PDA

View Full Version : Μεταβίβαση/σεις



Εχετλαίος
16/12/2009, 10:14
Μέσα στο 2009 πούλησα αυτοκίνητο και μηχανή, και τα δυο με απλή εξουσιοδότηση στον αγοραστή και μέσω ΚΕΠ. Και τα δυο τα είχα δηλώσει στη φορ. δήλωση, και εξ όσων γνωρίζω τη μηχανή (600cc ) δε χρειαζόταν καν. Τέλος πάντων.
Το θετικό είναι ότι δεν μου ήλθαν τέλη για τα δυο οχήματα αυτά να πληρώσω, θεωρητικά δηλαδή έχει ήδη γίνει η μεταγραφή τους στο taxis net. Ως εδώ καλά.
Αυτό που με τρώει είναι αν θα πρέπει να τα ξε-δηλώσω και στη φορ. δήλωση που θα κάνουμε την άνοιξη. Και τούτο γιατί προκειμένου για το αυτοκίνητο πήρα από τον αγοραστή υπευθ. δήλωση ότι το αγόρασε, αλλά για το μηχανάκι δεν πήρα τότε (μαλακία μου που δεν τον κυνήγησα, το κατέχω).
Συμβουλές; Το αφήνουμε έτσι;

byron
16/12/2009, 10:18
τα μηχανάκια δεν δηλώνονται ετσι κι αλλιώς

Εχετλαίος
16/12/2009, 10:21
Συμφωνώ αλλά τώρα τι κάνω, το ξεδηλώνω;

byron
16/12/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Συμφωνώ αλλά τώρα τι κάνω, το ξεδηλώνω;

δεν το δηλώνεις καθόλου

Εχετλαίος
16/12/2009, 10:25
Βρε το δήλωσα το 2007! Το ξεδηλώνω τώρα;

byron
16/12/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Βρε το δήλωσα το 2007! Το ξεδηλώνω τώρα;

Εγώ τα δήλωνα και τα 3 και κάποια στιγμή μου είπε η λογίστρια ότι δεν χρειάζεται. Ετσι σταμάτησαν να μπαίνουν στη δήλωση.

Ας απαντήσει και κάποιος άλλος μη κάνω κάποιο λαθος.

road spirit
16/12/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εγώ τα δήλωνα και τα 3 και κάποια στιγμή μου είπε η λογίστρια ότι δεν χρειάζεται. Ετσι σταμάτησαν να μπαίνουν στη δήλωση.

Ας απαντήσει και κάποιος άλλος μη κάνω κάποιο λαθος. σωστά, δεν είναι υποχρεωτικό να δηλώνονται και κανείς δε θα σε κυνηγήσει που δεν τα δηλώνεις, όμως...

το να το δηλώσεις δε βλάπτει, το αντίθετο, μόνο να σε οφελήσει μπορεί καθώς σε ενδεχόμενη πώληση του, κοτσάρεις μια υπεύθυνη δήλωση απο τον αγοραστή και έτσι δημιουργείς ένα ποθεν έσχες για το συγκεκριμένο ποσό (και το οποίο φυσικά δεν υπάρχει φόβος να στο φορολογήσουν, οπότε γιατί όχι?) :winka: