PDA

View Full Version : Αγορα Dslr φωτογραφικης μηχανης



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
16/12/2009, 14:38
Μιας και μιλαμε για φωτογραφια το τελευταιο καιρο...

Ειχα σκοπο να παρω μια καλη compact πριν απο καποιο καιρο, το καθυστερησα και τελικα εχω αποταμιευσει καποια χρηματα που επιτρεπουν την αγορα μιας entry level DSLR...

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε δυο μοντελα:

Canon EOS 1000D ~350€ (σωμα)
Nikon D5000 ~450€ (σωμα)

Ο φακος και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι ο γενικης χρησης Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC ~500€

Γενικα κλεινω περισσοτερο προς τη Nikon λογω του οτι αποτυπωνει καλυτερη ποιοτητα χρωματων για τα γουστα μου, αλλα μου τη σπαει που δεν εχει μοτερακι για το Focus στους φακους και θα πρεπει να αγοραζεις φακους με δικο τους μηχανισμο AF...

Αποψεις και γνωμες;

(Please μη το γ@μησετε...)

sniper
16/12/2009, 14:45
Aν και είμαι σιγουρος ότι θα σου απαντήσουν οι ειδικότεροι ας πω κι εγώ μια μαλακία...

Αν ειναι να πάρεις την 1000D με 450 το σώμα ή την Νikon, θα πας να πάρεις Tamron φακό;

1. Να τους δεις απο κοντά.... και σύγκρινέ τους με τους αντίστοιχους της Canon ή της Nikon....
2. Για canon θα του πρότινα την 450D ή την 500D με τον 18-55 φακό του kit για entry level (η διαφορά τους είναι κάτι λιγα Mpix και η 500 εχει και video)
3. Μην αγοράζεις φτηνούς φακούς.... Ειδικά στους φακούς το φτηνό είναι και ακριβό! Καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις έναν καλό παρά να γεμίσεις ένα σακίδιο με πολλούς-φτηνούς-αλλά δεν κάνουν καλή δουλεια)

Πρόσεχε οι φακοί σου να έχουν και MF/AF αλλά και IS (εκτός αν θα δουλεύεις με τρίποδα)

Το ΠΑΝ στον φακό είναι το φως (ειδικά σε ζουμ φακούς - το ξέρουμε αυτό κι απο τα scopes.... όσο μικρότερο το f τόσο περισσότερο φως - τόσο καλύτερος ο φακός....

think carefully

el_hymador
16/12/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aν και είμαι σιγουρος ότι θα σου απαντήσουν οι ειδικότεροι ας πω κι εγώ μια μαλακία...

Αν ειναι να πάρεις την 1000D με 450 το σώμα ή την Νikon, θα πας να πάρεις Tamron φακό;

1. Να τους δεις απο κοντά.... και σύγκρινέ τους με τους αντίστοιχους της Canon ή της Nikon....
2. Για canon θα του πρότινα την 450D ή την 500D με τον 18-55 φακό του kit για entry level (η διαφορά τους είναι κάτι λιγα Mpix και η 500 εχει και video)
3. Μην αγοράζεις φτηνούς φακούς.... Ειδικά στους φακούς το φτηνό είναι και ακριβό! Καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις έναν καλό παρά να γεμίσεις ένα σακίδιο με πολλούς-φτηνούς-αλλά δεν κάνουν καλή δουλεια)

Πρόσεχε οι φακοί σου να έχουν και MF/AF αλλά και IS (εκτός αν θα δουλεύεις με τρίποδα)

Το ΠΑΝ στον φακό είναι το φως (ειδικά σε ζουμ φακούς - το ξέρουμε αυτό κι απο τα scopes.... όσο μικρότερο το f τόσο περισσότερο φως - τόσο καλύτερος ο φακός....

think carefully

Εχεις δικιο για τους φακους, ομως απο την αλλη τα kit που δινουν αμφοτερες οι εταιρειες με φακους 15-55mm (με IS) ειναι γ.τ.π.

thePrince
16/12/2009, 14:53
Είμαι κι εγώ της άποψης να πάρεις φθηνό σώμα με ακριβό φακό. Δεν μπορώ να σου προτείνω σώμα γιατί έχω σύστημα Olympus αλλά υπάρχει το dpgr.gr (http://www.dpgr.gr/) για να διαβάσεις γνώμες. Αν δεν φτάνει το budget για καλύτερο φακό από τον κιτ, μην πάρεις, βολέψου με την πλαστικούρα και αργότερα βλέπεις.

sniper
16/12/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εχεις δικιο για τους φακους, ομως απο την αλλη τα kit που δινουν αμφοτερες οι εταιρειες με φακους 15-55mm (με IS) ειναι γ.τ.π.


18-55.....

Είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις.... o Taμron που λες είναι ένας καλός φακός.... all around με καλό ζουμ αλλά.... η ποιότητα κατασκευής του δεν είναι κι η καλυτερη.... βεβαια κανα 500ρι θα δώσεις οπότε είσαι οκ

sniper
16/12/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Είμαι κι εγώ της άποψης να πάρεις φθηνό σώμα με ακριβό φακό. Δεν μπορώ να σου προτείνω σώμα γιατί έχω σύστημα Olympus αλλά υπάρχει το dpgr.gr (http://www.dpgr.gr/) για να διαβάσεις γνώμες. Αν δεν φτάνει το budget για καλύτερο φακό από τον κιτ, μην πάρεις, βολέψου με την πλαστικούρα και αργότερα βλέπεις.


:nono:

QSpec
16/12/2009, 15:00
Για τα σώματα δεν ξέρω, δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.

Έχω αυτόν τον φακό όμως σε μία D90.

Εγώ τον πήρα γιατί δεν μπορούσα να κουβαλάω 2-3 φακούς μαζί και τον θεωρώ πασπαρτού. Γενικά είμαι ευχαριστημένος για τα χρήματα του. Οι Nikkor είναι σίγουρα καλύτεροι αλλά είναι ακριβοί. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις για zoom φακούς με σταθερό διάφραγμα αλλά εκεί οι τιμές είναι απλησίαστες.

Όλες οι φωτό από αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90959) έχουν τραβηχτεί με τον παραπάνω φακό. Σε κάποιες που είναι ΠΟΛΥ μακρινές (270) (αυτή με τα πρόβατα στην πλαγιά για παράδειγμα) θα δεις οτι δεν έχουν και την καλύτερη οξύτητα. Με λίγο photoshop μετά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σου παραθέτω και μια άλλη που τράβηξα για να δεις και λίγο την εστίαση σε όσο macro μπόρεσα να κάνω.

Μεγειά ό,τι και να αποφασίσεις!

ΥΓ: Μην ξεχνάς να κλείνεις το VC σε μεγάλη έκθεση και τρίποδα, μπορεί να σου κάνει μικρά κουνήματα.


183378

DrIoannis
16/12/2009, 15:13
Η εξέλιξη στους φακούς είναι αργή αλλά στα σώματα εξαιρετικά γρήγορη.Ένας καλός και ποιοτικός φακός θα σε εξυπηρετεί χρόνια.Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος εστιακό έχει ένας φακός τόσο πέφτει σε ποιότητα και συνήθως σε φωτεινότητα.Θα σου πρότεινα φακό μικρότερου εστιακού εύρους για καλύτερη ποιότητα.
Έχω 2 φακούς της σειράς L ($$$$) Canon και πραγματικά κάθε φορά με αφήνουν άφωνο.Η ποιότητα και τα χρώματα είναι απίστευτα.

road spirit
16/12/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μιας και μιλαμε για φωτογραφια το τελευταιο καιρο...

Ειχα σκοπο να παρω μια καλη compact πριν απο καποιο καιρο, το καθυστερησα και τελικα εχω αποταμιευσει καποια χρηματα που επιτρεπουν την αγορα μιας entry level DSLR...

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε δυο μοντελα:

Canon EOS 1000D ~350€ (σωμα)
Nikon D5000 ~450€ (σωμα)

Ο φακος και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι ο γενικης χρησης Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC ~500€

Γενικα κλεινω περισσοτερο προς τη Nikon λογω του οτι αποτυπωνει καλυτερη ποιοτητα χρωματων για τα γουστα μου, αλλα μου τη σπαει που δεν εχει μοτερακι για το Focus στους φακους και θα πρεπει να αγοραζεις φακους με δικο τους μηχανισμο AF...

Αποψεις και γνωμες;

(Please μη το γ@μησετε...)

η καλύτερη entry level dslr της Nikon είναι η D40 και ας είναι παλαιότερη απο την D5000. H 2η αποτελεί ένα πολύ καλό μαρκετίστικο κόλπο της Nikon, έχει λίγο βελτιωμένα χαρακτηριστικά αλλά με τίποτα δεν αξίζει τα λεφτα της. 'Η θα ψάξεις για d40 με κιτ φακό και θα σου μείνουν χρήματα ή θα πάς ένα σκαλί πάνω για την D90 η οποία είναι ότι καλύτερο υπάρχει για το χομπίστα μη επαγγελματία.

όχι φακό tamron, και για όνομα, 270?? τι να το κάνεις 270? έχω τον nikkor 18-200 VR και το ζουμ που δίνει στα 200 είναι υπέραρκετο, τόσο που πολύ σπάνια το χρησιμοποιώ (εώς ποτέ!). Το μόνο που θα πετύχεις είναι να κουβαλάς μια γκουμούτσα νααα (με το συμπάθειο) και υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι "η καλύτερη φωτογραφική είναι εκείνη που μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί σου". Με τον 270άρι ξέχνα το ...

sniper
16/12/2009, 15:35
Κύριοι, το μέγεθος στους φακους δεν παίζει (πάντα) μεγάλο ρόλο.....

Πχ ο CANON EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM κάνει πάνω απο 1000 αλλά τραβάει κάτι φωτό που με τον Ταμρον 18-270 ούτε που να το σκεφτείς....

sniper
16/12/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Η εξέλιξη στους φακούς είναι αργή αλλά στα σώματα εξαιρετικά γρήγορη.Ένας καλός και ποιοτικός φακός θα σε εξυπηρετεί χρόνια.Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος εστιακό έχει ένας φακός τόσο πέφτει σε ποιότητα και συνήθως η φωτεινότητα.Θα σου πρότεινα φακό μικρότερου εστιακού εύρους για καλύτερη ποιότητα.
Έχω 2 φακούς της σειράς L ($$$$) Canon και πραγματικά κάθε φορά με αφήνουν άφωνο.Η ποιότητα και τα χρώματα είναι απίστευτα.

:a19:

sniper
16/12/2009, 16:03
Δες εδώ (http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=2633&proId=4450351&CurrentPage=1&pageSize=30)

Αν είναι σε καλή κατάστηση, είσαι κομπλε με 270...

Αλλά θα πρέπει να μάθεις να τραβάς και να μην κοιτάς μετά την οθόνη! :lol:

aquatic
16/12/2009, 16:18
να προσθεσω στις εναλλακτικες και τη Pentax K-X η οποία για τα λεφτά της είναι, μάλλον, ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις από άποψη ποιότητας εικόνας (ειδικά στα high iso) ενώ ταυτόχρονα παρέχει και λήψη βίντεο

gcrook
16/12/2009, 17:38
Εγω θα προτεινω κατι αλλο χυμαδορε και εσυ κανεις τα κουμαντα σου.

http://prolost.com/blog/2009/3/4/panasonic-gh1.html


Απο φακους δυστυχως εχω χασει το μπουσουλα ειδικα στο κομματι της στατικης φωτογραφιας αλλα αν ηταν να βγω στη γυρα για φακο γενικης χρησης θα κοιτουσα τον πιο "γρηγορο" (μεγαλο διαφραγμα) φακο (ενα 2,8 τουλαχιστον) με εστιακες αποστασεις κοντα στο 24 - low100's. (ισως τετοιος φακος να ειναι αποκυημα της φαντασιας μου τωρα που το σκεφτομαι :lol: ) Ισως κατι σε 28-80 mm τι λετε και οι φωτογραφοι ε;

Βεβαια θελει λιγο ψαξιμο στους φακους (http://www.dvinfo.net/forum/panasonic-lumix-gf-gh-series/234006-lens-panasonic-dmc-gh1.html) αλλα αν ψειρισεις τα λινκ που σου εβαλα και γκουγκλαρεις και λιγο θα βρεις ωραια πραγματα.

Με την συγκεκριμενη δεν εχεις βεβαια τον full frame η εστω ψιλοcrop sensor μιας DSLR (αν και εισαι πολυ πιο κοντα απ'οσο νομιζεις) αλλα ειναι υπεραρκετος και επισης τραβας και πολυ καλο βιντεο. http://vimeo.com/4405518
http://philipbloom.co.uk/2009/04/30/panasonic-lumix-gh1-first-impressions-and-first-footage/

BTW o road spirit εχει την D40 kαι σε οτι εχει γραψει δεν μπορω παρα να συμφωνησω.
Οτι και αν αποφασισεις:beer:

Υ.Γ Οχι, ΔΕΝ τα παιρνω απο την Panasonic αν και σαν εταιρεια ωρες-ωρες με εκπλησσει.

el_hymador
16/12/2009, 18:30
Δηλαδη κανοντας σουμα εχουμε τα εξης:

Καλιο φακος μικρος καλος
παρα γαϊδουρι εντυπωσιακος

για την D90 φευγουμε πολυ σε budget...

αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω την Canon που ειναι σχετικα φθηνη (και εχει και live view και μοτερ AF) και να τα σκασω σε ενα καλο φακο 18-55mm

@crook: και εμενα η Panasonic μου αρεσε αλλα μιλαμε για 1000?+ και δεν καιγομαι και για video...

spiridaus
16/12/2009, 18:35
Καλλιτεχνικός οργασμός..

Εγώ πριν λίγη ώρα κ μετά απο λίγο ψάξιμο αποφάσισα να πάρω την πολυ φτηνή και πολύ μικρή (για slr) Olympus E420 ( http://www.dpreview.com/reviews/olympuse420/ ) .

*Το σώμα στο skroutz από 159Ε.

Γενικά απτη στιγμή που είμαι ερασιτέχνης (δηλάδη δεν βγάζω λεφτά από αυτό κ ούτε πρόκειται)
δεν έχω καμιά διάθεση να δώσω πολλά λεφτά. Η μηχανή είναι απλά το μέσο, πλέον και με το κινήτο αν ξέρεις να βλέπεις κάνεις παπάδες.



Εγκυκλοπαιδικά και μόνο, για κομπακτ σκεφτόμουν αυτές:

http://www.skroutz.gr/s/71707/Panasonic-Lumix-DMC-TZ7.html (κ βίντεο)

http://www.skroutz.gr/s/70356/Olympus-SP-590-UZ.html (ζουυυυυυμ)

road spirit
16/12/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
BTW o road spirit εχει την D40 d80 έχω, δεν υπήρχε η D90 τότε... αλλά, στερνή μου γνώση να σε ειχα πρώτα, τώρα θα έπαιρνα τη D40 για οικονομία χρημάτων, τις ίδιες φωτό θα έβγαζα

George20vt
16/12/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι "η καλύτερη φωτογραφική είναι εκείνη που μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί σου"

Αυτό είναι το σημαντικότερο σημείο, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο :a013:
Έχουμε περάσει στον πόλεμο των megapixel και του to video or not to video λες και τα ηλεκτρονικά κυκλώματα θα βγάλουν από μόνα τους την καλή - δημιουργική φωτογραφία.

Εγώ δε θα σταθώ σε τεχνικές αναλύσεις, απλά θα πρότεινα σε όποιον μπαίνει για πρώτη φορά στον κόσμο των (D)SLR να πάρει ό,τι πιο απλό και οικονομικό μιας και δεν πιστεύω ότι υπάρχει πλέον "κακή" αγορά. Πάρε αυτή που σου κάνει περισσότερο κλίκ και που πιστεύεις ότι καλύπτει καλύτερα τις ιδιαίτερες ανάγκες σου.

Χωρίς να απαξιώνω καμία άλλη, επειδή έτυχε να χρησιμοποιήσω την D-40 της Nikon που αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι κατά τη γνώμη μου ό,τι πρέπει για πρώτη DSLR. Είναι βέβαια πλέον παλιό μοντέλο και δεν εχω ιδέα εάν κυκλοφορεί ακόμη. Σαν αντικαταστάτης της βγήκε η D60 με κάποιες ενδιαφέρουσες επιπλέον λειτουργίες και συμφέρουσα τιμή (την πήρα 410€ πριν ένα χρόνο περίπου με φακό nikkor 18-55, φαντάζομαι θα βρίσκεται πλέον αρκετά φθηνότερα).

Επίσης, ένας φακός 18-55 που συνοδεύει τις περισσότερες είναι υπεραρκετός για κάποιον που θα ασχοληθεί για πρώτη φορά με DSLR. Καλές οι επιλογές και τα super χαρακτηριστικά των ακριβών φακών αλλά ας εστιάσουμε στο γεγονός ότι κάποιος μπορεί με αρκετά χαμηλό κόστος να μυηθεί στην τέχνη της φωτογραφίας και όταν αποκτήσει ο ίδιος άποψη για τις πραγματικές του ανάγκες, τότε ίσως να έχει έρθει και η ώρα της αντικατάστασης - αναβάθμισης.

hidefnick
17/12/2009, 02:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
...ι "η καλύτερη φωτογραφική είναι εκείνη που μπορείς να κουβαλάς πάντα μαζί σου". ...

Και χτύπησα μια G11 και χαίρομαι κάθε φορά που την πιάνω στα χέρια μου....

Πάντως μία Olympus 520 νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο σε entry level, σαν κιτ. (340 ευρωπαικά με 17-45). Και οι olympus έχουν το IS στο ccd οπότε παίρνουν και έναν σκασμό φακούς που τους βρίσκεις φτηνά (συμβατές με MF) Και αν αποφασισεις να αναβαθμίσεις γενικά οι zuiko είναι από τις πιο πλήρης γκάμες και σε πιό λογικές τιμές απο τους υπόλοιπους. :wave2:

el_hymador
18/12/2009, 12:53
Για τις Pentax τι γνωμη εχετε;

aquatic
18/12/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για τις Pentax τι γνωμη εχετε;

τη καλύτερη. Εχοντας τη Κ10 εδώ και 3 χρόνια είμαι ενθουσιασμένος από τη ποιότητα φωτογραφίας - ίσως η καλύτερη όσον αφορά στην ομοιότητα με φιλμ

επίσης ανέκαθεν η Pentax φημιζόταν για τους καλους φακούς της οι οποίο ομως δεν είναι και τοσο ευκολο να τους βρεις λογο μικρης εξαπλωσης της εταιριας εμπορικα..

η Κ-Χ όμως θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να παρεις στα λεφτά της

akis_1
21/12/2009, 10:23
Πριν τρεις μηνες αγορασα την πρωτη μου DSLR μια Nikkon D3000 με 18-55 φακο που την εδινε κιτ και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος...

Aitherobamwn
23/12/2009, 23:55
http://dpreview.com/

http://www.cameralabs.com/

Με αξιολογήσεις και ειδικότερα στο dpreview έχει και ληφθείσες φωτογραφίες.Μπές και δές.Ο καθένας θα πεί τα δικά του ανάλογα με τη μάρκα που έχει.
Σε αυτά τα ποσά υπάρχουνε γερές φωτογραφικές σε όλες τις εταιρείες.

el_hymador
24/12/2009, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
http://dpreview.com/

http://www.cameralabs.com/

Με αξιολογήσεις και ειδικότερα στο dpreview έχει και ληφθείσες φωτογραφίες.Μπές και δές.Ο καθένας θα πεί τα δικά του ανάλογα με τη μάρκα που έχει.
Σε αυτά τα ποσά υπάρχουνε γερές φωτογραφικές σε όλες τις εταιρείες.

Έχω φάει ώρες ατελειώτες και στα δύο, σε ευχαριστώ πάντως anyway...

Μάλλον προς Nikon D5000 κλείνω μαζί μέ ένα 18-55mm VR φακό. Τις Canon τις απέκλεισα λόγω της γενικής soft εικόνας τους, γούστα είναι αυτά, άλλοι είναι φανατικοί με τις Canon...

Ένα άλλο μοντέλο που μου αρέσει είναι η Pentax K-X, θα δείξει σήμερα που θα πάω βόλτα από ένα μαγαζί με φωτογραφικά ενός γνωστού μου.

:wave2:

υ.γ. ούτε μοτοσικλέτα να επέλεγα! πολύ πήξιμο...

makis206
24/12/2009, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μοτοσικλέτα

Φίλε τέτοιες λέξεις απαγορεύονται σ'αυτό το φόρουμ.

Εκ της διευθύνσεως :a45:

:lol:

el_hymador
24/12/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε τέτοιες λέξεις απαγορεύονται σ'αυτό το φόρουμ.

Εκ της καλλιτεχνικής :blush: διευθύνσεως :a45:

:lol:

hidefnick
24/12/2009, 08:05
Πήγαινε δες την Olympus λέμεεεεεεεεεε. Μόλις την πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις. Εχεις την μεγαλύτερη και φτηνότερη γκάμα καλών φακών και το απολύτως φτηνότερο και μικρότερο σώμα. (Για την 520 λέω)

Εχε υπόψη σου ότι μιλάμε για ένα προιόν που σε 2-3-4 χρόννια θα είναι ΞΕΠΕΡΕΣΜΕΝΟ, και που αν πάθει τίποτα τότε θα το πετάξεις. Οπότε και έτσι να το πας πάλι Olympus καταλήγεις. Με τους φακούς να μην έχουν ηλεκτρονικά μέσα και να είναι συμβατοί με όλο το σύστημα.

Επίσης με την G11 κατάλαβα το παραμύθι των μεγαπίξελ.... Μιλάμε η μηχανή τραβάει χωρίς φλάς εκεί που άλλες με φλας ζοριζόντουσαν....

el_hymador
24/12/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Πήγαινε δες την Olympus λέμεεεεεεεεεε. Μόλις την πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις. Εχεις την μεγαλύτερη και φτηνότερη γκάμα καλών φακών και το απολύτως φτηνότερο και μικρότερο σώμα. (Για την 520 λέω)

Εχε υπόψη σου ότι μιλάμε για ένα προιόν που σε 2-3-4 χρόννια θα είναι ΞΕΠΕΡΕΣΜΕΝΟ, και που αν πάθει τίποτα τότε θα το πετάξεις. Οπότε και έτσι να το πας πάλι Olympus καταλήγεις. Με τους φακούς να μην έχουν ηλεκτρονικά μέσα και να είναι συμβατοί με όλο το σύστημα.

Επίσης με την G11 κατάλαβα το παραμύθι των μεγαπίξελ.... Μιλάμε η μηχανή τραβάει χωρίς φλάς εκεί που άλλες με φλας ζοριζόντουσαν....

Τα μοντελα της Olympus ειναι εξαιρετικα σε specs, εχουν τα πιο ζωντανα χρωματα, πολυ καλη απόδοση της λεπτομερειας και λογο του σταθεροποιητη στο σωμα οντως παιρνουν οτι φακο θες.... πασχουν ομως (οταν λεμε πασχουν, πασχουν πολυ) σε θορυβο, ακομα και στα χαμηλα ISO, ειδα φωτογραφιες απο καμερα φιλου μου και ειναι απαραδεκτες, απλα δεν φωτογραφιζεις σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου...επαγγελματιας δεν ειμαι, δεν κολλαω σε λεπτομερειες, αλλα αυτο το κουσουρι θα το βρεις μπροστα σου ακομα και αν τραβας τελειως ερασιτεχνικες φωτο σε auto mode...αν δεν επαιζε η ιστορια με το θορυβο, θα ειχα παρει απο εχθες Olympus...

stefanos
24/12/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τα μοντελα της Olympus ειναι εξαιρετικα σε specs, εχουν τα πιο ζωντανα χρωματα, πολυ καλη απόδοση της λεπτομερειας και λογο του σταθεροποιητη στο σωμα οντως παιρνουν οτι φακο θες.... πασχουν ομως (οταν λεμε πασχουν, πασχουν πολυ) σε θορυβο, ακομα και στα χαμηλα ISO, ειδα φωτογραφιες απο καμερα φιλου μου και ειναι απαραδεκτες, απλα δεν φωτογραφιζεις σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου...επαγγελματιας δεν ειμαι, δεν κολλαω σε λεπτομερειες, αλλα αυτο το κουσουρι θα το βρεις μπροστα σου ακομα και αν τραβας τελειως ερασιτεχνικες φωτο σε auto mode...αν δεν επαιζε η ιστορια με το θορυβο, θα ειχα παρει απο εχθες Olympus...

Για την 520 λές?

el_hymador
24/12/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για την 520 λές?


και για την 520 και για την 620...δεν λεω οτι ειναι κακες φωτογραφικες μηχανες, αλλα βγαζουν πολυ υψηλα επιπεδα θορυβου ακομα και απο τα 400 ISO...κατα τα αλλα, τετοια ποιοτητα χρωματων δεν υπαρχει σε καμμια αλλη ψηφιακη σε αυτη τη ταξη τιμης, ενω και η αποδοση των λεπτομερειων ειναι κατα τη γνωμη μου "αλλου", ειναι μεγαλο σιχτιρι για μενα το κουσουρι τους γιατι κατα αλλα οι Olympus πληρουν ολα οσα θα ηθελα απο μια ψηφιακη SLR....anyway, ολα ειναι θεμα γουστου και προτεραιτητων...π.χ. ο φιλος μου δεν εχει κανενα προβλημα, ισα-ισα που του αρεσει ο θoρυβος γιατι του θυμιζει λεει φιλμ...

stefanos
24/12/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και για την 520 και για την 620...δεν λεω οτι ειναι κακες φωτογραφικες μηχανες, αλλα βγαζουν πολυ υψηλα επιπεδα θορυβου ακομα και απο τα 400 ISO...κατα τα αλλα, τετοια ποιοτητα χρωματων δεν υπαρχει σε καμμια αλλη ψηφιακη σε αυτη τη ταξη τιμης, ενω και η αποδοση των λεπτομερειων ειναι κατα τη γνωμη μου "αλλου", ειναι μεγαλο σιχτιρι για μενα το κουσουρι τους γιατι κατα αλλα οι Olympus πληρουν ολα οσα θα ηθελα απο μια ψηφιακη SLR....anyway, ολα ειναι θεμα γουστου και προτεραιτητων...π.χ. ο φιλος μου δεν εχει κανενα προβλημα, ισα-ισα που του αρεσει ο θoρυβος γιατι του θυμιζει λεει φιλμ...

Κρίμα γιατί ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει και η παλιά μου 7070 και έλεγα να κάνω το βήμα πρός τα εκεί.
Δεν είναι κάτι που περνάει απαρατήρητο, αφορά τις περισσότερες φωτο εσωτερικού χώρου.

hidefnick
24/12/2009, 11:17
Ρε σεις, την κάνεις που την κάνεις την αγορά, βάζεις και 100-150 ακόμα για ένα αξιοπρεπές φλας και καθαρίζεις. Οι συγκεκριμένες είναι οτι καλύτερο απο SLR για να κουβαλάς μαζί σου.
:wave2:

Aitherobamwn
24/12/2009, 11:54
Nikon D5000, Canon Eos 500 , Pentax K-x Τι να λέμε τώρα τρελά λεφτά τρελά μηχανήματα.Καλές εξορμήσεις :-))

the who
24/12/2009, 13:00
Επειδη αυτα τα ψηφιακα μαραφετια δεν τα παρακολουθω (δεν τραβανε slides κι ετσι μου ειναι αχρηστα :rotflmao: ) θα σου πω τη γνωμη μου.
Αφου θα παρεις slr μηχανη να το ψαξεις σε βαθος χρονου.Αγοραζεις ενα σχετικα φτηνο σωμα και σιγα σιγα αγοραζεις φακους.Η ποιοτητα των φακων μπορει να δωσει "ζωντανια" σε μια μετρια φωτογραφια.Για χρονια τραβαγα με μια zenith αλλα χρησιμοποιουσα φακους nikon.
Παρε μια canon και οποτε μπορεις αγοραζεις και κανα φακο παραπανω.Η κατασκευη τους και τα κρυσταλλα τους ειναι εξαιρετικη.Μην λυπηθεις τα λεφτα που θα δωσεις για τους φακους.:wave2:

el_hymador
24/12/2009, 18:09
Τελικα τσιμπησα την Nikon D5000 μαζι με τον Nikkor φακο 18-55mm VR.

Κοιταξα και την Pentax K-X, ηταν 50? φθηνοτερη, μακραν η πιο μαζεμενη DSLR της αγορας (λιγο μεγαλυτερη απο compact) και κουκλα....o ανθρωπος -εμπιστοσυνης- που μιλησα στο καταστημα (αντιθετως με πολλους συναδελφους του που την θαβουν λογω προμηθειας μαλλον; ) μου ειπε οτι προκειται για εξαιρετικη φωτογραφικη μηχανη και οτι δερνει πολυ ανωτερες και ακριβοτερες μηχανες στο τομεα φωτογραφια σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου....αλλα αν θελησεις να την πουλησεις ολοκληρη η κανενα περισσευουμενο φακο αργοτερα παιρνεις τα @@δια σου και οντως ετσι ειναι...οποτε...Nikon, που ειναι ολοκληρο νταμαρι σε σχεση με τη Pentax, τα RAW της γ@μ@νε πολυ κοσμο (βαση της δικης μου αποψης φυσικα), εχει φιλικοτατο menu και ο kit φακος της Nikkor ειναι μακραν μπροστα απο τους αλλους kit φακους (πολυ σημαντικο αυτο!)

αυτα, σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες και τις αποψεις σας, ηταν διαφωτιστικοτατες :wave2: :beer:

road spirit
24/12/2009, 18:31
happy shooting :beer:

τσίμπα εδώ (http://www.kenrockwell.com/nikon/d5000/users-guide/index.htm)

gcrook
24/12/2009, 20:33
Περιμενω να δω εξαιρετικα προστυχες φωτογραφιες χυμαδορε.:beer: :beer: :beer:

hidefnick
24/12/2009, 20:35
Μεγειές mr :beer: :beer: :beer:

VANDA
24/12/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για τις Pentax τι γνωμη εχετε;


Την καλύτερη κι εγώ. Άργησα όμως :blush: , οπότε.. καλές λήψεις με το καινούριο σου παιχνιδάκι! Περιμένουμε να δούμε δείγματα. :winka: :wave2:

devil's animal
24/12/2009, 20:39
καλοριζικη man...
:beer: :beer:

el_hymador
24/12/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
happy shooting :beer:

τσίμπα εδώ (http://www.kenrockwell.com/nikon/d5000/users-guide/index.htm)

Γαματο! thanks :winka: :beer: :wave2:

el_hymador
27/12/2009, 01:51
...σημερα πηγα στα γνωστα πιστακια οχι για enduro αλλα για να δοκιμασω τη μηχανη και να με δοκιμασει και αυτη φυσικα...

Μιλαμε για πολυ γκ@υλ@!!! τα γραφει ολα...μικρο δειγμα χωρις καμμια απολυτως επεξεργασια πλην του resize για να μπορεσω να το ανεβασω


184055

gixxerpap
27/12/2009, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...σημερα πηγα στα γνωστα πιστακια οχι για enduro αλλα για να δοκιμασω τη μηχανη και να με δοκιμασει και αυτη φυσικα...

Μιλαμε για πολυ γκ@υλ@!!! τα γραφει ολα...μικρο δειγμα χωρις καμμια απολυτως επεξεργασια πλην του resize για να μπορεσω να το ανεβασω


α ρε κιαρατά, αυτόν τον ουρανό πόσο ήθελα να τον βγάλω σήμερα και το μόνο που είχα μαζί μου ήταν το ρημαδοκινητό...:mad:

ermiss
05/01/2010, 19:01
Έχω μια Olympus Ε420

Με το βασικό φακό πάνω 17-45, θέλω ένα τηλεφακό, οπότε θα πάω σε 40-150.
καινούριο απο σπασμένο ΚΙΤ(χωρίς κουτί) κάνει περίπου 130 ευρώ (photoagora)

Τον βρήκα ελαφρά μτχ σε 100 ευρώ και ίσως πέσει πιο κάτω. Να τον χτυπήσω?

spiridaus
05/01/2010, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Έχω μια Olympus Ε420

Με το βασικό φακό πάνω 17-45, θέλω ένα τηλεφακό, οπότε θα πάω σε 40-150.
καινούριο απο σπασμένο ΚΙΤ(χωρίς κουτί) κάνει περίπου 130 ευρώ (photoagora)

Τον βρήκα ελαφρά μτχ σε 100 ευρώ και ίσως πέσει πιο κάτω. Να τον χτυπήσω?

Και δε τον χτυπάς;
Εγώ την πήρα πριν 1 μήνα περίπου , με τον 14-42 όμως. Προς το παρόν δε παίρνω δεύτερο.

rizlaaa
05/01/2010, 20:22
Εγώ παιδιά είχα πάρει την Nikon D60 με τον vr 18-55 mm. Ωραίο μηχανάκι, αλλά ο φακός δεν με κάλυψε για αυτά που ήθελα. Εβγαζε τις μακρινές φωτό σάν γραμματόσημο....:sick:

Oi φακοί πανάκριβοι, και πρέπει να κουβαλάς και κανένα-δυό να κάνεις την κ@υλα σου.

Ετσι........αφού είδα και απόειδα, την πήγα πίσω, και πήρα μια P90 Nikon. Πολύ καλή με 12Χ ζoom.
Aλλωστε.........άν το Ηobby σου δεν είναι φωτογράφος, μια dslr είναι μάλλον "κακή" επιλογή..

Τήν ίδια σχεδόν δουλειά κάνεις και με μια slr ασχέτου μάρκας.. Οχι compact.

Bέβαια, για να βγεί και καλή η φωτό, πρέπει να πρηστείς στις δοκιμές, άσχετα με το τί έχεις... Ισως είναι και το πιο βασικό για αξιόλογες φωτογραφίες..

Eδώ θα δείτε την φωτό γραμματόσημο με την D60....

http://img294.imageshack.us/img294/281/as064h.jpg



Και εδώ δύο φωτό με την P90.

http://img6.imageshack.us/img6/7656/video525.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/9960/video517.jpg

el_hymador
05/01/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa
Εγώ παιδιά είχα πάρει την Nikon D60 με τον vr 18-55 mm. Ωραίο μηχανάκι, αλλά ο φακός δεν με κάλυψε για αυτά που ήθελα. Εβγαζε τις μακρινές φωτό σάν γραμματόσημο....:sick:

Oi φακοί πανάκριβοι, και πρέπει να κουβαλάς και κανένα-δυό να κάνεις την κ@υλα σου.

Ετσι........αφού είδα και απόειδα, την πήγα πίσω, και πήρα μια P90 Nikon. Πολύ καλή με 12Χ ζoom.
Aλλωστε.........άν το Ηobby σου δεν είναι φωτογράφος, μια dslr είναι μάλλον "κακή" επιλογή..

Τήν ίδια σχεδόν δουλειά κάνεις και με μια slr ασχέτου μάρκας.. Οχι compact.

Bέβαια, για να βγεί και καλή η φωτό, πρέπει να πρηστείς στις δοκιμές, άσχετα με το τί έχεις... Ισως είναι και το πιο βασικό για αξιόλογες φωτογραφίες..

Eδώ θα δείτε την φωτό γραμματόσημο με την D60....

http://img294.imageshack.us/img294/281/as064h.jpg



Και εδώ δύο φωτό με την P90.

http://img6.imageshack.us/img6/7656/video525.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/9960/video517.jpg

Όλα άπτονται στο τι θες και στο πόσο θες να εντρυφήσεις στη φωτογραφία. Όσο περισσότερο ασχολούμαι, τόσο διαπιστώνω πως υπάρχουν φωτογραφικές μηχανές για κάθε πιθανή απαίτηση, για κάθε level και για κάθε εξειδίκευση. Δεν υπάρχουν κακές ή ημιτελής φωτογραφικές μηχανές, υπάρχουν μόνο κακές αγορές.

Αν έβαζες ένα tele φακό θα διαπίστωνες ότι το γραμματόσημο θα γινόταν poster, αλλά πέρα από την φορητότητα που πάει περίπατο είναι και το κόστος που για να κάνεις απλώς τη πλάκα σου είναι απαγορευτικό...οπότε καλά τα λες, σταθμίζεις τις ανάγκες σου και επενδύεις αντίστοιχα σε μηχανή και εξοπλισμό.

...απλά θέλει ψάξιμο και διάβασμα...:wave2:

rizlaaa
05/01/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...απλά θέλει ψάξιμο και διάβασμα...:wave2:

Ακριβώς φίλε μου..... Ποιος ο λόγος να πάρεις R1, για να κάνεις διανομή πίτσας....:winka:

el_hymador
26/02/2010, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Περιμενω να δω εξαιρετικα προστυχες φωτογραφιες χυμαδορε.:beer: :beer: :beer:


απο τεχνικης αποψης δεν ξερω αν ειναι καλη αλλα πιστευω οτι θα την βρεις προστυχη λογο περιεχομενου :wave2:

υ.γ. εχουμε και prime φακουδακι πλεον 35mm με f/1.8


190187

gcrook
26/02/2010, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
απο τεχνικης αποψης δεν ξερω αν ειναι καλη αλλα πιστευω οτι θα την βρεις προστυχη λογο περιεχομενου :wave2:

υ.γ. εχουμε και prime φακουδακι πλεον 35mm με f/1.8

Ρε α' πηδηξ' :wacko: :mad: :evil:


Υ.Γ Slow shutter και την φωτισες με led με το χερι; :confused:

el_hymador
26/02/2010, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε α' πηδηξ' :wacko: :mad: :evil:

αμα μου αγορασεις μια σου καθομαι!


190188

el_hymador
26/02/2010, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook



Υ.Γ Slow shutter και την φωτισες με led με το χερι; :confused:

ναι αυτο ακριβως και μετα εσβησα στο photoshop τις "ουρες" φωτος που ξεφυγανε...αμα ασχοληθεις μπορει να σιαξεις ωραια πραγματα με φωτεινες κορδελες...εγω βαριομουν :lol:

gcrook
26/02/2010, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αμα μου αγορασεις μια σου καθομαι!


Οχι εσυ εχεις, οποτε παρε μου εσυ ΑΥΤΗΝΑΝΕ!!! (http://provideocoalition.com/index.php/cmg_blogs/story/canon_rebel_t2i_eos_550d/) και εγω σου αφιερωνω το πρωτο φιλμακι.






ΚΑΙ σου καθομαι! :blush:

el_hymador
26/02/2010, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οχι εσυ εχεις, οποτε παρε μου εσυ ΑΥΤΗΝΑΝΕ!!! (http://provideocoalition.com/index.php/cmg_blogs/story/canon_rebel_t2i_eos_550d/) και εγω σου αφιερωνω το πρωτο φιλμακι.






ΚΑΙ σου καθομαι! :blush:


οχι ρε μλκ Canon...σε 6 μηνες θα βγαλουν νεο μοντελο και θα πρεπει να μου ξανακατσεις!
:lol: :lol: :lol:

υ.γ. πλακα-πλακα τσεκαρε τη Sigma DP1 η DP2...εσυ που εισαι του "εντεχνου" :D θα αρρωστησεις! το καλυτερο ασπρομαυρο απο ψηφιακη ever!!!

gcrook
26/02/2010, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οχι ρε μλκ Canon...σε 6 μηνες θα βγαλουν νεο μοντελο και θα πρεπει να μου ξανακατσεις!
:lol: :lol: :lol:

υ.γ. πλακα-πλακα τσεκαρε τη Sigma DP1 η DP2...εσυ που εισαι του "εντεχνου" :D θα αρρωστησεις! το καλυτερο ασπρομαυρο απο ψηφιακη ever!!!

Συγκρινεται με την Lumix της Panasonic αν θυμαμαι καλα;
Ο λογος που σου ποσταρα την Rebel ειναι οτι τραβαει (υπο προυποθεσεις ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ) βιντεο σαν τις 5D,7D,1DMKIV κοκ και περιμενω reviews που λογικα θα αρχισουν αυτες τις μερες να δινουν και να παιρνουν.Image nerdery τεινει στο απειρο κιετσ' :D

el_hymador
26/02/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συγκρινεται με την Lumix της Panasonic αν θυμαμαι καλα;
Ο λογος που σου ποσταρα την Rebel ειναι οτι τραβαει (υπο προυποθεσεις ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ) βιντεο σαν τις 5D,7D,1DMKIV κοκ και περιμενω reviews που λογικα θα αρχισουν αυτες τις μερες να δινουν και να παιρνουν.Image nerdery τεινει στο απειρο κιετσ' :D

H Leica D-LUX 4 ειναι που συγκρινεται με την LX3 γιατι προκειται για την ιδια ακριβως μηχανη.

Oι DP1/2 παιζουν σε κατηγορια μονες τους μακραν μπροστα απο ολες τις compact και κατα τη γνωμη μου δερνουν και πολλες dslr...(δες δειγμα πιο κατω), ειναι θεμα αισθητηρα. (με εχει γονατισει το θεμα, μεγαλος ετωτας!!!)

Για video (νομιζω και εσυ το εχεις γραψει) Panasonic GH-1, αλλα πεφτει κομματι ακριβη. Απο εκει και επεIτα...οι φωτογραφικες μηχανες ειναι για φωτογραφιες και οι βιντεοκαμερες για video, τωρα γιατι πανε να τα συνδυασουν και τα δυο δεν ξερω...στη D5000 το εχω χρησιμοποιησει μια φορα για να δω τι κανει (μαλακια ειναι) παρ΄ολα αυτα δεν ξερω γιατι επρεπε αναγκαστικα να το πληρωσω στη τιμη της...

...τεσπα βρηκα αυτo τo sample απο EOS550D:

http://www.youtube.com/watch?v=3f7l-Z4NF70 (στα related εχει και αλλα)

...εσυ εισαι ειδικος και ξερεις...ωραια μου φαινονται παντως :confused:

και εδω δειγματα απο το τι μπορει να κανει η Sigma DP:

http://www.flickr.com/photos/guwashi999/3340770815/sizes/l/

http://www.flickr.com/photos/microspock/4240360119/sizes/l/

αναλυση για να μπιγεις τα κλαμματα :bawl:

ktman710
26/02/2010, 09:14
αγορασα την pentax kx με φακο 18-55.. ειναι η πρωτη μου dslr και τα εχω δει λιγο κωλυόμενα! απο ποιοτητα πολυ καλη αλλα παιδευομαι αρκετα στο μενου της :mad: πολυ συνθετο, εγω δεν ειχα συνηθισει τετοια πραγματα :lol:

el_hymador
26/02/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
αγορασα την pentax kx με φακο 18-55.. ειναι η πρωτη μου dslr και τα εχω δει λιγο κωλυόμενα! απο ποιοτητα πολυ καλη αλλα παιδευομαι αρκετα στο μενου της :mad: πολυ συνθετο, εγω δεν ειχα συνηθισει τετοια πραγματα :lol:

απο οτι εχω διαβασει και απο οτι εχω δει σε samples πρεπει να ειναι πολυ καλη! μεγεια και να τη χαρεις!

που να δεις το menu της Nikon...:a018:

ktman710
26/02/2010, 14:37
πολυ ζορι ρε γαμωτο! εδω καλα καλα να βγαλω φωτογραφια δεν μπορω! πρεπει να παρω και memory card γιατι δεν εχει μνημη ουτε για μια φωτο! παντως τουλαχιστον ειναι ωραια εμφανισιακα :rotflmao: :rotflmao:


190236

el_hymador
26/02/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
πολυ ζορι ρε γαμωτο! εδω καλα καλα να βγαλω φωτογραφια δεν μπορω! πρεπει να παρω και memory card γιατι δεν εχει μνημη ουτε για μια φωτο! παντως τουλαχιστον ειναι ωραια εμφανισιακα :rotflmao: :rotflmao:

ναι γαματη ειναι και πολυ μαζεμενη σε διαστασεις...το πιο σπαστικο για μενα ειναι οτι θελει επαναφορτιζομενες μπαταριες (οι οποιες δεν συμπεριλαμβανονται)...αλλοι το βρισκουν θετικο αυτο, δεν ξερω γιατι...

αν δεν κατεχεις τιποτα απο τα τεχνικα μην σκιαζεσαι και εγω αγνοια ειχα και στα σκοταδια ημουν...λιγο διαβασμα στο internet και θα τη βγαλεις την ακρη, δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη!

:wave2:

Operater
26/02/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συγκρινεται με την Lumix της Panasonic αν θυμαμαι καλα;
Ο λογος που σου ποσταρα την Rebel ειναι οτι τραβαει (υπο προυποθεσεις ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ) βιντεο σαν τις 5D,7D,1DMKIV κοκ και περιμενω reviews που λογικα θα αρχισουν αυτες τις μερες να δινουν και να παιρνουν.Image nerdery τεινει στο απειρο κιετσ' :D

άκουσα ότι δεν έχει τις ανοχές στον κόκο στα ψηλά ΙSO. σε αντίθεση με τις καταπληκτικές 5D/7D...
αν και αναμένουμε την 700s...

χυμαδόρε πάρε όποιο σώμα νικον θες, αλλ΄αμάζεψε φράγκα γιαυτόν τον φακό...


θα κάνεις zoom στο 1000% και δεν θα σπάει φωτογραφία..Νikkor 24-70 2.8 N (http://shopping.yahoo.com.au/xPO-Nikon-Nikkor-24-70mm-f-2-8G-ED-AF-S)

Operater
26/02/2010, 16:20
ή εναλλακτικά πάρε Nikon και πάρε δαχτυλίδι μετατροπής
να παίρνεις Hasselblad φακούς... (βρουουουουουουουουμμμ.....):sun:

el_hymador
26/02/2010, 16:37
Ωραια τα λες Operatοριε, αλλα ο συγκεκριμενος ειναι πααααααρα πολυ ακριβος...δεν τον εχω δοκιμασει αλλα ολοι υποκλινονται μπροστα του και κοβουν φλεβες...

...πηρα εναν nikon af-s dx 35mm f 1.8g γιατι ηθελα κατι φωτεινο για βραδυνες ληψεις, εχω τον 18-55 VR του κιτ και οι επομενοι στοχοι (με σειρά προτεραιοτητας) ειναι ενας zoom υπερευρυγωνιος απο 10 μεχρι 20 να φτανει και ενας macro...μετα εκλεισα για πολυ καιρο (μεγαλη μπουκια φαε μεγαλο λογο μην λες...)

α, βασικα τη Sigma DP2 θελω πρωτα...


:D

υ.γ. καλα τα λες για τις Canon, αν θελει καποιος να τραβαει με τσιμπημενα ως δαγκωμενα ISO, οι Nikon ειναι μονοδρομος, μηδενικος θορυβος εκει που αλλοι χανουν τα αυγα και τα πασχαλια...

macrozan
27/02/2010, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ωραια τα λες Operatοριε, αλλα ο συγκεκριμενος ειναι πααααααρα πολυ ακριβος...δεν τον εχω δοκιμασει αλλα ολοι υποκλινονται μπροστα του και κοβουν φλεβες...

...πηρα εναν nikon af-s dx 35mm f 1.8g γιατι ηθελα κατι φωτεινο για βραδυνες ληψεις, εχω τον 18-55 VR του κιτ και οι επομενοι στοχοι (με σειρά προτεραιοτητας) ειναι ενας zoom υπερευρυγωνιος απο 10 μεχρι 20 να φτανει και ενας macro...μετα εκλεισα για πολυ καιρο (μεγαλη μπουκια φαε μεγαλο λογο μην λες...)

α, βασικα τη Sigma DP2 θελω πρωτα...


:D

υ.γ. καλα τα λες για τις Canon, αν θελει καποιος να τραβαει με τσιμπημενα ως δαγκωμενα ISO, οι Nikon ειναι μονοδρομος, μηδενικος θορυβος εκει που αλλοι χανουν τα αυγα και τα πασχαλια...

πολύ καλή αγορά γιά τη μηχανή σου (DX) σε υπερευρυγώνιο ζουμ είναι ο Tokina 11-16

http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm :wave2:

el_hymador
27/02/2010, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
πολύ καλή αγορά γιά τη μηχανή σου (DX) σε υπερευρυγώνιο ζουμ είναι ο Tokina 11-16

http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm :wave2:

:a013: βεβαια δεν θα εχει αυτοματη εστιαση στη D5000 αλλα για τοπια μιλαμε, τι να την κανω την αυτοματη εστιση; μηπως θα κουνηθει το βουνο;

super φακουδακι και οικονομικο! βγαζει και η Nikon εναν 10-24(3.5-4.5) αλλα εκτος του οτι ειναι πιο ακριβος, αυτο το 2.8 του Tokina ειναι ακρως δελαστικο!

mikros boudas
27/02/2010, 02:51
αυτο με τις μπαταριες ειναι πολυ σωστο...γιατι μπορεις να κανεις της δουλεια σου παντα χωρις περιορισμο...τελειωνει η μπαταρια?πετας μετα δυο μεσα απο το περιπτερο η απο το souvenir shop και τραβας,η εχεις παντα εξτρα μαζι σου κατι απαγορευτικο με τις μπαταριες των εταιρειων!οταν πας καπου με ρευμα βαζεις τον φορτιστη και ξαναφορτιζεις της επαναφορτιζομενες σου,που αν ειναι καλες εχουν πολυ καλη αποδοση και διαρκεια...σου λεω εχω σωθει...ειδικα σε μακρινες εξορμησεις που δεν ξερεις που θα ξημερωθεις!οπως ειπωθηκε,η πιο χρησιμη μηχανη ειναι αυτη που μπορεις να χρησιμοποιεις παντα..:beer:

@ngelos
03/03/2010, 15:50
Παρακαλώ τα φώτα σας οι γνώστες...
Θέλω να μπω στον χώρο της DSLR,με εμπειρία από μικρές ψηφιακές μόνο και φίλμ παλιότερα.Σκέφτομαι την D3000 της Nikon,η οποία είναι και στις οικονομικές δυνατότητές μου,αλλά το θέμα είναι αν πραγματικά είναι καλή αγορά για έναν ερασιτέχνη που δν έχει σκοπό να την αλλάξει μετά απο κανα-δυο χρόνια ή είναι καλύτερα να κρατήσω για τώρα την ψηφιακή που έχω εως ότου μπορώ να διαθέσω καμιά 500άρα για DSLR???

Σε γενικές γραμμές,επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει τι να περιμένω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά...:beer:

macrozan
03/03/2010, 21:11
Ψάξε καμιά μεταχειρισμένη Nikon D40 (ή D60) με φακό Nikon 18-55 (το όλο πακέτο σήμερα κάτω από 250 γιούρια) και .... enjoy !
Το πακετάκι είναι τόσο καλό γιά τα λεφτά του, που κι αν αναβαθμιστείς αύριο θα την κρατήσεις για δεύτερη κάμερα :sun:

ego_o_idios
04/03/2010, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μιας και μιλαμε για φωτογραφια το τελευταιο καιρο...

Ειχα σκοπο να παρω μια καλη compact πριν απο καποιο καιρο, το καθυστερησα και τελικα εχω αποταμιευσει καποια χρηματα που επιτρεπουν την αγορα μιας entry level DSLR...

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε δυο μοντελα:

Canon EOS 1000D ~350€ (σωμα)
Nikon D5000 ~450€ (σωμα)

Ο φακος και στις δυο περιπτωσεις θα ειναι ο γενικης χρησης Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC ~500€

Γενικα κλεινω περισσοτερο προς τη Nikon λογω του οτι αποτυπωνει καλυτερη ποιοτητα χρωματων για τα γουστα μου, αλλα μου τη σπαει που δεν εχει μοτερακι για το Focus στους φακους και θα πρεπει να αγοραζεις φακους με δικο τους μηχανισμο AF...

Αποψεις και γνωμες;

(Please μη το γ@μησετε...)

epagkelmatias fotografos edo...


makria apo nikon 8a vgenoun ola se mia kokinopi apoxrosi
opia foto ke na dis apo niko ke ta lefka ta vgazi psilo roz
min akous tous kolimenous me tis markes
iparxoun kolimenoi nikonakides pou den ine antikimeniki

mikros boudas
04/03/2010, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
epagkelmatias fotografos edo...


makria apo nikon 8a vgenoun ola se mia kokinopi apoxrosi
opia foto ke na dis apo niko ke ta lefka ta vgazi psilo roz
min akous tous kolimenous me tis markes
iparxoun kolimenoi nikonakides pou den ine antikimeniki ξερω τουλαχιστον 3 νικον με εραασιτεχνες και 4 επαγγελματιες που βγαζουν μια χαρα φωτογραφιες:beer: :beer:

macrozan
04/03/2010, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
epagkelmatias fotografos edo...


makria apo nikon 8a vgenoun ola se mia kokinopi apoxrosi
opia foto ke na dis apo niko ke ta lefka ta vgazi psilo roz
min akous tous kolimenous me tis markes
iparxoun kolimenoi nikonakides pou den ine antikimeniki


ροζ ? κοκινωπή απόχρωση ?

φίλε, έχεις 2 λύσεις :

ή ρύθμισε το white balance και color presets (vivid, standard, neutral κλπ κλπ)

ή ...άλλαξε οφθαλμίατρο ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@ngelos
04/03/2010, 13:03
Ευχαριστώ,macrozan...Θα ψαχτώ και για καμια μεταχειρισμένη κ βλέπουμε...
Αν έχετε πάντως κ κάποια άλλη εναλλακτική να μου προτείνεται...

el_hymador
04/03/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
epagkelmatias fotografos edo...


makria apo nikon 8a vgenoun ola se mia kokinopi apoxrosi
opia foto ke na dis apo niko ke ta lefka ta vgazi psilo roz
min akous tous kolimenous me tis markes
iparxoun kolimenoi nikonakides pou den ine antikimeniki


τωρα πιααααααα
ειναι αναααααμνηση παλιαααα
κιτρινο γραααααμμα στο συρτααααρι

Εχω αγορασει ηδη μια Nikon D5000 και εχει ενα απο τα αξιοπιστα AUTO WB...ουτε ροζ, ουτε μπλε, ουτε κιτρινα...τα λευκα ειναι λευκα!

ασε που μπορεις σε manual να ρυθμισεις το WB εκει ακριβως που το θες...

και δεν ειναι Nikonακιας....απλα σιχαινομαι τις Canon :lol:

macrozan
04/03/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τωρα πιααααααα
ειναι αναααααμνηση παλιαααα
κιτρινο γραααααμμα στο συρτααααρι

Εχω αγορασει ηδη μια Nikon D5000 και εχει ενα απο τα αξιοπιστα AUTO WB...ουτε ροζ, ουτε μπλε, ουτε κιτρινα...τα λευκα ειναι λευκα!

ασε που μπορεις σε manual να ρυθμισεις το WB εκει ακριβως που το θες...

και δεν ειναι Nikonακιας....απλα σιχαινομαι τις Canon :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :sun:

sakisvolos
04/03/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
epagkelmatias fotografos edo...


makria apo nikon 8a vgenoun ola se mia kokinopi apoxrosi
opia foto ke na dis apo niko ke ta lefka ta vgazi psilo roz
min akous tous kolimenous me tis markes
iparxoun kolimenoi nikonakides pou den ine antikimeniki

Καλησπέρα!
Ποια Nikon είχες ρε φίλε και στα έκανε αυτά??
Μήπως πείραξες τις ρυθμίσεις στα προφίλ χρωμάτων και έγινε αυτό?? Με τι φακό τη δούλευες??
Nikon D60 έχω κι εγώ και τέτοια φαινόμενα που αναφέρεις δεν έχω δει!!
Τα άσπρα είναι άσπρα και τα χρώματα απλά τέλεια!

Τις πιθανές λύσεις τις αναφέρει ο συμφορουμίτης macrozan παρακάτω! :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
ροζ ? κοκινωπή απόχρωση ?

φίλε, έχεις 2 λύσεις :

ή ρύθμισε το white balance και color presets (vivid, standard, neutral κλπ κλπ)

ή ...άλλαξε οφθαλμίατρο ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

George20vt
06/03/2010, 21:21
Μιας και η αγορά του φίλου έγινε και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχει χρησιμοποιήσει κανείς πολωτικά φίλτρα σε DSLR;

Παρέλαβα τις προάλλες 2 budget φιλτράκια της Kenko και η αλήθεια είναι ότι δεν πρόλαβα να βγώ και να δώ στην πράξη τα αποτελέσματα. Δοκιμάζοντάς τα όμως από το μπαλκόνι του σπιτιού, είδα τη διαφορά στις αντανακλάσεις μέσα από το viewfinder.

Επίσης παρατήρησα ότι γυρίζοντας τον δακτύλιο, εκτός από την αύξηση - μείωση των αντανακλάσεων (π.χ. σε γυάλινες επιφάνειες) έπαιζε και κάποια διαφορά στη χρωματική απόδοση, που δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Άποψη κανείς;

tamar
06/03/2010, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Μιας και η αγορά του φίλου έγινε και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχει χρησιμοποιήσει κανείς πολωτικά φίλτρα σε DSLR;

Παρέλαβα τις προάλλες 2 budget φιλτράκια της Kenko και η αλήθεια είναι ότι δεν πρόλαβα να βγώ και να δώ στην πράξη τα αποτελέσματα. Δοκιμάζοντάς τα όμως από το μπαλκόνι του σπιτιού, είδα τη διαφορά στις αντανακλάσεις μέσα από το viewfinder.

Επίσης παρατήρησα ότι γυρίζοντας τον δακτύλιο, εκτός από την αύξηση - μείωση των αντανακλάσεων (π.χ. σε γυάλινες επιφάνειες) έπαιζε και κάποια διαφορά στη χρωματική απόδοση, που δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Άποψη κανείς;

Έχω δύο πολωτικά φίλτρα, ένα της Kood και ένα της Hoya. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι πολύ χρήσιμα σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού καθώς αυξάνουν το contrast (αντίθεση) και μπορούν να δώσουν ένα πιο "δραματικό" τόνο στη φωτογραφία όταν υπάρχουν μέσα στο κάδρο σύννεφα. Επίσης όταν φωτογραφίζεις πάνω υδάτινες επιφάνειες - πχ θάλασσα - μπορείς να φωτογραφίσεις τμήμα τους κάτω από την επιφάνειά τους καθώς μπορείς να "κόψεις" τις ανεπιθύμητες ανακλάσεις. Να έχεις υπόψη σου ότι η χρήση των πολωτικών φίλτρων συνεπάγεται την απώλεια 1 - 1,5 stop.
Για τη χρωματική απόδοση τι εννοείς;
:wave2:

George20vt
06/03/2010, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
Για τη χρωματική απόδοση τι εννοείς;
:wave2:

Στήριξα τη μηχανή σε τρίποδο, εστίασα σε γυαλιστερή επιφάνεια και άρχισα να τραβάω καρέ περιστρέφοντας τον δακτύλιο κάθε φορά για να δώ τη διαφορά στις αντανακλάσεις, η οποία ήταν βέβαια εμφανέστατη.

Όσο όμως γύριζα τον δακτύλιο του φίλτρου, έβλεπα περισσότερο κυανό όσο μειώνονταν οι αντανακλάσεις και περισσότερο πράσινο όσο αυξάνονταν. Δε νομίζω να ήταν ιδέα μου, ίσως ήταν απλά από τη διαφορά στο contrast.

Επίσης, ήταν πολύ πιο έντονο στο φίλτρο των 52mm που χρησιμοποιώ με τον 18-55 φακό και πολύ λιγότερο αισθητό στο φίλτρο των 62mm που χρησιμοποιώ με τον 70-300

Όλα αυτά βέβαια πάντα με κάποια επιφύλαξη, μιας και δε βρήκα ακόμη το χρόνο να τα δοκιμάσω όσο θα ήθελα παρά μόνο για 10-15 λεπτά από το μπαλκόνι του σπιτιού.

tamar
07/03/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Στήριξα τη μηχανή σε τρίποδο, εστίασα σε γυαλιστερή επιφάνεια και άρχισα να τραβάω καρέ περιστρέφοντας τον δακτύλιο κάθε φορά για να δώ τη διαφορά στις αντανακλάσεις, η οποία ήταν βέβαια εμφανέστατη.

Όσο όμως γύριζα τον δακτύλιο του φίλτρου, έβλεπα περισσότερο κυανό όσο μειώνονταν οι αντανακλάσεις και περισσότερο πράσινο όσο αυξάνονταν. Δε νομίζω να ήταν ιδέα μου, ίσως ήταν απλά από τη διαφορά στο contrast.

Επίσης, ήταν πολύ πιο έντονο στο φίλτρο των 52mm που χρησιμοποιώ με τον 18-55 φακό και πολύ λιγότερο αισθητό στο φίλτρο των 62mm που χρησιμοποιώ με τον 70-300

Όλα αυτά βέβαια πάντα με κάποια επιφύλαξη, μιας και δε βρήκα ακόμη το χρόνο να τα δοκιμάσω όσο θα ήθελα παρά μόνο για 10-15 λεπτά από το μπαλκόνι του σπιτιού.

:confused:
Η αλήθεια εδώ είναι ότι δεν μπορώ να σου δώσω μία γνώμη χωρίς να δω αυτό που φωτογράφισες και τις φωτογραφίες.
Ένα απλό τεστ που μπορείς να κάνεις με τα πολωτικά φίλτρα σου είναι το εξής: Κάθισε μπροστά σε μία TFT οθόνη και βάλε το φίλτρο μπροστά από το μάτι σου - προς το μάτι σου να είναι η πλευρά του φίλτρου που "κοιτάει" το φωτογραφικό φακό. Προσπάθησε όσο γίνεται το φίλτρο να είναι παράλληλο με την οθόνη καθώς το περιστρέφεις. Φυσιολογικά πρέπει να δεις την εικόνα του που απεικονίζεται στην οθόνη να "σβύνει" - και σε κάποιο σημείο να χάνεται εντελώς, χωρίς όμως να παρατηρήσεις χρωματική αλλοίωση. Εφόσον δεν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο, για τις χρωματικές διαφορές που αναφέρεις μπορώ να σκεφτώ μόνο τα εξής:
1) Φωτισμός του χώρου - διαφορετικές επιφάνειες μέσα στο χώρο με διαφορετικά χρώματα μεταξύ τους (πολύ πιθανό).
2) Λάθος ρύθμιση της ισορροπίας λευκού της μηχανής σου. (πολύ πιθανό)
3) Σφάλμα φακών - προβληματικοί φακοί. (εξαιρετικά απίθανο)
Ελπίζω να σε βοήθησα.
:wave2:

ΥΓ: Αλήθεια τι σώμα και τι φακούς χρησιμοποιείς;

road spirit
07/03/2010, 13:28
dpgr forum - section για φίλτρα (http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=113)

καλό ψάξιμο και διάβασμα :winka:

George20vt
07/03/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
ΥΓ: Αλήθεια τι σώμα και τι φακούς χρησιμοποιείς;

Nikon D60
18-55mm Nikkor Φ52
70-300mm Tamron Φ62

road spirit
07/03/2010, 19:16
και ένα καλό how-to αρθράκι για τα φίλτρα, scroll down έχει και για τα πολωτικά χρήσιμες πληροφορίες

http://www.kenrockwell.com/tech/filters.htm

ego_o_idios
08/03/2010, 02:14
travikste mia foto xoris na kanete ena karo ri8misis me opia dipote nikon anevaste tin edo na sa dikso tis matsentes na telionoume

ke oxi mono ego poli sovari epagkelmaties exoun provlima me tis nikon

George20vt
08/03/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και ένα καλό how-to αρθράκι για τα φίλτρα, scroll down έχει και για τα πολωτικά χρήσιμες πληροφορίες

http://www.kenrockwell.com/tech/filters.htm

Πολύ καλό αρθράκι, thanks :)

el_hymador
02/04/2010, 15:25
Με γεια μου...δειγματα οσονουπω...:beer: :beer: :beer:


194299

el_hymador
03/04/2010, 17:12
οτι ακριβως βγαινει απο τον αισθητηρα της DP1, χωρις καμια απολυτως επεξεργασια.

γκ@υλ@!


194357

p@nos
03/04/2010, 17:48
χυμαδορ ανεβασε φουλ σαιζ να δουμε τι λεει η φωτο, γιατι απο τη μικρη δε μπορεις να καταλαβεις και πολλα πραγματα

el_hymador
03/04/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
χυμαδορ ανεβασε φουλ σαιζ να δουμε τι λεει η φωτο, γιατι απο τη μικρη δε μπορεις να καταλαβεις και πολλα πραγματα

http://www.flickr.com/photos/43919020@N07/4484884064/sizes/o/

sakisvolos
03/04/2010, 18:10
Μια χαρά φαίνεται καλές λήψεις!! :beer:

ziggΥ
03/04/2010, 18:17
γράφει ωραία ο φακός, αλλα αν θυμάμαι καλά ειναι fixed ε?
καλές λήψεις :beer: :beer: :beer:

el_hymador
03/04/2010, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
γράφει ωραία ο φακός, αλλα αν θυμάμαι καλά ειναι fixed ε?
καλές λήψεις :beer: :beer: :beer:

ναι fixed ειναι 16,6mm (ισοδυναμο με 28mm)

gcrook
03/04/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οτι ακριβως βγαινει απο τον αισθητηρα της DP1, χωρις καμια απολυτως επεξεργασια.

γκ@υλ@!

Προς τον εαυτο μου: " Προεχουν φωτα:a018: προεχουν φωτα:a018: προεχουν φωτα:a018: "

el_hymador
03/04/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Προς τον εαυτο μου: " Προεχουν φωτα:a018: προεχουν φωτα:a018: προεχουν φωτα:a018: "

ψτ...(ξερω οτι θα με μισησεις για αυτο...)

ξεχνα τα 500αρια και ξεχνα ακομα και τις "συμφερουσες" τιμες που βλεπεις στα εξωτερικα...299 εουρος απο Ελλαδα με εγγυηση αντιπροσωπειας...

αλλα απο οσο ξερω εχει μεινει μονο ενα κομματι...

αλλα, sorry, προεχουν τα φωτα...:D

gcrook
03/04/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ψτ...(ξερω οτι θα με μισησεις για αυτο...)

ξεχνα τα 500αρια και ξεχνα ακομα και τις "συμφερουσες" τιμες που βλεπεις στα εξωτερικα...299 εουρος απο Ελλαδα με εγγυηση αντιπροσωπειας...

αλλα απο οσο ξερω εχει μεινει μονο ενα κομματι...

αλλα, sorry, προεχουν τα φωτα...:D

.....στειλpmκαταστραφηκαμε

el_hymador
07/04/2010, 01:55
καποια Nikon D5000 μου φαινεται οτι θα παει για πουλημα :a13:

http://www.flickr.com/photos/43919020@N07/4497818548/sizes/o/

http://www.flickr.com/photos/43919020@N07/4497819703/sizes/l/

harvester
07/04/2010, 07:47
αν στις dslr .
δεν ρυθμισεις οξυτητα, κορεσμο και κοντραστ

κι'αν δεν μαθεις να κανεις white balance και ληψη στο μανιουαλ τοτε ειτε 500 ευρω δωσεις ειτε 5000 θα νομιζεις οτι αγορασες μπρικι

harvester
07/04/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οτι ακριβως βγαινει απο τον αισθητηρα της DP1, χωρις καμια απολυτως επεξεργασια.

γκ@υλ@!
η φωτο αυτη ειναι απαραδεκτη.
ειναι 1,5 στοπ κατω.
χαμηλο κοντραστ
και το αυτοματο wb απλα τα εκανε ολα πρασινοσκατι

gcrook
07/04/2010, 08:19
Epic shitstorm ahead....:D
Αλλα μπορει και να κανω λαθος....:cool:

costas81
07/04/2010, 09:30
εγώ έχω την παρακάτω κυρία..... ΑΥΤΗ (http://www.imaging-resource.com/PRODS/AA200/AA200A.HTM?r=63229810)

τι φακό μου προτείνετε;;

ziggΥ
07/04/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εγώ έχω την παρακάτω κυρία..... ΑΥΤΗ (http://www.imaging-resource.com/PRODS/AA200/AA200A.HTM?r=63229810)

τι φακό μου προτείνετε;;

Tamron 18-270. Πάααρα πολύ καλος και έχει πάρει και βραβείο. αλλιώς 18-200 της sony.
να κοιτάξεις όπου τον αγοράσεις να έχει εγγύηση ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ! :wave2: