PDA

View Full Version : λαμπες για να βλεπω....χενον!!!???



giobazolias
16/12/2009, 00:36
Εχω 1 BMW R1100GS για τη δουλεια που βγαινω εκτος αθηνας.......

Τα φωτα ειναι τα διπλα της touratech ........
τα βραδiα που επιστρεφω, εχω θεμα στα σκοτεινα σημειο την εθνικης οδου.
Δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απ το φωτισμο της μηχανης!!!!

Ετσι αποφασισα να αλλαξω λαμπες (οτι ποιο απλο).
Χωρις πολυ ψαξιμο και χωρις να εχω χομπυ με τα aftermarket ειδα κατι λαμπες στο ebay.........xenon!!!???
http://cgi.ebay.com/BMW-R1100GS-95-99-Xenon-HID-Light-Lamp-Bulbs-100W_W0QQitemZ160323390276QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item255404cb44

Φτηνες ηταν, δεν το σκεφτηκα πολυ ............και τις πηρα!


Πριν τοποθετησω τις λαμπες την εψαξα στο νετ και ειδα οτι υπαρχει μεγαλο θεμα με τις λαμπες χενον τη λειτουργικοτητα τους με τα καλα και κακα που εχουν.

Εχω ομως 2/3 αποριες.............................

1. οι λαμπες που πηρα μπορουν να μπουν στη μηχανη σκετες χωρις κιτ συσωρευτρες, ρελε κτλ?(η περιγραφη τους αυτο γραφει).
ειναι χενον, η κατι αλλο που δινει φως τυπου χενον?
2.Υπαρχει θεμα με τις συγκεκριμενες λαμπες οσο αφορα την τυφλωση των απεναντι???
3. Εφοσον οι λαμπες αυτες δεν κανουν..........μπορειτε να προτεινετε καμια αλλη λαμπα που να μου δωσει λιγο περισσοτερο φως τις νυχτες για τις εκτος πολης διαδρομες???

Panopticon7
16/12/2009, 00:56
1. Ναι μπαινουν γιατι δεν ειναι Ζηνον.


2. Οχι δεν υπαρχει θεμα λογω του 1, στις ζηνον ομως υπαρχει προβλημα λογω της πηγης φωτος (το φως ανοιγει περιεργα και χωρις "γραμμη", πραγμα που σημαινει οτι μπορει να φωτιζουν προς το θεο, ενδεχομενως και τους οδηγους)


3. Κανουν και αυτες, αν βαλεις ζηνον θα γινουν χειροτερα τα πραγματα (100%)...

Panopticon7
16/12/2009, 00:59
Κραταω μια επιφυλαξη για το αν ειναι Xenon τωρα που το βλεπω... Αλλα αφου λεει XenonEffect μαλλον τυπου Xenon δεν ειναι ρε παιδια ?

kerasaki
16/12/2009, 01:09
1ον
απο οτι ξερω οι ξενον θελουν και μετασχηματιστες

2ον
10 ευρω οι λαμπες ρε παιδια? δηλ οι αλλοι που δινουν 200 και 300 ευρω ειναι μλκες?

μαλλον φιλαρακι ειναι καποια κακη απομιμηση ξενον με καποιο μπλε φωτισμο(τυπου ξενον)
αν θυμασαι οι πρωτες μερσεντες που ειχαν βγει με ξενον ειχα ενα σχεδον λευκο φως και αυτο το μπλε που εχει το καθε καγκουρι στα πιτσιλιστιρια:rolleyes:

catmaster
16/12/2009, 01:16
XENON EFFECT .... το γράφει και στην συσκευασία ... καμία σχέση με πραγματικές Hid Units...


τα watt που καταναλώνουν οι μαμά λάμπες σου να κοιτάξεις γιατί νομίζω είναι 55/60 , ενώ αυτές που πήρες γράφουν 100/90w και τότε δεν κάνουν (αν είναι όντως η πραγματική κατανάλωση και όχι η υποθετική απόδοση )

:wave2:

giobazolias
16/12/2009, 01:41
Ευχαριστω για τις απαντησεις.........

Απ οτι καταλαβα ειναι τυπου ΧΕΝΟΝ...........δηλαδη ακακες!

Υποτιθεται οτι αν και 90/100 watt λογικα θα κανουν, απ τη στιγμη που ο πωλητης τις παρουσιαζει καταλληλες για BMW r1100gs...........

Μαλλον θα τις δοκιμασω να δω αν ειναι καλες και αν οχι θα επανελθω να δεχτω προταση για καμια καλη λαμπα!

Ευχαριστω και παλι!

:wave2:

catmaster
16/12/2009, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
Υποτιθεται οτι αν και 90/100 watt λογικα θα κανουν, απ τη στιγμη που ο πωλητης τις παρουσιαζει καταλληλες για BMW r1100gs...........



:a018: :a018:

giobazolias
16/12/2009, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:a018: :a018:

Καλα ντε!
Θα κοιταξω το μανουαλ.........

:lol:

Παντως Το αν τα 100βατ ειναι πραγματική κατανάλωση και όχι η υποθετική απόδοση δεν μπορω να το ξερω!
Δοκιμαζοντας ομως θα το μαθω............το πολυ πολυ να καψω καμια ασφαλεια!

byron
16/12/2009, 05:52
Αν είναι 90/100w θα έχεις πιθανότατα πρόβλημα με τα καλώδια σου μιας και υπερθερμαίνονται και πιθανότατα θα λιώσουν. Το έχω δει να συμβαίνει με 90/100 και αλλάχτηκε όλη η πλεξούδα. :wave2:

filipp0s
16/12/2009, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
Εχω 1 BMW R1100GS για τη δουλεια που βγαινω εκτος αθηνας.......

Τα φωτα ειναι τα διπλα της touratech ........
τα βραδiα που επιστρεφω, εχω θεμα στα σκοτεινα σημειο την εθνικης οδου.
Δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απ το φωτισμο της μηχανης!!!!

...


Μηπως φταιει το οτι εχεις αυτα τα διπλα της touratech? Ειχες το ιδιο προβλημα και με το μαμα μουτρο?

Εγω παντως με το μαμα δεν εχω κανενα προβλημα με το φωτισμο.



(Ισως ειναι και ενα απο τα μοναδικα πραγματα που ειμαι ευχαριστημενος με το μηχανακι :D )

stefanos
16/12/2009, 07:28
Τύπου xenon εντάξει αλλά τύπου 90/100 δεν παίζει, είναι σίγουρα.Οπότε θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τις καταναλώσεις και πιθανόν λιγότερο φώς και περισσότερη θερμότητα που ίσως κάνει ζημιά.
Ισως είδη το κύκλωμα να έιναι παραφορτωμένο απο τα επιπλέον λαμπάκια και δεν ανάβουν οι λάμπες.

transalpblack
16/12/2009, 08:15
να πας να αγορασεις philips blue vision. απιστευτα καλυτερες απο τις κοινες λαμπες αλλα και απο αυτες που πηρες. σιγουρα δεν συγκρινονται απο τις κοινες xenon αλλα ειναι πολυ καλυτερες. το θεμα ειναι πως αν βαλεις τελικα xenon δεν θα θες μετα τιποτα αλλο.

Acacius
16/12/2009, 10:04
Osram Night Breaker ή Philips X-treme Power κατά τη γνώμη μου, για να μην πειραματίζεσαι με κινεζιές. Δεν είναι φθηνές όμως.

Οι λάμπες των 90/100w πιθανόν να είναι και παράνομες. Ενώ όλα τα κιτ xenon που βλέπω -πριν με στραβώσουν- κάθε μέρα δεν είναι...

sapila racing
16/12/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Osram Night Breaker ή Philips X-treme Power κατά τη γνώμη μου, για να μην πειραματίζεσαι με κινεζιές. Δεν είναι φθηνές όμως.

Οι λάμπες των 90/100w πιθανόν να είναι και παράνομες. Ενώ όλα τα κιτ xenon που βλέπω -πριν με στραβώσουν- κάθε μέρα δεν είναι...

Τα κιτ xenon είναι παράνομα, το εχουμε περιγράψει 100 φορές.
Και οι 90-100 κανονικά παράνομες είναι, αλλά εχουν και πολλες πιθανότητες να λιώσουν καλώδια, ειδικά οταν κάνεις σινιάλο κι εχεις 190 watt :winka:

stefanos
16/12/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τα κιτ xenon είναι παράνομα, το εχουμε περιγράψει 100 φορές.
Και οι 90-100 κανονικά παράνομες είναι, αλλά εχουν και πολλες πιθανότητες να λιώσουν καλώδια, ειδικά οταν κάνεις σινιάλο κι εχεις 190 watt :winka:

Και στην περίπτωση που είναι πλαστικός ο καθρέπτης λιώνει και αυτός.

posnightmist
16/12/2009, 11:29
Aυτές τι έχει δοκιμάσει κανείς??? Λένε ότι είναι ειδικές για μοτο!



http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=592988

FestoNero
16/12/2009, 13:51
α) Κιτ aftermarket xenon ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αυτά που πουλάνε σε μαγαζιά και στο ebay είναι made in china, ακόμη και τα "bosch" και "philips". Δεν υπάρχει γιατί το φως από τα xenon πρέπει να έχει και το αντίστοιχο ανακλαστικό, μέσα στο φανάρι. Αντικαθιστώντας απλά τη λάμπα ΔΕΝ κάνεις δουλειά.
β) XENON εργοσασιακό για μηχανές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
γ) Κιτ aftermarket xenon για αυτοκίνητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Πιθανώς να μπορεί να βάλει κανείς το εργοστασίακό αλλά η εγκατάσταση θα του κοστίσει τα κέρατα του.
δ) Τα μουφοxenon (aftermarket xenon) είτε σε μηχανή, είτε σε αυτοκίνητο ΤΥΦΛΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ (η κατάσταση χειροτερεύει σε suzuki jimny και smart fortwo).
ε) Τα μουφοxenon σε μηχανή είναι ακόμη χειρότερα, γιατί με τη παραμικρή επιτάχυνση φωτίζουν ψηλότερα απ'ότι είναι "ρυθμισμένα", άρα τυφλώνουν. Επίσης, αν ανεβεί επιβάτης στη μοτοσυκλέτα, αυτή θα φωτίζει μόνιμα πιο ψηλά. Στα αυτοκίνητα, Ο ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΣ εξοπλισμός συμπεριλαμβάνει μηχανισμό που υπολογίζει τη κλίση του αυτοκινήτου πολλές φορές το δευτερόλεπτο και ανεβοκατεβάζει τη λάμπα αναλόγως. Επίσης περιλαμβάνει και "πιτσιλιστίρια" τα οποία καθαρίζουν το κρύσταλλο στο φανάρι, γιατί με τη παραμικρή σκόνη το φως από τα xenon σκεδάζεται. Γι'αυτό κοστίζει μερικές χιλιάδες ευρώ.
ζ) Τα μουφοxenon είτε σε μηχανή είτε σε αυτοκίνητο ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από τις κανονικές λάμπες, ενίοτε και στο γάμο του καραγκιόζη. Αυτό το κάνουν γιατί το φανάρι είναι φτιαγμένο ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ λάμπες, και το γυαλί στο φανάρι επίσης.
η) Ο μόνος λόγος για να βάλει κάποιος μουφοxenon είναι για καγκουριά επιδεικνύοντας ταυτόχρονα και την παντελή ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.


Άρα κρατάς: ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΥΦΛΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.

McGyver
16/12/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
β) XENON εργοσασιακό για μηχανές ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Υπάρχει...

blueangel
16/12/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
Εχω 1 BMW R1100GS για τη δουλεια που βγαινω εκτος αθηνας.......

Τα φωτα ειναι τα διπλα της touratech ........
τα βραδiα που επιστρεφω, εχω θεμα στα σκοτεινα σημειο την εθνικης οδου.
Δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απ το φωτισμο της μηχανης!!!!

Ετσι αποφασισα να αλλαξω λαμπες (οτι ποιο απλο).
Χωρις πολυ ψαξιμο και χωρις να εχω χομπυ με τα aftermarket ειδα κατι λαμπες στο ebay.........xenon!!!???
http://cgi.ebay.com/BMW-R1100GS-95-99-Xenon-HID-Light-Lamp-Bulbs-100W_W0QQitemZ160323390276QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item255404cb44

Φτηνες ηταν, δεν το σκεφτηκα πολυ ............και τις πηρα!


Πριν τοποθετησω τις λαμπες την εψαξα στο νετ και ειδα οτι υπαρχει μεγαλο θεμα με τις λαμπες χενον τη λειτουργικοτητα τους με τα καλα και κακα που εχουν.

Εχω ομως 2/3 αποριες.............................

1. οι λαμπες που πηρα μπορουν να μπουν στη μηχανη σκετες χωρις κιτ συσωρευτρες, ρελε κτλ?(η περιγραφη τους αυτο γραφει).
ειναι χενον, η κατι αλλο που δινει φως τυπου χενον?
2.Υπαρχει θεμα με τις συγκεκριμενες λαμπες οσο αφορα την τυφλωση των απεναντι???
3. Εφοσον οι λαμπες αυτες δεν κανουν..........μπορειτε να προτεινετε καμια αλλη λαμπα που να μου δωσει λιγο περισσοτερο φως τις νυχτες για τις εκτος πολης διαδρομες???

Ρε συ φιλαράκι με συγχωρείς αλλά ειλικρινά μουκάνει εντύπωση έδωσες ενα σκασμό λεφτά για τη συγκεκριμένη μηχανή και μου ψάχτηκες στο ebay και μάλιστα πήρες και ΤΥΠΟΥ xenon χωρίς balast χωρίς τίποτα:confused: :confused: :confused: Τι να πώ δεν ξέρω αν περιμένεις πάντως ποιότητα από τις συγκεκριμένες απατάσαι πλάνην οικτρα!!!Αν θές ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site και θα σου λυθούν πολλές απορίες:

www.fotologic.gr :wave2:

sapila racing
16/12/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Ρε συ φιλαράκι με συγχωρείς αλλά ειλικρινά μουκάνει εντύπωση έδωσες ενα σκασμό λεφτά για τη συγκεκριμένη μηχανή και μου ψάχτηκες στο ebay και μάλιστα πήρες και ΤΥΠΟΥ xenon χωρίς balast χωρίς τίποτα:confused: :confused: :confused: Τι να πώ δεν ξέρω αν περιμένεις πάντως ποιότητα από τις συγκεκριμένες απατάσαι πλάνην οικτρα!!!Αν θές ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site και θα σου λυθούν πολλές απορίες:

www.fotologic.gr :wave2:

Τωρα μάλιστα... :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως εννοείς και οτι αυτα είναι νόμιμα και δεν στραβώνουν τον κόσμο? :nono: :nono:

blueangel
16/12/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τωρα μάλιστα... :rotflmao: :rotflmao:

Μήπως εννοείς και οτι αυτα είναι νόμιμα και δεν στραβώνουν τον κόσμο? :nono: :nono:

Εντάξει ότι ύπάρχει ένα θέμα ρε συ με τη φωτεινότητα οκ αλλά από την άλλη με τις τύπου λάμπες δεν εχεις κανένα αποτέλεσμα:sick:

sapila racing
16/12/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Εντάξει ότι ύπάρχει ένα θέμα ρε συ με τη φωτεινότητα οκ αλλά από την άλλη με τις τύπου λάμπες δεν εχεις κανένα αποτέλεσμα:sick:

Τουλάχιστον όμως είναι νόμιμες και δεν στραβώνουν σε αντίθεση με τα μαιμού xenon κιτ που πουλαει ο κάθε μάγκας και αγοράζει ο κάθε μην πω τι. :winka:

byron
16/12/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Υπάρχει...

Ναι ρε Θωμά, υπάρχει ως aftermarket στα 1200GS. Και?

McGyver
16/12/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι ρε Θωμά, υπάρχει ως aftermarket στα 1200GS. Και?

The statement "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" is invalid...

byron
16/12/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
The statement "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" is invalid...

Δεν υπάρχει στον standard εξοπλισμό καμμίας μοτό παραγωγής sounds better....:wave2:

stefanos
16/12/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
The statement "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ" is invalid...

Μονο στην περίπτωση που είναι road legal το κιτ, και οχι desert racing only.

McGyver
16/12/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν υπάρχει στον standard εξοπλισμό καμμίας μοτό παραγωγής sounds better....:wave2:

Υπάρχει στον προαιρετικό εξοπλισμό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μονο στην περίπτωση που είναι road legal το κιτ, και οχι desert racing only.

Να δω Κ1300GT σε desert racing και τι στον κόσμο...

sakisvolos
16/12/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
Καλα ντε!
Θα κοιταξω το μανουαλ.........

:lol:

Παντως Το αν τα 100βατ ειναι πραγματική κατανάλωση και όχι η υποθετική απόδοση δεν μπορω να το ξερω!
Δοκιμαζοντας ομως θα το μαθω............το πολυ πολυ να καψω καμια ασφαλεια!

Μην τις βάζει άκου τον catmaster είναι 90/100W και όχι 55/60W θα σου λιώσουν το φανάρι αν μείνουν
αναμμένες αρκετή ώρα μην κάνεις πειράματα!!

stefanos
16/12/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Υπάρχει στον προαιρετικό εξοπλισμό...
Να δω Κ1300GT σε desert racing και τι στον κόσμο...

Ok πάσο.

SNORLAX2
17/12/2009, 11:57
και αν δεν σου λιωσουν τα καλωδια,κ το φαναρι,θα σου αδειαζει την
μπαταρια..

pektis
17/12/2009, 13:06
Μερικα μοντελα μηχανων(οχι ολα) εχουν ενα 2ρο κατοπτρο εκτος τον καθρεπτη του φαναριου,με αποτελεσμα να μην στραβωνουν.Μην βαλεις απο e-bay,πληρωσε κατι παραπανω & βαλε κατι σωστο.Τωρα για τα βατ απο 55-60 που ειναι τα κανονικα σε ενα καλο συστημα xenon θα μειωθει στο 35-40 (λιγοτερη θερμοκρασια για το φαναρι της μηχανης)

giobazolias
18/12/2009, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Μηπως φταιει το οτι εχεις αυτα τα διπλα της touratech? Ειχες το ιδιο προβλημα και με το μαμα μουτρο?

Εγω παντως με το μαμα δεν εχω κανενα προβλημα με το φωτισμο.


(Ισως ειναι και ενα απο τα μοναδικα πραγματα που ειμαι ευχαριστημενος με το μηχανακι :D )

Ναι.......το διπλο της touratech.
Kαι εδω που τα λεμε, εχει παρει και χρωμα!
ιδιος το 1 απ τα 2 ειναι σχεδον ........καφε!
...........ισως πρεπει να βαλω το μαμα που ειναι ακομα σε κατασταση καινουργιου........θα δω!







Μαλλον για osram night breaker θα παω!

giobazolias
20/12/2009, 02:33
Εβγαλα το φαναρι (το διπλο της τουρατεκ) ετσι ωστε να καθαρισω το τζαμι απ την εσωτερικη πλευρα μιας και ειχε θαμπωσει πολυ..............

ομως πρεπει να εκανα μαλακια......!!!

απ την τρυπα που μπαινει η λαμπα, εβαλα 1 πανι βρεγμενο με καθαριστικο τζαμιων και αρχισα να το καθαριζω.........και πραγματικα εγινε καλα δουλεια (στο τζαμι). Αλλα τριβοντας ετριβα και το θολο χωρις να φανταστω οτι θα ξεθωριαζε το χρωμα του......................
Ετσι ξεθωριασε η εσωτερικη μερια του θολου απ το φαναρι το οποιο εγινε σχεδον διαφανες με αποτελεσμα (λογικα) οταν η λαμπα ειναι αναβει να μην κανει αντανακλαση πανω στο θολο!!!!!!


Τι γινεται (αν γινεται κατι) σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να ξαναβαψω το θολο η κατι αλλο?

sapila racing
20/12/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias

Τι γινεται (αν γινεται κατι) σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να ξαναβαψω το θολο η κατι αλλο?

Τωρα βάλε το μαμα φανάρι και θα είσαι μια χαρά. Το άλλο πάει στα σκουππιδια πλέον.

sakisvolos
20/12/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
Εβγαλα το φαναρι (το διπλο της τουρατεκ) ετσι ωστε να καθαρισω το τζαμι απ την εσωτερικη πλευρα μιας και ειχε θαμπωσει πολυ..............

ομως πρεπει να εκανα μαλακια......!!!

απ την τρυπα που μπαινει η λαμπα, εβαλα 1 πανι βρεγμενο με καθαριστικο τζαμιων και αρχισα να το καθαριζω.........και πραγματικα εγινε καλα δουλεια (στο τζαμι). Αλλα τριβοντας ετριβα και το θολο χωρις να φανταστω οτι θα ξεθωριαζε το χρωμα του......................
Ετσι ξεθωριασε η εσωτερικη μερια του θολου απ το φαναρι το οποιο εγινε σχεδον διαφανες με αποτελεσμα (λογικα) οταν η λαμπα ειναι αναβει να μην κανει αντανακλαση πανω στο θολο!!!!!!


Τι γινεται (αν γινεται κατι) σε αυτη την περιπτωση?
Μπορω να ξαναβαψω το θολο η κατι αλλο?

Απ' ότι κατάλαβα φίλε giobazolia καταστράφηκε το κάτοπτρο και το φανάρι είναι πλέον άχρηστο!:(

Το γράφω εδώ έτσι απλά σαν πληροφορία.....να ξέρετε ότι όλα τα φανάρια που έχουν πλαστικό
κάτοπτρο (καθρέφτη) δεν τον αγγίζουμε με τίποτα γιατί χάνει το ''νικέλωμα'' του και βγαίνει άχρηστο!!
Σε τέτοια περίπτωση που πρέπει να καθαριστεί το τζάμι το φαναριού βάζουμε στην άκρη ενός
κουταλιού ή ενός κατσαβιδιού ένα κομμάτι πανί ή βαμβάκι και το καθαρίζουμε στεγνά και με
προσοχή να μη χαλάσουμε το κάτοπτρο!!

santorius
20/12/2009, 21:57
Αν έχει καταστραφεί μεγάλη επιφάνεια απο το κάτοπτρο το ξεχνάς και βάζεις το original.
Για λάμπες μόνο μία έχει πραγματική διαφορά PIAA made in Japan.
Ακριβή αλλά θα δείς αποτέλεσμα.

http://www.amazon.com/PIAA-Platinum-Mirror-White-Headlight/dp/B000F5W3HI

Τα συστήματα τύπου xenon είναι θέμα τύχης με το κάτοπτρο.
Κάποια λίγα δουλεύουν σωστά, αλλά τα πο πολλά σημαδεύουν τις ταράτσες στην καλύτερη περίπτωση.

giobazolias
21/12/2009, 00:25
Εβαλα σημερα το μαμα κατοπτρο και λαμπα osram nightbreaker και λυθηκε το προβλημα.........

και απο αποψη κατοπτρου μιας και στο αφτερμαρκτετ tourateck -περα απ τη ζημια που εκανα- ειχε σταξει καμμενη λαμπα μεσα και ειχε θαμπωσει υπερβολικα........
και απο αποψη λαμπας μιας και η nightbreaker δινει περισσοτερο και ποιοτικοτερο φως απο μια κοινη λαμπα!



Αλλος ενας λογος για να μην βαλουμε xenon ειναι οτι θα συνηθισει το ματι στο εντονο φως και οταν οδηγαμε οχημα με κοινες λαμπες θα νομιζουμε οτι βγηκαμε βολτα με ............... κερι!

:lol: :lol: :lol:

sakisvolos
21/12/2009, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias

Αλλος ενας λογος για να μην βαλουμε xenon ειναι οτι θα συνηθισει το ματι στο εντονο φως και οταν οδηγαμε οχημα με κοινες λαμπες θα νομιζουμε οτι βγηκαμε βολτα με ............... κερι!

:lol: :lol: :lol:

Ο άλλος και πολύ βασικότερος λόγος είναι ότι πέφτει η απόδοση της λάμπας ξένον και μετά βάζεις
πάλι την αλογόνου και διαπιστώνεις πως με την απλή λάμπα βλέπεις σαφώς καλύτερα! Και έχεις και πολύ
καλύτερη μεγάλη σκάλα με την απλή λάμπα αν μιλάμε για σύστημα με Η4 !

Δυο λάμπες σε ενάμιση χρόνο η μια με το σετ που αγόρασα και η άλλη ανταλλακτικό υποτίθεται
καλύτερης ποιότητας και πάλι τα έφτυσε! :bigcry: :bigcry: :bigcry: