PDA

View Full Version : xt660x για πρωταρη



rcc
16/12/2009, 22:10
γεια σας.
Ειμαι νεος εδω και θελω λιγη βοηθεια.
Εχω εμπειρια μονο απο παππι και τα τελευταια 5 χρονια ειχα ενα 150αρι σκουτερ.
Θελω μια μηχανη κυριως για τη πολη και σκευτομαι για το χτ660χ, αλλα κολλαω σε 2 πραγματα
το κοστος( 6800 πετιπου) και κατι που διαβασα (μου φανηκε και μενα σε μια βολτα που εκανα ενα χτ) οτι σκορτσαρει στις χαμηλες ταχυτητες και δεν το κανει τοσο ευκολο στη κινηση.
αν θυμαμαι καλα το διαβασα στο mototriti .εδω θελω και βοηθεια .Θεωρειται οτι κανει για πρωτη μηχανη και κυριως για μεσα στη πολη που το θελω εγω;
επισης σκευτομαι και για το klx250 για τους 2 λογους που αναφερα (τιμη και ανεση στη πολη)
οποια γνωμη δεκτη
ευχαριστω

SVX
16/12/2009, 22:15
Πολυεργαλειο..... :o


αξιοπιστο


αν δε κανουν τα μονοκυλινδρα για την πολη τοτε ποια κανουν?!?!?




ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

los_re
17/12/2009, 10:02
Δεν είχα ακουμπήσει ποτέ μηχανάκι. Η πρώτη μου επαφή ήταν ένα παπί που το είχα 2 χρόνια. Πρώτη μηχανή το χτχ. Το ύψος μου είναι 1.70. Δυσκολέυτηκα λίγο τις πρώτες μέρες αλλά πραγματικά μετά μόλις το συνήθισα άρχισα στην κίνηση να το κάνω ό,τι θέλω. Μην το σκέφτεσαι καν λοιπόν είναι αυτό που ψάχνεις.

Το σκορτάρισμα μην το σκέφτεσαι. Μονοκύλινδρο με μεγάλο έμβολο είναι, μην περιμένεις την πιο ομαλή λειτουργεία στις χαμηλές. Ακόμα και αυτό όμως το συνηθίζεις.

vstrider
17/12/2009, 10:03
χτχ.
καλά χλμ και πάντα κράνος!

jimtarasxt660x
17/12/2009, 10:12
Και εγώ με ΧΤΧ ξεκίνησα...μην μασάς...:wave2:

Ο όπως είπε και SVX αν δε κάνουν τα μονοκύλινδρα για την πόλη τότε ποια κάνουν?

Κοιτα και τις συζητησεις εδω: http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=53

:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
17/12/2009, 10:31
rcc... ρίξε μια ματιά στο παρακάτω φίλε μου.. ίσως να σε βοηθήσει στην απόφαση σου. Είναι η δική μου ιστορία έχοντας περίπου ενα χρόνο το ΧΤΧ πλέον ....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120

Gandalf

belvedere
19/12/2009, 11:58
Θελω μια μηχανη κυριως για τη πολη και σκευτομαι για το χτ660χ, αλλα κολλαω σε 2 πραγματα
το κοστος( 6800 πετιπου) και κατι που διαβασα (μου φανηκε και μενα σε μια βολτα που εκανα ενα χτ) οτι σκορτσαρει στις χαμηλες ταχυτητες και δεν το κανει τοσο ευκολο στη κινηση.

για πολη και επαρχιακούς είναι μια χαρά. Δεν ανεβάζει θερμοκρασία με τίποτα ακόμα και κατακαλόκαιρο πολύ ώρα στην κινηση. Μια φορά μόνο μου χει μπει το βεντιλατερ κατω από πολύ πολύ ειδικές συνθηκες. Δυσκολευει πολύ στα ανοιχτα της εθνική πχ από ασπροπυργο μέχρι το κιατο περιπού, προσωπικά ξενερώνω αφανταστα

αμα η τιμη σου φαινεται υψηλή ψαξε για μεταχειρισμενο οσο πιο καινουριο και οσο πιο μαμα γινεται και σιγουρα θα βρεις κατι καλο ειδικα αυτο το καιρο που οποιος εχει λεφτα κανει σουπερ αγορες και ειναι και χειμωνας που σημαινει οτι η τιμη των μεταχειρισμενων ψιλοπεφτει σε σχεση με ανοιξη/καλοκαιρι που "τσιμπανε"

το προβλημα με το εξτι με το σκορτσαρισμα που διαπιστωσα οτι κατι αναλογο εχουν και τα μονοκυλινδρα κατεμ με ψεκασμο δε λυνεται με τιποτα χωρις να παρεις διαχειριστη μειγματος. Αυτα με τις ρυθμισεις απο τα co και τα tps και το ρελαντι δε βοηθουν ουσιαστικα. Οποτε ή το συνηθιζεις ή δινεις λεφτα για ενα προιον σαν το κομμαντερ πχ. Ειδικα αμα σε καποια φασης θες να αγριεψεις το μηχανακι τοτε νομιζω ειναι παραπανω απο απαραιτητο. Αμα επαιρνα τωρα εξτι θα κοιταγα για μεταχειρισμενο μαμα 07 ή 08 και με τα λεφτα που θα γλιτωνα απο το καινουριο θα επαιρνα (μεταξυ των αλλων) ενα power commander. Ακομα και οι αναρτησεις θα σου φαινοταν πως λειτουργουν καλυτερα

typhoon
19/12/2009, 17:23
θα συμφωνησω με τον belvedere, το 07-08 σε μετάχειρο θα σου βγεί κάπου στα 4-4500 χιλιάρικα οπότε τα παραπάνω τα ακουμπάς σε εξατμίσεις και pc και κάνεις ένα ΧΤ σκέτη τάβλα....

SOTOSHONDA
29/12/2009, 18:55
TO XT EINAI MEGALO PAPI.............EGO TO PHRA LOGO TOU OTI EINAI SKYLI ALLIOS 8A XTYPAGA KANENA KTM KANENA HUSABERG CRF KTL TA OPOIA EINAI OPLA............EGO APO TO ASTREA 56 ME TAKEGAWA KTL PHGA SE NINJA ZX9R META SE KX250 KAI TORA ST XT660R. DEN EXO PESEI POTE ME OLES THS MHXANES KAI PAO PANTOU TERMA KONTRES SE KA8E FANARI OLYMPIAKOXORIO SOYZES SYNEXEIA KTL. EIDIKA TO XT TO EXO GAMHSEI. DEN EXO PESEI POTE STH ZOH MOU ME OLE AUTES THS MHXANES ENO ME ENA SCOOTER 50 ARI TYPHOON POUEIXA EXO PESEI 3 FORES. MOU EXOUN AFHSEI PSYXOLOGIKA TA SCOOTER.............XAXAXAXAXAXA

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 19:24
ωχ... θα αρχίσουμε πάλι...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf