PDA

View Full Version : SuZuki bandit 400 v



Scr3amzor
14/12/2009, 18:50
Pedia tha ithela k gw me to meros m na sas zhthsw ti gnwmh sas g akoma mia mhxani h opia exei polusuzhththei edw sto forum p einai to bandit v..exw vrei ena to opio opws m anefere o idiokthths einai 2000 modelo uparxei priptwsh na evgainan mexri tote?kai epishs exei 12 xiliades km alla einai akinito g 2 xronia pisteute oti axizei ton kopo h kalutera na koitaxw allou?

epp1640
14/12/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scr3amzor
Pedia tha ithela k gw me to meros m na sas zhthsw ti gnwmh sas g akoma mia mhxani h opia exei polusuzhththei edw sto forum p einai to bandit v..exw vrei ena to opio opws m anefere o idiokthths einai 2000 modelo uparxei priptwsh na evgainan mexri tote?kai epishs exei 12 xiliades km alla einai akinito g 2 xronia pisteute oti axizei ton kopo h kalutera na koitaxw allou?

:rotflmao: :lol: μπα σε καλό σου..

ναυτικός ναυτικός? :p

1) τα χιλόμετρα 80.000 μπορεί να είναι 12.000 είναι.. :rotflmao: :bigcry:

2) δύσκολο να είναι μοντέλο 2000.. πιο πιθανό 93-96?

Μακριαααααά.. άσε που είναι και ζημιάρικα.. λόγω κακομεταχείρισης.. :wave2: :beer:

Scr3amzor
14/12/2009, 19:12
se auta omologw na sumfwnisw k gw apla m eipan oti exei gkazi g 400 k giauto to eyaxa to thema....parepiptondws eixe enas gnwstos m ena polu mounara!

amyroukai
14/12/2009, 19:33
Πέρα από την πλάκα, το μοντέλο δεν θυμάμαι αν έβγαινε το 2000, αλλά δες τα εξής:
1. Δεν ξέρει κανείς να το ρυθμίσει και να το φτιάξει. Δεν έγινε ποτέ εισαγωγή, οπότε κανείς δεν εκπαιδεύτηκε επίσημα σε αυτό από την εταιρία, οπότε καταλαβαίνεις ότι ότι λειτουργεί, λειτουργεί σχεδόν κατά τύχη.
2. Για τον προηγούμενο λόγο, δεν θα βρεις εύκολα ανταλλακτικά σε ότι και αν χαλάσει.
3. Χαλάει συχνά... Το είχε ο Bandageit και βλαστήμησε.

Βρες καλύτερα ένα 600 ή 650 σαν το δικό μου. Πολύ περισσότερη δύναμη, καλύτερο σασί, ανταλλακτικά και δεν σπάει-δεν χαλάει με τίποτα. Και επειδή δεν είναι εμπορικά μοντέλα, υπολόγιζε 3000 αν βρεις κάτι "κούτα", αλλιώς λιγότερα. Γιατί να πάρεις το 400? Αν επιμένεις σε 400άρι για τους δικούς σου λόγους πάρε Honda, είναι σαφώς καλύτερο.

Επίσης, αν έψαχνες λίγο πριν ποστάρεις, θα έβλεπες ένα thread πριν ένα μήνα περίπου με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια απορία...

Καλά ψώνια ότι και αν πάρεις.

Scr3amzor
14/12/2009, 21:00
ti enoeis otan les spaei gt to akousa apo pollous auto alla k pali den katalava ti theloun na poun!

amyroukai
14/12/2009, 21:21
Γενικά είναι ευαίσθητο. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι κανείς δεν το ήξερε και αμφιβάλλω αν ασχολήθηκαν και πολλοί μαζί του για να το μάθουν, αλλά όποιος το πήρε έκανε αυτόματα "κολλητό" τον μάστορά του. Δεν είναι ότι θα σπάσει το μοτέρ, αλλά είναι σπάνιο φαινόμενο το να δουλέψει σωστά.

epp1640
15/12/2009, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Γενικά είναι ευαίσθητο. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι κανείς δεν το ήξερε και αμφιβάλλω αν ασχολήθηκαν και πολλοί μαζί του για να το μάθουν, αλλά όποιος το πήρε έκανε αυτόματα "κολλητό" τον μάστορά του. Δεν είναι ότι θα σπάσει το μοτέρ, αλλά είναι σπάνιο φαινόμενο το να δουλέψει σωστά.

carbs & ηλεκτρικά από όσο έχω διαβάσει και εγώ είναι.. :cry:

blackbusa
15/12/2009, 02:59
το μηχανακι που ειχε ο μπαμιαντζειτ ηταν μια χαρα...απλα αυτος ηταν μπαμιας και δεν του αρεσε το μηχανακι...λογο του θερμοσιφωνα που ειχε για εξατμιση...κλπ..μηχανικα μια χαρα ηταν...και νομιζω οτι του μπαμια δεν ηταν το εν λογω μηχανακι....

pektis
15/12/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πέρα από την πλάκα, το μοντέλο δεν θυμάμαι αν έβγαινε το 2000, αλλά δες τα εξής:
1. Δεν ξέρει κανείς να το ρυθμίσει και να το φτιάξει. Δεν έγινε ποτέ εισαγωγή, οπότε κανείς δεν εκπαιδεύτηκε επίσημα σε αυτό από την εταιρία, οπότε καταλαβαίνεις ότι ότι λειτουργεί, λειτουργεί σχεδόν κατά τύχη.
2. Για τον προηγούμενο λόγο, δεν θα βρεις εύκολα ανταλλακτικά σε ότι και αν χαλάσει.
3. Χαλάει συχνά... Το είχε ο Bandageit και βλαστήμησε.

Βρες καλύτερα ένα 600 ή 650 σαν το δικό μου. Πολύ περισσότερη δύναμη, καλύτερο σασί, ανταλλακτικά και δεν σπάει-δεν χαλάει με τίποτα. Και επειδή δεν είναι εμπορικά μοντέλα, υπολόγιζε 3000 αν βρεις κάτι "κούτα", αλλιώς λιγότερα. Γιατί να πάρεις το 400? Αν επιμένεις σε 400άρι για τους δικούς σου λόγους πάρε Honda, είναι σαφώς καλύτερο.

Επίσης, αν έψαχνες λίγο πριν ποστάρεις, θα έβλεπες ένα thread πριν ένα μήνα περίπου με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια απορία...

Καλά ψώνια ότι και αν πάρεις.
Νομιζω οτι τα τελευταια 400αρια ηταν τα ''V'' βγηκαν το 1998...Μετα αρχισε να βγαζει τα 600!

pektis
15/12/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
το μηχανακι που ειχε ο μπαμιαντζειτ ηταν μια χαρα...απλα αυτος ηταν μπαμιας και δεν του αρεσε το μηχανακι...λογο του θερμοσιφωνα που ειχε για εξατμιση...κλπ..μηχανικα μια χαρα ηταν...και νομιζω οτι του μπαμια δεν ηταν το εν λογω μηχανακι....

:confused:

Μικe777
15/12/2009, 14:17
Μακρια φιλε!
οξω και μακρια!!!!
Ειχα ενα πριν παρω το 650
και μιλαμε μου ειχε βγαλει την Παναγια!!!!
Τωρα εχω βρει την ησυχια μου πλεον.
Το 600 ηταν μια χαρα το ειχε ενα φιλαρακι,το 400 ηταν πολυ
παθητικο μηχανακι!!
Εγω εχω ακομα ενα ψυχολογικο...

Scr3amzor
15/12/2009, 16:06
se katalavainw alla daxei 600 eyrw to deinei k o vasikoteros logos p mpika sto dilhma itan autos alla an einai na dwseis alla tosa g na to sunefereis perneis aneta ena alo....pandws pisteuete pws me mia kalh kainourgia mpataria k ena set kalwn karmpirater tha diorthwthei kati??

epp1640
15/12/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Scr3amzor
se katalavainw alla daxei 600 eyrw to deinei k o vasikoteros logos p mpika sto dilhma itan autos alla an einai na dwseis alla tosa g na to sunefereis perneis aneta ena alo....pandws pisteuete pws me mia kalh kainourgia mpataria k ena set kalwn karmpirater tha diorthwthei kati??

Εγώ θα σου λεγα να πάς να δεις κανένα cb super four ή κάποιο brosάκι.. μακράν καλύτερα.. Μόνο τα 4 carbs να αλλάξεις έχεις δώσει.. :wave2:

blackbusa
15/12/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
:confused:

καποιος αναφερθηκε για καποιο μελος που ειχε bandit...το ονομα αυτου band(age)it...εξηγησα με καποιο τροπο οτι δεν μειλαμε για το ιδιο μοντελοι...για ζημιες δεν γνωριζω....

:wave2:

amyroukai
15/12/2009, 19:17
Πάνο αν δεν κάνω λάθος είχε 400άρι, μετά πήρε 650, μετά GSR και μετά το Χ11.

blackbusa
15/12/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πάνο αν δεν κάνω λάθος είχε 400άρι, μετά πήρε 650, μετά GSR και μετά το Χ11.

:eyepop: :uplate: :hypnotize και μετα απορει ο παιχτης γιατι τον λεω μπαμια???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγω ηξερα μονο το 650 και το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ-11

Scr3amzor
15/12/2009, 21:26
h alhtheia einai oti einai ligo mperdema alla edaxei molis akousa bandit 2000 me 12 xiliades klm atrakaristo k mono 600 eyrw apo atomo 35 xronwn to opio to eixe akinhto g 1 xrono k p to poula epidh den to xrhsimopoiei eipa pws htan eykairia vlepeis ta oikonomika s kamia fora se kanoun h na vreis thn eukairia p zhtas h na fwrtotheis kana ereipio kai na travas ta mallia s....

pektis
15/12/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
:eyepop: :uplate: :hypnotize και μετα απορει ο παιχτης γιατι τον λεω μπαμια???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγω ηξερα μονο το 650 και το ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ-11

Που να ξερω ρε φιλε?!!!!:wave2:

RudeOrc
15/12/2009, 23:06
Δεν διαφωνώ με ότι είπαν τα υπόλοιπα παιδιά...
Το Bandit 400 είναι το καθημερινό μηχανάκι μου, η μανία μου, το πάθος μου....
Η ρύθμιση του απλού είναι μανίκι, πόσο μάλλον του V που δεν υπάρχουν μηχανικοι (πιθανόν) που μπορούν να το ρυθμίσουν.
Για να το ευχαριστηθώ ξόδεψα ένα κάρο χρήματα και άλλαξα 5 μηχανικούς μέχρι να πάρω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα....
Για να μην πολυλογώ, κοστίζει πολύ περισσότερο από τα 600? που θα δώσεις στην αρχή και εαν δεν έχεις τη διάθεση και τα χρήματα, καλύτερα να μην μπλέξεις.
Εμένα πάντως είναι η κ@υλα μου....

Scr3amzor
15/12/2009, 23:59
Δεν διαφωνώ με ότι είπαν τα υπόλοιπα παιδιά... Το Bandit 400 είναι το καθημερινό μηχανάκι μου, η μανία μου, το πάθος μου.... Η ρύθμιση του απλού είναι μανίκι, πόσο μάλλον του V που δεν υπάρχουν μηχανικοι (πιθανόν) που μπορούν να το ρυθμίσουν. Για να το ευχαριστηθώ ξόδεψα ένα κάρο χρήματα και άλλαξα 5 μηχανικούς μέχρι να πάρω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.... Για να μην πολυλογώ, κοστίζει πολύ περισσότερο από τα 600? που θα δώσεις στην αρχή και εαν δεν έχεις τη διάθεση και τα χρήματα, καλύτερα να μην μπλέξεις. Εμένα πάντως είναι η κ@υλα μου....
pera apo thn plaka enas filos m exei ena gsxr 87ari kai tou exei vgalei thn pisth sunexeia me ta carb enas alos xodeue mia periousia g ena vfr 400 me ta ilektrika pisteuw loipon pws to moteri tou den exei k trelh diafora apo ta upoloipa 400aria apla einai @@ ta mastoria,ekei xaneis ta perisotera xrhmata g na taizeis autous...ekmetaleuodai thn agnoia tou pelath edw exw dei mhxanakia xexasmena apo to theo k ta ftiaxnoun pena k den mporoun na ftiaxoun ena bandit tote einai g ta mpaza oloi tous dld

amyroukai
16/12/2009, 10:20
Scr3amzor άραξε φιλλλαράκι... Έλα στη θέση ενός επαγγελματία. Έρχεται με καράβι από Ιαπωνία μιά φουρνιά μοτοσικλετών που επίσημα δεν έγιναν εισαγωγή, με μοτέρ για το οποίο δεν υπάρχουν manual, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά από επίσημη εισαγωγή, δεν υπάρχει καμμία βοήθεια και τεχνογνωσία. Ε για πες τι θα κάνεις, θα επενδύσεις σε εξοπλισμό και χρόνο για κάποιους ελάχιστους πελάτες; Τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω; Ανταλλακτικά που θα βρίσκεις όταν χαλάει κάτι; Άρα λοιπόν γίνονται μαϊμουδιές από τους μάστορες για να καλύψουν τη ζήτηση. Ο πελάτης που το αγόρασε τότε και πολύ περισσότερο τώρα, δεν τα ξέρει αυτά; Τα ξέρει. Άρα όλοι έχουν το κομμάτι της ευθύνης τους.
Και δες το και αλλιώς. Θα αγόραζες σήμερα οποιοδήποτε ηλεκτρονικό φτιαγμένο 10-12 χρόνια πριν; Mp3, ψηφιακή μηχανή, κινητό τηλέφωνο, φούρνο μικροκυμάτων; Τα ηλεκτρικά του 400V γιατί να διαφέρουν σε ότι αφορά γήρανση, ποιότητα, ευαισθησία; Σκέψου και πόσοι ανεκπαίδευτοι έχουν περάσει από πάνω...
Και κυρίως σκέψου το εξής: Κάποτε, όντως τα Bandit ήταν συνώνυμα του "φτηνού γκαζιού" και ειδικά στην Αγγλία είχαν τρελλό κάγκουρο-στάτους. ΚΑΠΟΤΕ... Συγκρίνοντας οποιαδήποτε μοντέλα του '80-'90 με τα σύγχρονα, δεν κρύβουν την ηλικία τους.

Οπότε, ΟΚ, καλή η θεωρία, αλλά στην πράξη, εκτός αν αποφασίσεις ότι ερωτεύτηκες και δεν μπορείς χωρίς το "βασανάκι σου" όπως ο RudeOrc, δες αλλού... Το 400άρι είναι τσάμπα, ακριβώς γιατί όποιος το πάρει, για να το κυκλοφορεί θα "αιμορραγεί" λεφτά. Για να γίνει πένα ένα παλιό μηχανάκι, θα σκάσεις όσα για να πάρεις ένα καινούριο. Και όταν είναι από σχεδίαση αναξιόπιστο, τότε όσα και να δώσεις, δεν φταίει ο μάστορας, δεν φταίει ο Θεός... Φταίει ο Ιάπωνας που το σχεδίασε βιαστικά πριν 20 χρόνια.

Το 600/650 γιατί σε χαλάει; Είναι τόσο κακό να πληρώνεις μόνο λάστιχα/λάδια/τακάκια;;;

Scr3amzor
16/12/2009, 15:38
kala dikio exeis alla den ftaiei pada h mhxanh dld oute h texnognwsia otan o mastoras s leei thelw 80eurw na s ftiaxei th mhxanh k otan pas na thn pareis thelei 130 p profanws s leei oti s eftiaxe kati parapanw klassiko yema g na dikaiologisei ta adikaiologita lefta p zhtaei kai meta s trexoun ta lefta xwris logo...isws k na strafw alou den xerw g na lene kati poloi shmainei pws telika exoun dikio!