PDA

View Full Version : Δισκοι συμπλεκτη σε 640 Lc4...



camen
16/12/2009, 20:17
Ρε παιδια εχω το εξης προβλημα...
Αν ζορισω λιγο το μηχανακι σε γρηγορη βολτα μου δημιουργειται η εντυπωση οτι
ο συμπλεκτης δεν δουλευει κανονικα...
Δλδ η μανετα αρχιζει κ πιανει πολυ νωρις,δλδ μολις την αφηνεις λιγο.Ενω κανονικα,οταν ειναι κρυο,πιανει πιο "ψηλα" η μανετα,δλδ οταν την αφηνεις πιο πολυ...

Πριν κανενα μηνα σε γρηγορη βολτα,οταν σταματησα και ειχα κουμπωμενη πρωτη+πατημενο συμπλεκτη το μηχανακι τσουλαγε σιγα-σιγα.Οταν κρυωσε λιγακι δεν το εκανε.Μετα απο αυτο,αλλαξα υγρα στην τρομπα(ειχε πολυ λιγα μεσα!!!) κ ειχα κανει κ εξαερωση(κ θα ξανακανω) ΑΛΛΑ


ΜΗΠΩΣ χρειαζομαι καινουργια δισκακια και ελατηρια???
Το μηχανακι εχει 10.000χλμ και δεν εχει ζοριστει ιδιαιτερα...
Ποσο εχει σετ δισκοι+ελατηρια?Κ τι μαρκα προτεινετε?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια...:beer: :beer: :beer:

KaTaNaS
17/12/2009, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


ΜΗΠΩΣ χρειαζομαι καινουργια δισκακια και ελατηρια???



ayto θα συμβει οταν εισαι με 5η και 120-130 και καριδωσεις οτι γκαζι σου'χει μεινει και απο την μια ακους το μοτερ να ανεβαζει στροφες αποτομα και το κοντερ να αρνειται να ανεβασει χιλιομετρα!


οταν κινεισαι πως καταλαβαινεις που αποσυμπλέκει... αφου ολα γινονται σχεδον ακαριαια!

TOMASKTM
17/12/2009, 08:00
αυτο που σου κάνει, ακούγεται σαν να μην εχει υγρά μέσα.το παράξενο είναι οτι οταν κρυώσει ξαναδουλεύει.κάνε καλού κακού 2-3 εξαερώσεις.
μήπως τα υγρά δεν είναι τα κατάληλα,και επιρεάζονται απο την θερμοκρασία του μοτέρ;
δίσκοι -ελατήρια αν δεν πατινάρει που λέει και ο κατάνας δε υπάρχει λόγος ν'αλλάξεις.

αν πάντως τελικά μείνεις απο συμπλέχτη σταμάτα στο πρώτο εκκλησάκι που θα βρείς και γέμισέ το με το λάδι που έχουν για το καντήλι.θα σε πάει όπου θέλεις...
:wave2:

camen
17/12/2009, 10:02
Katana ΟΧΙ δεν κανει αυτο που λες...ΔΕν πατιναρει το μηχανακι...
Οταν ανοιγω το γκαζι τερμα αποτομα ανεβαζει κανονικα το μηχανακι...

Τα υγρα ειναι αυτα ακριβως που περνει(magura κοκκινα) και ειναι πληρες.
Εξαερωση ειχα κανει πριν 1.500χλμ περιπου...

Δεν ξερω αν εχω δικιο οτι κατι δεν παει καλα αλλα αυτη η αισθηση μου δημιουργειται...:dizzy:
Να τονισω οτι δεν υπαρχει καμια εμφανης διαρροη υγρου απο πουθενα...

Θα το κοιταξω κ σημερα που ειναι κρυο να δω που αρχιζουν να πεφτουν οι στροφες οταν αφηνω σιγα-σιγα το αμπραγιαζ...
Χθες παντως που πηγα μια γρηγορη βολτα 50χλμ περιπου και σταματησα στην ακρη του δρομου για να το τσεκαρω,οταν αφηνα το αμπραγιαζ 1,5cm το μηχανακι προχωρουσε...

Μπορει να εχει σχεση με το οτι ζεσταινονται οι δισκοι στα στροφιλικια???

camen
18/12/2009, 00:19
Επειδη θελω να κανω μια καλη εξαερωση για να δω αν θα αλλαξει συμπεριφορα,
θελω να αδειασει τελειως το κυκλωμα απο τα παλια υγρα που εχει μεσα και να βαλω εντελως φρεσκα.
Σκεφτομαι,λοιπον, να κανω την διαδικασια ως εξης:
1)να αγορασω κανενα λιτρο mineral oil ή 3αρι λαδι αναρτησης που ειναι και φθηνα...
2)για να αδειασω ολα τα παλια υγρα να αδειασω το δοχειο της τρομπας και μετα να ανοιξω το τσουτσουνι κατω και να ΡΟΥΦΗΞΩ με συριγγα οτι εχει μεινει...(Θα αδειασει το κυκλωμα ετσι???)
3)να αρχισω να σπρωχνω φρεσκα υγρα απο κατω προς τα πανω παλι με την συριγγα μεχρι να μην βγαζει φυσαλιδες πανω στην τρομπα...

Αυτο που με απασχολει ειναι μηπως επειδη θα το αδειασω τελειως το κυκλωμα, τραβηξει πολυ αερα μεσα και μου φυγει η Παναγια να το εξαερωσω μετα...??????
Γτ θα πρεπει να σπρωχνω υγρα απο κατω και ταυτοχρονα καποιος να τα τραβαει απο το δοχειο της τρομπας για να μην ξεχειλισει,ως που να μην βγαινουν φυσαλιδες...


Για πειτε καμια γνωμη please...

p@nos
18/12/2009, 08:10
καλα το πες, θα σου βγει η παναγια αμα το αδειασεις τελειως για να τα ξαναβαλεις...

camen
18/12/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καλα το πες, θα σου βγει η παναγια αμα το αδειασεις τελειως για να τα ξαναβαλεις...

Ναι αλλα μονο ετσι θα ξερω οτι εχουν γινει ολα σωστα...
Οποτε θα οπλιστω με υπομονη κ μπολικο υγρο και μετα θα σας πω ποσο ευκολο/δυσκολο ηταν...


:beer: :wave2:

sapila racing
18/12/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι αλλα μονο ετσι θα ξερω οτι εχουν γινει ολα σωστα...
Οποτε θα οπλιστω με υπομονη κ μπολικο υγρο και μετα θα σας πω ποσο ευκολο/δυσκολο ηταν...


:beer: :wave2:

Καλύτερα να τα αλλάξεις κανονικά.
Σαν να έκανες εξαέρωση δηλαδή, απλά για τόσο όσο να αλλάξει υγρά το κύκλωμα πλήρως.
Αλλιώς πήγαινε να στο κάνουν με το ειδικό εργαλείο με υποπίεση.

Το φτηνό λαδι mineral η ανάρτησης τι ρόλο παίζουν στνην εξίσωση δεν κατάλαβα, σκοπέυεις να το γεμίσεις με δαύτο?
Και μετα να ξανακάνεις την ίδια δουλειά με το κανονικό?
Κατι δεν εχεις σκεφτεί σωστά.

camen
18/12/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Σαν να έκανες εξαέρωση δηλαδή, απλά για τόσο όσο να αλλάξει υγρά το κύκλωμα πλήρως.
Αλλιώς πήγαινε να στο κάνουν με το ειδικό εργαλείο με υποπίεση.



Θελω να βρω mineral oil σε λιτρο για να εχω αφθονο υγρο να σπρωξω για να καθαρισουν τα παλια υγρα και το κυκλωμα(τα παλια βγαινουν μαυρα και με "σκονες" μεσα)...Το μπουκαλακι της magura ειναι πανακριβο και εχει πολυ λιγο μεσα...

KaTaNaS
18/12/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Κατι δεν εχεις σκεφτεί σωστά.

den εχει χρεωσει την εργατοώρα στον εαυτό του !

αλλα ειναι μικρός ακόμα :lol: ... όσο μεγαλώνουμε καταλαβαινουμε πως καλυτερα να δωσεις κατιτις παραπανω παρα να παιδευεσαι διπλά...

τελικα χανεις λίγο στα λεφτα (αν δεν ερθεις μια η άλλη) αλλα κερδιζεις πολυ σε χρονο και ξεκούραση

camen
18/12/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
den εχει χρεωσει την εργατοώρα στον εαυτό του !

αλλα ειναι μικρός ακόμα :lol: ... όσο μεγαλώνουμε καταλαβαινουμε πως καλυτερα να δωσεις κατιτις παραπανω παρα να παιδευεσαι διπλά...

τελικα χανεις λίγο στα λεφτα (αν δεν ερθεις μια η άλλη) αλλα κερδιζεις πολυ σε χρονο και ξεκούραση

Ελα μωρε,ειναι ωραιο να ασχολησε προσωπικα με αυτο που αγαπας...:D :D :D
ΜΕ αρεσει να καθησω με την ησυχια μου στο γκαραζ και να το κανω μονος μου...Δεν ειναι κ καμια διαδικασια τοοοσο δυσκολη,ουτε απαιτει εργαλεια....
Αμα ειχα βεβαια εξαερωτηρα θα ηταν πολυ ευκολο αλλα αφου δεν εχω ,θα χρησιμοποιησω τα πατροπαραδοτα εθιμα...:lol: :lol: :lol:

Αληθεια ,ο εξαερωτηρας πως ειναι???
Ειναι ακριβος???
Μηπως να παρω εναν να τον εχω???
Κανει κ για τα φρενα εεε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
18/12/2009, 11:10
Και πάλι λάθος το σκέφτεσαι....

Λες να βάλεις το φτηνό λάδι για να σου καθαρίσει το παλιό και τις βρώμες, για να μην καταναλώνεις ακριβό maguroλαδο.

Και μετα θα πρέπει να καταναλώσεις την ίδια ποσότητα maguroλαδο για να καθαρίσεις το φτηνό λάδι που έβαλες και μάλιστα επειδή δεν θα είναι σκούρο απο χρήση/βρώμα, δεν θα ξέρεις καν πότε να σταματήσεις και θα πρέπει να καταναλώσεις ακόμα περισσότερο απ΄ότι αν το έκανες κανονικά.

Το πιασες τώρα???

Το ελπίζω...

camen
18/12/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και πάλι λάθος το σκέφτεσαι....

Λες να βάλεις το φτηνό λάδι για να σου καθαρίσει το παλιό και τις βρώμες, για να μην καταναλώνεις ακριβό maguroλαδο.

Και μετα θα πρέπει να καταναλώσεις την ίδια ποσότητα maguroλαδο για να καθαρίσεις το φτηνό λάδι που έβαλες και μάλιστα επειδή δεν θα είναι σκούρο απο χρήση/βρώμα, δεν θα ξέρεις καν πότε να σταματήσεις και θα πρέπει να καταναλώσεις ακόμα περισσότερο απ΄ότι αν το έκανες κανονικά.

Το πιασες τώρα???

Το ελπίζω...
Δλδ αν δεν βαλω maguroλαδο(που ειναι mineral oil ετσι?) αλλα ενα αλλο mineral oil(πχ castrol ή motorex) που πιθανον να βρω σε μεγαλυτερη ποσοτητα και καλυτερη τιμη,θα παθει τιποτα???

Τοοοσο ειδικο ειναι το maguroλαδο :confused:

sapila racing
18/12/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δλδ αν δεν βαλω maguroλαδο(που ειναι mineral oil ετσι?) αλλα ενα αλλο mineral oil(πχ castrol ή motorex) που πιθανον να βρω σε μεγαλυτερη ποσοτητα και καλυτερη τιμη,θα παθει τιποτα???

Τοοοσο ειδικο ειναι το maguroλαδο :confused:

Ρε συ camen, αμάν!!!!
Εχεις ένα πρόβλημα που προσπαθείς να το λύσεις, σωστά?

Αν δεν βάλεις το σωστό λάδι αλλά κάνεις πειράματα πως θα ξέρεις τι σου φταίει?
Μετα αν εχει πρόβλημα θα ερθεις και θα ρωτάς:
Μηπως δεν έκανα καλή εξαέρωση?
Μήπως δεν έκανε το λάδι που έβαλα?

Βάλε και baby oil, δουλευει, και με νερό δουλεύει, βάλε οτι γουστάρεις.

Τελος απο μένα. :sick:

camen
18/12/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ρε συ camen, αμάν!!!!
Εχεις ένα πρόβλημα που προσπαθείς να το λύσεις, σωστά?

Αν δεν βάλεις το σωστό λάδι αλλά κάνεις πειράματα πως θα ξέρεις τι σου φταίει?
Μετα αν εχει πρόβλημα θα ερθεις και θα ρωτάς:
Μηπως δεν έκανα καλή εξαέρωση?
Μήπως δεν έκανε το λάδι που έβαλα?

Βάλε και baby oil, δουλευει, και με νερό δουλεύει, βάλε οτι γουστάρεις.

Τελος απο μένα. :sick:

Ωπα χαλαρωσε...:D

Ρε το μπουκαλακι το μαγκουρα φοβαμαι οτι δεν θα φτασει...
Για αυτο ρωταω αν μπορω να βαλω αλλο mineral oil...
Δεν ειπα οτι θα βαλω υγρα φρενων:hypnotize

:beer: :beer: :beer:

p@nos
18/12/2009, 12:39
ρε θωμα κανε κανονικα την αλλαγη...προσθετε μαγκουρολαδο μολις φτασει η σταθμη κατω απο το low...

ΜΗΝ το αδειασεις εντελως γιατι μετα θα σε παιδεψει πολυ...βασικα θα τρομπαρεις και δε θα γινεται τιποτα, και οπως σου πα θα σου βγει η παναγια μεχρι να τα ξαναβαλεις...





ακου και καποιους που την εχουνε(με:D ) πατησει και μετα μαθαμε...δεν ειναι αναγκη να ανακαλυπτουμε τον τροχο απο την αρχη καθε φορα για να μαθουμε...

αμα νομιζεις πως δε μπορεις να τα αλλαξεις σωστα, εχεις πει οτι εχεις καλο μαστορα, μια χαρα θα σου την κανει και αυτος τη δουλεια και θα μαθεις και απο αυτον πως να την κανεις σωστα...

camen
18/12/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε θωμα κανε κανονικα την αλλαγη...προσθετε μαγκουρολαδο μολις φτασει η σταθμη κατω απο το low...

ΜΗΝ το αδειασεις εντελως γιατι μετα θα σε παιδεψει πολυ...βασικα θα τρομπαρεις και δε θα γινεται τιποτα, και οπως σου πα θα σου βγει η παναγια μεχρι να τα ξαναβαλεις...





ακου και καποιους που την εχουνε(με:D ) πατησει και μετα μαθαμε...δεν ειναι αναγκη να ανακαλυπτουμε τον τροχο απο την αρχη καθε φορα για να μαθουμε...

αμα νομιζεις πως δε μπορεις να τα αλλαξεις σωστα, εχεις πει οτι εχεις καλο μαστορα, μια χαρα θα σου την κανει και αυτος τη δουλεια και θα μαθεις και απο αυτον πως να την κανεις σωστα...

Την ξερω την διαδικασια ρε...Την εχω κανει απειρες φορες σε υδραυλικα δισκοφρενα ποδηλατων...
Ακριβως η ιδια ειναι...:winka:

Βαριεμαι να το παω στο μαστορα για κατι τοσο απλο...

ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ...:evil: :smokin:

Αντε δε θα το αδειασω...Θα κανω μονο εξαερωση με maguroλαδο...
Τουλαχιστον σε πρωτη φαση...

camen
18/12/2009, 20:28
Λοιπον,εχουμε νεοτερα...
Εκανα πληρη και γαμιστερη εξαερωση...Ολο το μπουκαλι maguroλαδο περασα μεσα απο το κυκλωμα...Ως που να βγαινει καθαρο υγρο πανω στην τρομπα και να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει μεινει η παραμικρη φυσαλιδα...

Τελειωνω την διαδικασια,κλεινω καπακια και παταω την μανετα.Στην αρχη ηταν τελειως λαστιχο αλλα μετα απο 3-4 πατηματα επανηλθε.Σαν αισθηση ηταν καλυτερα απο πριν.

Παμε να το κανουμε μια βολτα τωρα να δουμε τι σκατα καναμε...
-Το μηχανακι ξεκιναει καλυτερα απο πριν και ενα μικρο κλωτσιμα που εκανε οταν ξεκινουσες απο σταση εχει εξαφανιστει.

-Πιανω παραλιακη και κανω ενα "αγριο" ανοιγμα μεχρι τα 120-130.Σταματαω στο κοκκινο φαναρι και ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ εχω συμπλεκτη.Δλδ,λιγο αφηνα την μανετα και το μηχανακι πηγαινε να σβησει...
Η μανετα σχεδον σε ολη της την διαδρομη ηταν "νεκρη".

-Συνεχιζω την βολτα μου με ηρεμους ρυθμους και ως δια μαγειας η μανετα δουλευει κανονικα.


Κ ρωταω εγω τωρα:

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ
:confused: :evil: :evil: :evil:

KaTaNaS
19/12/2009, 01:16
σετ επισκευης, 35 ευρα

TOMASKTM
19/12/2009, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σετ επισκευης, 35 ευρα


για λέγε για λέγε ,γιατί και΄γω με το λάδι απ΄το εκκλησάκι είμαι ακόμα...

camen
19/12/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σετ επισκευης, 35 ευρα

Το εμβολακι της τρομπας???Αυτο ,ομως,απο που προκυπτει???

nikolas1709
19/12/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Το εμβολακι της τρομπας???Αυτο ,ομως,απο που προκυπτει???



προκυπτει αφου υγρα αλλαξες εξαερωση εκανες αλλαξε και αυτο να τελειωνεις:winka: :winka:
μετα σειρα εχουν οι δισκοι


εκτοσ αν πασ στο μαστορα σου που οπωσ λεσ ειναι καλοσ και σου βρει το προβλημα αμεσωσ

camen
19/12/2009, 17:04
Το μηχανακι θα παραμεινει στο γκαραζ για καμια 20αρια μερες οποτε για αυτο δεν επιγομαι να παω στο μαστρο-Νικολα να το δει...Εχει γαμηθει κ ο καιρος εδω περα...:evil:

Θεμα εξαερωσης παντως δεν ειναι.Μετα απο αρκετο διαβασμα που εριξα εχω καταληξει στα εξης 3 ενδεχομενα:
-θελει επισκευη το εμβολακι της τρομπας.
-θελει αλλαγη ενα o-ring που εχει στο slave cylinder γτ μπορει να εχει μικροδιαρροη απο εκει.
-θελει αλλαγμα ολο το slave cylinder γτ εχει ραγισει και εχει διαρροη.

Σε ολες τις περιπτωσεις διαρροων μπορει να μην φαινεται τιποτα γτ η διαρροη γινεται μεσα στο μοτερ.Επειδη κοιταζω συχνα τα υγρα δεν εχω δει να αδειαζει αποτομα το δοχειο της τρομπας.Υπαρχει μια μικροελλειψη στα υγρα αλλα οχι τραγικα πραγματα και οχι συχνα.
Αν ειναι τα 2 πρωτα θα την βγαλω σχετικα φθηνα.
Αν ειναι το 3 :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Αν υπαρχει και κατι αλλο δε ξερω...Διαβασα και για καποια "κρουσματα" χαλαρωμενων βιδων στην καμπανα...
Οταν θα ξαναβγει το μηχανακι θα παει στο μηχανικο να δουμε τι παιζει.

:wave2: :wave2: :wave2:

mtsop
21/12/2009, 09:21
Είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα, μόνο που εμένα στο τέλος έχασα όλα τα υγρά και έμεινα χωρίς συμπλέκτη.

Τελικά ήταν το o-ring στο slave cylinder, που για να το βρω οτι φταίει αυτό είχα αλλάξει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα.

Μακάρι να είναι αυτό και σ' έσενα.

camen
21/12/2009, 15:17
Λοιπον,ειναι το slave cylinder...
ΠΑει για αλλαγμα ολο μαζι στα 110Ε και ξεμπερδευω...
Το o-ring δεν δινεται πλεον ξεχωριστα...

Ξεχωριστα πλεον μονο το εμβολακι που εχει 50Ε ή ολη η κατω τρομπα στα 110Ε...
Θα αλλαχτει μετα τις γιορτες...

:beer: :wave2:

p@nos
21/12/2009, 16:00
100? κερατιατικα ρε γμτ:sick:

αφου βρεθηκε τουλαχιστον τι εφταιγε...

camen
21/12/2009, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
100? κερατιατικα ρε γμτ:sick:

αφου βρεθηκε τουλαχιστον τι εφταιγε...

Για να ειμαστε ακριβης δεν βρεθηκε ακομη ...
Μετα τις γιορτες θα ξερω που θα παει για λυσιμο.
Αλλα μιλησα με τον μηχανικο και εχει αντιπετωπισει το ιδιο ακριβως προβλημα με αλλα 3 lc4...
Το slave cylinder ακομη κ να το βγαλεις και να το δεις μπορει να μην δειχνει καμια φθορα στο ματι ...
Αλλα το προβλημα διορθωθηκε μονο οταν αλλαξαν το slave...


Οποτε ΝΑΙ ενα 100αρικο κερατιατικο...Τι να κανουμε... :( :( :(

Tpap
21/12/2009, 20:19
Αν δέν αλλάξει και δίσκους ο camen, αλλάχτε τον τίτλο...:rotflmao:

camen
21/12/2009, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν δέν αλλάξει και δίσκους ο camen, αλλάχτε τον τίτλο...:rotflmao:

Σωστη η παρατηρηση...:beer:
Κ ΟΧΙ δεν θα αλλαξω δισκους...:smokin:

Tpap
21/12/2009, 20:21
Γιατί όχι, ρε...? :confused:































:rotflmao: :bigcry:

mtsop
22/12/2009, 08:21
Εγώ πάντως το Σεπτέμβρη ειχα αλλάξει μόνο το o-ring. Μήπως πρέπει να πάρεις στο χέρι και να βρεις κανα βιομηχανικό και να το αλλάξεις;

camen
22/12/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Εγώ πάντως το Σεπτέμβρη ειχα αλλάξει μόνο το o-ring. Μήπως πρέπει να πάρεις στο χέρι και να βρεις κανα βιομηχανικό και να το αλλάξεις;

o-ring απο την ΚΤΜ δεν υπαρχει...Μονο αν βρεις καποιο αλλο που να ταιριαζει...
Αλλα επειδη εχω ριξει πολλες ωρες διαβασμα στο συγκεκριμμενο θεμα σε ξενα φορουμ ολοι οσοι αλλαξαν μονο το o-ring ειχαν πολυ ξανα το ιδιο προβλημα...

Κ επειδη κανω ταξιδακια κ με την γκαντεμια μου με βλεπω να μενω πουθενα λεω να μην το ρισκαρω
και να βαλω καινουργια τρομα εξ'ολοκληρου...

acpr
22/12/2009, 13:41
Υπάρχει ένα γνωστό πρόβλημα στα KTM από το 2003 και μετά (δεν γνωρίζω πότε διορθώθηκε) όπου παρουσιάσαν αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις με τον συμπλέκτη.

Έγινε και ανάκληση από την KTM, αν δεν κάνω λάθος, για αυτό το θέμα, αφού βρέθηκε λύση, με την τοποθέτηση μεταλικού ελάσματος εσωτερικά στους δίσκους, το οποίο ρόλο έχει να τους επαναφέρει στη θέση τους (ή κάπως έτσι μηχανικός δεν είμαι...)

Το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά από δυνατά γκάζια από τα 100 χαω και άνω και επιμένει για λίγο ακόμα και στις χαμηλές ταχύτητες όπου και εξαφανίζεται ως δια μαγείας (ο συμπλέκτης αποκτά την πλήρη διαδρομή του) μόνο και μόνο για να εμφανιστεί ξανά στις υψηλές ταχύτητες...

Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ και διορθώθηκε δια παντώς, με την τοποθέτηση του ανωτέρω ελάσματος (επίσημο της KTM) στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της KTM στην Κασταμονής στην Νέα Ιονία.

camen
22/12/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
Υπάρχει ένα γνωστό πρόβλημα στα KTM από το 2003 και μετά (δεν γνωρίζω πότε διορθώθηκε) όπου παρουσιάσαν αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις με τον συμπλέκτη.

Έγινε και ανάκληση από την KTM, αν δεν κάνω λάθος, για αυτό το θέμα, αφού βρέθηκε λύση, με την τοποθέτηση μεταλικού ελάσματος εσωτερικά στους δίσκους, το οποίο ρόλο έχει να τους επαναφέρει στη θέση τους (ή κάπως έτσι μηχανικός δεν είμαι...)

Το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά από δυνατά γκάζια από τα 100 χαω και άνω και επιμένει για λίγο ακόμα και στις χαμηλές ταχύτητες όπου και εξαφανίζεται ως δια μαγείας (ο συμπλέκτης αποκτά την πλήρη διαδρομή του) μόνο και μόνο για να εμφανιστεί ξανά στις υψηλές ταχύτητες...

Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ και διορθώθηκε δια παντώς, με την τοποθέτηση του ανωτέρω ελάσματος (επίσημο της KTM) στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της KTM στην Κασταμονής στην Νέα Ιονία.

Εχω το LC4 640 supermoto του 2003(ασημι μοτερ)...
Δεν διαβασα πουθενα κατι τετοιο...Ολοι για κατω τρομπα μιλανε...
Μπορεις να μαθεις λιγο περισσοτερα και να με ενημερωσεις σε παρακαλω???:beer: :beer:

acpr
22/12/2009, 13:59
Αυτό έχω κι εγώ.Ένα χρόνο ολόκληρο, έψαχνα να βρω τι έχει, στο ανωτέρω συνεργείο...

Τι αλλαγές τα υγρά, τι εξαερώσεις, τίποτα, άσε που έτσι κι αλλιώς δεν έχανε σταγόνα υγρά... Μυστήριο...

Μέχρι που μια μέρα, μου λένε λύθηκε το πρόβλημα, το έψαχνε και η KTM γιατί ήταν πολύ συχνό.Η λύση ήρθε, με την τοποθέτηση ενός ελάσματος, που έφτιαξε η εταιρία, ειδικά για αυτό το σκοπό, εσωτερικά στον συμπλέκτη, στους δίσκους κάπου, όχι στις τρόμπες.

60? τοποθέτηση και ανταλλακτικό μου πήραν, αν θυμάμαι καλά.
Το σημαντικό είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε δια παντώς.Για παραπάνω δεν ξέρω να σε διαφωτήσω, αλλά μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και ρώτα τους ακριβώς για την ανάκληση, τον συμπλέκτη και το έλασμα.

camen
22/12/2009, 14:01
Επισης,ποιος σε ενημερωσε για αυτη την ανακληση?Μιλησες με την αντιπροσωπεια?
Αν μπορεις στειλε μου ενα τηλεφωνο απο την αντιπροσωπεια που στο εφτιαξε να μιλησω μαζι τους να μου πουν τι παιζει..

Λες τελικα να μην ειναι το slave cylinder:confused: :evil:

camen
22/12/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
Αυτό έχω κι εγώ.Ένα χρόνο ολόκληρο, έψαχνα να βρω τι έχει, στο ανωτέρω συνεργείο...

Τι αλλαγές τα υγρά, τι εξαερώσεις, τίποτα, άσε που έτσι κι αλλιώς δεν έχανε σταγόνα υγρά... Μυστήριο...

Μέχρι που μια μέρα, μου λένε λύθηκε το πρόβλημα, το έψαχνε και η KTM γιατί ήταν πολύ συχνό.Η λύση ήρθε, με την τοποθέτηση ενός ελάσματος, που έφτιαξε η εταιρία, ειδικά για αυτό το σκοπό, εσωτερικά στον συμπλέκτη, στους δίσκους κάπου, όχι στις τρόμπες.

60? τοποθέτηση και ανταλλακτικό μου πήραν, αν θυμάμαι καλά.
Το σημαντικό είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε δια παντώς.Για παραπάνω δεν ξέρω να σε διαφωτήσω, αλλά μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και ρώτα τους ακριβώς για την ανάκληση, τον συμπλέκτη και το έλασμα.

Να σε καλα ρε φιλε...Μπορει να με σωσεις απο ασκοπα εξοδα και ταλαιπωρια...
Θα μιλησω με ΚΤΜ Πατρας αλλα στειλε μου κ τηλεφωνο της αντιπροσωπειας που πηγες εσυ και γνωριζουν το προβλημα...


1000 ευχαριστω...:beer: :beer: :beer: :beer:

acpr
22/12/2009, 14:13
Από καιρού εις καιρό, πήγαινα στο συνεργείο, και τους ενοχλούσα για το θέμα μου, αλλά λύση δεν βρίσκαμε, ώσπου όταν το πήγα για κάποιο από τα service των 5000χλμ, μου είπαν ότι πρόσφατα η KTM κατασκεύασε αυτό το μαραφέτι, για αυτούς που αντιμετώπιζαν προβλήματα με τον συμπλέκτη.

Το τοποθέτησαν και ΜΠΑΜ! Με τη μία τέλος τα προβλήματα!

Το συνεργείο είναι εξουσιοδοτημένο και το τηλέφωνο είναι 2102757158.Ο ιδιοκτήτης λέγεται Θωμάς, αυτόν ζήτα για να σου πει τι ακριβώς είναι αυτό και πώς δουλεύει.

camen
22/12/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
Από καιρού εις καιρό, πήγαινα στο συνεργείο, και τους ενοχλούσα για το θέμα μου, αλλά λύση δεν βρίσκαμε, όσπου όταν το πήγα για κάποιο από τα service των 5000χλμ, μου είπαν ότι πρόσφατα η KTM κατασκεύασε αυτό το μαραφέτι, για αυτούς που αντιμετώπιζαν προβλήματα με τον συμπλέκτη.

Το τοποθέτησαν και ΜΠΑΜ! Με τη μία τέλος τα προβλήματα!

Το συνεργείο είναι εξουσιοδοτημένο και το τηλέφωνο είναι 2102757158.Ο ιδιοκτήτης λέγεται Θωμάς, αυτόν ζήτα για να σου πει τι ακριβώς είναι αυτό και πώς δουλεύει.

Eχω και το ιδιο ονομα με τον ιδιοκτητη...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ φιλε μου...
Να που εμαθα κατι που δεν το βρηκα πουθενα ...
Ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα εχω...Χανω τον συμπλεκτη στις υψηλες ταχυτητες και μετα επανερχεται...
Κ ειχα καταληξει οτι ειναι το slave cylinder.Αλλα μου αλλαζεις ολη την θεωρια μου...:winka:

Θα το ψαξω και θα ενημερωσω...:beer: :beer: :beer: :beer:

camen
22/12/2009, 20:39
Λοιπον,η αντιπροσωπεια στην Πατρα δεν γνωριζει τιποτα σχετικα με αυτο το ανταλλακτικο.
Τσεκαραν και μεσω του αριθμου πλαισιου μου και δεν υπαρχει καμια ανακληση απο την εταιρια.
Επισης,δεν γνωριζει τιποτα ουτε ο εξουσιοδοτημενος μηχανικος που εχουν στην αντιπροσωπεια.

Αυριο πρωι θα παρω τον Θωμα που στο εφτιαξε να μιλησουμε ,να δω τι ακριβως εκανε μπας και βγαλω καμια ακρη...:cry: :cry: :cry:

acpr
22/12/2009, 21:25
...συμπλήρωσα όσον αφορά στην ανάκληση, με την φράση "αν δεν κάνω λάθος" και αυτό διότι μπορεί να μην έγινε ανάκληση μοτοσυκλετών λόγω αποφυγής εξόδων.

Ως γνωστόν κατά τις ανακλήσεις, η εργασία και τα ανταλλακτικά είναι δωρεάν, και προφανώς η KTM θεώρησε, ότι αυτή η δυσλειτουργία στον συμπλέκτη δεν είναι επικίνδυνη ώστε να χρηματοδοτήσει η ίδια την επισκευή.

Αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που και εγώ πλήρωσα από την τσέπη μου για την επισκευή.

Επομένως μην ανησυχείς, το πρόβλημα και η λύση του είναι γνωστά και σχετικά οικονομικά, οπότε με ένα τηλέφωνο θα βρεις άκρη.Τώρα γιατί οι άλλοι στην Πάτρα δεν γνωρίζουν τίποτα σχετικό, σηκώνω τα χέρια ψηλά...

camen
22/12/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
...συμπλήρωσα όσον αφορά την ανάκληση, με την φράση "αν δεν κάνω λάθος" και αυτό διότι μπορεί να μην έγινε ανάκληση μοτοσυκλετών λόγω αποφυγής εξόδων.

Ως γνωστόν κατά τις ανακλήσεις, η εργασία και τα ανταλλακτικά είναι δωρεάν, και προφανώς η KTM θεώρησε, ότι αυτή η δυσλειτουργία στον συμπλέκτη δεν είναι επικίνδυνη ώστε να χρηματοδοτήσει η ίδια την επισκευή.

Αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που και εγώ πλήρωσα από την τσέπη μου για την επισκευή.

Επομένως μην ανησυχείς, το πρόβλημα και η λύση του είναι γνωστά και σχετικά οικονομικά, οπότε με ένα τηλέφωνο θα βρεις άκρη.Τώρα γιατί οι άλλοι στην Πάτρα δεν γνωρίζουν τίποτα σχετικό, σηκώνω τα χέρια ψηλά...

OXI η Πατρα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τιποτα απολυτως...:sad: :sad: :sad: :sad:
Ελπιζω αυριο το πρωι να πετυχω τον δικο σου να μου εξηγησει τι εφτιαξε μηπως και δεν καταλαβες κατι καλα και εχει να κανει με την τρομπα την κατω...
Εκτος και αν ξερει κατι που οι αλλοι αγνοουν...:confused: :confused: :confused:

Εσυ να υποθεσω δεν ξερεις τον κωδικο του ανταλακτικου που σου εβαλε ε?
Μηπως το γραφει στο book service???

acpr
22/12/2009, 21:43
...μου χάλασε και αυτή σε άσχετη φάση, κανένα εξάμηνο αργότερα, παρουσιάζοντας απώλεια των υγρών.Φυσικά επισκευάστηκε πάραυτα και από τότε, χαίρει άκρας υγείας.

Στο service manual δεν μου έγραψε κάτι, γιατί ταυτόχρονα έκανα και το service των 5000, οπότε συμπλήρωσε μόνο αυτό.

Πάρε αύριο ένα τηλέφωνο και σίγουρα θα θυμάται και θα βγάλεις άκρη, γιατί τους είχα ζαλίσει με αυτό το θέμα...

camen
22/12/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
...μου χάλασε και αυτή σε άσχετη φάση, κανένα εξάμηνο αργότερα, παρουσιάζοντας απώλεια των υγρών.Φυσικά επισκευάστηκε πάραυτα και από τότε, χαίρει άκρας υγείας.

Στο service manual δεν μου έγραψε κάτι, γιατί ταυτόχρονα έκανα και το service των 5000, οπότε συμπλήρωσε μόνο αυτό.

Πάρε αύριο ένα τηλέφωνο και σίγουρα θα θυμάται και θα βγάλεις άκρη, γιατί τους είχα ζαλίσει με αυτό το θέμα...

Ελπιζω και εγω να βγαλω ακρη μπας και ηρεμησει το κεφαλι μου...:smilea:
Σου χαλασε και η τρομπα ε???Εχανε τα υγρα πολυ γρηγορα???
Επισης,οταν σου χαλασε η τρομπα ο συμπλεκτης δεν δουλευε καθολου ή συμπεριφερονταν οπως πριν στον φτιαξουν με το ελλασμα???

acpr
22/12/2009, 22:12
...έχασα τον συμπλέκτη τελείως μεσ' στην μέση της οδού Καβάλας και είχα κολλήσει στην τρίτη.Μετά από λίγο επανήλθε και πήγα σαν καλό παιδί και σιγά σιγά μην την ξαναπάθουμε, μέχρι τον μάστορα...

...όπου συμπλήρωσε υγρά τα οποία έπεσαν στο μισό, εντός του επομένου 24ώρου.Διάγνωση: κάτω τρόμπα.

Τιμή δεν θυμάμαι, όπως επίσης δεν θυμάμαι αν την άλλαξα ολόκληρη ή μόνο τα βαρελάκια και τα τσιμουχάκια.

camen
22/12/2009, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
...έχασα τον συμπλέκτη τελείως μεσ' στην μέση της οδού Καβάλας και είχα κολλήσει στην τρίτη.Μετά από λίγο επανήλθε και πήγα σαν καλό παιδί και σιγά σιγά μην την ξαναπάθουμε, μέχρι τον μάστορα...

...όπου συμπλήρωσε υγρά τα οποία έπεσαν στο μισό, εντός του επομένου 24ώρου.Διάγνωση: κάτω τρόμπα.

Τιμή δεν θυμάμαι, όπως επίσης δεν θυμάμαι αν την άλλαξα ολόκληρη ή μόνο τα βαρελάκια και τα τσιμουχάκια.

110Ε εχει ολοι η κατω τρομπα-50Ε εχει μονο το εμβολακι+o-rings...
Οχι δεν κανει αυτο εμενα ο συμπλεκτης...Κανει οτι σου εκανε και εσενα στην αρχη...
Υγρα κραταει μια χαρα...

Ειδωμεν...:beer: :beer: :beer:

gefr
23/12/2009, 08:27
Πρόβλημα με το κάτω κυλινδράκι υπάρχει στα 950Αdv. Τσιμούχες εμπορίου βρήκα στον Σταματιάδη, κοντά στην Καβάλας που αναφέρατε. Προτιμήστε υλικό viton που αντέχει στα λάδια και στις θερμοκρασίες. Το πιστονάκι που ράγιζε (σε δύο βλαμμένα slave που έπεσαν στα χέρια μου) το αντέγραψα σε τορναδόρο με 30? και λίγο χοντρότερο και έλυσα το πρόβλημά μου.
Τό έλασμα που αναφέρετε, ίσως να είναι ένα εξάρτημα που έχουν τα LC8 που λέγεται belevil spring. Ίσως αυτό να θυμήσει τίποτα στο συνεργείο;;
Καλή τύχη στους εξερευνητές.

camen
23/12/2009, 12:00
Eπανερχομαι με νεοτερα.Εχω μιλησει αυτες τις μερες με καμια δεκαρια μηχανικους(φιλοι,προσωπικοι μηχανικοι,εξουσιοδοτημενοι ΚΤΜ).Ας παρουμε ενα-ενα τα πραγματα μπας και βγει καμια ακρη.
1)Κανεις μηχανικος δεν εχει δει το μηχανακι γτ λειπω σε ταξιδι.Ολες οι συζητησεις εχουν βαση τα συμπτωματα και την εμπειρια των μηχανικων.
2)Φιλε acpr μιλησα με τον μηχανικο σου.Δεν με εξυπηρετησε και δεν ηθελε να μου πει τι ακριβως εχει κανει.Μου τα μασαγε και μου ειπε να το παω να μου το φτιαξει.
3)Καμια αντιπροσωπεια δεν ξερει τιποτα για αυτο το υποτιθεμενο ανταλλακτικο που λυνει το προβλημα.
4)Εχουμε καταληξει στα εξεις απο εμπειριες των μηχανικων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.
-εχει τοποθετηθει πιο χοντρη φλαντζα στο slave cylinder και το εμβολο δεν εχει συνεχη επαφη με τους δισκους.Η ΚΤΜ δινει 3 νουμερα παχους.
-εχει χαλαρωσει το ελατηριο του slave που κρατα το εμβολο πιεσμενο πανω στους δικους(τοτε θελει αλλαγμα ολη η τρομπα).
-Εχει σπασει καποιος δισκος συμπλεκτη
-Εχει φθαρει ενα ρουλεμαν που βρισκεται στην μεσα μερια της καμπανας.

Πιο πιθανα ειναι τα 2 πρωτα.Η διαδικασια που θα ακολουθηθει θα ειναι να ανοιξουμε το καπακι της καμπανας για να τσεκαρουμε δισκους/ελατηρια+ρουλεμαν.
Αν ειναι ολα ΟΚ τοτε αλλαζω τρομπα και βαζω κ την πιο λεπτη φλαντζα.

Αυτα προς το παρον σε θεωρητικο επιπεδο...Θα ενημερωσω για οτι νεοτερο...
:beer: :wave2:

camen
23/12/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr

Τό έλασμα που αναφέρετε, ίσως να είναι ένα εξάρτημα που έχουν τα LC8 που λέγεται belevil spring.

Τι κανει αυτο ξερεις να μου πεις???:beer: :wave2:

gefr
23/12/2009, 13:45
Έχει κωνικό σχήμα - μάλλον κόλουρου κώνου - και βρίσκεται στο βάθος των δίσκων του συμπλέκτη. 'Οταν πατάμε συμπλέκτη, συμπιέζουμε τα ελατήρια με την δύναμη που ασκούμε. Αυτό το "ελατήριο" σπρώχνει τον τελευταίο στο βάθος μεταλλικό δίσκο να μετακινηθεί πρός τα έξω, συμπαρασύροντας και όλο το υπόλοιπο σύνολο των δίσκων του συμπλέκτη. Δηλαδή "ξεκολάει" τους δίσκους από την θέση που βρίσκονταν υπό σύμπλεξη.
Στη φωτό φαίνεται αλλά δεν είναι αυτό που θα 'ελεγα "ευδιάκριτο".


183897

camen
23/12/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Έχει κωνικό σχήμα - μάλλον κόλουρου κώνου - και βρίσκεται στο βάθος των δίσκων του συμπλέκτη. 'Οταν πατάμε συμπλέκτη, συμπιέζουμε τα ελατήρια με την δύναμη που ασκούμε. Αυτό το "ελατήριο" σπρώχνει τον τελευταίο στο βάθος μεταλλικό δίσκο να μετακινηθεί πρός τα έξω, συμπαρασύροντας και όλο το υπόλοιπο σύνολο των δίσκων του συμπλέκτη. Δηλαδή "ξεκολάει" τους δίσκους από την θέση που βρίσκονταν υπό σύμπλεξη.
Στη φωτό φαίνεται αλλά δεν είναι αυτό που θα 'ελεγα "ευδιάκριτο".

Λογικο,μου φαινεται να ειναι και αυτο ενα πιθανο αιτιο...
Οπως μου το περιγραφεις μπορει και να ειναι...
Αλλα δεν ξερω αν εχει τετοιο πραγμα το lc4 ...Θα το εχω κατα νου και θα το ψαξω...


Σε ευχαριστω και για την δικη σου πολυτιμη βοηθεια:beer: :beer: :beer:

camen
23/12/2009, 14:02
http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/alljet/KTM_OEM/KTMDB.asp?Type=18&A=174&B=32&Action=O --> LC4

http://partsfinder.onlinemicrofiche.com/alljet/KTM_OEM/KTMDB.asp?Type=18&A=344&B=29&Action=O --> 990(νουμερο 12!)

Μαλλον δεν εχει τετοιο το δικο μου...:winka:

sapila racing
23/12/2009, 14:08
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sorry δεν κρατήθηκα.

camen
23/12/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Πραγματικα για γελια...Κ εγω πλεον αυτο κανω...:winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
23/12/2009, 14:40
ρε θωμα...


κανε το τραμπα με το serrow να βρεις την υγεια σου να τελειωνει η ιστορια


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :rotflmao:

camen
23/12/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε θωμα...


κανε το τραμπα με το serrow να βρεις την υγεια σου να τελειωνει η ιστορια


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol: :rotflmao:

Oχι οχι οχι...Θα βρω τι ειναι πρωτα...:evil: :evil: :evil:

gefr
23/12/2009, 23:57
Το belevile ελατήριο που ανέφερα είναι το #12 στο microfische του 990 και από ότι λέχθηκε παραπάνω το τοποθετούν εκ των υστέρων τα συνεργεία για να διορθώσουν το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.
Άρα γιατί είναι περίεργο που δεν το έχει το δικό σου φίλε camen στα μανίσια ανταλλακτικά;

camen
24/12/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr

Άρα γιατί είναι περίεργο που δεν το έχει το δικό σου φίλε camen στα μανίσια ανταλλακτικά;

Αν δεις τα parts του συμπλεκτη απο το 640 που εβαλα λιγο πιο πανω ΔΕΝ υπαρχει τετοιο πραγμα...
Το εχει μονο το 990...:winka:

Ετσι λενε τα χαρτια...Εκτος και αν δεν καταλαβα κατι καλα...:confused:
Εννοεις οτι κανονικα δεν υπαρχει καθολου το νουμερο 12 και το τοποθετουν μετα για να διορθωθει το προβλημα???

sapila racing
24/12/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εννοεις οτι κανονικα δεν υπαρχει καθολου το νουμερο 12 και το τοποθετουν μετα για να διορθωθει το προβλημα???

Aυτό σου λέει ο άνθρωπος απο την αρχή! :D

camen
24/12/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Aυτό σου λέει ο άνθρωπος απο την αρχή! :D

Ναι αλλα δεν υπαρχει καμια ανακληση για το δικο μου...
Δεν εχω βρει πουθενα να αναφερεται αυτο το θεμα ουτε Ελλαδα αλλα ουτε σε ξενα φορουμ...
Οποτε μαλλον δεν παιζει για το δικο μου μοντελο...Αν ηταν θα ηταν γνωστο...

:sad: :sad: :sad:

p@nos
24/12/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι αλλα δεν υπαρχει καμια ανακληση για το δικο μου...
Δεν εχω βρει πουθενα να αναφερεται αυτο το θεμα ουτε Ελλαδα αλλα ουτε σε ξενα φορουμ...
Οποτε μαλλον δεν παιζει για το δικο μου μοντελο...Αν ηταν θα ηταν γνωστο...

:sad: :sad: :sad:


re su...βαφτο μπλε...

μετα ξερεις τι πρεπει να κανεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
24/12/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re su...βαφτο μπλε...

μετα ξερεις τι πρεπει να κανεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δε σε βριζω γιατι ειναι χρονιαρα μερα σημερα....:evil: :smokin:

nikolas1709
24/12/2009, 17:49
μαλλον απο το πολυ το ζεσταμα τα διελυσες ολα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gefr
24/12/2009, 19:35
Ο φίλος acpr είπε οτι πλήρωσε 60? την "αναβάθμιση". Οι ανακλήσεις δεν χρεώνονται στον ιδιοκτήτη.
Το belevil είναι το #11. Το #12 είναι μία μεταλλική φλάντζα για να πατάει το #11. Αυτό γιατί πίσω από το #12 βρίσκεται το #18 το οποίο είναι αλουμινένιο, άρα μαλακό μέταλλο και το #11 που είναι κωνικό θα έκοβε το #18 αφού πατάει σε ένα μόνο κύκλο.
Η έξω μεριά του #11 πατάει στο τελευταίο ατσάλινο δισκάκι. Ο ενδιάμεσος φιμπερένιος δίσκος έχει μεγαλύτερη διάμετρο για να μην παρεμβάλλεται στο δρόμο του #11.
Προτείνω να ρίξεις ένα ψάξιμο στο Advrider.com για πληροφορίες.
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=233283
Ένα άνοιγμα του συμπλέκτη σου ίσως έχει πρωτεραιότητα όμως από όλα αυτά.
Άν μπαίνει ελατήριο τύπου belevil θα πρέπει να μπεί και φιμπερένιο δισκάκι με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο, όπως στο LC8.
Δεν θα με εξέπληττε άν τα δισκάκια των δύο κινητήρων είναι ανταλλάξιμα!

Δεν είναι, το τσεκάρισα, οι κωδικοί διαφέρουν.

Καλή τύχη και... τους τολμηρούς βοηθά η τύχη.

camen
24/12/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ο φίλος acpr είπε οτι πλήρωσε 60? την "αναβάθμιση". Οι ανακλήσεις δεν χρεώνονται στον ιδιοκτήτη.
Το belevil είναι το #11. Το #12 είναι μία μεταλλική φλάντζα για να πατάει το #11. Αυτό γιατί πίσω από το #12 βρίσκεται το #18 το οποίο είναι αλουμινένιο, άρα μαλακό μέταλλο και το #11 που είναι κωνικό θα έκοβε το #18 αφού πατάει σε ένα μόνο κύκλο.
Η έξω μεριά του #11 πατάει στο τελευταίο ατσάλινο δισκάκι. Ο ενδιάμεσος φιμπερένιος δίσκος έχει μεγαλύτερη διάμετρο για να μην παρεμβάλλεται στο δρόμο του #11.
Προτείνω να ρίξεις ένα ψάξιμο στο Advrider.com για πληροφορίες.
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=233283
Ένα άνοιγμα του συμπλέκτη σου ίσως έχει πρωτεραιότητα όμως από όλα αυτά.
Άν μπαίνει ελατήριο τύπου belevil θα πρέπει να μπεί και φιμπερένιο δισκάκι με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο, όπως στο LC8.
Δεν θα με εξέπληττε άν τα δισκάκια των δύο κινητήρων είναι ανταλλάξιμα!
Καλή τύχη και... τους τολμηρούς βοηθά η τύχη.

Καλα ολα αυτα που λες αλλα...

επειδη θελω να κανω ηρεμος γιορτες θα κανω πως δεν τα διαβασα και ευχομαι να μην παει τοσο μακρυα η βαλιτσα κ να ειναι μονο to slave...
Στο θρεντ απο το advriders ειναι αλλο μοντελο.Εμενα δεν εχει καν τετοιο συμπλεκτη...
Αυτο το site το εχω κυριολεκτικα ξεψαχνισει και δεν εχω δει πουθενα να αναφερουν κατι αλλο εκτος απο slave...

Καλες μας γιορτες και ειδωμεν τι μελει γενεσθε...:lol: :lol: :lol:
1000 ευχαριστω για την βοηθεια που προσφερεις φιλε μου:beer: :beer: :beer:

acpr
24/12/2009, 21:00
...δεν ακούς και παιδεύεσαι άδικα.

Πήγαινέ το στο μάστορη, που λέγαμε στην αρχή και κάτσε πάνω από το κεφάλι του, αν ανησυχείς ή έχεις περιέργεια, να δεις τι θα κάνει.

camen
25/12/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
...δεν ακούς και παιδεύεσαι άδικα.

Πήγαινέ το στο μάστορη, που λέγαμε στην αρχή και κάτσε πάνω από το κεφάλι του, αν ανησυχείς ή έχεις περιέργεια, να δεις τι θα κάνει.

Δεν ειμαι Αθηνα αδερφε...:wave2:

gefr
27/12/2009, 08:05
Ιδιοκτήτης ενός 950Αdv και το περασμένο καλοκαίρι άλλαξα δισκάκια συμπλέκτη. Έβαλα τα EBC που πήρα στο ebay και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορεί να υπάρχουν και για το LC4.

camen
27/12/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ιδιοκτήτης ενός 950Αdv και το περασμένο καλοκαίρι άλλαξα δισκάκια συμπλέκτη. Έβαλα τα EBC που πήρα στο ebay και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορεί να υπάρχουν και για το LC4.

Koστος θυμασε???Πρεπει να εχει EBC και για LC4...
K τα μαμα ειναι πολυ καλα παντως...Νομιζω δινει κ 2 ποιοτητες...

gefr
28/12/2009, 09:52
και ήταν μόνο τα φιμπερένια δισκάκια από ebay. Άλλα 65?; νομίζω για τα μεταλλικά της Barnett από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.
Υπάρχει αντιπρόσωπος της EBC στην Ελλάδα:

http://www.papacomp.gr/index.asp

τέλος ένα link στο ebay:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350200968710&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Τις τιμές που έχουν τα δικά μου μην τις πολυυπολογίζεις γιατί εγώ βάζω 11φιμπερένια και 10 ατσάλινα δισκάκια.
Γειά χαρά.

camen
28/12/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
και ήταν μόνο τα φιμπερένια δισκάκια από ebay. Άλλα 65?; νομίζω για τα μεταλλικά της Barnett από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.
Υπάρχει αντιπρόσωπος της EBC στην Ελλάδα:

http://www.papacomp.gr/index.asp

τέλος ένα link στο ebay:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350200968710&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Τις τιμές που έχουν τα δικά μου μην τις πολυυπολογίζεις γιατί εγώ βάζω 11φιμπερένια και 10 ατσάλινα δισκάκια.
Γειά χαρά.

Αν και δεν νομιζω να χρειαζομαι δισκους,σε ευχαριστω για τις πληροφοριες...:beer: :beer: :beer:

camen
30/12/2009, 22:42
Κατι αλλο που μου ειπαν τα τσεκαρω ειναι το σωληνακι αναθυμιασεων που ειναι κατω απο το ντεποζιτο...Μηπως και εχει πιεστει...


Μπορει να ειναι κ καμια τετοια μαλακια γτ εχω την εντυπωση οτι αρχισε να μου το κανει απο την μερα που ρυθμισα βαλβιδες,δλδ εβγαλα/εβαλα ντεποζιτο...
Αν ειναι αυτο:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

camen
09/01/2010, 09:51
Λεπον λεπον...
Εχω νεοτερα μιας και εχω επιστρεψει και ειχα χρονο να ασχοληθω με το μοτορι...:D

Εβγαλα τα κολλαρα των αναθυμιασεων και ηταν μεσα στην μπιχλα.Καθαριστηκαν σχολαστηκα και επανατοποθετηθηκαν....
Επισης,βγηκε το slave cylinder σημερα απο τον μαστρο-Νικολα και ελεχθηκε εξονυχιστικα.Ολα ειναι αψογα.ΜΟΝΟ που ειχαν τοποθετησει την πιο χοντη φλαντζα!!!
Ετσι τοποθετησα την πιο λεπτη που δινει η ΚΤΜ(διαφορα περιπου 1mm)...

Ελπιζουμε να ηταν αυτο το προβληματακι...:beer: :wave2: