PDA

View Full Version : αγορα super sport 600



tony19wrf
17/12/2009, 16:48
Παιδια γεια χαρα..Ψάχνομαι να αγορασω ενα supersport 600αρι..Το budget ειναι 5000-5500 ευρουλακια..Απ οτι εχω ψάξει και μόνος μου τα μοντελα που παιρνω ειναι τα εξής:

Yamaha r6 03-05
Kawasaki zx6r 05-06
Suzuki gsxr 600 (δεν εχω κοιταξει τιμές κ δεν ξερω απο χρονολογίες)
Honda cbr 600 rr 03-05

Εγω βασικα ειμαι αναμεσα στα 2 πρωτα, μετα ειναι το honda και τελος το suzuki... Ομως ο βασικός παράγωντας που θα με κάνει να αποφασισω στο τέλος θα ειναι η αξιοπιστία.. Απο γκάζι λιγο πολυ το ιδιο έχουν, δεν με απασχολει.. Αρα το θέμα που τίθεται επι τάπειτος ειναι πιο απο τα παραπάνω μηχανακι ειναι το πιο αξιοπιστο και θα μπορέσω να το βρω εύκολα σε καλη κατάσταση..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
:)

dond4le
17/12/2009, 18:38
ολα ειναι σκυλια....μην ψαχνεις να βρεις ποιο ειναι το ποιο αξιοπιστο...δεν προκειτε να το βρεις.

Παρε αυτο που σε βολευει περισσοτερο στην οδηγηση και σου κανει το ''κλικ'' στην ομορφια!!!

:wave2: :wave2:

TheFace
17/12/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony19wrf
Παιδια γεια χαρα..Ψάχνομαι να αγορασω ενα supersport 600αρι..Το budget ειναι 5000-5500 ευρουλακια..Απ οτι εχω ψάξει και μόνος μου τα μοντελα που παιρνω ειναι τα εξής:

Yamaha r6 03-05
Kawasaki zx6r 05-06
Suzuki gsxr 600 (δεν εχω κοιταξει τιμές κ δεν ξερω απο χρονολογίες)
Honda cbr 600 rr 03-05

Εγω βασικα ειμαι αναμεσα στα 2 πρωτα, μετα ειναι το honda και τελος το suzuki... Ομως ο βασικός παράγωντας που θα με κάνει να αποφασισω στο τέλος θα ειναι η αξιοπιστία.. Απο γκάζι λιγο πολυ το ιδιο έχουν, δεν με απασχολει.. Αρα το θέμα που τίθεται επι τάπειτος ειναι πιο απο τα παραπάνω μηχανακι ειναι το πιο αξιοπιστο και θα μπορέσω να το βρω εύκολα σε καλη κατάσταση..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
:)

Εκτος απο μερικα συμβαντα κομμενου πλαισιου σε καποια gsxr, δεν υπαρχει καποιο αλλο τοσο σοβαρο θεμα αξιοπιστιας στα αναφερθεντα (ιαπωνεζικα) ss!

Αλλα μιας και μιλαμε για μεταχειρισμενο, τοτε ολα πιστευω οτι εξαρτωνται απο το συγκεκριμενο μηχανακι και την χρηση/συντηρηση που του εκαναν ο/οι προηγουμενος/οι ιδιοκτητης/ες ;)

Καλες αγορες!:beer:

SVX
17/12/2009, 19:56
ριχνω ψηφο στο R6

Road67
17/12/2009, 20:32
R6 εννοείται :D

tony19wrf
17/12/2009, 20:36
αυτο το θεματακι με τα κομμένα πλαίσια το ειχα ακουσει κ εγω..Φυσικά και παίζει συμαντικό ρόλο η χρήση και η συντήρηση απο τους προιγούμενους κατόχους..Να φανταστώ πως ενα book service θα μου φανει χρήσιμο οταν θα ψάχνω εε??

TheFace
17/12/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony19wrf
αυτο το θεματακι με τα κομμένα πλαίσια το ειχα ακουσει κ εγω..Φυσικά και παίζει συμαντικό ρόλο η χρήση και η συντήρηση απο τους προιγούμενους κατόχους..Να φανταστώ πως ενα book service θα μου φανει χρήσιμο οταν θα ψάχνω εε??

Σιγουρα θα βοηθουσε, αλλα να ξερεις οτι και αυτο δεν ειναι απολυτο μιας και υπαρχουν ουκ ολιγοι εξουσιοδοτημενοι (αντι)επαγγελματιες που κανουν service ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ μιας και η πελατια τους εξασφαλιζεται απο τους ορους της εγγυησης και οχι απο την καλη τους δουλεια!

Ο καλυτερος και πιο αξιοπιστος all-time-classic τροπος, ειναι ο ελεγχος απο εναν δικο σου μηχανικο;)

menelaos46
18/12/2009, 05:07
Εχω το R6 03
Αυτα που μπορω να σου πω ειναι τα εξης.

Εχω 43000 χιλιομετρα πραγματικα απροβληματιστα, τα 30 απο αυτα σε χαλαρες βολτουλες, τα 10 σε πιστα και τα τελευταια 2 χιλ σε αρκετα γρηγορο ρυθμο.
Περα απο λαδια φιλτρα βαλβιδες(εννοειται λαδια ανα 3000 χιλ περιπου) δεν εχω βαλει δραχμη.

Απο αποδοση ειναι αρκετα καλο αν εξαιρεσουμε μια τρυπα που γινεται αισθητη με το μαμα γραναζωμα στις μεσαιες.

Προσωπικα οτι οδηγικα λαθη εχω κανει μου τα εχει συγχωρεσει και θα το χαρακτηριζα ευκολο μηχανακι.

Απο φρενα και αναρτησεις ημουν πολυ ικανοποιημενος οσο ηταν μαμα.

Απο καταναλωση εχω βγαλει και 240 χιλιομετρα αλλα να ξερεις οτι στο δρομο ειμαι πολυ συντηρητικος.

Αν μου διαφευγει κατι τωρα και θες να ρωτησεις ελευθερα.

Ελπιζω να βοηθησα

Α και για τιμη εγω εδινα το δικο μου στα 4. πιστευω μπορεις στα λευτα αυτα να βρεις καλο μηχανακι ειδικα αθηνα.

tony19wrf
18/12/2009, 06:36
αδερφε η αλξθεια ειναι πω εχω μια ερώτηση..τι κανεισ ξύπιος στις 6 το πρωι :confused: ??πλακα κανω..μην με παρεξηγεις.. Η αληθεια ειναι πω η περιγραφή σου ήταν παρα πολυ κατατοπιστηκή και λεπτομερέστατη..Οταν λες βαλβιδες ομως.. εννοεις ρύθμισμα να φανταστώ ε??

XJR_Billy
18/12/2009, 07:07
Για το προσωπικό μου γούστο, από άποψη ομορφιάς, η R6 είναι η πιο όμορφη SS που κυκλοφορεί. Από αξιοπιστία δεν έχω ακούσει τίποτα κακό, οπότε αν εγώ πήγαινα σε SS θα την χτύπαγα την κουκλάρα.

Η κατάσταση εξαρτάται από τον παράγοντα χρήση/συντήρηση του προηγούμενου ιδιοκτήτη όπως είπε κι ένας φίλος, αλλά η επίσκεψη σε ένα μηχανικό, κατά προτίμηση έμπιστο, συνιστάται.

Καλές αγορές φίλε !!:beer: :beer:

dimr1
18/12/2009, 07:12
Συμφωνώ με τους προηγούμενους, ωφελεί να βρεις κάτι καλοπροσεγμένο, αν γίνεται από γνωστό ή έμπιστο ιδιοκτήτη. Πίστεύω ότι σε πολύ γενικές γραμμές η Honda έχει την καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Θα βοηθούσε περισσότερο αν έγραφες τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις, αν έχεις άλλο όχημα για τις καθημερινές και κοντινές μετακινήσεις, και ότι άλλο μπορείς να πεις ότι θα παίξει κάποιο ρόλο στην επιλογή σου.

DUKASII
18/12/2009, 08:10
...afou i axiopistia se endiaferei toso..

xoris deyteri skepsi soy leo pare to honda na telioneis.
etsi k allios oi dynatotites olon einai paraplisies kai de nomizo na "telioseis" kapio oste na psaxoyme tora ta apolyta noymera epidoseon gia na katalixeis ekei.

pare to honda...!!:beer: :wave2:

devil's animal
18/12/2009, 08:43
οτι σου ειπαν οι απο πανω για αξιοπιστια τα προσυπογραφω και εγω.
σοβαρα προβληματα καμια δεν θα βγαλει...


εχω το kawasaki του 05-06.
το μονο που μου εχει βγαλει ειναι ενα καμμενο tps. 120? κοστος.

26000χλμ σε ταξιδια,γρηγορες βολτες και πιστα.
οπως σου τα ειπε ο Μενελαος.

αλλαγη λαδιων καθε 3 με 3,5χιλ χλμ και εισαι μια χαρα...

οταν πας να παρεις ελεγχεις πρωτα πλαισιο να δεις αν εχει παρει ή αν εχει ξαναβαφτει, μετα κοιτας τιμονοπλακες-ψαλιδια για τυχον γρατζουνιες και τα ρεστα και μετα ακους μοτερ.

το μοτερ ειναι λιγο ρισκο. συνηθως δεν εχουν προβληματα. αλλα και να εχει,αν εχει φροντισει ο προηγουμενος και του εχει ριξει μαντζουνια μεσα ακουγεται λουλουδι και μονο αν το ανοιξεις καταλαβαινεις.:rolleyes:

επειδη ειναι 600 αποδιδουν ολα μετα τις 8χιλ στροφες με το καλυτερο στις μεσαιες να ανακηρυσσεται το honda.

στα λεφτα που ψαχνεις μπορεις να βρεις καλο μηχανακι αρκει να το ψαξεις..

καλες αγορες..
:beer: :beer: :beer:

LsKostas
18/12/2009, 13:27
για το R6 να ξερεις οτι τα ανταλλακτικα βρισκονται
πιο ευκολα απ οτι σε ολα τ αλλα μοντελα που ανεφερες.

Μοτοδυναμικη=power :smilea:

tony19wrf
18/12/2009, 16:01
Αδερφια σας ευχαριστώ όλους γι τις συμβουλές σας, ειναι πραγματικά πολύ χρήσιμες..Η χρήση που θα κανω στο μηχανακι θα είναι κατά μεγάλο λόγο ταξίδάκια εκτός αθήνας αλλά και εντός αθήνας (οχι όμως κέντρο)..Για το κέντρο κ γενικα για σημεία με πολυ κίνηση θα εχω το παπι..

spyro
18/12/2009, 16:12
η ψήφος μου(αν μετράει καθόλου :D ) ---> στο Kawasaki zx6r

:wave2:

TROOPER
18/12/2009, 16:16
+1 στη μισητη χοντα!!!

:smokin:

dimr1
18/12/2009, 18:36
Θα σου πρότεινα το Honda τότε αφού θέλεις γενική χρήση και αξιοπιστία. Και πάλι όμως αφού δεν έχεις κόλημα με μάρκα, άν βρεις κάτι που είναι πολύ καλομεταχειρισμένο σκέψου το.:wave2:

MikeG
18/12/2009, 18:37
Πάμε Μοντέλα!


:wave2: