PDA

View Full Version : Χαιρεκακία;



Εχετλαίος
16/12/2009, 08:02
Σίγουρα δε θα πρέπει να είναι κανένας κακεντρεχής ή χαιρέκακος αλλά...υπάρχουν ώρες και στιγμές που εύχεσαι να πάθει ο άλλος τα πάνδεινα!
Στη δουλειά ερχόμουνα και 300-400 μέτρα πριν μια επικίνδυνη αριστερή στροφή (ποταμός Κοιλιάρης) με περνά ένα παλικάρι με ένα 1000αρι Fazer και αρχίζει να πλαγιάζει για να μπει στη στροφή. Απο το πουθενά και με 800χλμ/ώρα με περνά ένα τάρταλο παλιό Rover γεμμάτο εργάτες που μπαίνει και αυτός στη στροφή και επειδή το Fazer είναι κοντά στη μέση του καταστρώματος καβαλά το απέναντι ρεύμα και περνάει σύριζα από τη μοτοσυκλέτα. Ο αναβάτης που δεν πρόλαβε να τον δει ψιλοπανικοβλήθηκε και φρέναρε, του ψιλοκοσκίνησε το μπροστινό από ότι είδα αλλά το μάζεψε ευτυχώς!
Ευτυχώς!
Από το άλλο ρεύμα ερχόταν κονβόι 3 νταλίκες και αυτοκίνητα αλλά για καλή τύχη όλων ήταν ακόμα μακριά από τη στροφή...
Και λέω: Δε θα ήταν καλύτερα για όλους μας, από το άλλο ρεύμα εκείνη τη στιγμή να ερχόταν ένας τεράστιος τράκτορας με υπερενισχυμένο θώρακα (κάτι σε τρένο ρε παιδί μου) και να έκανε την παλιοσακαράκα σαρδέλα να ξεμπερδεύαμε! Κάτι σαν God's Hand, σαν να άνοιγε ένα σύννεφο και να έβγαινε μια βαριά και να έκανε το σαράβαλο κιμά χωρίς να πάθει κάποιος άλλος το παραμικρό;
Στο γέρο το διάολο πρωινιάτικα!

jimtarasxt660x
16/12/2009, 08:09
Οι εργάτες όμως δεν φταίνε σε κάτι επειδή έτυχε να είναι μέσα σε έναν μαλ@κα...οσο γι'αυτόν να πάει στο διάολο ο κερατάς....:a016: :a015:

Δεν νοιάζεται κανένας ρπστ μου αν έρχεται άλλο όχημα από εκεί και πάρει στο λαιμό του αθώες ζωές....:(

Για φανταστείτε να ερχόταν μια μηχανή τι θα είχε γίνει??????

:evil: :evil: :evil:

VGER
16/12/2009, 08:34
Τι μου θύμισες....
Πριν από κάποια χρόνια, μου την είχε δώσει και είχα βγει με τη μηχανή, Γενάρη μήνα, βράδυ με τρελό κρύο και πολλή βροχή...Εμένα όμως δε με ένοιαζε ακόμα και τυφώνα να είχε....

Ξεκίνησα λοιπόν και πήγα από Λούτσα προς Πόρτο-Ράφτη, στη γνωστή σκοτεινή και στριφτερή διαδρομή για όσους γνωρίζουν....

Εκεί που πήγαινα κυριλέ (σχήμα λόγου με τέτοιον καιρό) και όμορφα, πετάγεται ένα κωλοπαίδι με παρέα μέσα τα φιλαράκια και κάτι γκομενίτσες και μου περνάει μέσα στα μαύρα τα σκοτάδια και τις στροφές σύριζα για να μου κάνει και πλάκα με το σκατοτζίπ του....
Ε, ρε πούστη, λέω, θέλω πιο κάτω να βγεις από το δρόμο και να μου ζητάς και βοήθεια αλλά χωρίς να πάθεις τίποτα....

Όπερ και εγένετο!!! Μέσα στη μούρλα του να πηγαίνει τέζα στις στροφές, σε μία από αυτές δεν υπολόγισε καλά και έπεσε στα δεξιά του δρόμου σε ένα χαντάκι, χωρίς να πάθει κανείς όμως απολύτως τίποτα!
Η συνέχεια ήταν απολαυστική....Την ώρα που τους πέρναγα, με ελαφρώς μπαταρισμένο στη δεξιά πλευρά του δρόμου το τζιπάκι να έχει βρει από κάτω και να έχει ακινητοποιηθεί, μου κάνανε νόημα όλοι μούσκεμα για να σταματήσω για βοήθεια....
:bigcry:

devil's animal
16/12/2009, 08:50
αργα ή γρηγορα οτι του αξιζει παιρνει ο καθε ενας μας...
:beer: :beer: :beer: :beer:

BLiTzER
16/12/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
επειδή το Fazer είναι κοντά στη μέση του καταστρώματος

Μάλιστα, καπετάνιε!!

Εχετλαίος
16/12/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Μάλιστα, καπετάνιε!!

Μαλιά!
Στην κουζίνα να καθαρίσεις 200 σακιά πατάτες! Και μετά μάπα όλο το βαπόρι, μέσα, έξω!
Ακόμα;!!!!!!!!

Cpt. Haddock
16/12/2009, 09:42
Χαιρεκακία δεν ξέρω αν είναι, αλλα εάν έκανες επώνυμη καταγγελια στην τροχαία θα θεωρούσες εαυτόν χαφιέ; :sick:

Εχετλαίος
16/12/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χαιρεκακία δεν ξέρω αν είναι, αλλα εάν έκανες επώνυμη καταγγελια στην τροχαία θα θεωρούσες εαυτόν χαφιέ; :sick:

Ξέρεις ότι πάντα κάνω! Δεν είχε πινακίδες ο τρόμπας! (ούτε το fazer εδώ που τα λέμε αλλά...)

Cpt. Haddock
16/12/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ξέρεις ότι πάντα κάνω! Δεν είχε πινακίδες ο τρόμπας! (ούτε το fazer εδώ που τα λέμε αλλά...)

:eyepop:

Ενας λόγος παραπάνω εαν δεν είχε πινακίδες :sick:

(κι ας την έτρωγε κι ο τυπος με το φειζερ...)

τεσπα... κουβέντα να γίνεται με τους μαλάκες που κυκλοφορούν

sapila racing
16/12/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χαιρεκακία δεν ξέρω αν είναι, αλλα εάν έκανες επώνυμη καταγγελια στην τροχαία θα θεωρούσες εαυτόν χαφιέ; :sick:

Δεν ασχολείται κανείς, το έχω δοκιμάσει καπετάνιε.

Κατέβαινα μια μέρα παλιότερα με το Kawasaki την Αλεξάνδρας μεσημέρι, κι είχα ανοιχτό δρόμο μπροστά μου, αλλά ευτυχώς δεν το άνοιξα και πολύ.
Φτάνοντας στο ύψος της Πανόρμου, ξαφνικά ενα Fabia που ανέβαινε την Αλεξάνδρας στρίβει να μπεί Πανόρμου με όσα ερχόταν, αυτη η στροφή ειχε απαγορευτί κάμποσα χρόνια πριν.
Για μισό μέτρο την γλύτωσα, θα ηταν πολύ γερό το μπάμ. Η κυρία συνέχισε την πορεία της...
Εγω νευρίασα τόσο που γύρισα πίσω, και την σταμάτησα. Μια και ειχα πλέον κόψει τις Μ@λ@κίες που έκανα παλιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις, πήρα την τροχαία και τους περιέγραψα το συμβάν να ερθουν να την περιλάβουν, εξ άλλ ενας ζητας μπορούσε να έρθει σε 3 λεπτα, 100 μέτρα απο την ΓΑΔΑ ημασταν.
Μου απάντησαν οτι αφού δεν τρακάραμε δεν τρέχει τίποτα...

Cpt. Haddock
16/12/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ασχολείται κανείς, το έχω δοκιμάσει καπετάνιε.

[...]

Δε διαφωνώ, προφανώς δεν ασχολείται κανένας σχεδόν, αλλα δεν ασχολούμαστε κι εμείς όσο πρέπει.

Ακόμα και μια στις 10 περιπτώσεις να πιάσει, κέρδος είναι, απλά όλοι μας λέμε "που να μπλέξεις/τρέχεις τώρα" , ειδικά εαν δε μας αφορά άμεσα. :sick:

SVX
16/12/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μου απάντησαν οτι αφού δεν τρακάραμε δεν τρέχει τίποτα...


:look: :look: :look:


Το δημοσιουπαλληλικι τα εχει θερισει ολα σε αυτον τον κοινωνικο σχηματισμο (γιατι χωρα δεν
ειμαστε) :a31:

sapila racing
16/12/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε διαφωνώ, προφανώς δεν ασχολείται κανένας σχεδόν, αλλα δεν ασχολούμαστε κι εμείς όσο πρέπει.

Ακόμα και μια στις 10 περιπτώσεις να πιάσει, κέρδος είναι, απλά όλοι μας λέμε "που να μπλέξεις/τρέχεις τώρα" , ειδικά εαν δε μας αφορά άμεσα. :sick:

Φαντάσου οτι την εχω σταματήσει, δεν μπορεί να φύγει, και μιλάω με το κεντρο της τροχαίας πιστεύοντας οτι κατι θα κάνουν, αλλά δεν είμαστε στην Γερμανία ρε φίλε...
Αν με σκότωνε τότε θα ασχολούνταν μάλλον :rolleyes:

TOLISTOLAROS
16/12/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δε θα ήταν καλύτερα για όλους μας, από το άλλο ρεύμα εκείνη τη στιγμή να ερχόταν ένας τεράστιος τράκτορας με υπερενισχυμένο θώρακα (κάτι σε τρένο ρε παιδί μου) και να έκανε την παλιοσακαράκα σαρδέλα να ξεμπερδεύαμε! Κάτι σαν God's Hand, σαν να άνοιγε ένα σύννεφο και να έβγαινε μια βαριά και να έκανε το σαράβαλο κιμά χωρίς να πάθει κάποιος άλλος το παραμικρό;
Όχι

Εχετλαίος
16/12/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Όχι

Παρακαλώ το concept;
Διότι αν ήσουν εσύ στο fazer ή σε μηχανάκι από το άλλο ρεύμα και τώρα σε πηγαίνανε για φύτεμα θα υποστήριζες με τόλμη και πείσμα το όχι; Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, συζήτηση κάνουμε
:wave2:

TOLISTOLAROS
16/12/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παρακαλώ το concept;
Διότι αν ήσουν εσύ στο fazer ή σε μηχανάκι από το άλλο ρεύμα και τώρα σε πηγαίνανε για φύτεμα θα υποστήριζες με τόλμη και πείσμα το όχι; Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, συζήτηση κάνουμε
:wave2:
Αν ήταν κάθε φορά που τ'αμάξια μας βάζουν σε κίνδυνο οι οδηγοί τους να σκοτώνονται (Νέμεση) μέτρα πόσοι θα'χαμε μείνει.
ΥΓ:το παιδί με το fazer καλά θα κάνει να μην προσπερνά σε στροφή,άσχετα αν χωράει ή όχι.Ακριβώς επειδή και από απέναντι κάποιος μπορεί να θεωρεί ότι χωράει και αυτός
edit:Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης και μιλάω γενικά για χωσίματα εκεί που υπάρχει ρίσκο.Δεν έχει σημασία αν ο πούλος παραμονεύει από πίσω μας(προσπέραση στην προσπέραση) είτε μπροστά μας(απέναντι ρεύμα)

Εχετλαίος
16/12/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αν ήταν κάθε φορά που τ'αμάξια μας βάζουν σε κίνδυνο οι οδηγοί τους να σκοτώνονται (Νέμεση) μέτρα πόσοι θα'χαμε μείνει.

Δεν πειράζει, λιγότεροι και καλύτεροι. Δε θα ήθελα το κοπέλι μου να βρεθεί ποτέ στη θέση που βρέθηκε ο μοτοσυκλετιστής σήμερα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
ΥΓ:το παιδί με το fazer καλά θα κάνει να μην προσπερνά σε στροφή

Δεν το έκανε πάνω στη στροφή, περίπου 300 μέτρα πιο πρίν
Αν εξαιρέσεις την πινακίδα που του έλειπε ήταν προβλεπόμενος.



:wave2:

mparmpanik
16/12/2009, 11:46
ανεβαινα την αφροδιτης στο παλιο φαληρο ,
ενα δρομο που διασταυρωνεται με αλλους 15 καθετους
και πισω μου ειχα ενα τυπο με ενα κορολα που καθε φορα που εκοβα να ελεγξω
σε διασταυρωση ξεσηκωνε τον κοσμο στο κορναρισμα.

Επιασα δεξια και τον αφησα να περασει γιατι μου πηρε τα αυτια με το κορναρισμα
και γιατι δεν ημουν σιγουρος οτι δεν θα πεσει καποια στιγμη πανω μου.
την ωρα που με προσπερασε κιολας τον ειδα που με στολισε κανονικοτατα..
"μαλακας ειναι, λεω, δεν χρειαζοταν να το αποδειξει κιολας"

πεντε στενα πιο κατω, η κυρια που βγηκε αερα πατερα απο τα αριστερα του
με το τζιπ της, επεσε επανω του και του εκανε το κορολα καλοκαιρινο..

σταματησα, εβγαλα το κρανος και τον κοιτουσα χαμογελωντας.

"τι γελας μου λεει, ειχα προτεραιοτητα"

" φαε προτεραιοτητα τωρα του ειπα, και καβαλα την να σε πηγαινει στην δουλεια σου"


δεν ξερω αν αυτο ηταν χαιρεκακια, αλλα μια ευχαριστηση την ενιωσα εγω εκεινη την ωρα.

liakaros
16/12/2009, 11:54
Παιδες...καλο ειναι να ειμαστε λιγο μετρημενοι στα λογια μας...

Ανθρωποι ειμαστε ολοι,λαθη κανουμε...

Cool...:beer: :beer:

FestoNero
16/12/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ασχολείται κανείς, το έχω δοκιμάσει καπετάνιε.

Κατέβαινα μια μέρα παλιότερα με το Kawasaki την Αλεξάνδρας μεσημέρι, κι είχα ανοιχτό δρόμο μπροστά μου, αλλά ευτυχώς δεν το άνοιξα και πολύ.
Φτάνοντας στο ύψος της Πανόρμου, ξαφνικά ενα Fabia που ανέβαινε την Αλεξάνδρας στρίβει να μπεί Πανόρμου με όσα ερχόταν, αυτη η στροφή ειχε απαγορευτί κάμποσα χρόνια πριν.
Για μισό μέτρο την γλύτωσα, θα ηταν πολύ γερό το μπάμ. Η κυρία συνέχισε την πορεία της...
Εγω νευρίασα τόσο που γύρισα πίσω, και την σταμάτησα. Μια και ειχα πλέον κόψει τις Μ@λ@κίες που έκανα παλιότερα σε τέτοιες περιπτώσεις, πήρα την τροχαία και τους περιέγραψα το συμβάν να ερθουν να την περιλάβουν, εξ άλλ ενας ζητας μπορούσε να έρθει σε 3 λεπτα, 100 μέτρα απο την ΓΑΔΑ ημασταν.
Μου απάντησαν οτι αφού δεν τρακάραμε δεν τρέχει τίποτα...
Εχθές κατά τις 8 στη Καλιρρόης και Βουλιαγμένης, στην αριστερή λωρίδα, προς πειραιά και μετά τη διασταύρωση ασημί πεζό 307 είχε σταματήσει και δίπλα του ήταν ένα παλικάρι με σκούτερ. Ο κουτάκιας (βαρίεμαι να γράφω 'οδηγός του αυτοκινήτου') κατέβαζε παναγίες ο σκουτεράς δεν πρέπει να έβριζε, κάτι του έλεγε, κάποια μαλακία έκανε ο κουτάκιας μάλλον. Βγαίνει ο κουτάκιας έξω, προλαβαίνει ο σκουτεράς να κατέβει και αρχίζει ο κουτάκιας να τον σπρώχνει και να τον βρίζει.
Ευτυχώς πρόλαβε ο σκουτεράς να κλείσει το ανοιγόμενο κράνος, γιατί ο κουτάκιας άρχισε τα μπουνίδια. Μπήκαν μερικοί στη μέση μπας και τον κρατήσουν, ο σκουτεράκιας δεν κινήθηκε καθόλου εναντίον του, ο κουτάκιας ήταν μάλλον ψυχάκιας. Όταν λέω μπουνίδια, το παλικάρι την έτρωγε στο κράνος και έκανε 3 βήματα πίσω, ο άλλος δεν ένιωθε πόνο.
Εγώ έκανα το λογικότερο για ευρωπαίος πολίτης, πήρα το 100 (:rotflmao: ) με το που άρχισε να πέφτει ξύλο.
"Ναι γειά σας, βρίσκομαι στο τάδε μέρος, είναι ένας οδηγός που κατέβηκε από το αυτοκίνητο και ρίχνει μπουνιές σε έναν μοτοσυκλετιστή, η πινακίδα του είναι η τάδε, ωπ, μόλις κατάφερε και έφυγε το παλικάρι με το σκούτερ, φεύγει και ο οδηγός". Και μου λέει η τηλεφωνήτρια:
"Αν έχει λήξει το συμβαν δε χρειάζεται να στείλω όχημα κλπ κλπ".
Τυχαία, ακριβώς από πίσω βρέθηκε xsara ασφαλίτικο, την ώρα που έφευγε ο κουτάκιας, άρα περίμεναν στο φανάρι και πρέπει να είδαν τουλάχιστον το τέλος της φάσης.
Σιγά μη ξεκούνησαν τον κώλο τους.

TOLISTOLAROS
16/12/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν πειράζει, λιγότεροι και καλύτεροι. Δε θα ήθελα το κοπέλι μου να βρεθεί ποτέ στη θέση που βρέθηκε ο μοτοσυκλετιστής σήμερα.
Είσαι 100%σίγουρος ότι το κοπέλι σου δε θα κάνει ΚΑΜΜΙΑ μαλακία στο τιμόνι;Ειδικά όταν πρωτοπάρει δίπλωμα;
Τονίζω το 100% και το ΚΑΜΜΙΑ.
Ούτε γι'αστείο ευχές για θάνατο κάποιου

Εχετλαίος
17/12/2009, 07:42
Τόλη δίκιο έχεις σε πολλά που γράφεις, το αναγνωρίζω. Και ναι, είναι κακό να εύχεσαι το χαμό κάποιου. Τι γίνεται όταν όμως αυτός επιδιώκει το δικό μου-σου χαμό;
Να του πάρουμε-νε το δίπλωμα, αυτό θα βοηθούσε μάλλον, έτσι; Ο εν λόγω βλάκας του thread κυκλοφορεί έτσι πάνω από ένα έτος, χωρίς πινακίδες! Πρέπει να είναι εργολάβος (ή κάτι τέτοιο) και φορτώνει εργάτες από τις πιάτσες και τους πάει στις οικοδομές στον Αποκόρωνα. Τόσανά καθημερινά πηγαινέλα και δεν βρέθηκε ουδείς να τον σταματήσει! Στην αστυνομία έδωσα περιγραφή του οχήματος και μου είπαν ότι θα το έχουν υπόψιν τους (καλά, εδώ όταν εγώ έπαθα ατύχημα από ένα παρόμοιο βλάκα που πέρασε στο ρεύμα μας και μας εμβόλισε τη μηχανή το 2004 δεν έστειλαν ούτε περιπολικό να μας βγάλει από το χαντάκι!!!).
Να του πάρουμε το δίπλωμα. Να του κατάσχουμε και το αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες. ΟΚ. Την επομένη θα οδηγάει πάλι ζω-πεθαίνω στο συγκεκριμένο δρόμο καρμανιόλα με άλλο αυτοκίνητο.
Να τον φυλακίσουμε; Ωραία, θα τον αγριέψουμε περισσότερο και θα κάνει 10 Χ τα ίδια όταν βγει. Βρες μου ένα τρόπο (που να μπορεί αντικειμενικά να εφαρμοσθεί στο κωλάδικο που ζούμε) να τον απομακρύνουμε από το δρόμο και εγώ μαζί σου!
Και προφανώς δε μπορώ να σου εγγυηθώ ότι τα δικά μου κοπέλια δε θα κάνουνε τη μαλακία στο δρόμο όταν πιάσουνε (αν θέλουνε, δεν είναι υποχρεωτικό) τιμόνι. Αλλά απότώρα προσπαθώ, πίστεψέ με, να τους εμφυσήσω οδική και οδηγική παιδεία, από μικρά. Και θα είμαι και ο πρώτος που θα τους καρφώσει αν κάνουνε λαλακία στο τιμόνι!