PDA

View Full Version : additional lights - πρόσθετα προβολάκια



vag950
16/12/2009, 20:59
Για προσθετα φωτα (fog) σε 950 adventure εχει κανεις καμια γνωμη-εμπειρια. Ειμαι αναμεσα σε αυτα της touratech. Ειτε σε αυτα που μπαινουν ψηλα, η στο set που μπαινει πανω απο το φτερο.
Για προβολεις της SW- MOTECH που κουμπουνουν πανω στα προστατευτικα καγκελα τι λετε?

Το φως που βγαζουν ειναι ικανοποιητικο για επαρχιακους δρομους με χαμηλο φωτισμο?
Αν εχετε καμια αλλη ιδεα καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω εκ των προτερων :beer:

el patron
16/12/2009, 22:21
και εγω το σκεφτομαι να βαλω ,αλλα της tourateck ειναι πανακριβα ,μαλλον θα βρω κατι αλλο:wave2:

Gallos
18/05/2010, 08:53
Για πέστε εντυπώσεις άμα τα έχετε βάλει ρε μάγκες. Γιατί ωραίο το μηχανάκι αλλά από φώτα δεν με έχει πείσει ακόμα.

KOSTAS-ER6
18/05/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
Για πέστε εντυπώσεις άμα τα έχετε βάλει ρε μάγκες. Γιατί ωραίο το μηχανάκι αλλά από φώτα δεν με έχει πείσει ακόμα.

εχετε κανονικες λαμπες?εγω ειχα στοχο να βαλω κ στις 2 σκαλες xenon, εβαλα αρχικα στην μεσσαια 4300k κ ειμαι οκ,δεν βαζω μεγαλη πλεον γιατι δεν εχει διαφορα!

Gallos
18/05/2010, 09:24
Και εγώ φοράω HD αλλά είναι ρυθμιζόμενο εκεί που πρέπει και δεν στραβώνουν τους απέναντι. Αυτό σημαίνει βεβαία οτι σε επαρχιακό το βράδυ δεν βλέπω καλά και άμα βάλω την μεγάλη δεν αλλάζει κάτι. Πριν με τις απλές λάμπες έβλεπα ακόμα ποιο χαλiα το βράδυ σε επαρχιακό δρόμο. Εσύ δλδ τόσο κομπλέ είσαι με τα HD?

KOSTAS-ER6
18/05/2010, 09:32
με εχουν καλυψει κ να φανταστεις πως οδηγαω με ζελατινα καθρεπτη παντα!(shoei xr 1000)

τα xenon που κατεληξα ειναι σε 4300Κ γιατι ειναι καταλευκα κ τα 6000Κ που ειχα βαλει στην αρχη ειχαν μια γαλαζο-μπλε αποχρωση που θολωνε λιγο!

Gallos
18/05/2010, 09:36
Μάλιστα, ενδιαφέρον..

KOSTAS-ER6
18/05/2010, 09:42
σιγουρα τα tourateck εχουν διαφορα (τα ειδα σε φιλο με gs που ειχε 2 για ομιχλη κ κανονικη) , αλλα πολλα χρηματα!

αν σου ειναι ευκολο δοκιμασε μια λαμπα 4300Κ δεν χρειαζετε ολο το σετ αλλαγη κ δες αν ειναι σωστα ρυθμισμενα τα φωτα σου!

Gallos
18/05/2010, 09:49
Θα δοκιμάσω και με 4300κ να δω διάφορες. Σκέφτομαι για προβολακια πάντως. Αυτά που πάνε ψηλά δεν μου αρέσουν οπτικά και δεν έχω δει πότε πως αποδιδουν σε κάποιο μηχανάκι.Αυτά τώρα που πάνε κάτω από το φτερό φαίνονται ποιο ωραία και κρυμμένα και πιστεύω θα είναι ποιο αποδοτικά αφού είναι ποιο κοντά στο δρόμο. Υπαρχή και 3 λύση, να τα πιάσεις στα κάγκελα αλλά GS , δεν ξέρω άμα χωθείς πουθενά στενά τι γίνετε όμως?

hararm123
18/05/2010, 10:00
Και μενα με ενδιαφερει πολυ το θεμα αλλα τα τουρατεκ ειναι παρα πολυ ακριβα.Μηπως κανας φιλος εχει δοκιμασει αλλη λυση(για προβολακια εννοω)αν ειναι δυνατον να ποσταρει και κανα λινκ ....:wave2: :wave2:

vag950
18/05/2010, 10:02
επειδη δε την παλευα με τα φωτα, και λεφτα δεν υπηρχαν για τα touratech που μπαινουν κατω απο τη μασκα που μου αρεσαν, το εψαξα λιγο και καταληψα στην εξης λυση.
Ειχα ηδη βαλει χενον στη μεσαια που το ειχε αναβαθιση λιγο το πραγμα, και μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα στην σπυρου πατση ενα σετ αλογονου ομιχλης (βγαζει ενα αμυδρο κιιτρινο χρωμα) και με βασεις μπηκαν μπροστα στα καγκελα. εβαλα και εχτρα διακοπτη για να ανοιγουν κατα το δοκουν.

Τωρα το αποπτελεσμα ειναι το εξης.
Δεν εχουν μεγαλωσει την αποσταση που βλεπεις αλλα εχει ανοιξει η ακτινα και εχεις μεγαλυτερο ευρος.
Σε επαρχιακο δρομο με ολα ανοιχτα(χενον μεσαια, μεγαλη κανονικη, και προβολακια) υπαρχει αισθητη διαφορα. Βλεπεις καλυτερα ατα χασιματα του δρομου και απο λιγο που το εψαξα δεν ενοχλουν κιολας τους απεναντι.
Θα προσπαθησω να ανεβασω φοτο με πρωτη ευκαιρια.


Koστος.

προβολακια 25
βασεις 7
διακοπτης 12
εργασια με ασφαλεια και καλωδιωση- (ενα μερος αφου ενα μεγαλο κομματι εγινε απο μενα) 15


συνολο 59.

KOSTAS-ER6
18/05/2010, 10:03
http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_69_77_105


εδω φαινετε που πιανουν αλλα μονο για το αισθητικο τους αποριπτω!

επισης 140ε για απλο κ 350ε για xenon μου φαινονται παρα πολλα.

ισως με καμια χειροποιητη βαση να βαλεις προβολακι απο αυτοκινητο σε μικρο μεγεθος για πιο οικονομικα αλλα,πρεπει να πειραξεις κ ρευματα, πλεξουδα,εξτρα διακοτη κτλ....
δυσκολα στο ΚΤΜ θα πειραζα τετοια πραγματα

vag950
19/05/2010, 17:10
Και οι φωτογραφιες που λεγαμε


198336

hararm123
19/05/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
140ε για απλο κ 350ε για xenon μου φαινονται παρα πολλα.



και αν καταλαβα καλα αυτες οι τιμες ειναι για κομματι οχι για ζευγαρι...:confused: :confused: :eyepop:

KOSTAS-ER6
19/05/2010, 18:23
ναι αν μπεις στη σελιδα μεσα το αναφερει!
η λυση του vag μου φαινεται καλυτερη αλλα θελει να ψαξεις μικρα,καλα κ φθηνα προβολακια!

GAGARIN
20/05/2010, 01:08
http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductList.asp?CatID=546&CatPosition=559

καμια σΚεση δεν εχω με το μαγαζι ωστε να το διαφημιζω αλλα εχει μπολικο πραμα για το θεμα σας .........

:beer: :beer:

vag950
20/05/2010, 03:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από thebob
http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductList.asp?CatID=546&CatPosition=559

καμια σΚεση δεν εχω με το μαγαζι ωστε να το διαφημιζω αλλα εχει μπολικο πραμα για το θεμα σας .........

:beer: :beer:

Ναι οντως εχει μπολικο πραγμα για το θεμα μας. διακοπτης και βασεις εχουν αγοραστει απο εκει για την δικη μου εγκατασταση.

vag950
20/05/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
ναι αν μπεις στη σελιδα μεσα το αναφερει!
η λυση του vag μου φαινεται καλυτερη αλλα θελει να ψαξεις μικρα,καλα κ φθηνα προβολακια!

Απο οτι καταλάβα εγκρινεις την λυση αλλα οχι τα προβολακια.:)

Το κακο σε αυτα τα προβολακια, και του ειδους γενικοτερα, ειναι οτι ενω ειναι αδιαβροχα εχουν ενα ανοιγμα για να αεριζονται ( γιατι ειναι σχεδιασμενα για χρηση σε αυτοκινητο χωνευτα σε προφυλακτηρα) αλλα με λιγη μαυρη σιλικονη λυνεται το προβλημα, αφου τωρα ειναι εντελως εκτεθειμενα στον αερα και ψυχονται.

Το θεμα ειναι να κανεις τη καλωδιωση. τα προβολακια τα αλλαζεις οποτε θες αφου εχω κανει ενωσεις με clips, μεσα στο πλαστικα.


Φιλικα

VAG950

KOSTAS-ER6
20/05/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Απο οτι καταλάβα εγκρινεις την λυση αλλα οχι τα προβολακια.:)

Το κακο σε αυτα τα προβολακια, και του ειδους γενικοτερα, ειναι οτι ενω ειναι αδιαβροχα εχουν ενα ανοιγμα για να αεριζονται ( γιατι ειναι σχεδιασμενα για χρηση σε αυτοκινητο χωνευτα σε προφυλακτηρα) αλλα με λιγη μαυρη σιλικονη λυνεται το προβλημα, αφου τωρα ειναι εντελως εκτεθειμενα στον αερα και ψυχονται.

Το θεμα ειναι να κανεις τη καλωδιωση. τα προβολακια τα αλλαζεις οποτε θες αφου εχω κανει ενωσεις με clips, μεσα στο πλαστικα.


Φιλικα

VAG950
Δεν αποριπτω την επιλογη σου οσον αφορα τα προβολακια, απλα θελω να προσθεσω πως υπαρχουν παρα πολλες επιλογες, εμενα δεν μου αρεσει η κιτρινη αποχρωση....η λυση για την συνδεση κτλ ειναι μονοδρομος σε οποιαδηποτε απο τις 2 επιλογες κ τα συνδεεις οπως θελεις η στην κανονικη σκαλα ή στη μεγαλη ή με ανεξαρτητο διακοπτη που πιστευω ειναι το καλυτερο!