PDA

View Full Version : ARAI: RX7-Corsair ή ASTRO-R ???



SeNNinhA
24/05/2005, 14:50
Μάλλον έχει ξαναγίνει η κουβέντα αλλά θα ήθελα μια ακόμη διευκρίνηση από τους κατόχους των δύο παραπάνω.

1)Πως συμπεριφέρονται (σταθερότητα όχι θόρυβος)?
α) σε χαμηλές ταχύτητες >160
β) σε υψηλές ταχύτητες

2)Πόσο καλά αερίζονται?
α) σε χαμηλές ταχύτητες >160
β) σε υψηλές ταχύτητες

Αυτά τα λίγα θα ήθελα από όσους τα έχουν φορέσει και ξέρουν. Μην μπλέξουμε σε αναφορές σε τιμές, άλλες μάρκες, άλλα μοντέλα κλπ. Όχι γιατί δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σας αλλά υπάρχουν πολλά αντίστοιχα posts και δεν υπάρχει λόγος για άλλο ένα ίδιο.

Thanks

sniper
24/05/2005, 15:03
Το RX-7 Corsair αερίζεται :lol: :lol: πολύ καλά και χαμηλά αλλά και όταν πας γρήγορα.....

Θόρυβος..... Αβάσταχτος σε πολύωρη χρήση αλλά με ωτοασπίδες είσαι ΟΚ.

:smokin:

Tigas
24/05/2005, 15:40
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΟ RX77 ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΣΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ -5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ.
ΤΟ ASTRO-R ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

SeNNinhA
25/05/2005, 00:04
Thanks

Τελικά είπα να πάρω το ARAI RX-7 Corsair. Το παράγγειλα από τον BajaRon από το ebay και θα είναι εδώ σε περίπου 1 βδομάδα.

Κράνος: 339,00$
Έξοδα αποστολής: 59,00$
Extra ζελατίνα καθρέπτης: 67,00$
Σύνολο: 465,00$ = 381,00 euro

Αν και είμαι της άποψης να στηρίζω την εγχώρια αγορά, η διαφορά τιμής από τα 825,00 euro που το εύρισκα εδώ είναι πολύ μεγάλη για να την αγνοήσω.


Τα ARAI δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αρχικά. Αλλά δοκίμασα πολλά και ήταν από τα λίγα που μου είχαν καλή εφαρμογή.

Το δεύτερο καλύτερο (ίσως και πρώτο) είναι το SHUBERTH S1. Φοβερή εφαρμογή, το πιο αθόρυβο, ενσωματωμένη δεύτερη φιμέ ζελατίνα, αλλά ήταν πιο τουριστικό και είπα να πάρω κάτι πιο σπορ μιας και η ζελατίνα του Tuono δεν κόβει και πολλά από τον αέρα στα πολλά.

Τρίτο καλύτερο (στο κεφάλι μου πάντα) έκατσε το OGV. Μου άρεσε γενικότερα συνολικά.

Τα SHOEI τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση αλλά το Small ήταν κάπως χαλαρό και το XSmall δεν μου έμπαινε καν. Δεν με βόλεψαν καθόλου. Είναι επίσης κοντό και στο πίσω μέρος και με ενοχλούσε.

Τα SHUOMI που έχουν και φοβερά γραφικά ήταν πάλι κάπως loose. Όχι άσχημο πάντως. Φοβερή λεπτομέρεια η οποία σίγουρα με πολύωρη χρήση θα εκτιμηθεί από πολλούς, είναι το ότι η επένδυση είναι από αλκαντάρα που σημαίνει πολύ πιο απαλή αίσθηση από όλα τα άλλα.

UVEX & SHARK πολύ μέτρια γενικώς.


Επισημαίνω ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα. Έχουν σχέση με το δικό μου κεφάλι και σίγουρα κάπιον άλλο θα τον βολέψουν άλλα κράνη. Απλά είπα να παραθέσω την δική μου εμπειρία μιας και ζήτησα την βοήθειά σας.

Thanks again

ΥΓ. Ένα παράξενο γεγονός όμως είναι ότι αν και η περιφέρεια του μετώπου μου είναι 56cm και το μέγεθος Small αντιστοιχεί σε 55-56, εγώ σε όλα βολευτηκα καλύτερα με το XSmall που αντιστοιχεί σε 54cm!!!

free rider
25/05/2005, 08:10
καλορίζικο Γιάννη...

αχρείαστο πάντα..
:beer: :beer:

GST
25/05/2005, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Thanks


ΥΓ. Ένα παράξενο γεγονός όμως είναι ότι αν και η περιφέρεια του μετώπου μου είναι 56cm και το μέγεθος Small αντιστοιχεί σε 55-56, εγώ σε όλα βολευτηκα καλύτερα με το XSmall που αντιστοιχεί σε 54cm!!!


και εγω το ιδιο επαθα και ολα μου μπαινανε στο κεφαλι ...το θεμα ειναι να το κρατησεις για κανενα τεταρτο το χs στο κεφαλι σου για να δεις αν σε ζαλιζει η οχι....αν σε πιεζει στο μετωπο πολυ δεν κανει γιατι οταν οδηγεις απο την ενταση και την συγκεντρωση τα νευρα που περνανε απο το κουτελο πιεζονται και μπορει να ζαλιστεις .....εξω απο δω

SeNNinhA
25/05/2005, 09:52
Τα φόρεσα κανένα δεκάλεπτο τα XSmall. Τριγυρνούσα στο μαγαζί με το κράνος. Δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση. Το τέλειο θα ήταν κάτι ενδιάμεσο από XS & S (55cm καθαρό και όχι 55-56) αλλά δεν υπάρχει οπότε το XS ήταν η καλύτερη λύση.

melsaltas
25/05/2005, 09:55
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
[B]Thanks

Τελικά είπα να πάρω το ARAI RX-7 Corsair. Το παράγγειλα από τον BajaRon από το ebay και θα είναι εδώ σε περίπου 1 βδομάδα.

Κράνος: 339,00$
Έξοδα αποστολής: 59,00$
Extra ζελατίνα καθρέπτης: 67,00$
Σύνολο: 465,00$ = 381,00 euro



ΤΕΛΩΝΕΙΟ????

GST
25/05/2005, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τα φόρεσα κανένα δεκάλεπτο τα XSmall. Τριγυρνούσα στο μαγαζί με το κράνος. Δεν είχα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση. Το τέλειο θα ήταν κάτι ενδιάμεσο από XS & S (55cm καθαρό και όχι 55-56) αλλά δεν υπάρχει οπότε το XS ήταν η καλύτερη λύση.

κοιτα εμενα στο μετρημα με την μεζουρα εδειχνε 57 ..μου εκανε και το s και το xs .....τελικα κατεληξα στο s παρολο που και το xs μου εκανε γιατι ηταν πιο κοντα στα μετρα μου.....και εθνικη που το δοκιμασα δεν κουναει και ειναι υποφερτο απο θεμα πιεσης.....και σε θεμα θορυβου δεν κανει περισσοτερο απο το suomi που ειχα πριν...το κεφαλι αεριζετε παρα πολυ καλα και εντος πολης μιας που το φοραω και καθημερηνα...παντως θελει ψαξιμο το θεμα νουμερο γιατι με τον τροπο που το περνεις δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολη η αλλαγη.....καλη τυχη ..καλοφορετο και σιγουρα θα το χαρεις εγω το εχω 3 βδομαδες και ειναι super..:wave2:

SeNNinhA
25/05/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas

ΤΕΛΩΝΕΙΟ????

Όταν σου στέλνουν πράγματα έξω από την ευρωπαική ένωση τότε να ζητάς να αναγράφουν ότι πρόκειται για ΔΩΡΟ. Υπάρχει στα αντίστοιχα ταχυδρομεία μια φόρμα που συμπληρώνεις για την αποστολή και πάνω εκεί σημειώνει ο αποστολέας την ένδειξη "ΔΩΡΟ". Έως τώρα έχει δουλέψει χωρίς πρόβλημα και μου έχουν στείλει αλλά είχα στείλει και εγώ παλιά από US διάφορα πράγματα χωρίς δασμούς από το τελωνείο.

Ο BajaRon μου είπε ότι του ζητάνε να βάλει και αξία >=50 ευρώ. Την αξία πρέπει να την δηλώσεις για λόγους ασφάλισης άμα το πακέτο χαθεί ώστε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και έχει κάποια μικρή χρέωση ~2-3$/100$ αξίας. Εμένα προσωπικά μου έστειλαν φωτογραφική μηχανή ασφαλισμένη για 500$ σαν δώρο και δεν πλήρωσα τελωνείο. Αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος ότι ισχύει ή εγώ ήμουν τυχερός.

stako
25/05/2005, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
αν σε πιεζει στο μετωπο πολυ δεν κανει γιατι οταν οδηγεις απο την ενταση και την συγκεντρωση τα νευρα που περνανε απο το κουτελο πιεζονται και μπορει να ζαλιστεις .....εξω απο δω

Ρε γμτ, το δικό μου αν και δεν με ενοχλεί και δεν το νιώθω να με πιέζει, όταν το βγάζω έχω σημάδι στο μέτωπο............ Μια φορά σε μια διαδρομή που είχα πιέσει λίγο τη μηχανή στο τέλος ήμουν κάπως σαν ζαλισμένος, λέτε να έφταιγε αυτο???

SeNNinhA
25/05/2005, 11:08
Κι εμένα το cross κράνος που έχω μου κάνει μια γραμμή στο κούτελο αλλά νομίζω ότι είναι απλά από την απόλυτη εφαρμογή του γιατί δεν είχα κανένα οργανικό πρόβλημα από πλευρά πονοκέφαλου κλπ. και μάλιστα μετά από πολλές ώρες (8+) δύσκολου trail ride.

Άλλωστε και τα καπελάκια μου κάνουν αυτή την γραμμή αλλά δεν με ενοχλούν.

ela ela
27/05/2005, 01:07
Καλησπερα παιδες!και εγω θελω να παραγειλω κρανος απο εξω αφου οι τιμεςεχουνε τοση διαφορα!
Αυτο που δεν ξερω ειναι τα διαδικαστικα,πληρωμες και τετοια πως γινονται και ολα αυτα.Θα ηθελα τα φωτα σας!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

SeNNinhA
27/05/2005, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Καλησπερα παιδες!και εγω θελω να παραγειλω κρανος απο εξω αφου οι τιμεςεχουνε τοση διαφορα!
Αυτο που δεν ξερω ειναι τα διαδικαστικα,πληρωμες και τετοια πως γινονται και ολα αυτα.Θα ηθελα τα φωτα σας!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Γενικά τα σοβαρά μαγαζιά ή online stores έχουν διάφορους τρόπους για να πληρώσεις.
α) Credit card κατευθείαν σε αυτούς (δεν το συνιστώ γενικότερα)
β) Paypal ή κάτι αντίστοιχο. Είναι κάτι σαν μεσάζοντας που δίνεις σε αυτόν το Credit card ή λογαριασμό τράπεζας και τα μεταφέρει σε όποιον του πεις με μια μικρή χρέωση. Γενικότερα είναι φερέγγυος τρόπος και συνήθως σου δίνουν και ασφάλεια σε περίπτωση που δεν παραλάβεις ότι παρήγγειλες.
γ) Κατάθεση (wire transfer) κατευθείαν στον λογαριασμό του πωλητή μέσω της τραπεζάς σου. Η τράπεζα σου χρεώνει επιπλέον κάποιο ποσοστό επί της κατάθεσης για την ίδια.
δ) Αποστολή με ταχυδρομική επιταγή, Western Union ή άλλο αντίστοιχο οργανισμό. Πας εδώ, πληρώνεις (συν την προμήθεια για την αποστολή) και αυτοί τα στέλνουν με ταχυδρομική επιταγή. Καθυστερεί όμως λόγω ταχυδρομείου η παραλαβή (αναλόγως το πόσο γρήγορη αποστολή επιλέξεις πληρώνεις και παραπάνω) και άρα και η αποστολή του προιόντος.

Αυτά ξέρω εγώ αλλά προτιμώ το paypal που είναι και άμεσο και online και δοκιμασμένο και χρεώνεται ο πωλητής την προμήθεια(ελάχιστα κι όλας) και επιπλέον τώρα πια και για την Ελλάδα δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις μέσω credit card αλλά μπορείς να πληρώσεις μέσω του τραπεζικού σου λογαριασμού αρα είσαι ακόμη πιο ασφαλής.

Klik εδω -----> PAYPAL (http://www.paypal.com)

ela ela
27/05/2005, 15:55
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολυ για τίς συμβουλές σου αλλα πώς θα συνενοηθώ εγώ με αυτους και αυτοι μενα κ.λ.π
Βασικα πωσ θα τους πω οτι εγω θέλω αυτό και οχι αλλο και αν μου στειλουν λάθος κρανος,δεν εχω ξανακανει αγορα απο net και κολαω λιγο,θα μπορουσαμε με καποιο τροπο να τα λεγαμε μεσω τηλφ.
Παντως ευχαριστω για οτι εγραψες!

SeNNinhA
10/06/2005, 13:07
Προς ενημέρωση:

Έχω πάρει στα χέρια μου τελικά το ARAI. Μια βδομάδα καθυστέρηση γιατί είχαν κάτι γιορτές εκεί στο US αλλα όλα ΟΚ. Ήρθε στο τοπικό ταχυδρομείο ακριβώς σε 7 ημέρες από την ημέρα αποστολής του. Σε 3 ημέρες ήταν στην Ελλάδα και έκανε άλλες 4 μέχρι το τοπικό κατάστημα. Πέρασε δε το τελωνείο μέσα σε 19 λεπτά.

Το κράνος είναι άψογο. Ήρθε στην συσκευασία του (κουτί) η οποία ήταν τοποθετημένη μέσα σε άλλο κουτί για ασφάλεια. Μαζί και η extra ζελατίνα του, τα πιστοποιητικά του, ο υφασμάτινος σάκος για την προστασία του και ένα μικρό μπουκαλάκι με σιλικόνη.

Πρέπει να αναφέρω όμως ότι το κράνος έχει κατακευαστεί 01/2003 και σύμφωνα με την ARAI καλύπτεται με εγγύηση 5 ετών από την ημέρα αγοράς του και έως 7 έτη από την ημερομηνία κατασκευής του. Σύμφωνα πάντα με την ARAI πρέπει να αλλάζεται μετά από 5 έτη από την ημέρα που πρωτοφορέθηκε (και όχι κατασκευάσθηκε).

Όσον αφορά το νούμερο, τελικά το XS ήταν αυτό που έπρεπε. Σύμφωνα με την μεζούρα φοράω S αλλά το XS μου ήρθε καλύτερα. Μπορώ να πώ ότι σχετικά με αυτό που δοκίμασα στην Αθήνα (Ευρωπαικό καλούπι) νομίζω ότι αυτό που μου ήρθε είναι ελάχιστα πιο χαλαρό (πράγμα που είναι θετικό γιατί το XS εδώ ήταν οριακά καλό/σφιχτό). Αν κρίνω από αυτό, μπορεί τα US καλούπια να είναι κατά τι πιο μεγάλα. Μην φανταστείτε τρομερή διαφορά. Ας πούμε +0,5cm. Δεν παίρνω και όρκο πάντως. Νομίζω ότι ότι σας βολέψει εδώ, παραγγελνετε κι εκεί. Αρκεί να μην είναι ήδη και εδώ χαλαρό.

Νομίζω τελικά ότι ήταν μια άκρως συμφέρουσα αγορά.

Συμβουλή: Να χρησιμοποιήτε πάντα ταχυδρομικές υπηρεσίες που σας δίνουν την δυνατότητα του tracking. Δηλαδή με ένα κωδικό να βλέπετε ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται το πακέτο σας. Κοστίζει ελάχιστα παραπάνω αλλά είναι πολύ πιο γρήγορο (7-10 ημέρες αντί για 20-30 το απλό) και πολύ πιο ασφαλές.

stako
10/06/2005, 14:58
Καταρχάς σε ευχαριστούμε για το post και το feedback. :) Κατα δεύτερον να σε ρωτήσω, μπορείς να δώσεις το link του τύπου στο ebay γιατι δεν τον βρίσκω???

Και μετά θα ακολουθήσουν και άλλες ερωτησούλες καθώς σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω κι εγώ......:)

:wave2: :wave2: :wave2:

makaronachis
10/06/2005, 17:34
SeNNinha,ωραίος.Η ενημέρωση καλό κάνει.Καλορίζικο και αχρείαστο να σου είναι.

SeNNinhA
10/06/2005, 22:02
Το link για τον BajaRon είναι

http://search.ebay.com/_W0QQfgtpZ1QQfrppZ25QQsassZbajaronQQssPageNameZFAVQ3aFQ3aSLLR

στείλτε του mail και ζητήστε του αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο

stako
13/06/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το link για τον BajaRon είναι

http://search.ebay.com/_W0QQfgtpZ1QQfrppZ25QQsassZbajaronQQssPageNameZFAVQ3aFQ3aSLLR

στείλτε του mail και ζητήστε του αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο

Δυστυχώς αυτό το link ανοίγει μόνο το search page. Πάντως οκ, τον βρήκα τον Bajaron. Δυστυχώς όμως από ότι φαίνεται δεν έχει νούμερα να διαλέξεις......:(

Ψάχνοντας βρήκα αυτόν.

http://stores.ebay.com/HelmetShopper/Helmet-Shopper-Store.html

Μήπως τον είχες δει κι αυτόν? Βέβαια είναι λίγο ακριβότερος..........

SeNNinhA
13/06/2005, 19:51
Άσχετα με το τι βάζει για πλειστηριασμό στο E-BAY ο BAJARON,

στείλτε του μύνημα e-mail για το τι ακριβώς θέλετε και θα σας απαντήσει τι υπάρχει διαθέσιμο και σε τι τιμή.

makaronachis
15/09/2005, 23:34
SeNNinha,δεν μας λες τις εντυπώσεις σου από το κράνος γιατί εμείς ψάχνουμε ακόμα.Αν έβαζες και καμιά φωτό...;)

ΙΠΠΕΑΣ
14/02/2006, 18:44
Έχω δύο ερωτήσεις για κράνη οπότε τις βάζω εδώ καθώς η μία σχετίζεται με τα Arai.

1) Ξέρει κάποιος αν το 2007 ΟΝΤΩΣ θα απαλαχτούμε από τον φόρο για την αγορά κρανών και προστατευτικού εξοπλισμου ;;; :confused:

2) Ξέρετε αν το Xmo... φέρνει όλα τα μοντέλα της ARAI ή μόνο RX7 και astro. Ενδιαφέρομαι για ένα κράνος της ARAI μεσαίου πρός μεγάλου κόστους.

PS: Είναι πολλά τα χρήματα και το Nolan που χρησιμοποιώ είναι μόνο τεσσάρων ετών. :rolleyes: Λέτε να περιμένω του χρόνου μήπως γλυτώσω χρήμα από την απαλλαγή του φόρου;

stavrogin
19/02/2006, 18:18
Aπο οτι με πληροφορισε υπαλληλος του Ιταλου .
Ολα τα Αραι ,RX7,Astro-R και φτηνοτερο,δε θημαμε πως το λενε ,παρεχουν την ιδια ασφαλεια (διπλα κελυφη ,πλεγμα κλπ) και καλυπτουν τις ιδιες προδιαγραφες.Αρα αυτα που λενε οι εμποροι ειναι παπαριες.

Το RX 7 εχει διαφορετικες, πυκνοτερες ενισχυσεις για να καλυψει τις προδιαγραφες λογο του "μειονεκτηματος" των δυο οπων απο τους δυο μεγαλους αεραγωγους και ειναι κι ενας απο τους λογους που κοστιζει περισσοτερο.

Ο αλλος λογος ειναι οτι τα μαξιλαρακια του εχουν καλυτερο υλικο και αισθηση.

Επισης το RX7 ειναι πιο οπισθοβαρο kαι καταλληλοτερο για πιο σκηφτες μηχανες,αλλα φανταζομαι οτι οι διαφορες ειναι μικρες και γινονται αισθητες μετα απο πολυωρη βολτα απο πιο ευαισθητους αναβατες

Αρα σε πιο ορθιες μηχανες ,πχ Ζ ή τουονο δεν εχεις λογο να πας σε RX7 εκτος βεβαια κια αν γουσταρεις οποτε πασο.