι να κάνεις και 2η δουλειά
σαν μισθωτός για να έχεις το σταθερό μηνιαίο, "μέχρι να ανοίξει η δουλειά" :lol:
η δική σου (για πάντα δηλαδή :confused: , κάπως έτσι δείχνει σε μένα μέχρι στιγμής)

Το θέμα είναι ότι είτε έτσι είτε αλλιώς θα έπρεπε όχι απλά να επιβιώνεις,
αλλά να ζεις και αξιοπρεπώς. Αλλά από τη στιγμή που η χώρα είναι όπως
είναι και οι μεν και οι δε, δεν την παλεύουν.

Τώρα, όσοι είναι υπάλληλοι αλλά πιστεύουν ότι οι ελ.επ. παιρνάνε ζάχαρη,
ας ανοίξουν μια επιχείριση να "μην έχουν κανέναν πάνω απ'το κεφάλι τους"
(ναι καλά) και "να κονομάνε", δεν τους κρατάει κανείς.

Απ'την άλλη, και οι ελ.επ. μπορούν κάλλιστα να το κλείσουν το μαγαζί
και να πιάσουν μια δουλειά και "να είναι ήσυχοι".

Εγώ πάντως, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, κάνω και τα δύο και απλά
ελπίζω...(τί? δε ξέρω ακριβώς...μιας και το να αλλάξει η χώρα έχω
σταματήσει να το ελπίζω...)

XJR_Billy
14/12/2009, 13:47
Όχι ρε Σταύρο... Χριστουγεννιάτικα...:mad:
Καλή τύχη ρε φιλαράκι... κάθε εμπόδιο για καλό λένε...:beer: :wave2:

shinedown
14/12/2009, 14:05
Δηλαδης όλοι εδω οταν δεν σας εχουν φερει αποδειξη στην καφετερια (η εχουν φέρει με χθεσινή και βαλε ημερομηνια) την ζητατε? Γιατι ειτε το καταλαβαίνετε ειτε όχι ο μαγαζάτορας, αυτο το φπα, απο την τσέπη σας το κλεβει, ίσως οχι αμμεσα αλλα εμεσσα, και στο μέλλων εσεις και ολοι μας καλούμαστε αν το πληρώσουμε.

Και η κλοπη ισχύει για ολους. όταν εγω γλυτώνω (μεσα σε εισαγωγικά το γλυτώνω ε) 200 ευρώ στα 1000 απο αγορα εξοπλισμού δεν αυταπατάμαι οτι καποια στιγμη δεν θα ερθει ο κρατος να μου τα ζητησει με αλλο τροπο.

sergiosm
14/12/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αστα,επειδη εχω μαγαζι και γνωριζω πολυ καλα τι συμβαινει,αν εκοβα αποδειξεις για τα παντα θα το ειχα κλεισει,πιστεψε με....τραγικα δυσκολα τα πραγματα!!!!!!:sad:

ΟΚ θα κλείσεις,

αλλά για πες μου, σε αυτούς που δεν κόβεις απόδειξη τους επιστρέφεις το ΦΠΑ;;;

ggs
14/12/2009, 14:41
Προσωπικά , ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα από τους ελ.επ. που δεν κόβουν απόδειξη , αρκεί να «κόβουν» και την τιμή δίκαια για τον πελάτη…
Π.χ. μπύρα με απόδειξη 5 € , μπύρα χωρίς απόδειξη 3€

Μακάρι , να μπορούσα και εγώ να μην πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ σε φόρους…

Το να «κλέβεις» το κράτος , είναι μια σωστή πράξη ,αρκεί να μοιράζεις τα «κλοπιμαία» με τους υπόλοιπους….

Άλλωστε, όσοι είμαστε ON SHORE είμαστε μ@λ@κες ….
Οι «ξύπνιοι» είναι OFF SHORE….

Anty12
14/12/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το να «κλέβεις» το κράτος , είναι μια σωστή πράξη ,αρκεί να μοιράζεις τα «κλοπιμαία» με τους υπόλοιπους….


Τώρα Γιώργη....το κανες το thread ......30 σελίδες.....:rolleyes:

ggs
14/12/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τώρα Γιώργη....το κανες το thread ......30 σελίδες.....:rolleyes:

...αμα βαλεις και τον ΦΠΑ...:D

super_toto
14/12/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Προσωπικά , ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα από τους ελ.επ. που δεν κόβουν απόδειξη , αρκεί να «κόβουν» και την τιμή δίκαια για τον πελάτη…
Π.χ. μπύρα με απόδειξη 5 € , μπύρα χωρίς απόδειξη 3€

Μακάρι , να μπορούσα και εγώ να μην πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ σε φόρους…

Το να «κλέβεις» το κράτος , είναι μια σωστή πράξη ,αρκεί να μοιράζεις τα «κλοπιμαία» με τους υπόλοιπους….

Άλλωστε, όσοι είμαστε ON SHORE είμαστε μ@λ@κες ….
Οι «ξύπνιοι» είναι OFF SHORE….

Θεωρητικά καταλαβαίνω πως το λες αλλά πρακτικά αυτό είναι η ακραία μορφή καπιταλισμού . Αφήνεις έξω τον κρατικό παρεμβατισμό. Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και τη ζήτηση.
Αν δεν είχαμε τους φόρους, προφανώς όλα όσα χρειάζονταν για να λειτουργήσει μια κοινωνία θα έπρεπε να γίνονται από τον ιδιωτικό παράγοντα καθώς το κράτος μόνο μέσω της φορολογίας μπορεί αποκτήσει έσοδα.

Στην Ιαπωνία για παράδειγμα ο ΦΠΑ είναι 5%. Πρόκειται όμως για καπιτιαλιστική κοινωνία ίσως ακόμη περισσότερο και από την αμερικανική.

Εκτός αν εννοείς ότι αυτό που γράφεις δεν αφορά την γενικότερη φιλοσοφία σου αλλά την αντίδρασή σου για τον τρόπο που γίνονται τα πράγματα στην Ελλάδα.

Anty12
14/12/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
καθώς το κράτος μόνο μέσω της φορολογίας μπορεί αποκτήσει έσοδα.




Λάθος.......εκτός αν αναφέρεσαι αποκλειστικά στο Ελληνικό ...

kokos08
14/12/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΟΚ θα κλείσεις,

αλλά για πες μου, σε αυτούς που δεν κόβεις απόδειξη τους επιστρέφεις το ΦΠΑ;;;


Για να καταλαβεις αυτο το πραγμα που ρωτας πρεπει να εχεις μαγαζι...

ggs
14/12/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θεωρητικά καταλαβαίνω πως το λες αλλά πρακτικά αυτό είναι η ακραία μορφή καπιταλισμού . Αφήνεις έξω τον κρατικό παρεμβατισμό. Όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και τη ζήτηση.
Αν δεν είχαμε τους φόρους, προφανώς όλα όσα χρειάζονταν για να λειτουργήσει μια κοινωνία θα έπρεπε να γίνονται από τον ιδιωτικό παράγοντα καθώς το κράτος μόνο μέσω της φορολογίας μπορεί αποκτήσει έσοδα.

Στην Ιαπωνία για παράδειγμα ο ΦΠΑ είναι 5%. Πρόκειται όμως για καπιτιαλιστική κοινωνία ίσως ακόμη περισσότερο και από την αμερικανική.

Εκτός αν εννοείς ότι αυτό που γράφεις δεν αφορά την γενικότερη φιλοσοφία σου αλλά την αντίδρασή σου για τον τρόπο που γίνονται τα πράγματα στην Ελλάδα.

Ρε φιλε , εμείς έχουμε πάει τον «καπιταλισμό» ένα βήμα παραπάνω…

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ παράγοντας λειτούργει στην κοινωνία μας (υγεία , παιδία κ.λ.π)
ΚΑΙ πληρώνουμε ένα σκασμό φόρους για ανύπαρκτες παροχές του δημοσίου…

Αααα, και χρωστάμε και τις «Μιχαλους»…

super_toto
14/12/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ρε φιλε , εμείς έχουμε πάει τον «καπιταλισμό» ένα βήμα παραπάνω…

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ παράγοντας λειτούργει στην κοινωνία μας (υγεία , παιδία κ.λ.π)
ΚΑΙ πληρώνουμε ένα σκασμό φόρους για ανύπαρκτες παροχές του δημοσίου…

Αααα, και χρωστάμε και τις «Μιχαλους»…

Αυτό λέω κι εγώ. Αρα αναφερόμαστε στην Ελλάδα όχι ότι γενικά στις κοινωνίες οι πολίτες πρέπει να αποφεύγουν τους φόρους.

Elle
14/12/2009, 15:33
Το εύλογο ερώτημα θα ήταν "αν μετά από 4 και 5 μπύρες θα θυμάσαι πόσες ήπιες..."
Οπότε ποιό το νόημα να τις μαζέψεις και να κάνεις το λογαριασμό; :rotflmao:

super_toto
14/12/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λάθος.......εκτός αν αναφέρεσαι αποκλειστικά στο Ελληνικό ...

Γενικά αναφέρομαι.

Sapadak
14/12/2009, 17:03
Οταν παρεις 3 ποτα και το 4ο ειναι κερασμενο, πρεπει μαλλον να θεωρειτε επιστροφη μη αποδοθεντα ΦΠΑ

ermiss
14/12/2009, 17:17
Για να σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδιά.

Ψωνίζω ένα προιόν 100 ευρώ, ο μπακάλης βάζει στην τσέπη του 80 ευρώ στα οποία περιέχεται ΚΑΙ το κέρδος του. Τα υπόλοιπα 20 ευρώ είναι ο φόρος που πληρώνω ΕΓΩ σαν τελικός καταναλωτής προς το κράτος.

ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ στο μπακάλη, από την τσέπη μου τα βγάζω προς το κράτος.

Αν εσύ ρε μπακάλη γιατί έχεις ανάγκη αφαιρείς αυτό το ποσό, επειδή απλά σου δίνετε η δυνατότητα, και κυρίως επειδή ΔΕΝ βγαίνεις. Τότε γιατί να μην έρθω και εγώ να κλέψω απο εσένα φαγητό των 20 ευρώ που πεινάω και δεν βγαίνω να ψωνίσω να φάω?

Ρε δεν πάμε καλά.... Κλέβουν επειδή έχουν ανάγκη, αλλά αν τους ανοίξει κανένα αλλοδαπό την βιτρίνα να ψωνίσει απο την ταμειακή τους έχουν το δικαίωμα να πάρουν την αστυνομία...

Κλοπή είναι και τα δύο...

harvester
14/12/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για να σοβαρευτούμε λίγο ρε παιδιά.


επειδη βλεπω οτι εχεις αναγκη απο σοβαροτητα.
μαλλον θα πρεπει να εχεις υποψιν το κλεισιμο των βιβλιων για το οποιο δεν βλεπω κανενας δημοσιος υπαλληλος να παραπονεθηκε ασε που εχω την υποψια οτι ουτε ξερετε ποσα πληρωνει ενα μαγαζι στο κλεισιμο.


αλλα μηπως δεν ειναι κλεψια να εχουμε τοσους δημοσιους υπαλληλους να παιρνουν μισθους και να καθονται? μηπως δεν ειναι κλεψια μια γυναικα δημοσιος υπαλληλος να καθεται μετα απο εγκυμοσυνη τον τριπλασιο χρονο απο μια στον ιδιωτικο τομεα

μηπως δεν ειναι κλεψια να παιρνει εφαπαξ ενα 60 ο δημοσιος υπαλληλος και ο ιδιωτικος να παιρνει τα @@ του.?

μηπως δεν ειναι κλεψια να παιρνουν 6000 μισθο οι διευθυντες του οσε?
μηπως δεν ειναι κλεψια να ειναι μεσα στα κεπ 5 ασχετα παιδακια που δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν
?
μηπως δεν ειναι κλεψια ο αδερφος μου στον στρατο να παιρνει 3000 στο κοσεβο τον μηνα?

μηπως δεν ειναι κλεψια που οι αστυνομικοι μπορουν να παρουν συνταξη στα 23+2 του στρατου?

μηπως δεν ειναι κλεψια να πληρωνουν οι καφετεριες 30000+ τον χρονο στον δημο και μαζι μ'αυτα να ξαναπληρωνουν δημοτικα τελη σε καθε λογαριασμο που τους ερχεται?


για οσους ανησυχουν για τις αποδειξεις η εφορια προβλεψε καθε δυο χρονια κοψεις δεν κοψεις να ερχεται και να σου ζηταει ενα 10000 για να μην ερθει να σου κανει ελενχο. οποτε μην αγχωνεστε μια χαρα μας γαμανε.

αυτοι που βγαζουν λεφτα πλεον στην ελλαδα δεν ειναι οι ιδιωτες μικρων επιχηρησεων αλλα οι εχοντες το ακινητο. αυτοι καθαριζουν 5000 το μηνα ενοικιο χωρις να σηκωνονται απο το κρεβατι.
εχω 20 τετραγωνικα μαγαζι και ειμαι ευτυχισμενος που πληρωνω 2000
:wave2:


και στην τελικη αφου νιωθετε τοσο μαλακες που γινατε δημοσιοι υπαλληλοι γιατι δεν φευγετε να ανοιξετε ενα μαγαζακι και καθε μερα κανετε ποριες για μονιμοποιηση?

harvester
14/12/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Προσωπικά , ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα από τους ελ.επ. που δεν κόβουν απόδειξη , αρκεί να «κόβουν» και την τιμή δίκαια για τον πελάτη…
Π.χ. μπύρα με απόδειξη 5 € , μπύρα χωρίς απόδειξη 3€


μπυρα χωρις αποδειξη 3? :rotflmao:

ποσο ειναι το φπα ρε φιλε 45%


http://archive.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=15.03.2009,id=96000724

ermiss
14/12/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
επειδη βλεπω οτι εχεις αναγκη απο σοβαροτητα.
μαλλον θα πρεπει να εχεις υποψιν το κλεισιμο των βιβλιων για το οποιο δεν βλεπω κανενας δημοσιος υπαλληλος να παραπονεθηκε ασε που εχω την υποψια οτι ουτε ξερετε ποσα πληρωνει ενα μαγαζι στο κλεισιμο.


αλλα μηπως δεν ειναι κλεψια να εχουμε τοσους δημοσιους υπαλληλους να παιρνουν μισθους και να καθονται? μηπως δεν ειναι κλεψια μια γυναικα δημοσιος υπαλληλος να καθεται μετα απο εγκυμοσυνη τον τριπλασιο χρονο απο μια στον ιδιωτικο τομεα

μηπως δεν ειναι κλεψια να παιρνει εφαπαξ ενα 60 ο δημοσιος υπαλληλος και ο ιδιωτικος να παιρνει τα @@ του.?

μηπως δεν ειναι κλεψια να παιρνουν 6000 μισθο οι διευθυντες του οσε?
μηπως δεν ειναι κλεψια να ειναι μεσα στα κεπ 5 ασχετα παιδακια που δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν
?
μηπως δεν ειναι κλεψια ο αδερφος μου στον στρατο να παιρνει 3000 στο κοσεβο τον μηνα?

μηπως δεν ειναι κλεψια που οι αστυνομικοι μπορουν να παρουν συνταξη στα 23+2 του στρατου?

μηπως δεν ειναι κλεψια να πληρωνουν οι καφετεριες 30000+ τον χρονο στον δημο και μαζι μ'αυτα να ξαναπληρωνουν δημοτικα τελη σε καθε λογαριασμο που τους ερχεται?


για οσους ανησυχουν για τις αποδειξεις η εφορια προβλεψε καθε δυο χρονια κοψεις δεν κοψεις να ερχεται και να σου ζηταει ενα 10000 για να μην ερθει να σου κανει ελενχο. οποτε μην αγχωνεστε μια χαρα μας γαμανε.

αυτοι που βγαζουν λεφτα πλεον στην ελλαδα δεν ειναι οι ιδιωτες μικρων επιχηρησεων αλλα οι εχοντες το ακινητο. αυτοι καθαριζουν 5000 το μηνα ενοικιο χωρις να σηκωνονται απο το κρεβατι.
εχω 20 τετραγωνικα μαγαζι και ειμαι ευτυχισμενος που πληρωνω 2000
:wave2:

1ον. κλείσιμο βιβλίων.
ΔΕΝ ήταν υποχρεωτικό, γιατί δεν το αρνήθηκαν να πάνε σε τακτικό έλεγχο όπως τόσα χρόνια πριν και να το κλείσουν νόμιμα? Μήπως επειδή 99% θα βρούν διαφορές?

2ον. Μιλάμε για μισθωτούς Vs εμπόρους, ο παλιός πόλεμος μεταξύ "λαμόγιων και κηφήνων" είναι άλλη συζήτηση. Το θέμα μας είναι όμως τα οικονομικά των εμπορικών, δεν έχω καμία πρόθεση-διάθεση να τα συμψηφίσω με το ανέκδοτο του δημόσιου τομέα, είναι άλλη συζήτηση και ευχαρίστως να την ανοίξουμε, αλλά σε διαφορετικό θέμα.

3ον. Το θέμα του ΦΠΑ οπως και να έχει είναι κλοπή, γιατί είναι δανεικά χρήματα απο τον καταναλωτή που ΠΡΕΠΕΙ να πάνε στο κράτος.


4ον.Το χειρότερο όμως, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί, είναι τα ακίνητα και θα κάνει πολύ καλά να τους κόψει τον κώλο με φόρους. Ε9 και έλεγχος υπεράκτιων εταιρειών. Δεν μπορεί να υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ακίνητα και να μην δηλώνουν εισοδήματα απο ενοίκια οι ιδιοκτήτες. Ας το ελέγξουν απο το Ε5 των ενοικιαστών όπου αναφέρουν τον ιδιοκτήτη. Διασταύρωση στοιχείων και χτύπημα στο κεφάλι...
Πέρα απο την λιανική και το εμπόριο και τα καταστήματα, όπου μπορεί να ελεγχθεί κάθε επιχείρηση σε μεγάλο βαθμό, απο τις αγορές της. Είναι τα παροχής υπηρεσιών. Γιατροί, εργολάβοι, τεχνίτες κλπ. Εκεί όπου χάνετε η έννοια των αγορών-πωλήσεων εξαφανίζετε και κάθε έννοια ελέγχου βάση στοιχείων-δηλώσεων κλπ. Μόνο με επιτόπου έλεγχο μπορεί να ελέγξεις και να κόψεις πρόστιμα. Οπότε μονόδρομος η φορολόγηση μέσω του πόθεν έσχες, φορολόγηση δηλαδή στον τρόπο ζωής και όχι στα οικονομικά στοιχεία, δλδ σε ακίνητα, καταθέσεις, οχήματα, έξοδα καρτών κλπ.

kokos08
14/12/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εχω 20 τετραγωνικα μαγαζι και ειμαι ευτυχισμενος που πληρωνω 2000
:wave2:

Ξεχασες το εμπορικο επιμελητηριο καθε χρονο,το ΦΠΑ καθε τριμηνο,τα ρευματα,τα τηλεφωνα,την χασουρα αν χαλασει καποιο μηχανημα,το πεσιμο απο κανενα λησταρχο που μπορει να σου αδειασει το μαγαζι σε 1 λεπτο κι εσυ να τρεχεις για δανεια για να ξαναγεμισεις το μαγαζι,ξεχασες επισης αυτους που σου χρωστανε με την λογικη του "θα στα φερω αυριο,εμενα φοβασαι?" και εξαφανιζονται εντελως...μην καθησω να θυμηθω κι αλλα..ηδη φουντωσα...

harvester
14/12/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Ξεχασες το εμπορικο επιμελητηριο καθε χρονο,το ΦΠΑ καθε τριμηνο,τα ρευματα,τα τηλεφωνα,την χασουρα αν χαλασει καποιο μηχανημα,το πεσιμο απο κανενα λησταρχο που μπορει να σου αδειασει το μαγαζι σε 1 λεπτο κι εσυ να τρεχεις για δανεια για να ξαναγεμισεις το μαγαζι,ξεχασες επισης αυτους που σου χρωστανε με την λογικη του "θα στα φερω αυριο,εμενα φοβασαι?" και εξαφανιζονται εντελως...μην καθησω να θυμηθω κι αλλα..ηδη φουντωσα...
δεν τα ξεχναω καθολου γιατι τα ζω καθε μερα.

350 ευρω σε ρευμα πληρωνω, οι εταιριες πλεον με τα μηχανηματα σου κανουν την μαγκια να κανεις συμβολαιο ετησιο υποστηριξης(αν δεν κανεις σου φουσκωνουν τα ανταλλακτικα) βαλε 1500 εκει
καλα απο χρωστουμενα σε κανουν να νιωθεις και γυφτος που τα ζητας
και φυσικα η λεξη 8ωρο και πενθημερο στον μικροεπαγγελατια ειναι για γελια

harvester
14/12/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
1ον. κλείσιμο βιβλίων.
ΔΕΝ ήταν υποχρεωτικό, γιατί δεν το αρνήθηκαν να πάνε σε τακτικό έλεγχο όπως τόσα χρόνια πριν και να το κλείσουν νόμιμα? Μήπως επειδή 99% θα βρούν διαφορές?


πλακα κανεις
ξερεις οτι μπορουν να ζητησουν τιμολογιο για τον μολυβι που γραφεις?
ξερεις οτι πρεπει να κλισεις το μαγαζι σου για οσο χρειαστει μεχρι να τελιωσουν τον ελενχο?
σκεψου σε 20 τετραγωνικα να εχω απο το πρωι μεχρι το βραδυ τρεις ανθρωπους να μου ζητανε τιμολογια για 10000 ειδη που εχω και που πρεπει να μετρησω μπροστα τους.
+οσο πελατες μπαινουν θα με παιρναν για κελφτη

devil's animal
14/12/2009, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Ξεχασες το εμπορικο επιμελητηριο καθε χρονο,το ΦΠΑ καθε τριμηνο,τα ρευματα,τα τηλεφωνα,την χασουρα αν χαλασει καποιο μηχανημα,το πεσιμο απο κανενα λησταρχο που μπορει να σου αδειασει το μαγαζι σε 1 λεπτο κι εσυ να τρεχεις για δανεια για να ξαναγεμισεις το μαγαζι,ξεχασες επισης αυτους που σου χρωστανε με την λογικη του "θα στα φερω αυριο,εμενα φοβασαι?" και εξαφανιζονται εντελως...μην καθησω να θυμηθω κι αλλα..ηδη φουντωσα...

αφου ειναι τοσο χαλια ρε παιδια γιατι δεν τα κλεινετε?

ακουω μια διαρκη μουρμουρα απο εμπορους και καταστηματαρχες αλλα δεν βλεπω να γινονται κλεισιματα...

καθε χρονο τετοια εποχη τα ιδια...
"δεν υπαρχει κινηση στην αγορα"
"ο κοσμος δεν ψωνιζει. βγαινει μονο βολτα και χαζευει"
"πολυ δυσκολα τα πραγματα"

:a16: :a16: :a16: :a16:

αφου μπαινετε και μεσα ή βγαζετε ενα απλο μεροκαματο (οπως ισχυριζεστε) γιατι δεν τα κλεινετε τα καταστηματα σας??

πηγαιντε να γινετε delivery boys,να βγαζετε το ιδιο μεροκαματο και να μην εχετε και αγχος....
:wave2:

mats8282
14/12/2009, 18:11
Μην γκρινιαζετε ρε....Παλι καλα που εχουμε και αυτα που εχουμε να λετε....

Αυτη την στιγμη αμα ξαπλωσεις ολους τους ανεργους της χωρας στην ευθεια,με μεσο ορο υψους το 1.75,θα πρεπει να κανεις 1,286.25 χιλιομετρα για να φτασεις στο τελος.....Αθηνα-Θεσ/κη-Αθηνα-Λαμια και εχεις και ρεστα.....

:wave2:

harvester
14/12/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αφου ειναι τοσο χαλια ρε παιδια γιατι δεν τα κλεινετε?

ακουω μια διαρκη μουρμουρα απο εμπορους και καταστηματαρχες αλλα δεν βλεπω να γινονται κλεισιματα...

καθε χρονο τετοια εποχη τα ιδια...
"δεν υπαρχει κινηση στην αγορα"
"ο κοσμος δεν ψωνιζει. βγαινει μονο βολτα και χαζευει"
"πολυ δυσκολα τα πραγματα"

:a16: :a16: :a16: :a16:

αφου μπαινετε και μεσα ή βγαζετε ενα απλο μεροκαματο (οπως ισχυριζεστε) γιατι δεν τα κλεινετε τα καταστηματα σας??

πηγαιντε να γινετε delivery boys,να βγαζετε το ιδιο μεροκαματο και να μην εχετε και αγχος....
:wave2:
νομιζεις ειναι τοσο απλο να το κλισεις
πρωτον για να το ανοιξεις εχεις παρει σιγουρα δανειο που δεν γινεται να το αποσβεσεις δουλευοντας ντελιβερι
δευτερον εχεις συμβολαιο με τον ιδιοκτητη που σημαινει οτι για να φυγεις πρεπει να του δωσεις στο χερι οσο λεει ο νομος
και αν εχεις φρανσαιζ πρεπει να πληρωσεις και τον αρχηγο
και βαλε και το κλεισιμο βιβλιων μιλαμε πρεπει να δουλεψεις delivery τρεις ζωες για να καθαρισεις.

αν λοιπον ενα μαγαζι σου δινει κερδος 7000 τον μηνα με παγια εξοδα 6500. οπως καταλαβαινεις βαζεις τα 500 στην τσεπη και κανεις την παπια γιατι 6500 δεν βγαζεις ουτε με 10 δουλειες την μερα να κανεις για να ξεπληρωσεις
απλα παιρνεις τον ρισκο και το ανοιγεις για να μην ψαχνεις μια ζωη για δουλεια.
αν πετυχεις ζεις αξιοπρεπως αν αποτυχεις λες οτι προσπαθησες
απλα δεν ειναι παντα προβλεψιμο αν ολα πανε καλα.

kokos08
14/12/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αφου ειναι τοσο χαλια ρε παιδια γιατι δεν τα κλεινετε?


Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση...αλλα απο την στιγμη που μπαινεις σε ενα τετοιο τρυπακι δυσκολα βγαινεις μετα...για πολλους λογους!
Παντος ειναι αληθεια οτι τα μαγαζια δεν βγαζουν τα λεφτα που νομιζετε. Αν δεν το ζησεις δεν θα το δεις ποτε...Ειπα πιο πανω οτι κι εγω πριν ανοιξω μαγαζι τα ιδια ελεγα,επεσα απο τα συννεφα ομως...

harvester
14/12/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση...αλλα απο την στιγμη που μπαινεις σε ενα τετοιο τρυπακι δυσκολα βγαινεις μετα...για πολλους λογους!
Παντος ειναι αληθεια οτι τα μαγαζια δεν βγαζουν τα λεφτα που νομιζετε. Αν δεν το ζησεις δεν θα το δεις ποτε...Ειπα πιο πανω οτι κι εγω πριν ανοιξω μαγαζι τα ιδια ελεγα,επεσα απο τα συννεφα ομως...
μια απο τα ιδια για να μην πω το αγχος που δεν παλευεται με τιποτα

ermiss
14/12/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
πλακα κανεις
ξερεις οτι μπορουν να ζητησουν τιμολογιο για τον μολυβι που γραφεις?
ξερεις οτι πρεπει να κλισεις το μαγαζι σου για οσο χρειαστει μεχρι να τελιωσουν τον ελενχο?
σκεψου σε 20 τετραγωνικα να εχω απο το πρωι μεχρι το βραδυ τρεις ανθρωπους να μου ζητανε τιμολογια για 10000 ειδη που εχω και που πρεπει να μετρησω μπροστα τους.
+οσο πελατες μπαινουν θα με παιρναν για κελφτη

και αυτή είναι η έννοια του τακτικού ελέγχου.

ή περαιώνεις και ηρεμείς ή έρχονται για έλεγχο.

Εκτός και αν δεν θέλεις καθόλου έλεγχο....

kokos08
14/12/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αν λοιπον ενα μαγαζι σου δινει κερδος 7000 τον μηνα με παγια εξοδα 6500. οπως καταλαβαινεις βαζεις τα 500 στην τσεπη και κανεις την παπια

Eλα ρε συ,εσυ βαζεις και 500 στην τσεπη,εσυ πρεπει να κλεβεις πολυ! Στειλε πμ το κολπο γιατι εγω ουτε τοσα δεν βαζω!:lol:

harvester
14/12/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Eλα ρε συ,εσυ βαζεις και 500 στην τσεπη,εσυ πρεπει να κλεβεις πολυ! Στειλε πμ το κολπο γιατι εγω ουτε τοσα δεν βαζω!:lol:
απλα δεν εχω γυναικα :lol:

kokos08
14/12/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
απλα δεν εχω γυναικα :lol:

Tι μαλ@@ας ειμαι!!!

kokos08
14/12/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μια απο τα ιδια για να μην πω το αγχος που δεν παλευεται με τιποτα


Αγχος???? Αρχισα τους γιατρους,εβγαλα τριχοφαγο,εχω νευρα ολη μερα,το βραδυ βλεπω εφιαλτες,ασε... τελικα ολοι τα ιδια συμπτωματα εχουμε ε? Δεν ειμαι ο μονος,ωραια,πηρα θαρρος τωρα!!! GO ON!:beer:

ermiss
14/12/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση...αλλα απο την στιγμη που μπαινεις σε ενα τετοιο τρυπακι δυσκολα βγαινεις μετα...για πολλους λογους!
Παντος ειναι αληθεια οτι τα μαγαζια δεν βγαζουν τα λεφτα που νομιζετε. Αν δεν το ζησεις δεν θα το δεις ποτε...Ειπα πιο πανω οτι κι εγω πριν ανοιξω μαγαζι τα ιδια ελεγα,επεσα απο τα συννεφα ομως...

Κανείς δεν είπε ότι βγάζουν τρελά λεφτά, την παρανομία καυτηριάζουμε.
Η απόκρυψη εσόδων και η μη έκδοση απόδειξης(να βάζεις το 19% τηας αξίας στην τσέπη σου ΠΕΡΑΝ του καθαρού κέρδους) είναι παράνομη. Τελεία και παύλα.

Τώρα αν δεν βγαίνουν τα μαγαζιά. Παιδιά συγνώμη αλλά υπάρχουν κάποια πολύ καλά εργαλεία που λέγονται business plan και σας βοηθάνε να καταλάβετε κατά πόσο βιώσιμο είναι ένα κατάστημα.

Απο εκεί και πέρα, κανείς δεν σας λέει ότι θα έχετε πάντα κέρδη. Αυτή είναι η διαφορά με τους μισθωτούς.
Το ρίσκο... Δεν παίρνεις 700 κάθε μήνα βρέξει χιονίσει, αλλά αν πας καλά μπορεί να βγάζεις 2.000 το μήνα, αν όχι μπορείς να μπεις μέσα. Το ρίσκο το περιορίζεις μόνος σου με τις αποφάσεις σου και τις επιλογές σου...

Και απο την άλλη, δεν μπορεί να ανοίγεις μαγαζάκι, καφετέρια κλπ και να αλλάζεις την "ποιότητα" ζωής σου με αγορές... Χωρίς να προβλέψεις τις δυσκολίες. Πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν ανοίγεις καφέ ορθάδικο και να παίρνεις σε ένα μήνα την Ζ3 ή την Busa.... Δεν σου φταίει κανείς τότε...

harvester
14/12/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αγχος???? Αρχισα τους γιατρους,εβγαλα τριχοφαγο,εχω νευρα ολη μερα,το βραδυ βλεπω εφιαλτες,ασε... τελικα ολοι τα ιδια συμπτωματα εχουμε ε? Δεν ειμαι ο μονος,ωραια,πηρα θαρρος τωρα!!! GO ON!:beer:
ερχονται τα χριστουγεννα και λεω αμαν ποτε θα περασουν

-μειωμενη κινηση γιατι περιμενουν τις εκπτωσεις του ιανουριου
-συνεχωμενο ωραριο
-τριημερα αργιας = καθολου ταμειο
-δωρο χριστουγεννων υπαλληλου
-απογραφη
-πληρωμες εμπορων για να κλισουν βιβλια

και μετα σου ζητανε να γ@μησεις κιολας:rotflmao:

devil's animal
14/12/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
νομιζεις ειναι τοσο απλο να το κλισεις
πρωτον για να το ανοιξεις εχεις παρει σιγουρα δανειο που δεν γινεται να το αποσβεσεις δουλευοντας ντελιβερι
δευτερον εχεις συμβολαιο με τον ιδιοκτητη που σημαινει οτι για να φυγεις πρεπει να του δωσεις στο χερι οσο λεει ο νομος
και αν εχεις φρανσαιζ πρεπει να πληρωσεις και τον αρχηγο
και βαλε και το κλεισιμο βιβλιων μιλαμε πρεπει να δουλεψεις delivery τρεις ζωες για να καθαρισεις.

αν λοιπον ενα μαγαζι σου δινει κερδος 7000 τον μηνα με παγια εξοδα 6500. οπως καταλαβαινεις βαζεις τα 500 στην τσεπη και κανεις την παπια γιατι 6500 δεν βγαζεις ουτε με 10 δουλειες την μερα να κανεις για να ξεπληρωσεις
απλα παιρνεις τον ρισκο και το ανοιγεις για να μην ψαχνεις μια ζωη για δουλεια.
αν πετυχεις ζεις αξιοπρεπως αν αποτυχεις λες οτι προσπαθησες
απλα δεν ειναι παντα προβλεψιμο αν ολα πανε καλα.

ρε συ Mozart αν λοιπον ξεπληρωσεις το δανειο, θα σου μεινει η επιχειρηση και θα βγαζεις πολυ καλα λεφτα...
μπορει λοιπον τα πρωτα 2-3-5-8 χρονια να εχεις το δανειο στο κεφαλι σου και να βαζεις 500 στην τσεπη αλλα μετα θα βαζεις τα 500+το ποσο του δανειου. ασε που θα εισαι και χρονια στην γειοτνια και ισως να εχεις και περισσοτερη δουλεια απ'οταν πρωτοανοιξες.

ακομα και αν δεν γουσταρεις να εχεις το αγχος, ξεπληρωσε το δανειο και κλειστην μετα την επιχειρηση. τι σε εμποδιζει?

ξεπληρωνεις το δανειο σου και μετα λες,ναι κυριοι απετυχα. (μπορεις και να πουλησεις και τον αερα και να βγαλεις και κατι...)

δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...
εν ολιγοις για μενα ο χαμηλομισθωτος του ιδ.τομεα των 750?-850? ζει πολυ πιο δυσκολα απ'τον οποιοδηποτε (εξαιρουνται οι χαμηλοσυνταξιουχοι)..
:wave2:

harvester
14/12/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Τώρα αν δεν βγαίνουν τα μαγαζιά. Παιδιά συγνώμη αλλά υπάρχουν κάποια πολύ καλά εργαλεία που λέγονται business plan και σας βοηθάνε να καταλάβετε κατά πόσο βιώσιμο είναι ένα κατάστημα.


ασε αυτα τα business plan εχουν χαντακωσει κοσμο και κοσμακι.
οι περισσοτερες βασιζονται σε νουμερα εξωτερικου που καμια σχεση δεν εχουν με την ελλαδα να μην πω οτι καθε πολη εχει τον δικο της χαρακτηρα και δεν ξερεις τι και ποσο θα παει.
ανοιξαν στην σαλονικη μαγαζι με πατατες και περιμενες ουρα για να παρεις και ανοιξε το ιδιο στην λαρισα παλι στο κεντρικοτερο σημειο και ο κοσμος ελεγε πατατες εχουμε και σπιτι σιγα μην πληρωσουμε:lol:

να μην για τα mc donalds που φουνταρανε σε ενα χρονο εδω στη λαρισα

ανοιγεις ενα ψηλικατζιδικο και το επομενο χρονο αγοραζει ο βεροπουλος το χωραφι που κατουρασες και εσυ δεν εχεις ουτε μερος να πας για κατουρημα οχι να δουλεψεις.

εχω πολλα παραδειγματα αλλα οκ οι αποδηξεις ειναι φοροδιαφυγη. αλλα οταν σε κλεβουν καθε μερα το ιδιο κανεις για να επιβιωσεις το ειπε και ο λαζοπουλος :lol:

παντως για να βγαλεις το 1500 του δημοσιου υπαλληλου πρεπει να δουλεψεις τουλαχιστον τις διπλασιες ωρες, να χρεωθεις στις τραπεζες για να ανοιξεις μαγαζι, να ζεις ολη μερα με το ανχος και αν πανε ολα καλα

harvester
14/12/2009, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε συ Mozart αν λοιπον ξεπληρωσεις το δανειο, θα σου μεινει η επιχειρηση και θα βγαζεις πολυ καλα λεφτα...
μπορει λοιπον τα πρωτα 2-3-5-8 χρονια να εχεις το δανειο στο κεφαλι σου και να βαζεις 500 στην τσεπη αλλα μετα θα βαζεις τα 500+το ποσο του δανειου. ασε που θα εισαι και χρονια στην γειοτνια και ισως να εχεις και περισσοτερη δουλεια απ'οταν πρωτοανοιξες.

ακομα και αν δεν γουσταρεις να εχεις το αγχος, ξεπληρωσε το δανειο και κλειστην μετα την επιχειρηση. τι σε εμποδιζει?

ξεπληρωνεις το δανειο σου και μετα λες,ναι κυριοι απετυχα. (μπορεις και να πουλησεις και τον αερα και να βγαλεις και κατι...)

δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...
εν ολιγοις για μενα ο χαμηλομισθωτος του ιδ.τομεα των 750?-850? ζει πολυ πιο δυσκολα απ'τον οποιοδηποτε (εξαιρουνται οι χαμηλοσυνταξιουχοι)..
:wave2:
συγκεκριμενα για μενα το δανειο ειναι 1300 ευρω τον μηνα για φωτογραφικο εκτυπωτικο μηχανημα. και επειδη δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λες, εχω ηδη ενα στην αποθηκη που μολις ξεχρεωθηκε αχρηστευτικε γιατι βγηκαν οι ψηφιακες και εκεινο δεν εκτυπωνει ψηφιακα.
οπως καταλαβαινεις και αυτοι με την τεχνολογια εχουν μαγαζια που καθε μερα θελουν να πουλησουν. ετσι λοιπον ακυρωνουν τις τεχνολογιες καθε χρονο για να δινεις τα λεφτα σου σ'αυτους.
αν λοιπον βγει τρισδιαστατη φωτογραφια εγω το μηχανημα θα το βαλω στον κωλο μου και μου στοιχησε 95000.
αν λοιπον σε 5 χρονια βγει κατι καινουριο αυτο θα κανω και θα ειμαι ακομα ενας ανεργος + οτι θα χρωσταω στην εφορια γιατι δεν λαμβανει ως ζημιογονο την επιχηρηση μου αλλα ως επικερδη αφου εχει ηδη δυο μηχανηματα
αερα?
καλα που ζεις?

ggs
14/12/2009, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μπυρα χωρις αποδειξη 3? :rotflmao:

ποσο ειναι το φπα ρε φιλε 45%


http://archive.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=15.03.2009,id=96000724


Βγαλε τον ΦΠΑ 19%…
Βγαλε και τον φορο επι του τζιρου (25-35 %) που ΔΕΝ θα πληρώσει…
Μια χαρα είναι η μπυρα 3 € …και για τους δυο μας , φιλαράκι…. Είπαμε …να «κλέβουμε»,ΑΛΛΑ να τα μοιραζόμαστε….
:beer:

guzzistas
14/12/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
επειδη βλεπω οτι εχεις αναγκη απο σοβαροτητα.
...και στην τελικη αφου νιωθετε τοσο μαλακες που γινατε δημοσιοι υπαλληλοι γιατι δεν φευγετε να ανοιξετε ενα μαγαζακι και καθε μερα κανετε ποριες για μονιμοποιηση?

ελα μου ντε! γιατί?????


Ωραίοι όμως και οι κ.κ. κυβερνώντες... σιγά σιγά πάνε να μας βάλουν να φαγωνόμαστε μεταξύ μας... δεν μου αρέσει αυτό το "μαγαζάτορες VS υπάλληλοι"... όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε....

Αυτός που δεν κόβει απόδειξη είναι ο εγκληματίας ή ο βουλευτής που αντί να πάρει prius πήρε Lexus 3000 κυβικά ή ο κάθε δημόσιος λειτουργός μιζαδόρος?

lostmember
14/12/2009, 21:30
το προβλημα ξεκιναει απο τον πολυ μικρο βασικο μισθο στον ιδιωτικο τομεα
Δεν ειναι δυνατο να ζησει και ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ με 1800 ευρω το μηνα (αν δουλευουν κ οι δυο)
καλο για τις μεγαλες εταιρειες με ανελαστικα προιοντα που πληρωνουν λιγα κ εχουν υπερκερδη τα οποια υπαρχουν 1000000 τροποι για να μην φορολογηθουν
κακο για τις μικρες επιχειρησεις γιατι μειωνεται το κοστος, ομως τελικα ο τζιρος μειωνεται κ η επιβιωση ειναι πια το ζητουμενο(φοροκλοπη μη δηλωση εργαζομενων στο ικα εικονικα τιμολογια κλπ)
κακο γιατι ολοι ζητανε το δημοσιο με τη σιγουρια του κ τους καλυτερους μισθους του κ το αραλικι του
κακο γιατι πολλοι χωρις καμμια γνωση του αντικειμενου προσπαθουν να ανοιξουν ενα μαγαζακι κ μπαινουν μεσα αυξανοντας ταυτοχρονα κ τα ενοικια σε δυσθεωρατα υψη

Το πως σε μια καπιταλιστικη(δεν ειμαι κατα του συστηματος) κοινωνια μπορουν αυτες οι στρεβλωσεις να μειωθουν ειναι εντελως αλλη συζητηση

Παντως η φοροδιαφυγη δεν ειναι το κυριωτερο προβλημα για την καταντια της ελληνικης οικονομιας
αλλα το οτι ενα εργο κοστιζει 3πλασια απο οτι θα επρεπε, το οτι το ικα ενω θα επρεπε να ειναι κερδοφορο καταληγει να απορροφα τεραστια κονδυλια και τελικα συνταξεις δε προκειται να παρουμε κ πολλα αλλα

zephyr1
15/12/2009, 07:18
Τι αυτο ηταν?:confused:































Γαμιεται ο mozart.:mad::rotflmao:

kokos08
15/12/2009, 08:19
Παιδια πραγματικα εχει ξεφυγει το θεμα,ΜΟΝΟ αν εχεις δοκιμασει και σαν υπαλληλος και σαν ελ. επαγγελματιας μπορεις να καταλαβεις τι συμβαινει.
Ειμαστε για κλαματα και οι δυο!!! Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Μην μενετε στα νουμερα,δεν μενει ΤΙΠΟΤΑ στην τσεπη! Μην το αμφισβητειτε αυτο που λεω,δεν εχω κανενα λογο να σας πω παπαριες,δεν με ξερετε,δεν σας ξερω.

harvester
15/12/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τι αυτο ηταν?:confused:







Γαμιεται ο mozart.:mad::rotflmao:
krima τα χρονια σου :lol:

950dim
15/12/2009, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Παιδια πραγματικα εχει ξεφυγει το θεμα,ΜΟΝΟ αν εχεις δοκιμασει και σαν υπαλληλος και σαν ελ. επαγγελματιας μπορεις να καταλαβεις τι συμβαινει.
Ειμαστε για κλαματα και οι δυο!!! Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Μην μενετε στα νουμερα,δεν μενει ΤΙΠΟΤΑ στην τσεπη! Μην το αμφισβητειτε αυτο που λεω,δεν εχω κανενα λογο να σας πω παπαριες,δεν με ξερετε,δεν σας ξερω.

Aναλογα φιλε...παιζουν πολλα ρολο...τι επιχειρηση εχεις,τι αντικειμενο,σε ποια περιοχη,ποσο ¨ασελγεις¨ στους πελατες κλπ...
Στελνουν φιλο μου που εψαχνε για ντουλαπια κουζινας,εντοιχιζομενα και τετοια,υποτιθεται σε γνωστο μαγαζι και ο εμπορος του δινει μια τιμη ¨φιλικη¨*αφου πηγε απο γνωστο,12000 ευρω!
Παιρνει μια προσφορα με αντιστοιχα υλικα/σχεδια κλπ απο αλλο καταστημα...9000!
Πηγαινει στον ¨γνωστο¨,του δειχνει τη προσφορα και του λεει ο τυπος:
Οκ,θα στ΄αφησω κι εγω 9000!
Σα να του λεει ¨ωραια θα περνουσαμε οι δυο μας¨...φυσικα την εκανε Λουης!
Αν κοιτας να δαγκωσεις τον πελατη για να παρεις πιο γρηγορα την SLK τοτε χρειαζεσαι τον Σαμοιλη...
Το ασχημο ειναι πως οι περισσοτεροι επιχ/τιες σκεφτονται ετσι...να ανοιξω σημερα ενα μαγαζακι και να κοιταξω να ¨φτιαχτω¨...εχθες!

Cpt. Haddock
15/12/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
[...]όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε....[...]

Όχι αγαπητέ μου δε βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Ο μισθωτός θελοντας και μή την πληρώνει την εφορία του :wave2:

Άσε που κάθε προσπάθεια άυξησης των εσόδων του κράτους απο τους μισθωτούς ξεκινάει (είδατε την ανακοινωση για τα μπονους του ιδιωτικου τομέα χθες; 90% εφορία :lol: :a021: )

Τσιμπάγαμε κι ενα εξτρα Φλεβάρη μηνα, πάει κι αυτό :lol:

iosif
15/12/2009, 09:30
Λίγο πριν τις εκλογές του 2000, μια εφοριακός έπεσε τυχαία πάνω σε ένα σκάνδαλο. Ένας «παράγοντας» της περιοχή της ήταν ανύπαρκτος για την Εφορία. Ενώ δηλαδή όλοι τον ήξεραν - είχε διάφορες επιχειρήσεις και ένα μαγαζί σε κεντρικό δρόμο – φορολογικά δεν υπήρχε. Το ΑΦΜ του δεν παρέπεμπε πουθενά και τα τιμολόγια και οι αποδείξεις που εξέδιδε ήταν πλαστά.

Η εφοριακός συζήτησε το θέμα με τον Έφορο της ο οποίος της υποσχέθηκε ότι θα το δει προσωπικά και της συνέστησε να μην πει κουβέντα σε κανένα. Άλλωστε θα έπρεπε να κινηθούν προσεκτικά καθότι ο «παράγων» δεν είχε μόνο επιχειρηματική δράση αλλά και κοινωνική. Στις δημοτικές εκλογές είχε στηρίξει τον αριστερό υποψήφιο – αν και ο ίδιος ήταν «γαλάζιος» - ενώ συχνά ενίσχυε πολλά τοπικά σωματεία κυρίως αθλητικά.

Οι εβδομάδες περνούσαν και η εφοριακός αντιλαμβανόταν ότι ο εν λόγω «παράγοντας» συνέχιζε κανονικά τις δραστηριότητες του. Τυχαία κάποια στιγμή και μέσω προσωπικών σχέσεων «η πρωταγωνίστρια μας» συναντήθηκε με πολιτικό του υπουργείου Οικονομικών. Ο πολιτικός άκουσε εμβρόντητος την ιστορία και υποσχέθηκε να ασχοληθεί ο ίδιος προσωπικά γιατί όπως είπε του μύριζε κύκλωμα.

Οι εβδομάδες περνούσαν (ξανά), ο «παράγοντας» συνέχιζε τις δουλειές του ώσπου μια μέρα η εφοριακός κλήθηκε από τον πολιτικό στο γραφείο του. Η συνάντηση κράτησε λίγο. Ο πολιτικός παραδέχθηκε ότι όντως έχουμε να κάνουμε με κύκλωμα η εξάλειψη του όμως θα απαιτούσε χρόνο καθότι «οι ρίζες είναι πολύ βαθιές». Για να δείξει μάλιστα την ευγνωμοσύνη του προς την εφοριακό της είπε ότι θα μπορούσε να την μετακινήσει σε μια άλλη υπηρεσία για να μην έχει και προβλήματα από τις απρόβλεπτες αντιδράσεις του κυκλώματος. Η εφοριακός μετακινήθηκε πράγματι σε μια ΔΟΥ πιο κοντά στο σπίτι της παρακολουθούσε όμως την υπόθεση μέσω αδιάφθορων συναδέλφων της με τους οποίους είχε μοιραστεί το μυστικό της.


Οι μήνες πέρασαν, η χώρα οδηγήθηκε σε εκλογές, ο «παράγων» αν και «γαλάζιος με κόκκινες ευαισθησίες» στήριξε ένα σημαντικό «πράσινο» πολιτικό - στον οποίο παραχώρησε και οίκημα για να στεγάσει το εκλογικό του γραφείο- το ΠΑΣΟΚ νίκησε και η ζωή συνεχίστηκε χωρίς φορολογικές αναταράξεις στον μικρό αυτό δήμο της Δυτικής Αττικής.


Υ.Γ: Την ιστορία, την έγραψα για να καταπολεμήσω την αγωνία μου εν αναμονή της σημερινής συνάντησης των πολιτικών αρχηγών.

protagon.gr
http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=839&reftab=37&t=Μη-μου-τους-(διεφθαρμένους)-κύκλους-τάραττε--

the who
15/12/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Λίγο πριν τις εκλογές του 2000, μια εφοριακός έπεσε τυχαία πάνω σε ένα σκάνδαλο. Ένας «παράγοντας» της περιοχή της ήταν ανύπαρκτος για την Εφορία. Ενώ δηλαδή όλοι τον ήξεραν - είχε διάφορες επιχειρήσεις και ένα μαγαζί σε κεντρικό δρόμο – φορολογικά δεν υπήρχε. Το ΑΦΜ του δεν παρέπεμπε πουθενά και τα τιμολόγια και οι αποδείξεις που εξέδιδε ήταν πλαστά.

Η εφοριακός συζήτησε το θέμα με τον Έφορο της ο οποίος της υποσχέθηκε ότι θα το δει προσωπικά και της συνέστησε να μην πει κουβέντα σε κανένα. Άλλωστε θα έπρεπε να κινηθούν προσεκτικά καθότι ο «παράγων» δεν είχε μόνο επιχειρηματική δράση αλλά και κοινωνική. Στις δημοτικές εκλογές είχε στηρίξει τον αριστερό υποψήφιο – αν και ο ίδιος ήταν «γαλάζιος» - ενώ συχνά ενίσχυε πολλά τοπικά σωματεία κυρίως αθλητικά.

Οι εβδομάδες περνούσαν και η εφοριακός αντιλαμβανόταν ότι ο εν λόγω «παράγοντας» συνέχιζε κανονικά τις δραστηριότητες του. Τυχαία κάποια στιγμή και μέσω προσωπικών σχέσεων «η πρωταγωνίστρια μας» συναντήθηκε με πολιτικό του υπουργείου Οικονομικών. Ο πολιτικός άκουσε εμβρόντητος την ιστορία και υποσχέθηκε να ασχοληθεί ο ίδιος προσωπικά γιατί όπως είπε του μύριζε κύκλωμα.

Οι εβδομάδες περνούσαν (ξανά), ο «παράγοντας» συνέχιζε τις δουλειές του ώσπου μια μέρα η εφοριακός κλήθηκε από τον πολιτικό στο γραφείο του. Η συνάντηση κράτησε λίγο. Ο πολιτικός παραδέχθηκε ότι όντως έχουμε να κάνουμε με κύκλωμα η εξάλειψη του όμως θα απαιτούσε χρόνο καθότι «οι ρίζες είναι πολύ βαθιές». Για να δείξει μάλιστα την ευγνωμοσύνη του προς την εφοριακό της είπε ότι θα μπορούσε να την μετακινήσει σε μια άλλη υπηρεσία για να μην έχει και προβλήματα από τις απρόβλεπτες αντιδράσεις του κυκλώματος. Η εφοριακός μετακινήθηκε πράγματι σε μια ΔΟΥ πιο κοντά στο σπίτι της παρακολουθούσε όμως την υπόθεση μέσω αδιάφθορων συναδέλφων της με τους οποίους είχε μοιραστεί το μυστικό της.


Οι μήνες πέρασαν, η χώρα οδηγήθηκε σε εκλογές, ο «παράγων» αν και «γαλάζιος με κόκκινες ευαισθησίες» στήριξε ένα σημαντικό «πράσινο» πολιτικό - στον οποίο παραχώρησε και οίκημα για να στεγάσει το εκλογικό του γραφείο- το ΠΑΣΟΚ νίκησε και η ζωή συνεχίστηκε χωρίς φορολογικές αναταράξεις στον μικρό αυτό δήμο της Δυτικής Αττικής.


Υ.Γ: Την ιστορία, την έγραψα για να καταπολεμήσω την αγωνία μου εν αναμονή της σημερινής συνάντησης των πολιτικών αρχηγών.

protagon.gr
http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=839&reftab=37&t=Μη-μου-τους-(διεφθαρμένους)-κύκλους-τάραττε--

Ολα ωραια και καλα λοιπον.Μια ενσταση εχω μονο για τον υπογραφοντα το αρθρο,αλλα δεν θα την γραψω τωρα.Θα περιμενω λιγακι ακομα.

devil's animal
15/12/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

Το ασχημο ειναι πως οι περισσοτεροι επιχ/τιες σκεφτονται ετσι...να ανοιξω σημερα ενα μαγαζακι και να κοιταξω να ¨φτιαχτω¨...εχθες!


:beer: :beer: :beer: :beer:

κανεις δεν εχει τιποτα με τους σωστους επιχειρηματιες που σεβονται τα χρηματα του πελατη τους.
ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει αυτος ο σεβασμος.

καθημερινα βλεπουμε "μαγαζια" με 200 και 300 τοις εκατο επανω στο προϊον τους απο το κοστος. ΑΥΤΟ ειναι αισχος.
σκεφτειτε. απο μοτοσυκλετιστικα ειδη μεχρι και ο καφες. (αληθεια ποσο στοιχιζει σ'εναν επιχειρηματια ενα ποτηρι καφες ξερετε? και δεν λεω. να βαλει και το ρευμα του και το ενοικιο του και το μισθο της σερβιτορας και ολα...)
αλλα οταν μου ανοιγεις ενα cafe και θες σε 2-3 χρονια να εχεις κανει αποσβεση το 150αρι δανειο που εχεις παρει ενω υπαρχουν και τα τρεχοντα εξοδα, τοτε υπαρχει προβλημα...:rolleyes:

και καλως ή κακως για να βγαλει πολυ καλα λεφτα ενας μισθωτος (μιλαμε παντα για ιδ. τομεα) ΠΡΕΠΕΙ να αποδειξει την αξια του στην αγορα και να την αποδεικνυει καθημερινα στον εκαστοτε εργοδοτη του. (και φυσικα μιλαμε για πτυχια, master's, PhD, κλπ..κλπ)

και ερχεται ενας "πουθενας" και ανοιγει μια τρυπα με ρουχα και βγαζει τα διπλα απο τον παραπανω γιατι δεν κοβει αποδειξεις, εχει φουσκωσει τις τιμες επειδη ειναι στο Κολωνακι, δεν πληρωνει ΙΚΑ στην υπαλληλο και αλλα τετοια ομορφα...:ninja:

harvester
15/12/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι αγαπητέ μου δε βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Ο μισθωτός θελοντας και μή την πληρώνει την εφορία του :wave2:


60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.

αν νομιζετε οτι δεν μας βαζετε μεσα αλλα συνεισφερετε στο κρατος οκ να στε καλα να σας ταιζουμε

Cpt. Haddock
15/12/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.

αν νομιζετε οτι δεν μας βαζετε μεσα αλλα συνεισφερετε στο κρατος οκ να στε καλα να σας ταιζουμε

Όταν μιλάς για Δ.Υ. εμένα θα με βγάζεις απ' εξω.

Ιδιωτικός τομέας πάντα και σαν ελ.επ. και σαν μισθωτός

Το αν μας βάζει μεσα λοιπόν αυτός που πληρώνει το φόρο του vs αυτόν που δεν τον πληρώνει, ξανασκέψου το :wave2:

950dim
15/12/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ολα ωραια και καλα λοιπον.Μια ενσταση εχω μονο για τον υπογραφοντα το αρθρο,αλλα δεν θα την γραψω τωρα.Θα περιμενω λιγακι ακομα.

Απ΄ολο το κειμενο φιλε η πρωτη σκεψη που σου ερχεται ειναι ¨ολα καλα κι ωραια¨?και καποια ¨λαδιά¨ ισως του ενυπογραφοντα?

Γιατι εμενα ηρθε η εικονα ανηψιου βουλευτη πριν κατι 4-5 χρονια με ¨αορατη εργασια¨ σε Υπουργειο(εκτακτος υπαλ/λος) και 2 φροντιστηρια στο ονομα της συζυγου του...τρομαξαμε να του βγαλουμε δανειο!
Δε θα ξεχασω τη φραση του μολις ειδα το εκκ/κο: 2990 ευρω......ε οτι κανει ολος ο κοσμος...

Κριμα στο 25% του μισθου μου που καθε μηνα το βουτανε για την ιατροφαρμακευτικη μου περιθαλψη(που δεν εχω) και τη συνταξη μου(που δε θα παρω)...

harvester
15/12/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όταν μιλάς για Δ.Υ. εμένα θα με βγάζεις απ' εξω.

Ιδιωτικός τομέας πάντα και σαν ελ.επ. και σαν μισθωτός

Το αν μας βάζει μεσα λοιπόν αυτός που πληρώνει το φόρο του vs αυτόν που δεν τον πληρώνει, ξανασκέψου το :wave2:
στο ξαναλεω οτι αυτος που νομιζεις οτι δεν πληρωνει φορο οταν κλισει τα βιβλια θα τον πληρωσει και με το παραπανω

alexxxcbr
15/12/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.

αν νομιζετε οτι δεν μας βαζετε μεσα αλλα συνεισφερετε στο κρατος οκ να στε καλα να σας ταιζουμε




+10000000

Cpt. Haddock
15/12/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
στο ξαναλεω οτι αυτος που νομιζεις οτι δεν πληρωνει φορο οταν κλισει τα βιβλια θα τον πληρωσει και με το παραπανω

Εαν ήταν με το κλεισιμο να πληρωνε παραπανω απο το κανονικό, υποθέτωντας οτι όλα τα χρόνια κάνει σωστά τη δουλειά του, έχει παρακρατήσει σωστά ΦΠΑ, έχει αποδώσει σωστά φόρο κάθε χρόνο, ας δεχτεί έλεγχο.

Δεν τον δέχεται όμως και προτιμάει τον διακανονισμό με το κλείσιμο. Γιατί; :winka:

Για να τελειώνουμε: Το να λέμε εαν ο Ελ.Επ κάνει καλά ή όχι που γλυτώνει φόρους είναι κατι που μπορούμε να συζητάμε στο διηνεκές

Απλά μην επιμενεις οτι ο Ελ.Επ. είναι και ο αδικημένος της φορολογίας γιατί θα γελάμε επίσης στο διηνεκές :wave2:

ggs
15/12/2009, 10:28
Πάντως , πρέπει να παραδεχτούμε ότι η ΜΕΓΑΛΗ τους επιτυχία είναι να έχουν καταφέρει οι υπάλληλοι να κατηγορούν τους Ελ.Επ. και οι Ελ.Επ. τους υπαλλήλους για τα χάλια μας …. :rolleyes:

kokos08
15/12/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απλά μην επιμενεις οτι ο Ελ.Επ. είναι και ο αδικημένος της φορολογίας γιατί θα γελάμε επίσης στο διηνεκές :wave2:

Και ομως ειναι! Και γελα οσο θελεις...πραγματι ακουγεται αστειο αλλα αν εχεις αγνοια ετσι φαινεται...

iosif
15/12/2009, 10:32
ακριβως
καθε κλαδος στη χωρα κατηγορει εναν αλλο για τα χαλια

και ολοι μαζι τους δημοσιους υπαλληλους

μονο που μεσα σε αυτους υπαρχει και ενα μεγαλο ποσοστο που ξεσκιζονται (front desk ικα, πολλοι υπαλληλοι δημων-πατε επαρχια να δειτε εναν να ολεμα και δεκα να αραζουν-εργατες κλπκλπκλπ)

κοινως μονο το κρατος ειναι καλο και ολοι εμεις τα ζωα

THEOD
15/12/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.


H Ελλάδα έχει ΠΟΛΥ παραπάνω.... Άμα υπολογίσεις τον "ευρύτερο δημόσιο τομέα", τους δημοτικούς, και τους συμβασιούχους, τότε ξεπερνάει χαλαρά το 1.000.000 ....

Cpt. Haddock
15/12/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Και ομως ειναι! Και γελα οσο θελεις...πραγματι ακουγεται αστειο αλλα αν εχεις αγνοια ετσι φαινεται...

Μόνο που δεν έχω. Έχοντας υπάρξει και τα δύο μπορώ να κρίνω.

Προσοχή: Δε θεωρώ οτι ο μισθωτός ειναι αδικημένος, πληρώνει κανονικά το φόρο που του αναλογεί και μάλιστα witheld at source κάθε μηνα οπότε δεν του σκάει μαζεμένο πακέτο κάθε χρόνο. Απλά δεν έχει τη δυνατότητα της φοροαποφυγής (που έχει και χρησιμοποιεί κατα κόρον ο έλληνας Ελ.Επ)

:wave2:

mats8282
15/12/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.

αν νομιζετε οτι δεν μας βαζετε μεσα αλλα συνεισφερετε στο κρατος οκ να στε καλα να σας ταιζουμε

Αυτα τα νουμερα περι δημοσιων υπαλληλων,που πανε και ερχονται,θα ηθελα να μου τα τεκμηριωσει καποιος....

:wave2:

kokos08
15/12/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μόνο που δεν έχω. Έχοντας υπάρξει και τα δύο μπορώ να κρίνω.:wave2:


Αφου εχεις υπαρξει και τα δυο γιατι δεν παρεμεινες Ελ. Επαγγελματιας να κλεβεις κι εσυ το κρατος και να βγαζεις αφθονο χρημα?

LsKostas
15/12/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
ελα μου ντε! γιατί?????


Ωραίοι όμως και οι κ.κ. κυβερνώντες... σιγά σιγά πάνε να μας βάλουν να φαγωνόμαστε μεταξύ μας... δεν μου αρέσει αυτό το "μαγαζάτορες VS υπάλληλοι"... όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε....

Αυτός που δεν κόβει απόδειξη είναι ο εγκληματίας ή ο βουλευτής που αντί να πάρει prius πήρε Lexus 3000 κυβικά ή ο κάθε δημόσιος λειτουργός μιζαδόρος?



"Διαιρει και βασιλευε" λεγεται η τακτικη.

Σωστος:wave2:

Cpt. Haddock
15/12/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Αφου εχεις υπαρξει και τα δυο γιατι δεν παρεμεινες Ελ. Επαγγελματιας να κλεβεις κι εσυ το κρατος και να βγαζεις αφθονο χρημα?

Διότι φίλε μου δεν το έβλεπα έτσι. Δε θεωρούσα οτι πρέπει να "βγαινω" πάσει θυσία, ακόμα κι αν κλέβω. Τα έσοδα τα υπολογίζω net μετά φόρων και όχι "κέρδη προ φόρων". Το αποτέλεσμα απο ένα σημείο και μετά δε συνέφερε κι έτσι έκανα τις επιλογές μου

Με τα υπέρ και τα κατά φυσικά :wave2:

LsKostas
15/12/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember


Παντως η φοροδιαφυγη δεν ειναι το κυριωτερο προβλημα για την καταντια της ελληνικης οικονομιας
αλλα το οτι ενα εργο κοστιζει 3πλασια απο οτι θα επρεπε, το οτι το ικα ενω θα επρεπε να ειναι κερδοφορο καταληγει να απορροφα τεραστια κονδυλια και τελικα συνταξεις δε προκειται να παρουμε κ πολλα αλλα


Μαγκες διαβαζω για μπυρες και πορτοκαλαδες ...

7 φορες πανω στην τιμη ΟΛΕΣ οι δημοσιες κατασκευες δρομων στην Ελλαδα!!!

ο Χριστοφορακος γνωριζει πολυ καλα ποιοι λογαριασμοι και ποιων κομματων "φουσκωσαν"

ο Βουλγαρακης εχει ακομα offshore?

o Ζαχο πως διαχειριστηκε 2 δισ ευρο στο υπουργειο πολιτισμου?


Εκλεισε η βουλη και καθαρισαν τα λαμογια δυστυχως...

Cpt. Haddock
15/12/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
[...]7 φορες πανω στην τιμη ΟΛΕΣ οι δημοσιες κατασκευες δρομων στην Ελλαδα!!![...]

Σε σχέση με τι; :confused:

kokos08
15/12/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διότι φίλε μου δεν το έβλεπα έτσι. Δε θεωρούσα οτι πρέπει να "βγαινω" πάσει θυσία, ακόμα κι αν κλέβω. Τα έσοδα τα υπολογίζω net μετά φόρων και όχι "κέρδη προ φόρων". Το αποτέλεσμα απο ένα σημείο και μετά δε συνέφερε κι έτσι έκανα τις επιλογές μου

Με τα υπέρ και τα κατά φυσικά :wave2:


Δηλαδη μου λες οτι τα υπολογισες μετά φορων τα εξοδα και ειδες οτι δεν βγαινεις και την εκανες με ελαφρια...οποτε που διαφωνουμε? :)

iosif
15/12/2009, 10:49
δεκαδες μελετες και πορισματα της εε κυκλοφορουν στο διαδικτιο

εχουμε τους ακριβοτερους σε κοστος κατασκευης ανα χλμ δρομους της ευρωπης και φυσικα ισως τους χειροτερους

kachius
15/12/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Δηλαδη μου λες οτι τα υπολογισες μετά φορων τα εξοδα και ειδες οτι δεν βγαινεις και την εκανες με ελαφρια...οποτε που διαφωνουμε? :)

Στο ότι αν δεν βγαίνεις δε σήμαινει ότι πρέπει να κλέβεις
:wave2:

harvester
15/12/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Δηλαδη μου λες οτι τα υπολογισες μετά φορων τα εξοδα και ειδες οτι δεν βγαινεις και την εκανες με ελαφρια...οποτε που διαφωνουμε? :)
στο οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι οι πιο αδικημενοι.χαχαχαχαχ
σκεψου οτι ακομα και κλεβοντας δεν φτανουμε την βολεψια τους και αυτοι ακομα αδικημενοι νιωθουν:lol:

LsKostas
15/12/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε σχέση με τι; :confused:

Απο την πραγματικη τους αξια.:wave2:


Και επειδη θελω να σε προλαβω γιατι δεν το πιστευεις :winka: και ξερω το γιατι :D
ταδε εφη Αρης Σταθακης που ειδε και αποειδε ο ανθρωπος και παραιτηθηκε επι ΝΔ
απο την υπουργικη θεση που ειχε καθως δεν μπορουσε να τα βαλει με τους μεγαλοεργολαβους
που πλαισιωναν το υπουργειο συγκοινωνιων.(τα πλεον ακριβοπληρωμενα λαμογια δλδ )

δηλωση στον Flash στο αφιερωμα του για τα τροχαια στην Ελλαδα.


Αμφιβαλει κανεις οτι 7 φορες πανω η αξια ενος δρομου οτι επισκιαζει ολον τον ΦΠΑ ολων
των ποτων που σερβιρονται χωρις αποδειξη?

αν θελουν απο καπου να αρχισουν ας αρχισουν απ τα χοντρα:wave2:

nikonian
15/12/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
60000 δημοσιους υπαλληλους εχει η αυστρια
735000 εχει ελλαδα.

αν νομιζετε οτι δεν μας βαζετε μεσα αλλα συνεισφερετε στο κρατος οκ να στε καλα να σας ταιζουμε

Το Αυστριακό κράτος είναι και επιχειρηματίας;

Έχει αεροπορικές εταιρείες, φαρμακευτικές εταιρίες, ΔΕΗ , ΟΤΕ, εταιρείες οχημάτων, όπλων ...;

735.000 δεν είναι το ελληνικό δημόσιο, αλλά ο ευρύτερος Δημ. τομέας.

Και μη μου πει κανείς ότι είναι το ίδιο, γιατί στον ΟΠΑΠ , ο οδηγός παίρνει 180.000 ευρώ το χρόνο, ενώ στη νομαρχία μόλις 13.000.

ggs
15/12/2009, 11:16
Τέλος τα ψέματα…

Η χώρα θα βιώσει τον …τέταρτο δρόμο προς τον …σοσιαλισμό…

Δεν ακούσατε χθες τον επαναστάτη – πρωθυπουργό ???
90 % (!!!!!) φόρος στα μπόνους των στελεχών ….:rotflmao: :rotflmao:

Δηλαδή , κάποιο (ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ) στέλεχος που θα πάρει μπόνους 500.000€ (ναι το νούμερο είναι σωστό ….υπάρχουν τέτοια μπόνους) , στο χέρι θα πάρει …50.000€… τα υπόλοιπα 450.000€ θα τα δώσει στο… κράτος ….;.:rotflmao: :rotflmao:

Γιατί ,φαντάζομαι ,ότι η επαναστατική σοσιαλιστική κυβέρνηση αυτούς θέλει να κτυπήσει και όχι τους χιλιάδες που τους δίνουν έναν επιπλέον μισθό ως …μπονους (για να καλύψουν τις υπερωρίες , τα σαββατοκύριακα κ.λ.π)

Επίσης , ήταν μια φορά ο Τοτος …

super_toto
15/12/2009, 11:17
Καλά ρε παιδιά είμαστε σοβαροί τώρα. Μας βάζουν και τσακωνόμαστε? Τι αρλούμπες είναι αυτά που λέτε?

Δηλαδή ποιός μας βάζει? Οι σιωνιστές? Οι μασώνοι? Οι καλικάτζαροι?

Εμείς ποτέ δεν φέρουμε ευθύνη σε αυτή τη χώρα. Πάντα οι άλλοι φταίνε, κάποιοι άλλοι αποφασίζουν για μας, μας βάζουν και τσακωνόμαστε, μας κλεβουν τα λεφτά, μας τρώνε τη σπανακόπιτα κτλ?

Κύριοι έμποροι και ελεύθεροι επαγγελματίες οι περισσότεροι είστε κλέφτες. ΚΛΕΦΤΕΣ. Θα ήταν πιο αντρίκιο να πείτε ότι είστε ΚΛΕΦΤΕΣ παρά να κλαίγεστε ότι ότι δεν έχετε δουλειά ότι τα δάνεια τρέχουν ότι πρέπει να πληρώσετε το ταμείο εμπόρων.

Κύριοι δημόσιοι υπάλληλοι οι περισσότεροι είστε κηφήνες. Δεν παράγετε τίποτα και αμοίβεστε για αυτό. Με τον ιδρώτα των άλλων.

Κύριοι ίδιωτικοί υπάλληλοι απλά ταίζετε τους απο πάνω. Για αυτό υπάρχετε και όσο έχετε την νοοτροπία "να πάρω το πουκαμισάκι χωρίς απόδειξη για να γλυτώσω 5 ευρώ" τόσο θα χοντραίνουν οι απο πάνω.

Κοινή συνισταμένη όλων? Ο καθένας είναι υπεύθυνος στο ποσοστό που του αναλογεί. Είπαμε δεν φταίνε ούτε οι καλλικάτζαροι ούτε οι μαυρες τρύπες.